خواص سیر در سلامتی کودک

خواص سیر در سلامتی کودک

خواص سیر در سلامتی کودک چقدر است؟ آیا مضر است یا مفید؟

استفاده از سیر در غذای کودک

یکی از سوالات متداول در مورد غذای کودک این است که، آیا سیر که خواص فوق العاده ای برای بزرگسالان دارد برای کودک نیز مفید است؟ در این مطلب به برسی این موضوع خواهیم پرداخت.

خواص سیر در سلامتی کودک

سیر یکی از مواد غذایی و سبزیجاتی است که علیرغم بوی تند و تیزش، از خواص بی نظیری دارد، تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که کودکان قبل از شروع خوردن غذاهای جامد، طعم سیر را دوست دارند و از طرفی مطالعاتی که در سال ۱۹۹۱ روی این موضوع انجام گرفت بیان گر این موضوع می باشد که مادرانی که در دوران شیردهی از سیر استفاده می کنند،کودکان سالم تری نیز دارند.

در نتیجه می توان گفت که سیر برای سلامت کودک بسیار مفید است. در ادامه با برخی از فواید سیر برای کودک آشنا می شویم.

بهبود عفونت ها

سیر دارای فتوکمیکال هایی (مواد شیمیایی گیاهی یا گیامغذی) است که در عین حال که میکروب های مضر روده را از بین می برد بر روی پروبیتویک های موجود در سیستم گوارشی تاثیری ندارد، از طرفی خواص ضد میکروبی سیر در بهبود زخم ها موثر است.

برای استفاده از سیر برای کودک می تواند آب سیر را با آب سبزیجات یا میو های دیگر مخلوط کرده و به کودک بدهید.

خواص سیر در سلامتی کودک

خواص ضدباکتری و ضد ویروسی

سیر دارای خاص ضد ویروسی و ضد باکتری است و می تواند کودک را در برابر ابتلا به بیماری ویروسی حفظ کند، همچنین روغن های سبک موجود در بافت سیر مسیر تنفسی کودک را باز می کند. خوردن سوپ شیر در درمان سرماخوردگی های شدید بسیار موثر می باشد.

اثر ضدالتهابی سیر روی سیستم ایمنی

از آنجا که سیر انواع سلول ها مثل ماکروفاژها، سلول های کشنده طبیعی، لنفوسیت ها، سلول های دندریتیک و ائوزینوفیل ها را تحریک می کند، می تواند در عملکرد سیستم ایمنی بدن کودک تاثیر داشته باشد.

سیتوکین نام ماده ای است که می تواند از چاقی و همچنین بروز برخی اختلالات متابولیکی همزمان با رشد کودک جلوگیری کند و در سیر نیز وجود دارد. در نتیجه می توان گفت که سیر برای رشد کودک مفید است.

خواص سیر در سلامتی کودک

از بین بردن کرم های مضر روده ای در بدن نوزاد

وجود کرم ای مضر روده ای مانند کرم نواری در بدن کودک و تخم ریزی آن ها در قسمت روده برای تغذیه از مواد مغذی بدن کودک باعث ایجاد عفونت و بیماری های مزمن در کودک می شود، سیر در از بین بردن این کرم ها بسیار موثر و قوی عمل می کند.

چه زمانی می توان از سیر در رژیم کودک استفاده کرد؟

در صورتی که کودک به سیر آلرژی نشان ندهد یا برای هضم آن دچار مشکل نشوند، می توان بین ۶ تا ۸ ماهگی سیر را به کودک شروع کنید. اگر هر کدام از نشانه های ورم، گرفتگی عضله، اسهال یا استفراغ را در کودک مشاهده کردید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید، هم چنین در صورت بروز مشکلات تنفسی یا واکنش شدید باید کودک تحت معاینه و مراقب پزشک قرار بگیرد.

میزان سیر قابل استفاده در غذای کودک

مانند هر ماده ی مغذی دیگری، استفاده بیش از حد سیر نیز می تواند مضر باشد، برای نوزاد نیز باید از مقادیر کم و محدودی از سیر در رژیم غذایی استفاده کرد. در شروع روزانه تا یک حبه سیر می توانید استفاده کنید، تا بتوانید چند روز وضعیت سلامت کودک را زیر نظر گرفته و در صورت بروز حساسیت متوجه آن شوید.

مقدار مصرفی سیر را می توان به مرور افزایش داد، اما نه به اندازه ای که برای افراد بزرگسال مجاز است. برای از بین بردن بوی تند سیر در سوپ هم می توان مقداری شکر به آن افزود.

خواص سیر در سلامتی کودک

نکات مهم در خرید و  نگهداری سیر

استفاده از سیر تازه در رژیم غذایی بسیار بهتر از پودر سیر است. سیر باید تازه، کاملا آبدار و سفید باشد و بهتر است که ده دقیقه قبل از مصرف، حبه های سیر را کنار بگذارید تا ترکیبات ارگانوسولفور موثر عمل کند.

سیر در محیط گرم و خشک می تواند تا مدت ها سالم بماند.

نویسنده: “کودکانه” سایت کودک و نوجوان

مقالات مرتبط

خواص سیر در سلامتی کودک

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان