خود زنی در کودکان

خود زنی در کودکان

 

خود زنی در کودکان

 

بسیاری از خانواده ها از رفتارهای خشونت امیز و بد در فرزندان خود نگران هستند چرا که بروز این گونه رفتارها در دوران کودکی یکی از مشکلات بزرگ و رایج رفتاری در میان کودکان می باشد. بسیاری از کودکان اگر در هنگام بازی با هم سن و سالان خود و یا موارد دیگر عصبی شوند و لج کنند شروع به جیغ زدن های شدید و افراطی و کشیدن موی سر خود و یا رفتارهای خشن این چنینی می شوند.

اکثر این رفتارها در کودکان هنگامی بروز پیدا می کند که کودک به هر دلیلی برای خواسته اش “نه” شنیده و یا بزرگتر او و با هم بازی اش به وسایل مورد علاقه اش دست زده و او فکر می کند که می خواهد آن ها را تصاحب کند. از دیدگاه روانشناسانه بسیاری از بزرگسالان نیز با این مشکل مواجه هستند و در واقع می توان گفت که بروز این رفتارها در بزرگترها می تواند یکی از دلایل شیوع و شروع این گونه رفتارهای خشونت باز و خود زنی ها در دوران کودکی باشد چرا که کودکان مرتبا در حال الگو برداری از رفتارهای والدین خود هستند. می شود گفت که خود زنی در کودکان با مشکلات عاطفی و روحی آن ها به شدت در ارتباط است چرا که خود زنی در هر سنی می تواند یکی از راهکارها برای کاهش تنش های روحی و تخلیه خود باشد. به خصوص که استانه تحمل عاطفی و روحی کودک نیز بسیار پایین تر از برگ سالان بوده و کودک ممکن است در مواردی که شاید برای بزرگ تر ها هیچ گونه درد و رنج روحی نداشته باشد دچار درد روحی و روانی گردیده و از خود زنی برای کاهش این درد ها و یا حتی نشان دادن آن استفده کند.

یکی از مواردی که در زمینه خود زنی در کودکان بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که والدین حتما باید به این گونه از کودکان محبت عاطفی جسمی مانند بغل کردن و بوسیدن نمایند چرا که این راهی برای نشان دادن ارزشمند بودن بدن برای کودک است. درست همانند بزرگتر ها که می دانند و فهمیده اند که صورت و ظاهر راهی برای جذب توجه دیگران است کودک نیز باید متوجه شود که جسم و بدن او ارزشمند است و از این طریق به ان آسیب نزند بنا بر این برای درک این نکته در کودک نوازش و محبت کودک می تواند موثر باشد چرا که کودک متوجه می شود که بدن او راهی برای ابراز محبت و دریافت محبت است و نباید با خود زنی به آن صدمه وارد کند. نوازش کردن سر وصورت و موهای کودکانی که به خود زنی روی می آورند و این عادت بد را دارند می تواند بسیار موثر باشد به خصوص اگر با بیان جملات محبت آمیز از سوی والدین او باشد.

برای این گونه کودکان که مشکل خود زنی دارند راهکار بازی در وان پر از آب و کف می تواند راهکار مطلوبی مناسبی باشد چرا که از این طریق خود کودک می تواند به نوازش جسم و بدن خود پرداخته و ارزش آن را درک نماید. همچنین بازی در کف و آب می تواند راهکاری برای کاهش تنش های روحی و افزایش آرامش در کودک بوده و با کاهش تنش ها موجب کاهش خود زنی در کودکان شود. در هنگام بروز رفتارهای پرخاشگرانه و نیز خود زنی در کودک والدین او باید با استفاده از رفتارهای محبت آمیز خود نگرانی خود را تا حدی ابزار نمایند مثلا اگر کودک سر خود را به دیوار می کوبد باید حائلی نرم در مقابل سرش قرار داد و با جمله ای محبت امیز مثلا به او بگویند که می دانم ناراحتی اما من دوستت دارم و نمی خواهم که سر زیبای تو آسیب ببیند. در نهایت مشاوره با مشاوران روانشناسی نیز می تواند راهکاری برای کاهش خود زنی در کودکان باشد.

منبع:مشاوره-ازواج.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *