پرورش کودک با ادب

۴ راز پرورش کودک با ادب که کسی به شما نمی گوید

پرورش کودک با ادب، کسی را می شناسم که سه کودک به طور حیرت برانگیزی باادب دارد. وقتی مادر از آنها می خواهد اسباب بازی های خود را جمع کنند حرفش را گوش می دهند، بدون اعتراض می خوابند و حتی بدون مداخله والدین دعواهای خود را حل و فصل می کنند.

من واقعاً شاهد بودم که پسر سه ساله اش به آرامی از مادرش خواست تا کامیون را از دوست زورگویش پس بگیرد. مادر قبول دارد که فرزندان او دورانی دارند “از همه مهم تر آن ها کودک هستند” اما می گوید برقراری یک نظم واقعی دارای چالش های کمی است.

مطالب مرتبط:

پرورش کودک مستقل

فرزندان و تربیت دردنیای امروز

چگونه فرزندی با ادب داشته باشیم

رمزفرزندپروری موفق شما چیست؟ از خودتان بپرسید که آیا کودکان را تهدید به تنبیه می کنی؟ محروم می کنی؟ آن ها را با خوراکی هایی فریب می دهی؟ هیچ کدام از این روش ها برای پرورش کودک با ادب جواب نمی دهد مگر اینکه از همان سنین کودکی انتظاراتتان را واضح کنید.

ممکن است راهکارهای شما واقعی و بسیار خوبی به نظر برسند اما بهترین راه برای پرورش کودک با ادب این است که انتظارات خود را مشخص می کنید  آنها این انتظارات را درونی کرده، به یاد داشته باشید که با انتظار داشتن همین چیزها از خود پیش می روند. به عبارتی دیگر، از آنجایی که کودکان ذاتاً مستعد خواستن با خواهش از والدین هستند سعی می کنند به همان روشی رفتار کنند که شما به آن ها یاد می دهید.

در واقع متخصصان ادعا می کنند کودکان ۱۸ماهه نسبت به انتظارات والدین خود همدل و مسئول هستند. “اگر از سن ۲ سالگی بر اصول تأکید کنید، کودک شما سریعتر درک می کند، کمتر مقاومت می کند و در نهایت رفتار بهتری خواهد داشت.”

چگونه کودک با شخصیت تربیت کنیم

در ادامه چهار روش قطعی آمده است که به شما کمک می کند تا روش های پرورش کودک با ادب را یاد بگیرید  و به این سوال پاسخ می دهد که که «چگونه کودک با شخصیت تربیت کنیم ؟»

۱.قواعد محکم و انتظار احترام را وضع کنید

کودکانی که باور دارند هرچیزی که دوست را دارند را می توانند انجام دهند و هر چه بخواهند را به دست می آورند به کودکان برون ریز هیجانی تبدیل می شوند که با گریه کردن و ایجاد قشقرق همه چیز را می خواهند.  کودکانی که وجود موانع خوب تعریف شده را درک می کنند خود تنظیمی و احترام به محدودیت ها را یاد می گیرند.

 • دلیل قوانین را به آن ها بگویید. اگر کودک شما درک می کند که در پس قوانین دلایل سنجیده ای وجود دارد، اجبار بودن این دلایل را درک کرده و بنابراین به احتمال بیشتری آن ها را رعایت می کند. برای مثال به او بگویید شما باید رأس ساعت هشت بخوابی چون بدن شما برای سلامتی و قوی شدن به میزان زیادی خواب نیاز دارد یا شما باید اسباب بازی هایت را در جای مشخصی قرار دهی تا دفعه بعد موقع بازی بتوانیم به راحتی جای آنها را پیدا کنیم.
 • جایزه های زیادی را پیشنهاد دهید. اطمینان یابید که شما کودک را به خاطر پیروی کردن او از قواعد در کنار تمجید از موفقیت هایش تقویت می کنید. بهتر است همواره قواعد زمینه ساز تشویق را به باید داشته باشید.” من خیلی به خودم می بالم وقتی شما مانند یک پسر بزرگ رفتار می کنی! یا خیلی مؤدبی من به تو افتخار می کنم»
 • ابتدا خود شما از قوانین تبعیت کنید. جودی آرنال نویسنده نظم بدون آشفتگی می گوید هنگام رسیدن به خانه کت خود را روی روی چوب لباسی آویزان کنید ظرف های کثیف را درون سینک ظرفشویی بگذارید، هنگام ناامیدی داد نزنید، انجام دادن این کارها توسط کودک به منزله آن است که درست به همان میزان که آن ها از قوانین تبعیت می کنند شما هم باید اینگونه عمل کنید. وقتی کودکان رفتار خوبی را می بینند آنها هم می خواهند همان کار را انجام دهند.
 • وجدان اخلاقی را آموزش دهید. اگر کودک شما با رعایت نکردن قوانین حس خوبی ندارد سعی کنید فوراً این ناآرامی را کاهش دهید. کمی احساس گناه کردن بخش مهم یادگیری تشخیص درست از نادرست است.دکتر هال پیشنهاد می کند بگویید می دانم احساس بدی داری همه ما اشتباه می کنیم اما سعی می کنیم یادبگیریم چطور دفعه بعد رفتار کنیم.

۲. مهارت های حل مسئله را ایجاد کنید

یکی از دلایل مهمی که کودکان بدرفتاری می کنند، حس ناکامی و ناتوانی آن ها است. دکتر بروکز می گوید وقتی که شما به کودکان خود ابزارهای موردنیاز برای کشف چیزها را می دهید بهتر رفتار خواهند کرد زیرا به ابزار مراقبت از خود مجهزتر شده و هنگام مواجهه شدن با چالش نیز بر سر شما داد نمی زنند یا از برون ریزی هیجانی نشان نمی دهند.

 • بگذارید کودکان تصمیم گیری کنند. به کودکان خود به محض رسیدن به سن درک فرصت انتخاب کردن بدهید. بپرسید” می خواهی ژاکت را بپوشی یا لباس شب را؟” کدام خوراکی را دوست داری به مدرسه ببری؛ سیب یا نون و پنیر؟ پس از آنکه کودک شما توانست این تصمیمات کوچک را مدیریت کند با چوب خط زدن به این کار از فرصت استفاده کنید. مثلا اگر کودک شما با خواهرش دعوا می کند به جای داد زدن “این کارو نکن” یا محروم کردن او، دکتر بروکز پیشنهاد می دهد بپرسد به چه شکل های دیگری غیر از این کار می توانی با این موقعیت کنار بیایی؟ شما ممکن است از مطرح کردن راه حل ها توسط آنها تعجب زده شوید.
 • تلاش را ترغیب کنید. دکتر دونا ام و دکتر جینیت نویسنده “کمک به کودکان برای درست انجام دادن در منزل و مدرسه!” می گوید یقیناً شما عجله زیادی برای انجام دادن همه کارها توسط آنها به خرج می دهید، اما مهم است برای کودکان پیش دبستانی تمرین و موفقیت بدون مداخله را ممکن کنید، خواه در حال تلاش برای پوشیدن کفش های خود است؛ جمع کردن اسباب بازی هایش یا گذاشتن جوراب هایش درون رختشویی باشد.
 • آن ها را وادار به تفکر در امور کنید. مهارت های شناختی کودک خود را با به چالش انداختن آن ها برای یافتن جواب هایی برای خود تقویت کنید. مثلا وقتی کودک شما در مورد نحوه انجام دادن چیزی سؤال می پرسد سؤالات آن ها را جواب دهید.

پرورش کودک با ادب

۳. به کودکان خود برای تمرین بردباری کمک کنید

هیچکسی انتظار را دوست ندارد به ویژه کودکان. دکتر میشل اوسیت نویسنده «کار آفرینی: پرورش کودک با ادب سازگاریافته در سن فوری بودن همه چیز»، می گوید انتظار هم از نظر رشدی و هم عصب شناختی مشکل است زیرا کودکان با آگاهی از بستر فاش شدن فوری نیازهای خود، زنده هستند. ب

ه این دلیل به ویژه برای والدین مهم است در سال های خردسالی شروع به آموزش صبر کنند. شما می خواهید کودک شما بردباری در هنگام احساس بی طاقتی را در خود بپروراند که اغلب با نارضایتی توأمان است، چنانچه در آینده هنگام مواجهه با این احساس از خود رفتار بد یا حالتی تکانشی نشان ندهند.

 • انتظارکشیدن را در آن ها پرورش دهید. همواره به محض آنکه کودک شما چیزی خواست بلافاصله همه چیز را محیا نکنید. دکتر اوسیت می گوید بگذارید کودک شما احساس ناخوشایندی در انتظار را حس کند این کار عامل تغییر خوبی است. مثلا با فوراً به آن ها آب میوه ندادن در واقع در راستای صبور بودن او برای مدیریت کم طاقتی اش قدم برمی دارید.
 • هر احساسی را که دارند به آن ها بگویید. خردسالان نمی توانند ناکامی خود در انتظار کشیدن برای چیزها را بر زبان بیاورند اما شما می توانید با برچسب گذاری هیجان ها به آنها کمک کنید و در مواقع نشان دادن صبر به آن ها جایزه دهید. اگر کودک پیش دبستانی شما باید منتظر غذا باشد شما به او بگویید “می دانم سخت است که منتظر بمانی اما داری یک کار فوق العاده را انجام می دهی. داری صبور شدن را یاد می گیری و این عالیه!” دکتر بروکز می گوید با معتبر شمردن تلاش کودک، به احتمال زیاد کودک سخت تر تلاش کنند.
 • در فعالیت های افزایش دهنده صبر مشارکت کنید. کودک خود را به انجام چیزهایی که نتیجه فوری در پی نداشته باشد از جمله بلوک سازی و حل معما یا کاشتن بذر گیاه و تماشا کردن رشد آن با گذشت زمان تشویق کنید. دکتر اوسیت می گوید اطمینان یابید که آن ها علاوه بر بازی با فناوری های سطح بالا ،نتایج اعمال خود بر روی یک وسیله را هم می بینند.

پیشنهاد مشاور: اصول تربیت کودک : هر کودکی منحصر به فرد است

۴. تأکید بر همدلی را تحمیل کنید

تا کنون به خاطر اینکه کودک پیش دبستانی شما اسباب بازی دوستش را برداشته یا به علت عدم تمایل او به بازی با خواهرش ؟ در رابطه او مداخله کرده اید؟

دکتر استیون ای کوریتس نویسنده “رفتار معماگونه کودک خود را درک کنید”، می گوید: کودکان با این باور متولد می شوند که دنیای پیرامون آن ها در گردش است. بنابراین با کمک کردن سریعتر به آن ها در درک کردن احساسات و هیجان دیگران باعث پرورش کودک با ادب شده و به احتمال کمتری به روش های آزاردهنده یا آسیب زا در دیگران دست می زند.

 • اقدام محبت آمیز کودک خود را تحسین کنید. لیسا آرون روانپزشک کودک خدمات جامعه یهودی شهر ویستچیستر نیویورک می گوید برای پرورش کودک با ادب به طور کلی، بهتر است فرصت های طبیعی برای آموزش همدلی را ادریابید. هر موقع کودک شما به افراد دیگر توجه نشان می دهد شما باید این طبع او را با یک تعریف ساده تقویت کنید. مثلاً اگر می بینید که کودک شما روی عروسکش پتو می کشد بگویید این کار تو خیلی محبت آمیز بود، حتما می خواهی مطمئن شوی عروسکت جای گرم و نرمی دارد. شاید او خیلی سردش بوده است.
 • بپرسید، نگویید. شما ممکن است همدلی به یک خردسال را تبیین کنید اما می توانید از وادارکردن او به اندیشیدن در مورد احساسات دیگران شروع کنید. دکتر کورتیس می گوید کودکان در این سن ادبیات را درک نمی کنند اما اگر شما آنها را سؤال پیچ کنید در واقع می توانید سطح آگاهی آن ها را ارتقا دهید. برای مثال، اگر کودک شما به دوستش اجازه بازی با حیوانات پارچه ای را نمی دهد بپرسید چرا این کار را نمی کند چه احساسی دارد؟
 • به آن ها کمک کنید تا به توانایی خواندن زبان بدن برسند. توانایی تفسیر حرکات و بیانات چهره ای یکی از روش های اساسی برای ایجاد همدلی در همه ما است. به کودکان خود در درک چیزها سرنخ بدهید:” ببین عمه مهناز چطور نگاه کرد وقتی به او خوراکی ات را تعارف کردی”. متوجه لبخند روی لب او شدی؟ تو حال او را خیلی خوب کردی.” کودک شما ممکن است ابتدا کاملاً درک نکند اما وقتی او متوجه شد دقت زیادی به واکنش های دیگران خواهد کرد و بهتر متوجه تأثیر رفتارش بر دیگران می شود”.
سخن پایانی

یقیناً شما قصد ندارید کودک شما در عرض یک شب  همه فوت و فن خود انضباطی را یاد بگیرد و خودتان نیز تمام روش های پرورش کودک با ادب، را یاد بگیرید. بدون شک زمان هایی وجود دارد که آن ها بدرفتاری می کنند، مهم نیست شما برای جلوگیری از این رفتار چقدر تلاش می کنید.  آن ها کودک هستند، اما اگر شما پیوسته مطابق الگوهای گفته شده  عمل کنید به زودی یا اهمیت این الگوها را درک می کنید. همزمان با تأثیر آن ها در زندگی شما، کودک باادب شما نیز به میزان کمتر و کمتری نیاز به مداخله شما خواهد داشت.

نویسنده : محسن دادخواه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *