تحول موضوعات جنسی در کودکان (۳ تا ۷ سالگی)

تحول موضوعات جنسی در کودکان (3 تا 7 سالگی)

 

تحول موضوعات جنسی در کودکان (۳ تا ۷ سالگی)

غریزه ی جنسی یکی از غرایز پرقدرت بشر است که اگر برای مهار و هدایت آن به موقع اقدام نشود و از راه صحیح تعدیل نگردد، زمام اختیار آدمی را به دست خواهد گرفت و چون طوفانی سرکش، او را به منجلاب و فساد و تباهی خواهد کشاند (علی مردانی، ۱۳۸۶). غریزه ی جنسی از لحظه ی تولد در نهاد فرد وجود دارد. ارضای غریزه ی جنسی بر اثر لذتی که به دنبال دارد، کودک و نوجوان را به خود مشغول می دارد. تلاش برای ارضای درست و مناسب این غریزه نه تنها مذموم نیست بلکه بسیار نیکو و پسندیده نیز هست اما باید از طریق آموزش صحیح، کنترل و هدایت شود، بدین منظور آشنایی با ویژگی های جنسی کودکان در سنین مختلف ضروری است. در این مقاله سعی شده است تحول مسائل جنسی در دوره های مختلف رشدی کودک (۳ تا ۷ سالگی) مورد بحث قرار داده شود.

از هنگام تولد تا ۳ سالگی کودک بیش از سنین دیگر سعی دارد با اندام حسی خود به کشف جهان برآید، در این سنین رفتارهای جنسی کودک ویژگی های خاصی را داراست:

 • نسبت به اعضای مختلف بدن خود کنجکاو می‌شود و در صدد کشف آن‌ها بر می‌آید .
 • از لمس کردن آلت تناسلی خود لذت می‌برد (توجه داشته باشید که لذت کودک ۳-۲ ساله ، با لذت جنسی تفاوت دارد).
 • به راحتی و بدون هیچ‌گونه خجالت و شرمساری درباره‌ی اعضای بدن خود صحبت می‌کند .
 • قادر به صحبت با دیگران و درک گفته‌های آنان است . می‌توان نام اعضای بدنش را به او یاد داد . مادر و پدر می‌توانند به منظور کمک به کودکان خردسال (تا ۳ سالگی) و رشد ویژگی‌های جنسی سالم در آنان به نکات آموزشی زیر دقت کنند :

۱- درباره‌ی اعضای مختلف بدن و کارکرد هر یک ، توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک بدهید . برای مثال ، دهان و دندان‌ها برای خوردن و جویدن غذا می‌باشد ، چشم‌ها برای دیدن و …

۲- کودک را در آغوش بگیرید و اجازه دهید علاقه و محبت شما را از این طریق درک کند . کودکان نیاز به برقراری تماس‌های جسمانی با والدین و اعضای خانواده‌ی خود دارند .

۳- به تدریج به فرزندتان تفاوت و خصوصی بودن بعضی از اندام‌های بدنش را یاد بدهید . برای مثال ، بینی عضوی از صورت است و دست زدن به آن اشکالی ندارد ، ولی آلت‌تناسلی اندامی خصوصی است و دیگران نباید به آن دست بزنند.

۴- چنان‌چه فرزندتان با کودک غیر هم‌جنس خودش بازی می‌کند و متوجه‌ی تفاوت جنسی خودش با او می‌گردد ، سعی کنید تفاوت دختر و پسر را خیلی ساده و راحت برایش توضیح دهید .

۵- به کودک یاد بدهید که اگر کودک دیگری قصد داشت آلت تناسلی او را ببیند ، با مخالفت کردن و گفتن این‌که: “این قسمت از بدن من کاملا خصوصی است” ، مانع از انجام این کار شود .

۶- چنان‌چه فرزند خردسالتان درباره‌ی حاملگی سوالی پرسید ؛ سعی کنید با ساده‌ترین عبارات و جملات جواب او را بدهید .

۷- سعی کنید هنگامی که درباره‌ی اعضای بدن – اعم از سر ، دست ، پا و آلت تناسلی صحبت می‌کنید، احساس گناه، شرمساری و خجالت نداشته باشید.

هم چنین بخوانید: تحول مسائل جنسی در کودکان (۷ تا ۱۲ سالگی)

سن ۳-۶ سالگی:

کودک در ۳ تا ۵ سالگی نسبت به خصوصیات جسمانی خود و تفاو تهای جنسی دختر و پسر کنجکاو است و کنجکاوی او صرفاً جنبه ی شناختی و کشف دارد. نوع پرسش های کودک معمو لاً در مورد آفرینش خود، کیفیت پیدایش و چگونگی به دنیا آمدن خود است، سوال هایی از قبیل مرا از کجا اوردی یا نوزاد از کجا می اید، و من کجا بوده ام. این سوال های آنان طبیعی و عادی است. دید کودک درباره ی بدن خود و همسالان، مانند دید والدین نیست؛ از این رو در پاسخ به این پرسش ها هم همواره باید به این نکته توجه داشت که روند آموزشی کودک باید تدریجی باشد و نباید هم هی جزئیات را یکباره در اختیار او گذاشت. پاسخ پرسشها باید کوتاه و ساده باشد (اوحدی، ۱۳۸۰).

در ۶- ۵ سالگی فعالیت هورمو نهای جنسی کم است؛ در ۷ سالگی، پسران نسبت به دختران ابراز علاقه می کنند اما این ابراز علاقه جنبه ی دوستی دارد نه جنبه ی جنسی. گاهی کودکان به هنگام استحمام، توالت یا تعویض لباس به بدن خود نگاه می کنند یا برای کنجکاوی آلت تناسلی خود را دس تکاری م یکنند. این رفتار گاهی به جهت مشکلات جنسی خشکی پوست آلت یا خارش یا سوزش آن است. در مواردی اضطراب، باعث این رفتار می شود و از این راه، کودک کسب آرامش می کند. به طور کلی، این رفتار هنگام استحمام، بازیگوشی، خستگی، بی حوصلگی، هنگام حرکت در خودرو، و هنگام مطالعه (در سنین تحصیل) بیشتر وجود دارد. در این گونه موارد، والدین باید خو نسردی خود را حفظ کنند و کودک را از این گونه رفتار بازدارند.

در واقع ویژگی های کلی کودک در این سنین را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • احساس کنجکاوی درباره‌ی تمام مسایلی که به جنسیت مربوط می‌شود . برای مثال ، دختر و پسر چه تفاوتی با هم دارند؟ … چرا مردان حامله نمی‌شوند؟ … کودک چگونه به دنیا می‌آید ؟ و …
 • ارضای حس کنجکاوی درباره‌ی اندام‌های تناسلی کودکان دیگر ، از طریق بازی‌هایی مثل دکتر بازی.
 • اطمینان حاصل کردن از جنسیت خود و توانایی تشخیص دادن دختر یا پسر بودن خود .
 • فهم و درک رفتارهای کلیشه‌ای زنانه و مردانه و تفاوت گذاشتن بین نقش‌های مادر و پدر در خانه (زن و مرد بودن).
 • آگاهی کامل نسبت به اعضای بدن خود . مادر و پدر می‌توانند به منظور کمک به کودکان ۵-۴ ساله‌ی خود و رشد ویژگی‌های جنسی سالم درآنان به نکات آموزشی زیر دقت کنند:

۱- مفهوم خصوصی بودن اندام‌های تناسلی را به کودک یاد بدهید .

۲- نام اعضای بدن او را (چه داخلی و چه خارجی) با کلمات و الفاظ درست و شایسته به کودک بیاموزید.

۳- کودک را تشویق کنید تا سوالات مختلف خود را درباره‌ی جنسیت و اندام‌های تناسلی ، از شما یا افراد قابل اطمینان خانواده بپرسد (سلحشور، ۱۳۸۴).

منابع:

امین زاده، (۱۳۸۹). دکتر مجتبی، مسائل جنسی کودکان (تعلیم و تربیت فرزندان)، تهران: نشر قطره، چاپ اول.

سلحشور، ماندانا. (۱۳۸۴). اهمیت تربیت جنسی کودکان و نوجوانان در خانواده. مجله پیوند. شماره ۳۱۷.

علی مردانی، ع. ( ۱۳۸۶ )؛ ازدواج سنت. نبوی، شمیم معرفت، شمار ه ی ۱.

