تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

تحول موضوعات جنسی در کودکان (3 تا 7 سالگی)

تحول موضوعات جنسی در کودکان (3 تا 7 سالگی)

 

تحول موضوعات جنسی در کودکان (3 تا 7 سالگی)

غریزه ی جنسی یکی از غرایز پرقدرت بشر است که اگر برای مهار و هدایت آن به موقع اقدام نشود و از راه صحیح تعدیل نگردد، زمام اختیار آدمی را به دست خواهد گرفت و چون طوفانی سرکش، او را به منجلاب و فساد و تباهی خواهد کشاند (علی مردانی، 1386). غریزه ی جنسی از لحظه ی تولد در نهاد فرد وجود دارد. ارضای غریزه ی جنسی بر اثر لذتی که به دنبال دارد، کودک و نوجوان را به خود مشغول می دارد. تلاش برای ارضای درست و مناسب این غریزه نه تنها مذموم نیست بلکه بسیار نیکو و پسندیده نیز هست اما باید از طریق آموزش صحیح، کنترل و هدایت شود، بدین منظور آشنایی با ویژگی های جنسی کودکان در سنین مختلف ضروری است. در این مقاله سعی شده است تحول مسائل جنسی در دوره های مختلف رشدی کودک (3 تا 7 سالگی) مورد بحث قرار داده شود.

از هنگام تولد تا 3 سالگی کودک بیش از سنین دیگر سعی دارد با اندام حسی خود به کشف جهان برآید، در این سنین رفتارهای جنسی کودک ویژگی های خاصی را داراست:

 • نسبت به اعضای مختلف بدن خود کنجکاو می‌شود و در صدد کشف آن‌ها بر می‌آید .
 • از لمس کردن آلت تناسلی خود لذت می‌برد (توجه داشته باشید که لذت کودک 3-2 ساله ، با لذت جنسی تفاوت دارد).
 • به راحتی و بدون هیچ‌گونه خجالت و شرمساری درباره‌ی اعضای بدن خود صحبت می‌کند .
 • قادر به صحبت با دیگران و درک گفته‌های آنان است . می‌توان نام اعضای بدنش را به او یاد داد . مادر و پدر می‌توانند به منظور کمک به کودکان خردسال (تا 3 سالگی) و رشد ویژگی‌های جنسی سالم در آنان به نکات آموزشی زیر دقت کنند :

1- درباره‌ی اعضای مختلف بدن و کارکرد هر یک ، توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک بدهید . برای مثال ، دهان و دندان‌ها برای خوردن و جویدن غذا می‌باشد ، چشم‌ها برای دیدن و …

2- کودک را در آغوش بگیرید و اجازه دهید علاقه و محبت شما را از این طریق درک کند . کودکان نیاز به برقراری تماس‌های جسمانی با والدین و اعضای خانواده‌ی خود دارند .

3- به تدریج به فرزندتان تفاوت و خصوصی بودن بعضی از اندام‌های بدنش را یاد بدهید . برای مثال ، بینی عضوی از صورت است و دست زدن به آن اشکالی ندارد ، ولی آلت‌تناسلی اندامی خصوصی است و دیگران نباید به آن دست بزنند.

4- چنان‌چه فرزندتان با کودک غیر هم‌جنس خودش بازی می‌کند و متوجه‌ی تفاوت جنسی خودش با او می‌گردد ، سعی کنید تفاوت دختر و پسر را خیلی ساده و راحت برایش توضیح دهید .

5- به کودک یاد بدهید که اگر کودک دیگری قصد داشت آلت تناسلی او را ببیند ، با مخالفت کردن و گفتن این‌که: “این قسمت از بدن من کاملا خصوصی است” ، مانع از انجام این کار شود .

6- چنان‌چه فرزند خردسالتان درباره‌ی حاملگی سوالی پرسید ؛ سعی کنید با ساده‌ترین عبارات و جملات جواب او را بدهید .

7- سعی کنید هنگامی که درباره‌ی اعضای بدن – اعم از سر ، دست ، پا و آلت تناسلی صحبت می‌کنید، احساس گناه، شرمساری و خجالت نداشته باشید.

هم چنین بخوانید: تحول مسائل جنسی در کودکان (7 تا 12 سالگی)

سن 3-6 سالگی:

کودک در ۳ تا ۵ سالگی نسبت به خصوصیات جسمانی خود و تفاو تهای جنسی دختر و پسر کنجکاو است و کنجکاوی او صرفاً جنبه ی شناختی و کشف دارد. نوع پرسش های کودک معمو لاً در مورد آفرینش خود، کیفیت پیدایش و چگونگی به دنیا آمدن خود است، سوال هایی از قبیل مرا از کجا اوردی یا نوزاد از کجا می اید، و من کجا بوده ام. این سوال های آنان طبیعی و عادی است. دید کودک درباره ی بدن خود و همسالان، مانند دید والدین نیست؛ از این رو در پاسخ به این پرسش ها هم همواره باید به این نکته توجه داشت که روند آموزشی کودک باید تدریجی باشد و نباید هم هی جزئیات را یکباره در اختیار او گذاشت. پاسخ پرسشها باید کوتاه و ساده باشد (اوحدی، 1380).

در ۶- ۵ سالگی فعالیت هورمو نهای جنسی کم است؛ در ۷ سالگی، پسران نسبت به دختران ابراز علاقه می کنند اما این ابراز علاقه جنبه ی دوستی دارد نه جنبه ی جنسی. گاهی کودکان به هنگام استحمام، توالت یا تعویض لباس به بدن خود نگاه می کنند یا برای کنجکاوی آلت تناسلی خود را دس تکاری م یکنند. این رفتار گاهی به جهت مشکلات جنسی خشکی پوست آلت یا خارش یا سوزش آن است. در مواردی اضطراب، باعث این رفتار می شود و از این راه، کودک کسب آرامش می کند. به طور کلی، این رفتار هنگام استحمام، بازیگوشی، خستگی، بی حوصلگی، هنگام حرکت در خودرو، و هنگام مطالعه (در سنین تحصیل) بیشتر وجود دارد. در این گونه موارد، والدین باید خو نسردی خود را حفظ کنند و کودک را از این گونه رفتار بازدارند.

در واقع ویژگی های کلی کودک در این سنین را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • احساس کنجکاوی درباره‌ی تمام مسایلی که به جنسیت مربوط می‌شود . برای مثال ، دختر و پسر چه تفاوتی با هم دارند؟ … چرا مردان حامله نمی‌شوند؟ … کودک چگونه به دنیا می‌آید ؟ و …
 • ارضای حس کنجکاوی درباره‌ی اندام‌های تناسلی کودکان دیگر ، از طریق بازی‌هایی مثل دکتر بازی.
 • اطمینان حاصل کردن از جنسیت خود و توانایی تشخیص دادن دختر یا پسر بودن خود .
 • فهم و درک رفتارهای کلیشه‌ای زنانه و مردانه و تفاوت گذاشتن بین نقش‌های مادر و پدر در خانه (زن و مرد بودن).
 • آگاهی کامل نسبت به اعضای بدن خود . مادر و پدر می‌توانند به منظور کمک به کودکان 5-4 ساله‌ی خود و رشد ویژگی‌های جنسی سالم درآنان به نکات آموزشی زیر دقت کنند:

1- مفهوم خصوصی بودن اندام‌های تناسلی را به کودک یاد بدهید .

2- نام اعضای بدن او را (چه داخلی و چه خارجی) با کلمات و الفاظ درست و شایسته به کودک بیاموزید.

3- کودک را تشویق کنید تا سوالات مختلف خود را درباره‌ی جنسیت و اندام‌های تناسلی ، از شما یا افراد قابل اطمینان خانواده بپرسد (سلحشور، 1384).

منابع:

امین زاده، (1389). دکتر مجتبی، مسائل جنسی کودکان (تعلیم و تربیت فرزندان)، تهران: نشر قطره، چاپ اول.

سلحشور، ماندانا. (1384). اهمیت تربیت جنسی کودکان و نوجوانان در خانواده. مجله پیوند. شماره 317.

علی مردانی، ع. ( ۱۳۸۶ )؛ ازدواج سنت. نبوی، شمیم معرفت، شمار ه ی ۱.

 

برای مطالعه بیشتر:

تحول مسائل جنسی در کودکان (7 تا 12 سالگی)

منبع:مشاوره-ازواج.com

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه بازی های جنسی می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۳۰ نظر
 1. ثمین
  با سلام و خسته نباشید.به نظر شما آیا ارائه ی آموزش های جنسی به کودکان ضرورت دارد و باید حتما به آنها آموزش داده شود؟
  پاسخ اکتبر 25, 2016 در 11:31 ق.ظ
 2. مشاور
  اگر والدین خود را به بی خبری بزند یا غافل شوند و کودکان برای دریافت پاسخ سوالات خود به هر دری می زنند و در این راه ممکن است افراد سودجو و فرصت طلب با دادن اطلاعات نادرست، آنها را به انحراف بکشانند.بنابراین با تربیت صحیح جلو انحراف اخلاقی آن ها گرفته می شود و همچنین در آینده زندگی زناشویی و مشترک موفقی خواهند داشت.والدین با پاسخ به موقع ، قابل فهم و مطابق با سن فرزندشان، بین خود و فرزندشان اعتماد ایجاد می کنند که اولا اگر فرزندشان با سوالات و تجربیات جدیدی در رابطه مسائل جنسی مواجه شد ، بدون ترس و گناه و قبل از آنکه دچار مشکل و خطری شود، سوالات خود را با والدین مطرح و با آنها مشورت می کند، ثانیا اگر هر گونه اطلاعاتی از دوستان، هم کلاسی ها یا با دیدن فیلم به دست اورده باشد ، می تواند به راحتی با والدین مطرح کند، تا چنانچه اطلاعات نادرست و خلاف باشد ، توسط والدین تصحیح و جلو انجراف آنان گرفته شود.
  پاسخ اکتبر 26, 2016 در 3:25 ب.ظ
 3. شایان ملکی
  رشد طبیعی جنسی از زمان تولد تا 2 سالگی چه خصوصیاتی دارد؟
  پاسخ اکتبر 27, 2016 در 7:44 ق.ظ
 4. مشاور
  اصولا نوزاد یک موجود لذت طلب است که دائم به دنبال فعالیت های لذت بخشی مثل شیر خوردن، بو کردن و لمس کردن است.کودک به محض اینکه توانایی جسمی پیدا کند نسبت به بدن خود کنجکاو می شود و در جسم خود شروع به به اکتشاف می کند.با دست های خود اعضای بدنش را لمس می کند و وقتی مادر و مراقبین ،او را لمس می کنند،قلقلک می دهند ،می بوسند و نوازش می کنند،لذت می برد این لمس نوازش ها ،بخشی از آموزش جنسی کودک به حساب می آید از طریق همین لذت هاست که کودک دریافت عشق و محبت را یاد می گیرد.این مرحله تا حدود 18 ماهگی طول می کشد .کودک متوجه می شود که از طریق دهانش لذت فوق العاده ای به دست می آورد .هر چیزی را که به دستش می رسد به سمت دهان می برد.در دوران شیر خوارگی ،کودک با مکیدن ،دیدن او لمس کردن با جهان ارتباط برقرار می کند و دهان کودک همان آینه ای اصلی است که دنیا را برای او منعکس می کند پس بگذارید که این انعاکاس لذت بخش باشد.کودکان در سن 3 تا 5 سالگی مدام به اندام های تناسلی خود دست می کشند و از لمس آلت تناسلی خود لذت می برند. ، این دست کشیدن طبیعی است.آلت تناسلی پسر در سنین نوزادی و شیر خوارگی گاهی حالت نعوظ پیدا می کند که این امر طبیعی است.
  پاسخ اکتبر 29, 2016 در 8:07 ب.ظ
 5. شایان ملکی
  رشد طبیعی جنسی در سن 2 تا 6 سالگی چه خصوصیاتی دارد؟
  پاسخ اکتبر 30, 2016 در 6:55 ق.ظ
 6. مشاور
  در این سن کودکان به اندام جنسی همدیگر و علی الخصوص جنس مخالف حساس می شوند.در این سن کودکان لباس خود را پایین می کشند و اندام جنسی خود را به یکدیگر نشان می دهند و به اندام تناسلی هم دست می زنند معمولا انجام دادن این مار بدون برنامه ریزی قبلی است وناشی از تحریکات جنسی نیست و صرفا ناشی از کنجکاری است.در این سن کودکان ، درباره ی ازدواج پدر و مادر و رابطه ی عاطفی بین آنها می پرسند و این که وقتی پدر و مادر با هم ازدواج کردند آنها کجا بودند؟معمولا این سوالات درباره ی روابط زناشویی بین والدین نیست ،مگر این که کودکان اطلاعاتی از دوستان و بزرگتر ها یا دیدن فیلم ها و عمس های جنسی ، به دست آورده باشند.در این سنین دختران به سمت جنس موافق یعنی مادر و پسران به سمت پدر، تمایل پیدا می کنند.و با او همانند سازی می کنند اگر این همانند سازی به درستی و با موفقیت انجام شود دختران هویت زنانه و پسران هویت مردانه پیدا می کنند.
  پاسخ نوامبر 1, 2016 در 9:45 ق.ظ
 7. طیبه
  بهتره ما از چه سنی به سولات جنسی کودکان پاسخ بدیم؟
  پاسخ نوامبر 1, 2016 در 3:20 ب.ظ
 8. مشاور
  دو نیم تا 4 سالگی سن کنجکاوی است سنی که کودکان برای برقراری ارتباط با جهان اطراف خود ، سوالات بی شماری از آسمان و ریسمان و زمین و آسمان از والدین خود می پرسند.کودکان با آبشاری از سوالات و پر سش های گوناگون در ذهن خود ، به استقبال جهان می روند تا بدین وسیله خود و پیرامون خود را بشناسند.این سن، دوران کنجکاوی و بیداری جنسی است در ذهن کودکان سوالات بی شماری راجع به جنسیت ، تفاوت های دختر و پسر ، چگونگی خلق بچه و به دنیا آمدن او ایجاد می شود.اکثر محققان معتقدند که بهترین پاسخ ب سوالات جنسی کودکان ، زمانی است که کودک شروع به پرسیدن سوالات جنسی از والدین می کند لزومی ندارد که والدین فی البداهه و قبل از اینکه فرزندشان راجع به این مسئله سوالی داشته باشد، شروع به صحبت کردن راجع به مسائل جنسی با فرزندشان بکنند. همان گونه که والدین غذا و آب را جرعه جرعه به کودکشان می خورانند، در پاسخ به سوالات جنسی کودکان در این سن نباید وسوسه شوند و همه ی مطالب را یک جا به فرزندشان آموزش بدهند.بسته به پرسشهای مختلف کودکان ، در زمان های و موقعیت های متفاوت ، راجع به مسائل جنسی والدین باید پرسش های خیلی کوتاه و مختصر ، در حد یک یا دو جمله به آن ها بدهند و از توضیحات اضافه و گزافه گویی پرهیز کنند.به والدین خصوصا مادران توصیه می شود که اطلاعات درست و مناسب و نحوه ی آموزش صحیح و پاسخ به سوالات کودکان را از منابع موثق آموزشی مثل کتب آموزشی ، شرکت در جلسات آموزشی ، مراجعه به مشاوران و متخصصان روان پزشکی کسب کنند.پاسخ به سوالات کودکان بزرگتر و سنین قبل از بلوغ ، به عهده ی والدی هم جنس است.
  پاسخ نوامبر 2, 2016 در 1:18 ب.ظ
 9. ناشناس
  البته باید درباره نوع آموزش مسائل جنسی به جوانان نیز حرف زد.
  پاسخ نوامبر 3, 2016 در 7:11 ق.ظ
 10. ناشناس
  به نظر من بچه ها نیازی به آموزش در این زمینه ندارد آموزش و فقط اونها رو کنجکاو تر و اوضاع رو بدتر می کنه معمولا بعضی وقتها استثنا هم هست فقط بچه ها نباید با افراد منحرف روبرو بشن وگرنه کار تمومه
  پاسخ نوامبر 3, 2016 در 7:13 ق.ظ
 11. aa
  من خودم 11 سالمه و همه چیز رو میدونم کسی هم چیزی رو بهم نگفت خودم فهمیدم گناه دارن بچه هایی که دارن گول میخورن
  پاسخ نوامبر 5, 2016 در 1:05 ب.ظ
  • ناشناس
   من هم 11 سالمه مگه این روابط جنسی چیه که مادرا به ما نمیگن هان راستش هیچی به من چیزی نگفت ولی آخر فهمیدم ماجرا چیه ولی من میدونم
   پاسخ نوامبر 6, 2016 در 10:52 ق.ظ
 12. ناشناس
  با سلام منم یک پسر 7 ساله دارم و از روزی که بخواد در مورد مسائل جنسی جیزی بفهمه خیلی میترسم.
  پاسخ نوامبر 6, 2016 در 10:51 ق.ظ
 13. banafshe
  سلام وقت بخیریکی از اقوام ما شاغله و بیشتر اوقات دختر 5 ساله اش رو پیش ما میزاره مدتیه متوجه شدم وقتی که توی اتاق تنها میشه و فکر میکنه ما حواسمون بهش نیست پاهاش رو شدیدا روی هم فشار میده طوری که عرق میکنه و به نفس نفس می افته میخواستم بدونم این کارش نوعی خود اراضاعی هست؟ و ممکنه در اینده باعث نازایی بشه؟چکار کنیم این کار رو ترک کنه؟
  پاسخ ژانویه 19, 2017 در 7:45 ق.ظ
 14. همیار
  سلام با توضیحاتی که دادید حدس میزنم این دختر دچار اضطراب هست و در گفت و گوهای عامیانه اسم این رفتار همان خودارضایی هست ولی با خود ارضایی فرد بزرگسال فرق میکنه.این رفتار به هیچ وجه باعث نازایی نمیشه ربطی نداره بهتره به دنبال دلیل بروز این رفتار باشید.نسبتتون رو با این کودک نمیدونم که چقدر صمیمی هستید که دخترشون رو پیش شما میزارن ولی بهتر توصیه کنید مهد کودک ثبت نامش کنن.چرا که هم از نظر سنی در مرحله اس هست که باید مهد برود و هم دیگر تنها نیست و با گروه همسالان خواهد بود و این رفتار ریشه در اضطراب کودک دارد و او با این عمل خودش رو آروم میکنه اصلا هدف از خودارضایی رسیدن به آرامش و تخلیه هیجانی هست.ازمادرش بخواید حتما براش وقت بیشتری بزاره در آغوش بگیرتش خیلی نوازشش کنه.سعی کنید زیاد تنهاش نزارید اگر این رفتار رو در جلو چشم شما انجام داد بگید وقتی باهات رو بهم فشار بدی بین پاهات درد میگیره و اذیت میشی
  پاسخ ژانویه 19, 2017 در 8:08 ق.ظ
 15. مهرانه
  سلام مشکلی که من باهاش مواجه شدم اینه که پسرم 7 سالشه و به تازگی با آلت خودش بازی میکنه در حالی که خودش هم میدونه کار زشتیه نمیدونم با چه زبونی و یا چه رفتاری این عادت رو ازش دور کنم.اون برای این کارش پنهون کاری میکنه و اگه ما متوجه بشیم به شدت شرمسار میشه خواهش میکنم به من کمک کنید.
  پاسخ آگوست 6, 2017 در 3:30 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. بازی کردن با الت در دوران کودکی و حتی رفتارهای شبه خودارضایی در کودکان اغلب عادت هستند و گاها نشان دهنده اضطراب کودک می باشند. یک هشدار برای والدین اینست که هرگز هرگز این علامت رو نشان دهنده انجراف جنسی کودک و لذت بردن جنسی ندانند. بعلاوه فراموش نکنید که کودک شما هنوز به بلوغ نرسیده که هورمون های جنسی بالغانه با لذت های جنسی خاص را تجربه کند. این مسئله عادت شده و حتما لازم است که بحث اضطراب نیز مورد بررسی قرار گیرد. بعلاوه به یاد داشته باشید که کودک با تذکرات قبلی شما تنها احساس گناه بیشتری پیدا کرده. اصلا تذکر ندین نادیده بگیرید و سعی کنید روی کاهش اضطراب کار کنید. بعلاوه روش بیزاری درمانی نیز روش متداول برای کاهش استرس است.
   پاسخ آگوست 13, 2017 در 10:31 ق.ظ
 16. اسما
  با سلام و تشکر از سایت خوبتان آیا شرکت کودک سه ساله و ششه ماهه در کلاسهای تربیت جنسی که با نامهای بدن من مال خودمه ضروری است وفایده دارد؟
  پاسخ دسامبر 1, 2019 در 11:51 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز بسته به اینکه این کلاس ها توسط چه کسی اداره می شود و چه میزان اطلاعات و به چه سبکی به انها داده می شود موضوع متفاوت می باشد و بدون توجه به این موضوع نمی توان نظر دقیقی عنوان کرد. البته شما می توانید خودتان با داشتن آگاهی های لازم در این مسیر به فرزندتان کمک کنید و نیازی به حضوور در کلاس خاصی نمی باشد
   پاسخ دسامبر 1, 2019 در 1:35 ب.ظ
 17. عسل
  سلام پسر من ۵سالشه و. گاهی اوقات که مجبورم میزارمش پیش خواهرم که البته خواهر. من نسبتا مسن هستن پسر. من مدتیه که همش میخواد روی پای خواهرم بشینه و خودش و تکون بده و وقتی اون دعواش میکنه ناراحت میشه و میگه خوشم میاد و. اونجام بزرگ میشه جلوی کسی هم اینکارو نمیکنه میدونه کار. بدیه من از. وقتی فهمیدم حالم خیلی بده چرا بچه این سنی باید این و. تجربه کنه واقعا نمیدونم چی کار کنم دیگه نمیتونم پیش خواهرم برم اونم ناراحته
  پاسخ دسامبر 27, 2019 در 10:22 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز کودک شما معنای اینکه این عمل جنسی می باشد را متوجه نیستند و بر اساس لذتی که تجربه کرده اند این عمل را مایل هستند تکرار کنند . بهتر است از خواهرتان بخواهید تا از این عمل خوداری کنند و حتی در زمانی که به خواب احتیاج دارد از قرار دادن و لمس بدن فرزندتان خوداری کنند و سعی کنید برای او محیطی را محیا کنید که به چیزهایی که علاقه دارد در آن توجه شده باشد و با توجه به علایق او از جمله بازی ها ، برنامه ها کارتونی و... می توانید کسب لذت او را در محیط دیگری به او کمک کنید که تجربه کند که برای او آسیب زا نمی باشد . از سرزنش و تنبیه بدنی خوداری کنید چون برای کودک شما این عمل تنها یک لذت است و معنای جنسی ندارد و به مرور با مدیریت می توانید این علایق را به سمت دیگری هدایت کنید .
   پاسخ دسامبر 28, 2019 در 12:52 ب.ظ
 18. مبینا
  سلام من یک دختر 4 سال و نیمه دارم جدیدا متوجه شدم روی شکم می‌خوابه و خودش رو روی زمین حرکت میده.. تمام بدنش سفت میکنه... من نمیدونم چرا این حرکت انجام میده میشه راهنماییم کنید که چه برخوردی باهاش داشته باشم
  پاسخ می 4, 2020 در 3:13 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما مبینا جان دقت کنید که برای کودکان این رفتار معنای جنسی ندارد و ممکن است تنها بر اساس لذتی که به صورت اتفاقی از این کار تجربه کرده باشد آن را تکرار می کند بهتر است از تنبیه ، سرزنش کردن و یا برچسب زدن به او خوداری کنید و سعی کنید که برای او محیطی را ایجاد کنید که به علایق او بیشتر توجه شود تا از تمرکز بر این رفتار کاسته شود . در این زمان ها می توانید بدن توجه به کاری که او انجام می دهد او را تشویق به انجام یک کار پر هیجان کنید و همچنین دقت داشته باشید که بهتر است از نظر بدنی نیز از دخترتان سوال کنید که خارش و یا قرزمی نداشته باشد چون ممکن است خارش و یا عفونت و ... باعث شود که کودک به اندام تناسلی خود بیشتر توجه کند و ان را دستکاری کند .
   پاسخ می 4, 2020 در 12:28 ب.ظ
 19. مهری
  با سلام من پسر ۷ ساله ای دارم که در ظاهر خیلی مودب .و میدونه که جای خصوصی داره و کسی نباید لمسش کنه ولی دو تا از دوستام که بچه هم سن این دارن بهم گفتن پسرم از فرزندشون خواسته که جاهای خصوصیشونو لمس کنن.من باید چه کار کنم که این کار رو ترک کنه.در ضمن من غیر مستقیم گفتم که من متوجه این کارا میشم و ناراحت میشم
  پاسخ می 21, 2020 در 12:27 ق.ظ
 20. Jareck
  سلام، من دختری ۶ ساله دارم که مدتی است متوجه شدم وقتی تنها میشه ، یا کسی حواسش نیست ، به اتاقش میره، لباس رو در میاره و با اسباب بازی هاش با خودش رفتارهایی شبیه خودارضایی انجام میده، اولین بار که این رفتار رو ازش دیدم فشارم رفت رو۱۰۰۰ ولی خودمو کنترل کردم و بهش گفتم اگه سوالی داره از خودم بپرسه، البته من یه پسر ۱سال و نیمه هم دارم و میدونم که اندام تناسلی پسرم رو موقع تعویض پوشک دیده، گاهی فکر میکنم منتظر یه وقت خالی هست که بره این کار بکنه، و البته عاشق دکتر بازی و منشی بازی هم هست واقعا درمانده شدم، ممنون میشم راهنمایی کنید
  پاسخ جولای 26, 2020 در 12:56 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد کودک شما در سن کنجکاوی های جنسی قرار دارد اما دقت کنید که بهتر است در این مسیر به صورت حضوری او را به روان درمانگر تحلیلی کودکان ارجاع بدهید تا بتوانیم با بازی و... به او کمک کنیم تا شرایط بهتری را تجربه کند . از سرزنش کردن او خوداری کنید و در زمان مواجهه شدن با این شرایط در احترام به او کمک کنید که لباس هایش را بپوشد و به او بیان کنید که بدن ادم ها خصوصی می باشد و حتی در بازی نباید لباس را خارج کرد و در این مسیر سعی کنید که در حریم خصوصی تر پوشاک کودکتان را عوض کنید چون می تواند این تفاوت اندام های جنسی برای دخترتان با سوالات زیادی همراه شود و این موضوع باعث شود که او نسبت به این تفاوت در اندام های جنسی کنجکاو تر شود . سعی کنید که محیط را محیا کنید که در آن علایق او وجود داشته باشد تا تمرکز او بر این مسائل کاهش یابد و بتواند مسیر رشدی بهتری را طی کند.
   پاسخ جولای 26, 2020 در 11:32 ق.ظ
 21. بهار
  سلام یه پسربچه سه ساله داریم علاقه زیادی به ساق پا خانما داره اگه یه پا بزاری جلوش ساعتها نوازشش میکنه ماچش میکنه روش میشینه (بدنش هم درحالت نعوظ قرار میگیره) باید چجوری بااین بچه رفتار کنیم؟؟؟
  پاسخ سپتامبر 9, 2020 در 10:21 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما بهار جان در این مسیر بهتر است از در اختیار گذاشتن این شرایط برای کودکتان خوداری کنید و سعی کنید که در این مسیر مسیر تربیتی و اموزشی خود را در کنار شرایط سنی کودکتان را با روان درمانگر به صورت حضوری در میان بگذارید تا همه شرایط بررسی شود و به کودک شما کمک شود تا شرایط رشدی بهتری را تجربه کند . دقت کنید که این شرایط اگر ادامه پیدا کند می تواند در بزرگسالی مشکلات زیادی را برای او ایجاد کند پس بهتر است سعی نکنید که برای سرگرم کردن او از این شرایط استفاده کنید و سعی کنید که دلایل این گرایش را به صورت دقیق مورد بررسی قرار بدهید و خودتان نیز توجه کنید که بهتر است از ماساژ داذن خوداری کنید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685895
   پاسخ سپتامبر 9, 2020 در 12:45 ب.ظ
 22. سکینه
  من پسرم ۷ سالشه،باپسرخواهرم که۱۳ سالسه،خیلی دوستو صمیمی اند.من متوجه شدم که پسر خواهرم با پسرم کارای بدی کرده،آلت خودشو نشون پسرم داده و مال پسرمم نگاه کرده،و بعد متاسفانه الت خودشو مالیده به مال پسرم و بعدشم کرده پشت پسرم.حالم خیلی داغون شده بود هنوز هم خوب نشدم.چیزی که ذهنمو درگیر کرده اینه که،نکنه به پسرم از لحاظ روحی اثر کرده،و صدمه دیده از لحاظ روحی و روانی و یاجسمی صدمه دیده.و اینکه پسرم چرا نه نگفته بااینکه من یادش داده بودم این مسایلو.اما بنظرم خودم از رو بچگی و بازی دونستن و اعتمادی که پسر خواهرم داره،مفاومت نکرده،اما باز نگرانم نکنه خود پسرمم خوشش اومده ازینکار،ایا تو این سن لذتو میفهمن و خوششون میاد؟؟؟
  پاسخ اکتبر 26, 2020 در 7:18 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز ببین عزیمز نگرانی شما برای کودکتان قابل احترام هست اما دقت کنید که بهتر است همبازی های کودکتان هم سن او باشند چون اگر او در این شرایط سنی وارد اینگونه مضووعات شود می تواند هم برای او باعث ایجاد بلوغ زودرس شود و هم اینکه آسیب های جسمی و روحی را به دنبال داشته باشد . بهتر است در این مورد در احترام در زمان مناسبی به پسر خواهرتان اخطار بدهید که در صورت تکرار حتما با او برخورد خواهید کرد . و در کنار آن نیاز است که با فرزندتان نیز صحبت کنید البته بدون هیچ گونه تنبیه و سرزنش و سعی کنید که دلیل این پنهان کاری را بفهمید و در کنار آن سعی کنید که به او بیان کیند که این رفتارها می تواند چه آسیب هایی داشته باشد در کنار اینکه با توجه به سن کودکتان حتما نیاز است که در اول اطلاعات او را دریافت کنید و بعد اطلاعات درست را متناسب با شرایط سنی و اطلاعات خودش در اختیار او قرار بدهید . در این مسیر دقت کنید که اگر تغییر رفتاری را مشاهده می کنید نیاز است که کودکتان را به روانشناس ارجاع بدهید . در مورد لذت دقت کنید که کودکان در مورد بدن خود کنجکاو هستند و در این مسیر لمس شدن می تواند برای هر فردی احساس لذت را ایجاد کند که بهتر است سعی کنید به کودکتان احساس گناه ندهید چون این یک امر فیزیولوژی هست و از دامنه اختیارات او بیرون می باشد .
   پاسخ اکتبر 27, 2020 در 1:00 ب.ظ
نظر دهید