جدا کردن اتاق کودک

جدا کردن اتاق کودک

چگونه کودک را با چالش جدا کردن اتاق کودک آماده کنیم؟

نکاتی در مورد جدا کردن محل خواب کودک از والدین

همه والدین در هر مرحله از رشد کودک با چالش های زیادی روبرو هستند، چالش هایی مثل آموزش دستشویی رفتن به کودک، از شیر گرفتن و جدا کردن جای کودک از والدین؛ برای هر کدام از این چالش های روش و شیوه ی حل مناسبی وجود دارد که با آگاهی از آن می توان بدون آسیب و مشکل آن ها را برطرف کرد.

امن ترین و بهترین سن برای جدا کردن جای خواب کودک و جدا نمودن او از مادر برای تنها خوابیدن، ۳ تا ۵/۳ سالگی می باشد، زیرا در این سن کودک می تواند با والدین ارتباط کلامی خوبی برقرار کند و همچنین توانایی رفع مشکلات خود را به اندازه کافی دارد.

این سن در کودکان با رفتارهای رشد یافته و همراه با اعتماد به نفس است؛ آن ها نسبت به بچه های کوچک تر از خود مهربان هستند و از آن ها مراقبت می کنند و رفتارهایی که نشان دهنده ی مسئولیت پذیری است در آن ها دیده می شود.

نکات مهم برای جدا کردن اتاق خواب کودک

در جدا نشدن اتاق کودک از والدین، میلی دو طرفه وجود دارد، یعنی هم والدین و هم کودک تمایلی به جدا شدن اتاق و محل خوابشان نشان نمی دهند. اما باید این نکته به والدین یادآوری شود که برای حفظ سلامت کودک باید اتاق خواب و از والدین جدا شود.

همچنین حضور بیش از اندازه کودک در اتاق خصوصی والدین می تواند باعث سردی میان زوجین شود که حتی برخوردها و اختلافاتی را نیز میان آن ها به وجود می آورد. از این رو جدا کردن اتاق خواب کودک از والدین برای سلامت رابطه زوجی والدین نیز بسیار مهم خواهد بود.

مهم ترین و تاثیرگذارترین چیزی که برای جدا کردن اتاق کودک از والدین نیاز است، همراهی ویژه ی مادر است، زیرا او با آرامش مادرانه اش می تواند به رفع این مشکل و پشت سر گذاشتن این چالش کمک کند.

در ادامه این مطلب از مشاورانه، راه کارهایی ساده و کاربردی را بیان می کنیم که می تواند به جدا کردن اتاق کودک از والدین کمک کننده باشد.

جدا کردن اتاق کودک

شناسایی علت مقاومت کودک به جدا شدن جای خوابش

جدا کردن اتاق کودک از والدین در شب های اول بسیار سخت خواهد بود و کودک مقاومت زیادی به اینکار نشان می دهد و هر کاری برای رساندن خودش به اتاق شما و خوابیدن کنار شما انجام می دهد.

باید مطمئن شوید که کودک شما به چه دلیل در مقابل جدا شدن اتاق خوابش از شما مقاومت می کند. در برخی موارد وابستگی کودک به شما باعث ایجاد این مقاومت می شود، در نتیجه کودک با این کار مخالفت می کند و ممکن است اعتراض خود را به این صورت نشان دهد که پشت در اتاق شما بخوابد.

در این حالت شما می توانید از تکنیک محرومیت استفاده کنید و با این روش به او نشان دهید که در این کار جدی هستید. برای مثال می توانید او را از دیدن برنامه تلویزیونی یا بازی مورد علاقه اش محروم کنید، با این کار به او می فهمانید که چاره ای جز انجام خواسته ی شما ندارد.

اما گاهی اوقات مساله وابستگی کودک نیست بلکه او از اینکه تنها بخوابد می ترسد. اگر با وجود زمان زیادی که اتاق کودک جدا شده، باز هم کودک درخواست های زیادی برای خوابیدن کنار والدین خود دارد و این خواسته اش را مدام تکرار می کند، به احتمال قوی عاملی باعث به هم خوردن آرامش کودک شده است، عواملی مثل ترس و کابوس های شبانه؛ این اتفاقات می تواند تمایل برگشتن به اتاق والدین را در کودک بیش تر کند.

تماشای بعضی از فیلم ها و برنامه ها برای کودک مناسب نیست، فیلم های ترسناک یا فیلم هایی با صحنه های خشن می تواند باعث ایجاد نگرانی و پریشانی به ویژه موقع خوابیدن، در کودک شود. والدین باید نسبت به این موضوع حساس بوده و اجازه دیدن چنین صحنه ها و فیلم هایی را به کودک خود ندهند.

لازم است که والدین هر نشانه ای را جدی بگیرند و عوامل استرس زا و پریشان کننده ی کودک خود را رفع کنند تا کودکشان نیز بتواند با آرامش خاطر در اتاقی جدا از آن ها بخوابد.

در چنین مواقعی بهتر است برای در شب های ابتدایی، زمان خواب کودک، کنار تختش بنشینید و هر شب میزان فاصله را بیشتر کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که کاملا از اتاق خارج شوید. بهتر است در دید کودک و جلوی در اتاقش بنشینید تا کودک بتواند شما را ببیند و با شما حرف بزند ولی بهتر است که در زمان اجرای این روش، با کودک خود ارتباط فیزیکی یا چشمی برقرار نکنید.

جدا کردن اتاق کودک

راه کارهای موثر بر جدا کردن اتاق خواب کودک از والدین

در زیر چند نکته و راه کار موثر در جدا کردن اتاق خواب کودک بیان می کنیم.

  • بهترین زمان برای جدا کردن اتاق خواب کودک، وقتی است که کودک می تواند راه برود، زیرا در صورت لزوم می تواند پیش شما آمده و شما را از مشکلش مطلع سازد.
  • در شب های اول به صورت متوالی قبل از خوابیدن کودک تان، برایش قصه بگویید، کتاب خوانید، با او حرف بزنید و به حرف های او گوش دهید و حتی اگر لازم است کنار تخت کودک بمانید تا برای خوابیدن احساس امنیت و آرامش داشته باشد.
  • می توانید کنار کودک خوب بمانید تا زمانی که خوابش عمیق شود و او را به اتاقش ببرید.
  • برای تشویق کودک و ایجاد اشتیاق در او برای جدا خوابیدن می توانید از وسیله های جذاب مثل شب خواب قشنگ، جعبه موسیقی، ستاره ها و ماه شب نما و غیره برای تزئین اتاقش استفاده کنید.
  • می توانید برای کودک جایزه ای در نظر بگیرید و هر بار که کودک شما شب را به تنهایی در اتاقش خوابید، به او جایزه بدهید. مثلا می توانید از برچسب های ستاره ای یا عروسکی برای این کار استفاده کنید.
  • زمانی که محل خواب کودکتان را جدا می کنید و او چندین مرتبه از خوب بیدار می شود نباید او را سرزنش کنید، بلکه باید او را تشویق کنید که دوباره بخوابد.

جدا کردن اتاق کودک

نکات مهم در جدا کردن اتاق کودک

بهتر است حتی قبل از اینکه بخواهید اتاق کودک خود را جدا کنید، او را برای این اتفاق آمده کنید و اجازه ندهید که به خوابیدن کنار شما وابستگی بیش از حد پیدا کنند. برای مثال هنگامی که کودک تان در سن ۲ سالگی است او را دورتر از خود بخوابانید و زمانی که نیاز به شیر دادن دارد به کنارش بروید، این رفتار باعث می شود که در کودک عاداتی مثل نوازش صورت مادر یا گرفتن دست مادر و غیره ایجاد نشود.

نویسنده: “کودکانه” سایت کودک و نوجوان

مقالات مرتبط

جدا کردن اتاق کودک

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان