تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

ده رفتار نگران کننده در کودکان

ده رفتار نگران کننده در کودکان

10 رفتاری که حتی درمانگر کودک را می توانند نگران کنند

بیشتر ما والدین در مورد آنچه باید انجامش دهیم نگرانیم؛ اما چگونه تفاوت بین رفتارهای رایج با رفتارهای نگران­کننده را دریابیم؟ راستش گفتنش سخت است. در تمرینهای من، والدین نگرانی زیادی ابراز می­کنند، نگرانی­ هایی که گاه به سادگی می­توان نشان­ش داد و برای مرحله پیشرفت فرزندانشان سرمشق می­ شود.

برای مطالعه بیشتر: پنج سفسطه در مورد اضطراب کودکان

به هر حال، برخی رفتارها حاکی از نگرانی­های جدی است. در اینجا به ده تا از رفتارهایی که می­تواند در متخصص بالینی کودک ایجاد نگرانی کند اشاره می­کنیم:

با هیچ­کدام از دوستان صمیمی­شان زیاد بازی نمی­کنند

اگر کودکتان خیلی ناگهانی دست از بازی با دوستان نزدیکش بکشد، این یک مشکل است. مشکلی که می­تواند نشانه ­ای از وجود یک نزاع باشد. می­توان از روی حال و حوصله­ ی کودک پیش­بینی کرد که موضوعی پیش آمده است. هرچه که موجب این موضوع باشد، شایسته بررسی است.

به شکل نگرانی تا دیروقت بیدارند

اگر کودکتان تا دیر وقت نگران و بیدار است، نگرانی­هایش به اضطراب بدل شده است. در این حالت، مهم است که به صورت حرفه­ ای اقدام کنیم. ابزاری در اختیار کودک بگذاریم تا با اضطراب­هایش بجنگد و به قدرتمند شدن او کمک کند، تا نگذارد کودک قربانی اضطراب­هایش شود.

خودشان را نیشگون می­ گیرند، خراش می­ دهند و یا دست و پایشان را می بُرند

خود-زنی خودش را به شیوه­های مختلفی می­تواند نشان دهد. این شیوه در بچه­های کوچک­تر بیشتر خودش را در نیشگون گرفتن خود، خراشیدن، یا مشت­زنی به خود نشان می­دهد. این رفتار در سنین نزدیک به نوجوانی و نیز این طی دوره به سمت رفتارهایی مثل بریدن و آتش­زدن کشیده می­شود. اگر کودکی دارید که خود زنی می­کند، حتی اگر به ­نظرتان چندان هم جدی نیست، باید سراغ درمانگر کودک بروید تا عواطف کودک را تحلیل و پردازش کند. اینکه آنقدر صبر کنید که خود زنی­ اش تشدید شود، ایده­ی اصلا خوبی نیست.

وقتی غمگین می شوند خانه را ترک می­کنند.

کودکان تمامی سنین غالبا وقتی ناراحت و دلخور شوند مسیرشان را بی­اراده به بیرون خانه کج می­کنند. این رفتار، مرا بی­اندازه دلواپس می­کند. این مساله، فقدان ساز و کارهای کنار آمدن را که در دسترس کودک است ثابت می­کند. اگر بچه­ ها همچنان فرار کنند، از خانه هایشان دور می­شوند و ممکن است که گم شوند و حتی صدمه ببینند.

شبها نمی­ خوابند.

اگر کودکتان قبلا راحت می­خوابید و اکنون شبها خوابش نمی­برد، چیزی پیش آمده است. به­ هم ­خوردن خواب، کلید وجود مشکلی بالقوه است. بهم ­خوردن خواب حتی می­تواند از یک سری موضوعات انباشت شده ایجاد شده باشد؛ پس بکاوید و ریشه­اش را بیابید.

هیچ چیزی نمی­ خورند.

اشتها نیز دقیقا مثل خوابیدن، یکی از آن کلیدهایی است که نشان می دهد اوضاع چطور پیش می رود. اگر کودکتان یک­باره دست از خوردن بکشد، جای نگرانی بسیار هست. من در مورد ناخنک زدن به غذا حرف نمی­زنم! بلکه سخنم راجع به از دست­رفتن تمام وعده­های غذایی و دریافت مقدار کم کالری در طول روز است. بچه­ هایی که دست از غذا خوردن می­کشند به استرس، نگرانی، یا اختلالات خلقی دچار می­شوند. این امر نیازمند کنکاش بیشتری است.

پنهان­کاری کنند.

بچه­ ها –مخصوصا نوجوان­ها- عموما راجع به تلفن و فعالیت­های اینترنتی­شان پنهان­کاری می­کنند. اما وقتی که به تلفن یا کامپیوترشان نگاهی می­ اندازید، ترس برشان دارد –و دارم می­گویم ترس برشان دارد- نگرانی من را تا حدودی افزایش می دهد.

حرفهایی مثل این می زنند که “اصلا من برای چی به دنیا آمدم؟”

برخی بچه­ ها اظهارات ترسناکی مطرح می­ کنند. البته این همیشه بدین معنی نیست که نقشه ای برای کشتن خودشان دارند. بچه های کوچکتر اغلب اظهارات کلی­ تر مثل جمله ­ی آغازی بیان می­ کنند. به والدین می­گویم که حتی اگر این اظهارات ضرورتا بدین معنی نباشد که می­خواهند بمیرند، ولی می توان ارزیابی کرد که ناشی از برخی دردهای عاطفی است، که می تواند موضوعی مربوط به خلق و خو، اعتماد به ­نفس یا محرک­های تنش­ زای زندگی باشد.

مطالب مرتبط: تفکر سالم و بدون اضطراب در کودک

به تندی رفتار می­ کنند،  یا به­ طور غیر عادی پرخاش­گرند.

این دو نگرانی آخر، رایج است ولی بایستی به هر حال به حساب گرفته شود. اگر کودکی تندی و پرخاش­گری می کند لازم است که بی ­درنگ مورد خطاب قرار گیرد. بچه­ هایی که متوسل به رفتار خشن می­شوند، تواناییِ خودتدبیری ندارند و برای کسب این توانایی، پیش از بزرگسالی به کمک نیاز دارند.

تهدید به کشتن خودشان یا فردی دیگر می­ کنند.

این مقاله را با شاخص­ ترین نگرانی به پایان خواهیم رساند. هر موقع بچه­ ها تهدید به آسیب رساندن خودشان یا هرکس دیگر کنند، باید مساله را جدی گرفت. ممکن است احساس کنید که کودک به دنبال جلب­توجه است، ولی حتی اگر موضوع همین باشد، همچنان نشانه­ی این است که اوضاع خوب نیست و آنها نیاز به کمک بیشتر دارند.

اگر کودکتان هر یک از این رفتارها را دارد، از دوستان و خانواده و پزشک متخصص اطفال یا یک درمانگر کودک بیشتر کمک بگیرید. هرگز برای کمک گرفتن زود نیست، بلکه غالبا خیلی دیر هم هست.

آیا شما نگرانی­های دیگری هم دارید که می خواهید به این فهرست اضافه کنید؟ آیا برخی از این رفتارها را در خانه ­تان تجربه کرده­اید؟ آنها را اظهار کنید و با سایر والدین هم به اشتراک بگذارید.

آیا می­دانید با شناساندن این موضوع که چه رفتارهایی باید جدی تلقی شود، می تواند مفید فایده باشید؟ این نوشته را با افراد دیگر نیز به اشتراک بگذارید.

منبع:فارس پاتوق

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه اضطراب کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۵ نظر
 1. nik1
  سلام دختری 8 ساله دارم که در مدرسه ی دو زبانه درس می خواند او یکی از بهترین شاگردان مدرسه می باشد.دختری پر از انرژی و خستگی ناپذیر است.مشکلی که من دارم این است او را به هر کاری تشویق می کنم سرباز می زند و از پیگری کارهای سخت گریزان است.و این مسئله مرا بسیار نگران می کند چون بسیاری از کارها را به دلیل سخت بودن و نیازمند بودن رها می کند و آنهارا پیگیری نمی کندو. و من نمیدانم که چه باید بکنم؟
  پاسخ جولای 31, 2017 در 10:47 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این مسئله به میزان مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس دختر شما بر می گردد. اما نکته مهم تر از ان شکل این تکالیف و میزان سخت بودن آنهاست. ما نمی دانیم شاید تکالیفی که انتظار دارید کودک انجام دهد اصلا مناسب سن وی نباشند.
   پاسخ آگوست 14, 2017 در 8:57 ق.ظ
 2. سرو ناز
  سلام دخترم خیلی حرفهای بد میزنه مثلا وقتی عصبانی میشه بهم گاو خر، بی ادب، کلا از این حرفها میزنه.نمیدونم چجوری باهاش برخورد کنم که این عادتش رو ترک کنه سه سال و نمیشه.بعضی وقتهای عصبانی میشم این جرفهاش میشنوم کتکش میزنم بعدش پشیمون میشم.
  پاسخ سپتامبر 14, 2017 در 5:41 ب.ظ
 3. حسین
  سلام. ی دختر ۳ساله دارم که بعضی وقتا به پهلو دراز میکشه و دست روزانو ها میذاره و خودشو سفت میکنه(قفل میکنه) البته هشیارهم هست. هرچی میکشیمش یاسرگرمش میکنیم یادعواش میکنیم چند لحظه بعد بازم شروع میکنه... لطفا مارو از نگرانی درارید. ضمنا چند دکتر هم بردیمش بیفایده بوده...
  پاسخ مارس 14, 2019 در 1:39 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک می باشد اما اطلاعات بیان شده توسط شما در اینجا برای پاسخ محدود می باشد .آیا منظور شما رفتاری شبیه خودارضایی می باشد؟ از نظر رشدی فرزندتان در حالت نرمال قرار دارد از نظر حرکتی ، کلامی ، عاطفی و...؟ آیا از نظر رشد بدنی فرزندتان رشد طبیعی را طی کرده اند؟ دقت کنید که حافظه بلند مدت در کودک شما تا حدودی شکل گرفته است بخاطر همین شما نمی توانید از ترفند حواس پرت کردن استفاده کنید چون کودک شما حتی اگر برای چند دقیق حواسش از آن موضوع پرت شود باز آن را به یاد می آورد و به سراغ آن می رود بهتر است از این سن به بعد سعی کنید با قصه یا بازی رفتارهای اشتباه فرزندتان را ترمیم کنید . در مورد این رفتار فرزندتان اگر از نظرتان شبیه خودارضایی است باید بدانید که ممکن اسن تنها بخاطر تکرار آن این رفتار در او شکل گرفته است و به معنایی که برای شما وجود دارد این عمل صورت نمی گیرد و یا اینکه نوعی گرفتگی وجود داشته باشد که با آن فرزندتان سعی می کند آن را برطرف کند مثل قلنج در کودکان بهتر است برای بررسی دقیق این موضوع اول از نظر جسمی با پزشک مشورت کنید و در صورت نبودن مشکل جسمی با یک روانشناس متخصص کودکان در این زمینه مشورت کنید تا بررسی لازم صورت گیرد. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88472864 شاد باشید
   پاسخ مارس 16, 2019 در 7:12 ق.ظ
نظر دهید