تکنیک هایی برای کنترل رفتاری کودکان 3

تکنیک هایی برای کنترل رفتاری کودکان ۳

 

تکنیک هایی برای کنترل رفتاری کودکان 3

کتک زدن، خشنونت فیزیکی و فرزندان

 

خانم هاشمی، مادر یک پسر ۸ ساله است، پسرش دانیال از مدرسه برگشته و در حالی که نالان است می گوید:« مامان، پرهام منو زده». خانم هاشمی سردرگم است نمی داند چه پاسخی به دانیال بدهد، او گاهی به شیوه های که در زیر شرح آن می رود به دانیال پاسخ داده است:

موقعیت الف: مامان :« خوب تو هم اونو بزن» دانیال می گوید:« آخه می ترسم» مامان:« این قدر ترسو نباش»

موقعیت ب- مامان :« تو نزنش، نباید همکلاس تو بزنی به معلمت بگو» دانیال :« خوب بعدش بهم می گن خبرچین ، بچه ننه»

دو پاسخ خانم هاشمی به ظاهر با هم خیلی تفاوت دارند اما در حقیقت هر دو یک روش یکسان هستند.در هر دو روش خانم هاشمی نحوی تفکر خودش را به دانیال منتقل کرده است. در هیچ کدام از دو موقعیت دانیال در یافتن راه حل فعال نیست بلکه فقط پذیرنده است.مشاوره کودکان

اما پس از آموزش شیوه حل مسئله، خانم هاشمی گفتگوی متفاوتی با دانیال دارد که پسرش را از انفعال خارج و به سمت متفکر بودن در موقعیتها هدایت می کند.

تکنیک هایی برای کنترل رفتاری کودکان ۳

مامان:« قبل از اینکه تو رو بزنه چی شده بود؟ یادت هست؟» دانیال:«من بهش گفتم کثافت» مامان:« چرا بهش گفتی کثافت؟ چیزی شده بود؟ ناراحت یا عصبانی شده بودی؟» دانیال: « اره، کتابمو پاره کرده بود، کتاب ریاضی مو» مامان:« وقتی کتابتو پاره کرد چه احساسی داشتی؟» دانیال:« خیلی عصبانی شدم ، ناراحت شدم» مامان: « وقتی بهش گفتی کثافت فکر می کنی اون چه احساسی پیدا کرد؟» دانیال:« ناراحت شده ، عصبانی شده» مامان:«دانیال فکر کن ببین می تونی یه راه متفاوتی پیدا کنی که او تو رو نزنه ، تو هم اونو ناراحت یا عصبانی نکنی؟» دانیال:«منم کتابشو پاره کنم» مامان:« خوب بعد از پاره کردن کتابش چی می شه؟» دانیال:« دعوا می شه؟» مامان :« تو می خوای این طوری بشه؟ دانیال:«نه» مامان:« پس یه فکر دیگه بکن که دعوا نشه» دانیال:« بهش بگم اگر کتاب منو پاره کنی دیگه تا قیامت دوستت نیستم» مامان:« آها این روش هم متفاوته و هم خوبه»

دقت کنید در این گفتگو با دانیال ، خانم هاشمی به او نگفته است که چه کاری بکند یعنی ماهی به دانیال نداده است در عوض به دنیال کمک کرده فکر کند یعنی ماهیگری به او آموخته است. خانم هاشمی برای اینکه دانیال بااین شیوه پاسخی را یافته به او جایزه داد.سپس دانیال این شیوه را در چندین موقعیت دیگر به کار بست.

منبع:مشاوره-خانواده.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *