تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

کاردرمانی از جمله روش های تایید شده جهانی جهت بهبود مهارت های شناختی کودکان و ارتقای توانایی های مغز می باشد. از کارکردهای مهم این روش اینست که در ارتقای توان مندی های روزمره و تحصیلی کودک بسیار موثر می باشد. در این راستا، مفتخریم که تاسیس بخش کاردرمانی برای کودک و بزرگسال موسسه مشاوره ستاره ایرانیان را به اطلاع تمامی همراهان برسانیم. جهت کسب اطلاعات و گرفتن وقت می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید:

 • ۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸
 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 

کاردرمانی چیست و چه کسانی ممکن است به آن احتیاج داشته باشند؟
کاردرمانی  استفاده از فعالیت هدفمند یا مداخلات طراحی شده در جهت  دستیابی به نتایج عملکردی است که:

 • موجب ارتقاء سلامتی می شود ,از آسیب یا ناتوانی جلوگیری می کند و اینکه بالاترین سطح استقلال را برای فردی که یک آسیب، بیماری، مشکل شناختی ، اختلال عملکرد روانی- اجتماعی ، بیماری های روانی، ناتوانی رشدی یا یادگیری ویا دیگر وضعیت های مشابه  را دارد  رشد می دهد یا بهبود می بخشد و حفظ یا بازیابی می کند .یک کاردرمانگر با توجه به روح کل نگر این رشته نه تنها باید به تمام حیطه های زندگی مراجعش توجه کند بلکه بایستی اولویت های درمانی را با توجه به اولویت های بیمارش دسته بندی کند.
  طبق نظر انجمن کاردرمانی آمریکا ، کودکان و بزرگسالان دچار مشکلات پزشکی زیر می توانند از کاردرمانی بهره مند شوند:
  – کودکان با نیازهای ویژه (کم توان ذهنی)
  – کودکان با اختلالات یادگیری (خواندن،دیکته،ریاضیات )
  – کودکان بااختلالات توجه و تمرکز
  – کودکان بااختلالات رفتاری (پرخاشگری،انزواطلبی،جویدن ناخن،شب ادراری )
  -کودکان بااختلالات بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD )
  – کودکان با اختلالات نافذ رشد ( اوتیسم ، آسپرگر و)
  – بیماریهای متابولیکی،سندرم داون،سندرمهای ژنتیکی
  – اختلالات حسی از قبیل بیش حسی،کم حسی،عدم کاربرد یکی از اعضای بدن وانکار عضو
  و
  آسیب ها یا نارسایی های مادرزادی، آسیبهای ضربه ای به مغز یا نخاع ،آرتوروز روماتیسمی کودکان ، شکستگی استخوان یا دیگر آسیب های استخوانی ، تاخیر رشد ، مشکلات مهارتهای حرکتی ظریف , مهارت های بازی, شرایط پس از جراحی های ارتوپدی ، سوختگی ها ، مهره های شکاف دار (اسپینابیفیدا)، قطع عضو ، سرطان ، آسیبهای شدید دست ، S ، فلج مغزی(CP) ,سکته مغزی و بیماریهای مزمن دیگر.

بسته های تابستانه مرکز در ارتباط با کاردرمانی و توانبخشی:

بسته توانبخشی توجه و مهارت های شناختی

بسته توانبخشی کودک با نیازهای ویژه

بسته ارتقای توانمندی های کودک

 

دیگر خدمات مرکز:

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

موسیقی درمانی

درمان های عصبی: نوروفیدبک و بیوفیدبک

 

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه اوتیسم می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۴۵ نظر
 1. ناشناس
  کار درمانی به معنای وسیع تری چیست و این روش برای درمان چه نوع بیماری هایی مفید است؟
  پاسخ تیر ۲۹, ۱۳۹۵ در ۳:۲۷ ب.ظ
 2. مشاور
  در حوزه کار درمانی ، درمانگر علاوه بر بررسی و تحلیل مشکلات فردی مراجع ، زندگی شخصی و روزانه او را مورد بررسی قرار داده و مهارتهای شخصی و اجتماعی مراجع را در حوزه کاری و خانوادگی در طول شباه روز ارزیابی می کند تا از این طریق فرد قادر شود بهترین تعامل را میان درون و دنیای اطرافش فراهم کند.این تعامل از نظر متخصصان ، تلفیقی از خواسته ها و اهداف مراجع و آنچه درمانگر برای بیمارش هدفمند ارزیابی می کند بوده و باعث می شود، درمانگر همراه با مراجع و در کنار او به تجزیه و تحلیل آنچه فرد انجام می دهد، بپردازد.
  پاسخ تیر ۲۹, ۱۳۹۵ در ۴:۵۸ ب.ظ
 3. ناشناس
  خب این روش چه دستاوردهایی برای مراجعه کننده خواهد داشت؟
  پاسخ تیر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۵:۰۵ ق.ظ
 4. مژگان ن
  حیطه تاثیر گذاری این درمان بسیار گسترده است در سطح اول در کودکان و بزرگسالان سالم به ارتقای مهارت های زیر کمک می کند: -مهارت های لازم برای انجام فعالیت های روزمره: غذا خوردن، لباس پوشیدن، حمام کردن، بهداشت شخصی، روابط جنسی کارامد و ... -در حوزه تحصیلی: ارتقای مهارت های تحصیلی لازم برای پیشرفت، ارتقای توجه و تمرکز، کارکردهای شناختی، حل مسئله، افزایش مطالعه، خلاقیت، بهبود دست خط و مهارت های حرکتی ظریف و.... -ارتقای مهارت های مقابله با استرس و حل مساله. -بازی و تفریح: یادگیری بازی کردن، خلاقیت در بازی، بازی های گروهی، ارتباط با خانواده، اجتماع و همسالان .... -پیشگیری از اضافه وزن در کودک و نوجوان در سطح بعدی به کودکان و بزرگسالان با ناتوانی و یا اختلالات روانی کمک می کند: کودک و بزرگسال اوتیسم، افراد با عقب ماندگی یا نیازهای ویژه، فلج مغزی..... افراد با مشکلاتی مانند وسواس فکری عملی، بیش فعالی و کمبود توجه و اختلال استرس پس از سانحه. روش های کاردرمانی تخصصی با استفاده از فرایندهای درمانی پیشرفته به ارتقای وضعیت خلقی و بهبود کیفیت زندگی این افراد کمک می کنند.
  پاسخ تیر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۶:۱۸ ق.ظ
 5. مشاور
  فرد مراجعه کننده به کلینیک در طول دوره درمان مشخص، درک صحیحی از توانمندی ها، شرایط محیطی و مهارتهایی که در حال انجام است، پیدا می کند و در این فرآیند ،درمانگر مراجعه کننده را به سمت و سویی سوق می دهد که بهترین و کاراترین همخوانی میان فرد و دنیای اطرافش ایجاد شود.برای نمونه زمانی که فردی به نوعی بیماری مبتلا شود و تواناهیی ها و عملکردهایش دچار اختلال می شود، کار درمانگر به بیمار کمک می کند تا توانایی هایش را در مسیری تازه و مطابق با تغییرات زندگی مورد ارزیابی دوباره قرار دهد.
  پاسخ تیر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۶:۴۳ ق.ظ
 6. ناشناس
  در واقع بررسی عوامل محیطی برای برقراری تعادل میان فرد و محیط اطرافش از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟
  پاسخ مرداد ۲, ۱۳۹۵ در ۵:۱۰ ق.ظ
 7. مشاور
  کاملا، بررسی محیط فیزیکی و اجتماعی برای مشخص شدن نقش عوامل موثر در همخوان سازی بیشتر فرآیند انجام کار ، ضروری است.به عنوان مثال ، در صورت لزوم ، تغییراتی در منزل شخصی فرد به وجود خواهد آمد تا شرایط انجام کارهای روزانه برای او تسهیل شود.یک بعد مهم این مساله ، نقش هایی هستند که فرد در زندگی به آنها می پردازد و لازم است در شرایط جدید ، توانایی او برای انجام مجدد کارها بررسی شود .از دست دادن یک سری توانایی ها ، الزاما به معنایی ار دست دادن قابلیت انجام کارهای