ایمنی نوزاد و کودک

افزایش ایمنی نوزاد و کودک

ایمنی نوزاد و کودک یکی از مهم ترین موارد برای والدین می باشد که باعث می شود آن ها مضطرب و نگران شده و به دنبال راه های مختلفی برای افزایش آن بگردند.

در این مقاله به بهترین راه ها برای افزایش ایمنی نوزاد و کودک اشاره شده است بنابراین آن را از دست ندهید.

خوشبختانه یا متاسفانه کودک شخصیتی کنجکاو داشته و دوست دارد تجربه های متفاوتی را به دست آورد و ممکن است هر چیزی را لمس کند و در مورد آن ها کنجکاوی نشان دهد و همین ممکن است او را در خطر قرار دهد بنابراین باید به دنبال راه هایی باشید تا محیطی ایمن برای کنجکاوی های کودک خود فراهم کنید.

بنابراین والدین باید مواظب کودک شان باشند و با وسایلی که امنیت کودک را بیشتر می کند استفاده کنند تا تجربه خوبی را به دست آورند، زمانی که والدین از این وسایل استفاده کنند نگرانی و دغدغه های او کمتر می شود و باعث می شود آسوده تر باشند.

در ادامه این مقاله وسایلی که امنیت کودک و نوزاد را بیشتر می کنند می پردازیم هم چنین در این خصوص باید آگاهی خود را افزایش دهید و از مشاور کودک کمک بگیرید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. نکات ایمنی در خانه برای کودکان آمده است:

امنیت نوزاد و کودک در خانه

زمانی که نوزادان رشد می کنند کنجکاوی آن ها بیشتر می شود و دوست دارند تا وسایل مختلف در خانه را بردارند و کاربرد آن ها را کشف کنند به همین دلیل ممکن است کارهای خطرناکی را انجام دهند در ادامه این مقاله وسایلی را معرفی می کنیم که تهیه آن ضروری می باشد و باید مورد توجه قرار گیرند.

وسایل ضروری برای ایمنی نوزاد و کودک در خانه

۱. پوشش سوکت:

پوشش سوکت وسیله ای کاربردی برای جلوگیری از قرار دادن انگشت در پریز برق می باشد و این وسیله باعث می شود که کودک دچار برق گرفتگی و شوک الکتریکی نشود.

۲. نرده محافظ:

برای جلوگیری از سقوط کودک از پله ها و ورود او به مکان های ناامن از نرده های محافظ استفاده می کنند، این نرده ها به گونه ای طراحی شده اند که مانع از افتادن کودک می شوند.

۳. محافظ لبه:

محافظ لبه از فوم ساخته شده است و بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد و این محصول باعث می شود تا از آسیب ناشی از برخورد با لبه های تیز و خطرناک جلوگیری شود و هم چنین از ایجاد ضربه به سر نوزاد و کودک جلوگیری می شود.

۴. محافظ گوشه های تیز در ایمنی نوزاد و کودک:

این محافظ در گوشه هایی که تیز و پر خطر هستند نصب می شوند و باعث می شوند گوشه های برنده و تیز برای کودکان نرم و ایمن شود.

ایمنی نوزاد و کودک

۵. محافظ انگشتان دست برای ایمنی نوزاد و کودک

این وسیله خلاقانه از قرار گرفتن و ماندن دست بین در جلوگیری می کند و آن را بالای دستگیره در نصب می کنند. به طور معمول نوزاد در زمان سینه خیز رفتن بسیار نسبت به وسایل کنجکاو است و دوست دارد به آن دست بزند بنابراین این وسیله می تواند ایمنی نوزاد را تامین کند.

۶. سنسور دود:

یکی دیگر از وسایلی که ایمنی نوزاد و کودک را تضمین می کند سنسور دود می باشد زمانی که محیط خانه پر از دود است و آتش سوزی می شود سنسور دود با آژیر اعضای خانواده را در جریان می گذارد این سنسور در محیط های مختلفی مانند آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن و راهروها قابل نصب می باشد.

۷. سنسور نشت گاز مونوکسید کربن:

این سنسور در فصل های سرد سال زمانی که از وسایل گرمایشی استفاده می شود کاربرد دارد و از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا آمار تلفاتی که از طریق گاز مونوکسید مسموم می شوند، افزایش پیدا کرده است. این کالا یک دستگاه الکترونیکی برای افزایش امنیت در محیط های مسکونی نسبت به نشت گازهای خطرناک می باشد.

توجه داشته باشید که دود سیگار هم برای نوزاد به اندازه نشت گاز خطرناک می باشد به خصوص برای نوزادانی که نارس هستند و یا اختلالی در دستگاه تنفسی آن ها وجود دارد.

۸. قفل پنجره:

با این وسیله می توان پنجره ها مخصوصا در آپارتمان را قفل کرد و با استفاده از این وسیله نیازی نیست پنجره ها را بسته نگه دارید بلکه به حالت باز می توانید از سقوط ناخواسته فرزندتان جلوگیری کنید.

۹. چسب ایمنی شیشه:

این چسب ها بر روی شیشه چسبانده می شوند و در صورتی که شیشه شکست از خرد شدن آن جلوگیری می کنند و مانع از ریختن خرده شیشه ها بر روی زمین می شوند.

در واقع والدین باید نسبت به امنیت جسمانی کودک شان حساس باشند زیرا یکی از نیازهای اولیه و اساسی کودکان می باشد که باید مورد توجه والدین و مربیان مهدهای کودک قرار بگیرد.

۱۰. ایمنی در آشپرخانه |نکات ایمنی در خانه برای کودکان

زمانی که مادران در آشپزخانه هستند کودکان تمایل دارند تا در کنار مادرشان باشند و آن ها هم در آشپزخانه برای خود کاری انجام دهند اما این نکته را در نظر داشته باشید که حضور نوزادان  و کودکان در آشپرخانه بسیار خطرناک است و سعی کنید آن ها را از محیط آشپرخانه دور کنید.

هم چنین دقت داشته باشید زمانی که به کودکتان فرصت تجربه کردن می دهید نباید با خطرات جسمی و جانی همراه باشد در این شرایط باید به نکات ایمنی نوزاد توجه کنید و آن ها را به درستی رعایت کنید، که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

  • نوشیدنی و غذاهای داغ را دور از دسترس کودکتان قرار دهید.
  • زمانی که از وسایل برقی استفاده نمی کنید آن را از برق بکشید تا کودک آن را روشن نکند.
  • بعد از اتمام آشپزی از خاموش بودن شعله ها مطمئن شوید.
  • وجود کپسول آتش نشانی در آشپزخانه ضروری است، حتما آن را تهیه کنید.
  • وسایل خطرناک را از کودک دور کنید و دور از دسترس او قرار دهید.

در ادامه این مقاله وسایلی که باعث امنیت بیشتر در فرزندتان می شود را بیان می کنیم:

۱۱. قفل کمد و کشو:

این قفل ها U شکل هستند و می توان در آشپزخانه، حمام و اتاق خواب نصب شوند و از دسترسی آسان کودکان به کمد، کابینت و کشو جلوگیری می کند.

افزایش ایمنی نوزاد و کودک

۱۲. نرده محافظ در گاز و فر:

زمانی که در حال آشپزی کردن هستید با استفاده از وسیله کاربردی می توانید مانع از دسترسی فرزندتان به اجاق گاز شوید، بعد از اتمام آشپزی می توانید این وسیله را به سمت پایین بیاورید و بر روی دستگیره ها قرار دهید تا کودک تان به دستگیره های گاز دسترسی نداشته باشد و از وقوع نشست گاز و سوختگی به شدت جلوگیری می کند و مانع از آسیب به کودک می شود.

ایمنی نوازد و کودک در حمام

یکی از تفریحات کودکان در حمام آب بازی می باشد اما توجه داشته باشید که حمام کردن در عین لذت بخش بودن می تواند برای کودک و نوزاد خطراتی داشته باشد، خطراتی مانند غرق شدن و خفه شدن نوزاد در عمق ۵ سانتی متری، سوختگی بر اثر داغ بودن آب، آسیب ناشی از لیز خوردن و مسائل این چنین می تواند بسیار خطرناک باشد.

به همین دلیل هرگز به کودک تان اجازه ندهید تا قبل از پنج سالگی به تنهایی حمام برود حتما یک نفر باید همراه او باشد، هم چنین برای شستن نوزاد باید ایمنی کودک را به طور کامل رعایت کنید و به مسائل ایمنی نوزاد توجه داشته باشید در زیر لوازم ضروری برای حمام کردن کودک بیان شده است:

۱۳. دماسنج حمام:

 با دماسنج حمام می توانید دمای آب وان را اندازه گیری کنید و از آسیب دیدن پوست نوزاد در اثر قرار گرفتن زیر آب داغ جلوگیری کنید دمای مناسب در حمام باید بین ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد.

۱۴. کفپوش ضد لغزش حمام:

 زمانی که زمین خیس است احتمالا این که در حمام دچار لغزش شوید بسیار زیاد است در این حالت باید از کفپوش ضد لغزش حمام استفاده کنید تا از لغزش کودکان و نوزادان جلوگیری شود.

۱۵. محافظ شیر آب حمام:

زمانی که فرزند خود را در وان آب حمام می کنید مراقب سرش باشید تا با شیر آب برخوردی نداشته باشد برای جلوگیری از آسیب دیدن سر ناشی از برخورد با شیر آب سعی کنید از محافظ شیر آب استفاده کنید این وسیله به دلیل جنسی که دارد شدت ضربه را کاهش می دهد.

۱۶. کلاه حمام:

یکی از وسایلی که برای ایمنی نوزاد و کودک در حمام لازم است کلاه حمام نام دارد که از ورود شامپو به چشمان کودک جلوگیری می کند و هم چنین از این کلاه می توانید در مکان های باز استفاده کنید و از برخورد نور آفتاب با چشمان کودک جلوگیری کنید.

افزایش ایمنی نوزاد و کودک

سایر لوازم ایمنی نوزاد و کودک

برخی از وسایل هستند که برای خود کودک و نوزاد مورد استفاده قرار می گیرند و از آن ها محافظت می کنند، این وسایل شامل موارد زیر می شوند:

۱۷. محافظ سر کودک:

 زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند نمی تواند تعادلش را حفظ کند و سریع زمین می خورد در این حالت با استفاده از محافظ سر کودک می توانید در هنگام زمین خوردن از آسیب دیدن سر او جلوگیری کنید و اجازه ندهید به سر کودک تان آسیب وارد شود.

۱۸. ایمنی نوزاد و کودک، مچ بند نگهدارنده کودک:

با استفاده از مچ بند می توانید در مکان های شلوغ و پرتردد اطمینان حاصل کنید که کودکتان نزدیک شما است و زیر نظر شما می باشد، یک سر این وسیله به دست کودک بسته می شود و سر دیگر به دست والدین و این مچ بند تا اندازه ۱۷۰ سانتی متر کش می آید.

۱۹. قفل توالت فرنگی:

 زمانی که تصمیم دارید آموزش های دستشویی رفتن را به کودک تان بدهید سعی کنید بعد از استفاده از توالت فرنگی آن را قفل کنید زیرا کودک در این سن بسیار کنجکاو است و تمایل دارد با توالت فرنگی کار کند و این اقدام او بسیار خطرناک است زیرا ممکن است باعث خفگی و شکستگی لگن او شود. به وسیله این قفل می توانید مانع این کار شوید و تا زمانی که توسط بزرگ ترها باز نشود کودک به آن دسترسی ندارد.

۲۰. شلوار محافظ کودک:

 شلوار محافظ کودک باعث می شود زمانی که کودک چهار دست و پا راه می رود مانع از اصطکاک زانوی کودک با فرش شود و کودک درد کمتری را احساس کند.

۲۱. محافظ تخت برای ایمنی نوزاد

با استفاده از محافظ تخت می توانید ایمنی نوزاد و کودک را در هنگام خواب به وجود آورید و هم چنین مانع از افتادن و آسیب دیدن کودک شوید.

۲۲. آموزش نکات ایمنی به کودکان

آموزش نکات ایمنی به کودکان مانند دست نزدن به اشیا داغ، کبریت، گاز و مسائل دیگر می تواند به کودک نشان دهد که برخی از مسائل خطرناک می باشند.

سخن پایانی

در صورتی که نکات ایمنی را در مورد کودکان رعایت نکنید حوادث ناگواری ممکن است رخ دهد، اما این دلهره و نگرانی والدین مسلما منجر به کنترل بیش از حد کودک خواهد شد  و این عامل ممکن است مانع از افزایش اعتماد به نفس کودک شود و مانع سد بزرگ جلوی اعتماد به نفس او را بگیرد.

در واقع شهامت و جسارت از همان کودکی در انسان ها به وجود می آیند و امر و نهی های مکرر والدین می تواند در کسب این مهارت، کودک را دچار ضعف کند در این خصوص باید اطلاعات خود را افزایش دهید و از روانشناسی کودک کمک بگیرید تا آگاهی شما را ارتقا بخشند. در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان  خدماتی را به صورت حضوری و تلفنی ارائه می دهد.

نویسنده: “کودکانه” سایت کودک و نوجوان

منبع: https://kidshealth.org/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *