اوتیسم و سطح بالای استروئید جنینی

اوتیسم و سطح بالای استروئید جنینی

کودکان مبتلا به اوتیسم در رحم مادرشان دارای سطوح  فزاینده ای ازهورمون های استروئید می باشند.

دانشمندان کشف کرده اند کودکانی که دیرتر به اوتیسم مبتلا می شوند در رحم مادرشان در معرض سطوح فزاینده ای از هورمون های استروئید (مانند تستوسترون، پروژسترون و کورتیزول) قرار می گیرند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج و مؤسسه استاتینر سیروم در دانمارک کشف کرده اند کودکانی که بعدآ دچار اوتیسم می شوند در معرض خطر سطوح بالایی از هورمون های استروئید در رحم مادر می باشند. این یافته ها ممکن است کمک کند به تشریح اینکه چرا اوتیسم در افراد مذکر نسبت به مونث متداول تر است اما، در این شرایط انجام آزمایشات غربالگری امناسب نیست.

انجمن تحقیقات پزشکی به نتایجی دست یافتند که در حال حاضر در ژورنال روانپزشکی مولکولی منتشر شده است.

در مورد اوتیسم بیشتر بخوانید:

راهنمای جامع اختلال طیف اوتیسم ASD

این تیم به سرپرستی پروفسور کوهن ـ بارون و دکتر لومباردو از کمبریج و پروفسور نورگاردـ پیدرسن از دانمارک، از تقریباً۱۹۵۰۰نمونه اسیدآمینوتیک نگهداری شده در بانک زیستی افراد دانمارکی متولد شده بین سال های ۱۹۹۹-۱۹۹۳ استفاده کردند. مایع اسید آمینوتیک، جنین را در رحم مادر طی دوران بارداری احاطه می کند و برخی زنان در هفته ۱۶ و ۱۵ بارداری که این ماده انباشته است تست امنیوتیک را می دهند. این رویداد با دوره مهم رشد اولیه مغز و تمایز جنسی همزمان است بنابراین پنجره ای برای بررسی رشد جنین برای دانشمندان می باشد.. محققان مایع امنیوتیک ۱۲۸ مرد را که بعدها تشخیص اوتیسم گرفته اند جمع اوری کردند.

محققان در مایع آمنیوتیک به بررسی چهار هورمون جنسی اصلی که هر کدام مرحله به مرحله سنتز شده بودند پرداختند. این هورمون های استروئیدی عبارتند از:  پروژسترون، هیدروکسی پروژسترون، آندروستنیدیون و تستوسترون. آنها همچنین هورمون استروئیدی کورتیزول که از مسیر فوق مجزاست را آزمایش کردند. محققان دریافتند که همه هورمون های استروئیدی ارتباط بسیار زیادی با یکدیگر دارند و از همه مهم تر اینکه گروه اوتیسم به طور متوسط دارای سطوح بالاتری از همه هورمون های استروئیدی در مقایسه با مذکرهای  گروه کنترل بودند. پروفسور بارون ـ کوهن اظهار داشت” این یکی از نخستین نشانه های زیستی غیرژنتیکی است که در کودکان دارای اوتیسم پیشرونده شناسایی شده اند. می دانیم که تستوسترون آزادشده ی قبل از تولد با میزان اجتماعی شدن و رشد زبان پایین تر، توجه بیشتر به جزئیات و ویژگی های درخومانده تری ارتباط دارد. در حال حاضر، ما همچنین برای نخستین بار نشان داده ایم که این هورمون های استروئیدی آزادشده در کودکان، از نظر مطالعات تشخیصی کلینیکی با اوتیسم مرتبط می باشند. به دلیل آنکه بسیاری از این هورمون ها به میزان بسیار بیشتری در افراد مذکر نسبت به مونث ها تولید می شوند؛ این بحث ممکن است در تفسیر علت شیوع بیشتر این هورمون در مذکرها برایمان مفید باشد.

برای مطالعه چگونگی تشخیص اوتیسم به مقاله زیر رجوع کنید:

تشخیص اوتیسم در کودکان

وی افزود: این نتایج جدید اهمیت خاصی دارند زیرا آنها در همه زیرگروه های طیف اوتیسم به واسطه اولین پیوندشان با سندرم آسپرگر، اوتیسم معمولی یا دیگر اختلالات رشدی پیش رونده نامعلوم یافت می شوند. دکتر میشل لومباردو بیان کرد “این نتایج کابردهای بالقوه مهمی در مکانیسم های بیولوژیکی اولیه دارند که منجر به تغییر رشد مغز در افراد مبتلا به اوتیسم می شوند علاوه بر اینکه نشان دهنده ناحیه مهمی در رشد جنین پس از اعمال اثرات چنین مکانیسم هایی می باشد..

هورمون های استروئیدی اهمیت خاصی دارند زیرا آنها بر چگونگی فرآیند رمزگذاری ژنتیکی در قالب پروتئین سازی اثرگذار هستند. این محققان معتقدند که با تغییر این فرآیندها در طی دوره هایی که بخش های مغزی ساختاریافته اند ممکن است بتوان به خوبی جریانات عوامل ژنتیکی در معرض خطر اوتیسم را تشریح کرد.

دکتر لومباردو افزود” اکتشاف ما در این باره به خوبی با دیگر یافته های اخیر سازگار است که حاکی از اهمیت پانزده هفتۀ دوران بارداری به عنوان زمان مهم تأثیرگذاری مکانیسم های ژنتیکی در معرض خطر اوتیسم بر رشد مغز است. پروفسور بارون ـ کوهن بیان کرد: ” این نتایج نباید به عنوان دلیلی درتغییر جهت به سمت توده های هورمون استروئید به عنوان راه حل منظور شوند همانطور که این راه حل می تواند دارای پیامدهای جانبی نامقبولی باشد و ممکن است هیچ گونه تاثیری یا تآثیر اندکی در تغییر اثرات مادام العمر هورمون های استروئید جنینی در طی مراحل اساسی رشد مغز داشته باشند.

وی سپس هشدار داد:  “هیچ یک از این نتایج نباید نوید دهنده ی انجام آزمایشات غربالگری پیش از تولد منظور شوند. همپوشی زیادی بین این گروه ها وجود دارد و اینکه یافته های ما تفاوت موجود در سطح متوسط گروه نسبت به سطح پیش بینی دقیق تشخیص افراد را نشان داده اند. ارزش نتایج جدید بر پایۀ تشخیص مکانیسم های بیولوژیکی مهم در طی رشد جنینی قرار دارد که می بایست نقش مهمی در رشد نابهنجار مغز در افراد مبتلا به اوتیسم داشته باشد.

منبع:مشاوره-ازواج.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *