درمان خود ارضایی کودکان | آینده کودک خود را نجات دهید

بررسی رفتار خودارضایی در کودکان

درمان خود ارضایی کودکان مسئله ای که بسیاری از والدین با نگرانی در مورد آن به کلینیک مراجعه کرده و گاها با رفتارهای نادرست و قضاوت های اشتباه کودک را دچار مشکلات هیجانی می کنند.

استمناء یا خود ارضایی چیست؟

استمناء به معنای خود ارضایی برای کسب لذت و خودآرامی است. کودکان ممکن است به خود دست یا اشیای دیگری بمالند. خودارضایی  بیش از یک بررسی ساده اندام های تناسلی است که معمولا در ۲سالگی هنگام استحمام مشاهده می شود. در حین خودارضایی یک کودک معمولاً دارای چهره ای خیره، گرگرفته و شیفته به نظر می رسد. کودک ممکن است اغلب چندین بار در هر روز یا فقط یکبار در هفته تحریک شود. ولی آن به طور معمول تر هنگام خواب آلودگی، خستگی، تماشای تلویزیون یا استرس رخ می دهد.

مطالب مرتبط:

اختلالات عادتی مانند انگشت مکیدن کدامند؟

چرا کودکم خود ارضایی می کند؟

خودارضایی ناگهانی یک رفتار نرمال در بسیاری از کودکان خردسالان و پیش دبستانی است. حدود یک سوم کودکان در این گروه سنی خودارضایی را هنگام کاوش اعضای بدن خود کشف می کنند. آن ها صرفاً به دلیل آنکه آن حس خوبی به دست می دهد به این عمل ادامه می دهند. برخی دیگر هم این کار را در واکنش به تنبیه یا فشار ناشی از توقف کامل خودارضایی انجام می دهند. برای این اختلال هیچ گونه دلایل پزشکی وجود ندارد و تحریک ناحیه تناسلی که موجب درد یا خارش می شود نیز ناشی از خودارضایی نیست.

این رفتار چه مدت طول می کشد؟

با کشف خودارضایی کودک به ندرت می تواند آن را یکباره کنار بگذارد. کودک شما ممکن است آن را کنار نگذارد همانطور که اغلب اگر چنین باشد با ناتوانی یا بدبختی هایی علاج پذیر مرتبط است. در سن ۵ یا ۶سالگی اکثر کودکان قوه تشخیص و احتیاط را یاد می گیرند و تنها به طور خصوصی مرتکب این کار می شوند. خودارضایی تقریباً در دوره بلوغ  و در واکنش به تغییرات هورمونی نرمال و سائق های جنسی امری همگانی و جهان شمول تلقی می شود.

آیا خودارضایی باعث بروز مشکلات بعدی در زندگی می شود؟

خودارضایی موجب هیچ گونه صدمه فیزیکی یا آسیب به بدن نمی شود. آن مفرط یا غیرنرمال نیست مگر آنکه عمداً در مکان های عمومی و پس از سن ۵یا ۶سالگی دیده شود وبه معنای شهوتی، بی قاعده یا دارای انحراف جنسی بودن کودک شما نیست. فقط اگر بزرگسالان از خودارضایی کودک عصبانی شوند و آن را عملی کثیف یا بد جلوه دهند موجب صدمات هیجانی از قبیل احساس گناه و فوبیای جنسی خواهد شد.

چگونه می توانم به کودکم کمک کنم؟

۱.اهداف واقعی داشته باشید.

کنار گذاشتن کامل خودارضایی غیرممکن است. این واقعیت را بپذیرید که کودک شما آن و لذاتش را فهمیده است. تنها چیزی که شما می توانید آن را کنترل کند، مکان انجام این کار است. چشم پوشی از آن فقط در حمام و اتاق خواب یک کار معقول است. ممکن است به کودک خود بگویید؛ بهتر است آن را هنگامی که خسته ای در اتاق خوابت انجام دهی؛ اگر خودارضایی برای شما اهمیتی ندارد دیگر جایی که در آن خودارضایی انجام شود مهم نیست، زیرا کودک شما می فهمد که می تواند آن را آزادانه و در هر شرایطی انجام دهد.

۲. از خودارضایی در موقع چرت زدن و موقع خواب چشم پوشی کنید.

کودک خود را تنها در این لحظات تنها بگذارید وبه اودائماًنگاه نکنید، نباید اورا از خوابیدنبر روی شکم منع کنیدو یا اگرمشاهده کردید که دست هایش را در وسط پاهایش قرار دادهاو را مورد بازخواست قرار ندهید.

۳.حواس کودک را پرت کنید یا او را به خاطر خودارضایی در زمان های دیگر تأدیب کنید.

نخست، سعی کنید حواس کودک خود را به سمت اسباب بازی یا فعالیتی خارجی منحرف کنید. اگر این کار میسر نشد، او را تفهیم کنید: می دانم که این حس خوبی است و انجام دادن آن در اتاق یا اتاق خواب بالامانع است اما، آن را در نشیمنگاه و وسطخانه یا در حضور افراد دیگری انجام نده. در زمان ۴یا ۵سالگی کودکان به احساسات افراد دیگر حساس هستند و اینکه باید تنها در خلوت خودارضایی نمایند را درک می کنند. کودکان خردسال ممکن است برای انجام این کارمجبور به رفتن به اتاق خود شوند.

۴.این عمل را با پرستار کودک یا کارکنان مدرسه درمیان بگذارید.

از مراقب یا معلم کودک بخواهید تا به خودارضایی ابتدا با پرت کردن حواس کودک واکنش نشان دهد. اگر این کار میسر نشد آنها باید توجه کودک را با عباراتی مانند بیا من و تو الان اینجا و از کنار هم بودن لذت ببریم و بازی کنیم. در مدرسه باید عملخودارضایی تنها هنگام چرت زدن مورد بی توجهی واقع شود.

۵.داشتن تماس جسمی با کودک را بیشتر کنید.

برخی از کودکان درصورتی که در آغوش کشیدن و نوازش بیشتری را در روز دریافت کنند کمتر دست به خودارضایی می زنند. سعی کنید اطمینان یابید که کودک شما روزانه دست کم روی هم رفتهیک ساعت خاصی محبت فیزیکی شما را اخذ می کند.

۶.اشتباهات متداول

رایج ترین اشتباهی که والدین انجام می دهند تلاش برای رفع کامل خودارضایی است. این کار منجر به ناتوانی می شود که والدین مجبورند از آن غفلت کنند. کودکان نباید به خاطر خوارضایی مورد تنبیه فیزیکی شوند، نه بر سر آنها فریاد زده شود و نه صحبتی از آن گفته شود. خودارضایی را به عنوان کاری بد، کثیف، شریرانه یا غیرشرعی برچسب نزنید و دستان کودک خود را نبندید یا از هرگونه محدودیتی در این مورد خودداری کنید. همه این شیوه ها تنها به مقاومت و احتمالا بعدا به بازداری های جنسی منجر می شوند.

بهترین راه درمان خود ارضایی

 

چه زمانی با پزشک تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده موارد زیر فوراً تماس بگیرید:

 • کودک شما به طور مستمر در حضور افراد دیگر به این کار ادامه می دهد.
 • فکر می کنید کودک شما توسط شخصی برای این کار تحریک شده است.
 • کودک شما در جهت ارضاشدن از طریق دیگران تلاش می کند.
 • احساس می کنید کودک شما غمگین یا افسرده است.
 • شما انتظار هیچ گونه خودارضایی را از کودک خود را نداشتید.
 • این عمل در ظرف یک ماه بهبود نمی یابد.
 • سؤالات یا نگرانی های دیگری دارید.

منبع:مرکزمشاوره.com

۳ دیدگاه ها

 1. غلامیان
  این مطلب مربوط به زمانی هست که بچه شدیدا درگیر این مشکل شده ؟ از نظر اسلامی خود ارضایی یا استمنا عمل طبیعی و بی خطر و بی گناهی نیست پس این مطلب که به او بگیم در اتاق خودش یا موقع خواب خود ارضایی کنه نمی تونه صحیح باشه
  پاسخ تیر 27, 1396 at 9:05 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   متن رو با دقت بخونید... این خودارضایی با خودارضایی بزرگسالانه کاملا متفاوت هست.. همانطور که ذکر شد بیشتر طبیعی است و در موارد شدید ناشی از مشکلات هیجانیست. اصلا با خودارضایی بزرگشالان اشتباه نگیرید.
   پاسخ مرداد 2, 1396 at 9:17 ب.ظ
 2. غلامیان
  سلام علیکم ، این مطلب مربوط به زمانی هست که کودک شدیدا دچار این مشکل شده؟ والا از نظر اسلامی استمنا و خود ارضایی مسیله طبیعی و بی گناهی نیست که ما به بچه شش ساله پیشنهاد بدیم یا آموزش بدیم که تو اتاق خواب به این عمل بپردازه مسلما عادت به خود ارضایی قابل ترک شدن در زمان بلوغ و حتی ازدواج نیست و این یکی از مشکلات امروزی زوج هاست
  پاسخ تیر 27, 1396 at 9:11 ب.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان