تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

نوجوان عاشق

نوجوان عاشق

دوستان دوران کودکی یا نوجوانی ویژه هستند و مهم نیست چه مقدار فاصله بین دیدار دوستان وجود دارد. این ارتباطات نتیجه ریشه های مشترک در طول سال های رشد هستند. دوستان دوران کودکی  و معشوقه های نوجوانیمان در کنار ما یک سری لحظه های جالب ، مخوف ، خسته کننده و برآشفته کننده را تجربه کرده اند که به ما برای شناخت هویت فعلی امان کمک کرده اند. با اینحال، وقتی کودکان کم سن هستند، والدین ممکن است این روابط را بی اهمیت بدانند. اگر خانواده بایستی به مکان جدید نقل مکان کند و فرزندان بایستی دوستان نزدیک  را ترک کنند ، در این صورت چه چیزی رخ می دهد ؟ کودک ممکن است براحتی با نقل مکان با دوست های جدید اخت شود و روابط تازه ای را برقرار کند اما در مورد نوجوان چطور؟ یکی از شکایات اصلی والدین در دوران نوجوانی وابستگی زیاد نوجوانشان به یک دوست مخصوصا از جنس مخالف می باشد که نگرانی های زیادی را با خود بهمراه خواهد داشت.

عشق نوجوانی به دوست پسر یا دوست دختر حتی توسط والدین کم ارزش محسوب می گردد. افراد بزرگتر این روابط را بی معنی توصیف می کنند و آنها را عشق های توخالی می نامند و این پیوند های رمانتیک جدی گرفته نمی شوند . والدین توانایی نوجوان را در عشق ورزی زیر سوال می برند و انها را دست کم می گیرند. با اینحال آنها عبارات نوجوانان نظیر ” پدر و مادر ، من عاشق شما هستم ” را با قدردانی و ارادت تام می پذیرند. اگر والدین به این باور برسند که نوجوانان می توانند صادقانه به والدین عشق بورزند، پس  آیا نباید پذیرفت که داستان های عاشقانه نوجوان در واقع عشق واقعی هستند؟

قرار عاشقانه موضوعی نسبتا جدید می باشد.  در گذشته نوجوانان با اولین معشوقه هایشان در خارج از مدرسه ازدواج می کردند. در واقع زنان و مردن نسل قدیم کمتر دوران جوانی را به صورت مجردی ازدواج می کردند و سریع تر از نوجوانان و جوانان امروزی وارد زندگی متاهلی می شدند اما امروزه به دلیل مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و طولانی شدن تحصیلات ازدواج به تاخیر می افتد.

از اینرو ، سن بلوغ از قلم افتاده بود.  رسیدن به سن بلوغ بر دوره اولین عشق و اولین تجربه جنسی تاثیر می گذارد . اکنون به ندرت اتفاق می افتد که با اولین عشق افراد ازدواج کنند . قرارعشقی نوجوانان امروزی برای انتخاب جفت و همسر نیست بلکه برای سرگرمی می باشد . با این وجود، تجربه عشق اول ضعیف تر از عشق اول دهه سی یا چهل شمسی نمی باشد.

بالغینی که استحکام پیوند  یا تاثیر شکست عشق اول را کمتر از حد تخمین می زنند، ممکن است فراموش کنند وقتی آنها اولین عشق اشان را از دست داده اند، چه حسی داشتند. آنها حتی ممکن است تلاش کنندتا با داستان سرایی و یا جک گفتن ها نوجوانان را ارام کنند!

“دوست پسرها یا دوست دختر ها شبیه اتوبوس های مسافر بری هستند …. دوست جدید هر دقیقه می آید !” اینها نمونه جملات والدین هستند. این تفکر سودمند و و مناسب نیست. از دست دادن اولین عشق می تواند برای بعضی نوجوان ها  له کننده باشد که آنها حتی تصمیم به خودزنی یا خودکشی بگیرند.

درد شکست با گذشت زمان فروکش خواهد کرد اما عشق ممکن است در دل باقی بماند و به مدت چند دهه خبری از آن نباشد . در حالی که اکثر مردان و زنان بعد از اولین شکست عشقی فرد مناسبی را پیدا می کنند، با انها ازدواج می کنند و سال های ازدواج اشان را با آگاهی از این موضوع صرف می کنند که” چیزی را در گذشته جا گذاشته اند و یا گم شده است”. آنها به این موضوع فکر می کنند که عشق  اولیه اشان را از دست داده اند. با خود فکر می کنند شاید اگر آنها با عشق اولیه اشان در زمانی که جوان تر بودند ، ازدواج کرده بودند، می توانستند ازدواج های دیر پا و راضی کننده را شکل می دادند، اما آنها هرگز با این وضعیت مواجه نخواهند شد . این داستان های عاشقانه اغلب بواسطه مداخلات والدین اشان دوام نیاوردند.

در تحقیقی که اخیرا انجام شده و حدود ۱۶۰۰ نفر با سنین بین ۱۸ تا ۹۲ سال شرکت داشتند ، ۵۶ درصد شرکت کنندگان اظهار داشته اند که آنها قصد نخواهند داشت تا به دوران عشق اولشان بر گردند و ۱۹ درصد مطمئن نبودند اما ۲۵ درصد گفته اند که چنین کاری انجام خواهند داد . حتی بالغینی که به اولین عشقشان علاقه نداشته اند و از جمله کسانی که تنها خاطرات تلخ داشته اند ، نشان دادند که این داستان های عشقی اولیه بر گرایش های مادام العمرشان تاثیر داشته اند و حتی بر روی خودشان هم اثر گذار بودند .

بنابراین، عشق های دوران نوجوانی را چه هورمونی و توخالی بنامیم و چه واقعی، چیزی که این میان مهم است احساسات یک انسان است. نوجوان خود را به صورت یک انسان ببینید نه یک ربات و یا موجود خطرناک. هر احساسی که در ارتباطاتش پیدا می کند برای او بسیار مهم است و بها دادن به این احساسات از سوی والدین احساس ایمنی هیجانی و ثبات بیشتری می دهد. این امر به تشکیل ارتباطات ایمن تر در اینده بسیار کمک خواهد کرد. چگونگی برخورد با این احساسات و پاسخدهی به نوجوان بسیار مهم است که در مقالات بعدی سایت کودک به این موضوعات نیز خواهیم پرداخت.

منبع:کانون مشاوران ایران

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه بلوغ و عشق می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۳ نظر
 1. sara
  سلام دختر 17 ساله ای دارم چند روزه بهش شک دارم که با جنس مخالف در ارتباطه و شماره ای هم به نام طرف در گوشیش پیدا کردم.من خیلی بهش اطمینان دارم و باهاش صمیمیم و هر وقت که این مسئله پیش میاد خودش همه چی رو برام تعریف میکرد.و منم راهنماییش میکردم ولی اینبار چیزی نمیگه.پدرش هم شک کرده ولی من بهش قول دادم که بدون داد و بیداد از زیر زبانش حقیقت رو بشنوم اما نمیدانم چگونه؟
  پاسخ تیر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱:۵۶ ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. انتظار اینکه دخترتون تمام حقیقت زندگیشو برای شم بگه دور از واقعیته. سعی نکنید از تمام زیر و بم ارتباط های وی سر بیارید چون ممکنه از شما بیشتر فاصله بگیره و فقط زمانی که خودش انگیزه در میان کذاشتن با شما داره تشویقش کنید. اگر مدام زیر نظر بگیرید یا چکش کنید دچار احساس ناایمنی میشه و بیشتر از شما دور خواهد شد.
   پاسخ تیر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۷:۱۴ ب.ظ
 2. رهنما
  حالا که میگید با هم صمیمی هستید چرا باهاش صحبت نمی کنید شما در کمال ارامش و با خونسردی باهاش حرف بزنید و بهش بقبولانید که به فکر خوشبختی و سعادتش هستید و قصد بازجوییش رو ندارید.
  پاسخ تیر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۲:۰۳ ب.ظ
نظر دهید

سوال امنیتی *