اهمیت مسئله بی خوابی در نوجوانان

اهمیت مسئله بی خوابی در نوجوانان

بی­خوابی دوران نوجوانی بایستی جدی گرفته شود

یک مطلعه­ ی تحقیقی اخیر، در مجله پزشکی خوابنشان می­دهد که نوجوان­های دارای مشکل بی­خوابی بیشتر در معرض افسردگی، اختلالات خشم و ترس هستند. مطالعه، روی بیش از ۳۵۰ دانش­ آموز دوره نظری (رده سنی ۷-۱۲) در استرالیای جنوبی اجرا شد. مطالعه هم‌چنین نشان می­دهد که معالجات اولیه­ ی بی خوابی ممکن است مانع از آغاز افسردگی شود.

علت نامنظمی خواب در بچه­ ها و نوجوان­ها با افسردگی یا اضطراب، قابل تشخیص است. چنین فرض شده که مشکلات خواب در ارتباط با این شرایط است. این مطالعه می­خواهد ثابت کند که خواب نامنظم احتمالا افسردگی و اضطراب را پیش می­ آورَد. بر اساس داده­های مطالعات قبلی احتمالا بیشتر از ۴۷% افسردگی­ها با انجام معالجات ابتدایی مانع از بروز بی­خوابی می­شود.

برای مطالعه بیشتر: هفت راه برای کمک به خواب نوجوانان

تشخیص بی خوابی در نوجوانان بر این اساس است که اولا خواب انها باعث تجدید قوا نمی شود (خوابی که احساس خستگی را تسکین نمی دهد)، به دشواری به خواب می­روند، نیمه­ شب بیدار می­شوند، برای برگشتن به شرایط خواب سابق دچار مشکل­ند، و صبح خیلی زود از خواب برمی­خیزند. اولین نتیجه­ ی این مطالعه برای والدین اینست که اگر نوجوانتان یک یا چندتا از این علایم را روزانه اساسا به مدت یک یا چند ماه داشته باشد، باید توسط دکتر عمومی­ش تحت سنجش و درمان قرار گیرد.

پژوهش مبسوط  در زمینه تاریخچه خواب، ثابت کرده است که انسانها یک یا دو نوع عادت خواب دارند. حدود ۵۰% نوع شبانه که تمایل دارند دو ساعت دیرتر از ۵۰% دیگرانی بخوابند که نوع صبحی­ هستند. هر دو نوع بطور متوسط یه یک میزان می­خوابند. تحقیق همچنین نشان داده است که نوجوان­ها ممکن است بیشتر مستعد نوع شبانه باشند و اینکه حتی ممکن است دیرتر از بزرگسالانِ این دسته، آماده خواب  باشند. تحقیقات نشان می­دهد که بچه­های این دسته شاید در طول هفته به خاطر مدرسه زودتر به خواب بروند؛ اما آخر هفته، دو ساعت دیرتر به رخت­خواب می روند و دو ساعت هم دیرتر، از خواب برمی­خیزند.

مطالب مرتبط: وسایل الکترونیکی و خواب کودک

یافته­ های در مورد الگوی خواب نوجوان­ها احتمالا برای والدینی که نوجوان دارند جالب توجه باشد. به هرحال، توضیحات چنین مساله­ای ممکن است برای والدین تازگی داشته باشد.این مطالعه همچنین نکته دیگری اضافه می­کند بر مناقشه بر سر اینکه ساعت رفتن به مدرسه در صبح ها باید دیرتر شود. مهم تر اینکه، نیاز نوجوان­ها به خواب، بیشتر از بزرگسالان است (۹ ساعت). کمبود خواب در آنها می­تواند منجر به هر نوع امراض روانی و فیزیکی شود.

نکته مهم برای والدین اینست که با نوجوانتان کار کنید تا یک برنامه خواب را تنظیم کند در رابطه با زمان وقتی که به خواب می روند و وقت کافی برایشان فراهم کند تا خواب پرآرامشی که نیاز دارند بدست آورند.

منبع:مشاورکو

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان