تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

آماده کردن کودک برای رفتن به مهد کودک

آماده کردن کودک برای رفتن به مهد کودک

راهنمایی برای انچه کودک در مهد باید یاد بگیرد:

این مسئله که والدین باید برای آماده کردن کودک برای مهد کودک نیز باید فکر کنند والدین را دیوانه می کند، آن هم برای یک صحبت کردن به صورت علمی. مطمئنا می خواهید که کودک را از نظر هیجانی آماده کنید. اما از لحاظ علمی چطور؟ آیا مهدها باید کودک را برای ورود به بحث های علمی دبستان اماده کنند؟

در واقع، تحقیقات نشان داده است کودکانی که در مهدکودک بازی می کنند از نظر اجتماعی و علمی عملکرد بهتری در پیش دبستانی و در سطوح بالاتر دارند نسبت به کودکانی که در مهد فقط بر روی فعالیت های علمی آنها توجه می شود. این مسئله نشان دهنده ی این است که کودکانی که در مهدکودک هیچ فعالیت علمی ندارند بعدا به سرعت می توانند این مسائل علمی را یاد بگیرند.

بنابراین به نظر من ایده ی آماده سازی در مهد کودک بر اساس فرضیات مسئله داری بنا نهاده شده است. در واقع مهد کودک به معنی آماده کردن کودک برای گوش دادن به معلم و آمادگی برای انجام دادن کارهایی با دیگر کودکان است.

اما از انجایی که در برنامه های درسی مهدکودک ها در کشور ما بر این اساس است که کودک باید چیزهای خاصی را بیاموزد، بسیاری از والدین در رابطه با بردن کودکان به مهد کودک هایی که مخصوص امادگی دبستان هستند دچار اضطراب می شوند. خوشبختانه، چیزهایی که انتظار دارید که کودکتان در مهدکودک یاد بگیرد چیزهایی هستند در طی فعالیت های روزمره کودک به راحتی می تواند آنها را یاد می گیرد، فقط با پرسیدن («آن حرف چیست؟»)

بنابراین چرا زمانی را صرف یاد دادن اعداد، حروف الفبا، رنگ ها، شکل ها و سکه ها صرف نکنیم زیرا این کارها می تواند برای شما و کودکتان سرگرم کننده باشد. لطفا او را امتحان نکنید، یا مبادرت به استفاده از فلش کارت ها برای یادگیری او نکنید. کودکان وقتی چیزی را در حال انجام و فعالیت می بینند سریعتر یاد می گیرند مثلا کلمه ی ت مثل تراکتور! یادگیری را برای کودک سرگرم کننده کنید اینها چیزهایی هستند که زمانی که کودک به مهد کودک می رود به او یاد می دهند.

 

در مهد کودک لازم است که کودک چه چیزهایی را بداند

 1. شناختن رنگ های پایه: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، و بنفش
 2. شناختن شکل های پایه: دایره، لوزی، مستطیل، مثلث، بیضی، و مربع

۳ شناختن سکه ها.

 1. شمردن از ۱ تا ۱۰
 2. شناختن ده عدد اول مانند: ۲، ۵، ۹، ۸، ۱، ۳، ۴، و غیره.
 3. تشخیص حروف مانند الف، ب، پ، ت، ث و غیره

این لیست به وسیله ی استیسی کاننبرگ نویسنده ی کتاب بیایید برای مهد کودک آماده شویم! کاننبرگ همچنین پیشنهاد می دهد که والدین تکالیف در زمان شروع مدرسه دنبال کنند:

تکالیف والدین

 1. گوش دادن به فرزندتان هر زمان که به او می پیوندید
 2. کیف مدرسه کودک را خالی کنید و تکالیفش را هر روز بررسی کنید.
 3. هر شب به مدت ۱۵ دقیقه با کودکتان مطالعه کنید.
 4. با کودکتان بازی های تکراری انجام دهید
 5. از کودکتانن سوالاتی بپرسید که پایان باز داشته باشند بدین وسیله ی ارتباط کودک تقویت می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

۱۱ نظر

 1. درسا مامان گفت:

  سلام من و همسرم هر دو شاغل هستیم و یه پسر سه سال و نیم داریم پسرم از شش ماهگی پیش پدر و مادر همسرم بوده تا ما از سرکار برگردیک.الان سه ساله شده به چند دلیل من میگم باید بره مهد ولی همسرم راضی نمیشه.
  ۱- پدر و مادر شوهرم دیگه توان اول رو نداره و خودشون هم بنده خداها مریضن.چند بار به زبون آوردن که مهد بفرستینش بهتره.
  ۲- خود بچه هم الان واقعا حوصله اش تو خونه سر میره و نیاز به همبازی داره.
  ۳- روابط اجتماعی پسرم خیلی ضعیف است.
  ۴- ساعت خواب و بیداری پسرم اصلا مناسب نیست.
  هر چقدرم با همسرم صحبت میکنم راضی نمیشه میگم مامان بابات گناه دارن بزار دیگه استراحت کنن.میگم وقت هست بره با همسن و سالاش بازی کنه.میگه من به هیچ کس به اندازه مادرم اطمینان ندارم.نمیدونم دیگه چطوری باهاش حرف بزنم.حالا با تمام این اوصاف دوستان راهنمایی کنید من با این موضوع چطوری برخورد کنم؟

  • روانشناس کودک گفت:

   با سلام. با توجه به آنچه ذکر کردید و با در نظر گرفتن مزیت های کلی رفتن به مهد برای کودک شما فواید بیشتر خواهد داشت. مسلما اموزش های نوین و پرورش خلاقیت و مهارت های اجتماعی در مهد برای کودکان مزایای فراوانی به همراه خواهد داشت. اما اگر بر سر رفتن به مهد به توافق نرسیده اید می توانید به جای هر روز هفته روزها یا ساعات خاصی کودک خود را مهد بگذارید. حتی باشگاه های کودکی هم وجود دارند که می توانید کودک خود را در ان مکان ها برای اموزش و قرار گرفتن در میان همسالان بگذارید. اما فراموش نکنید محیطی که انتخاب می گنید و مهدی که می برید حتما از علم کافی برخوردار بوده و روش های درست پرورش و تربیت کودک را بکار بگیرند. در این صورت مهد می تواند بهترین جا در نبود والدین در ساعات خاصی از روز باشد.

 2. همیار گفت:

  سلام.راستش من هم مثل همسر شما اعتقادی به مهد کودک بردن یه بچه یه ساله ندارم.واقعا خیلی زجر اوره که بچه بخواد ۷ صبح بیدار بشه و بره توی مهد بشینه.بهداشت مناسبی ندارن و به خاطر تعداد زیاد بچه ها و مریض بودن بعضی از اونها ممکنه به طور مداوم بچه ات مریض باشه که اصلا مطلوب نیست.شما میتونی در حد یکی دو ساعت بچه ات رو با کارتن و این جور چیزا سرگرم کنی و توی ظهر خودت استراحت کنی.هر وقت به شما به طور مستقیم یا غیر مستقیم گفتن بچه رو ببر مهد یا هر چیز دیگه ای بهشون بگو این موضوع اختیارش با پسرتون هست و من هم چندین بار بهش گفتم شاید پدر و مادرت سختشون باشه نگهش دارن ولی اون معتقده که شما هیچ مشکلی ندارید و بیشتر مایل هستید که این کار رو شما انجام بدین.اگر احساس می کنید برای این بچه توی این سن مهد کودک بهتر هست یا حتی مایل هستید مثلا نصف اوقات خانواده من دراین زمینه همکاری کنن لطفا این موضوع رو با پسرتون مطرح کنید.من چند بار بهش گفتم که پدر و مادر شما وقت استراحتشون هست و این مسئولیت ممکنه اذیتشون کنه ولی اون معتقده من اشتباه می کنم.

 3. ناشناس گفت:

  شما با محیط مهد آشنا نیستی وگرنه حاضر نبودی فرزندت را به خاطر راحتی پدر و مادر شوهرت بفرستی مهد.

 4. درسا مامان گفت:

  سلام.
  تجربه و اطلاعاتی در مورد مهد ندارم، اما به دلایلی که آوردی تا حدودی موافقم و فکر میکنم بچه باید در کنار مربی و هم سن و سالهاش تربیت بشه و آموزش ببینه ، نه مادر بزرگ

 5. درسا مامان گفت:

  سلام دوستان ممنون از راهنماییتون.فعلا میخوام راجب این قضیه با همسرم بحث نکنم تا حساسیتش کمرنگ بشه بعد هم با یه کلاس نقاشی شروع کنم تا ببینم اوضاع چه جور پیش میره

 6. sanaz rostami گفت:

  سلام پسرم دو سال و چهار ماهش هست و شدیدا به خودم وابسته است فقط با مامان و خواهرم میمونه .می خوام ببینم از کی بزارمش مهد اگر گریه کرد اهمیت ندم.و ادامه بدم؟

 7. زاهد گفت:

  سلام اگر شاغل نیستید برای گذاشتن کودکتون به مهد عجله نکنید.بهترین سن برای رفتن به مهد کودک سه سال بعد هست بزراید سه سالش تموم بشه.برای مهد رفتن دقت کنید که اگر شروع بدی داشته باشه دیر جذب میشه و دچار اضطراب میشه باید در شروع اینقدر بمونید تا به محیط مهد عادت کنه و به افراد اطمینان کنه.میتونید هر روز به خانه کودک ببرید یا اگر مهد های هستن که ساعتی قبول می کنند هر روز نیم ساعت ببریدش تا به محیط عادت کنه.
  موفق باشید.

 8. عاطفه گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  پسر من ۱۵ ماهشه و من کارمندم از چهارماهگی بچه پیش مادر بزرگش بوده الان تصمیم دارم بذارمش مهد اما می ترسم براش مشکلی پیش بیاد .مهدی نزدیک به محل کارمم نیست به نظر شما بهترین سن برای رفتن بچه به مهد از چه سنی هست؟ و آیا راهکاری جهت کنار اومدن با این موضوع توسط بچه وجود داره؟

  • روانشناس کودک گفت:

   با سلام. نگران نباشید.. هیچ قانون کلی ای وجود ندارد که بگوید رفتن یا در مقابل آن نرفتن به مهد برای کودکان مضر یا مفید است. با توجه به امکانات خود و هدفی که دارید برنامه ریزی کنید. اینکه کودک بتواند با محیط آنجا وفق میدا کند بستگی به کادر مهد و فعالیت های آنجا دارد. سعی کنید مهدی را انتخاب کنید که شیوه آن آموزش آزاد و خلاقانه باسد تا استعداد های کودک بخوبی رشد کنند. در کنار همه اینها حضور متناسب و درست شما در کنار کودک ز در ساعات بعد مهد می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 9. زاهد گفت:

  سلام دوست عزیز
  بهترین سن برای مهد ۳ سال هست و معمولا توصیه میشه تا قبل از این سن بچه مهد نره با توجه به شرایط شما این اتفاق باید زودتر بیفته.بچه ها هر چه زودتر مهد برن سازگاری بهتری دارند .بهترین حالت اینه که از ساعت کم شروع کنید یعنی مادرتون هر روز یک ساعت ببرش مهد و بعد یک ساعت بیارش خونه به مرور مدت زمانش رو زیاد کنید ولی بیشتر از ۴ ساعت نباشه.اگر این روال رو پیش ببرید در ۲ سالگی بدون مشکلی با مهد سازگار میشه.البته میزان سازگاری بچه ها به عوامل مختلفی بستگی داره و در همه به یک صورت نیست.

نظر دهید

سوال امنیتی *