درمان خود ارضایی کودکان

درمان خود ارضایی کودکان

درمان خود ارضایی کودکان مسئله ای که بسیاری از والدین با نگرانی در مورد آن به کلینیک مراجعه کرده و گاها با رفتارهای نادرست و قضاوت های اشتباه کودک را دچار مشکلات هیجانی می کنند.

استمناء یا خود ارضایی چیست؟

استمناء به معنای خود ارضایی برای کسب لذت و خودآرامی است. کودکان ممکن است به خود دست یا اشیای دیگری بمالند. خودارضایی  بیش از یک بررسی ساده اندام های تناسلی است که معمولا در ۲سالگی هنگام استحمام مشاهده می شود. در حین خودارضایی یک کودک معمولاً دارای چهره ای خیره، گرگرفته و شیفته به نظر می رسد. کودک ممکن است اغلب چندین بار در هر روز یا فقط یکبار در هفته تحریک شود. ولی آن به طور معمول تر هنگام خواب آلودگی، خستگی، تماشای تلویزیون یا استرس رخ می دهد.

مطالب مرتبط:

اختلالات عادتی مانند انگشت مکیدن کدامند؟

علت

خودارضایی ناگهانی یک رفتار نرمال در بسیاری از کودکان خردسالان و پیش دبستانی است. حدود یک سوم کودکان در این گروه سنی خودارضایی را هنگام کاوش اعضای بدن خود کشف می کنند. آن ها صرفاً به دلیل آنکه آن حس خوبی به دست می دهد به این عمل ادامه می دهند. برخی دیگر هم این کار را در واکنش به تنبیه یا فشار ناشی از توقف کامل خودارضایی انجام می دهند. برای این اختلال هیچ گونه دلایل پزشکی وجود ندارد و تحریک ناحیه تناسلی که موجب درد یا خارش می شود نیز ناشی از خودارضایی نیست.

درمان خودارضایی کودکان

علائم خود ارضایی در کودکان

یکی از علائم خود ارضایی در کودکان بلوغ و کنجکاوی در مورد امور جنسی می باشد که اغلب با کمی شرم مطرح می شود. پاسخ به این سوالات اهمیت زیادی داشته و در حقیقت آینده کودک و نگاه او به مسائل جنسی را شکل می دهد و ممکن است باعث ایجاد اختلال هویت جنسی کودک در آینده شود. بنابراین هنگام پاسخ دادن به سوالات آن ها صبر و شکیبایی زیادی داشته باشید.

کودکان کنجکاو هستند و همیشه می خواهند یاد بگیرند. یکی از اولین چیزهایی که می خواهند در مورد آن بیاموزند بدنشان است. آن ها در مورد عملکرد هر قسمت از بدن خود کنجکاو هستند و دوست دارند بدانند که چرا بدنشان با والدین، خواهر، برادر جنس مخالف متفاوت است.

ما به این امر جنسی فکر می کنیم زیرا از دیدگاه بزرگسالان به این موضوع نگاه می کنیم. برای کودک، این فقط کنجکاوی است. فقط اتفاق می افتد که برخی از چیزهایی که آن ها در موردش کنجکاو هستند عملکرد جنسی دارند. بنابراین هر رفتاری را نباید از علائم خود ارضایی در کودکان دانست.

علت مالیدن کودک به زمین نی نی سایت نیز می تواند تلاش کودک برای خودارضایی و تحریک باشد البته خودش این را نمی داند.

این رفتار چه مدت طول می کشد؟

با کشف خودارضایی کودک به ندرت می تواند آن را یکباره کنار بگذارد. کودک شما ممکن است آن را کنار نگذارد همانطور که اغلب اگر چنین باشد با ناتوانی یا بدبختی هایی علاج پذیر مرتبط است. در سن ۵ یا ۶سالگی اکثر کودکان قوه تشخیص و احتیاط را یاد می گیرند و تنها به طور خصوصی مرتکب این کار می شوند. خودارضایی تقریباً در دوره بلوغ  و در واکنش به تغییرات هورمونی نرمال و سائق های جنسی امری همگانی و جهان شمول تلقی می شود.

 مشکلات در آینده

خودارضایی موجب هیچ گونه صدمه فیزیکی یا آسیب به بدن نمی شود. آن مفرط یا غیرنرمال نیست مگر آنکه عمداً در مکان های عمومی و پس از سن ۵یا ۶سالگی دیده شود وبه معنای شهوتی، بی قاعده یا دارای انحراف جنسی بودن کودک شما نیست. فقط اگر بزرگسالان از خودارضایی کودک عصبانی شوند و آن را عملی کثیف یا بد جلوه دهند موجب صدمات هیجانی از قبیل احساس گناه و فوبیای جنسی خواهد شد.

درمان خود ارضایی کودکان

ترک خودارضایی نی نی ها و کودکان چگونه است؟ کاوش بدن بخشی طبیعی از بزرگ شدن است. در دوران کودکی، کودک شما دویدن، پریدن، پرتاب کردن، نقاشی کردن و هر چیزی را یاد می گرد این کار نیز برای شناخت بدن اوست. بنابراین درمان خودارضایی اهمیت زیادی دارد شما باید به کودکتان یاد دهید که چگونه با بدن خود ارتباط برقرار کند.

۱.اهداف واقعی داشته باشید.

کنار گذاشتن کامل خودارضایی و  درمان خود ارضایی کودکان به طور کامل غیرممکن است. این واقعیت را بپذیرید که کودک شما آن و لذاتش را فهمیده است. تنها چیزی که شما می توانید آن را کنترل کند، مکان انجام این کار است. چشم پوشی از آن فقط در حمام و اتاق خواب یک کار معقول است.

ممکن است به کودک خود بگویید؛ بهتر است آن را هنگامی که خسته ای در اتاق خوابت انجام دهی؛ اگر خودارضایی برای شما اهمیتی ندارد دیگر جایی که در آن خودارضایی انجام شود مهم نیست، زیرا کودک شما می فهمد که می تواند آن را آزادانه و در هر شرایطی انجام دهد.

۲. از خودارضایی در موقع چرت زدن و موقع خواب چشم پوشی کنید.

کودک خود را تنها در این لحظات تنها بگذارید و دائماً به او نگاه نکنید، نباید او را از خوابیدن بر روی شکم منع کنید و یا اگر مشاهده کردید که دست هایش را در وسط پاهایش قرار داده او را مورد بازخواست قرار دهید.

۳.حواس کودک را پرت کنید یا او را به خاطر خودارضایی در زمان های دیگر تأدیب کنید.

نخست، سعی کنید حواس کودک خود را به سمت اسباب بازی یا فعالیتی خارجی منحرف کنید. اگر این کار میسر نشد، او را تفهیم کنید: می دانم که این حس خوبی است و انجام دادن آن در اتاق یا اتاق خواب بالامانع است اما، آن را در نشیمنگاه و میان خانه یا در حضور افراد دیگری انجام نده.

در زمان ۴یا ۵سالگی کودکان به احساسات افراد دیگر حساس هستند و اینکه باید تنها در خلوت خودارضایی نمایند را درک می کنند. کودکان خردسال ممکن است برای انجام این کار مجبور به رفتن به اتاق خود شوند.

۴.این عمل را با پرستار کودک یا کارکنان مدرسه درمیان بگذارید.

برای درمان خودارضایی کودکان نی نی سایت از مراقب یا معلم کودک بخواهید تا به خودارضایی ابتدا با پرت کردن حواس کودک واکنش نشان دهد. اگر این کار میسر نشد آنها باید توجه کودک را با عباراتی مانند بیا من و تو الان اینجا و از کنار هم بودن لذت ببریم و بازی کنیم، جلب کنند.

در مدرسه نیز معلم باید در این مورد صحبت کند تا دانش آموزان از نظر علمی به دلایل رفتار خود آگاه شوند.

۵.تماس جسمی با کودک را بیشتر کنید.

برخی از کودکان درصورتی که در آغوش کشیدن و نوازش بیشتری را در روز دریافت کنند کمتر دست به خودارضایی می زنند و حل خودارضایی کودک در آن ها راحت تر رخ می دهد. سعی کنید اطمینان یابید که کودک شما روزانه دست کم روی هم رفتهیک ساعت خاصی محبت فیزیکی شما را اخذ می کند.

۶.اشتباهات متداول

رایج ترین اشتباهی که والدین انجام می دهند تلاش برای رفع کامل خودارضایی است. این کار منجر به ناتوانی می شود که والدین مجبورند از آن غفلت کنند. کودکان نباید به خاطر خوارضایی مورد تنبیه فیزیکی شوند، نه بر سر آنها فریاد زده شود و نه صحبتی از آن گفته شود. خودارضایی را به عنوان کاری بد، کثیف، شریرانه یا غیرشرعی برچسب نزنید و دستان کودک خود را نبندید یا از هرگونه محدودیتی در این مورد خودداری کنید. همه این شیوه ها تنها به مقاومت و احتمالا بعدا به بازداری های جنسی منجر می شوند.

پیشنهاد مشاور: رفتارهای جنسی خطرناک کودکان + ۹پاسخ مناسب والدین

درمان قطعی خود ارضایی

بهترین درمان خودارضایی کودکان و نوجوانان لورتا است که بدون هیچ عارضه جانبی در کوتاه ترین مدت این مشکل را برطرف می کند. درمان لورتا دائمی بوده و خودارضایی را برای همیشه درمان می کند. مرکز مشاوره ستاره ایرانیان این افتخار را دارد که با به روز ترین دستگاه های روز دنیا به صورت تضمینی و بدون عوارض خودارضایی را در کودکان و نوجوانان ریشه کن سازد.

درمان خودارضایی

بهترین راه درمان خود ارضایی

۷. فعال باشید

فعالیت زیاد باعث می شود که کودک خسته شده و دیگر تمایل و انرژی برای خودارضایی نداشته باشد. ثبت نام در کلاس های ورزشی می تواند در این راه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و در درمان خود ارضایی کودکان نقش زیادی دارد.

۸. احساس شرم نکنید

والدین نباید از مطرح کردن موضوع خودارضایی اجتناب کنند. اگر از موضوع اجتناب کنید، اجازه می دهید احساس گناه و شرم در کودک ایجاد شود، که از بسیاری چیزهای دیگر در زندگی کودک مخرب تر است و تاثیری بسیار شدید  در آینده او به جا می گذارد.

۹. فرزند خود را محکوم نکنید

والدین باید سخت تلاش کنند تا از پیام های محکوم کننده خودداری کنند، تنبیه کودک برای خودارضایی یکی دیگر از انواع شرمساری است، همانطور که به او بگویید که خودارضایی زندگی جنسی آینده او را خراب می کند و دلایل علمی آن را توضیح دهید تا کودک درک کند که عمل او چه بازخوردی را در آینده به دنبال دارد، در این شرایط آموزش جنسی کودک اهمیت زیادی دارد.

برخورد صحیح با خودارضایی کودکان

۱۰. واضح صحبت کنید

هنگام صحبت از اصطلاحات مناسب استفاده کنید. توضیح دهید که خودارضایی عبارت است از لمس یا حرکت ناحیه تناسلی (آلت تناسلی مردان و کلیتوریس برای زنان) تا حدی که یک احساس فیزیکی به نام برانگیختگی ایجاد می شود.

۱۱.  در مورد ضرر های آن صحبت کنید

اگر برخی چیزها با خودارضایی همراه شوند می توانند خطراتی را ایجاد کنند. به عنوان مثال های اصلی به مورد زیر اشاره کنید:

خودارضایی به‌عنوان یک فرار عاطفی اجباری یا فراگیر، اگر به مکانیزم مقابله با استرس یا احساسات دشوار تبدیل شود، می‌تواند یک عادت اعتیادآور ایجاد کند.

۱۲.مکالمه را زودتر شروع کنید

برای ترک خودارضایی نی نی سایت شروع گفتگو در زمانی که آن ها کوچکتر هستند، حتی قبل از بلوغ، اغلب آسان تر می باشد. بحث درباره همه چیزهای مربوط به تغییر بدن آن ها بی خطر است، علاوه بر این باعث می شود که کودک بهتر با تغییرات و شرایط جسمانی و روانی خود کنار بیاید.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده موارد زیر فوراً تماس بگیرید:

 • کودک شما به طور مستمر در حضور افراد دیگر به این کار ادامه می دهد.
 • فکر می کنید کودک شما توسط شخصی برای این کار تحریک شده است.
 • کودک شما در جهت ارضاشدن از طریق دیگران تلاش می کند.
 • احساس می کنید کودک شما غمگین یا افسرده است.
 • شما انتظار هیچ گونه خودارضایی را از کودک خود را نداشتید.
 • این عمل در ظرف یک ماه بهبود نمی یابد.
 • سؤالات یا نگرانی های دیگری دارید.

منبع:مرکزمشاوره.com

3 پاسخ
 1. غلامیان
  غلامیان گفته:

  این مطلب مربوط به زمانی هست که بچه شدیدا درگیر این مشکل شده ؟ از نظر اسلامی خود ارضایی یا استمنا عمل طبیعی و بی خطر و بی گناهی نیست پس این مطلب که به او بگیم در اتاق خودش یا موقع خواب خود ارضایی کنه نمی تونه صحیح باشه

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   متن رو با دقت بخونید… این خودارضایی با خودارضایی بزرگسالانه کاملا متفاوت هست.. همانطور که ذکر شد بیشتر طبیعی است و در موارد شدید ناشی از مشکلات هیجانیست. اصلا با خودارضایی بزرگشالان اشتباه نگیرید.

   پاسخ
 2. غلامیان
  غلامیان گفته:

  سلام علیکم ، این مطلب مربوط به زمانی هست که کودک شدیدا دچار این مشکل شده؟ والا از نظر اسلامی استمنا و خود ارضایی مسیله طبیعی و بی گناهی نیست که ما به بچه شش ساله پیشنهاد بدیم یا آموزش بدیم که تو اتاق خواب به این عمل بپردازه مسلما عادت به خود ارضایی قابل ترک شدن در زمان بلوغ و حتی ازدواج نیست و این یکی از مشکلات امروزی زوج هاست

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *