راهنمای تصویری پوشک کردن کودک

راهنمای تصویری پوشک کردن کودک

در اغلب مواقع تعویض پوشک عامل ایجاد ترس، وحشت و مزاح برای والدین و مراقبان جدید می باشد.

پوشک های کودان نوپا باید هر چند ساعت یک بار تعویض شود تا از جوش زدن و ایجاد ناراحتی برای کودک پیشگیری شود.

یک محل تعویض پوشک در نظر بگیرید تا به راحتی و به موقع بتوانید پوشک های یک بار مصرف و پوشک های پارچه ای را تعویض کنید.

 

فهرست مطالب

روش یک – باز کردن پوشک و تمیز کردن کودک

 1. دست های خودتان را بشویید.

 • در صورتیکه شما در یک مرکز نگهداری کودک کار کنید، بعد از شستن دست هایتان باید دستکش یک بار مصرف را به دستتان بکشید.

 1. یک پوشک تمیز راآماده کنید.

بچه را در یک سطح قابل تغییر قرار دهید و یک پوشک جدیدی بردارید. در صورت استفاده از پوشک یکبار مصرف، باید آن را باز کنید.

 

در صورت استفاده از یک پوشک پارچه ای، بر اساس نوع پوشکی که در دست دارید، آن را تا بزنید یا بدون تازدن مورد استفاده قرار دهید. باید پوشک را به نحوی قرار دهید که بتوانید پوشک کثیف را به راحتی بردارید.

 

 • اکثر افراد قبل از برداشتن پوشک کهنه، یک پوشک تمیز را در زیر آن قرار می دهند تا از کثیف شدن خانه شان و خودشان پیشگیری کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که پوشک تمیز می تواند کثیف شود؛ در صورت پیش آمدن این اتفاق می توانید از پوشک دوم استفاده کنید.

 1. باز کردن و خارج کردن پوشک کثیف.

نوارها، گیره ها یا سایر مواد استفاده شده برای بستن پوشک را جدا کنید تا بتوانید پوشک را باز کنید. بخش جلویی پوشک کثیف را پایین بکشید و پاهای بچه تان را یک مقدار بالا بگیرید.

 

در صورتیکه پوشک خیس باشد، به آرامی قسمت پشت پوشک کثیف را از زیر بچه تان بکشید.

در صورتیکه کثیفی بر روی پوشک وجود داشته باشد، از نیمه جلویی پوشک کثیف به عنوان خاک انداز استفاده کنید. تا زمانیکه بتوانید پوشک کثیف را تا بزنید، این پوشک را دور از خودتان نگه دارید.

 

 • پاهای بچه تان را در یکی از دست های خودتان نگه دارید، تا قسمت تحتانی آنها در هوا باشد و با سطح پوشک برخورد نکند.

 

 • باید پوشک کثیف را دور از دسترس بچه تان نگه دارید.

 

 • در صورتیکه می خواهید پوشک پسرتان را عوض کنید که در حین تعویض پوشک ادرار می کند، باید یک پارچه یا خشک کن کودک را روی آلت تناسلی فرزندتان بیاندازید.

 1. قسمت تحتانی بچه تان را با خشک کن یا یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

خشک کن بچه یا پارچه مرطوب را بردارید و اندام های تناسلیش را از جلو به عقب (به سمت قسمت تحتانی) تمیز کنید.

 

تمیز کردن یک مورد مهمی برای پیشگیری از عفونت های باکتریایی می باشد. در صورتیکه یک کثیفی بر روی پوشک وجود داشته باشد، شاید نیاز باشد بچه تان را چند بار تمیز کنید تا مطمئن شوید که تمیز شده است.

به صورت آرام ران بچه تان را بالا بیاورید و قسمت تحتانی بچه تان را تمیز کنید.

 

 • باید مطمئن شوید که هیچ کثیفی در اطراف اندام تناسلی کودک شما یا در قسمت ران بچه تان وجود ندارد.

 1. به منظور خشک شدن پوست بچه تان، چند لحظه پوستش را در معرض هوا قرار دهید

شما از طریق خشک و تمیز نگه داشتن قسمت تحتانی بچه تان می توانید از ایجاد جوش پیشگیری کنید.

 

قبل از پوشک زدن بچه تان، چند ثانیه قسمت تحتانیش را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. در صورتیکه بچه تان جوش داشته باشد، قبل از زدن پوشک جدید باید کرم پوشک یا ژل روغنی را به پوشک بزنید.

 

 • در صورتیکه شما از پوشک های پارچه ای استفاده کنید، باید یک دریچه قابل استفاده را در مرکز پوشک ایجاد کنید. این دریچه مانع از مالیدن شدن کرم پوشکی به پوشک پارچه ای می شود (در صورتیکه کرم پوشک به پوشک پارچه ای مالیده شود، منجر به آسیب دیدن پوشک پارچه ای می شود.

 

بخش دو – استفاده کردن از پوشک یک بار مصرف جدید

 1. پوشک تمیز را در زیر بچه تان قرار دهید.

یک پوشک تمیز باز شده را بردارید و نیم قسمت پشتی آن را در زیر بچه تان قرار دهید.

پوشک باید در نزدیکی کمر بچه تان قرار بگیرد. در صورتیکه پوشک پسرتان را تعویض می کنید، باید قسمت سر آلت تناسلیش را به سمت پایین نگه دارید تا ادرارهایش به پوشک جدید بریزد. نیم قسمت جلویی پوشک تمیز را تا شکمش بالا بکشید.

 

 • بچه تان نباید هر دو پایش را در کنار هم قرار دهد و پوشک مورد استفاده نباید منجر به ناراحتی بچه تان شود. پاهای بچه تان را باز کنید تا پوشک برای بچه تان راحت باشد.

 

 • در صورتیکه شما پوشک یک بچه تازه متولد شده را تعویض می کنید، از یک پوشک مخصوص بچه های تازه متولد شده استفاده کنید که شرایط مناسبی را برای قطع شدن بند ناف ایجاد می کند. همچنین می توانید قسمت جلویی پوشک را تا بزنید تا بند ناف بچه تان در زیر پوشک قرار نگیرد و خشک و تمیز بماند.

 1. سفت کردن پوشک.

با یکی از دست های خودتان قسمت جلویی پوشک را بر روی زمین نگه دارید.

 

با استفاده از دست دیگرتان نوارها را در جهت های مختلف بکشید و آنها را به سمت جلو تا بزنید. بعد از آن باید پوشک را سفت کنید. هیچ وقت نباید پوشک را بیش از حد سفت کنید.

 • سفت بودن پوشک را بررسی کنید. در صورتیکه پوشک مورد استفاده شما بیش از حد سفت باشد، پوست بچه تان تحت فشار قرار خواهد گرفت یا سرخ خواهد شد. همچنین نوارهای مورد استفاده نباید به پوست بچه تان بچسبند.

 1. لباس پوشاندن بچه و دور انداختن پوشک یک بار مصرف.

 

لباس یکپارچه بچه تان را پایین بکشید و قسمت بسته آن را سنجاق بزنید یا بچه تان را در یک لباس جدیدی قرار دهید.

در حین تا زدن پوشک یک بار مصرف کثیف، بچه تان را در جای مناسبی قرار دهید. پوشک کثیف را در داخل سطل آشغال یا محفظه مسدود کننده بو بیاندازید.

 • به منظور تا زدن پوشک کثیف، قسمت جلویی پوشک کثیف را تا نصف و به سمت عقب پوشک تا بزنید و آن را به شکل توپ در بیاورید. هر دو نوار را در قسمت وسط پوشک سفت کنید تا محتویات آن بیرون نریزد.

 

 1. دست های خودتان را بشویید.

 

در صورتیکه دستکش دستتان باشد، آن را از دستتان بیرون بکشید و دور بیاندازید. بعد از آن دستتان را با آب گرم و صابون ضدباکتری بشویید.

ضدعفونی کردن دست ها باید حداقل ۲۰ ثانیه به طول بکشد. دست هایتان را به صورت کامل بشویید و بعد از آن خشک کنید.

 

روش سه – استفاده کردن از پوشک های پارچه ای

 1. یک پوشک تمیز را در زیر بچه تان قرار دهید.

پوشک پارچه ای آماده شده را بردارید و نیمه پشتی آن را زیر بچه تان بکشید، به نحوی که تا نزدیکی کمر بچه تان قرار بگیرد.

 

در صورتیکه شما می خواهید پوشک پسرتان را تعویض کنید، از طریق قرار دادن سر آلت تناسلیش به سمت پایین می توانید از نشت ادرار پیشگیری کنید. نیمه جلویی پوشک را در دستتان بگیرید و آن را به سمت شکم بچه تان بکشید.

 

 • پاهای بچه تان را پهن کنید تا در حین سفت کردن، پوشک جمع نشود.

 

 • در صورتیکه پوشک یک بچه تازه متولد شده را تعویض می کنید، باید از کوچکترین پوشک های پارچه ای استفاده کنید. باید این پوشک ها را به نحوی تا بزنید که پوشک با بند ناف بچه تان هیچ نوع تماسی نداشته باشد.

 

 1. محکم کردن پوشک.

با یکی از دست های خودتان قسمت جلویی پوشک را بر روی زمین نگه دارید. با استفاده از دست دیگرتان یک چفت T شکل یا چفت دو دندانه ای را در قسمت جلویی پوشک درست کنید.

 

برخی از پوشک های پارچه ای دارای سنجاق هایی هستند که به راحتی چفت می شوند یا دارای چفت های پارچه ای هستند که به راحتی می توانید آنها را بکشید و سفت کنید. قبل از دست زدن به کهنه پارچه ای کثیف، لباس بچه تان را بپوشانید.

 1. جمع کردن پوشک پارچه ای کثیف.

 

در صورتیکه شما یک پوشک کثیفی داشته باشید، باید آن را داخل حمام بیاندازید و تا جایی که می توانید بیشتری کثیفی ها را داخل توالت بریزید. برای تمیز کردن کثیفی های بزرگتر می توانید از اسپری پوشک استفاده کنید.

پوشک کثیف و هر لباس کثیفی را در داخل سطل پوشک یا کیسه مربوط به لباس های خیس بیاندازید. پوشک های پارچه ای را بر اساس راهنماهای تولید کننده بشویید.

 

 • در صورتیکه می خواهید پوشک بچه ای را عوض کنید که فقط از شیر مادرش تغذیه می کند، هیچ لزومی برای تمیز کردن کثیفی های پوشک وجود نخواهد داشت. این کثیفی ها در هر ماشین لباسشویی از بین می رود.

 

 1. دست های خودتان را تمیز کنید.

 

در صورت امکان پذیر بودن، دستکش هایتان را بیرون بیاورید و آنها را دور بیاندازید. دست هایتان را با استفاده از آب گرم و صابون ضد باکتری تمیز کنید و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه دست هایتان را به هم بمالید. بعد از شستن کامل دست هایتان آنها را خشک کنید.

 

روش چهار – تهیه کردن وسایل مربوط به پوشک

 

 

 1. یک مکان خاصی را برای تعویض پوشک بچه تان در نظر بگیرید.

 

۱ تا ۲ مکان از خانه تان که دسترسی به آنها راحتتر است را برای تعویض پوشک بچه تان در نظر بگیرید.

برای مثال می توانید یک میز تعویض پوشک را در محل شیر خوردن کودک، اتاق خواب خودتان یا نزدیکی حمامتان بگذارید.

در صورتیکه تمایلی به استفاده از میز قابل تغییر نداشته باشید، در یک سطح مسطح راحت (همانند تخت یا کف زمین) می توانید پوشک بچه تان را به آسانی تعویض کنید.

 • بر اساس مکان هایی که اعضای خانواده تان بیشترین وقت خودشان را در آنجا سپری می کنند، یک مکان مناسبی را برای تعویض پوشک انتخاب کنید.

 

 • همچنین می توانید یک کیف پوشک داشته باشید یا برخی از وسایل مربوط به پوشک زدن را در داخل یک کوله پشتی قرار دهید. کیف پوشک را در مکان مربوط به تعویض پوشک نگه دارید تا براحتی بتوانید آنها را ذخیره کنید و زمانیکه می خواهید از خانه تان بیرون بروید، کیف را بردارید.

 1. منظم کردن محل تعویض.

 

شاید برای تعویض پوشک بچه تان علاوه بر پوشک و خشک کن ها، به یک سری وسایل دیگری هم نیاز داشته باشید.

 

با استفاده از تقسیم کننده ها، محفظه ها و سبدهای کوچک همه چیز را منظم نگه دارید تا در مواقع نیاز به راحتی بتوانید از آنها استفاده کنید. در این شرایط، هر چیزی که به آن نیاز دارید را در سریعترین زمان پیدا خواهید کرد.

 

 • برای مثال، در صورتیکه نیاز باشد پوشک بچه تان را در نیمه شب عوض کنید، داشتن یک دراور یا سبد اضافی برای نگه داشتن پیژامه و پستانک مفید خواهد بود.

 1. ذخیره کردن پوشک ها و خشک کن ها.

 

ممکن است بچه های تازه متولد شده در طول یک روز ۸ تا ۱۰ پوشک را کثیف کنند، بنابراین همواره باید پوشک های تمیزی در دسترستان وجود داشته باشند.

 

دسترسی به این پوشک ها باید راحت باشد و برای تعویض پوشک بچه تان مجبور نباشید که از او دور شوید. همچنین شما برای خشک کردن قسمت تحتانی بچه تان باید یک سری خشک کن هایی داشته باشید.

 1. ذخیره کردن کرم پوشک یا ژل روغنی.

 

بچه ها به صورت مکرر جوش می زنند و شما باید از کرم پوشک یا ژل روغنی استفاده کنید. تیوب های این مواد را در محل تعویض پوشک نگه دارید تا در حین دیدن جوش از آنها استفاده کنید.

 

 • همچنین می توانید این مواد را در کیف پوشک نگه دارید؛ در این شرایط، حتی در صورت بیرون بودن از خانه هم می توانید جوش بچه تان را درمان کنید.

 1. یک محل خاصی را برای پوشک های کثیف در نظر بگیرید.

 

در مورد نحوه مرتب کردن یا نگهداری کردن پوشک های کثیف یک تصمیم مشخصی بگیرید.

 

برای مثال، در صورتیکه شما از پوشک های یک بار مصرف استفاده کنید، می توانید یک سطل آشغال یا یک محفظه مسدود کننده بو را مورد استفاده قرار دهید.

 

در صورت استفاده از پوشک های پارچه ای می توانید یک سطل مخصوص پوشک های کثیف شده داشته باشید و تا زمانیکه بخواهید این پوشک ها را بشویید، آنها را در داخل این سطل نگه دارید.

 

 • در صورتیکه ضدعفونی کننده دست در کنارتان داشته باشید، می توانید قبل از شستن پوشک ها در حمام، دست های خودتان را تمیز کنید. مایع ضدعفونی کننده دست را حتما باید دور از دسترس بچه تان نگه دارید.

 

 1. موارد سرگرم کننده را در نزدیکی تان نگه دارید.

 

همزمان با بزرگ شدن کودکان، نیاز خواهید داشت که آنها را در حین تعویض پوشک سرگرم کنید.

 

همچنین سرگرم کردن کودک با استفاده از عروسک، یک شئی یا یک کتاب، مانع از دست زدن آنها به پوشک های کثیف شده یا حرکت کردن آنها در حین تعویض پوشک خواهد شد. یک سری از وسایلی که باید در نزدیکی محل تعویض پوشک نگه دارید عبارتند از:

 

 • کتاب های کوچک
 • پستانک
 • کلیدهای عروسکی
 • جغجغه

 

 1. ذخیره کردن لباس ها و پارچه های اضافی.

 

در صورتیکه مدفوع یا ادرار بچه تان از پوشک نشت کند، باید پارچه آن را تعویض کنید. در این شرایط باید چند تا پارچه تمیز را در نزدیکی محل تعویض پوشک نگه دارید. همچنین در مواردی که پوشک ها کثیف می شوند، باید چند تا پارچه تمیز داشته باشید.

 

 • در صورتیکه محل تعویض پوشک شما دارای یک کاور نرم و قابل تعویض باشد، برای مواردی که بچه تان در حین تعویض پوشک کاور را کثیف می کند، باید یک کاور اضافی داشته باشید.

 

توصیه ها:

 • همواره باید دستورالعمل های تولید کننده را رعایت کنید که همراه با انواع خاصی از پوشک های پارچه ای ارائه می شوند. این دستورالعمل ها نحوه استفاده از پوشک و شستن آن را به شما آموزش می دهند.

 

 • در صورتیکه بچه تان در حین تعویض پوشک داد و بیداد کند، باید او را سرگرم کنید. در حین تعویض پوشک می توانید یک عروسک به بچه تان بدهید یا یک آوازی را بخوانید.

 

هشدار:

 • در زمانیکه بچه تان در میز تعویض پوشک یا در یک سطح مرتفع قرار دارد، هیچ وقت او را تنها نگذارید. حتی یک لحظه دور شدن در این شرایط می تواند باعث شود که بچه تان غلط بخورد و از میز یا تخت تعویض پوشک پایین بیافتد.

 

نویسنده: Catherine Palomino, MS

به روز رسانی شده در: ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹ , ترجمه : سایت کودکانه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *