درمان بیش فعالی نوجوانان

درمان بیش فعالی نوجوانان

درمان بیش فعالی نوجوانان، سریع‌ترین درمان بیش فعالی، علائم بیش فعالی در جوانان، تست بیش فعالی نوجوانان همگی در این مقاله آمده است. نظرات بسیاری پیرامون درمان نوجوانان با بیش فعالی وجود دارد. بسیاری از متخصصان باور دارند که رفتاردرمانی به‌تنهایی می‌تواند برای نوجوانان مؤثر باشد. بر اساس آمار مؤسسه جهانی سلامت روان در حدود ۸۰ درصد کودکان بیش‌فعال نیازمند دارودرمانی، در نوجوانی نیز همچنان به دارو نیاز دارند.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با کمک متخصصان کودک به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان بیش فعالی نوجوان را درمان کرده و بدون هیچ عوارضی آینده‌ای درخشان را برای فرزند خود رقم بزنید.

معمولاً ترکیبی از دارودرمانی و رفتاردرمانی بهترین درمان بیش فعالی نوجوانان است؛ اما در مرکز ستاره می‌توانید از نوروفیدبک استفاده کنید روشی که در کم‌ترین زمان بدون هیچ عارضه جانبی بیش فعالی نوجوان را برای همیشه درمان کنید. آکادمی آمریکایی طب کودکان توصیه می‌کند رفتاردرمانی برای درمان بیش فعالی مورداستفاده قرار گیرد تا مشکلات رفتاری که بخشی از بیش فعالی هستند بهبود یابند.

علائم بیش فعالی در جوانان

بسیاری از کودکان به طور طبیعی فعال هستند، کودکانی که علائم بیش فعالی دارند همیشه در حال حرکت هستند. آن‌ها سعی می‌کنند که چندین کار را هم‌زمان انجام دهند و بعضی از این کارها را فراموش می‌کند. برای نوجوانان بیش فعال سخت است که به یک جا بنشینند و کاری را به طور مداوم انجام دهند:

 • در تمرکز مشکل دارند. به‌ندرت پیش می‌آید که بتوانند کاری را تا آخر ادامه دهند.
 • سریع عصبانی می‌شوند و کنترل خود را از دست می‌دهند.
 • وقتی با او حرف می‌زنید گوش نمی‌دهد یا احساس می‌کنید با کار دیگری مشغول است.
 • در به پایان رساندن پروژه و برنامه‌های خود بسیار مشکل دارند.
 • عدم توجه به جزئیات یا اشتباهات
 • اجتناب از کارهایی که نیاز به تلاش ذهنی به طور مداوم دارد.
 • بسیار پیش می‌آید که وسایل خود را گم کند یا فراموش کند که وسایل خود را کجا گذاشته است.
 • بسیار پیش می‌آید که صحبت دیگران را قطع کند.
 • بیش‌تر اوقات بدون فکر عمل می‌کند.
 • نمی‌تواند دستورالعمل‌های مشخص را دنبال کند.
 • بی‌قرار بوده و زیاد غر می‌زنند.
 • شب‌ها تا دیروقت بیدار می‌ماند.
 • حرف‌زدن زیاد و پراکنده که ممکن است شروع یا پایان مشخصی نداشته باشد.
 • در حرف‌ها یا بازی‌های دیگران اختلال ایجاد می‌کند.

پیشنهاد مشاور: تربیت کودک بیش فعال

درمان بیش فعالی در نوجوانان

سریع ترین درمان بیش فعالی

۱. داروی جدید بیش فعالی

معمولاً برای درمان نوجوانان بیش فعالی داروی بیش فعالی در نوجوانان محرک تجویز می‌شوند. این داروها می‌توانند به نوجوان کمک کند که هوشیارتر شده و عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشد. مثال‌های از داروهای محرک شامل Focalin، Concerta ،Quillivant XR، Ritalin و Vyvanse هستند.

برای مطالعه بیشتر: اختلال نقص توجه و بیش فعالی در نوجوانان

داروهای غیرمحرک نیز مانند Intunive، Kapvay همچنین برای درمان نوجوانان با بیش فعالی و کمبود توجه استفاده می‌شوند. داروهای غیرمحرک عوارض جانبی داروهای محرک را دارا نمی‌باشند. برای مثال آن‌ها مانند داروهای محرک منجر به اضطراب و یا بی‌خوابی نخواهند شد. این قبیل داروها معمولاً وابستگی ایجاد نکرده و با احتمال کمتری احتمال سوءمصرف در آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل آن‌ها گزینه مناسب‌تری برای نوجوانان با بیش فعالی هستند که معمولاً مشکلات سوءمصرف الکل یا مواد را دارا هستند.

دارودرمانی زیاد معمولاً کمک‌کننده نیست می‌تواند منجر به ایجاد افکار خودکشی و سوءمصرف مواد گردد. درمان‌های جایگزین عبارت‌اند از رژیم‌های حذفی، مصرف مکمل‌ها، آموزش والدین، تمرینات حافظه و نوروفیدبک. این قبیل درمان‌ها گاهی همراه با داروهای تجویزی مورداستفاده قرار می‌گیرند و گاهی به‌تنهایی. سازمان غذا و دارو مصرف Vayarin تأیید کرده که یک غذای دارویی بوده و شامل امگا ۳ است.

مصرف دارو تنها زیر نظر دکتر ممکن است و دوز دارو توسط دکتر روانپزشک باید تعیین شود.

۲. روان درمانی

درمان نقص توجه بدون دارو به‌وسیله روان‌درمانی و نوروفیدبک انجام می‌شود. روان‌درمانی شامل سه روش زیر است که باتوجه‌به شرایط و ویژگی‌های هر فرد تفاوت دارد و به نوجوان و خانواده او کمک می‌کند تا بهتر با شرایط کنار بیاید:

 1. رفتاردرمانی باعث تغییر رفتار فرد به‌صورت ریشه‌ای می‌شود و به‌مرور در جلسات مداوم باعث می‌شود که نوجوان مهارت و تکنیک‌های لازم برای کنترل احساسات خود را به دست بیاورد و تمرکز کافی برای انجام کارها را به دست می‌آورد.

 2. درمان شناختی رفتاری به فرد کمک می‌کند تا بیش‌تر از چالش‌ها آگاه شده و تمرکز بالایی به دست می‌آورد.

 3. خانواده‌درمانی به اعضای خانواده کمک کند تا یاد بگیرند چگونه رفتارهای آسیب‌زا را مدیریت کنند و یکدیگر را بهتر درک کنند.

۳. نوروفیدبک

سریع‌ترین درمان بیش فعالی و توصیه‌شده‌ترین برای درمان بیش فعالی نوجوانان نوروفیدبک است؛ زیرا بدون عوارض جانبی (برخلاف دارودرمانی) و در زمان کوتاه (برخلاف روان‌درمانی) نتیجه‌ای مطلوب و بسیار مناسب را به همراه دارد. با درمان نوروفیدبک شما در مدتی کوتاه متوجه افزایش قابل‌توجه تمرکز و کاهش علائم آن‌ها می‌شوید. مرکز مشاوره ستاره ایرانیان جزو محدود مراکزی است که در ایران با کمک نوروفیدبک به‌صورت تخصصی به درمان بیش فعالی کودک و نوجوانان می‌پردازند. دستگاه نوروفیدبک با تغییر فرکانسی آلفا در نواحی جلوی سر و با کاهش آن می تواند تمرکز نوجوان را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان بیش فعالی در نوجوانان

کمک به نوجوان بیش فعالی

بیش فعالی تمامی جنبه‌های زندگی یک نوجوان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به‌عنوان والدین هدف اول شما باید یک صحبت آزاد با نوجوان باشد. در تمام اوقات حمایت‌کننده و پذیرا باشید. همچنین شما می‌توانید از مشاور نوجوان برای کمک استفاده کنید. با اقدامات زیر شما می‌توانید بیش فعالی نوجوانان خود را مدیریت کنید:

 • انتظارات، راهنمایی‌ها و محدودیت‌های واضح و پایداری را ایجاد کنید، انتظارات مشخص به نوجوانتان کمک می‌کند تا بداند انتظار چه چیزی را باید داشته باشد.
 • یک برنامه روزانه تنظیم کنید و محرک‌های مخرب را به حداقل برسانید.
 • فعالیت‌هایی که در آن نوجوان شما می‌تواند به موفقیت برسد را حمایت کنید (مانند ورزش‌ها، سرگرمی‌ها، درس موسیقی و….).
 • با تأیید رفتارهای مثبت وی اعتمادبه‌نفس نوجوانان خود را تقویت کنید و ایجاد کنید.
 • پیامدهایی را برای رفتارهای نادرست در نظر بگیرید.
 • در برنامه‌ریزی و سازماندهی به نوجوانان خود کمک کنید، ساعتی برای او بخرید تا روی میز کار خود قرار دهد و همواره متوجه شود باید باتوجه‌به برنامه عمل کند.
 • یک برنامه روزانه منظم در خانواده داشته باشید؛ برای مثال ساعت خواب، ساعت بیداری و وعده‌های غذایی منظم.
 • سیستم یادآوری را در خانه تنظیم کنید تا به نوجوان خود کمک کنید که طبق برنامه پیش برود و پروژه‌هایی را که باید انجام دهد به یاد بیاورد.
 • با معلم فرزند خود در تماس باشید تا مطمئن شوید که نوجوان شما به تکالیف خود در مدرسه عمل می‌کند.
 • هنگام بحث و مقابله با نوجوان خود آرام باشید، اگر آرامش خود را از دست بدهید به نوجوان خود نشان می‌دهید که نمی‌توانید شرایط خود را کنترل کنید.
 • حواستان باشد که به میزان کافی استراحت و خواب داشته باشد قوانین محکمی برای تلویزیون، کامپیوتر، تلفن یا بازی‌های کامپیوتری وضع کنید. حواستان باشد که تمام اینها قبل از به خواب‌رفتن خاموش شوند.
 • ایجاد عزت‌نفس. زندگی با نوجوان بیش‌ فعال چالش‌برانگیز باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به بیش فعالی متوجه می‌شوند که محیط مدرسه باشخصیت آن‌ها سازگار نیست. در این شرایط باید نقاط قوت فرزند خود را کشف کنید تا اعتمادبه‌نفس آن‌ها را حفظ کنید. آیا ورزشکار است؟ هنرمند خوبی بوده یا نقاشی می‌کشد؟ آیا استعداد موسیقی دارید؟ آیا با کامپیوتر خوب کار می‌کند؟ به هر شکلی که می‌توانید محیط‌ها و فعالیت‌هایی را پیدا کنید که نقاط قوت فرزندتان است و به آن‌ها اجازه می‌دهد موفقیت را تجربه کنید. به خود یادآوری کنید که هرکسی نقاط قوت و ضعفی دارد.

پیشنهاد مشاور: عوارض نوروفیدبک 

رفتارهای خطرناک 

احتمال ابتلا به اعتیاد و رفتارهای ریسک‌پذیر در نوجوان‌هایی که انرژی زیادی دارند بیش‌تر است. در این شرایط مشاور کمک می‌کند تا احتمال اعتیاد، خودکشی، اضطراب و افسردگی در نوجوانان بیش فعال کاهش یابد و از مشکلات آینده جلوگیری شود. مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با کمک مشاوران متخصص کودک کمک می‌کند تا با کمک دستگاه‌های پیشرفته و به‌روز بدون هیچ عوارضی بیش فعالی را کنترل کنید.

اگر بیش فعالی درمان نشود سوءمصرف مواد ایجاد می‌شود، علاوه بر این بیش فعالی آینده کاری و تحصیلی نوجوان شما را نیز به خطر می‌اندازد. خطر مصرف مواد در کودکان مبتلا به بیش فعالی بین ۱۲ تا ۲۴ درصد است. برخی از مواد، مانند الکل، ممکن است بر اساس سن غیرقانونی باشد، مواد دیگر، مانند ماری‌جوانا یا سایر مواد مخدر به‌طورکلی غیرقانونی هستند، این مواد باعث تشدید وضعیت نوجوان شده و مشکلات توجه او را به‌شدت افزایش می‌دهند.

چرا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان؟

یکی از سخت‌ترین کارها پیداکردن روان‌شناس متخصص برای کنترل بیش فعالی کودک است، مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در سه شعبه به‌صورت حضوری، تلفنی و آنلاین در زمینه کودک و نوجوان به‌صورت تخصصی خدمات درمانی را ارائه می‌دهد. این مرکز جزو برترین مراکز روان‌شناس در زمینه کودک، خانواده، زوج‌درمانی، اختلالات روان‌شناختی، مشاوره پیش از ازدواج و اعتیاد است. هدف ما این است که امکان مشاوره برای همه فارسی‌زبانان ممکن شود؛ بنابراین امکان مشاوره تلفنی و آنلاین را با بالاترین کیفیت برای همه فراهم کرده‌ایم. برای تست بیش فعالی نوجوانان که استاندارد بوده و از دقت بالایی برخوردار است می توانید با یکی از شعب مرکز تماس بگیرید.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان این افتخار را داشته است تا سال‌های متوالی برگزیده اجلاس سراسری رضایتمندی مراجع، جشنواره ملی ۱۰۰ واحد مشتری‌مدار، اجلاس سراسری مدیران ارزش‌آفرین و مدیران ارزش‌آفرین باشد. برای آگاهی از اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با شماره‌های مرکز تماس گرفته و سؤالات، نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:ADHD Information for Teens

سوالات متداول

۱ - بیش فعالی با افزایش سن می رود؟

متاسفانه بسیاری از کودکان با افزایش سن علائم بیش تر و شدید تری را تجربه می کنند، بنابراین بیش فعالی فرد را تا بزرگسالی تحت تاثیر قرار داده و آینده نوجوان را خراب می کند.

۲ - کودک بیش فعال باهوش است؟

یک تصور غلط رایج این است که تمام کودکان بیش فعال به طور طبیعی باهوش تر از همسالان خود هستند و ضریب هوشی بالاتری نسبت به کودکان بدون بیش فعالی دارند. با این حال، تحقیقات نشان داده است که هیچ ارتباطی بین بیش فعالی و هوش وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *