تغذیه کودکان نوپا و بزرگتر

تغذیه کودکان نوپا و بزرگتر

تغذیه کودکان نوپا و بزرگتر

 

در این مقاله با هدف آگاه سازی والدین از جنبه های روانی تغذیه و اثرات آن بر فعالیت غذا خوردن کودکان نوپا و بزرگتر مجموعه ای از نکات مهم گرد آوری شده است .

کودکان نوپا(بین یک و نیم تا دو سالگی) تا حدودی قادر به استفاده از غذای خانواده و هضم آن هستند. هر ماه این امکان وجود دارد که بر توانایی های آنها برای اینکه خودشان به تنهایی غذایشان را بخورند، افزود.

یکی دیگر از دردسر های شایع غذا دادن به کودکان نوپا، امتناع آنان از خوردن است. این کار والدین را نگرانی می کند پس به او برای خوردن غذا اصرار کرده یا سعی می کنند بزور به وی غذا بدهند در صورتی که با اصرار موفق نخواند شد. بنابراین انتخاب های مختلفی را پیش روی او قرار می دهند تا شاید بتوانند کودک را به خوردن ترغیب کنند، انتخاب برای کودکان نوپا بی معنا ست، و در آخر هم کودک غذایی نخورده اما کلی هم بیسکویت، پفک، شکلات و دیگر خوراکی های بی خاصیت را از شما دریافت کرده است.

کودک نوپا متوجه می شود که هنگام صرف غذا می تواند توجه شما یا سایر اعضای خانواده را جلب کند در نتیجه تا قاشق به دهان او نزدیک می شود، دهانش را می بندد و لبهایش را به هم فشار می دهد و صورتش را بر می گرداند به شکلی که قاشق در برابر گوش او قرار می گیرد. گاهی هم کودکتان غذایی را که همیشه دوست داشته، نمی خورد و شما را عصبانی می کند و به حدی که می گویید:« تو که همیشه اینو دوست داشتی…» اما او هیچ گونه تمایلی به خوردن ندارد و حتی تقاضای پفک و شکلات دارد و از اینجا ست که جنگ خوردن و نخوردن به جنگی همیشگی مبدل می شود. اغلب مشکلات مربوط به تغذیه کودک و چنانچه والدین آرامش خود را حفظ کنند برطرف می شود و نباید در مورد تغذیه فرزندتان مضطرب ونگران باشید زیرا این نگرانی در بیشتر مواقع بی مورد است. پیشنهادهایی در جهت تسهیل فرآیند غذا خوردن کودک نوپا ارائه می گردد.

کودکان گاهی اوقات اشتهای خوبی داشته و خوب غذا می خوردند، در مقابل بعضی وقتها هم اشتهایی به غذا ندارند و بدغذایی می کنند، گاهی هم هنگام ناهار غذا را بسیار با اشتها می خورند ولی برای شام بی اشتها می شوند یا برعکس در چنین مواردی پیشنهاد می شود میزان غذایی را که برای ناهار و شام کودک در نظر گرفته اید، اندکی کاهش دهید.

از زمانی که کودک نوپایتان می تواند از قاشق و لیوان استفاده کند، اجازه دهید خودش به تنهایی غذا بخورد، هر چند که آنها کثیف کاری می کنند و خیلی طول می کشد که غذایشان را بخورند اما اگر شما چنین اجازه ای به آنها بدهید استقلال طلبی را در آنها تشویق کرده اید( حتی اگر نتواند با قاشق غذا بخورد یکی در میان با دست غذا بخود)

اگر کودکتان خوب غذا می خورد از او بسیار تعریف و تمجید نمایید و اگر به اندازه کافی غذا نخورد، وی را مجبور به بیشتر غذا نخوردن نکنید.

تا حد امکان غذا ها و خوراکی های متنوعی به فرزندتان بدهید تا متوجه علائق غذایی او بشوید. اگر خودتان غذایی را دوست ندارید، کودک را از مصرف آن محروم نکنید، همچنین در صورتی که بچه به غذای خاصی علاقه دارد آن را در رژیم غذایی وی بگنجانید.

بعضی والدین از پرخوری فرزندشان تعریف و او را برای این کار تشویق می کنند ولی بهتر است از این کار اجتناب کنند زیرا کودک فکر می کند پرخوری رفتار خوبی است.

بهتر است اعضای خانواده حداقل روزی یک وعده را با هم غذابخورند. اگر امکان این کار وجود ندارد یا اینکه کودکتان زودتر از شما غذا می خورد سعی کنید همراه همسرتان در کنار بچه ها نشسته و در کنار آنها میوه یا غذای سبکی میل کنید مطمئن باشید اهمیت ارتباط بین اعضای خانواده در هنگام صرف غذا، کمتر از ارزش مواد غذایی که کودک دریافت می کند نیست علاوه بر این وقتی کودکی همراه والدین خود غذا می خورد آداب غذا خوردن را بدون تذکر دادن از طریق یادگیری مشاهده ای فرا می گیرد.

تا حد امکان روال و زمان معینی را برای غذا خوردن تعیین کنید و سعی کنید از آن پیروی کنید اگر یک روز زودتر و یک روز دیرتر به او غذا بدهید. منتظر بداخلاقی های او باشید زیرا افت قند خون مسبب تغییرات در خلق می شود، چنانچه بزرگتر شود تا نیم ساعت می توانید زمان غذا دادن او را زودتر یا دیر تر کنید.

تغذیه کودکان نوپا و بزرگتر

اگر فرزندتان به طور ناگهانی و یک دفعه تمایلش را به غذایی از دست می دهد و از خوردن آن امتناع می کند به موضوع توجهی نشان ندهید. اجازه دهید، آنچه را که دوست دارد، بخورد و آنچه را که نمی خواهد نخورد و زمانین که غذایش را تمام کرد بدون هیچ صحبتی با اشاره ای ظرفش را بردارید. اگر نوع غذا را برای شما معین کرده که دوست ندارد. مثلا « من خورشت کرفس دوست ندارم» بحث نکنید احتمال اینکه این غذا  را در آینده بخورد هست زیرا کودکان نوپا در مورد علاقه هایشان ثبات ندارند اما اگر شما رفتار مناسبی نداشته باشید این قبیل موارد در آنها تثبیت می شود ولی با رفتار مناسب اکثر این رفتارها به مرور زمان اصلاح می شوند.

اگر فرندتان غذایش را نمی خورد، مجبورش نکنید تا تمام کردن غذایش سر سفره یا میز غذا بنشیند. کودکان نوپا در لجبازی استاد هستند بهتر است با او سازش کنید یعنی به او بگویید سه تا قاشق از غذایت را بخور و بعدش برو به هیچ وجه هم کوتاه نیایید. در چنین مواقعی به هیچ وجه باقی مانده غذایش را کسی از اعضای خانواده نخورد و چنانچه تقاضای شکلات، بیسکویت و … کرد ندهید. آرام باشید و با خونسردی برخورد کنید اگر فرزندتان یک وعده غذایی را کامل نخورد یا اصلا نخورد دچار سوء تغذیه نمی شود ولی می تواند آغاز جنگ شما و او باشد.

در نظر داشته باشید پس از دو نیم سالگی، با بزرگتر شدن بچه ها ، توانایی های بیشتری بدست می آوردند بنابراین لازم است خطوط قرمز معین را در مورد آنها  دور بریزید یا تغییر دهید ،  آنها تمام سعی و تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا این حد ومرزها را بررسی کنید. در این زمانی والدین مجبور هستند دوباره تمام قواعد و حد و حدود را به روشنی برای او مشخص و قاطعانه و عاقلانه آنها را حفظ و رعایت کنند. برای اینکه غذا را با آرامش بیشتری صرف کنید ( حالا که او بزرگتر شده ) می توانید در آماده کردن و چیدن سفره یا میز مشارکت دهید. برای مثال از او بخواهید:« می تونی بشقاب ها رو ببری؟» سر میز هم از او بخواهید بعضی وسایل را که می تواند به شما بدهد مثل ظرف سس و شما والدین هم بایستی به جا ومناسب پاسخ رفتارهای کودکتان را بدهید مثلا متشکرم، ممنونم و … .

هیچ وقت چند نوع خوراکی را باهم به کودکتان هرچند بزرگتر شده باشد پیشنهاد نکنید تا از بین آنها یکی را انتخاب کند زیرا این کار شما را با مشکل روبه رو می کند و مثل این است که دنبال دردسر می گردید حتی چند نوع غذا نپزید تا او یکی را انتخاب کند و بخورد چون خانه رستوران نیست و شما با این کار به فرزندتان پیام غلطی را می فرستید چنانچه از غذا خوردن فرزندتان راضی هستید بعد از ۵ سالگی به او حق انتخاب بین دو تا سه نوع غذا بدهید.

گاهی کودک سر میز یا سفره نمی ماند این مشکل وقتی کودک نوپا بزرگتر می شود شروع می شود و غذا خوردن را سخت می کند. وقتی بچه هنگام غذا خوردن اغلب از سر سفره یا میز بلند می شود و دوباره بر می گردد، ظرف غذایش را به جای دیگری می برد و یا وسط غذا زیر میز می رود، در واقع در حال محک زدن حد و مرزها و نیز بررسی امکان بهانه گیری از غذا و سرانجام تحمیل خود به شما والدین است. یادتان باشد که غذا خوردن باید فعالیتی لذت بخش باشد و همه اعضای خانواده در آن شرکت داشته و با یکدیگر ارتباط و تعامل داشته باشند، واقعیت این است که ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر هنگام صرف غذا به اندازه خود غذا ارزش و اهمیت دارد. پس قواعدی را که برای آن تعیین کرده اید قاطعانه حفظ و اجرا کنید. کودک باید بداند که همراه سایر اعضای خانواده باید سر سفره یا میز غذا بنشیند تا آداب غذا خوردن، نشستن، درخواست کردن و … را یاد بگیرد و شما هم با تشویق، رفتار های خوب و مورد پسندتان او را تقویت کنید، تا یادگیری حاصل شود، نشستن کودکان سر سفره، یا میز غذا برای سلامت آنان از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا وقتی کودک حرکت می کند و جنب و جوش دارد دستگاه گوارش کودک دچار مشکل می شود در ضمن وقتی کودک در کنار سایر اعضای خانواده سر سفره می نشیند نشانگر این است که او نیز عضوی از خانواده است و باید به قواعد احترام بگذارد.

بسیاری از والدین قانون و روال خاصی را در حین صرف غذا رعایت نمی کنند زیرا همه توجه آنها به میزان غذایی است که کودک خورده یا اینکه فرزندشان غذایش را تمام کند و حاضرند فقط برای خوردن کودک چمششان را بر هر رفتار ناشایست و غیره قابل قبول بندند. قابل تصور است وقتی والدین شروع به اجرای قوانین می کنند در ابتدا دردسرشان بیشتر می شود باید حواسشان را جمع کنند به موقع اقدام کنند و اجازه ندهند غذا خوردن جنگ اعصاب شود. در اکثر موارد یادآوری اینکه کودک باید سرسفره یا میز بنشیند و غذایش را بخورد، کافی است اما اگر او توجهی به حرف شما نمی کند یا رفتارهای پرخاشگرانه دارد، از روش « اگه یک بار دیگه این کار با بکنی تنبیه(محروم) می شی!» استفاده کنید که در بیشتر موارد اثر گذار است.

در مورد زمان نشستن کودک سر سفره واقع بین باشید کودکان زیر ۵ سال حداکثر ۱۵ دقیقه می توانند سر سفره بنشینند. برای فرزندتان روشن کنید که سر سفره یا میز غذا باید چه رفتاری داشته باشد. پرتاپ اشیاء یا مواد غذایی، جرو بحث ، داد و فریاد و رفتارهایی از این قبیل در تمام سنین غیر قابل قبول و ممنوع هستند.

در مورد مشکل بیش از حد تنقلات غیر ضروری خوردن، به نظر می رسد اولین گام غلط را والدین برداشته اند، وقتی مقدار زیادی کیک، شکلات، چیپس، پفک و نوشابه در دسترس کودک باشد، چگونه می توان او را برای خوردن آنها سرزنش  کنید اگر شما والدین بدون تامل به تقاضای کودکتان برای خوردن اینگونه تنقلات جواب مثبت بدهید در مورد بی اشتهایی فرزندتان به غذا های سالم مقصر هستید. اینگونه تنقلات خوراکی های با ارزش غذایی کم هستند و در عین حال حاوی قند زیاد می باشند که اندکی بعد از مصرف کردن آنها، قند خون به شدت بالا می رود و بچه علائمی نظیر تقلا و سرو صدای زیاد از خود نشان می دهد و پس از مدت کوتاهی که قند خونش دوباره افت می کند( که شاید حتی پایین تر از میزان اولیه اش هم برود) شما با بداخلاقی، نق نق کردن، گریه و بهانه گیری های او روبه رو می شوید. برای جلوگیری از کشمکش با کودکتان در مورد خوردن چنین تنقلاتی از خریداری خوراکی های با ارزش غذایی کم خودداری کنید هر چقدر این خوراکی ها کمتر در دسترس باشند جر و بحث کاهش پیدا می کند حتی اگر خودتان استفاده می کنید در مقابل دیدگان فرزندتان نباشد. هرگز از چنین خوراکی هایی به عنوان پاداش برای غذا خوردن یا خوب غذا خوردن یا رفتار خوب استفاده نکنید. به هیچ وجه اجازه ندهید کودک بعد از غذای اصلی از این خوراکی ها استفاده کند و همیشه به کودک اطلاع و آگاهی بدهید که زمان غذا خوردن نزدیک است.

منبع:مشاوره-ازواج.com

۴۶ دیدگاه ها

 1. کیمیا
  غذا خوردن کودک نوپا دقیقا باید به چه صورت باشد؟؟؟؟
  پاسخ شهریور 19, 1395 at 2:51 ب.ظ
 2. مشاور
  گاهی غذا را دردهان نگه می دارد و آن را نمی بلعد ولی ممکن است برای خوردن همان غذا بعد از چند ساعت علاقه نشان دهد.در این زمان به تدریج یاد می گیرد که چگونه می تواند از قاشق به طور نسبتا صحیح استفاده کند، به ویژه اگر خیلی گرسنه باشد. در گرفتن فنجان هم مهارت پیدا کرده و آن را با یک دست می گیرد و می تواند شیر و مایعات را از فنجان یا لیوان بنوشد.
  پاسخ شهریور 20, 1395 at 3:41 ب.ظ
 3. ناشناس
  با سلام اگه ممکن راجع به الگوی رشد و نیازهای تغذیه ای مناسب در کودکان نوپا توضیح بدن با تشکر
  پاسخ شهریور 21, 1395 at 12:19 ب.ظ
 4. مشاور
  هر یک از کودکان یک تا دو ساله الگوی رشد خاص خود را دارند و نباید با الگوی رشد سایر کودکان مقایسه شوند.در اشتها و رشد هر کودک نیز معمولا نوساناتی مشاهده می شود.یعنی گاهی از اشتها و رشد بیشتری برخوردارند و برخی اوقات اشتهای خوبی ندارند.بدیهی است اگر مادران از این تغییرات اشتها و رشد باخبر باشند نگرانی و یا جنگ و جدال در مورد غذا خوردن کودک به وجود نمی آید.معمولا متناسب با میزان رشد خوب کودکان و مراحل تکامل مناسب آنان، نیاز به مواد مغذی نیز تغییر می کند و عواملی مانند حرکت، بازی ، فعالیت و اندازه بدن کودک، سوخت و ساز معمولی بدن، وضع سلامت و یا بیماری کودک همه به عنوان معیار نیاز های تغذیه ای او به شمار می روند .بنابراین مواد غذایی که در اختیار کودک قرار می گیرد باید به گونه ای باشد که موارد زیر را تامین کند. رشد سریع مغز و افزایش سلول های آن فعالیت های فیزیکی سرعت رشد جسمی کودک ( افزایش اندازه اسکلت بدن نظیر استخوان ، ماهیچه و غیره ) تکامل سریع سیستم ایمنی کودک ترمیم سریع بافت ها و جبران آنچه که در جریان بیماری از بین می رود. مسلما در سرعت رشد جسمی ، تامین انرژی لازم، استفاده از پروتئین با ارزش بیولوژیک بالا (نظیر تخم مرغ) ، کلسیم، فسفر،پتاسیم،روی ( با مصرف لبنیات و گوشت) و ... بسیار موثر بوده و کمبود هر یک از آنها و سایر مواد مغذی لازم، می تواند بر روند رشد اثر گذاشته و حتی آن را مختل نماید.
  پاسخ شهریور 23, 1395 at 8:03 ق.ظ
 5. مهناز
  اگه ممکنه در مورد انرژی و مواد مغذی مورد نیاز یک کودک یک تا دوساله صحبت کنید
  پاسخ شهریور 23, 1395 at 10:30 ق.ظ
 6. مشاور
  در مورد میزان انرژی یا کالری دریافتی از مواد مغذی آنچه در کتاب ها به عنوان مقدار مورد نیاز روزانه توصیه می شود به عنوان یک راهنما است و چون این میزان از مواد غذایی ، برای برنامه ریزی غذایی جمعی تدوین شده و ممکن است برای برخی از کودکان بسیار بیشتر از نیاز فیزیولوژیک آنان باشد.لذا مقدار مواد مورد نیاز برای فرد فرد کودکان باید بر اساس عواملی نظیر اشتها ، اندازه جثه، میزان فعالیت و حتی نوع رابطه مادر با کودک پایه ریزی شود. وزن به تنهایی نمی تواند معیار خوبی برای تعیین انرژی مورد نیاز و مقدار مواد غذایی دریافتی کودک باشد.به ویژه در زمان هایی که کودک رشد بیشتری دارد نظیر سال اول زندگی و یا بعد ها در سال های بلوغ، همچنین برای کودکانی که زیر وزن استاندارد هستند یا آنهایی که افزایش وزن دارند مقدار انرژی و غذای مورد نیاز متفاوت است.به هر حال می توان گفت معیار وزن فقط یک راهنما است. در سال دوم زندگی همزمان با کاهش آهنگ رشد، میزان نیاز به پروتئین و کالری بر اساس کیلوگرم وزن بدن نیز کاهش می یابد ولی باید به میزان دریافتی مواد مغذی دیگر مانند کلسیم ، آهن ، ویتامین C، ویتامین A، اسید فولیک توجه داشت.کلسیم و آهن برای رشد کودک ضروری است.بنابراین در صورتی که برنامه غذایی کودک حاوی مقدار مناسبی از مواد غذایی نظیرلبنیات باشد کلسیم او تامین می شود.گوشت ، حبوبات، بعضی از سبزی ها و میوه های تازه و خشک غنی از آهن هستند و می توانند نیازهای تغذیه ای کودک را از نظیر آهن تامین کنند.ولی هنوز هم باید آهن را به میزان 15 میلی گرم در روز تا سن 2 سالگی دریافت می کنند که معمولا به صورت قطره یا شربت آهن خواهد بود.در برنامه غذایی روزانه کودک میوه و سبزب باید گنجانده شود تا کودک قسمتی از ویتامین های مورد نیاز خود را از این طریق هم دریافت کند.
  پاسخ شهریور 24, 1395 at 9:20 ق.ظ
 7. مهناز
  آیا کودک نوپا به مولتی ویتامین نیاز دارد؟؟؟
  پاسخ شهریور 24, 1395 at 10:12 ق.ظ
 8. مشاور
  استفاده از قطره مولتی ویتامین در سال دوم زندگی ضروری است و در موارد زیر اهمیت این ضرورت چشمگیر تر است.کودکانی که در سن یک سالگی از شیر مادر محروم می شوند.تماس کافی با نور خورشید ندارند.غذاهای گوشتی و پروتئین کم میخورند و مصرف مستمر لبنیات جزو عادات غذایی خانواده نیست.کودکان کم اشتها و یا محروم از توجه و عطوفت خانواده که به مقدار کافی منابع مهم ویتامین را دریافت نمی کنند.کودکانی که بد غذا هستند یا به لبنیات علاقه نداشته و یا به آن حساسیت دارند.
  پاسخ شهریور 25, 1395 at 7:31 ق.ظ
 9. مهتاب
  سلام چه زمانی باید کودک خودش غذا بخورد یا اینکه چه علائمی در کودک نشان دهنده زمان خود تغذیه ای اوست؟
  پاسخ شهریور 31, 1395 at 6:01 ق.ظ
 10. مشاور
  هر روز ، کودک نوپا بر مهارت های حرکتی خود می افزاید.این مسئله شامل مهارتهای وی در غذا خوردن نیز می شود.به طور مثال بر داشتن تکه های غذا به کمک شست و سایر انگشتان یکی از اولدین قدم های وی در خود تغذیه ای می باشد.این مهارت در سن حدود 9 ماهگی به دست می آید .در همین سن آنها آماده ی خوردن غذا کمکی یا شیر اما به کمک نی می باشد.اکثر کودکان مهارت غذا خوردن را در حدود یک سالگی به دست می آورند.بعضی ممکن است تا 18 ماهگی نیاز به کمک داشته باشند.بعد از دو سالگی اکثر کودکان می توانند از فنجان بدون در پوش استفاده کنند ولی اگر از خوردن با نی لذت می برند ادامه آن هیچ منعی ندارد.زمانی که کودک متوجه شود که خود قادر است غذایش را به دهانش ببرد دیگر تمایلی به کمک شما دراین زمینه ندارد.بااین که مسئله تغذیه ای کودک توسط خود وی باعث کثیفی و ریخت و پاش زیادی می شود ولی ارزشش را دارد که کودک این مهارت را فرا بگیرد.خود تغذیه ای یک مهارت تکاملی مهم در کودک است که والدین باید آن را پرورش دهند.به کودکان اجازه دهید که خود تغذیه کنند و تنها در صورتی که غذای کافی نمی خورند به آنها کمک کنید.
  پاسخ شهریور 31, 1395 at 6:26 ق.ظ
 11. ناشناس
  آیا کودکان نوپا می توانند دچار اضافه وزن می شوند؟
  پاسخ مهر 2, 1395 at 9:37 ق.ظ
 12. زاهد
  شاید باورش برایتان سخت باشد که حتی کودکان خردسال و یا شیرخوار نیز می توانند دچار اضافه وزن باشند و شما به عنوان والد ممکن است قادر به تشخیص این مسئله نباشید.تنها با نگاه کردن نمی توان گفت که کودک وزن مناسب دارد یا خیر. والدین و حتی بعضی از پزشکان تصور می کنند که یک کودک با وزن مناسب کمبود وزن دارد و اضافه وزن را در اطفال دست کم می گیرند.
  پاسخ مهر 3, 1395 at 5:32 ق.ظ
 13. ناشناس
  خب چه موقع وزن کودک مشکل ساز می شود.؟
  پاسخ مهر 5, 1395 at 7:06 ق.ظ
 14. مشاور
  کودکی که بیش از یک سال و نیم سن دارد و همچنان چاق است جای نگرانی دارد زیرا چاقی می تواند از مراحل اولیه ی تکاملی مانند سال اول زندگی یا سن پیش دبستانی عارض شود. مشخص شده است که اضافه وزن کردن سریع وزن بدن بدون رشد قدی همزمان حتی در کودکان کم وزن با سن 2 سال می تواند باعث افزایش ریسک دیابت در جوانی شود.به همین دلیل باید از همان دوران شیرخوارگی کودک خود به فکر عادات و شیوه ی زندگی سالم باشید.در دوران شیرخوارگی کودک خود شما بیشترین کنترل را در تغذیه و میزان فعالیت بدنی آنها دارید.به نوعی این دوران را پایه ریزی کنید که کودک شما به طور سالم رشد کند.
  پاسخ مهر 6, 1395 at 10:15 ق.ظ
 15. ترابی
  سلام دوستان .بنده کودک نوپا دارم دقیقا نمیدونم چه غذاهایی رو نباید به این کودکان داد؟اگه ممکنه من رو راهنمایی کنید
  پاسخ مهر 6, 1395 at 11:20 ق.ظ
 16. مشاور
  غذاهای فرآوری شده : اغلب غذاهای فرآوری شده که از سوپر مارکت ها خریداری می کنید ، حاوی نمک، چربی و شکر زیاد بوده و جزء غذاهای ضعیف هستند.این نوع غذاها ، طعم طبیعی ندارند و حتی گاهی اوقات حاوی ترکیباتی هستند که روی برچسب شان عنوان نمی شود. صبحانه های بسیار شیرین : بیشتر صبحانه هایی که به کودکان داده می شود، بسیار شیرین است، بنابراین باید به اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی توجه کنید. فست فود ها: فست فودها مواد مغذی بسیار ضعیفی دارند و فقط کالری بالایی دارند.در ضمن زیاده روی در مصرف آنها به کبد آسیب می رساند. کافئین : کافئین نوعی محرک موجود در قهوه ، چای و نوشیدنی های کولا است که سبب تحریک بیش از اندازه کودکان می شود و مصرف آنها باید برای کودکان محدود شود.می توان نوشیدنی هایی سالم تر مثل آب و شیر را جایگزین کرد.
  پاسخ مهر 7, 1395 at 8:37 ق.ظ
 17. فاطمه
  چه غذایی بهتره به کودک نوپا بدیم؟
  پاسخ مهر 8, 1395 at 10:59 ق.ظ
 18. مشاور
  سیب زمینی طعم و مزه ملایمی دارد و بهترین غذا برای شروع غذا برای خوردن بچه است.از سبزیجات نیز می توانید در کنار پوره سیب زمینی استفاده کنید.موز ، سیب و یا گلابی له شده نیز دسر خوبی برای کودک هستند.کم کم می توان گوشت ، سبزیجات ، ماهی و مرغ را نیز به صورت قطعات بسیار کوچیک به پوره او اضافه کرد.در این زمان پاستا و برنج هم می توان به کودک داد.به طور کلی پزشکان توصیه می کنند تا یک سالگی به کودک عسل ، شیر پاستوریزه، پنیر، سفیده تخم مرغريال شکلات ، بادام زمینی ، میگو، فلفل، ادویه جات، ترشی ها، نمک ، نوشابه های گازدار،آب میوه های صنعتی، کیوی، انواع توت ها، آلبالو، گیلاس، نخود، لپه،اسفناج، و کلم داده نشود.برای تنوع در پوره می توانید از سیب زمینی ، کدو حلوایی و هویچ استفاده کنید.از دادن مرکبات به نوزاد خودداری کنید.اسید موجود در مرکبات موجب سوختگی پوست کشاله ران کودک می شود.علاوه برآن ، روی سیستم گوارش میز اثر می گذارد.
  پاسخ مهر 10, 1395 at 8:46 ق.ظ
 19. ساشا.ک
  از چه زمانی تغذیه با شیر مادر باید شروع شود؟
  پاسخ مهر 12, 1395 at 9:59 ق.ظ
 20. مشاور
  شیر دادن به کودک باید هر چه زودتر بعد از زایمان شروع شود.ترجیحا " ظرف نیم ساعت اول بعد از زایمان و حداکثر یک تا دو ساعت بعد از زایمان باید تغذیه کودک با شیر مادر آغاز شود. - در شش ماه اول زندگی تغذیه کودک با شیر مادر باید انحصاری باشد. تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی برای رشد و تکامل کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است در این زمان تغذیه شیر خواهر منحصرا با شیر مادر بوده و کودک نیازی به استفاده از هیچ ماده غذایی دیگری حتی آب ندارد.
  پاسخ مهر 13, 1395 at 3:26 ب.ظ
 21. فاطمی
  با سلام خدمت مشاور عزیز چرا شروع تغذیه تکمیلی بعد از شش ماهگی مهم است؟
  پاسخ مهر 15, 1395 at 6:03 ق.ظ
 22. زاهد
  شیر مادر تا پایان 6 ماهگی به تنهایی و بدون اضافه کردن هر نوع غذای کمکی برای رشد طبیعی شیر خوار کافی است.البته از 15 روزگی باید به کودک قطره مولتی ویتامین داد.بعد از 6 ماهگی نیازهای غذایی شیرخوار به تنهایی با شیر برآورده نمی شود و لازم است علاوه بر شیر مادر ، تغذیه کودک با غذاهای نیمه جامد نیز شروع شود.علاوه بر تامین انرژی ،تغذیه تکمیلی ، دوران بسیار حساسی برای ایجاد عادت صحیح غذایی و استفاده از غذایی سفره خانواده است .بهترین سن شروع غذای کمکی بعد از پایان ماه ششم زندگی است.
  پاسخ مهر 15, 1395 at 7:17 ق.ظ
 23. فاطمی
  خب اگر غذای کمکی را زود شروع کنیم چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟
  پاسخ مهر 16, 1395 at 5:38 ق.ظ
 24. مشاور
  اصولا شروع غذای کمکی قبل از پایان 6 ماهگی به دلیل آماده نبودن دستگاه گوارش شیرخوار برای پذیرش غذاهای دیگر غیر از شیر اقدام نادرستی است، چون دستگاه گوارش کودک هنوز تکامل نیافته است و با کوچکترین آلودگی به علت عدم رعایت بهداشت امکان ابتلا به عفونتها از جمله اسهال، افزایش می یابد و باعث کاهش یا توقف رشد شیرخوار می شود.از طرف دیگر شروع زود رس تغذیه تکمیلی سبب کاهش مدت زمان مکیدن پستان مادر توسط کودک و در نتیجه کاهش شیر مادر می شود، به علاوه ممکن است غذای کمکی در مقایسه با شیر مادر انرژی و مواد مغذی کمتری به کودک برساند که موجب اختلال رشد کودک و نهایتا سوء تغذیه او می شود. همچنین زود شروع کردن تغذیه تکمیلی احتمال بروز حساسیت را در کودک افزایش می دهد.
  پاسخ مهر 24, 1395 at 7:35 ق.ظ
 25. فاطمی
  اگر غذای کمکی دیر شروع شود چه مشکلاتی پیش می آید؟
  پاسخ مهر 24, 1395 at 8:06 ق.ظ
 26. مشاور
  بعد از سن 6 ماهگی نیاز غذایی کودک تنها با خوردن شیر مادر تامین نمی شود و باید علاوه بر شیر مادر به کودک غذای کمکی داده شود در غیر اینصورت رشد کودک کند یا حتی متوقف شده و منجر به سوء تغذیه او می شود.البته این بدان معنی نیست که باید دفعات شیر دهی را کم کرد بلکه باید مادر را ترغیب کرد که هر زمان که کودک تمایل داشت شیر خود را به او بدهد و بر اساس سن کودک چند نوبت نیز غذای کمکی بعد از شیر مادر به او بدهد.اگر غذای کمکی دیر شروع شود کودک تمایل خود را به خوردن غذاهای دیگر و امتحان کردن مزه و طعم های جدید از دست می دهد.همچنین تکامل عمل جویدن به تعویق می افتد و کودک غذای دیگری جز شیر مادر و یا مایعات را نمی خورد که این خود منجر به کم غذایی ، اختلال رشد و سوء تغذیه می شود.
  پاسخ مهر 25, 1395 at 8:57 ق.ظ
 27. ناشناس
  با سلام خدمت مشاور عزیز به نظر شما مناسب ترین غذاها برای تغذیه تکمیلی چیست؟
  پاسخ مهر 26, 1395 at 2:23 ب.ظ
 28. مشاور
  غذایی که برای کودک به عنوان غذای کمکی انتخاب می شود باید خصوصیات زیر را دارا باشد: 1- نرم و سهل الهضم باشد. 2- مواد اولیه آن در دسترس باشد. 3- قیمت آن ارزان و مناسب عادات غذایی خانواده باشد. 4- مقوی و مغذی باشد. 5- تازه ، پاکیزه و بهداشتی باشد. 6- کاملا پخته و بعد از خنک شدن مصرف شود.
  پاسخ مهر 26, 1395 at 2:47 ب.ظ
 29. مشاور
  البته اصولی وجود دارد که در تغذیه تکمیلی حتما باید رعایت شود : 1- مواد غذایی باید از نظر مقدار و نوع به تدریج به غذای شیر خوار اضافه شود. 2- ابتدا از یک نوع غذای ساده شروع و به تدریج به مخلوطی از چند نوع غذا تغییر داد. 3- از مقدار کم شروع و به تدریج بر مقدار آن افزوده شود. 4- ابتدا باید غذا رقیق باشد مثلا غلظت آن کمی بیشتر از شیر مادر باشد سپس به تدریج بر غلظت آن افزوده شود.سفت کردن تدریجی غذا سبب یادگرفتن عمل جویدن می شود. 5- اگر در شروع غذای تلمیلی شیر خوار به غذای خاضی بی میل بود در خوردن آن نباید پا فشاری کرد می توان یک تا دو هفته آن غذا را حذف و سپس دوباره به او داد.
  پاسخ مهر 27, 1395 at 7:33 ق.ظ
 30. فائزه
  با سلام چه مواد غذایی رو به کودک زیر یکسال نباید داد؟
  پاسخ مهر 28, 1395 at 9:00 ق.ظ
 31. زاهد
  به طور کلی تا یک سالگی عسل غیرپاستوریزه، پنیر، سفیده تخم مرغ، شکلات، بادام زمینی، میگو، فلفل و ادویه جات، ترشی ها، نمک ، نوشابه های گاز دار، آب میوه های صنعتی، از میوه ها، خربزه، کیوی، انواع توت، آلبالو، گیلاس، از حبوبات، نخود و لپه و از گروه سبزیها اسفناج و کلم توصیه نمی شود.توجه داشته باشید.استفاده از شیر گاو در تهیه فرنی بلامانع است. زیرا با جوشانیدن شیر مقدار مواد حساسیت زای آن کمتر می شود.
  پاسخ مهر 29, 1395 at 5:35 ب.ظ
 32. نرگس خاتون
  سلام من میخوام برا دخترم سوپ درست کنم ولی نمیدونم دقیقا سوپی که برای کودکان باید درست کنیم چطور باشه اگه ممکنه برام توضیح بدین
  پاسخ مهر 30, 1395 at 11:07 ق.ظ
 33. زاهد
  -هر سه روز یک بار یک نوع سبزی به سوپ اضافه کنید مانند جعفری، گشنیز، لوبیا سبز، کدو سبز، کرفس، هویچ، گوجه فرنگی، سیب زمینی ، کدو حلوایی. - به سوپ کودک نباید نمک، شکر یا چاشنی اضافه کرد. - بهتر است کدو، کرفس، لوبیا سبز را اول پخته و بعد به سوپ کودک اضافه نمود. - سبزیها باید درآخرین لحظات پخت سوپ اضافه شود .در ظرف نیز باید بسته باشد تا ویتامین های آن از بین نرود. - استفاده از اسفناج تا یک سالگی مجاز نبوده و نباید به سوپ شیر خوار اضافه شود. - همراه با سوپ می توانید به کودک ماست بدهید.بهتر است ماست با سوپ مخلوط نشود تا کودک با طعم ماست آشنا شود.ولی اگر کودک مخلوط ماست یا سوپ را دوست دارد این کار بلامانع است. - برای تنوع بخشیدن به سوپ کودک ، می توانید هر بار یک ماده غذایی جدید مثل جو بلغور گندم و یا رشته فرنگی را که قبلا پخته و نرم شده است به اندازه یک قاشق مربا خوری به سوپ اضافه کنید.
  پاسخ آبان 2, 1395 at 4:12 ب.ظ
 34. نسترن
  با سلام و خسته نباشید زرده تخم مرغ را از چه زمان و چگونه به کودک بدهیم؟
  پاسخ آبان 3, 1395 at 10:49 ق.ظ
 35. زاهد
  زرده تخم مرغ از 8 ماهگی به رژیم غذایی کودک اضافه می شود. برای دادن زرده تخم مرغ به کودک، ابتدا باید تخم مرغ به مدت 20 دقیقه در آب بجوشانید تا کاملا سفت شود. سپس زرده سفت شده را از سفیده جدا نموده و روز اول به انداره یک نخود از زرده را در کمی آب جوشیده یا شیر مادر نرم و حل کرده سپس به شیرخوار بدهید.هر روز صبح همراه با فرنی به تدریج بر مقدار زرده تخم مرغ اضافه کنید تا ظرف 10 روز به یک زرده کامل برسد.از آن به بعد یا هر روز نصف زرده تخم مرغ را به 3 قاشق مربا خوری فرنی یا حریره به کودک بدهید و یا یک روز یک زرده کامل تخم مرغ و روز بعد 5 تا 6 قاشق مربا خوری فرنی یا حریره بادام به کودک بدهیدو این کار را به صورت یک روز در میان تکرار کنید. اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمی خورد،آن را با کمی کره و آب مرغ مخلوط کنید و نرم کنید و به او بدهید و یا به سوپ اضافه کنید .زرده تخم مرغ را می توانید رنده کنید یا با پشت قاشق له کنید و داخل سوپ و یا پوره بریزید.
  پاسخ آبان 4, 1395 at 11:21 ق.ظ
 36. شایان کوچولو
  از چه زمانی می توانیم به کودک خود پوره سبزیها رو بدیم؟
  پاسخ آبان 5, 1395 at 3:19 ب.ظ
 37. زاهد
  از اواسط ماه هشتم می توانید به کودک پوره سبزیجات هم بدهید.از سبزیهای نشاسته ای مثل سیب زمینی و کدو حلوایی و سایر سبزیها مانند هویچ می توان پوره تهیه کرد و به جای یک وعده فرنی صبح یا عصر به کودک پوره سبزی داد.برای تهیه پوره سیب زمینی ، ابتدا آن را شسته و با پوست بپزید و بعد از پخته شدن پوست آن را جدا کرده و همراه با یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع نرم کرده و کم کم به آن شیر پاستوریزه جوشیده شده اضافه کنید تا به نرمی و غلظت دلخواه برسد.
  پاسخ آبان 6, 1395 at 6:54 ق.ظ
 38. ناشناس
  با سلام چه موقع دیگه میتونیم به کودکمون از غذای خونواده بدیم؟
  پاسخ آبان 8, 1395 at 7:53 ب.ظ
 39. مشاور
  بعد از یک سالگی باید به طور تدریجی کودک را با انواع غذاهایی که افراد خانواده مصرف می کنند، آشنا کرد.از این زمان باید کودک از چهار گروه غذایی اصلی یعنی گروه نان و غلات، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت و تخم مرغ و حبوبات و گروه میوه ها و سبزیها استفاده کند.به طور کلی از سال دوم زندگی ذائقه کودک با غذای خانواده شکل می گیرد.بنابراین بهتر است از تهیه غذاهای شور و پر ادویه خودداری کنید و سعی کنید از سرخ کردن غذا به ویژه با حرارت زیاد و به مدت طولانی پرهیز کنید.مصرف غذای خانواده برای کودک باید تدریجی باشد به طوری که بعد از گذشت مدت زمانی نیاز به تهیه غذای مخصوص و جداگانه برای کودک نباشد.
  پاسخ آبان 9, 1395 at 6:38 ق.ظ
 40. نازنین
  سلام پسر من وارد دو سالگی میشه به نظر شما روزانه چند بار باید به او غذا بدم؟
  پاسخ آبان 11, 1395 at 9:34 ق.ظ
 41. مشاور
  گنجایش معده کودک در مقایسه با افراد بزرگسال کمتر و با مقدار خیلی کمی غذا سیر می شود.از طرف دیگر کودک در حال رشد است و معمولا دائما در حال فعالیت و مشغول بازی است پس نیاز او به انرژی و مواد غذایی زیاد است.در سال دوم زندگی هنوز شیر مادر منبع عمده تامین انرژی و سایر مواد مغذی کودک است.نباید انتظار داشته باشید که کودکان مانند بزرگسالان فقط صبحانه ، ناهار و شام بخورند بلکه باید بخصوص بعد از سال اول زندگی حتی تا 5 سالگی حداقل روزانه 5 وعده غذا بخورند.
  پاسخ آبان 11, 1395 at 2:42 ب.ظ
 42. مه گل
  میزان نمک برای غذای کودکان باید به چه صورت باشد؟
  پاسخ آبان 12, 1395 at 11:35 ق.ظ
 43. زاهد
  به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی ، عروقی توصیه می شود که در تمام دوران زندگی به ویژه دوران کودکی و نوجوانی از مقادیر بسیار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمک به غذا در سر میز یا سفره جدا خود داری گردد.برای کودکان زیر یک سال که خوب رشد می کنند بهتر است به غذایشان نمک اضافه نکیند ولی برای کودکانی که دچار ایست یا بافت وزنی هستند غذای کاملا بی نمک خود را نمی خورند هنگام تهیه و طبخ غذا از مقدار بسیار کمی نمک یددار استفاده نمایید.
  پاسخ آبان 13, 1395 at 7:07 ق.ظ
 44. سلامت
  سلام پسرم 1 سال و 8 ماهشه مدام سراغ هله هوله میکنه.اشتهای خوبی نداره و غذا خیلی کم میخوره نمیدونم باهاش چیکار کنم.همش نگرانم؟
  پاسخ آبان 15, 1395 at 12:55 ب.ظ
 45. مشاور
  اگر کودک بخصوص در 2 سال اول زندگی که بدن او به سرعت در رشد است به خوردن هله هوله هایی که معمولا ارزش غذایی زیادی ندارند عادت کند، از مواد مغذی غذاهای مختلف که برای رشد به آن میاز دارد محروم می شود.هله هوله هایی مثل پفک و نوشابه فقط معده کودک را پر می کنند و موجب احساس سیری می شوند و در نتیجه کودک دیگر اشتهایی برای خوردن غذاهای اصلی و مغذی ندارد.بنابراین سعی کنید کودک را به خودن این هله هوله ها عادت ندهید و از تنقلات مغذی و سنتی مثل نخود چی و کشمش ، برگه میوه ها میوه های فصل برای کودکان 2 تا 5 سال خود استفاده کنید.
  پاسخ آبان 16, 1395 at 10:40 ق.ظ
 46. mohamad
  سلام.پسر دو ساله ای داریم که بیشتر اوقات هیچ علاقه ای برای خوردن غذا ندارد و هنگام غذا خوردن فکرش به بازی گوشی و دور شدن از سفره می باشد لطفا راهنمایی کنید.یک سال است این مشکل وجود دارد؟
  پاسخ تیر 16, 1396 at 5:25 ق.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان