ستفاده از کارتهای مقابله با اضطراب

استفاده از کارتهای مقابله با اضطراب

یک ابزار مهم برای مقابله بااضطراب کودک شما توانایی تغییر افکار مضطرب به تفکر متوازن و آرام است. با اینحال، به یاد داشتن استفاده از ابزارهای مقابله ای برای کودکان و نوجوانان هنگامی که مضطرب هستند میتواند بسیار دشوار باشد. آنها چنان بر روی احساساتشان به بودن در خطر متمرکز هستند که فراموش میکنند که راهی دارند که میگوید آیا خطر وجود دارد یا نه؟ ( و عموما وجود ندارد).

با اینحال کودک شما با تمرین میتواند استفاده از افکار مقابله ای را بر روی خویش یاد بگیرید. این روش می‌تواند به واقع مفید باشد چنانچه شما همیشه نیستید که به کودکتان نسبت به استفاده از ابزارها یادآوری کنید ( برای مثال، زمانی که در مدرسه است، یا در خانه یک دوست خواب مانده باشد).

بنابراین، یک ابزار خوب کمک به کودک و نوجوان شما کارتهای شناختی مقابله ای است. بگذارید شما را با این روش آشنا کنیم.

کارتهای شناختی مقابله ای چیست؟

کارتهای شناختی مقابله ای می‌توانند کارتهای راهنمای کوچک  با جملات کوتاه مهارتهای مقابله ای باشند که کودکان قادرند به هنگام اضطراب استفاده کنند. کارتها یادآورهای قابل انتقالی هستند که اضطراب را مدیریت می‌کنند.

چه چیزهایی برای قرا دادن در کارتها مفید هستند؟

  • یک یادآور که علائم فیزیکی اضطراب هستند ( برای مثال، عرق کردن کف دست ، معده درد)
  • اسمی که کودک شما به اضطراب می‌دهد ( برای مثال، آقای نگرانی، آفت، اشکال)
  • یادآوری اینکه اضطراب خطرناک نیست و تا ابد باقی نمی‌ماند.
  • جملات تربیتی مثبت ( برای مثال، من می‌توانم از پس این برآیم)
  • یاداوری برای استفاده از برخی مهارتهای مقابله ای ( برای مثال، من می‌توانم نفس عمیق بکشم)
  • برخی حقایق که کودک یا نوجوان شما قبلا برای کاهش اضطراب به خود می گفتند ( برای مثال، شانس ربوده شدن واقعا پایین است)

چگونگی انجام این روش:

قدم اول: مطمئن باشید که کودکتان همراه می شود.

برای مفید بودن کارت‌های مقابله ای، کودک شما نیاز به احساس آن دارد که جملات مقابله ای واقعا به طور شخصی مفید خواهند بود. کودکان و نوجوانان اگر در ایجاد آنها درگیر باشند بیشتر احتمال دارد که از آنها استفاده کنند. این فکر خوبی نیست که خودتان به طور ساده بنویسید و به آنها بدهید.

چه چیز باید بگویید که کودکتان را در این کار با خود همراه کنید؟

تو واقعا این روز ها در مدیریت اضطرابت خوب عمل کرده ای. چرا یک راه دیگری را برای تسلط بیشتر یاد نگیریم؟ ما میتوانیم چیزهایی را روی کارتها بنویسیم که میتوانند به تو کمک کنند که احساس آرامش کنی. این کارتها ابزار دیگری برای مقابله با اضطراب تو می شوند.

برای نوجوانان:

اگرچه باید کودکتان را برای توسعه جملات مقابله ای تشویق کنید، کودکان بزرگتر و نوجوانان می‌توانند به هنگام نوشتن کارتها به قدری مستقل تر باشند. آنها می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام ابزار برایشان بیشتر مفید است. شما می‌توانید توضیح دهید هنگامی که احساس اضطراب میکنیم یاداوری تمام مهارتهایی که برایمقابله با اضطراب یاد گرفتیم سخت است. نوشتن آن مهارتها بر روی کارت‌های مقابله ای شاید به انها کمک کند که به یاد بیاورند که کدام ابزار دفعه قبل برایشان مفید بود و مایلند کدام مهارت را دفعه بعد استفاده کنند.

قدم دوم: تبدیل ان به یک بازی

ساختن کارتهای شناختی مقابله ای نباید کار های عادی باشند، لذت بردن در حال تلاش برای ایجاد انها با جملات خوب  که کودک شما آن را در مدیریت اضطرابش مفید خواهد یافت مهم هستند.

در اینجا چند راه برای مفرح کردن این ابزار وجود دارد:

درگیر کردن خانواده! همانند همه ابزار برای مقابله با اضطراب باید همه خانواده با هم بر روی هدف مقابله با اضطراب کار کنند. والدین، برادران و خواهران همگی می‌توانند در ساخت این کارتهای مقابله ای شرکت کنند.

تبدیل آن به پروژه هنری!  تزئیین آن با جوهر رنگی، نگین های درخشان، برچسب ها، ستاره های طلایی و مقوا ها در رنگهای مختلف. این روش، ایجاد و استفاده از کارتهای مقابله ای را به پروژه تفریحی تبدیل می‌کند.

قدم سوم: پاداش دادن به کودکتان را به خاطر داشته باشید.

طبق معمول، این مهم است هنگامیکه کودکتان در مدیریت اضطراب موفق شده یا هنگامیکه که برای مدیریت اضطراب تلاش کرده ( ولی کاملا قادر به انجام نبوده است) به او پاداش دهید. این کار می‌تواند شامل گفتن جملاتی مثل: «داری یک کار خوب میکنی، من به تو افتخار می‌کنم» باشد.

با یک پاداش کوچک نیز سرگرم می‌شود ( داستان گفتن، بازی با یک تخته سرگرم کننده باهم، یک روز خانوادگی مفرح داشتن، یا دادن یک ویدئو گیم به او اگر کودکتان برای مدت طولانی برای مدیریت اضطراب کار می کرده است).

چند مثال از کارتهای مقابله ای

کارت مقابله ای یک: علی

علی حملات هراس دارد و از داشتن حمله قلبی می‌ترسد. او مدیریت اضطراب خود را بوسیله انجام آرامبخشی عضلانی شروع کرد و حال مقابله با ترسهایش در مورد علائم حملات هراسی می باشد.

 

coping-cards-1

کارت مقابله ای دو: سوسن

سوسن وقتی در مدرسه است بسیار مضطرب می‌شود. او نگران است که دیگر بچه ها او را دوست نداشته باشند، و آنکه، اگر انها بدانند که او اضطراب دارد به او خواهند خندید و مسخره اش خواهند کرد. او دارد یاد می‌گیرد که افکار مضطرب خود را شناسایی کند و آنها را به چالش بکشد و بیشتر به افکار واقعی فکر کند.

کارت مقابله با اضطراب

 

منبع:کانون مشاوران ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *