جبران داد زدن سر کودک

۶ جبران داد زدن سر کودک + ۷ پیامد داد زدن

جبران داد زدن سر کودک به اندازه آسیب فیزیکی به آن ها مضر است. به عنوان والد در شرایط مختلف ممکن است نگران یا عصبانی شوید و نتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید و فریاد بزنید علیرغم دلیل، فریاد زدن بر سر کودکان کار درستی نیست و آسیب های زیادی را به همراه دارد.

داد زدن سر کودک دکتر هلاکویی

داد زدن سر کودک می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. والدین ممکن است زمانی که خسته و عصبانی هستند سر کودکشان فریاد بزنند. داد زدن سر کودک یک راه حل کوتاه مدت برای مقابله با رفتار بد کودک است و نمی توان با این روش کودک را تربیت کرد، در طولانی‌مدت، کودک از رفتاری مشابه برای ابراز استفاده می‌کند و همین می تواند در آینده آسیب زیادی را به همراه داشته باشد.

نظرسنجی که شامل ۳۷۵۷ والدین آمریکایی با فرزندان زیر ۱۸ سال بود، نشان داد که ۴۱٪ از والدین احساس خستگی می کنند، در حالی که ۲۹٪ در تمام یا بیشتر اوقات استرس را تجربه می کنند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که والدین اغلب با خستگی و احساسات طاقت‌فرسا مواجه می‌شوند که به ناامیدی و فریاد زدن سر فرزندانشان منجر می شود. (منبع)

پیشنهاد مشاور: شناسایی کودک با استعداد ✔️ مشاوره استعدادیابی کودکان

مشاوره کودک پرخاشگر می تواند برای شما یا والدین دیگر مفید باشد. برای صحبت با برترین متخصصان کودک با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

جبران داد زدن سر کودک

اثرات فریاد زدن بر سر فرزند

همان طور که در ادامه می بینید فریاد زدن سر سر کودک باعث تأثیر روانی عمیق و منفی در آینده کودک می شود.

۱. باعث بدتر شدن رفتار آنها شود

بسیاری از والدین بیان می کنند که پس از فریاد زدن رفتار نامناسب و منفی کودک قطع می شود. به این روش کودک پس از رسیدن به سن های بالاتر اصلا به حرف شما گوش نمی دهد. علاوه بر این شما با فریاد زدن تضمین می کنید که کودکی پرخاشگر خواهید داشت زیرا کودک از شما یاد میگیرد. وقتی دختران و پسران در محیطی بزرگ می شوند که در آن فریاد ثابت است، می آموزند که این راه درست برای حل تعارض است.

پیشنهاد مشاور: داد زدن بر سر کودک | اثرات و عوارض روانشناختی

۲.تاثیر داد زدن بر مغز

به طور کلی، مغز انسان افکار منفی را بیشتر از افکار مثبت پردازش می کند و به آن می چسبد. فریاد زدن مکرر می تواند باعث تغییرات قابل توجهی در رشد مغز کودک شما شود. (منبع) این تغییرات قابل بازگشت نیز و برای همیشه باعث اختلالاتی در کودک می شود.

مشاوره کودک پرخاشگر می تواند برای شما یا والدین دیگر مفید باشد. برای صحبت با برترین متخصصان کودک با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

جبران داد زدن سر کودک

۳. باعث افسردگی می شود

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که در معرض فریادهای زیادی هستند احساس اعتماد به نفس پایینی داشته و احساس خوشبختی و قوی بودن ندارند. فریادهای مکرر می تواند عمیقاً بر کودکان تأثیر بگذارد و در نتیجه احساس ناامنی و گوشه گیری  دائمی شود.

۴. سلامتی آن ها را تهدید می کند

فریاد با بالا بردن استرس در کودکان بر سلامت جسمانی آن ها تأثیر می گذارد به همین دلیل دیده می شود که بسیاری از کودکان از کمردرد و گردن درد شکایت می کنند. مشکلات استرسی ناشی از فریاد تا بزرگسالی ادامه دارد و باعث می شود کودک نتواند نیازهای خود را به درستی بیان کند.

پیشنهاد مشاور: ۱۱ بازی با کودک ۹ ساله که باید انجام دهید!

جبران داد زدن سر کودک

۵. ایجاد سازوکارهای مقابله ای ناسازگار

بیان احساسات و رشد اجتماعی کودکان نیز تحت تاثیر فریاد زدن قرار می گیرد و اجازه نمیدهد کودک در آینده نیازهای خود را به درستی مطرح کند. اگر کودک در محیطی بزرگ شود که فریاد زدن رایج است و آن را عادی می داند، در مواجهه با دیگران فکر می کند که این تنها راه اثبات خود است، چه در مواجهه با برخی ناملایمات و چه در مواجهه با برخی مشکلات کوچک بدون توجه به عواقب آن فریاد خواهد زد.

محققان تأثیرات خشونت کلامی را بر روی کودکان آزمایش کردند و دریافتند که کودکان درگیر خشونت کلامی در سال های بعد در مقایسه با کودکانی که بر سر آنها فریاد زده نشده بود، دچار مشکلات رفتاری مختلفی شده بودند. مشکلات از مشاجره با همکلاسی ها، مشکلات در عملکرد مدرسه، دروغ گفتن به والدین، دعوا در مدرسه تا دزدی از مغازه و علائم غم و اندوه ناگهانی و افسردگی متغیر بود.

۶. ایجاد ترومای دلبستگی

روابط اولیه بین والدین و کودک در رشد و شخصیت او تاثیر زیادی دارد. فریاد زدن منظم به پیوند والدین و فرزند آسیب می رساند، ناامنی را تقویت می کند که تا بزرگسالی ادامه می یابد و مانع شکل گیری روابط سالم می شود. این افراد نمی توانند روابط دوستی و عاشقانه سالمی را با دیگران شکل دهند. فریاد زدن عموماً بیانگر خشم است . کودکان را می ترساند و باعث می شود احساس ناامنی کنند.

جبران داد زدن سر کودک

جبران داد زدن سر کودک

اگر در موقعیتی هستید که پس از داد زدن بر سر کودکتان احساس پشیمانی می‌کنید، اقداماتی برای جبران این رفتار و بهبود رابطه‌تان با او انجام دهید:

۱. تکنیک های آرامبخشی را تمرین کنید. این تکنیک برای هرکسی متفاوت است. ممکن است شما چشمانتان را ببندید و تا ده بشمارید در حالی که همسرتان ممکن است به اتاق دیگری برود. ورزش‌های بدنی مانند پیاده‌روی یا دویدن نیز به آرام شدن کمک می کند.

۲. هنگامی که آرام شدید، کودک خود را آرام کنید. او را در آغوش بگیرید و به او آرامش دهید تا نگران نباشد، این استرس باعث آسیب به کودک می شود.  در مورد احساساتشان با آنها صحبت کنید یا اجازه دهید گریه کنند و آرام شوند.

۳. عذرخواهی کنید. دلیل فریاد شما مهم نیست باید بپذیرید که فریاد زدن اشتباه است و باید عذرخواهی کنید. این یک تجربه یادگیری مهم و ارزشمند هم برای والدین و هم برای کودک است.

۴. گفت و گو را با لحنی ملایم و محبت آمیز از او بپرسید که چرا آنچه را که خواسته اید انجام نداده است، چرا رفتار خاصی داشت یا در آن لحظه به چه چیزی فکر می کرد. ضروری است که با دقت به دلایل آنها گوش دهید و همدل باشید. پاسخ آنها ممکن است شما را شگفت زده کند. گاهی دخترها و پسرها به دلیل اینکه دستوری را نمی‌فهمند یا نمی‌دانند چگونه آن را اجرا کنند، عمل نمی‌کنند.

۵. کمک حرفه ای.  بهترین جبران عدم تکرار عصبانیت است. اگر در مدیریت عصبانیت خود یا تربیت فرزندتان مشکل دارید، یک درمانگر یا مشاور می تواند به شما کمک کند.  برای صحبت با برترین متخصصان کودک و درمان قطعی این مشکل می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

پیشنهاد مشاور: ۷ روش برای توقف کتک کاری در کودکان

جبران داد زدن سر کودک

کنترل داد زدن سر کودک دکتر هلاکویی

احساساتی را که تجربه می کنید شناسایی و تشخیص دهید. شما حق دارید عصبانی یا مضطرب باشید. نکته مهم این است که شما می دانید چگونه آن احساس را بدون حمله به کودکان شناسایی و تنظیم کنید.

 •  تا ۱۰ بشمارید
 • ذر مورد عصبانیت صحبت کنید
 • محرک های خود را شناسایی کنید
 • واقع بین باشید
 • به چیزهای مثبت فکر کنید
 • ورزش کنید
 • از مشاور کودک کمک بگیرید
 • قوانین واضح و محکمی در خانواده داشته باشید.

این سبک فرزندپروری که با فریاد همراه است اغلب باعث می شود که کودکان در دوران بزرگسالی خود را مطیع و ناامن احساس کنند. همه افرادی را دیده ایم که برای انجام هر کاری به تایید والدین یا حتی شریک عاطفی خود نیاز دارند.

جبران داد زدن سر کودک

کنترل خشم در برابر کودکان نی نی سایت

 1. به کودکتان کمک کنید تا احساساتش را درک کند: به آنها کمک کنید تا احساسات خود را شناسایی کرده و آنها را به روشی سالم بیان کنند.
 2. با کودکتان به طور آرام و قاطعانه صحبت کنید
 3. به خودتان پاداش دهید: به خاطر صبر و تلاش خود در مدیریت خشم خود به خودتان پاداش دهید.

چگونه خشم را به کودکان توضیح دهیم؟

 1. به کودکان کمک کنید تا احساسات خود را شناسایی کنند
 2. به کودکان راه‌های سالم برای بیان عصبانیت خود را آموزش دهید
 3. الگوی مثبتی برای فرزندانتان باشید
 4. با صبر و حوصله باشید
 5. از کلمات ساده ای مانند “عصبانی”، “غمگین” و “شاد” برای برچسب زدن به احساسات استفاده کنید.

عذاب وجدان بعد از داد زدن سر کودک

اگر بعد از فریاد زدن احساس گناه پیدا کنید ممکن است نتوانید روند درمان  و بهبود رابطه را طی کنید. به یاد داشته باشید که فریاد کشیدن سر کودک باعث مشکل نمی شود بلکه رفتار بعد آن است که تاثیر گذار است و کنترل آن به شما کمک می کند تا رابطه خود را به بهترین شکل با کودک خود پیش ببرید و از آسیب های آینده جلوگیری کنید.

عواقب داد زدن سر نوزاد

عواقب داد زدن سر نوزاد چیست؟ در مطالعه‌ای در مورد کودکان هشت تا دوازده ساله از کشورهای مختلف بود، نتایج نشان داد که کودکان معمولاً با مادرانی که از تنبیه بدنی استفاده می‌کردند و سر فرزندانشان فریاد می‌زدند، پرخاشگرتر می‌شدند. این مطالعه نشان داد که کودکان معمولاً علائم اضطراب بالاتری را هنگامی که موردکتک خوردند و تنبیه کلامی خشن مادرشان را قرار می گرفتند، تجربه کردند. (منبع)  عواقب دیگر داد زدن سر کودک در ابتدای مقاله اشاره شده است.

کودکان آینه والدین هستند. اگر بر سر آنها داد بزنید، شاید امروز نه ولی در آینده سر شما فریاد می زنند. از دیدگاه آنها، شما به آنها یاد می دهید که چگونه می خواهید ارتباط برقرار کنند و روش ارتباطی بین شما به مرور فریاد زدن می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *