حقایقی در مورد اختلال طیف اوتیسم

اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک ناتوانی رشدی است که می‌تواند باعث چالش‌های قابل توجه اجتماعی ، رفتاری و ارتباطی شود. اغلب چیزی برای تمایز افراد مبتلا به ASD از دیگر مردم وجود ندارد ولی شاید افراد مبتلا به  ASD با راههایی یاد بگیرند، رفتار کنند، تعامل کنند و ارتباط برقرار کنند که از اکثر دیگر مردم متفاوت هستند. توانایی های تفکر، یادگیری، و حل مسئله افراد مبتلا به ASD از نظر استعداد م‌یتواند به شدت به

چالش کشیده شود. برخی از افراد مبتلا به ASD به کمک بیشتری در زندگی روزانه شان نیاز دارند، و بقیه کم تر.

در مورد اوتیسم بیشتر بخوانید:

راهنمای جامع اختلال طیف اوتیسم ASD

یک تشخیص ASD در حال حاضر شامل چندین شرایط می‌باشد که باید بصورت جداگانه مورد تشخیص قرار گیرند: اختلال اوتیسم، اختلال فراگیر رشد- به طور دیگر تشخیص داده نشده (PDD-NOS)، و سندروم آسپرگر. همه این شرایط در حال حاضر اختلال طیف اوتیسم نامیده می‌شوند.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به ASD اغلب در مهارت‌های اجتماعی، احساسی، و ارتباطی مشکل دارند. آنها ممکن است رفتارهای خاصی را تکرار کنند و یا خواهان تغییری در فعالیتهای روزانه شان نباشند. اکثر افراد مبتلا به ASD همچنین راهای متفاوتی برای یادگیری، توجه کردن یا عکس العمل به چیزها دارند. نشانه های ASD در اوایل کودکی شروع می‌شوند و به طور معمول در طول زندگی فرد حضور خواهند داشت.

کودکان یا بزرگسالان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم ممکن است نشانه های زیر را دارا باشند:

 • توجه نکردن به اشیا و عدم نشان دادن علاقه ( برای مثال توجه نکردن به یک هواپیمای در حال پرواز)
 • نگاه نکردن به اشیا هنگامیکه فردی به آنها اشاره می کند.
 • داشتن مشکل در ارتباط با دیگران یا کلا علاقه نداشتن به افراد دیگر
 • اجتناب از رو در رو شدن و خواستار تنها ماندن.
 • داشتن مشکل در درک احساسات یا صحبتهای دیگر افراد در مورد احساسات خود آنها.
 • ترجیح دادن به بغل نشدن یا نوازش نشدن، یا شاید نوازش شدن تنها هنگامیکه آنها میخواهند
 • علاقه مند بودن زیاد به افراد ولی ندانستن چگونگی صحبت کردن، بازی کردن، یا ارتباط برقرار کردن با آنها
 • تکرار یا اکو کردن ( انعکاس) کلمات یا عبارات گفته شده به آنها، یا تکرار کلمات یا عبارات بجای زبان عادی
 • داشتن مشکل با ابراز نیازهایشان با استفاده از کلمات یا حرکات معمول
 • انجام ندادن بازی نکردن بازیهای وانمودی ( برای مثال، تظاهر نکردن به غذا دادن به یک عروسک)
 • تکرار کردن کارها (اعمال) بارها و بارها
 • مشکل سازگاری داشتن هنگامی که امور معمول و روتین تغییر می کنند
 • واکنش غیر معمول به بو، مزه، نگاه کردن، حس کردن و صدای چیزها
 • از دست دادن یکباره مهارتهایی که قبلا داشتند ( برای مثال، متوقف کردن گفتن کلماتی که آنها استفاده میکردند)

تشخیص

تشخیص ASD از آنجاییکه تست پزشکی ندارد می‌تواند مشکل باشد، شبیه آزمایش خون برای تشخیص اختلالات. دکتر ها به رفتارها و رشد بچه ها نگاه می‌کنند و تشخیص مربوطه را می دهند.

ASD گاها در ۱۸ ماهگی یا زودتر می‌تواند تشخیص داده شود. در دوسالگی، یک تشخیص توسط متخصص با تجربه می‌تواند بسیار قابل اعتماد در نظر گرفته شود. با اینحال، بسیاری از کودکان تا به سنین بزرگی تشخیص نهایی دریافت نمی‌کنند. این تاخیر بدین معنی است که کودکان مبتلا به ASD شاید کمک های زود هنگام (اولیه) را که نیاز دارند دریافت نکنند.

در مورد تشخیص اختلال اوتیسم بیشتر بخوانید:

تشخیص اوتیسم در کودکان

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای ASD وجود ندارد. با اینحال، تحقیقات نشان می‌دهد که خدمات درمانی مداخله ای زودهنگام می‌توانند رشد یک کودک را بهبود بخشند. خدمات مداخله ای زودهنگام به کودکان از تولد تا سه سالگی ( ۳۶ ماه) برای یادگیری مهارت‌های مهم کمک می‌کنند. خدمات می تواند شامل درمان کودکان برای کمک به صحبت کردن، راه رفتن، و تعامل با دیگران باشد. بنابر این، صحبت کردن با پزشک کودک هرچه سریعتر مهم است اگر فکر می‌کنید کودکتان مبتلا به ASD یا مشکل دیگر رشدی دارد.

حتی اگر کودک شما مبتلا به ASD تشخیص داده نشده است، او شاید واجد شرایط خدمات درمانی مداخله ای زودهنگام باشد. انستیتوی آموزشی افراد با مشکلات اموزشی امریکا می‌گوید که کودکان زیر سه سال (۳۶ ماه) که در خطر داشتن تاخیرات رشدی هستند شاید برای خدمات تخصصی واجد شرایط باشند. این خدمات از طریق یک سیستم مداخله ای زودهنگام در هر کشوری فراهم شده است. بواسطه این سیستم، شما می‌توانید یک ارزیابی درخواست کنید.

علاوه بر این، درمان برای علائم خاص، مانند گفتار درمانی برای تاخیرات زبانی، اغلب نیاز به صبر برای یک تشخیص ASD رسمی ندارند.

ما تمامی دلایل ASD را نمیدانیم. با اینحال، ما باید یاد بگیریم که دلایل زیاد برای گونه های چندگانه ASD وجود دارند. شاید دلایل مختلفی برای ابتلای یک بچه به ASD وجود دارد که شامل عوامل محیطی، بیولوژیک، و ژنتیکی است.

 • بیشتر دانشمندان قبول دارند که ژن ها یکی از عوامل خطر هستند که به احتمال زیاد می‌توانند باعث رشد ASD فرد شوند.
 • کودکانی که خواهر و بردار مبتلا به ASD دارند در خطر بیشتری برای داشتن ASD هستند.
 • ASD تمایل به رخ دادن در افرادی دارد که شرایط ژنتیکی و کروموزومی خاصی دارند، مانند سندرمX شکننده، یا توبروزاسکلروزیس
 • در هنگام بارداری، مصرف داروهای تجویزی و الپروئیکاسید و تالیدوماید با خطر بالای ASD در ارتباط است.
 • شواهدی وجود دارد که دوره بحرانی پیشرفت ASD قبل، طی، و بلافاصله بعد از تولد رخ می‌دهد.
 • کودکان متولد شده از والدین مسن در خطر بیشتری برای داشتن ASD هستند.

ASD دارد به نگرانی مهمی در بهداشت عمومی تبدیل می‌شود. مانند بسیاری از خانواده هایی که با ASD زندگی می‌کنند سازمان بهداشت جهانی میخواهد دلایل اختلال را پیدا کند. شناخت عواملی که احتمال پیشرفت ASD فردی را دربردارند، درباره یادگیری بیشتر دلایل به ما کمک خواهد کرد. ما در حال حاضر بر روی یکی از بزرگترین مطالعات ایالات متحده تا به امروز کار می‌کنیم، که SEED ( مطالعه بررسی رشدی در هنگام تولد) نامیده میشود. SEED به دنبال بسیاری از عوامل خطر احتمالی ASD است، که شامل: عوامل ژنتیکی، محیطی، بارداری و رفتاری است.

 

چه کسی تحت تاثیر است؟

ASD در همه گروههای نژادی، قومی و اجتماعی-اقتصادی رخ می‌دهد، ولی در میان پسران حدود ۴.۵ برابر بیشتر از دختران است.

برای بیش از یک دهه است که شبکه نظارت بر ناتوانایی های اوتیسم و رشدیسازمان بهداشت جهانی  در حال برآورد تعداد کودکان مبتلا به ASD در ایالات متحده است. ما در مورد تعداد کودکان آمریکایی مبتلا به ASD چیزهای زیادی را فراگرفتیم. استفاده از روش مشابه برای پیگیری چگونگی تغییر تعداد کودکان مبتلا به ASD در گذر زمان برای یادگیری بیشتر در مورد اختلال حائز اهمیت خواهد بود.

 

اگر شما نگران هستید!

اگر شما فکر می‌کنید کودک شما شاید ASD دارد یا شما فکر می کنید که مشکلی در روش بازی، یادگیری، صحبت کردن یا اعمال کودکتان می‌تواند باشد، با روانشناشس و پزشک کودک خود تماس گرفته نگرانی خود را با آنها در میان بگذارید.

اگر شما یا دکتر همچنان نگران هستید، از دکتر بخواهید تا شما را به متخصصی ارجاع دهد که می‌تواند کودک شما را عمیقا ارزیابی کند. متخصص، کسی که میتواند یک ارزیابی عمیقتری را انجام دهد و تشخیص موارد زیر را انجام دهد:

 • متخصص رشد کودکان ( دکتر هایی که آموزش ویژه در حوزه رشد کودک و کودکان با نیازهای خاص دیده اند)
 • عصب شناسان کودک ( دکترهایی که بر روی مغز، ستون فقرات و اعصاب کار میکنند)
 • روانشناسان کودک یا روانپزشکان ( دکتر هایی که درباره مغز انسان آگاهی دارند)

تحقیقات نشان میدهند که خدمات مداخله ای زودهنگام رشد کودک را تاحد زیادی بهبود میبخشد. به جهت اطمینان از رسیدن کودک به تمامی پتانسیل خود، دریافت هرچه سریعتر کمک برای ASD بسیار مهم است.

برای تشخیص درست و دریافت خدمات مناسب جهت درمان کودک اوتیسم خود می توانید با مشاوران مرکز ما در تماس باشید.

منبع:مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

۴ دیدگاه ها

 1. سلام.وبسایت جامعی دارید.واقعا ممنونم
  پاسخ مرداد 12, 1396 at 2:39 ب.ظ
 2. تهمینه
  سلام و خسته نباشید.پدر و مادری که دارای فرزند مبتلا به اوتیسم هستند، آیا میتونن از ابتلای فرزند دوم به این بیماری پیشگیری کنن؟ بنده تحقیقای کردم و متوجه شدم که باید از بارداری به مشاور ژنتیک مراجعه کنن.اما ظاهرا درصد ابتلا به بیماری بالا هست.میخواستم بپرسم مشاور زنتیک چه اقداماتی انجام میده و اینکه چند درصد میشه امیدوار بود که فرزند دوم سالم باشه ؟ممنون از پاسختون
  پاسخ مهر 28, 1396 at 4:06 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... نه متاسفانه هنوز غربالگری و تشخیص زودهنگام اوتیسم در دوران بارداری و یا قبل تر از ان امکان پذیر نیست.... دلیل اصلی اینه که دلیل و منشا اصلی اوتیسم مشخص نیست و نمی توان بر اساس یک مورد دست به تعمیم داد... بهترین مسئله ترجیحا یک بارداری با تغذیه مناسب و به دور از استرس هست... در مورد ژنتیک هم تا جایی که ما می دونیم هوز به طور قطعی نمی شه گفت چند درصد ژنتیکی هست...
   پاسخ دی 30, 1396 at 4:40 ب.ظ
 3. لینک ارزان
  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم
  پاسخ فروردین 26, 1399 at 4:35 ب.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان