تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

تشخیص تیزهوشی (استعداد) کودک

تشخیص تیزهوشی (استعداد) کودک  

 

تشخیص تیزهوشی (استعداد) کودک

 

این مقاله با این هدف نوشته شده تا به شما والدین کمک کند، به شکل اولیه خودتان به زمینه ای که کودکتان در آن توانمند تر است پی ببرید. اما قبل از آن لازم است بدانید که طبق کدام نظریه در حال بررسی توانمندیهای کودکتان هستیم.سپس پرسشنامه ای ارائه شده که با پاسخگویی به آن می توانید زمینه تیزهوشی کودک  را به شکل اولیه مشخص کنید. در ادامه برای هر یک از تیزهوشی ها مشاغل و فعالیت های لذت بخش معین شده است. امید است مقاله حاضر بتواند موثر واقع شود.

در مورد هوش تصورات متفاوتی بین افراد، وجود دارد، برای مثال عده ای می اندیشند که هوش از ابتدای تولد تا زمان مرگ ثابت و یکسان است و عده ای دیگر معتقد هستند فقط یک هوش وجود دارد، اما نظریه پردازی به نام گاردنر نظریه اش هشت نوع هوش معرفی می کند، که عبارتند از:

 1. هوش زبانی
 2. هوش منطقی- ریاضی
 3. هوش فضایی
 4. هوش بدنی جنبشی
 5. هوش موسیقی
 6. هوش طبیعت گرا
 7. هوش بین فردی
 8. هوش درون فردی

هر انسانی در این هشت نوع هوش سطوح متفاوتی از توانایی را به نمایش می گذارد و بین انسانها در این هشت نوع هوش تفاوتهایی وجود دارد.

این هدف را دنبال می کنیم تا شما والدین به واسطه پاسخ به پرسشنامه ای که ضمیمه گردیده است تا حدودی به زمینه هوشی کودکتان پی ببرید. نظریه گاردنر با نظریه های سنتی هوش متفاوت است. طبق نظریه هوش های چندگانه گادرنر، برای آموزش باید سایر توانایی ها و استعدادهای کودک را همراه با هوش زبانی و منطقی ریاضی ( که به مدت طولانی تنها تاکید مراکز و مدارس بر آنها بوده است) مدنظر قرار دهیم. در جدول زیر به چند تفاوت مدل های سنتی هوش با مدل هوش های چندگانه گاردنر اشاره می شود.

در نظریه هوش های چندگانه گاردنر آموزش دادن یک فرد  با تاکید و در نظر گرفتن توانایی های یادگیری فرد و آموزش با تاکید بر نقاط قوت کودک، ساختار دادن به محیط یادگیری او و سنجش رشد و پیشرفت کودک در طی زمان است.

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیری روش های متناسب با رشد مربیان را تشویق می کند تا با ایجاد طرح ها وانطباق با سبک ها و توانایی های یادگیری هر کودک. به نیازهای آنها پاسخ دهند. پاسخ دهی به هر کودک به صورت انفرادی ،پایه و مبنایی بر روش های آموزشی متناسب با سطح رشد هر کودک است.

چون کودکان سه، چهار و پنج ساله نیمرخ نقاط قوت و ضعف شان متفاوت است. بنابراین فراهم کردن  و پیوند دادن آنها با انواع تجربیات یادگیری که روش های خاص دانستن و با هوش شدن را در آنها تقویت می کند، اهمیت زیادی دارد.

اما به یاد داشته باشید که هوش های چندگانه در سنین مختلف ظاهر می شود به نحوی که اگر کودک فعلا در یک زمینه با استعداد نیست، ممکن است با بزرگتر شدن. در این حوزه با هوش تر از سایر حوزه ها گردد. علاوه بر این ، همه این هوش ها را می توان با فعالیت و تجربه رشد و ارتقا داد.

قبل از آنکه به تعریف و شرح هر هوش در نظریه چندگانه گاردنر بپردازیم. از شما والدین گرامی تقاضا می شود به پرسشنامه زیر پاسخ دهید ( هر چند روانشناسان بررسی دقیقتر و همه جانبه تری برای معین کردن زمینه استعدادی فرزندتان انجام می دهند) اما پاسخ به این پرسشنامه از طرف شما تا حدودی می تواند راهگشا باشد.تشخیص تیزهوشی کودک  

جایگاه پرسشنامه

اکنون پاسخ های خود را بررسی کنید، تعداد پاسخ ها در هر هوش که (همیشه و اغلب) زیاد دارد  با استعداد بیشتر در فرزندتان همراه است و آنهایی که (گاهی، هرگز ) بیشتر است استعداد ضعیف تر است .اکنون شرح مختصری از هوش ارائه می شود سپس افراد مشهوری که این هوش ها را داشته اند. مشاغلی که مناسب هر کدام از این هوش ها است ارائه می گردد.

هوش زبانی: باهوش در زبان

فردی که در زبان با هوش است، در به کارگیری کلمات به طور موثر چه شفاهی (مثل داستان گو، سخنران، سیاست مدار) و چه نوشتاری (مثل گفتن شعر، ویراستاری، روزنامه نگاری) ظرفیت بالایی دارد. تمرکز آموزش سنتی بیش تر این نوع هوش بوده است و انتظار بر این بوده است که کودکان اطلاعات را از طریق گوش کردن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن جذب کنند.

کودکی از زبان باهوش است لذت می برد از: خواندن کتاب، نوشتن املا، گوش کردن به داستان، انجام بازی های حافظه ای و بازی با کلمات، اغراق و مبالغه گویی، بازی با لغات (جملات آهنگین و با قافیه)

افراد مشهور با هوش زبانی: ماریا انجلو، اوپر اوینفری، رابرت مک کلوسکی ،ویلیام شکسپیر

مشاغل مربوط به این نوع هوش: معلم، سیاست مدار،سخنران حرفه ای ،شاعر،روزنامه نگار

هوش منطقی – ریاضی: با هوش در اعداد

فردی که در اعداد هوشمندی دارد ، در استفاده از اعداد به طور موثر(ریاضی دان، ممیز مالیاتی یا آمارگر) و استدلال خوب(مثل یک دانشمند، برنامه نویس، کامپیوتر یا منطق دان) ظرفیت و توانایی بالایی دارد. تاکید آموزش سنتی بر این نوع هوش نیز بوده است.

حقایق عددی، اصول علمی ، مشاهده و آزمایش معمولا در  روش های آموزشی این نوع هوش وجود دارد.کودک با هوش در اعداد لذت می برد: از پرسیدن سوال، شرکت در تجربیات و آزمایش ها ، حل مسایل ، طبقه بندی و ردیف بندی، بازی های شمارشی و بازی با اعداد، بازی های منطقی ، خلق و ایجاد کدها، ایجاد الگوها، پاسخ به سوال چه مقدار و چه اندازه

افراد باهوشمندی بالا در اعداد: آلبرت انیشتن ،اسحاق نیوتن ،جان دیوی ،برتراند راسل، بیل گیتس ،آگاتا کریستی

مشاغل مربوط به این هوش: معلم ریاضی ،آماردان ،اقتصاد دان،مهندس، دانشمند، برنامه نویس کامپیوتر، ریاضی دان ،فن آوری اطلاعات

هوش فضایی: باهوش در تصاویر

فردی که در تصاویر باهوش است، در درک دقیق دنیای دیداری- فضایی (مثل یک شکارچی ، دیده بان ، راهنما) و ایجاد تغییر مبتنی بر ادراکات( مثل یک دکوراسیون ساز، معمار، هنرمند، مخترع) توانایی بالایی دارد.

هوش فضایی شامل حساسیت به رنگ ها ، خطوط ، اشکال ، ترکیبت ها، فضا و روابط فی مابین این مولفه ها سات. این نوع هوش نیازمند ظرفیت بالا در تصویر سازی و گرافیک برای ارائه ایده ها به صورت دیداری و فضایی است. کودکی که با هوش تصویری است لذت می برد از: چیزهای را کنار هم می گذارد و یا ازهم جدا می کند. با مکعب ها ، شکل می سازد، با کولاژ مجسمه و خانه می سازد. طراحی ، نقاشی ، طراحی و خلق اشیا، دیدن تصاویر،عکسها و فیلم ها ، رویا پردازی، تجسم، مشاهده جداول و نمودارها

افراد مشهور با هوش تصویری: پابلو پیکاسو، مایالین، آنیتا لوبل، موریکا سندک، استقان کامل، ونسان ونگوک، رامراند، آنسل آدامز

مشاغل مربوط به این هوش: نقاشی ، مجسمه سازی، عکاسی، مهندسی، دکوراتور، راهنمای تور، دیده بان، جنگل بانی، خلبانی، معماری، کاوش گر.

هوش بدنی – جنبشی: باهوش بدنی

فردی که از لحاظ بدنی باهوش است در استفاده از کل بدنش برای ابراز عقاید و احساتساتش (مثل یک هنرپیشه، پانتومیست، ورزشکار) و استفاده از دست هایش برای ایجاد تغییر در چیزها( مثل یک متخصص صنایع دستی ، مجسمه ساز، سفالگر، مکانیک، جراح) تخصص و مهارت دارد.

کودکی که از لحاظ بدنی باهوش است لذت می برد از: حرکات موزون، حرکات به اطراف کلاس، لمس و بررسی اشیاء، استفاده از زبان بدن، اشاره و حرکات، ساختن اشیا، لمس افراد در هنگام گفتگو، جمع آوری اشیاء ( کلکسیون) شنیدن و خواندن داستان های علمی

افراد مشهور با هوش بدنی: مایک جردن، آندره آغاسی، تایگرد وود، دکتر کریستین ، محمد علی کلی

مشاغل مربوط به هوش بدنی- فضایی: مکانیک ، جراح، نجار، مجسمه ساز، هنرپیشه، مربی پرورش اندام، تردست.

هوش موسیقی: باهوش در موسیقی

فردی که در موسیقی باهوش است، توانایی درک( مثل طرفدار موزیک)، تغییر شکل(مثل آهنگساز)، و ابراز(اجراکننده) آهنگ های موسیقی را دارد. هوش موسیقی مبتنی بر شناخت الگوهای صوتی مثل صداهای محیطی و حساسیت به آهنگ ها و شدت اصوات است.

کودکی که در موسیقی هوشمند است لذت می برد از: آواز خواندن، بخاطر سپردن آهنگ ها، دنبال کردن ریتم ها، بازی با ابزارآلات موسیقی،  گوش کردن به موسیقی، ساخت آوازها و غزلیات، زمزمه، واکنش به موسیقی، سوت زدن، از حفظ خواندن اشعار

افراد مشهور با هوش در موسیقی: استیو واندر، لئونارد برنشنین، بتهون، موزارت، باخ، الافیتزجرالد، باب دیلان، ماریان اندرسون، لوییز آرمسترانگ.

مشاغل مربوط به هوش موسیقی: نویسنده آهنگ، آوازخوان، تنظیم کننده آهنگ، موسیقی دان، اجرا کننده ، منقد موسیقی، ساز زن( مثلا فلوت زن) ابزارساز.

هوش طبیعت گرا: فردی که از لحاظ طبیعی باهوش است در درک دنیای گیاهان و حیوانات، توجه به ویژگی ها و طبقه بندی آنها، توانایی خاص و بالایی دارد. افراد باهوش طبیعت گرا توانایی مشاهده گری دارند. آنها توانایی خود را با کشف طبیعت و جمع آوری و مطالعه مجموعه ها، پرورش می دهند.

کودکی که هوش طبیعت گرا دارد لذت می برد از: گفتگو در مورد حیوانات اهلی، جمع آوری حشرات و سنگ ها، دیدن پرندها، پروانه ها و ابرها، بررسی گل ها و گیاهان، طبقه بندی و ردیف بندی چیزهای طبیعی، راهپیمایی در جاهای طبیعی(کوه، دشت و …) بازی در بیرون از منزل ، مطالعه علوم و کتابهای طبیعی.

افراد مشهور باهوش طبیعت گرا: جرج واشینگتن، گالیله، لویی پاستو، راسل کارسون، چالز داروین، جان گودال، جان جیمز.

مشاغل مربوط به این هوش: طبیعت شناس، بوم شناس، جنگل بان، حیوان شناس، زیست شناس، گیاه شناس، دام پزشک، اقیانوس شناس، پرنده شناس، ستاره شناس، مربی حیوانات، متخصص اندازه گیری، باستان شناس.

هوش بین فردی: افرادی که هوش قومی بالایی دارند، در درک و ایجاد تمایز در خلق، نیت، انگیزه و احساس دیگران توانمندی بالایی دارند. افراد باهوش بین فردی، روابط و تعاملات فرد به فرد را کنترل می کنند.

کودکی که در درک دیگران باهوش است لذت می برد از: بودن در جمع همتاها، گفتگو با دیگران، داشتن دوستان زیاد، هدایت دیگران، سازماندهی فعالیت ها، انتخاب شدن توسط دیگران برای کمک کردن، بازی با همتاها، بارش افکار

افراد باهوش بین فردی مشهور: مادرترزا، مهاتما گاندی، جیمز اسکالانته، مارتین لوتر، ویلیام کلینتون، بیل کوزبی، جان اف کندی.

مشاغل مربوط به این هوش : درمانگر، روانشناس، سیاست مدار، معلم ، مشاور، جامعه شناس، رئیس جمهور، مهمان دار

هوش درون فردی: هوش خود فردی که در خودشناسی باهوش است، دارای دانش مربوط به خود است و انطباق دادن اعمال با آن دانش(خودشناسی) توانمند است. این هوش شامل داشتن تصویری دقیق از نقاط قوت و ضعف خود است. این هوش همچنین شامل آگاهی از خلقیات درونی ، نیات، انگیزه ها ، مزاج و امیال است. افراد باهوش درون فردی، دارای توانایی منظبط کردن خود، درک خود و عزت نفس می باشند.

کودک با هوش درون فردی لذت می برد از: تنها کار کردن، دنبال نمودن علایق خود، پیروی از غرایز خود، اصیل بودن، داشتن فضای شخصی، تفکر ، بازی های انفرادی.

افراد مشهور با هوش درون فردی: زیگومند فروید، آلبرت شوایتزر، ایندیرا گاندی، کارل یونگ، دالایی لاما، آبراهام لینکن.

مشاغل مربوط به این هوش: فیلسوف، رهبر سیاسی، شاعر، روانشناس، حکیم ، عارف

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.
۵۳ نظر
 1. سولماز گفت:

  سلام میخواستم بدون در درجه اول چطور میتوان تشخیص بدهیم که کودکمان باهوش است یا خیر؟

 2. ناشناس گفت:

  مقاله بالا رو به دقت بخونید

 3. مشاور گفت:

  یک کودک تیز هوش نسبت به کودکان دیگر زودتر توانایی راه رفتن دارد، زودتر به حرف می آید و اگر هم صحبت کند خیلی راحت می تواند منظور خود را به اطرافیان خود برساند.برای مثال این گروه از کودکان زودتر از هم سالان خودقادر به بیان کردن جملات کامل هستند همچین کودکان تیز هوش قوه تخیل بسیار بالایی دارند و سوالات زیادی می پرسند.

  کودکانی که به سن ۳ سالگی می رسند نسبت به اطرافیانشان خیلی کنجکاو هستند و سریع تر از دیگران اطلاعات را یاد میگیرند و در حافظه شان ثبت می کنند این گروه از کودکان نسبت به همسالان خود سریع تر مستقل میشوند این نشانه ها رو می توان در کودکان باهوش و تیز هوش قبل از سنین مدرسه دید و از این طریق به هوش این گروه از کودکان پی برد.

 4. ناشناس گفت:

  سلام دوستان چه رابطه ای بین هوش و نبوغ کودکان وجود دارد؟؟؟یعنی بین کودک باهوش و نابغه چه تفاوتی وجود دارد؟

 5. مشاور گفت:

  برای داشتن نبوغ ، درجه ی ا از هوش بالا ضروری است و آن درجه ی ۱۳۰ است، اما نه به این مفهوم که همه ی افراد ” باهوش ” نابغه اند.ممکن است فردی باهوش بهر ۱۶۰ ، نابغه نباشد.بالاترین هوش بهری که در بین افراد نابغه و نام آور جهان حدس زده شده است؛ بالاتر از ۱۸۰ است در واقع هوش افراد به طور مستقیم از حدود ۴ سالگی به بعد قابل سنجش است.یک متخصص با انجام پرسش ها و کارهای عملی در می یابد که کودک ، متناسب با گروه سنی خودش یادگیری و کارایی فکری دارد یا نه.اگر سن عقلی و سن تقویمی یکی باشد در این صورت هوش بهر طبیعی است.فرمول خاصی برای این کار وجود دارد : هوش بهر =(سن تقویمی تقسیم بر سن عقلی)۱۰۰
  به این ترتیب کودک شش ساله که قادر به انجام کارهای یک کودک هشت ساله است بر اساس فرمول بالا دارای سن عقلی هست ساله است و هوش بهرش در رده ی افراد باهوش قرار می گیرد.بعضی از محققان می گویند ، داشتن هوش بالا برای فرد مطلقا به این معنی نیست که او در جامعه از موفقیت برخوردار باشد.آنان معتقدند که همراه با ضریب هوشی و ه«هوش بهر » که به آن «آی کیو» گفته می شود می شود، بهره عاطفی -«آی کیو» نیز باید در نظر گرفته شود.منظور آنان این است که یک کودک یا یک فرد بزرگسال قادر باشد در برابر دشواری ها مقاومت کند و با صبوری بتواند منافع آینده خودش را به منافع کوتاه مدت برتری بدهد .به عقیده محققان کسانی که از چنین ویژگی هایی برخوردارند، در جامعه و در زندگی موفق ترند، هر چند ممکن است در کارهای عملی پیشرفت زیادی نداشته باشند.

 6. ناشناس گفت:

  به نظر من تشخیص کودکان با هوش یه کم سخته

 7. زاهد گفت:

  پدر و مادر اولین کسانی هستند که متوجه رشد حرکتی ، رشد کلامی و کارهای ذهنی فرزند خود می شوند.رشد زودرس حرکتی، کلامی و ذهنی از ویزگی کودکان دارای هوش بالاست.این کودکان، مستقل تر از سایر بچه ها هم سن خود هستند و کنجکاوی های بیشتری نسبت به محیط اطرافشان نشان می دهند.البته سن هوش انسان تا ۱۵ سالگی افزایش پیدا می کند بنابراین آزمون هوشی افراد ۱۵ ساله و بالاتر یکسان است.کودکان تیز هوش کنجکاوترندو نرتب راجع به مسایل مختلف سوال می کنند. یک کودک تیز هوش وقتی در مورد مورچه سوال می کند، از والدین خود توضیح کاملی درباره نحوه ی زندگی آن ها می خواهد.آنان می خواهند به عمق مسایل فرو بروند.کودکان تیز هوش با توجه به این که قدرت فراگیری بالایی دارند ممکن است با کودکان عادی هم سال خود خیلی احساس هماهنگی نکنند بنابراین مایلند که با افراد بزرگتر نشست و برخاست کنند.

 8. سحر زارعی گفت:

  سلام من یه پسر ۲۰ ماهه دارم که از سن ۸ ماهگی علاقه ی شدیدی به اسباب و وسایلی به شکل گرد دارد و آنها رو میچرخونه از سر قابلمه گرفته و امثال آن تا اسباب بازی هایش برای سئواله که همچین بچه هایی که عاشق وسیله های گرد هستند چه تاثیری روی هوششون داره .یعنی ممکنه باهوش باشن.او یه اخلاق دیگه هم داره اینه که از بچه های همسن خودش زیاد خوشش نمیاد و دوست داره با بالاتر از سن خودش همبازی بشه بعد چطور میشه از بچه های سن زیر دو سال تست هوش بگیریم.مرسی خواهشا حواب سئوالم رو بدین خیلی برام مهمه.

 9. امیر حسین گفت:

  سلام.دو عامل مهم در هوش ،وراثت و محیط هست.به قول شما الان این بچه از نظر وراثتی به ظاهر باهوش است.شما باید شرایط محیطی را آماده کنید.انشاالله از ۵ سالگی به بعد با تست های گوناگون در مراکز معتبر روان شناسی پی به هوش واقعی ایشان ببرید.خداروشکر یک بچه سالمی دارید.

 10. zohre گفت:

  سلام دختری ۵ ساله دارم نقاشی های بسیار زیبا و جالبی می کشد که از ۴ سالگی شروه به نقاشی کرده و از کلمات بسیار پیچیده ای که در سی دی کارتون ها می بیند استفاده می کند از سه سالگی الفبا رو آموخته و اکنون پازل های ۸۰تکه را حل می کند.آیا این نشانه هوش او می باشد؟

 11. میترا گفت:

  بله این کودک تیز هوش است

 12. nasim گفت:

  من یه پسر ۳ ساله و نیم دارم در این سن خیلی از کتابها رو میتونه بخونه اعداد رو تا ۲۵ میشمارد و اعداد زیر ۱۰ رو میتونه از هم کم کنه و یا جمع کنه .رنگها رو به طور کامل میشناسه و تمام شکل های هندسی رو هم میشناسه.سوال های خیلی پیچیده ای نسبت به سنش میپرسه و جوابهای کاملی میخواد خیلی زودتر از همسالانش کارهایش رو انجام میده مثال در ۴ ماهگی خیلی راحت و بدون کمک میتونست بشینه .آیا اینها میتوانه نشانه هوش بالا باشه؟

 13. امیر حسین گفت:

  سلام شما باید ازش تست بگیرین .میتونید به مرکز مشاوره مراجعه کنید

 14. ناشناس گفت:

  با توضیحاتی که شما دادین و توضیحات بالا به احتمال خیلی زیاد فرزندتان هوش خیلی بالایی دارد

 15. مهتاب گفت:

  سلام من یه پسر ۷ ساله دارم کلاس اول دبستان.تا قبل از دبستان خواندن و نوشتن را خود به خود یاد گرفته و عملیات ریاضی جمع و تفریق با ضرب و تقسیم را در حد بچه های سوم دبستان هم یاد گرفته.به زور مدرسه می رود و همیشه می گوید مدرسه خوب نیست ودر مدرسه خسته می شود.نمیدانم چه رفتاری با او داشته باشم.لطفا راهنمایی فرمایید.

 16. بهار گفت:

  وقتی کودک زودتر از سن مدرسه رفتنش خواندن و نو شتن و ریاضیات یاد بگیره دیگه نمیتونه مدرسه رو تحمل کنه

 17. shahab گفت:

  سلام پسر من ۲ سال و دو ماهشه احساس میکنم که تیزهوشه هر چی شعر براش می خونم حفظش میشه از خیلی از بچه های همسن خودش بیشتر می داند من چطور می توانم تیز هوشی او را مطمئن شوم؟

 18. تت گفت:

  دختر خواهر منم دو سالشه تمام کتاب شعرهاشو حفظه.دختر من ۴ ماه ازش کوچیکتره همینطوره تقریبا فکر نکنم مسئله خارق العاده ای باشه

 19. لاله گفت:

  سلام
  من یک دختر ۸ ساله دارم که طبق آزمونهای هوشی بهره هوشی وی ۱۴۸ برآورد شده.و با توجه به استرس زیادی که دختر من از کودکی داره چطور میتونم به موفقیت وی کمک کنم؟لطفا راهنماییم کنید.

 20. امیر حسین گفت:

  سلام به همه عزیزانی که یک نابغه کوچولو دارند.از نظر تمام والدین فرزندانشان نابغه است.ولی عجله نکنید.اجازه دهید فرزندتان دنیای کودکیش را داشته باشد.از نظر من بزرگترین ظلمی که می توان در حق یک کودک نوپا کرد این است که به او زبان نوشتاری آموزش داده شود زیرا در این سن کودک همه چیز را واقعی می پندارد او حتی با شخصیت های تلویزیون مانند دنیای واقعی رفتار می کند.پس هر واژه نوشتاری که او یاد می گیرد تنها او را شرطی می کند.

 21. زاهد گفت:

  با سلام
  برای مشکل درخواستها و عصبانیت او از سیستم امتیاز دهی استفاده کنید : هنگامی که کودک خواسته ای دارد ابتدا به کودک اجازه دهید تقاضا کند، سپس خواسته اش را طبق این فرمول اجابت کنید.به این فرمول توجه کنید: اول نیاز بعد تلاش کودک و انجام کارهایی که والدین می خواهند و کسب امتیاز سپس رسیدن به خواسته بر اساس امتیاز های کسب شده.دلسوزی والدین عاملی است که اجازه نمی دهد این برنامه به خوبی اجرا شود.بنابراین اگر برای مثال مسواک زد یک امتیاز بگیرد و امتیازات با هم جمع می شوند تا بتواندبا آنها چیزی را تهیه کند.البته به شرطی که خرید وسایل غیر ضروری ، تنقلات و وسایل شخصی برای او کاملا قطع شده باش.برای سایر مشکلات مطرح شده موارد زیر میتواند کمک کنند باشد:
  – فرستادن کودک به مهد کودک
  – ورزش روزانه
  – کاهش دیدن تلویزیون

 22. صادقی گفت:

  کمال طلبی بچه های باهوش را چطور می توان کنترل کرد؟

  • wpadmin گفت:

   کودکان تیز هوش از جمله نعمت هایی هستند که در جامعه ما متولد می شوند، رشد می کنند و نقش مهمی در توسعه ی کشور دارند. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های این کودکان و نحوه ی تربیت آنها، خواندن مطالب زیر می تواند سودمند باشد.
   تعریف هوش از نظر علمی

   بیشتر صاحب نظران در تعریف هوش می گویند:« توانایی در مسایل و انطباق آن با شرایط تغییر یابنده ی محیطی». افراد باهوش کسانی هستند که می توانند مسایل و مشکلات جاری را به راحتی حل و فصل کنند و خود را با محیط به گونه یی انطباق دهند که کارها را به خوبی پیش ببرند. حدود نود درصد مردم جامعه دارای ضریب هوشی بین ۹۰ تا ۱۱۰ هستند که به آن «هوش طبیعی» گفته می شود. به هوش بین هفتاد تا نود درصد نیز «هوش مرزی» می گویند؛ یعنی مرز بین هوش طبیعی و عقب ماندگی ذهنی، پایین تر از آن نیز «عقب ماندگی ذهنی» است که درجه های خفیف، متوسط و شدید دارد. افراد دارای هوش مرزی می توانند دوره ی ابتدایی را در مدارس عادی با سختی سپری کنند، اما گذر آنها از دوره ی ابتدایی به دوره ی متوسط کار دشواری است. کودکان دارای عقب ماندگی خفیف ذهنی که دارای هوش بهر بین ۵۰ تا ۷۰ هستند، می توانند در مدارس استثنایی دوران ابتدایی را با زحمت پشت سر بگذارند، اما بیشتر از آن قادر به پیشرفت نیستند. البته به تعداد افراد دارای هوش مرزی و عقب مانده ی ذهنی، افراد باهوش، هوشمند و نابغه هم هستند، یعنی کسانی که ضریب هوشی شان بین ۱۱۰تا ۱۲۰ است. افراد با هوش کسانی هستند که ضریب هوشی شان از حد عادی مقداری بالاتر است. هوش بهر بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ را «سرآمد» و از ۱۳۰ به بالا را «باهوش» می گویند.
   رابطه ی بین هوش و نبوغ

   برای داشتن نبوغ، درجه ی حداقلی از هوش بالا ضروری است و آن درجه ی ۱۳۰ است، اما نه به این مفهوم که همه ی افراد «باهوش» نابغه اند. ممکن است فردی با هوش بهر ۱۶۰، نابغه نباشد. بالاترین هوش بهری که در بین افراد نابغه و نام آور جهان حدس زده شده است، بالاتر از ۱۸۰ است و آن متعلق به شاعر، نویسنده و طبیعیدان آلمانی به نام «یوهان ولفگانگ گوته» است. «لئونادو داوینچی» نیز هوش بهری در حدود ۱۴۰ داشته که البته نابغه نیز به شمار می رفته است. در بین هنرمندان ایرانی بر اساس ارزیابی های انجام شده، هوش بهر حافظ و سعدی نیز بیش از ۱۴۰ تخمین زده شده است. در واقع هوش افراد بطور مستقیم از حدود چهار سالگی به بعد قابل سنجش است. یک متخصص با انجام پرسش ها و کارهای عملی در می یابد که کودک، متناسب با گروه سنی خودش یادگیری و کارایی فکری دارد یا نه. اگر سن عقلی و سن تقویمی یکی باشد، در این صورت هوش بهر طبیعی است. فرمول خاصی برای این کار وجود دارد:
   هوش بهر= ۱۰۰× (سن تقویمی تقسیم بر سن عقلی)
   به این ترتیب کودک شش ساله یی که قادر به انجام کارهای یک کودک هشت ساله است، بر اساس فرمول بالا دارای سن عقلی هشت ساله است و هوش بهرش در رده ی افرد باهوش قرار می گیرد: ۱۲۵=۱۰۰ تقسیم بر ۸) بعضی از محققان می گویند، داشتن هوش بالا برای فرد مطلقاً به این معنی نیست که او در جامعه از موفقیت برخوردار باشد. آنان معتقدند که همراه با ضریب هوشی و «هوش بهر» که به آن «آی کیو» گفته می شود، بهره عاطفی- «آی کیو» نیز باید در نظر گرفته شود. منظور آنان این است که یک کودک یا یک فرد بزرگسال قادر باشد در برابر دشواری ها مقاومت کند و با صبوری بتواند منافع آینده ی خودش را به منافع کوتاه مدت برتری بدهد. به عقیده ی محققان، کسانی که از چنین ویژگی هایی برخوردارند، در جامعه و در زندگی موفق ترند، هر چند ممکن است در کارهای عملی پیشرفت زیادی نداشته باشند.
   شناسایی کودکان با هوش

   پدر و مادر اولین کسانی هستند که متوجه رشد حرکتی، رشد کلامی و کارهای ذهنی فرزند خود می شوند. رشد زودرس حرکتی، کلامی و ذهنی از ویژگی های کودکان دارای هوش بالاست. این کودکان، مستقل تر از سایر بچه ها هم سن خود هستند و کنجکاوی های بیشتری نسبت به محیط اطراف شان نشان می دهند. البته سن هوش انسان تا پانزده سالگی افزایش پیدا می کند، بنابراین آزمون هوشی افراد پانزده ساله و بالاتر یکسان است. کودکان تیز هوش کنجکاوترند و مرتب راجع به مسایل مختلف سوال می کنند. یک کودک تیز هوش وقتی در مورد مورچه سوال می کند، از والدین خود توضیح کاملی درباره نحوه ی زندگی آنان می خواهد. آنان می خواهند به عمق مسایل فرو بروند. کودکان تیز هوش با توجه به این که قدرت فراگیری بالایی دارند، ممکن است با کودکان عادی هم سال خود خیلی احساس هماهنگی نکنند، بنابراین مایلند که با افراد بزرگتر نشست و برخاست کنند. افراد بزرگتر هم آنها را کمتر می پذیرند. بنابراین، این خطر وجود دارد که کودکان هوشمند تا اندازه یی احساس سرخوردگی و عدم رضایت کرده و منزوی بشوند.
   اما اینها کاملاً موقتی اند. به این ترتیب که این بچه ها با توجه به هوش بالایی که دارند، به زودی می آموزند راه هایی برای برقراری ارتباط بهتری با دیگران پیدا کنند. آنان در مسایلی که از نظر دیگران ساده، بدیهی و عادی است می توانند ساعت ها بررسی و تفحص کنند و در واقع گفته می شود که دانشمندان و هنرمندان، کودکان با هوشی هستند که توانمندی های دوران کودکی شان یعنی «کنجکاوی» خود را حفظ کرده اند.
   کنترل کمال طلبی در کودکان تیز هوش

   کودکان تیز هوش دل شان می خواهد بیشتر بدانند و چون از مسایل آگاهی بیشتری دارند، از این رو توقعات و خواسته های شان نیز به همان نسبت بیشتر است. آنان به علت هوش بالای شان محدودیت ها را بهتر می پذیرند. بطور کلی باید گفت، معمولاً والدین دارای فرزند تیز هوش، در کنار آمدن با آنان دشواری زیادی ندارند. برای تربیت این کودکان باید توجه کرد که آنها به خاطر هوش بالای شان در یک محیط مصنوعی قرار نگیرند. دیدگاه امروزی در مورد تعلیم و تربیت کودکان، دیدگاه یکپارچه سازی و انسجام است. این دیدگاه می گوید، تمامی کودکان باید در جامعه با یکدیگر منسجم شوند. بنابراین بهتر است از همان دوران مدرسه کودکان دارای ضرایب هوشی پایین تر در کنار کودکان عادی تحصیل کنند که البته این شامل کودکان کم بینا و کم شنوا نیز می شود. و همین طور کودکانی که هوش بالاتری دارند بهتر است در کنار کودکان عادی درس بخوانند. دیدگاه جداسازی کودکان مدت هاست که از نظر علمی، اخلاقی و انسانی مردود شناخته شده است. در واقع ما حق نداریم با آنان شبیه به ابزار رفتار کنیم و بگوییم که اینها به علت داشتن هوش بالاتر مستحق تربیت بهتری هستند تا در آینده از تربیت آنان بهره ی بیشتری ببریم.
   راهکارهایی برای پرورش استعداد اولیه ی کودک

   مغز انسان در اثر محرک های محیطی رشد می کند، بنابراین هر چقدر که پدر و مادر محیط غنی تر از جهت آموزش و پرورش برای فرزندشان به وجود بیاورند، کودک احتمال رشد هوشی بیشتری خواهد داشت. برای نمونه با او حرف بزنند، به سوالات او پاسخ دهند، برایش کتاب بخوانند، او را به گردش ببرند و جانوران مختلف را به او نشان بدهند، از کودک بخواهند که با آنها صحبت کند و… موسیقی کلاسیک نیز تأثیر زیادی در رشد هوشی افراد دارد. تمامی این موارد در پرورش استعداد اولیه ی کودک نقش زیادی دارد. خوشبختانه کشور ما از جمله کشورهایی است که در آن به کتاب های کودکان توجه زیادی می شود. در واقع حتی گروه های سنی مختلف هم برای خودشان کتاب دارند و این طبقه بندی ها کاملاً علمی است. پس والدین می توانند با توجه به طبقه بندی سنی، کتاب ها را انتخاب کنند، اما مهمتر از هر کتابی، ارتباط با والدین و با همسالان دیگر است. پدر و مادر نباید فرزندشان را به امان خدا و جلو تلویزیون رها کنند، بلکه باید با آنها گفت و شنود داشته باشند. گفت و شنود، یک ارتباط دو جانبه است که موجب رشد بیشتر فکری می شود.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

 23. ناشناس گفت:

  والدین برای تربیت فرزند تیزهوششان نیاز به چه ابزاری دارند؟

 24. مشاور گفت:

  مغز انسان در اثر محرک های محیطی رشد می کند بنابراین هر چقدر که پدر و مادر محیط غنی تری از جهت آموزش و پرورش برای فرزندشان به وجود بیاورند کودک احتمالا رشد هوشی بیشتری خواهد داشت.برای نمونه با او حرف بزنند به سوالات او پاسخ دهند برای او کتاب بخوانند ، او را به گردش ببرند و جانوران مختلف را به او نشان بدهند.از کودک بخواهند که با آنها صحبت کند.راجع به مسائل علمی صحبت کنند.موسیقی کلاسیک تاثیر زیادی در رشد هوشی افراد دارد تمامی اینها پرورش استعداد اولیه کودک نقش زیادی دارد.خوشبختانه کشور ما از جمله کشورهایی است که در آن به کتابهای کودکان توجه زیادی می شود.در واقع حتی گروههای سنی مختلف هم حتی برای خودشان کتاب دارند.این طبقه بندی ها کاملا علمی است.
  یعنی توصیه میکنم که والدین با توجه به طبقه بندی سنی کتاب ها ، آن را انتخاب کنند.اما مهم تر از کتابی ، ارتباط والدین با همسالان دیگر است.پدر و مادر نباید فرزندشان را به امان خدا و جلوی تلویزیون رها کنند بلکه باید با آنها گفت و شنود داشته باشند.
  گفت و شنود ، یک ارتباط دو جانبه است که موجب رشد بیشتر فکری می شود.وقتی ما با کسی از نزدیک صحبت می کنیم هم چشمان ما حرکت می کند، هم گوش ما و هم سایر حواس ما در آن جا ارتباط دارند.در حالی که ارتباط به تلویزیون یک ارتباط دو سویه است .چون فقط گوش و چشم کار می کند تعاملی نیست که روی ما تاثیر بگذارد یا برعکس.

 25. zahra گفت:

  گاهی اوقات آدم میبینه که خیلی از این کودکان باهوش در سن بلوغ دست به خودکشی میزنن به نظر شما علت چی میتونه باشه؟

 26. مشاور گفت:

  علتش این است که والدین با گمان اینکه کودک باهوش آنها باید در شرایطی جدا از بچه های دیگر پرورش پیدا کند آنها را از یک زندگی عادی محروم می کنند.در حالی که این بچه دلش می خواسته بازی هم بکند بنابراین این کودک دچار بحران عاطفی شده احساس تنهایی کرده و واقعا این مسئله دیده ی شود که کودکان باهوشی که مربیان فهمیده ای ندارند ممکن است متاسفانه فشار زیادی بر آنها وارد شود و از جامعه جدا شوند.احساس کنند که تک افتاده اند و کسی را ندارند که با آنان صحبت کند.رشد هوشی و عاطفی خیلی خوبه که همزمان با یکدیگر انجام بشه.

 27. مهشید گفت:

  سلام آیا میتوان در دوران بارداری کاراهایی انجام دهیم که بچه های باهوشی به دنیا بیاوریم؟

 28. زاهد گفت:

  خیلی ها اعتقاد دارند با انجام کارهایی د ردوران بارداری می توان هوش جنین را قبل از تولد بالا برد.اما برای این نوع کارها چندان دلیل علمی وجود ندارد و هنوز اثبات نشده است اما همانطور که گفتیم با کارهایی از قبیل زیاد صحبت کردن با کودک ، میتوان زودتر او را به صحبت واداشت.کودکانی که شعر یا قرآن حفظ می کنند، دایره لغاتشان بیشتر می شود و در نتیجه توانایی کلامی شان تقویت خواهد شد.این کارها از لحاظ علمی ثابت شده و در فرآیند رشد و تربیت فرزندان تاثیر زیادی دارد.

 29. solmaz گفت:

  تغذیه کودک در هوش او چطور میتواند تاثیر داشته باشد و چه مواد غذایی باعث افزایش هوش کودکان می شود؟

 30. مشاور گفت:

  اولین ماده غذایی ماهی سالمون است این ماهی منبع غنی از پروتئین و اسید های چرب امگا ۳ است این مواد می توانند سیستم عصبی را تقویت کنند.دومین ماده غذایی سیب زمینی شیرین است.بهتر آن است که ابتدا سیب زمینی را به ورقه های نازک بریده و با دارچین آن را دودی کنید.این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین آ است و می تواند با فعال کردن عصب ها، قدرت تفکر را بالا ببرد.تخم مرغ سومین ماده غذایی است بهتر است روز را با تهیه املت خوشمزه با تخم مرغ های تازه آغاز کنید.تخم مرغ های خانگی منبع غنی از چولاین که باعث گسترش فعالیت های مغزی و حافظه می شود، هستند و برای کودکان بسیار مفید است.چولاین نوعی ویتامین حلال در آب بوده و جزو گروه ویتامین های ب است.توت فرنگی و قره قاط نیز جزو چهارمین مواد غذایی مفید و مغذی برای کودکان هستند.می توانید با مخلوط کردن این میوه ها با ماست یک دسر خوشمزه برای کودکان تهیه کنید.این میوه ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که ادراک، حافظه و ارتباط ذهنی را در کودک تقویت کرده و باعث رشد فکری و قدرت تمرکز می شود.

 31. ناشناس گفت:

  آیا جدا کردن کودک تیزهوش از دیگر کودکان درست است.؟

 32. مشاور گفت:

  به نظر من جدا کردن کودکان تیز هوش از دیگر کودکان هم از لحاظ علمی و هم از نظر اخلاقی درست نیست این موضوع هم برای کودکان تیز هوش و هم کودکان کم هوش درست نیست و توصیه میکنم این کودکان در مدارس عادی درس بخوانند و با دیگر همسالان خود ارتباط داشته باشند.کودک تیزهوش باید بیاموزد وقتی تفاوتی با دیگران دارد این موضوع باعث برتری او نسبت به دیگر افراد نیست و هوش مانند یک نعمت است که سبب برتری او نخواهد شد.

 33. ناشناس گفت:

  بازی کردن بچه های باهوش معمولا به چه صورتی می باشد؟

 34. زاهد گفت:

  کودکان تیز هوش وسایل و اسباب بازی هایی را انتخاب می کنند که بتوانند با آنها دست به ابداع و ابتکار بزنند.بچه های باهوش تر انرژی کمتری را در زمان بازی خرج می کنند و از آنجا که دوست دارند در بازی هاشان تنوه ایجاد کنند ، زمان کمتری را برای انجام یک بازی صرف می کنند.آنها در سنین بالاتر سراغ بازی هایی می روند که هم به فکر نیاز دارد و هم کمی تحرک دارد.برای مثال بچه های باهوش در حدود ۱۰ سالگی کلکسیون سنگ جمع می کنند.
  در مورد بازی ها ، با هوش های تقریبا مثل عقب مانده ها عمل می کنند.با این تفاوت که یک کودک عقب مانده وقتی به تنهایی با ماشین بازی می کند و از عهده روش کردن آن بر نمی آید.با کوباندنش به اطراف و پرت کردنش آن را می شکند اما کودک باهوش به هر قیمتی که شده راز اسباب بازی اش را کشف می کند.

 35. ناشناس گفت:

  در چشم نوزاد نگاه کردن چطور باعث باهوشی کودک می شود؟

 36. مشاور گفت:

  نیمی از رشد هوشی کودکان در بازه بین بارداری مادر تا ۴ سالگی اتفاق می افتد.عده ای از روانشناسان معتقدند نگاه کردن مستقیم پدر و مادر در چشمان کودک تاثیر قابل توجهی در شکل گیری هوش او دارد .هوش در واقع توانایی یادگیری و کاربرد مهارت های لازم برای سازگاری با نیازهای جامعه و فرهنگ است .نگاه کردن به چشمان کودک نقش مهمی در رشد هوش کودک دارد و در صورتی که والدین تا ۶ هفتگی کودک تا فاصله ۵ سانتی متری به طور مستقیم به چشمان کودک نگاه کنند ارتباط مغزی کودک بهتر شکل می گیرد و تبدیل به الگوهای تشخیص می شود و کودک با این نگاه ها می تواند چیزهایی که در اطراف وجود دارد را تشخیص بدهد.بخشی از هوش وراثتی است و پایه هوش در افراد ثابت است ولی هوش افراد کاملا تثبیت شده نیست .روان شناسان هوش را دارای چند بعد می دانند.نگاه کردن در چشمان کودک بیش از هر چیز هوش منطقی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 37. شهاب گفت:

  با استفاده از نقاشی چطور می توان هوش کودک را تقویت کرد؟

 38. مشاور گفت:

  از کودک خود بخواهید روی یک تکه کاغذ نقاشی بکشید و سپس از او بخواهید آن را به کمترین تعداد، یعنی دو قسمت ببرد و مجددا با استفاده از آن دو قسمت تصویر اصلی را بسازد و بعد آن را به بیشترین تعداد ببرد و همین کار را انجام بدهد.به تدریج که کودک تان بزرگتر می شود ومی توانید نقاشی های مفصل تری بکشید و مانند یک پازل پیچیده آن را به قطعات بیشتری تقسیم کنید.
  شما می توانید با خواستم از کودک تان که صورت های شاد و صورت های غمگین را بکشد به او کمک کنید تا با احساس های خود ارتباط برقرار کند و احساس های دیگران را بشناسد .عکس های افراد مختلفی را که می شناسد به او نشان دهید و از او بخواید احساس افراد داخل عکس را بیان کند. این کار به کودک شما کمک می کند تا نه تنها احساس های مختلف را بشناسد ،بلکه با دیگران همدلی کند و ارتباط نزدیک تری با آنها برقرار سازد بعدا می توانید او را با روزنامه ها مختلف آشنا کنید و بعضی بچه ها حتی در بین هجده ماهگی به تماشای مجله های رنگی علاقه دارند و نام اشیایی را در آنها می گویند و به چیزهایی که نام آنها گفته می شود اشاره می کنند.
  یک فکر خیلی این است که وقتی آب از دستتان می ریزد چه اتفاقی می افتد شما و کودکتان می توانید یک نقاشی بکشید که در آن یک ظرف آب واژگون شده و آب آن روی کف اتاق ریخته و یک حوضچه کوچک ساخته است.یا از لبه میز به صورت قطره ها و ترشح های درشت روی کف اتاق می ریزد.این نوع تمرین ها حافظه کودک شما را تقویت می کند و ادراک های او را از دنیای اطراف عمق می بخشد.هر وقت که مشغول گفتن یا نوشتن داستان هستید یا زمانی که کودک تان آنقدر بزرگ شده است که این کارها را خودش انجام دهد، همیشه از او بپرسید که آیا می توان قسمتی از داستان را به تصویر کشید.
  ابتدا به او کمک کنید و بعدا از او بخواهید تصویری بکشد تا آنچه را در مخیله خود دارد تجسم کند و آن را با تصاویر نشان دهد، نه فقط با کلمات ، حتی در حین گفت گو می توانید موضوع تصاویر ذهنی را مطرح کنید و او را وادار کنید تصویر ذهنی خود را با کلام و نه فقط با نقاشی بیان کند.

 39. sharlin گفت:

  سلام پسرم ۸ سالشه و بازی های کامپیوتری زیادی انجام میده به نظرشما این بازی ها در تقویت هوشی او موثر است؟

 40. مشاور گفت:

  درست است که بازی های رایانه ای همیشه مورد انتقاد قرار می گیرند که خشن هستند و چیزی به کودک نمی آموزند و باعث انزوای آنها می شوند، اما این شما هستید که بازی ها را انتخاب می کنید پس به سراغ بازی هایی بروید که تفکر راهبردی و مهارتهای برنامه ریزی را رشد می دهند و باعث تقویت کارگروهی و خلاقیت فرزندتان می شوند.
  شرکت های تولید کننده اسباب بازی های آموزشی مشغول طراخی و تولید بازی هایی هستند که برای رشد ذهنی و حرکتی کودکان مفید باشد.در پژوهش های اخیری دانشگاه روچستر ، معلوم شد کودکانی که اهل بازی های رایانه ای بودند، سریع تر از سایرین نشانه های تصویری را تشخیص می دادند.

 41. sarmad گفت:

  سلام با تشکر
  هوش هیجانی در کوکان چیست و چطور می توان آن را افزایش داد؟

 42. زاهد گفت:

  هوش هیجانی مفهومی قابل آموزش است.آموزش هوش هیجانی از همان لحظات اولیه زندگی در منزل با تعامل والد و کودک شروع می شود.متخصصان جهت افزایش آن راهکارهای مانند
  ۱- گوش دادن و توجه به احساسات کودکان
  ۲- نام گذاری هیجان کودک
  ۳- ارزشمند شمردن هیجانات آنان
  ۴- الگو بودن برای کودک خود و موارد دیگر را پیشنهاد می کنند.

 43. سپیده گفت:

  سلام دخترم ۹ سالشه و کلاس سوم ابتدایی هوش او خوب است و در درس هایش موفق بوده تا به حال ولی زمانی که در تعطیلات تابستان هستیم خیلی از مطالب از یادش می رود به نظر شما چطور می توان به او کمک کرد که این اتفاق نیفتد؟

 44. مشاور گفت:

  تعطیلات تابستان برای بچه های دبستانی یعنی ۴ ماه دور شدن از درس و مدرسه.بنابراین خیلی طبیعی که همه درس هایی که در طول سال یاد گرفته اند، کم کم یادشان برود .برای این که کوچولو ها جمع و تفریق ، ضرب و تقسیم را فراموش نکنند.می توانید بازی های جالبی ترتیب بدهید.مثلا چند تکه کاغذ بردارید و روی هر کدام اعداد ۱ تا ۲۰ را جداگانه بنویسید.بعد ۲۰ تیله رنگی به کودک بدهید .سپس از او بخواهید از دست شما یک برگ را انتخاب کند.هر عددی که انتخاب کرد، باید انواع جمع و تفریق ها یا ضرب و تقسیمی که خاصلش برابر آن عدد می شود را با تیله ها به شما نشان دهد.

 45. banafshe گفت:

  سلام آیا با خواندن کتاب برای کودک می توانیم در افزایش هوش او تاثیری داشته باشیم؟

 46. زاهد گفت:

  کتاب خواندن مطمئن ترین و در عین حال ارزانترین راه برای ارتقای یادگیری و رشد ذهنی و ادراکی کودکان در سنین مختلف است پس از همان سالهای مختس کودکی برای کودکتان کتاب بخوانید و وقتی بزرگتر شد او را عضو کتابخانه کنید و قفسه های خانه را همیشه پر از کتاب نگه دارید

 47. سراج گفت:

  سلام
  پسر من الان ۳۳ ماهشه و پازل ۸۰تیکه(۶+) با قطعات کوچیک(۳۶*۲۶ سانتی ) را به راحتی و بدون کمک کامل می کنه الان هم دو روز صد تیکه (۳۸*۲۶ سانتی) را براش گرفتم و اونا هم تقریبا حل می کنه دو سه روز دیگه کامل بهش تسلط پیدا می کنه -پروسه حل پازلش تا این مرحله ۲۰ روز بود اول یه پازل ۲۴ تیکه براش گرفتم که با کمک تو دو روز کامل کرد بعد اون به طور میانگین هر روز یه پازل سخت تر از مرحله قبل می گرفتم که بعد دو یا سه بار حل کردن خودش(خیلی کم بهش کمک می کنم در حد ۵ درصد)کامل درست می کنه-رنگها و شباهت تیکه های پازل را کامل می دونه چیه-حافظه خیلی خوبی داره بطوریه که بعد از دو سه بار درست کردن پازل جای قطعات را در پازل می دونه کجاست و اونا را بدون نگاه کردن به قطعات مجاور در جای خودش میزاره

 48. سجاد گفت:

  سلام من سجادم ۱۶ سالمه خیلی کلش بازی میکنم و اعصابم یک جوری شده و بادیگران بدرفتار میکنم وفکربدی میزنه به سرم وفکرامو کنترل میکنم و مثل اینکه کلش خیلی نسبت به دیگران خیلی بازی میکنم وذهنم پاک شده وهرچیزی یاد می گیرم فراموش میکنم واین بازی کلش که میکنم منو از درسام انداخته است به نظرتو نروم کلش بازی کنم لطفا راهنماییم کنید

  • روانشناس کودک گفت:

   سلام سجاد. ببین یه مسئله ای هست که همه نمی دونن. تو تا بحال اعتیاد رو با چی شنیدی؟ با تریاک؟ با شیشه؟؟؟ می دونی که اعتیاد به مواد مخدر تغییراتی تو مغز ایجاد می کنه و فرد اعتیاد پیدا می کنه. حالا یه هم چین تغییراتی تقریبا مشابه اما بدون علائم جسمی در مورد بازی کردن اتفاق میفتند. یعنی فرد معتاد بازی کردن میشه چون مغز در واقع با بازی های انلاین پاداش گرفته و برای تجربه این حالت مدام دوست داری بازی کنی. خب این همون چیزیه که باعث شده زیاد بازی کنی و در کنارش رفتارت تغییر کنه و …. از همه مهم تر روی خافظه و تمرکز تاثیر می ذارن.
   بهر حال بازی ها فقط الان تورو خوشحال می کنند و چیزی برای ایندت ندارند متاسفانه. خوبه که خودت نگران شدی. خیلی سخت نیست. اگر خودت بخوای کامل حل میشه. می تونی از اطرافیانت کمک بگیری. اگر بتونی حدودا سه هفته دور از گوشی سپری کنی کم کم عادت استفاده زیاد و بازی کردن رو کم خواهی کرد. اگر هم نشد دوباره پیام بده.

 49. محبوبه گفت:

  پسر سه سال و نه ماهه دارم که خیلی نسبت به همسالانش رفتاراش خونسرده و زبر و زرنگ نیست چطوری بفهمم از نظر هوشی نرماله یا نه؟ میترسم در آینده مدرسه رفتن دچار مشکل بشه خیلی نگرانم.

نظر دهید

سوال امنیتی *