تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

راهنمای والدین کودک 9 ساله تا 11 ساله

۲۰ نظر
 1. مظهری
  دخترم 10 سالشه و دچار بیماری متابولیک هست از مصرف غذاهای پروتئین دار منع شده.لطفا من رو راهنمایی کنید که جهت دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خصوصا کلسیم و آهن از چه غذاها و مکمل های غذایی کم پروتئین استفاده کنیم؟ با تشکر
  پاسخ نوامبر 9, 2016 در 11:29 ق.ظ
  • باران
   ببين عزيم اگر نگران ايني كه دخترت نميتونه پروتئين بخوره بايد از دكتر تغضيه كمك بگيري كه چه چيني بخوره و بگي كه اسم و فأميلش رو روي يه برگه با تجويز غذا ها بنويسه و بده به دكترش كه گفته پروتئين نخوره اگر أونم قبول كرد به دخترت اون غذا ها رو بده أين نظر منه انشاالّه دخترت خوب شه
   پاسخ جولای 14, 2017 در 8:38 ق.ظ
   • ستاره
    بانظر من أين كار انتباهي است أين كاري كه باران گفته رو نكن
    پاسخ جولای 14, 2017 در 8:41 ق.ظ
 2. زاهد
  پروتئین ها در ترکیبات خود از اسید آمینه های بیست گانه ای تشکیل می شوند که برای افراد رشد یافته 8 تای این اسید آمینه ها و برای خرد سالان و کودکان 10 تایی آنها ضروری تلقی می گردند که در بدن ساخته نشده و حتما باید از طریق گروه های غذایی مختلف در اختیار بدن قرار داده شوند ودر اختلالات متابولیکی عدم تحمل این یا آن اسید آمینه در صورتی که از جمله اسید های آمینه ضروری یا لازم نباشند از ترکیبات خاص استفاده میشود که فاقد آن اسید آمینه می باشد.ولی در قبال دیگر اسید آمینه ها که از جمله ضروری ها می باشند. نمی توانیم این یا آن اسید آمینه ضروری غیر قابل تحمل را حذف نماییم ولی هیدرولیز های پروتئین های خاصی را برای بیماری سوخت و سازی تولید نموده اند که میزان درصد آنها به شدت کاهش داده شده تا انباشتگی اسید آمینه مورد نظر از حد توان تحمل مصرف کنند فراتر نرود.در دهه ها اخیر این جایگزین های منابع پروتئینی با مواد معدنی و ویتامین های محلول در چربی و آن غنی گردیده اند و یا به مکمل یاری کمبود های احتمالی پوشش داده می شوند و جای نگرانی وجود ندارد،
  پاسخ نوامبر 12, 2016 در 5:43 ق.ظ
 3. فرنوش
  لطفا به من بگید برای ایام فراغت فرزندانم چه برنامه ای داشته باشم.البته در مدرسه براشون کلاسهای تقویتی گذاشتن ولی دوست ندارن و حتی دوست ندارن به کلاس های دیگه هم برن.می گن که میخوان در تابستان استراحت کنند.اما تابستان امسال بی برنامه بودن.و این بی برنامه بودن هم نتیجه ای به جز دیر وقت خوابیدن و دیر بیدار شدن و تنبلی نداره.به نظر شما چیکار کنم؟
  پاسخ نوامبر 14, 2016 در 11:01 ق.ظ
 4. همیار
  برای پر کردن تعطیلات یا ایام فراغت فرزندان، چندان به حرف های رایج توجه نکنید بلکه برنامه ای را تدارک ببینید که با نیاز ، علاقه و توامندی های فرزندانتان تناسب داشته باشد.برای بعضی از افراد ، رفتن به کلاس های تقویتی مفید و مورد علاقه آنها است اما پرکردن همه وقت نوجوانان ، با درس و یاد گرفتن فرمول و حفظ کردن مطالب درسی ، چندان کار درستی نیست ، چون هم ذهنشان را خسته می کند و هم فرصت تجربه کردن و بودن در طبیعت و یادیگری از طبیعت یا دیگران را از آنها می گیرد.از طرفی ثبت نام در کلاس های فنی ، هنری و ورزشی هم متاسفانه این روزها بیشتر بر اساس رقابت و چشم و هم چشمی انجام می شود و در حالیکه قبل از پرورش و آموزش هر استعدادی در فرزندانمام ، حتما باید او را بشناسیم و میزان توانمندی ، علاقه و استعداد او را در آن رشته ، برآورد کنیم و نظر خود او را بپرسیم و حتی با او مشورت و اتمام حجت کنیم تا از روی بی حوصلگی یا بیکاری به کلاسی که ما را محتمل هزینه و زحمت می کند نرود. و با او قرار بگذاریم که رفتن به آن کلاس ، او را به حد مشخصی که بر آن توافق می کنیم برساند.
  پاسخ نوامبر 16, 2016 در 4:15 ب.ظ
 5. mahnaz
  با سلام بنده دارای دو فرزند دختر 9 ساله و پسر 5 ساله هستم که مدام در حال جنگ و دعوا هستند و همیشه صدای مشاجره شان بلند است.یا اسباب بازی های همدیگر را بر می دارند.من هم ناچارم سرشان داد بزنم که همیشه صدایم گرفته است دیگر خسته شده ام لطفا من را راهنمایی کنید؟
  پاسخ نوامبر 16, 2016 در 4:28 ب.ظ
 6. مشاور
  راه حل های موثری برای روبه رو شده با دعواهای بچه ها وجود دارد که در اینجا چند حالت رادر نظر می گیریم: اول : حالتی که مشاجره بچه ها عادی و ساده است.در این حالت بهترین کار این است که مشاجره را نادیده بگیرید و فکر خودتان را به کار و مشغولیت دیگری ، معطوف کنید .در واقع بچه ها در کشاکش دعواها تجربه های مهم و باارزشی به دست می آورند و ما نباید جلوی کسب این تجربه ها را بگیریم. دوم: حالتی که مشاجره بین بچه ها وخیم تر می شود.در این حالت دخالت شما می تواند اثر بخش باشد، منتها باید کوشش کنید که رفتارتان تصنعی و ساختگی نباشد ، در این حالت در درجه اول خشم و عصبانیت بچه ها را بپذیرید .مثلا بگویید انگار شما دو نفر خیلی از دست همدیگر عصبانی هستید.بعد خود را به جای هر یک از آنها بگذارید و موضوع را با صدای بلند از دید هر کدام از آنها بیان کنید. سوم : وقتی بچه ها زد و خورد یا دعوای خطرناکی می کنند چه باید کرد؟ در این حالت هم ، اول وضعیت را توصیف کنید : مثلا : می بینیم که تو ساباب بازی سنگین ات را برداشته ای و میخواهی به طرف برادرت پرتاپ کنی و تو هم (خطاب به فرزند دیگر) این سنگ را از حیاط آورده ای تا به برادرت بزنی.بعد پرس و جو کنید و بپرسید : این کار شما جنگ بازی است یا جنگ واقعی ؟ ( به نحوی که متوجه شوند جنگ بازی مجاز است نه جنگ واقعی ). در همین ضمن قوانین و ارزش ها را به بچه ها یاد دهید.مثلا بگویید : جنگ بازی تنها با توافق هر دوی شما مجاز است و اگر برای هر دویتان لذت بخش نباشید باید متوقف شود.در واقع به این ترتیب ارزش ها را در خانواده پایه گذاری می کنید و به بچه ها یاد می دهید که نباید تفریح و لذت خود را در آزار دیگری جست و جو کنید.سپس محدودیت ها را در بازی اعلام کنید.مثلا بگویید: این کارهای شما خیلی خطرناکه، ممکن است هر دوی شما آسیب ببینید لازم است مدتی از هم جدا شوید تا آرام بگیرید و به طور موقت آنها را از هم جدا کنید.
  پاسخ نوامبر 17, 2016 در 11:09 ق.ظ
 7. marjan
  پسر 9 ساله من مخاط بینی خود رو یواشکی میخوره.چکار کنم که دیگه این کار رو تکرار نکنه.لطفا کمکم کنید
  پاسخ دسامبر 12, 2016 در 4:06 ب.ظ
 8. مریم
  وقتی این کار رو میکنه اصلا بهش توجه نکنین وقتی یه کار خوب کرد بهش توجه کنید و تشویقش کنید.
  پاسخ دسامبر 13, 2016 در 3:56 ب.ظ
  • marjan
   یعنی همچنان بی توجهی کنم آخه 9 سالش شده میترسم ادامه دار بشه در آینده
   پاسخ دسامبر 15, 2016 در 5:46 ب.ظ
 9. marjan
  سلام این موضوع خیلی وقته هست و منم اصلا دقت نکردم ولی همچنان ادامه دار هست و از این عادت دست بر نمیداره فقط هم وقتی میره توی تخت برای خوابیدن اینکارو میکنه.
  پاسخ دسامبر 14, 2016 در 2:51 ب.ظ
 10. آیسان
  به نظر من زورش میاد بره دستشویی و اینکار رو کنه بهتر نیست هر بار که میخاد بره به تخت خوابش شما هم بالا سرش باشید و وقتی خواست این کار رو بکنه بهش دستمال کاغذی بدید اگه جلوی شما این کار رو کرد بشینید همونجا تا خوابش ببره نه اینکه تابلو کنید یه جوریکه یعنی از عشق فراوان بهش اومدید پیشش و حتی خوبه که پدرش هم گاهی پیشش باشه.نوبتی.هواستون چند وقتی باشه بهش دیگه وقتی چند وقت اینکار و نکنه از سرش میپره.
  پاسخ دسامبر 15, 2016 در 5:58 ب.ظ
 11. مشاور
  سلام آمادگی کودک مهمترین اصل برای شروع آموزش است اجازه ندهید که اعضای خانواده ودوستان شما را وادار کنند تا تمرین استفاده ار لگن بچه را خیلی زود شروع کنید.شما فقط ارامش خود را حفظ کنید ودر برابر تمرینات استمرار به خرج دهید و تا آنجا که می توانید کودکتان را تحسین و تشویق کنید تا شما و کودکتان از شر پوشک و شورت لاستیکی خلاص شوید.نشانه های امادگی که باید در کودک خود مشاهده کنید : کودک شما متوجه خشک یا کثیف بودن پوشک خود می شود. به هنگام مدفوع به نوعی به شما اطلاع می دهد. نکته هایی برای استفاده از لگن : -به اتفاق کودک توالت کوچک پلاستیکی تهیه کنید و آن را در محل مشخصی قرار دهید. -اگر کودک هر روز در ساعت معینی پوشکش را خیس می کند، پوشکش در اورید و او را تشویق کنید که روی لگن بنشینید. -اگر به این کار تمایل نشان نداد او را مجبور نکنید.اما اگر کودک در لگن ادرار کرد یا روی لگن نشست او را تشویق کنید. ترتیبی دهید که کودک در زمان معین و به طور منظم روی لگن بنشیند. -به طور مثال بعد از غذا خوردن و صرف نوشیدنی ، قبل و بعد از حمام کردن، صبح ها بلافاصله بعد از بیدار شدن و شبها درست قبل از خواب. -سعی نمایید به همراه کودک به دیوار دستشویی یا در دستشویی پوستری جالب توجه نصب کنید. - تا کودک به هنگام نشستن روی لگن متوجه آن باشد و مدت زمان قرار گرفتن کودک بر روی لگن را می توان با ترفند های نظیر در اختیار گذاشتن اسباب بازی یا کتابهای مصور افزایش داد. - مرتب شلوارش را کنترل کنید و اگر شلوارش تمییز بود به او پاداش دهید. - غرغرها و نارضایتی های کودک را نادیده بگیرید و تسلیم خواسته اش نشوید.
  پاسخ دسامبر 15, 2016 در 6:27 ب.ظ
 12. الهم
  با سلام وخسته نباشی پسری دارم 9 ساله که از هوش واستعداد بالایی برخورداره انا متاسفانه کارها وحرکاتی از خودش نشات میده که مورد تذکر اطرافیان قرار میگیره از روشهای مختلفی برای آرام کردنش استفاده کردم از تشویق بگید تا روشهایی مثل قهر کردن تتبیه ،ولی فایده ای نداشت آن زمان قول میده ولی یک ساعت بعد اصلا انگار این اتفاق نیافتاد ااحساس میکنم بیشتر داره حرص میده و من بیشتر از این می ترسم که تو هوش استعدادش ضربه نخوره اگر میشه راهنماییم کنید چگونه بتوانم باهاش برخورد کنم
  پاسخ فوریه 23, 2017 در 11:01 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. اگر امکان داره نوع رفتارهای دخترتون رو توضیح بدین. مثلا بی ادبی دارد یا بی توجه است نسبت به دیگران. ازار دادن دیگران و ...؟
   پاسخ فوریه 27, 2017 در 8:38 ق.ظ
 13. پارسا
  با سلام پسر من ده سالشه چند وقتی میشه استرسی شده برای انجام یک چند بار تاکید میکنه،یکی از عادت های که داره حدود یک ساله ناخن میخوره،الان هم چند وقتی میشه پلک میزنه و روی دستاش رو میخوره، لطفاً راهنمایی کنید اگه راهی باشه
  پاسخ فوریه 27, 2017 در 2:17 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. ایا پرخاشگری و رفتارهای واکنشی در فرزندتون مشاهده کردید؟ ایا اخیرا اتفاقی نیفتاده که می توانست در کودک استرس ایجاد کند؟ مکن است فرزندتان دچار اضطراب شده باشد ولی نیاز به مشاهده توسط روان شناس هم هست که یک تاریخچه کلی از علائم کوک را بررسی کند. کاری که شما می توانید انجام دهید اینست که اصلا بابت این رفتارها به وی مدام تذکر ندهید و سعی کنید انها را نادیده بگیرید زیرا تذکر مداوم شما باعث افزایش این عادات می شود.
   پاسخ مارس 1, 2017 در 9:51 ب.ظ
 14. sepehr
  با سلام پسر من هیچ مشکلی در یادگیری مفاهیم ریاضی و یا حتی لوحه نویسی ندارد و لیکن مداد را به شکل استاندارد در دستش نمی گیرد.و معلمش می گوید انگشتانش کوچک و ضعیف است باید یاد بگیرد مداد را به شکل اصولی بگیرد واقعا ناراحت هستم.لطفا مرا یاری و راهنمایی کنید.
  پاسخ جولای 30, 2017 در 7:50 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. خیلی نگران نباشید برای این مسئله به یک کاردرمانگر حرکتی مراجعه کنید تا روی این رفتار کودک به خوی کار کند و حتما موثر خواهد بود.
   پاسخ آگوست 14, 2017 در 8:09 ق.ظ
نظر دهید