 

برای مطالعه بیشتر:

تحول مسائل جنسی در کودکان (۷ تا ۱۲ سالگی)

منبع:مشاوره-ازواج.com

۶۵ دیدگاه ها

 1. ثمین
  با سلام و خسته نباشید.به نظر شما آیا ارائه ی آموزش های جنسی به کودکان ضرورت دارد و باید حتما به آنها آموزش داده شود؟
  پاسخ آبان 4, 1395 at 11:31 ق.ظ
 2. مشاور
  اگر والدین خود را به بی خبری بزند یا غافل شوند و کودکان برای دریافت پاسخ سوالات خود به هر دری می زنند و در این راه ممکن است افراد سودجو و فرصت طلب با دادن اطلاعات نادرست، آنها را به انحراف بکشانند.بنابراین با تربیت صحیح جلو انحراف اخلاقی آن ها گرفته می شود و همچنین در آینده زندگی زناشویی و مشترک موفقی خواهند داشت.والدین با پاسخ به موقع ، قابل فهم و مطابق با سن فرزندشان، بین خود و فرزندشان اعتماد ایجاد می کنند که اولا اگر فرزندشان با سوالات و تجربیات جدیدی در رابطه مسائل جنسی مواجه شد ، بدون ترس و گناه و قبل از آنکه دچار مشکل و خطری شود، سوالات خود را با والدین مطرح و با آنها مشورت می کند، ثانیا اگر هر گونه اطلاعاتی از دوستان، هم کلاسی ها یا با دیدن فیلم به دست اورده باشد ، می تواند به راحتی با والدین مطرح کند، تا چنانچه اطلاعات نادرست و خلاف باشد ، توسط والدین تصحیح و جلو انجراف آنان گرفته شود.
  پاسخ آبان 5, 1395 at 3:25 ب.ظ
 3. شایان ملکی
  رشد طبیعی جنسی از زمان تولد تا 2 سالگی چه خصوصیاتی دارد؟
  پاسخ آبان 6, 1395 at 7:44 ق.ظ
 4. مشاور
  اصولا نوزاد یک موجود لذت طلب است که دائم به دنبال فعالیت های لذت بخشی مثل شیر خوردن، بو کردن و لمس کردن است.کودک به محض اینکه توانایی جسمی پیدا کند نسبت به بدن خود کنجکاو می شود و در جسم خود شروع به به اکتشاف می کند.با دست های خود اعضای بدنش را لمس می کند و وقتی مادر و مراقبین ،او را لمس می کنند،قلقلک می دهند ،می بوسند و نوازش می کنند،لذت می برد این لمس نوازش ها ،بخشی از آموزش جنسی کودک به حساب می آید از طریق همین لذت هاست که کودک دریافت عشق و محبت را یاد می گیرد.این مرحله تا حدود 18 ماهگی طول می کشد .کودک متوجه می شود که از طریق دهانش لذت فوق العاده ای به دست می آورد .هر چیزی را که به دستش می رسد به سمت دهان می برد.در دوران شیر خوارگی ،کودک با مکیدن ،دیدن او لمس کردن با جهان ارتباط برقرار می کند و دهان کودک همان آینه ای اصلی است که دنیا را برای او منعکس می کند پس بگذارید که این انعاکاس لذت بخش باشد.کودکان در سن 3 تا 5 سالگی مدام به اندام های تناسلی خود دست می کشند و از لمس آلت تناسلی خود لذت می برند. ، این دست کشیدن طبیعی است.آلت تناسلی پسر در سنین نوزادی و شیر خوارگی گاهی حالت نعوظ پیدا می کند که این امر طبیعی است.
  پاسخ آبان 8, 1395 at 8:07 ب.ظ
 5. شایان ملکی
  رشد طبیعی جنسی در سن 2 تا 6 سالگی چه خصوصیاتی دارد؟
  پاسخ آبان 9, 1395 at 6:55 ق.ظ
 6. مشاور
  در این سن کودکان به اندام جنسی همدیگر و علی الخصوص جنس مخالف حساس می شوند.در این سن کودکان لباس خود را پایین می کشند و اندام جنسی خود را به یکدیگر نشان می دهند و به اندام تناسلی هم دست می زنند معمولا انجام دادن این مار بدون برنامه ریزی قبلی است وناشی از تحریکات جنسی نیست و صرفا ناشی از کنجکاری است.در این سن کودکان ، درباره ی ازدواج پدر و مادر و رابطه ی عاطفی بین آنها می پرسند و این که وقتی پدر و مادر با هم ازدواج کردند آنها کجا بودند؟معمولا این سوالات درباره ی روابط زناشویی بین والدین نیست ،مگر این که کودکان اطلاعاتی از دوستان و بزرگتر ها یا دیدن فیلم ها و عمس های جنسی ، به دست آورده باشند.در این سنین دختران به سمت جنس موافق یعنی مادر و پسران به سمت پدر، تمایل پیدا می کنند.و با او همانند سازی می کنند اگر این همانند سازی به درستی و با موفقیت انجام شود دختران هویت زنانه و پسران هویت مردانه پیدا می کنند.
  پاسخ آبان 11, 1395 at 9:45 ق.ظ
 7. طیبه
  بهتره ما از چه سنی به سولات جنسی کودکان پاسخ بدیم؟
  پاسخ آبان 11, 1395 at 3:20 ب.ظ
 8. مشاور
  دو نیم تا 4 سالگی سن کنجکاوی است سنی که کودکان برای برقراری ارتباط با جهان اطراف خود ، سوالات بی شماری از آسمان و ریسمان و زمین و آسمان از والدین خود می پرسند.کودکان با آبشاری از سوالات و پر سش های گوناگون در ذهن خود ، به استقبال جهان می روند تا بدین وسیله خود و پیرامون خود را بشناسند.این سن، دوران کنجکاوی و بیداری جنسی است در ذهن کودکان سوالات بی شماری راجع به جنسیت ، تفاوت های دختر و پسر ، چگونگی خلق بچه و به دنیا آمدن او ایجاد می شود.اکثر محققان معتقدند که بهترین پاسخ ب سوالات جنسی کودکان ، زمانی است که کودک شروع به پرسیدن سوالات جنسی از والدین می کند لزومی ندارد که والدین فی البداهه و قبل از اینکه فرزندشان راجع به این مسئله سوالی داشته باشد، شروع به صحبت کردن راجع به مسائل جنسی با فرزندشان بکنند. همان گونه که والدین غذا و آب را جرعه جرعه به کودکشان می خورانند، در پاسخ به سوالات جنسی کودکان در این سن نباید وسوسه شوند و همه ی مطالب را یک جا به فرزندشان آموزش بدهند.بسته به پرسشهای مختلف کودکان ، در زمان های و موقعیت های متفاوت ، راجع به مسائل جنسی والدین باید پرسش های خیلی کوتاه و مختصر ، در حد یک یا دو جمله به آن ها بدهند و از توضیحات اضافه و گزافه گویی پرهیز کنند.به والدین خصوصا مادران توصیه می شود که اطلاعات درست و مناسب و نحوه ی آموزش صحیح و پاسخ به سوالات کودکان را از منابع موثق آموزشی مثل کتب آموزشی ، شرکت در جلسات آموزشی ، مراجعه به مشاوران و متخصصان روان پزشکی کسب کنند.پاسخ به سوالات کودکان بزرگتر و سنین قبل از بلوغ ، به عهده ی والدی هم جنس است.
  پاسخ آبان 12, 1395 at 1:18 ب.ظ
 9. ناشناس
  البته باید درباره نوع آموزش مسائل جنسی به جوانان نیز حرف زد.
  پاسخ آبان 13, 1395 at 7:11 ق.ظ
 10. ناشناس
  به نظر من بچه ها نیازی به آموزش در این زمینه ندارد آموزش و فقط اونها رو کنجکاو تر و اوضاع رو بدتر می کنه معمولا بعضی وقتها استثنا هم هست فقط بچه ها نباید با افراد منحرف روبرو بشن وگرنه کار تمومه
  پاسخ آبان 13, 1395 at 7:13 ق.ظ
 11. aa
  من خودم 11 سالمه و همه چیز رو میدونم کسی هم چیزی رو بهم نگفت خودم فهمیدم گناه دارن بچه هایی که دارن گول میخورن
  پاسخ آبان 15, 1395 at 1:05 ب.ظ
  • ناشناس
   من هم 11 سالمه مگه این روابط جنسی چیه که مادرا به ما نمیگن هان راستش هیچی به من چیزی نگفت ولی آخر فهمیدم ماجرا چیه ولی من میدونم
   پاسخ آبان 16, 1395 at 10:52 ق.ظ
 12. ناشناس
  با سلام منم یک پسر 7 ساله دارم و از روزی که بخواد در مورد مسائل جنسی جیزی بفهمه خیلی میترسم.
  پاسخ آبان 16, 1395 at 10:51 ق.ظ
 13. banafshe
  سلام وقت بخیریکی از اقوام ما شاغله و بیشتر اوقات دختر 5 ساله اش رو پیش ما میزاره مدتیه متوجه شدم وقتی که توی اتاق تنها میشه و فکر میکنه ما حواسمون بهش نیست پاهاش رو شدیدا روی هم فشار میده طوری که عرق میکنه و به نفس نفس می افته میخواستم بدونم این کارش نوعی خود اراضاعی هست؟ و ممکنه در اینده باعث نازایی بشه؟چکار کنیم این کار رو ترک کنه؟
  پاسخ دی 30, 1395 at 7:45 ق.ظ
 14. همیار
  سلام با توضیحاتی که دادید حدس میزنم این دختر دچار اضطراب هست و در گفت و گوهای عامیانه اسم این رفتار همان خودارضایی هست ولی با خود ارضایی فرد بزرگسال فرق میکنه.این رفتار به هیچ وجه باعث نازایی نمیشه ربطی نداره بهتره به دنبال دلیل بروز این رفتار باشید.نسبتتون رو با این کودک نمیدونم که چقدر صمیمی هستید که دخترشون رو پیش شما میزارن ولی بهتر توصیه کنید مهد کودک ثبت نامش کنن.چرا که هم از نظر سنی در مرحله اس هست که باید مهد برود و هم دیگر تنها نیست و با گروه همسالان خواهد بود و این رفتار ریشه در اضطراب کودک دارد و او با این عمل خودش رو آروم میکنه اصلا هدف از خودارضایی رسیدن به آرامش و تخلیه هیجانی هست.ازمادرش بخواید حتما براش وقت بیشتری بزاره در آغوش بگیرتش خیلی نوازشش کنه.سعی کنید زیاد تنهاش نزارید اگر این رفتار رو در جلو چشم شما انجام داد بگید وقتی باهات رو بهم فشار بدی بین پاهات درد میگیره و اذیت میشی
  پاسخ دی 30, 1395 at 8:08 ق.ظ
 15. مهرانه
  سلام مشکلی که من باهاش مواجه شدم اینه که پسرم 7 سالشه و به تازگی با آلت خودش بازی میکنه در حالی که خودش هم میدونه کار زشتیه نمیدونم با چه زبونی و یا چه رفتاری این عادت رو ازش دور کنم.اون برای این کارش پنهون کاری میکنه و اگه ما متوجه بشیم به شدت شرمسار میشه خواهش میکنم به من کمک کنید.
  پاسخ مرداد 15, 1396 at 3:30 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. بازی کردن با الت در دوران کودکی و حتی رفتارهای شبه خودارضایی در کودکان اغلب عادت هستند و گاها نشان دهنده اضطراب کودک می باشند. یک هشدار برای والدین اینست که هرگز هرگز این علامت رو نشان دهنده انجراف جنسی کودک و لذت بردن جنسی ندانند. بعلاوه فراموش نکنید که کودک شما هنوز به بلوغ نرسیده که هورمون های جنسی بالغانه با لذت های جنسی خاص را تجربه کند. این مسئله عادت شده و حتما لازم است که بحث اضطراب نیز مورد بررسی قرار گیرد. بعلاوه به یاد داشته باشید که کودک با تذکرات قبلی شما تنها احساس گناه بیشتری پیدا کرده. اصلا تذکر ندین نادیده بگیرید و سعی کنید روی کاهش اضطراب کار کنید. بعلاوه روش بیزاری درمانی نیز روش متداول برای کاهش استرس است.
   پاسخ مرداد 22, 1396 at 10:31 ق.ظ
 16. اسما
  با سلام و تشکر از سایت خوبتان آیا شرکت کودک سه ساله و ششه ماهه در کلاسهای تربیت جنسی که با نامهای بدن من مال خودمه ضروری است وفایده دارد؟
  پاسخ آذر 10, 1398 at 11:51 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز بسته به اینکه این کلاس ها توسط چه کسی اداره می شود و چه میزان اطلاعات و به چه سبکی به انها داده می شود موضوع متفاوت می باشد و بدون توجه به این موضوع نمی توان نظر دقیقی عنوان کرد. البته شما می توانید خودتان با داشتن آگاهی های لازم در این مسیر به فرزندتان کمک کنید و نیازی به حضوور در کلاس خاصی نمی باشد
   پاسخ آذر 10, 1398 at 1:35 ب.ظ
 17. عسل
  سلام پسر من ۵سالشه و. گاهی اوقات که مجبورم میزارمش پیش خواهرم که البته خواهر. من نسبتا مسن هستن پسر. من مدتیه که همش میخواد روی پای خواهرم بشینه و خودش و تکون بده و وقتی اون دعواش میکنه ناراحت میشه و میگه خوشم میاد و. اونجام بزرگ میشه جلوی کسی هم اینکارو نمیکنه میدونه کار. بدیه من از. وقتی فهمیدم حالم خیلی بده چرا بچه این سنی باید این و. تجربه کنه واقعا نمیدونم چی کار کنم دیگه نمیتونم پیش خواهرم برم اونم ناراحته
  پاسخ دی 6, 1398 at 10:22 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز کودک شما معنای اینکه این عمل جنسی می باشد را متوجه نیستند و بر اساس لذتی که تجربه کرده اند این عمل را مایل هستند تکرار کنند . بهتر است از خواهرتان بخواهید تا از این عمل خوداری کنند و حتی در زمانی که به خواب احتیاج دارد از قرار دادن و لمس بدن فرزندتان خوداری کنند و سعی کنید برای او محیطی را محیا کنید که به چیزهایی که علاقه دارد در آن توجه شده باشد و با توجه به علایق او از جمله بازی ها ، برنامه ها کارتونی و... می توانید کسب لذت او را در محیط دیگری به او کمک کنید که تجربه کند که برای او آسیب زا نمی باشد . از سرزنش و تنبیه بدنی خوداری کنید چون برای کودک شما این عمل تنها یک لذت است و معنای جنسی ندارد و به مرور با مدیریت می توانید این علایق را به سمت دیگری هدایت کنید .
   پاسخ دی 7, 1398 at 12:52 ب.ظ
 18. سلام من یک دختر 4 سال و نیمه دارم جدیدا متوجه شدم روی شکم می‌خوابه و خودش رو روی زمین حرکت میده.. تمام بدنش سفت میکنه... من نمیدونم چرا این حرکت انجام میده میشه راهنماییم کنید که چه برخوردی باهاش داشته باشم
  پاسخ اردیبهشت 15, 1399 at 3:13 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما مبینا جان دقت کنید که برای کودکان این رفتار معنای جنسی ندارد و ممکن است تنها بر اساس لذتی که به صورت اتفاقی از این کار تجربه کرده باشد آن را تکرار می کند بهتر است از تنبیه ، سرزنش کردن و یا برچسب زدن به او خوداری کنید و سعی کنید که برای او محیطی را ایجاد کنید که به علایق او بیشتر توجه شود تا از تمرکز بر این رفتار کاسته شود . در این زمان ها می توانید بدن توجه به کاری که او انجام می دهد او را تشویق به انجام یک کار پر هیجان کنید و همچنین دقت داشته باشید که بهتر است از نظر بدنی نیز از دخترتان سوال کنید که خارش و یا قرزمی نداشته باشد چون ممکن است خارش و یا عفونت و ... باعث شود که کودک به اندام تناسلی خود بیشتر توجه کند و ان را دستکاری کند .
   پاسخ اردیبهشت 15, 1399 at 12:28 ب.ظ
 19. مهری
  با سلام من پسر ۷ ساله ای دارم که در ظاهر خیلی مودب .و میدونه که جای خصوصی داره و کسی نباید لمسش کنه ولی دو تا از دوستام که بچه هم سن این دارن بهم گفتن پسرم از فرزندشون خواسته که جاهای خصوصیشونو لمس کنن.من باید چه کار کنم که این کار رو ترک کنه.در ضمن من غیر مستقیم گفتم که من متوجه این کارا میشم و ناراحت میشم
  پاسخ خرداد 1, 1399 at 12:27 ق.ظ
 20. Jareck
  سلام، من دختری ۶ ساله دارم که مدتی است متوجه شدم وقتی تنها میشه ، یا کسی حواسش نیست ، به اتاقش میره، لباس رو در میاره و با اسباب بازی هاش با خودش رفتارهایی شبیه خودارضایی انجام میده، اولین بار که این رفتار رو ازش دیدم فشارم رفت رو۱۰۰۰ ولی خودمو کنترل کردم و بهش گفتم اگه سوالی داره از خودم بپرسه، البته من یه پسر ۱سال و نیمه هم دارم و میدونم که اندام تناسلی پسرم رو موقع تعویض پوشک دیده، گاهی فکر میکنم منتظر یه وقت خالی هست که بره این کار بکنه، و البته عاشق دکتر بازی و منشی بازی هم هست واقعا درمانده شدم، ممنون میشم راهنمایی کنید
  پاسخ مرداد 5, 1399 at 12:56 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد کودک شما در سن کنجکاوی های جنسی قرار دارد اما دقت کنید که بهتر است در این مسیر به صورت حضوری او را به روان درمانگر تحلیلی کودکان ارجاع بدهید تا بتوانیم با بازی و... به او کمک کنیم تا شرایط بهتری را تجربه کند . از سرزنش کردن او خوداری کنید و در زمان مواجهه شدن با این شرایط در احترام به او کمک کنید که لباس هایش را بپوشد و به او بیان کنید که بدن ادم ها خصوصی می باشد و حتی در بازی نباید لباس را خارج کرد و در این مسیر سعی کنید که در حریم خصوصی تر پوشاک کودکتان را عوض کنید چون می تواند این تفاوت اندام های جنسی برای دخترتان با سوالات زیادی همراه شود و این موضوع باعث شود که او نسبت به این تفاوت در اندام های جنسی کنجکاو تر شود . سعی کنید که محیط را محیا کنید که در آن علایق او وجود داشته باشد تا تمرکز او بر این مسائل کاهش یابد و بتواند مسیر رشدی بهتری را طی کند.
   پاسخ مرداد 5, 1399 at 11:32 ق.ظ
 21. بهار
  سلام یه پسربچه سه ساله داریم علاقه زیادی به ساق پا خانما داره اگه یه پا بزاری جلوش ساعتها نوازشش میکنه ماچش میکنه روش میشینه (بدنش هم درحالت نعوظ قرار میگیره) باید چجوری بااین بچه رفتار کنیم؟؟؟
  پاسخ شهریور 19, 1399 at 10:21 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما بهار جان در این مسیر بهتر است از در اختیار گذاشتن این شرایط برای کودکتان خوداری کنید و سعی کنید که در این مسیر مسیر تربیتی و اموزشی خود را در کنار شرایط سنی کودکتان را با روان درمانگر به صورت حضوری در میان بگذارید تا همه شرایط بررسی شود و به کودک شما کمک شود تا شرایط رشدی بهتری را تجربه کند . دقت کنید که این شرایط اگر ادامه پیدا کند می تواند در بزرگسالی مشکلات زیادی را برای او ایجاد کند پس بهتر است سعی نکنید که برای سرگرم کردن او از این شرایط استفاده کنید و سعی کنید که دلایل این گرایش را به صورت دقیق مورد بررسی قرار بدهید و خودتان نیز توجه کنید که بهتر است از ماساژ داذن خوداری کنید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685895
   پاسخ شهریور 19, 1399 at 12:45 ب.ظ
 22. سکینه
  من پسرم ۷ سالشه،باپسرخواهرم که۱۳ سالسه،خیلی دوستو صمیمی اند.من متوجه شدم که پسر خواهرم با پسرم کارای بدی کرده،آلت خودشو نشون پسرم داده و مال پسرمم نگاه کرده،و بعد متاسفانه الت خودشو مالیده به مال پسرم و بعدشم کرده پشت پسرم.حالم خیلی داغون شده بود هنوز هم خوب نشدم.چیزی که ذهنمو درگیر کرده اینه که،نکنه به پسرم از لحاظ روحی اثر کرده،و صدمه دیده از لحاظ روحی و روانی و یاجسمی صدمه دیده.و اینکه پسرم چرا نه نگفته بااینکه من یادش داده بودم این مسایلو.اما بنظرم خودم از رو بچگی و بازی دونستن و اعتمادی که پسر خواهرم داره،مفاومت نکرده،اما باز نگرانم نکنه خود پسرمم خوشش اومده ازینکار،ایا تو این سن لذتو میفهمن و خوششون میاد؟؟؟
  پاسخ آبان 5, 1399 at 7:18 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز ببین عزیمز نگرانی شما برای کودکتان قابل احترام هست اما دقت کنید که بهتر است همبازی های کودکتان هم سن او باشند چون اگر او در این شرایط سنی وارد اینگونه مضووعات شود می تواند هم برای او باعث ایجاد بلوغ زودرس شود و هم اینکه آسیب های جسمی و روحی را به دنبال داشته باشد . بهتر است در این مورد در احترام در زمان مناسبی به پسر خواهرتان اخطار بدهید که در صورت تکرار حتما با او برخورد خواهید کرد . و در کنار آن نیاز است که با فرزندتان نیز صحبت کنید البته بدون هیچ گونه تنبیه و سرزنش و سعی کنید که دلیل این پنهان کاری را بفهمید و در کنار آن سعی کنید که به او بیان کیند که این رفتارها می تواند چه آسیب هایی داشته باشد در کنار اینکه با توجه به سن کودکتان حتما نیاز است که در اول اطلاعات او را دریافت کنید و بعد اطلاعات درست را متناسب با شرایط سنی و اطلاعات خودش در اختیار او قرار بدهید . در این مسیر دقت کنید که اگر تغییر رفتاری را مشاهده می کنید نیاز است که کودکتان را به روانشناس ارجاع بدهید . در مورد لذت دقت کنید که کودکان در مورد بدن خود کنجکاو هستند و در این مسیر لمس شدن می تواند برای هر فردی احساس لذت را ایجاد کند که بهتر است سعی کنید به کودکتان احساس گناه ندهید چون این یک امر فیزیولوژی هست و از دامنه اختیارات او بیرون می باشد .
   پاسخ آبان 6, 1399 at 1:00 ب.ظ
 23. Nesi
  سلام خسته نباشید من یک پسر ۵ساله دارم با این که خصوصی بودن اندامش رو بهش یاد دادم ولی به تازگی متوجه شدم بدنش رو به یک بچه کوچکتر از خودش نشون داده در واقع داشتن بازی میکردن که متوجه صدای خنده بچه ها شدم بهشون سر زدم متوجه شدم پسرم شلوارشو داده کنار اندام خصوصی شو نشون میده بهش میخندن خیلی ناراحت شدم اون موقع نمی‌خواستم بهش استرس بدم یا حس مچ گیری ایجاد کنم فقط صداش زدم بعد بهش گفتم که نباید قسمت خصوصی بدنشو به هیچ کس نشون بده و این کار بدیه ولی باز دفعه بعد دیدم این کارو تکرار کرده دفعه دوم بهش تذکر دادم که این کار خوبی نیست و نباید این کارو بکنه ولی نمیدونم واکنش درست باید چی باشه تا دیگه این کارو تکرار نکنه نگرانم نمیتونم با بچه های دیگه تنه‌اش بذارم لطفاً بگید واکنش درستم باید چی باشه اگه این کارو تکرار کرد
  پاسخ اسفند 25, 1399 at 5:57 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما قابل احترام هست اما عزیزم دقت کنید که این رفتارها بیشتر نشان از کنجکاوی های جنسی می باشد که در سن کودک شما طبیعی هست. کنجکاوی جنسی کودکان به شرایطی گفته می‌شود که بچه‌ها نسبت به اندام تناسلی خود آگاه می‌شوند، در مورد آن سؤال می‌پرسند و نسبت به تفاوت بین دستگاه تناسلی مردانه و زنانه نیز کنجکاو می‌شوند. اگر والدین بتوانند در این برهه از رشد روانی-جنسی به فرزند خود کمک کنند و واکنش‌های تند و افراطی نشان ندهند، کودک با سازگاری هرچه بیشتر از این مرحله عبور خواهد کرد. در عوض کودکانی که جواب سؤال‌های خود را نمی‌یابند و یا به خاطر آن‌ها مورد سرزنش و تنبیه قرار می‌گیرند بیش از سایرین در این مرحله از زندگی خود تثبیت می‌شوند و همچنین با افزایش آسیب‌پذیری روانی روبه‌رو هستند. در این مسیر بهتر است بدون سرزنش کردن سعی کنید که در اول خودتان به حریم خصوصی او در زمان حمام کردن و یا لباس عوض کردن احترام بگذارید و زمانی که خودتان می خواهید او را حمام کنید و یا لباس عوض کنید حتما از او بخواهید که بیرون باشد و یا با لباس باشید . سعی کنید که با شناخت علایق او شرایط را ایجاد کنید که او بتوانید به موضوعات دیگر تمرکز کند و تمرکز او براین موضوعات کاهش یابد در کنار اینکه نیاز است که بدون سرزنش و تنبیه از او سوال کنید که چه چیزی باعث شده که لباسش را پایین بکشد و اندام خصوصیش را به دیگری نشان بدهد به او فرصت صحبت بدهید او کنجکاوی هایی دارد که بهتر است خود شما در قالب مناسب با شرایط سنیش به آن پاسخ بدهید. در صورت تکرار مجدد این رفتار نیاز به مراجعه به روان درمانگر کودک با حضور فرزندتان می باشد چون نیاز است که با خود او صحبت کنیم.
   پاسخ اسفند 25, 1399 at 12:02 ب.ظ
 24. سارا
  سلام من يك پسر ٧ ساله دارم و شاغل هستم كه براي تسهيل در امر آموزش محازي يك تبلت در اختيارش گذاشتم . جديدا متوجه شدم ايشون گاهي اوقات از اندامهاي جنسيش فيلمبرداري مي كنه و پشت و جلو رو به دوربين مي ايشته اولين بار كه ديدم با ارامش بهش گفتم كه خيلي خجالت كشيد و ناراحت شد و گفت براي چي ديدي اين يه فيلم خصوصيه در سرچ تبلتش هم ديدم به دنبال موضوعاتي مثل خانم لخت و ...گشته !!! ممكنه بنده را راهنمايي بفرماييد كه اين رفتار ريشه در چي دارد؟ وقت بخير سپاسگزارم
  پاسخ فروردین 25, 1400 at 12:55 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما سارا جان قابل درک هست که این شرایط شما را نگران کرده است اما بهتر است که خونسردی خود را حفظ کنید و سعی کنید که در این مورد با توجه به اینکه چندبار به شکل مختلف این اتفاق تکرار شده است برای بررسی دقیق شرایط فرزندتان و درگیری های فکری و باورها و افکاری که در مورد هویت و روابط جنسی و تفاوت های دو جنس دارند به صورت حضوری او را به روان درمانگر تحلیلی کودکان ارجتع بدهید . فرزند شما کودک می باشد و در این زمان درگیری فکری با این مسائل می تواند برای او با مشکلات زیادی همراه شود پس بهتر است در همین دوران برای بررسی مراجعه کنید در این مسیر درمانگر بعد از طی شدن جلسات راهنمایی های لازم را نسبت به شرایط فرزندتان به شما خواهند داشت.
   پاسخ فروردین 25, 1400 at 1:36 ب.ظ
 25. آمال
  سلام وقت بخیر پسرم ۶ سالشه و وقتی بخوام لباس عوض‌کنم بزور از اتاق میره بیرون...و اگر تاپ بپوشم خیلی به بدنم واکنش نشون میده...واین مساله‌منو ناراحت کرده.و همچنین وقتی دست به گوشی هستم....حواسش فقط به گوشیه منه که چ کاری انجام میدم... .نمیدونم چکار کنم و چرا اینطور شده؟
  پاسخ اردیبهشت 6, 1400 at 4:06 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مسیر بهتر است دقت کنید که دیدگاهای خود شما در مورد این رفتار کودکتان اهمیت دارد بهتر است در این زمینه بیان کنید که از نظر شما این رفتارها چه معنایی دارد؟ در کنار اینکه توجه داشته باشید که او یک کودک 6 ساله می باشد و رفتارهای او نمی تواند معنای جنسی بزرگسالی را داشته باشد و توجه به بدن مادر و حتی خودش یک امر طبیعی برای او می باشد و بعد از دوران هفت سالگی کاهش می یابد تا دوران نوجوانی . شما در زمان عوض کردن لباس او و یا حمام کردنش به حریم های خصوص او احترام می گذارید و از اتاق خارج می شوید ؟ چه میزان در مورد اندام های خصوصی می داند؟ چه میزان فضا برای بازی و یا بودن با همسالان خود دارد؟
   پاسخ اردیبهشت 6, 1400 at 11:31 ق.ظ
 26. مامان ط
  سلام ،یه پسر سه سال و نیم دارم که اغلب میشن پشت خاله و عمه هاش و تی شرتشون رو میکشه بالا و خودشو رو نزدیک میکنه و التش بزرگ میشه...خیلی خیلی ناراحتم نمی دونم چه رفتاری باهاش داشته باشم ،اغلب تو اینسا کارتون میبینه می ترسم اونجا چیزی دیده باشه ،کمک کنید چیکار کنم باهاش...
  پاسخ خرداد 24, 1400 at 2:08 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام می باشد اما دقت کنید که کودک شما تنها 3 سال دارد و این نعوظی که شما مشاهده می کنید با نعوظ بزرگسالی و تجربه نیازهای جنسی بزرگسالی متفاوت می باشد . رشد و توسعه جنسی از همان اوایل کودکی آغاز می شود. کودکان از همان ابتدای تولد تا دوران دبستان بر طبق شرایط بدنی خود، مراحل رشد جنسی را طی می کنند. نعوظ در کودکان به طور کلی در مواقعی خاص و طبیعی بوده است . نعوظ در کودکان بیشتر کنترل نشده و پاسخی به محرک های خارجی است. این حالت گذرا بوده و مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند. این نعوظ‌ ها صرفاً واکنش‌های کنترل نشده مثل موارد ناشی از هیجان و شگفت زدگی هستند و صرفاً نشان دهندۀ آن هستند که سیستم عصبی بچه کارش را درست انجام می‌دهد. نعوظ در این سن در عین حال می‌تواند نشان دهندۀ آن باشد که مثانۀ پسربچه پر است و نیاز به تخلیه ادرار دارد. در پسربچه‌های خردسال یبوست خفیف نیز می‌تواند سبب ایجاد نعوظ ‌های متناوب شود که دردناک نیستند و به فوریت رفع می‌شوند. ولی سن 3 تا 4 سالگی در کودکان سن بیداری جنسی و تشکیل خاطرات در ذهن کودکان است. کودکان کنجکاوند و مشتاق آن هستند که در مورد خود و دنیای پیرامونشان چیزهای بیشتری بدانند. نعوظ‌های بچه بخشی از کوشش او برای درک بدن خود نیز می‌تواند باشد. اگرچه ممکن است آنان با کارهایی که انجام میدهند مثلا لمس آلت تناسلی خود به نوعی شما را دچار خجالت کنند، این موضوع اهمیت دارد که چنین موقعیت‌هایی با نهایت پذیرش و درایت از سوی والدین مواجه شود. حتما به یاد داشته باشید که در برخورد با چنین رفتارهای کودک او را هرگز تهدید نکنید زیرا این گونه برخورد ها ممکن است باعث بروز مشکلات روحی و احساسی در کودک شده و مشکل به مراتب بدتر شود. بهترین رفتار در این گونه مواقع این است که به اندازه کافی به او توجه کرده و رفتار او را بیشتر کنترل کنید. در این مسیر بهتر است در احترام به او بیان کنید که بدن هر فردی خصوصی هست و ما اجازه نداریم به بدن دیگران دست بزنیم و خودش نیز مراقب این موراد باید باشد و به خواهر و یا عمه او نیز در اینگونه زمان ها بگوید که بیان کنند که این بدن خصوصی من هست و نمیتونم لباسمو بدم بالا بهتر است رد مقابل او باهم در این مورد حرف نزنید . فضای مناسب سن او را ایجاد کنید فضای اینستا گرام اصلا مناسب شرایط سنی کودک نیست و برای او برنامه هایی که مناسبش هست را دانلود کنید و بر روی فلش و تی وی اجازه مشاهده بدهید . در صورت ادامه دار شدن این مسیر نیاز است برای بررسی دقیق تر به صورت حضوری مراجعه کنید.
   پاسخ خرداد 24, 1400 at 1:18 ب.ظ
 27. فریده محمدی
  با سلام خدمت شما من دختری ۱۰ ساله ای دارم که هنگام بازی با پسرخاله اش اندام خصوصی یکدیگر رو بهم نشون دادن و از اونروز خیلی ناراحت هست و گریه میکنه و هر مردی رو میبینه اون تصویر جلو چشماش میاد از شما راهنمایی میخواستم ممنون میشم
  پاسخ شهریور 1, 1400 at 4:27 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فریده جان در این مسیر در اول دقت کنید که تنبیه و سرزنش به او کمکی نمی کند و بهتر هست که به او بیان کنید که نباید اندام خصوصی یکدیگر را ببینید او دختر می باشد که کم کم وارد بلوغ می شود و می تواند یک سری از مسائل را بهتر درک کند پس اینکه در اول با او صحبت کنید که چه چیز این موضوع ناراحت کننده است برایش را بیان کند و اجازه بدهید احساسات و افکارش را بگوید کمک می کند که هم او در بتواند احساساتش را در محیطی امن بیان کند و هم اینکه شما براساس اطلاعات او در مورد جنسیت، اندام های جنسی و احساساتی که تجربه می کند دریافت می کنید و می توانید اطلاعات بدون اغراق و ترس را به او بدهید که متناسب با سنش باشد . در این مسیر سعی کنید که شرایطی را ایجاد کنید که او بتواند به علایق دیگرش پاسخ بدهد در این حالت از تمرکز بر این موضوع کاسته می شود و می تواند به مرور شرایط بهتری را تجربه کند .در مواقعه ای که برای فرزندان در خصوص مسایل جنسی سوالی بوجود می آید، والدین صریح و کوتاه جواب کودک خود را دهند چرا که بچه چیزهایی را دیده و از طرفی مسایلی در ذهنش بوجود آمده و چنانچه از طریق پدر و مادر پاسخی دریافت نکند حتما به هم سن و سالان خود روی خواهد آورد، پس در نتیجه باید بچه ها را در هر دوره سنی به اقتضای آن نسبت به مسایل جنسی آگاه کرد پس نگران نباشید نداشتن آگاهی آسیب زا می باشد نه اینکه دختر شما اطلاعات لازم جنسی را مناسب سنش داشته باشد . صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی برای کمک به او در ایجاد نگرش‌های سالم نسبت به رابطه جنسی و یادگیری رفتار جنسی مسئولانه بسیار مهم است. بحث آشکارا در مورد رابطه جنسی با کودکان به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات دقیق و صحیحی را به آنها ارائه دهید. آنچه در جاهای دیگر یاد می‌گیرند ممکن است درست نباشد و ارزش‌ها و اصول شخصی و اخلاقی‌ای را که شما به عنوان والدین می‌خواهید فرزندانتان از آنها پیروی کنند، در بر نگیرد. نوجوان یا نوجوان شما نیاز دارد تا پیامدهای احتمالی فعالیت جنسی را درک کند. دختر شما ممکن است وارد سن بلوغ شده باشد با توجه به شرایط سنیش و نیاز است که شما او را آماده این سن کنید اکنون زمانی است که شما باید درباره مسائل و روابط جنسی و جنسیت صحبت کنید. از مثال‌هایی که در رسانه‌ها یا حتی در جامعه خود یافت می‌شود استفاده کنید. برای مثال، پدربزرگ و مادربزرگ که فکر می‌کند پسرها باید فقط موهای کوتاه داشته باشند، استفاده کنید تا بحث را برانگیزد. این گپ‌ها می‌توانند خسته کننده باشند، اما از بچه‌ها برای پیدا کردن هویت و علاقه خود حمایت کنید و به مثال‌های مثبتی از افرادی که بر کلیشه‌ها غلبه کرده‌اند، اشاره کنید. در 11 سالگی می‌توانید گفتگوهایی را در مورد انتخاب جنسی و رابطه جنسی ایمن آغاز کنید. درست است که به عنوان والدین، این ایده کمی برایتان سخت و تکان دهنده است، اما بسیار مهم است، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که نوجوانان وقتی از خطرات آگاه باشند، انتخاب‌های بهتر و ایمن تری را انجام می‌دهند. این سن پر از تغییرات احساسی و اجتماعی است و به ویژه دختران ممکن است با مشکلات و تغییرات بدن خود دست و پنجه نرم کنند. مشاوران و متخصصیت والدین را تشویق می‌کنند تا با فرزندان خود در مورد احساسات آنها و آنچه که آنها در مورد آن شگفت زده هستند مشورت کنند. بارها و بارها در مورد این که چگونه بدن آنها تغییر می‌کند، تاکید کنید که امری کاملا طبیعی است.
   پاسخ شهریور 2, 1400 at 10:41 ق.ظ
 28. خانم معلم
  سلام وقت بخیر ‌. من دوفرزند پسر ۲و۶ ساله دارم و فرزند سوم رو دختر باردارم . دغدغه این رو دارم ک بعد از بدنیا اومدن فرزند دختر با کنجکاوی های جنسی فرزندان پسرم چه کنم؟ موقع تعویض پوشک و حمام کردنِ دخترم چه رفتاری با فرزندان پسرم داشته باشم ؟ در واقع چه شیوه ای رو پیش بگیرم؟ اصلا اجازه دیدن رو بهشون بدم؟یا منعشون کنم؟اگه اندام خصوصی خواهرشون رو دیدن و کنجکاو بودن من چه جوابی بهشون بدم؟
  پاسخ مهر 8, 1400 at 12:45 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز خب هنوز فرزندان شما کوچک می باشند اما به مرور کودک 6 ساله شما این تفاوت های جنسیتی را درک میکند و خودشان را به دختر و پسراها تقسیم می کند در این مسیر بهتر است که نگران نباشید و سعی کنید که متناسب با سوالات و شرایط سنی هرکدام از آنها در این مسیر واکنش نشان بدهید در کنار اینکه بهتر است که در زمان عوض کردن پوشک این حدود رعایت شود تا آنها معنی اندام خصوصی را بهتر درک کنند اما اینکه از زمان فعلی بخواهید روی این موضوع تمرکز کنید تنها برای خود شما فشار روحی به دنبال می اورد و این اصلا چیز بدی نیست که کودکان متماسب با شرایط سنیشان از تفاوت های جنسی که دارند آگاه شوند.
   پاسخ مهر 8, 1400 at 5:00 ب.ظ
 29. لیلا
  سلام‌ وقت به خیر من دختر پنج ساله دارم تازگیا وقتی تنها میشه و فکر میکنه حواسم بهش نیس لباس ریزش رو درمیاره و اندام خصوصیش رو نگاه میکنه و با اونجاش بازی میکنه دفعه اولی که دیدم با آرامش بهش توضیح دادم که میکروب وارد بدنش میشه و اینا کلی خجالت کشید . ولی بازم تکرار کرده کارش رو منم یه بار خیلی تند بهش تذکر دادم چند روز به بار این کارو میکنه وقتی هم میبینمش از من میترسه و گریه میکنه . اینم بگم چند ماهه که داداشش به دنیا اومده . از چند وقت بعدش این کارش شروع شده . لطفا راهنماییم کنید
  پاسخ دی 11, 1400 at 10:01 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما لیلا جان نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام هست اما عزیزم دقت کنید شمابیان می کنید با تولد برادرش این کنجکاوی افزایش یافته است چون او اندام جنسی متفاوت برادرش را دیده و خب در این مورد سوال برای ذهنش پیش آمده است که خب چرا اندام جنسی من چیزی کم دارد و یا شکل دیگری دارد. در این مورد بهتر است که بجای اینکه نصیحت کنید و یا بخواهید او را سرزنش کنید در سری بعد در مورد این موضوع بدون ترساندش و یا تنبیه صحبت کنید که چه چیزی باعث می شود که این رفتار را انجام بدهد؟ احتمالا اگر احساس امنیت کند به این تفاوت اشاره می کند و خب شماهم می توانید به او توضیح بدهید که بدن خانم ها و آقایان کمی باهم تفاوت دارد و خب شماها اندامتان مثل هم و بابا و داشش هم اندامشان مثل هم هست. در این مسیر اینکه او بتواند سوال کند و شما اطلاعات او را دریافت کنید یعنی در اول سوال کنید که به نظرش این تفاوت در ذهن خودش چگونه هست و چرا آنها چیزی را دارند که او ندارد می توانید با احساسات و دیدگاهای او بهتر آسنا شوید و پاسخ های متناسب به او بدهید. در کنار اینکه بهتر است محیط مناسب با شرایط و علایقش نیز داشته باشد که از تمرکز بیش از اندزاه بر این موضوع کاسته شود اما این به این معنا نیست که سوالات او را بی جواب بگذارید.
   پاسخ دی 12, 1400 at 2:41 ب.ظ
 30. فریبا
  سلام من دو پسر دارم و دو تا هم دختر که با همدیگر 1/5سال اختلاف سنی دارن من متوجه شدم که وقتی میرم حموم بچه ها برای خودشون لخت میشن و الت های همدیگر بازی میکنن من میدونستم نباید کاری بکنم بنابر این هیچی بهشون نگفتم تا اینکه یک روز خونه خالشون بودن. خالشون هم یک پسر داره و یک دختر که هم سن هستند اونا میرن توی اتاق بازی کنن و بجه های خواهرم مسائل جنسی رو به بچه هام میگن چند روز بعد وقتی که تنها بودن دخترام داشتن الت های پسرام رو میخوردن من بهشون تذکر دادم دیگه چیزی ندیدم اما یک روز دیدم که پسرم لخته و التشو توی پشت خواهراش کرده منم تنبیهشون کردم چند روز بعد من و پسرام تنها شده بودیم و دیدم اینا لختن و الت های همدیگر رو میمالن من هم جداشون کردم اما دیدم که التشون نسبت به قبل بزرگ تر شده و میگن که چرا جیش سفید نمیاد 1. چطوری الت های پسرام رو به شکل اول برگردونم 2. چه کار کنم دیگه بچه ها این کارارو نکنن
  پاسخ دی 12, 1400 at 10:33 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فریبا جان نگرانی شما برای فرزندانتان قابل احترام هست اما با توجه به بارها تکرار این رفتار بهتر است که روانشناس با هریک از آنها به صورت جدا گانه صحبت کند. اینکه واکنش شدید نداشته باشید یک موضوع هست اما اینکه به آنها در مورد حریم های خصوصی و اندام های خصوصیشان متناسب با شرایط سنی که دارند آموزش بدهید نیز موضوع مهمی می باشد اما اگر این رفتار حتی در کودکان بارها تکرار شود بهتر است که روانشناس با آنها صحبت کند.
   پاسخ دی 12, 1400 at 2:33 ب.ظ
 31. خانوم
  سلام من با همسرم در اپارتمان خانوادگی زندگی میکنیم. یک پسرم دارم که خیلی با ادبه و اندام خصوصیش رو میشناسه یک روز هم که من با زن عموش رفته بودم بیرون دخترش اومده بود خونه ما و پسرم با دختر عموش تنها بود (عموش بخواطر کار هایی که داشت نمیتونست نگهداری کنه) اونها طببق چیزی که توضیح دادن به ما داشتن بازی میکردن و هرکی که باخت باید یه کاری میکرده خلاصه پسرم میبره و به دختر عموش میگه که باید لباس هاشو در بیاره بعدش که درمیاره توی دست بعدی بازی دختر عموش برنده میشه و باید پسرم لباس هاشو در بیاره وقتی که هردوشون لختن بازی رو کنار میزارن و الت هاشون رو میمالند و دختر عموش الت پسرم رو لیس میزنه من و زن عموش خیلی بهشون تذکر دادیم و 3 ماه از فرزندانمون رو از همدیگر دور کردیم وقتی بعد از 10 ماه باز هم با هم بازی میکردن دوباره این کار رو انجام دادند اما ایندفعه با دختر داییش و پسر عمش که یکسال اختلاف سنیشونه اما پسر ها الت هاشون رو کردن توی باسن دختر ها بعدش هم نقاشی مارو کشیدن که داریم این کارارو میکنیم من با پدر و مادرشون حرف زدم و مشاوره و روانشناس بردیم هنوز هم دارن همین کارو میکنن الان انها 10 سالشونه وقتی هم که تنها میشن این کار هارو میکنند و کم کم هم داره هورمون هاشون شروع به کار میکنه و نمیدونم خطر ساز میشه براشون یا نه
  پاسخ دی 26, 1400 at 9:28 ق.ظ
 32. روشن
  سلام من 5 سالم بود که درباره رابطه جنسی فهمیدم یواشکی البته و در همون سن رابطه جنسی پدرم مادرم رو دیدم خیلی برای سخت بود الانم 13 سالمه ولی هیچ چیز از یادم نمیره
  پاسخ اسفند 17, 1400 at 3:15 ب.ظ
 33. ملیکا
  سلام پسر بچه ۷ ساله ای دارم که بعداز دیدن یه فیلم خارجی که یه قسمتش صحنه داشت ولی من زود قطع کردم بهم گفت مامان اون صحنه رو که دیدم اونجام بزرگ شد باد کرد .و من حواسشو پرت کردم ولی روز بعد دوباره بهم گفت مامان یاد اون فیلم میوفتم اونجام دوباره بزرگ میشه باید چه کار کنم ؟
  پاسخ اردیبهشت 15, 1401 at 12:09 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما ملیکا جان بهتر است در اینگونه مواقع سعی کنید که این فیلم ها را در زمانی که کودکتان بیدار می باشد تماشا نکنید در هرصورت بهتر است فرزند شما فیلم متناسب با شرایط سنی خودش را مشاهده کند. اما در مورد این صحبت فرزندتان خب این نادیده گرفتن و دریافت نکردن پاسخ می تواند کنجکاوی بیشتری ایجاد کند بهتر است که به او بیان کنید که این تغییر در اندام های جنسیش یک امر طبیعی هست و اصلا جای نگرانی وجود ندارد و خب این اتفاق گاهی در بدن او رخ می دهد.
   پاسخ اردیبهشت 17, 1401 at 9:44 ق.ظ
 34. Reza
  سلام پسر ۵نیمه ساله دارم و با پسر اقواممون ۵ساله داشتند بازی میکردن که متوجه شدم که پشت همو لمس کردن و و اندام خصوصی رو نشون هم دادند با اینکه میفهمند که کار بدیه خیلی باهاش صحبت کردم ولی دوباره تکرار کرد و منم خیلی برخورد تندی داشتم نمیدونم باید چیکار کنم
  پاسخ خرداد 14, 1401 at 6:01 ب.ظ
 35. زهرا
  سلام اسم من زهرا هست و من یک پسری دارم که امسال میخاد بره کلاس دوم. وقتی کلاس اول بود بعضی از دوستاش به اون برخی از مسائل جنسی را گفته بودند مثلا فرق زن و مرد ، من میترسم بخواطر اینکه میخواد بره پایه بالاتر وممکن هست که این رفتار رو انتقال بده و یا بیشترش بکنه. این رفتار ها وقتی مدرسه اش تموم شد بیشتر شده مثلا ازش سوال میپرسم که داری چی کار میکنی به من میگه که دارم اونجامو میمالم یا وقتی میره دستشویی مدت زیادی رو توی اونجا میمونه. من توی دوران تابستان باید چکار کنم تا حداقل کمی از این اخلاق ها دست بکشه. درضمن این را اضافه بکنم که پسرم با خواهرش فقط اندام های جنسی هم رو چند بار نگاه کردند و تا به الان اتفاق دیگری نیوفتاده.
  پاسخ خرداد 23, 1401 at 2:39 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان ببین عزیزم در او کنجکاوی ایجاد شده است که هنوز اماده آن نبوده است و خب در این مسیر نیاز است که شما با او در یک فضای خصوصی صحبت کنید و بیان کنید که این اندام ها کاملا خصوصی می باشد و اجازه ندارند نه به اندام های دیگران دست بزند و نه اینکه اجازه بهد کسی به ندام او دست بزند. در صورت ادامه این شرایط نیاز است که حتما با او یک روانشناس صحبت کند. سعی کنید که فضای سرگرم کننده را برای او ایجاد کنید به این معنا که علایقش را بشناسید و در این مسیر به او کمک کنید تا میزان تمرکزش از این مسئله کاهش یابد تا بتواند لذت را به مسائلی که متناسب با شرایط سنیش می باشد گسترش بدهد.
   پاسخ خرداد 24, 1401 at 9:50 ق.ظ
 36. آیلار
  سلام و وقت بخیر من آیلار هستم و یه پسر ١٢ ساله دارم یه چند وقتی هست که ابراز میکنه مقداری از دستشویی خودش رو انتهای خروجی مقعدش نگه میداره و میگه وقتی که میمونه و خشک میشه براش لذت بخشه به نظر شما دلیل این کارش چیه و راه کارش چیه ؟
  پاسخ مرداد 1, 1401 at 11:04 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز خب دقت کنید که او دارد در مورد دلیل این رفتار با شما صحبت می کند یعنی بیان می کند که این رفتار برای او لذت بخش می باشد خب در این مورد بهتر است که بدون سرزنش و یا تنبیه با ایشان در این مورد صحبت کنید و بخواهید که در مورد این احساس و در کنار آن شرایط بدنی که دارد با شما صحبت کند و سعی کنید که در مورد عملکرد سیستم بدن برای او توضیح بدهید. در این مسیر دقت کنید که فرزند شما ممکن است وارد دوران نوجوانی شده باشد و خب نیاز است که در این مورد و در مورد شرایط دوران نوجوانی با ایشان صحبت کنید البته بهتر است که در اول اطلاعات او را در این مورد دریافت کنید که چه میزان اطلاعات در مورد این دوران و نیازها و احساسات جدیدی که تجربه می کند خواهد دارد. در صورتی که بازهم این شرایط ادامه پیدا کرد بهتر است که حتما اجازه بدهید روانشناس با او صحبت کند.
   پاسخ مرداد 2, 1401 at 9:32 ق.ظ
 37. zad
  سلام خسته نباشید پسر من پنج سالشه و اینکه جدیدا خودشو بهمون میمالونه و الت تناسلیش بزرگ میشه و سفت میشه حالا گاهی با دستکاری خودش گاهی هم نه چجوری میتونم متوجه اش کنم که کارش بده یااین حرکت زشته!؟
  پاسخ آبان 23, 1401 at 1:50 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز خب در این مورد دقت کنید که در مورد یک کودک 5ساله صحبت می کنید پس نیاز است این مورد را در نظر بگیرید که برای او این رفتار معنای نیازهای جنسی و یا خودارضایی که در ذهن بزرگسالان وجود دارد را نمی دهد. در ابتدا کودکان کنجکاو هستند که چرا بدن آنها متفاوت از والدین یا خواهر و برادر از جنس مخالفشان است. خود ارضایی در کودکان چیزی بیش از کنجکاوی در مورد اندامهای جنسی است و ممکن است کودک یکبار در هفته و یا گاهی حتی تا چندین بار در روز به آن بپردازد. کودک با تکرار این رفتار و تحریک اندام تناسلی خود به احساس لذت بخشی دست می یابد. حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و سایر اشیا (بویژه دختر بچه ها) بسیار معمول است و ممکن است کودک در دوره های استرس و خستگی و زمانهای که از چیزی ناراحت است به آن بپردازد و یا با دست، اقدام به تحریک اندام جنسی خود نماید. همچنین چون خستگی و تنهایی و بی توجهی علت شایعی برای این رفتار در کودک است مادر می تواند وقت بیشتری برای او گذاشته و او را بیشتر در آغوش بگیرد. با این حال این رفتار نیز نباید جنبه تشویق پیدا کند. زیرا کودک ممکن است برای جلب توجه و محبت مادر شروع به آغاز این رفتار نماید. در این مسیر در کنار بررسی شرایط جسمی کودکتان که خارش نداشته باشد بهتر است که از تمرکز بر این رفتار خوداری کنید و سعی کنید که فضای که دوست دارد و برایش جذاب و لذت بخش است را ایجاد کنید تا از میزان تمرکز او بر این رفتار کاسته شود و بتواند احساس لذت را در جاهایی که متناسب با شریاط سنیش است تجربه کند.
   پاسخ آبان 23, 1401 at 11:49 ق.ظ
 38. ترانه
  سلام وقت بخیر یه پسر چهار ساله دارم وقتی حدود ۲ سالش بود چند نوبت رابطه جنسی مارو دیده ولی الان هنوز گاهی یادشه و الان که بزرگ تر شده سعی داره خودشو همش به بقیه بچسونه و به اصطلاح خودش کشتی بگیره ...باید چیکار کنم ؟هرچند ؛دو ساله که گذشته و‌ مجدد دیگه هیچی ندیده ولی یادشه... نگرانم
  پاسخ دی 6, 1401 at 11:17 ق.ظ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   سلامو حتما از مرکز مشاوره کودک در زمینه جنسی بگیرید. نیاز به درمان وجود دارد. دیدن رابطه جنسی والدین بسیار خطرناک است حتی یک مورد آن چه برسد که به دفعات تکرار شده است.
   پاسخ دی 12, 1401 at 12:54 ب.ظ
 39. Raha
  سلام و وقت بخیر ،بنده یه پسر ۶ ساله دارم که خیلی به بدن من و جنس مخالف واکنش نشون میده مثلا وقتی لباس عوض میکنیم یا تاپ می‌پوشیم هی میاد و میره و به باسن دخترا میزنه یا به سینمون دست می‌زنه،من ازین موضوع خیلی ناراحتم و خیلی با جدیت بهش تذکر دادم که کار خوبی نیست و نباید انجام بده ولی اصلا گوش نمیده لطفاً راهنماییم کنین رفتارم چگونه باید باشه تا این حرکت و ترک کنه
  پاسخ دی 9, 1401 at 12:34 ق.ظ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   سلام. معمولا ناشی از کنجکاوی و دریافت محبت است ولی ایا در اتاق جدا لباس عوض می کنید یا در حضور پسرتون؟ 2- آیا هنگام رابطه جنسی با همسرتان کودک در خانه حضور داشته و صدا شنیده یا اطلاع پیدا کرده 3- تا چند سال شیر خورده؟
   پاسخ دی 12, 1401 at 12:52 ب.ظ
 40. فاطیما
  سلام، من یک دانش آموز پسر 12 ساله دارم که متوجه شدم در دفتر نقاشیش دخترهای نیمه برهنه و معاشقه ای کشیده بنظرتون باید چه رفتاری کرد که جلوی این کشش به جنس مخالف را گرفت که عملا در نقاشی بروز کرده.
  پاسخ دی 15, 1401 at 8:07 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فاطیما جان در این مورد بهتر است که با مادر این کودک صحبت کنید تا شرایط مراجعه به روانشناس را برای او ایجاد کند در این مسیر شما نیز بهتر است که موضوع برای نقاشی بیان کنید در این حالت امکان تمرکز بر مسائل دیگر نیز برای این کودک ایجاد می شود.
   پاسخ دی 17, 1401 at 11:49 ق.ظ
 41. زهرا
  سلام.خسته نباشید.من یه پسر 6ساله دارم.تابحال هیچ سوال جنسی ازم نپرسیده ورفتاری ازش ندیده بودم امشب باگوشی من ازآلت تناسلیش فیلم گرفته و گوشیمو آورد که رمزشو باز کنم گفتم نه بعد گفت فیلم گرفتم می‌خوام پاک کنم گفتم خودم پاک میکنم اونم باترس گفت لختم .من وقتی فیلم و دیدم شوکه شدم اونم ترسید رفت اتاقش.حالا من نمی‌دونم چه برخوردی باهاش بکنم.
  پاسخ بهمن 8, 1401 at 4:21 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان نگرانی شما قابل احترام است اما بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و خب در این مورد در آرامش و بدون هیچ ایجاد ترس و یا احساس گناهی با او صحبت کنید و بپرسید چی شد که خواستی لخت از خودت فیلم بگیری و اجازه بدهید او بدون ترس از تنبیه و یا از دست دادن شما بتواند در این مورد با شما صحبت کند. در مسیر تعامل می توانید سوالات ذهنی او را بشناسید و به آن پاسخ بدهید
   پاسخ بهمن 9, 1401 at 11:31 ق.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان