تحول مسائل جنسی کودکان ۷-۱۲ سالگی

تحول مسائل جنسی کودکان ۷-۱۲ سالگی شامل دوره پنج ساله ی دبستان، دوره ای حساس و از نظر تثبیت شخصیت اخلاقی و تربیتی، مهم و سرنوشت ساز است. این دوره، دوره ی فراگیری آموز شهای زیربنایی و اساسی، پایه گذاری عادت ها، روابط کودک با دیگران است. بر این اساس ویژگی های جنسی کودکان این دوره را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

تحول مسائل جنسی کودکان ۷-۱۲ سالگی

 • اغلب کودکان ۹-۶ ساله مایل به دوست شدن و بازی کردن با کودکان همجنس خودند . این گروه کاملا به نقش‌های جنسیتی‌شان حساس و هوشیارند، این نشانه ها جزو تحولات جنسی می باشند.
 • تشخیص خصوصی بودن مسایل مربوط به جنسیت . (اگر والدین از صحبت کردن درباره‌ی مسایل جنسی احساس شرم و گناه کنند ، این گروه از کودکان به تدریج از صحبت کردن و در میان گذاشتن سوالات و پرسش‌های جنسی خود امتناع خواهند کرد .)
 • توجه به صحبت‌های دوستان ، اعضای خانواده ، رسانه‌ها و … درباره‌ی مسایل جنسی یکی از نشانه های مهم تحول مسائل جنسی کودکان ۷-۱۲ سالگی است.
 • درک کامل نقش‌ها و تصورات قالبی خانواده‌ها درباره‌ی مسایل جنسیتی از نشانه های تحولات جنسی کودکان ۷-۱۲ سالگی می باشد. برای مثال، این کار پسرانه است و این کار دخترانه .
 • تشکیل خود پنداره‌ای قوی درباره‌ی نوع جنس و تن‌انگاره‌ی خود . مادر و پدر میتوانند به منظور کمک به کودکان ۹-۶ ساله‌ی خود و تحولات جنسی سالم در آنان، به نکات آموزشی زیر توجه داشته باشند.

پیشهاد مشاور: اختلال هویت جنسی در کودکان

ویژگی جنسی در کودکان

دو نوع ویژگی جنسی در کودکان در دوران بلوغ رخ می دهد: الف) تحولات جنسی اولیه و ب) تغییر در ویژگی های جنسی ثانویه. ویژگی های جنسی اولیه به تغییراتی در خود اندام های جنسی (رحم، واژن، آلت تناسلی و بیضه ها) اشاره دارد. ویژگی های جنسی ثانویه به تغییرات قابل مشاهده دیگری اشاره دارد که بلوغ بزرگسالی را نشان می دهد، مانند تغییر در قد و شکل بدن.

تغییرات ویژگی جنسی در کودکان برای پسران شامل بزرگ شدن بیضه ها، آلت تناسلی، غده پروستات و وزیکول های منی است. این تغییرات معمولاً بین سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می شود. رشد آنها معمولا بین سنین ۱۲ تا ۱۶ سالگی کامل می شود.

مهم ترین و قابل توجه ترین تغییر مربوط به بلوغ برای مردان جوان اسپرمه یا اولین انزال است. اسپرمه عموماً بین سنین ۱۲ تا ۱۶ سالگی اتفاق می افتد. اسپرمه نشان می دهد که پسری اکنون اسپرم تولید می کند و می تواند تخمک زن را از طریق فعالیت جنسی بارور کند و در نتیجه زن حامله شود. این اولین انزال اغلب در هنگام خواب رخ می دهد. اغلب از آن به عنوان “رویای مرطوب” یاد می شود. مردان جوان نیز ممکن است هنگام بیداری نعوظ خود به خود را تجربه کنند.

این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که آن ها از نظر عاطفی تحریک شوند یا بدون هیچ دلیلی. چنین نعوظ های خود به خودی می تواند برای مردان جوان بالغ ناراحت کننده یا شرم آور باشد. لطفاً برای کسب اطلاعات در مورد کمک به مردان جوان برای سازگاری با ویژگی جنسی در کودکان، به بخش «چگونه والدین می‌توانند به کودکان کمک کنند» مراجعه کنید.

تحول مسائل جنسی کودکان 7-12 سالگی

تغییرات خصوصیات جنسی در کودکان

تحولات جنسی اولیه برای دختران شامل شروع ساختن پوششی از رحم می شود که بعداً در طی فرآیند قاعدگی ریخته می شود و واژن شروع به تولید ترشحات مخاطی می کند. این ترشحات موکوس مانند قاعدگی واقعی نیست، بلکه شکل اولیه روانکاری واژن است. هنگامی که زن جوان بالغ می شود، زمانی که از نظر جنسی برانگیخته می شود، می تواند این روان کننده را تولید کند، اما حتی زمانی که از نظر جنسی تحریک نشده باشد، آن را در مقادیر مختلف تولید می کند.

این تغییرات می تواند ماه ها یا فقط چند هفته قبل از اینکه یک دختر قاعدگی یا اولین دوره قاعدگی او را تجربه کند، رخ دهد. تجربه هر جوان کمی متفاوت است و تحولات جنسی را متفاوت تجربه می کند.

مهم ترین و قابل توجه ترین تحولات جنسیت اولیه برای زنان جوان، قاعدگی یا اولین دوره قاعدگی است. این زمانی اتفاق می‌افتد که رحم – عضوی که بعداً نوزاد را حمل و پرورش می‌دهد – اولین پوشش بافت و خون خود را می‌ریزد.

در زنان بالغ، این آستر ماهی یک بار یا به طور متوسط هر ۲۸ روز یکبار ریخته می شود. هدف از پوشش این است که رحم را برای قسمت اولیه بارداری که در آن یک تخمک بارور شده باید به دیواره رحم بچسبد، آماده کند. این پوشش هر ماه زمانی که بدن متوجه می شود باردار نیست از بین می رود.

پیشنهاد مشاور: سکس نوجوان

زنان هنگام قاعدگی “خونریزی” ندارند. زخم باز وجود ندارد در عوض، رحم آن ها به سادگی در حال ریختن و آزادسازی بافت پوششی خونی است که در طول ماه گذشته در داخل آن رشد کرده است و تحولات جنسی را تجربه می کنند.

بلوغ به تنهایی به این معنا نیست که یک دختر می تواند باردار شود. در برخی موارد ممکن است بارداری قبل از قاعدگی اتفاق بیفتد، در حالی که در برخی دیگر ممکن است تا ماه ها پس از قاعدگی امکان پذیر نباشد. برخی از دختران تا ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از شروع قاعدگی شروع به رهاسازی تخمک از تخمدان خود نمی کنند. سایر دختران قبل از اولین قاعدگی شروع به رهاسازی تخمک های بالغ کرده اند. به همین دلیل، به زنان جوان باید آموزش داده شود که اگر از نظر جنسی فعال شوند، ممکن است (حتی اگر معمول نباشد) قبل از اولین قاعدگی باردار شوند.

به طور متوسط، اولین دوره قاعدگی بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی برای دختران آمریکای شمالی رخ می دهد. در حالی که برخی از دختران ممکن است در اولین قاعدگی خود جریان کامل قاعدگی را تجربه کنند، برخی از دختران ممکن است فقط در اولین قاعدگی خود یک جریان خفیف یا لکه دار را تجربه کنند. خانم‌های جوان ممکن است در ماه‌های اول با تنظیم چرخه‌هایشان فواصل و دوره‌های پریود بسیار نامنظم را تجربه کنند.

اولین قاعدگی ممکن است برای خانم های جوان ناراحت کننده یا شرم آور باشد. لطفاً برای اطلاعات در مورد کمک به زنان جوان برای سازگاری با این تغییرات فیزیکی، به بخش «چگونه والدین می‌توانند به کودکان کمک کنند» مراجعه کنید.

راهنمایی تحولات جنسی ۷ تا ۱۱ ساله برای والدین

۱- سعی کنید آگاهی‌ها و دانسته‌های فرزندتان را در مورد مسایل مربوط به جنس خود بالا ببرید . گاهی کودکان این سن و سال، از پرسیدن چنین نکات و سوالاتی طفره می‌روند یا اجتناب می‌ورزند . در این گونه موارد والدین و اعضای موثر خانواده می‌توانند اطلاعات سالم و مورد نیاز او را که موجب ارضای حس کنجکاوی‌اش می‌شود، در اختیار او قرار دهند.

۲- زمانی که سعی می‌کنید تفاوت‌های دختر و پسر را برای فرزندتان شرح دهید، بر رعایت حقوق هر یک و نقش‌های مساوی آنان در انجام کارها و وظایف روزانه، تاکید کنید .

تحول مسائل جنسی کودکان 7-12 سالگی

۳- توضیحات ساده، مختصر و قابل فهمی درباره‌ی بلوغ و تغییرات گوناگون جسمانی، عاطفی و رفتاری به کودک ۸ ساله‌ی خود بدهید. هر چند کودکان این سن و سال هنوز تجربه‌ای از این گونه تغییرات ندارند، ولی صحبت درباره‌ی آن موجب صمیمیت، یکرنگی و ایجاد فضایی احترام آمیز برای گفت‌وگوی‌های بعدی شما با نوجوان تان میشود. برای مثال ، گفتن این که در دوران بلوغ زیری و بمی صدای بچه‌ها تغییر می کند و از این قبیل، راه را برای راهنمایی ها و هدایت های بعدی شما باز میکند (سلحشور، ۱۳۸۴).

بسیاری از تحول مسائل جنسی کودکان ۷-۱۲ سالگی را سن نهفتگی یا تحولات جنسی معرفی کرده اند. بنابراین، برنامه ی تربیت جنسی هم باید با این نهفتگی هماهنگ باشد. اطلاعات نباید به گونه ای باشد که باعث بیداری زودرس جنسی گردد. تردیدی نیست که مدرسه در رابطه با تربیت، به ویژه تربیت جنسی، نقش مکمل را دارد و مسئولیت اصلی تربیت جنسی کودک و نوجوان به عهد هی پدر و مادر است برای این امر بهتر است از روانشناسی کودک ۱۲ ساله کمک بگیرید.

رشد فیزیکی، شناختی، عاطفی و جنسی کودک شش تا هشت ساله

اکثر کودکان شش تا هشت ساله:

 • نسبت به سال های قبل، چربی کمتر و عضله بیشتری دارند
 •  افزایش قدرت جسمانی
 • دندان های شیری خود را از دست می دهند و شروع به رشد دندان های بالغ می کنند.
 •  زمان بیشتری را با گروه همسالان می گذرانند.
 • بتوانید روی گذشته و آینده و همچنین حال تمرکز کنید.
 • به احساسات او احترام بگذارید و به هیچ عنوان احساسات او را مورد تمسخر قرار ندهید.
 • خودکنترلی، توانایی انطباق با ایده های بزرگسالان در مورد رفتار “مناسب” و تشخیص مناسب بودن در رفتار.
 • به نظرات و استقلال شخصیتی آن ها احترام بگذارید.
 • به حریم خصوصی آن ها احترام بگذارید، این کار باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها می شود.
 • احساسات پیچیده آن ها مانند سردرگمی و هیجانی را درک کنید
 • آزادی عاطفی و فضای بیشتری برای آن ها فراهم کنید.
 • به او در پیدا کردن دوست کمک کنید و با او در مورد آن ها صحبت کنید.
 • دوستان و تعاملات گروهی پایدار برای آن ها فراهم کنید.
 • به فرزندتان اطمینان دهید که ویژگی های او قابل احترام است.
 • مهارت های ورزشی جدید و بدنی را به او بیاموزید و او را در کلاس های مختلفی که به آن ها علاقه دارد ثبت نام کنید.
 • برای آن ها داستان هایی بخوانید که با وضعیت و روحیه آن ها مناسب باشد.
 • بازی هایی بلد باشید که با یکدیگر انجام دهید و فعالیت های مشترک داشته باشید.

منبع: Growth and Development, Ages Six to Eight-What Parents Need to Know

85 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. بایوکوآ
  بایوکوآ گفته:

  سلام وقت بخیر . خواهری دارم که ۸ سالشه. امروز متوجه شدم کلمه سکس رو گوگل کرده. قبلا هم پیش اومده بود ک راجب اندام جنسیش کنجکاوی کنه. نمیدونم چه واکنشی باید نشون بدیم. نقش ما چیه و چطوری برتورد کنیم .اگر قراره باهاش صحبت کنیم چیا بگیم؟
  ایا کتابی هست که درمورد تربیت کودکان تو این سنین کمک کنه؟ و اگاهمون کنه؟ در مورد مسائل درسیش هم خیلی راغب نیست و همیشع میگه که دوست نداره مدرسه بره. چیکار کنیم که علاقمند بشه . نیاز هست که با مشاور صحبت کنه؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   نگرانی شما برای خواهرتان قابل احترام است اما عزیزم اگر این کنجکاوی خواهرتان در مورد مسائل جنسی زیاد است در اول اینکه بهتر است برای دسترسی به اینترنت از حریم خصوصی استفاده کنید که هر کلمه ای را سرچ کند بالا نیاورد و در مورد دوم اینکه خب نیاز است که با مادر در این مور صحبت کنید تا مادر با او در صورت نیاز صحبت کند اما در این مسیر بله بهتر است روانشناس شرایط خواهرتان را بررسی کند چون درگیری در مسائل جنسی در این شرایط سنی می تواند با مشکلات بعدی برای او همراه شود پس بهتر است به هیچ عنوان این مورد را نادیده نگیرید اما به هیچ عنوان از سرزنش کردن و یا توهین و… استفاده نکنید.

   پاسخ
 2. هدی
  هدی گفته:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید پسرم ۹ سالشه
  که چند روز پیش شلوار دختر داییش رو کشیده پایین تا اندام جنسیش رو ببینه
  و امروز دیدم از اندام جنسی بخصوص مقعدش فیلم گرفته تا توش را بببینه
  الان نمیدونم باید چه واکنشی نشون بدم و چیکار کنم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما هدی حان با توجه به درگیری فکری که مسائل جنسی و کنجکاوی ها در مورد اندام های جنسی بع نظر می رسد در فرزند شما وجود دارد بهتر است در همین زمان شرایط مراجعه به روانشناس را برای او ایجاد کنید تا بتدانیم کمک کنیم به سوالات ذهنی او پاسخ داده شود و او بتواند مسیر رشدی متناسب با شرایط سنی خودش را طی کند‌

   پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام، پسری ۹ ساله دارم که دو سه بار با پسرهای بزرگتر از خودش بازی جنسی انجام داده اند، و هربار من متوجه شدم و با اون به صورت صمیمی و مهربان صحبت کردم و همه چی رو توضیح دادم که این مسائل خوب نیست و آسیب زننده است و هربار قول داده که تکرار نمیشه و اگر کسی بهش گفت فوری نه بگه و مکان رو ترک کنه اما یک بار دیگر تکرار کرده این در صورتی بوده که من بسیار با حوصله ب او صحبت کرده بودم ، الان بسیار نگران هستم بنظر شما چکار باید کنم که بتواند نه بگوید
  و تکرار نکند؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما فاطمه جان
   ببین عزیزم با توجه به تکرار این رفتار اهمیت دارد که در همین زمان شرایط مراجعه به روانشناس را برای او ایجاد کنید چون این میزان از درگیری با مسائل جنسی در این شرایط سنی در کنار ایجاد بلوغ زودرس می تواند او را از مسیر اصلی متناسب با شرایط سنیش دور کند .

   پاسخ
 4. دهقان
  دهقان گفته:

  با سلام
  پسری ۱۱ ساله دارم که قبلاً دو مورد دیده بودم با گوشی من فیلم و عکسهای لختی و سکسی دیده بود و بعد از اینکه مدارس باز شد دیگه بهش گوشی ندادم و سر این موضوع دعواش کردم ولی چندروز پیش متوجه شدم سکس رو سرچ کرده و این خیلی ذهنم رو درگیر کرده که چکار باید انجام بدم؟
  بهش گفتم که متوجه شدم به کامپیوتر دست زده و بازی کامپیوتری گرفته اما در مورد اینکه سکس رو سرچ کرده چیزی به روش نیاوردم و تاکید بیشتر من بهش این بود که چون قول داده بود درس بخونه ولی نشسته با کامپیوتر بازی دانلود کرده دیگه بهش اعتماد ندارم . الان هم باهاش حرف نمی زنم و بهش گفتم چون از اعتماد من سو استفاده کرده دیگه نمی تونم بهش اعتماد کنم .
  واقعا نمی دونم چکار کنم

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام. محدودیت و سخت گیری زیاد جواب نمی دهد. از طریق مشاور مرکز اقدام کنید در این سن بچه ها به دلیل شکل گیری هویت مخالف خواست شما رفتار می کنند و نیاز است با فرزند شما جلسه ای داشته باشیم

   پاسخ
 5. رها
  رها گفته:

  سلام و ادب و احترام
  پسرم ۸سالشه و دیدم از اندام جنسیش فیلم گرفته و بعد پاک کرده بهتره در آلت تناسلیش باهاش صحبت کنم ؟چرفتاری باهاشکنم؟

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام. حتما از مشاوره جنسی مرکز برای آموزش جنسی کودک کمک بخواهید ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰

   پاسخ
 6. بهنود
  بهنود گفته:

  سلام متاسفانه ما توی شهرمون روان شناس کودک نداریم .پسر دوازده ساله ی من دچار یک مشکل شده نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام. چه مشکلی؟ اگر بشود با مشاوره تلفنی و اگر مقدور نباشد باید حضوری تشریف بیاورید.

   پاسخ
 7. نادیا
  نادیا گفته:

  سلام شما پاسخ این سوال را ندادید .میشه لطفا جواب بدید
  ساراگفته:
  مارس ۸, ۲۰۲۲ در ۱۲:۱۳ ق.ظ
  باسلام.پسر ۶ ساله ای دارم که خودش میگه مدام در فکر زنهای لخت است.یعنی این چیزیه که خودش میگه.البته معنی این کلمه براش برهنه کامل نیست.فقط چندتا عکس از زن با لباس زیر دیده.هیچوقت با کسی تنها نمونده.ولی همش میگه تو ذهنش داره همه رو برهنه تجسم میکنه.سعی کردم بهش نزدیک تر بشم تا هرچی تو سرشه بهم بگه.متوجه شدم درحد یه کنجکاویه ولی چیزی که منو میترسونه اینه که میگه میخوام کارهای زنا رو تجربه کنم،مثل لاک زدن،مانتو پوشبدن.بهش میگم دوستداری مثل دخترا لباس بپوشی عصبانی میشه میگه نه.میگم بجای ماشین عروسک بخرم برات باز عصبانی میشه میگه نه.ولی خودش میگه طی روز فقط دارم به جاهای خصوصی خانوما فکر میکنم،یا مثلا یه دختر عمه داره از خودش سه سال بزرگتر،میگه اونو با بدن لخت تجسم میکنم.نمیدونم چیکارکنم،گفتم سرشو گرم کنم،بفرستمش باشگاه،از دخترعمش دورش کنم،شما راهنماییم کنید تروخدا

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام
   این علائم باید توسط مشاور متخصص کودک و نوجوان مرکز بررسی شود و با استفاده از نقشه مغزی و تحلیل آن متوجه شویم که آیا نواحی ترنس در ایشان فعال است یا نه به این منظور می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *