تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

زمانی تلفن همراه یک وسیله ی لوکس منحصر برای ثروتمندان یا وسیله ی مورد استفاده برای والدین بود، اما از یک زمانی به بعد این مسئله که کودکان نیز یک گوشی تلفن همراه داشته باشند امری عادی شده است. کودکان نوپا و بچه های کوچک با گوشی تلفن همراه و تبلت آشنا می شوند و به وسیله ی آن می توانند شوهای تلویزیونی مورد علاقه شان را تماشا کنند، به موسیقی گوش دهند و با آن بازی کنند. ولی دلیلی وجود ندارد که کودکان در سنین پایین با این قبیل

ابزار اشنا شوند و یا پیش از انکه ضروری باشد به انها یک گوشی شخصی داده شود.

زمانی که بچه ها انقدر کوچک هستند که باید همواره تحت نظارت باشند، آنها به موبایل نیازی ندارند. این مسئله روشن به نظر می آید که در تکنولوژی موبایل در اصل برای ارتباط با دیگران ابداع شده است. کودک برای تماشای شوهای تلویزیونی و بازی کردن به موبایل نیاز ندارد. استفاده از وسایل الکترونیکی برای بچه ها در سنین خاصی بر روی رشد و سطح توجه آنها تاثیر می گذارد. هیچ دلیل برای اینکه کودکان برای خودشان موبایلی داشته باشند که همیشه در دسترس باشند وجود ندارد. شما می توانید گوشی را پیش خود نگه دارید و زمانی که کودک باید به شما تلفن بزند و یا از او خبردار شوید گوشی را در اختیار او بگذارید.

زمانی که فرزند شما سنین بلوغ را پشت سر گذاشته مثلا در حدود پانزده سالگی، مطمئنا باید گوشی همراه داشته باشد حداقل یک گوشی برای تماس های اضطراری باشد نه حتما یک گوشی هوشمند که نوجوانان همه خواهان ان هستند.

این زمانی است که فرزند شما به اندازه کافی استقلال و جسارت دارد که به تنهایی و یا با دوستانش بیرون برود و زمانیست که کودک به ارتباط نیاز دارد. این بدین معنی نیست که نباید هیچ قانونی در رابطه با این وسیله وجود نداشته باشد. به فرزند خود اجازه ندهید همان سطح دسترسی که شما به گوشی موبایل دارید به همان مقدار به موبایل دسترسی داشته باشد.

بنابراین زمانی که یک گوشی موبایل در اختیار فرزند خود می گذارید نیاز است که یک سری محدودیت ها برای استفاده از آن برای او قائل شوید. این مسئله می تواند در مورد این باشد که کودکان برای چه کاری از تلفن همراه استفاده کنند و چه زمانی اجازه استفاده از آن را دارند. تمام گوشی های نوجوانان هوشمند هستند و مجهز به اینترنت بنابراین تمامی نوجوانان دسترسی وسیع بع گستره اینترنت از گوشی های خود خواهند داشت. نمی توانیم خود را گول بزنیم و با محدودیت های ظاهری تصور کنیم نوجوان را محصور نگه داشته ایم. بهتر است بدین منظور روی اگاه کردن نوجوانان سرمایه گذاری کنیم. به عنوان یک والد، این مسئله به شما بستگی دارد که تشخیص دهید که چه زمانی برای کودک خود تلفن همراه بخرید. یک موبایل مشترک با اعضای خانواده یا با خواهر و برادر بزرگتر گاهی می تواند یک راه حل خوب باشد. بلوغ کودک خود و به کار گیری قوانین را در او در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن مسئله ی امنیت که در اولویت می باشد یک گوشی در اختیار کودکتان بگذارید. گوشی های مدرن پنجره ای رو به اینترنت و مسائل امنیتی موجود در ان می باشد. برخی مسائل وجود دارد که شما به عنوان یک والد در مورد بچه ها از آنها خبر دار باشید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

۸۶ نظر

 1. آوا کوچولو گفت:

  سلام دخترم ۴ سالشه.اتاقش پر است از عروسک های رنگا رنگ. اما هیچ چیز مثل تلفن همراه من اونو سرگرم نمیکنه.منم تصمیم گرفتم برای تولد چهارسالگیش براش یک تلفن همراه بخرم.اینطوری هم اونو ذوق زده میکنم هم با یک تیر دو نشان میزنم.دخترم از این به بعد با تلفن همراه خودش با مادربزرگش صحبت می کند و دلتنگی سرکار بودن پدرش هم آسانتر تحمل می کند از طرف دیگر بازی هایی که روی گوشی اش نصب می شود دیگه حوصله اش سر نمی رود و من هم وقت بیشتری برای رسیدن به کارهایم را دارم.نظر شما در این رابطه چیست؟

 2. مشاور گفت:

  با کمی اغراق می توانیم بگوییم که خرید تلفن همراه برای یک کودک چهار ، پنج ساله بدترین گزینه ممکن است.بچه ها در این سن نیاز اورژانسی به برقراری ارتباط تلفن ندارند و از طرف دیگر با چسبیدن به این تکنولوژی آسیب های زیادی را هم به جسم و روان خود وارد می کنند.
  – مدام لمس کردن صفحه گوشی هنگام بازی کردن، مافصل انگشتان را دچار مشکلات جدی می کند که درمان کردنش حتی در ابتدای ابتلا هم ساده نیست و بعد از گذشت مدتی درمان این آسیب ها غیر ممکن هم می شود.
  – حاصل مدام بازی کردن با گوشی ، چشمی همیشه خسته است.
  – این ابزارها آنقدر دلچسب هستند که بچه ها بعد از مدتی استفاده به آنها اعتیاد پیدا کنند و هر روز ساعت بیشتری را برای بازی با آنها اختصاص دهند، تصور نکنید این بازی ها فرزند شما را باهوش تر می کند.او به مرور علاوه بر مشکلات ذهنی که پژوهشگران ادعا می کنند سراغش می اید، دچار تیک های ظاهری هم می شود.
  – بعضی از پژوهشگران معتقدند استفاده دراز مدت از تلفن همراه ، روی مغز تاثیری مخرب می گذارد و می تواند باعث ابتلا به سرطان مغز شود.

 3. زهرا صالحی گفت:

  -استفاده تان از تلفن همراه در خانه را محدود کنید، بچه ها بیشتر از هر چیز از عادت های شما الگو می گیرند.
  – اگر می خواهید به فرزندتان اجازه استفاده از تلفن همراه را بدهید، آن را روی « فلایت مود» بگذارید تا در معرض امواج مضر قرار نگیرد.
  – برای استفاده از تلفن همراه محدودیت هایی وضع کنید.کودک چهار ساله شما نباید بیشتر از نیم ساعت در روز با چنین ابزاری سرگرم شود.

 4. ناشناس گفت:

  بعضی ها میگن تبلت بچه ها رو باهوش میکنه

 5. زاهد گفت:

  شاید بچه های چهار پنج ساله بتوانند مهارت «تکرار یک دستورالعمل » را با کمک تبلت یاد بگیرند و از طریق پخش موسیقی ،بازی کردن و لمس تصادفی صفحه زودتر از همسالانشان این توانایی ذهنی را به دست بیاورند اما سرگرم کردن کودکان دوساله با تبلت ایده خوبی به نظر نمی رسد.
  – تکنولوژی مزایای زیادی دارد اما برای بچه های زیر دو سال ،بازی کردن با پازل و اسباب بازی های بسیار ساده از کشف قابلیت های ابزارهای تکنولوژی مفیدتر و تاثیر گذارتر است.آنها برای پرورش مهارت های ذهنی شان به مشاهده ، شنیدن و لمس کردن دنیای اطرافشان نیاز دارند.
  -بازی های ساده کودکانه نه تنها قدرت ذهن این کودکان را بالا می برد، بلکه به توانایی های جسمی شان هم کمک می کند.کودکی به جای مدام نشستن روی مبل و بازی با تبلت ، روی زمین قدم بر می دارد.زمین می خورد و گاهی خرابکاری به بار می آورد در هماهنگ کردن ذهن و جسمش زودتر توانا می شود.
  – بعد از رسیدن فرزندتان به سه سالگی می توانید برایش تبلت بخرید اما به شرط اینکه تنها نیم ساعت در روز سراغش برود.البته فرزند شما در هفت سالگی می تواند یک ساعت با این وسیله جذاب وقت بگذراند.

 6. فرجام گفت:

  کلا چرا بچه ها عاشق این تبلت هستند؟

 7. زاهد گفت:

  بچه ها دوست دارند مثل شما راه بروند، حرف بزنند و خلاصه مثل شما زندگی می کنند .نگاهی به عادت های فرزندتان بیندازید.اگر سر شما توی کتاب باشد حتما او هم نقش عاشق کتاب می شود و اگر موبایل صمیمی ترین دوست تان باشد ، برای گرفتن تلفن همراه شما حتی به گریه کردن هم متوسل می شود.

 8. ناشناس گفت:

  آیا موبایل می تواند همراه کودک باشد؟

 9. مشاور گفت:

  در جامعه ای زندگی می کنیم که مملو از ابزارهای ارتباطی است.صرف نظر از خوب و بد بودن گستردگی ارتباطات ، این وسایل در سنین پایین هم استفاده زیادی دارند که از جمله آنها می توان به تلفن همراه اشاره کرد.اصل مهم در این میان میزان نیاز کودکان به این ابزار است؛ اینکه واقعا به چنین وسیله ای نیاز دارند یا تنها می خواهند به عنوان یک گالای لوکس از آن استفاده کنند یا اینکه والدین تنها به بهانه لوکس بودن و گرفتن تایید از جامعه برای کودک تلفن همراه تهیه کنند و فکر کنند که فقط برای تماس های تلفنی از آن استفاده کنند کافی نیست.مهم ترین نکته این است که والدین باید درباره نحوه استفاده از این ابزار به کودک آگاهی دهند.پدر و مادر باید برای کودک توضیح دهند.این وسیله ارتباطی در کنار تمام مزایای که دارد می تواند به عنوان یک وسیله آسیب زا نیز استفاده شود.شناخت در مورد این وسیله ، بهداشت روانی کودک را حفظ می کند. به طور طبیعی بهترین زمان برای در دسترس قرار دادن تلفن همراه برای بچه ها شروع سن بلوغ و بعد از آن است.بهتر است والدین قبل از این سن به خواسته بچه ها برای موبایل تن ندهند و زمانی این وسیله برای کودک خریداری شود که برای او کارایی داشته باشد.

 10. nashenas گفت:

  کنترل تا چه حد باید انجام شود؟؟

  • روان شناس کودک و نوجوان گفت:

   منظور دقیقتان را از کنترل ذکر نکردید، اگر منظورتان کنترل محتوای گوشی و پیام های کودک است که خب در سنین پایین تر نرخ مشاهده محتوای نابهنجار نسبت به نوجوانی پایین تر است. مسئله کنترل محتوا در نوجوانی اهمیت زیادی پیدا می کند. مورد بعدی کنترل به دست گرفتن موبایل می باشد. که همانگونه که ذکر شده در متن و در پاسخ ها بهتر است که گوشی همراه را به دست کودک خود ندهیم و اگر هم می دهیم استفاده و بدست گرفتن گوشی همراه باید کنترل شده باشد. مثلا هنگامی که قرار است کودک یک خرید را به تنهایی برود و نگران او هستیم، یا هنگامی که با مدرسه به اردو می رود که معمولا می توان با مربی ها در تماس بود اما اگر این امکان وجود نداشت می توانید یک گوشی همراه ساده به کودک خود بدهید و با او در تماس باشید.

 11. مشاور گفت:

  بسیاری از شما تلفن همراه را یک وسیله کنترل کننده فرزندتان می دانید؛ وسیله ای که به شما اجازه می دهد در هر موقعیت و زمانی از حال کودکتان باخبر شوید.با وجود این نباید موبایل به شکل دائمی در اختیار کودکان قرار گیرد.به عنوان مثال ، زمانی که کودک به یک جشن تولد دعوت می شود بهتر است از او بخواهید تلفن همراهش را روشن نگه دارد تا با او در ارتباط باشید و توضیح دهید این در ارتباط بودن به آن ها کمک می کند تا اگر مشکلی پیش امد بتوانند با شما در ارتباط باشند.نکته مهم این است کنترل ها به صورت گام به گام انجام شوند. در مواردی نیاز به کنترل نامحسوس در خود خانه وجود دارد و اگر نشانه ای از ناهنجاری در استفاده از این وسیله مشاهده کردید ، حق دارید آن را جدی بگیرید و با چک کردن تلفن همراه نوجوان یا حتی در موارد جدی تر گرفتن پرینت تلفن او کنترل بیشتری را اعمال کنید.بدون شک به یک نوجوان نمی توان گفت ، تنها خارج از محیط خانه حق دارد از این وسیله استفاده کند و در خانه باید ان را خاموش کند اما این محدودیت را می توان در مورد کودکان دبستانی اعلام کرد و به آن ها گفت تنها برای از بین بردن نگرانی های خانواده بر ایشان تلفن همراه خریده شده و زمانی که آن ها کنار والدینشان هستند نمی توانند از آن استفاده کنند.

 12. زاهد گفت:

  درباره فواید و مضراتش با او صحبت کنید.بچه ها به ویژه در شروع دوران بلوغ با توجه به تغییر نگرش ، شناخت جنس مخالف و البته شیطنت های دوران نوجوانی با در اختیار داشتن تلفن همراه ، باید بدانند که این وسیله از چه حنبه هایی کارایی داردو از چه جنبه هایی تخریبی است.وقتی تلفن همراه خریده می شود و اطلاعات لازم در مورد آن داده نمی شود.کودک در جهل خود باقی می ماند.گاهی اوقات برای گرفتن اطلاعات به گروه ههای همسن خود از جمله همکلاسی ، همسایه و حتی فامیل رجوع می کند و طبیعی است که اطلاعات ناقصی دریافت کند.اصل مهم این است که اطلاعات در مورد تلفن همراه به صورت کلی و کامل و البته با توجه به تمام جوانب مثبت و منفی به کودک داده شود.به این ترتیب با دریافت هر نوع فایل یا حتی پیام کوتاهی کودک خود را آنقدر با شما نزدیک می داند که ان را با شما در میان می گذارد.بعضی وقت ها شما پدر و مادر تلفن همراه را به کودک می دهید و می دانید اگر بخواهید اطلاعات کامل به او دهید احتمال دارد دچار مشکل شوید، بنابراین کارایی آن را به فرزندتان یاد نمی دهید.در حالی که این ، ندادن اطلاعات است که شما را به عنوان پدر و مادر دچار مشکل می کند ، چون از طریق دیگری این آگاهی را به دست می آورد.مثال چنین شرایطی را در مورد رانندگی می توان به کار برد.

 13. Salman گفت:

  به نظر شما دقیقا از چه سنی می شود برای کودک تلفن همراه خرید؟

 14. زهرا صالحی گفت:

  این سوال بیشتر والدین است.آن ها دقیقا نمی دانند سن مناسب برای در اختیار قرار دادن موبایل برای بچه ها چه زمانی است.در یک نظر سنجی درباره این موضوع از والدین پرسیده شد در مورد والدینی که دو پسر نوجوان داشتند ، نتیجه چندان دور از ذهن نبود چون از سویی وجود دو فرزند پسر راه را برای داشتم تلفن همراه ساده تر می کند و از سوی دیگر تحقیقات نشان داده پسر ها نسبت به دختر ها بیشتر از تلفن همراه استفاده می کنند و به آشنایی با تمام امکانات تلفن همراه علاقه بیشتری دارند.حدود ۴۰ درصد از ۵۱۹ والدین اذعان کردند این وسیله را بین ۱۳ تا ۱۵ سالگی در اختیار فرزندشان قرار می دهند.۳۲ درصد هم در ۱۰ تا ۱۲ سالگی برای او موبایل می خرند و تنها ۱۰ درصد خرید این وسیله را به بعد از ۱۶ سالگی واگذار کردند.۱۰ درصد هم نخستین موبایل را در ۷ تا ۹ سالگی به کودکشان می دهند. در میان این والدین تنها ۵/۷ درصد از آن ها هیچ برنامه ای برای خرید تلفن همراه برای فرزندشان نداشتند .

 15. ناشناس گفت:

  من که میگم موبایل نتیجه پیشرفت علمه و همه باید در همه سنین از او استفاده کنند ولی در جهت درست

 16. علی زمانی گفت:

  پیشرفت علم همیشه خوب و سازنده نیست.یعنی همه مسایل دنیا دو صورت دارند : مثبت و منفی.فناوری هم اینگونه است.انیشتین جمله زیبایی در این مورد می گوید « من از روزی می ترسم که تکنولوژی از تعامل انسانی پیشی بگیرد.چنین روزی ، جهان نسلی از احمق ها خواهد داشت.» این جمله بار مفهومی زیادی دارد.همه از تکنولوژی در جهت بهبود امور استفاده می کنیم اما اگر قرار باشد همه زندگی ما را فرا بگیرد فاتحه انسانیت و مهربانی را باید خواند.

 17. samaxavi گفت:

  واقعا الان دست هر بچه ای رو نگاه میکنی یه موبایله.حالا از بحث نتش هم که بگذریم.ماشاالله فرهنگ ما در ساخت کلیپ ها و آهنگ ها و اس ام اس ها به شدت پایینه که اینها هم به راحتی بین گروههای دوستی پخش میشه.برای درک بهتر این موضوع باید پای درد و دل مدیران و ناظممان مدارس نشست که چه چیزهایی از گوشی های بچه ها کشف می کنن

 18. محمود گفت:

  درسته ، درست میگید شما.اما…
  چرا به قسمت مثبت این مبحت توجه نکنیم.من خودم از دوره راهنمایی تلفن همراه دستم بود.اون موقع ها گوشی با امکانات امروزی نبود ولی میشه که یه زندگی مخفی رو شروع کرد اما من این کار رو نکردم.چون پدر و مادرم با بالا رفتن سنم برام گوشی ای میگرفتن که امکاناتش بیشتر می شد.اینم که برام تلفن همراه خریدن فقط و فقط به خاطر اینکه مواقعی که از خونه بیرون بودم بتونم با والدینم در ارتباط باشم همین

 19. samxavi گفت:

  میشه با فرهنگ سازی همه چی رو حل کرد…به هر حال همه چی با فرهنگ سازی حل نمیشه از یک شیطنت هایی که در یک دوران خاص جلوگیری کرد اونم با فرهنگ سازی اونم با جوی که حالا و بین نسل جدید وجود داره البته این رو هم باید منظتر شد که ممنوعیت محبوبیت داره

 20. Maryam گفت:

  خیلی کمن کسایی که به اعتقاد پدر و مادرشون احترام بزارن ، مخصوصا الان ! توی این دوره زمونه هر بچه ای که گوشی دستش میفته هزار و یک جور عکس و کلیپ های جور وا جور میریزه توی گوشیش که شاید مناسب سنش نباشه..به قول خودتون : میشه یه زندگی مخفی رو شروع کرد.شاید این زندگی مخفی از یه سنی به بعد خوب باشه، چون از یه جایی به بعد هر کسی به یه حریم خصوصی نیاز داره.اما زندگی مخفی برای یه بچه دبستانی و راهنمایی معنی ندارد.حتی به نظر من دبیرستان هم برای خرید موبایل برای بچه ها زوده ، مگر اینکه بچه شما بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.چقدر دختر ها و پسر هایی که توی این سنین با داشتن موبایل، دوستی هایی رو ایجاد کردند که به ضررشون تموم شده چه از لحاظ عاطفی چه از لحاظ درسی و….!!

 21. زهرا گفت:

  به نظر منم فکر نکنم نیازی باشه که یه بچه دبستانی و راهنمایی گوشی هایی با این قابلیت های بالا داشته باشن.مگه ما که تو این سن بودیم گوشی داشتیم که اینا بخوان داشته باشن.در واقع بچه ها تو این سن نیاز خاصی ندارن که بخوان با اون نیازهاشون رو برطرف کنند.

 22. azar math گفت:

  سلام به نظر من بهترین زمان همان زمان دانشجویی باشه.که ممیشه تو این زمینه به ایشان اعتماد نمود الان یکی از مشکلات ما دبیران تو مدارس همین موبایل دانش آموزان هست

 23. Maryam گفت:

  ولی به نظر من دبیرستان خوبه اونم اگر احساس کنن بزرگ شدن

 24. ناشناس گفت:

  آخه موضوع اینجاست که الان بچه ها دانشجو هم که میشن بزرگ نمیشن چه برسه به دبیرستانی هاش.معمولا موبایل رو فقط واسه پز دادنش میخوان که خب صد البته هر چی گرون تر بهتر

 25. azar math گفت:

  قبول دارم البته اکثر دوستان دانشجوی ما ادعا دارن بزرگ شدن (نظرشان قابل قبول و محترم هست ).
  خوبه از شما بپرسم: شما از کی موبایل گرفتین؟ بلاخره این شتریه که در هر خونه ای میخوابه هر چه دیرتر بهتر

 26. Maryam گفت:

  البته بحث من احساس بزرگ بودن کردن یا نکردن نیست.در بعضی سنین یعنی برای کودکان بله، این بحث مطرحه مثلا همین زمان دانشجویی به بعد خب قطعا داشتن موبایل ضروریات حساب میشه چون بالاخره آزادی های افراد بعد از این سن بیشتر میشه و خب به تبع اون به یع همچین وسیله ای نیاز پیدا میکنه.

 27. سارا گفت:

  اما بهترین راه کار میگم فرهنگ سازیه

 28. ناشناس گفت:

  شاید این بهترین راه کار باشه اما به نظر من یه خورده زیادی ایده آله.

 29. سارا گفت:

  وقتی شما میتونی یه گوشی ساده برای کودکت یا نوجوانت بخری که موقع بیرون رفتن بهش دسترسی داشته باشی و یا اگه براش مشکلی پیش اومد بتونه باهاتون در ارتباط باشه بده؟ دارم زیاده روی میکنم

 30. Maryam گفت:

  اتفاقا این حرف درستیه ، زیاده روی هم نیست.اما کدوم بچه ایه که الان به یه گوشیه ساده راضی بشه.الان همه بچه ها به دنبال گوشی های آنچنانی هستند.به نظر من اصلا نمیشه بچه های الان رو با خودمون در سن اون ها مقایسه کنیم.وقتی امکانان زیاد باشه او بچه دبستانی یا راهنمایی هم به هیچ وجه به یه گوشی معمولی راضی نمیشه کما انیکه الان دور و اطرافمون رو نگاه کنیم نمونه های زیادی از این دست می بینیم.

 31. محمود گفت:

  کما اینکه الان دور و اطرافمون رو نگاه کنیم نمونه هایی زیادی از این دست میبینیم با این صحبت مخالفم .چون همین تربیتی که من دارم دایی و زن داییم روی بچه شون انجام دادن و اون الان یه گوشیه معمولی داره بدون دوربین و یه نمونه دیگه هم بچه عموم

 32. Maryam گفت:

  ببین من نمیگم که اصلا نیست که.اما نوی همین تهران که قدم بزنی بچه مدرسه ای ها رو میبینی که گوشی های آنچنانی دستشونه، نمونه های بچه دبستانی هاش رو که خیلی زیاد دیدم.
  ولی خب اگر واقعا خانواده ها درست تربیت کنن و بچه ها هم قانع باشند شاید بشه یه فکری کرد.اما باز هم به نظر من نیازی نیست در سنین پایین.چون بچه ها در سنین پایین با خانوادش میره و میاد، قرار نیست تنها بیرون بمونه که بخواد با خانوادش در ارتباط باشه.البته این در مورد پسرها و دختر ها متفاوته

 33. رستمی گفت:

  موبایل ساده یا موبایل هوشمند؟؟

 34. مشاور گفت:

  ویژگی خوب موبایل های ساده این است که سطح دسترسی کودک را محدود می کند و او نمی تواند وارد فضاهایی شود که برایش مناسب نیست اما گوشی های هوشمند سطح دسترسی بسیار بالایی دارند و امکان دارد کودک را در شرایط بدی قرار دهند و البته نکته مثبت این گوشی ها که به این راحتی ها هم نمی شود از کنارش گذشت ، افزایش سطح تجسم خلاق کودکان است

 35. ناشناس گفت:

  آیا استفاده از موبایل باعث بلوغ زودرس کودک می شود.؟

  • روان شناس کودک و نوجوان گفت:

   بلوغ زودرس در اصل به ظهور زودتر از موعد تغییرات فیزیکی مربوط به گذر از کودکی به بزرگسالی اطلاق می شود. در این تعریف جایی برای اگاهی پیش از موعد کودک در نظر گرفته نشده است. برخی متون تاکید دارند که آگاهی های بالاتر از سن کودک به خصوص در مورد مسائل جنسی می تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی نیز شود، اما تاکنون هیچ مطالعه علمی صحت این موضوع را تایید نکرده است. با این حال باید مراقب محتویاتی که فرزند ما با انها مواجه می شود باشیم و حدالمکان اگاهی لازم را به انها بدهیم. آشنایی با برخی موضوعات مخصوصا موضوعات جنسی پیش از بلوغ به دلیل عدم رشد برخی از جنبه های فکری مثل تفکر انتزاعی و قدرت استدلال می تواند تاثیرات منفی بر روان کودک داشته باشد.

 36. صابونی گفت:

  دقیقا از چه سنی میشه برای کودکان گوشی هوشمند بخریم؟؟

  • حسن گفت:

   سلام
   اگر پسر یا دختر خود را دوست دارید این کار را تا ۱۵ سالگی نکنید و در ذهنش همچین چیزی را تشکیل ندهید که باید موبایل و تبلت داشته باشد شما با تربیت صحیح خود از کودکی آن را جوری تربیت کنید که موبایل برای انجام دادن کار ها تماس و … است و یا تبلت برای راحت نگاه کردن فیلم و عکس های خانوادگی و خواندن مجله های اینترنتی هست نه بازی . اگر اینطور با او رفتار کنید او اندازه ی یک ادم عاقل و بالغ می فهمد که کارایی صحیح این لوازم همین است و در سن حتی ۱۲ سالگی هم اگر این طور رفتار کند شما نمی توانید نگران ضعیف شدن چشم هایش باشید .

 37. مشاور گفت:

  کودکان در صورت استفاده از این وسیله باید به اندازه کافی به بلوغ فکری رسیده باشند که بتوانند خطرات گشت و گذار در فضای سایبر را درک کنند.همچنین لازم است والدین قوانینی را برای فرزندانشان در رابطه با شیوه کاربری این وسیله تعیین کنند و با صحبت کردن با آنان مطمئن شوند که کودکانشان قدرت درک استفاده صحیح از این وسیله را دارند.
  به والدین توصیه می کنم فرزندشان را در این زمینه تحت نظر داشته باشند و با او به گونه ای رفتار کنند که تشویق شود در صورت مواجه شدن با هر مشکلی در رابطه با استفاده از گوشی های هوشمند ، پدر و مادرش را از موضوع مطلع کند.والدین روش های کنترلی صحیح روی گوشی فرزندانشان داشته باشند.

 38. homayoon گفت:

  به نظر شما بهتر نیست اصلا تبلت نخریم؟؟؟

  • روان شناس کودک و نوجوان گفت:

   نمی توان گفت به صورت کلی نخرید… یک تبلت ساده بدون سیم کارت و با رمز بر روی برنامه بازار و دیگر برنامه های حاوی اپلیکیشن ها می تواند برای کودک مناسب باشد. تبلت کودک را پر کنید از بازیهای ساده کودکانه که برای رشد خلاقیت کودک و رشد مغز و ذهن مفید هستند. هم چنین عکس های زیبا از طبیعت،حیوانات و دیگر چیزهایی که کودک از انها لذت ببرد و هم چنین اطلاعات عمومی وی را بالا ببرد. برخی اپلیکیشن ها مثل کفشدوزک و … برای داستان سازی کودک مفید هستند برخی نیز برای نقاشی کردن. اینها خوب هستند و چه بسا برای رشد مغز کمک کننده می باشند. اما با این وجود باز هم باید تحت کنترل بوده و میزان استفاده روزانه از تبلت ها بسیار کم در حدود روزی نیم ساعت برای کودک زیر شش سال باشد.

 39. زهرا صالحی گفت:

  نه، دنیای بچه های ما تغییر کرده.باید مساله را از این زاویه ببینیم این امور نابهنجار نیستند.

 40. زاهد گفت:

  در مورد تکنولوژی باید تلاش کنیم هم کودکمان احساس نیاز کاذب نکند هم به او در رسیدن به ارزش های واقعی کمک کنیم تا از بچه های دیگر کم نیاورد.باید با کودکمان صحبت کنیم و به او بفهمانیم تبلت نیاز کاذب است.ما بدون آب می میریم اما بدون تبلت نه.ممکن است بگویید بدون تبلت احساس غمگینی می کنم جواب این است اشکالی باید با احساسات منفی کنار آمد.قرار نیست همیشه احساس شادی کنیم .در عوض باید کمکش کنیم.به روش های دیگر در درس ورزش و …. پیشرفت کند.

 41. nashenas گفت:

  کودک ۵ یا ۶ ساله ای که گوشی هوشمند به دست می گیرد آیا واقعا از محدودیت ها و روشهای استفاده آن آگاهی لازم را دارد؟
  آیا پدر و مادر او احساس نمی کنند نباید این وسلیه از این سن کم در اختیار او قرار بگیرد؟

  • محمد گفت:

   به طور قطع اگاهی لازم را ندارد و قطعا هم با گوشزدها و راهنمایی ها در این سن نمی توان اگاهی مورد نظر را ایجاد کرد. متاسفانه والدین اصلا به لزوم محدود کردن استفاده از این وسایل توجه نمی کنند.

 42. خدایاری گفت:

  البته برخی از والدین برای استفاده از موبایل برای فرزندان خود محدودیت تعیین می کنند و مثلا فقط دو ساعت موبایل در اختیار او قرار می دهند.اما برخی از والدین از اینکه تا قبل از سن ۱۲ تا ۱۷ سالگی برای فرزند خود موبایل تهیه کنند.اکراه دارند.و برخی دیگر هم از اینکه موبایل در اختیار فرزند خود قرار دهند می ترسند زیرا هراس دارند مبادا باعث انحراف او بشود.

 43. نگین گفت:

  واقعیت این است که والدین نباید به فرزندان دبستانی یا دوره راهنمایی خود موبایل بدهند زیرا با این کار این آزادی را به آنها می دهند که وارد شبکه های اجتماعی آنلاین شوند.یا متاسفانه با دوستان نامناسب ارتباط های مخفیانه داشته باشند.وقتی یک گوشی هوشمند در اختیار یک نوجوان باشد، او به طور دایم به اینترنت دسترسی دارد و اینترنت نیز با همه خوبی ها، سایت هایی دارد که برای فرزندان ما به هیچ وجه مناسب نیستند.

 44. مشاور گفت:

  شاید بهترین سن برای خرید گوشی برای فرزندان ، دوره دبیرستان باشد.دختر و پسر در این سن دیگر کودک نیستند و می توانند تا حدی خوب را از بد تشخیص دهند.البته لازم این امر آن است که پدر و مادر با ارائه مشورت های دقیق به فرزندشان او را همراهی کنند.

 45. ناشناس گفت:

  من جایی خوندم که موبایل باعث اضافه وزن و چاقی در کودکان میشه آیا این موضوع درسته؟

 46. مشاور گفت:

  استفاده از تلفن همراه می تواند مهمترین علت ابتلای اطفال به چاقی و اضافه وزن باشد این عارضه یکی از آسیب های مخرب تلفت همراه برای اطفال به حساب می آید بهتر است والدین به سلامت فرزندانشان بیشتر اهمیت دهند و آن ها را از عوارض تلفن همراه در امان نگه دارند.

 47. الهام گفت:

  با سلام من یه دختر ۱۳ ساله دارم تو شبکه های اجتماعی هست.ولی اصرار داره براش موبایل بخرم می خواستم بدونم نظر شما چیه براش بخرم یا نه؟

 48. مرحمت گفت:

  با سلام به نظر بنده اگر فرزندتان نیاز ضروری برای ارتباط با خانواده به دلیل حضور زیاد در خارج از منزل به موبایل داره یک موبایل ساده و غیر هوشمند که امکانات شبکه های اجتماعی را نداشته باشد برایش بخرید

 49. الهام گفت:

  مشکل اینجاست که گوشی ساده داره ولی هوشمند میخواد

 50. سهیل گفت:

  سلام بنده پسر سه سال و نیم دارم یک تبلت داره ولی سیمکارت روی آن نگذاشته ام فقط برای بازی هست.این زمونه شده واقعا اسباب بازی بچه ها .نمیشه واسشون تهیه نکرد.البته زیاد هم دستش نمیگیره.آیا باز هم ضرر دارد؟

 51. نازی گفت:

  به نظر من درست نیست بچه سه سال و نیم تلفن همراه داشه باشه چرا که خود موبایل نیز دارای اشعه هست.ضمنا نمی توان عرض کرد که بدون سیکارت اشعه ای ندارد ولی فرقی را دارا نیست.ولی می توان گفت که اگر سیم کارتی را دارا باشد باز هم خوب نیست

 52. nargesza گفت:

  سلام
  کیه که گوش بده .پدر و مادرها حوصله بچه هاشون رو ندارن و اینجوری ( با خریدن موبایل و تبلت و…) از سرخودشون بازشون میکنن.غافل از اینکه…

 53. mansoor گفت:

  با سلام به نظر من تلفن همراه برای بعضی از بزرگتر ها هم ضرر دارد چه رسد به کودکان که اگر کنترل و مدیریت صحیح نشود فاجعه است.

 54. fatemeexry گفت:

  اینکه تلفن برای کودکان و نوجوانان و حتی بزرگتر ها هم ضرر دارد درست است ولی در این جامعه ای که ما زندگی می کنیم در بعضی موارد لازم است که گوشی در دسترس باشد تنها کاری که با این مورد می توان کرد فقط آمورش صحیح استفاده از آن است.

 55. شیر دل گفت:

  شما که دقیقا نکته مهمی را اشاره فرمودید، ضروریست آموزش و فرهنگ استفاده از تلفن ثابت و همراه برای همگان بیان شود.با بالارفتن فرهنگ مردن قطعا نحوه استفاده درست از این وسیله که در بعضی مواقع ضروری هم هست، اصلاح خواهد شد.

 56. ولی بالوچی گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود استفاده بردم بنده چند هفته ای هست که استفاده تلفن همراهم را برای فرزندانم ممنوع کرده ام.

 57. aabolfal گفت:

  میگن هر وسیله جدیدی که وارد دنیا میشه ، توی محیط ما اول خودش میاد و بعد فرهنگ استفاده از اون.موبایل هم نقریبا همینطوره.متاسفانه خانواده ها به مشکلات فرهنگی این موضوع توجهی نمی کنند.

 58. parstina گفت:

  بچه منم خیلی به موبایل علاقه داره.پیش دکتر رفتم گفت استفاده از موبالی براش خوبه ولی روزانه یک یا دو ساعت بزارم استفاده کنه.منم به خاطر اینکه موبایل خودم و همسرم خراب نشه یه موبایل کودک خریدم

 59. بچه های سایبری گفت:

  دیگه بچه ها به موبایل هم قانه نیستند و تا چشمشون به تبلت دست هر کسی میفته می خوان.االان می خواهیم ببینیم آیا برای بچه ها تبلت بخریم یا نه؟
  در جهان تبلتهاتی تولید میشه به نام تبلت کودکان، که بر اساس رشد کودک و امکانات ذهنی کودکان طراحی شده .اولا که این تبلت ها از نظر امکانات سخت افزاری تفاوت عمده ای با تبلتهای بزرگتر ها ندارن و حتی از بعضی از لحاظ بهترم هستند، مثل این که کیفیت صفحاتشون بهتره، شفاف ترن، کارکردن باهاشون راحت تره، لبه های تیز و خطرناک ندارن.دوم این که نرم افزارهای مادری که برای این تبلت ها در نظر گرفته شده شامل یه سری بروزر و اپ مخصوص کودک هستند که توسط والدین قابل کنترل هم هستند.
  سن و محدودیت ها و البته امکانات سنی در این تبلت ها لحاظ شده.من فکر میکنم اگر بگردیم تو ایران هم بتونیم ازاین تبلت ها بخریم

 60. *الینا* گفت:

  من اگه بچه داشتم نمیخریدم

 61. ناشناس گفت:

  به نظر شما تبلت برای بچه های زیر ۵ سال بخریم یا نه؟

 62. الهام جون گفت:

  به نظر من بچه ۵ ساله فقط به مهر مادر و بازی نیاز داره نه تبلت..من حتی گوشیم رو هم نمیدم باهاش بازی کنه.کامپیوترم هم هر سه چهار روز ۱.۵ ساعت.کارتونم روزی دو ساعت حالا یه ذره اینور اونور

 63. فاطیما گفت:

  اونایی که می گن نه نخریم، چرا می گن؟اشکالش چیه نه نظرتون؟

 64. baran گفت:

  بچه تنبل میشه.

 65. الهام جون گفت:

  چون دیر یا زود بچه خود به خود تو اقیانوس الکترونیک غرق خواهد شد.چرا باید هولش بدیم؟

 66. mahsa گفت:

  به نظر من رو تمرکز بچه شدیدا تاثیر منفی داره.کاملا با خرید تبلت برای بچه مخالفم.

 67. شکوفه گفت:

  من مخالف خریدش نیستم بخریم اما روزی نیم ساعت بیشتر نذاریم باهاش بازی کنه منع کامل از هیچ چیز درست نیست راه درست استفاده کردنشو یادشون بدیم مهمه

 68. پونا گفت:

  من پسرم ۱۰ سالشه و خیلی اصرار داشت واسش گوشی یا تبلت بخرم.با روانشناس صحبت کردن گفت زیر ۱۲ سال ممنوع.خواستم بگم چرا گفت جای هیچ بحثی نداره تبلتم تا ۱۵-۱۶ سال ممنوع میگفت دختر اوباما ۱۴ سالشه و حق استفاده از تبلت رو نداره.از اینترنت فقط میتونه از سیستم خونه استفاده کنه که تحت کنترله.حق استفاده ار فیس بوک رو هم نداره اونوقت بچه های ما هنوز مدرسه نرفتن همچی دارن

  • سمیرا گفت:

   پونا جون اولا که اون بچه اوباماست ، یعنی این که اینقدر برنامه ریزی و تفریح داره که احتیاجی به این چیز ها نداره.بعدشک کی گفته تبلت نداره، اون چیزی که براش ممنوه بوده موبایل شخصیه وگرنه تبلت داره.

 69. مریم گفت:

  حالا انگار دختر اوباما دختر پیغمبره

 70. لیلی گفت:

  من شغلم طوری هست که با این چیزا زیاد سر و کار دارم.متاسفانه یکسری خانواده های ایرانی بعضا قشر تحصیل کرده هم درشون دیده میشه فکر میکنن اگر برای بچه های کوچیک موبایل یا تبلت بخرن مثلا به نوعی خودشون رو با کلاس و پولدار نشون میدن.در صورتی که به نظر من واقعا سطحی نگرن و اصلا متوجه نیستن که یه بچه اونم تو این جامعه ی داغون امروزی اگه یه همچین وسیله ای توی این سن پایین ( که واقعا هنوز عقل و درکشون به این نمیرسه که طرز استفاده ی درستش به چه صورته یا چه خطراتی میتونه براش داشته باشه) برای اون بچه خریداری بشه دیگه نباید انتظاری از اون بچه در آینده داشت.

 71. مریم گفت:

  منم با کنترل کردن موافقترم تا حذف کردن

 72. پونا گفت:

  عزیزم آخه منطقی نیست تبلت رو اجازه داشته باشه گوشی رو نه.استفاده نادرست از طریق تبلت خیلی راحت تره.تو تبلت میشه راحت فیلم دید و…

 73. نخودی گفت:

  کنترل کردن آری…حذف خیر

 74. مهتاب گفت:

  ولی من الان سئوالم سرجاشه.یعنی واقعا هیچ کدوم از بچه های شما را موبایل و یا تبلت بازی نمی کنن.یعنی هیچ وقت با موبایل شما عکس نمی گیرن؟موزیک گوش نمیدن؟

 75. سیدرضاهاشمی گفت:

  سلام من پولام جمع کردم تابستان ۹۶گوشی بخرم دلیلش اینه همه همکلاسیم گوشی هوشمند داره منم حسودی شدم درسشون خوب است هروقت که از مدرسه میام خونه دوستام گوشیش میاره بیرون من این جوری مشیم ((پسرهستم ۱۴سالمه دارم میرم ۱۵ سال))نظرشنا چی هست چکارکنم؟خواهش میکنم جوابم بدی!

  • روانشناس کودک و نوجوان گفت:

   سلام رضا جان، تو در سنی هستی که بهتر از بچه های کم سن تر از خودت می تونی زمان رو مدیریت کنی. هر چیزی می تواند زیان اور باشد اگر درست مورد استقاده قرار نگیرد، کبریت هم می تواند برای آتش اجاق استفاده شود و هم برای آتش زدن یک خانه. علاقه تو هم برای داشتن گوشی موبایل هوشمند قابل درک است. بنابراین گوشی را بخر اما به فکر این باش که درست از آن استفاده کنی و به درس خواندنت آسیب نزند. حتما و حتما برنامه ریزی و زمان بندی را در چک کردن تلفن همراه و برنامه های ان فراموش نکن و هم چنین سعی کن از امکانات فراوان این تکنولوژی و برنامه های آموزشی مختلف در جهت پیشرفت خودت استفاده کن.. مثل برنامه های آموزش زبان انگلیسی.. برنامه های کتاب صوتی و ….

 76. میلاد گفت:

  الله اکبر اینا دیگه کی هستن؟ واسه تولد چهارسالگی دخترش میخواد تلفن همراه بخره. خواهر من ۱۷ سالمه ریش و سبیلم از بابام بیشتره و اصلا شش ماه که ریش گذاشتم و بابام واسم یه گوشی ۲۰ هزار تومنی نمیخره میگه نیاز نداری و هنوز بچه ای در حالی دو برادر ۳۰ و ۲۷ ساله دارم ولی بابام کارهای مالیشو به من میده و گاهی چندین میلیون پول بابام پیشمه حتی حاضر نشده ام و نمی شونم و نخواهم شد که بدون اجازه اونا با پول برم تلفن همراه بخرم.

نظر دهید

سوال امنیتی *