روانشناسی بلوغ دختر و پسر

روانشناسی بلوغ دختر و پسر

علائم پایان بلوغ در دختر، طرز برخورد با دختر در سن بلوغ، علائم پایان بلوغ در پسران، بلوغ دختر از چه سنی تمام میشود، مشکلات دوران بلوغ پسران و موارد دیگر در این مقاله بررسی می شود. روانشناسی بلوغ دختر و پسر و مشاوره بلوغ دختر و بررسی تغییرات روحی در دوران بلوغ و مشکلات دوران بلوغ پسران و دختران در این مقاله آمده است.

سن و علائم بلوغ در دختران

دختران حدود دو سال زودتر از پسران بلوغ را شروع کرده و به طور کلی می توان گفت که بین سنین ۸ تا ۱۳ سالگی است، تاخیر یا بلوغ زودهنگام به موارد زیادی مانند شرایط فیزیکی، آب و هوا منطقه، رنگین پوست بودن و شرایط زندگی مانند استرس و اضطراب بستگی دارد.

مراحل بلوغ دختران

در مرحله اول: تغییرات فیزیکی بین ۸ تا ۱۳ سالگی شروع شده و موارد زیر در سنین مختلف دیده می شود:

 • سینه آن ها شروع به جوانه زدن می کند و (ناحیه رنگدانه دار اطراف نوک پستان) بزرگ می شوند.
 • موهای نازک و ظریف در ناحیه تناسلی ظاهر می شود.
 • قد دختران حدوداً ۲/۴ اینچ هر سال افزایش می یابد.

در مرحله دوم: بین ۹ تا ۱۴ سالگی موارد زیر دیده می شود:

 • سینه ها همچنان به رشد ادامه می دهد.
 • موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی رشد سریعی دارد.
 • پوست چرب و پر از آکنه ای دارند و این امر جواب این سوال است که چرا در سن بلوغ زشت می شویم نی نی سایت؟

پیشنهاد مشاور: علائم بلوغ در دختران

در مرحله سوم: در ۱۰ تا ۱۵ سالگی بلوغ کامل و علائم پایان بلوغ در دختر شامل موارد زیر است:

 • سینه ها به رشد ادامه می دهد.
 • موهای ناحیه تناسلی اکنون زیاد شده اند.
 • مشکلات آکنه ممکن است ادامه یافته و اعتماد به نفس او را زیر سوال می برد.
 • بلوغ دختر از چه سنی تمام میشود ؟این سوال پاسخ ثابتی ندارد اما در این بازه سنی اغلب بلوغ تمام می شود.

پریود معمولاً از ۱۲ سالگی شروع می شود، معمولا سنی که نوجوان پریود می شود با زمانی که مادر یا خواهرش پریود شده اند همزمان است. در برخی از دختران به دلایل مختلف ممکن است عقب بیفتد. بیش تر دختران در سن ۱۶ سالگی به رشد قدی کامل می رسند، اما برخی ممکن است تا ۲۰ سالگی به رشد خود ادامه دهند.

روانشناسی بلوغ دختر و پسر

مشکلات احساسی دوران بلوغ در دختران

تمام دختران در دوران بلوغ تغییرات عاطفی شدیدی تجربه می کنند، البته برخی از آن ها بیشتر از دیگران تحت تأثیر قرار می گیرند زیرا میزان استروژن و پروژسترون در بدن آن ها عادی نیست. احساسات فرزند شما در این دوره بسیار غیر عادی است و ممکن است برای چیزهای کوچک نیز بیش از اندازه ناراحت شود. سعی کنید در این شرایط کنار او باشید مگر اینکه کاری خلاف قوانین شما انجام دهد.

اگر نشانه هایی از اضطراب، افسردگی یا سایر چالش های سلامت روان را مشاهده کردید با مشاور صحبت کنید. مشاور تخصصی کودک و نوجوان مرکز ستاره ایرانیان به شما کمک می کند تا با کاهش افسردگی نوجوان احتمال اعتیاد یا خودکشی را کاهش داده و آینده او را تضمین کنید.


سن و علائم بلوغ در پسران

در مرحله اول: تغییرات فیزیکی شروع شده و بین ۹ تا ۱۴ سالگی علائم زیر در پسران دیده می شود:

 • اولین نشانه های بلوغ زودرس در پسران نی نی سایت، نیز شامل این موارد تنها در سنی زودتر می شود.
 • رشد بیضه ها و کیسه بیضه
 • رشد موهای کم پشت در اطراف منطقه تناسلی و زیر بغل
 • افزایش قد (معمولاً حدود ۲ تا ۲ و نیم اینچ در سال) که تا حدودی با کمی درد همراه است.

مرحله دوم: در سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی، پسران علائم رشد زیر را تجربه می کنند:

 • تغییرات فیزیکی سرعت بیشتری می گیرد.
 • رشد مداوم آلت تناسلی و بیضه‌ها و انزال شبانه دیده می شود.
 • تیره شدن و درشت شدن موهای ناحیه تناسلی
 • افزایش قد به صورت مداوم.
 • تعریق بیشتر و بوی بد بدن.
 • تغییرات صوتی
 • افزایش توده عضلانی

پیشنهاد مشاور: بلوغ زودرس پسران

مرحله سوم: در این مرحله که بین ۱۱ تا ۱۶ سالگی بوده، بلوغ پسران کامل شده و علائم پایان بلوغ در پسران شامل موارد زیر است:

 • رشد در اندازه آلت تناسلی و تیره شدن پوست روی کیسه بیضه و بیضه آن ها
 • رشد موهای بدن که به سطح بزرگسالان می رسد.
 • جهش رشد
 • طرز برخورد با دختر در سن بلوغ در این سن اهمیت زیادی دارد بنابراین باید دقت زیادی داشته باشید.
 • جوش و آکنه در سطح پوست
 • ادامه تغییر صدا
 • خودارضایی پسرم نی نی سایت، نیز از این سن شروع می شود

مشکلات دوران بلوغ پسران

رفتار پسرها در سن بلوغ نی نی سایت شامل افزایش تستوسترون و فشارهای اجتماعی در مدرسه و جامعه باعث بد خلقی، طغیان عاطفی و اختلاف خانوادگی زیاد می شود. والدین می توانند با صبر زیاد این مشکلات را حل کنند. اما باید مهارت های ارتباطی درست را بلد بوده و به نوجوان اجازه دهند که استقلال خود را نشان دهد.

 علائم اضطراب، افسردگی یا نوسانات شدید خلقی می‌تواند خود را با کناره‌گیری، افسردگی، اضطراب، وسواس، افت تحصیلی و در شرایط خاص اعتیاد، خودکشی، یا جرایم قانونی و آسیب به خود نشان دهد در این شرایط باید از کمک مشاور استفاده کنید تا از این اختلالات نگران کننده جلوگیری کنید.


روانشناسی بلوغ دختر و پسر

ده نکته روانشناسی بلوغ دختر و پسر

اینکه فرزند ۸ تا دوازده ساله به طور ناگهانی وارد اتاق شما شود و بخواهد رازی را با شما در میان بگذارد طبیعیست. کودک شما در دوره پیش نوجوانی و پیش از بلوغ بوده و با کودک یکی دو سال پیش کاملا متفاوت است. او از لحاظ فیزیکی، شناختی، هیجانی و اجتماعی تغییر کرده است.

در این سن استقلال جدیدی را پرورش می دهد و دوست دارد امتحان کند که تا چه حد می تواند قوانین والدین را کنار بزند. چیزی که ممکن است نداند اینست که بیش از قبل به شما نیاز دارد. زیرا یک ارتباط والد-نوجوان قوی می تواند سکویی باشد برای پرورش نوجوان کمتر آشفته و سالم تر. اما این مسئله خیلی هم راحت نیست، در مقابل شما به عنوان والدین باید به حریم خصوصی فرزند خود احترام بگذارید. در این مقاله برخی نظرات متخصصین در مورد ارتباط والدین اورده شده اند، که به شما کمک می کند در ارتباط با نوجوان کوچک خود موفق باشید.

پیشنهاد مشاور: بلوغ زودرس دختران

۱.در مقابل استقلال فرزند خود احساس طرد نکنید.

این طبیعیه که بچه های این سنین از والدین خود فاصله بگیرند و هر روز بیشتر از قبل به سمت دوستان خود بروند، اما ممکن است والدین این دوری گزینی کودک را به حساب طرد کردن اون بگذارند. اغلب والدین این فاصله گرفتن فرزند خود را شخصی می کنند و آن را به عنوان یک طرد ارادی یا لجبازی تفسیر می کنند. اما والدین باید آگاه باشند که این رفتار به دلیل اینست که بچه ها نیاز به حریم خصوصی بیشتر دارند و هیچ لجبازی ای در میان نیست. اما فشار و اصرار بیش از حد والدین می تواند باعث ایجاد تشنج در ارتباط و لجبازی واقعی بچه ها شود.

۲.زمان ویژه ای را برای فرزند خود در نظر بگیرید.

معمولا سر صحبت باز کردن با بچه هایی که نزدیک سن بلوغ هستند کار مشکلی است. محققان توصیه می کنند که هفته ای یک روز حداقل یک فرصت مکالمه رو در رو بدون تقسیم توجه به امور دیگر (مثلا تماس تلفنی یا مکالمه با دیگر افراد منزل)، برای فرزند خود بگذارید. با انجام این کار، نه تنها ارتباط خود را بهبود می بخشید، بلکه مهارت های بین فردی لازم که برای آینده حیاتی هستند را نیز آموزش می دهید. در این مسئله، باید حواسمان باشد که ممکن است بچه ها این کار را در ابتدا پس بزنند، و ما نیز خشمگین شویم. بهتر است صبور باشید تا نتیجه بگیرید.

۳. رویکرد غیر مستقیم را امتحان کنید.

زمانی که بچه ها کوچکتر بودند می توانستید سوال های مستقیم بپرسید، مثلا مدرسه چطور بود؟ امتحانت رو چه کار کردی؟ اکنون این رویکرد مستقیم با بمباران سوالات نه تنها جواب نمی دهد، بلکه گاها با واکنش های تند بچه ها روبرو می شوید، در این شرایط بهتر است یاد دوران نوجوانی خودتان افتاده و او را درک کنید.

۴. اکنون باید روشی کاملا متفاوت را برگزینید.

به جای اینکه شما از او سوال کنید، آرام روی صندلی بشینید و فقط شنونده باشید، در این حالت احتمالا اطلاعات زیادی را دریافت خواهید کرد. این روش به کودک این پیام را می دهد که حالا موقعیتیست که می تواند بیاید و صحبت کند، اجازه دارند که هر چیزی را که فکر یا احساس می کنند بگویند. گاهی می توانید نصیحت یا کمکی را ارائه دهید. اما سعی کنید بیش از حد وارد ماجرا نشوید و برای همه چیز راه حل ندهید. گاهی نیز فقط لازم است که با او همدلی کنید و نشان دهید درک می کنید که بودن در چنین موقعیتی چقدر سخت است.

۵. بیش از حد قضاوت نکنید.

در این سن فرزند شما بیش از حد به قضاوت ها حساس هستند، و مدام چک می کنند که نظر شما در موقعیت ها چیست. آن ها به قضاوت شما در مورد بچه های دیگر اهمیت می دهند و آن را به عنوان یک نشانه در نظر می گیرند، مخصوصا اینکه فلان بچه به مشکل خورده، دختر دوستتان لباسش چطور است یا رفتار فلان پسر خوب است یا بد. آن ها بررسی می کنند که آیا شما پرخاشگر هستید، اهل قضاوت یا منتقد.

برای مثال شما می گویید: “دختر داییش عکس های بدی در شبکه اینستاگرام گذاشته و اگر جای پدر و مادرش بودید او را تنبیه می کردید” یا مثال هایی از این قبیل. فرزند شما اینها را می شنود و نظرات شما در رفتارها و تصمیم گیری های آتی وی موثر خواهند بود.

۵. آنچه را دوست دارند با آنها تماشا کنید

در سنین پیش از بلوغ، یکی از راه های ارتباط با کودک و بحث در مورد تابوها اینست که چیزهایی که دوست دارند را با آن ها ببینید و با آن ها بخندید و در مورد آن صحبت کنید. لازم نیست در مورد ارزش ها پافشاری زیادی کنید.

به عنوان والدین وظیفه ما نیست که به فرزندمان بگوییم رسانه چطور آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، فرهنگ را تغییر می دهد، یا خط قرمزها را در هم می تند. اما می توانیم گاهی اشاراتی داشته باشیم و این کار را به نرمی و گاها با شوخ طبعی انجام دهیم.

پیشنهاد مشاور: نکاتی در مورد بلوغ زودرس و دیررس

روانشناسی بلوغ دختر و پسر

۶. از صحبت در مورد ارتباط جنسی و مواد مخدر نترسید.

واقعیت تاسف بار اینست که بچه ها در این سن حتی ۹ یا ده سالگی شروع می کنند به آزمون کردن الکل. رشد جنسی یکی از بزرگترین بخش های این دوران است و می بینیم که اختلالات خوردن برای اولین بار بروز پیدا می کنند. پس این سال ها برای ساختن یک شالوده قوی و ارائه اطلاعات رشدی مناسب کلیدی هستند. نمی توان انکار کرد که آنها در گروه همسالان با این مسائل روبرو می شوند.

دوست دارید اطلاعات مناسب و لازم را به آنها بدهید، در عین حال نمی خواهید این اطلاعات بیش از حد باشند.

۷. واکنش افراطی نشان ندهید.

متخصصان در مورد واکنش فراطی والدین و بزرگ کردن موضوعات هنگام مشکلات هشدار می دهند. برای مثال: دختر شما در حال گریه کردن است، چون به مهمانی دوستش دعوت نشده، در حال عکسی از آن را در اینستاگرام می بیند.

والدین می گویند: نمی تونم باور کنم که تو دعوت نشدی، این وحشتناکه، من الان به مامانش زنگ می زنم. این واکنش والدین وضعیت دراماتیک موجود را تشدید می کند، آتش اجاق را زیاد کرده و آن ها را بیشتر غمگین می کند.

۸. نسبت به بلوغ دختر و پسر بی تفاوت نباشید.

در سر دیگر طیف، والدینی نباشید که همه چیز را نادیده می گیرند، یا کلا امور او را فراموش کرده و نگران نیستند. پدر و مادر بی اهمیت برای مثال زمانی که فرزندشان به یک مهمانی دعوت می شوند در مورد افراد داخل مهمانی نگران نمی شوند.

یا اینکه نمی پرسند چه اتفاقی در آنجا می افتد. معمولا امور مختلف را به دست آگاهی و شعور کودک نابالغ خود می سپارند. بهتر است والدین دقت بیشتری به خرج دهند و به تصمیمات کودک اطمینان کامل نداشته باشند.

۹. دختران را به ورزش کردن تشویق کنید

از نظر روانشناسی بلوغ دختر و پسر تغییرات فیزیکی است که باید با ورزش و رفتار صحیح والدین مدیریت شود. اعتماد به نفس دختران در سن نه سالگی به اوج می رسد ولی بعد از آن کم کم افت می کند. اما مطالعات نشان داده اند دخترانی که ورزش می کنند اعتماد به نفس بیشتری دارند.

هم چنان، عملکرد آکادمیک بهتر و مشکلات تصویر بدن کمتر دارند. دخترانی که اعتماد به نفس کمتری دارند معمولا به این دلیل است که مدام در میان دیگر دخترها یا با آنها مورد مقایسه قرار می گیرند. در حالیکه در پسرها این مسئله کمتر مشاهده می شود.

پیشنهاد مشاور: تغییرات دوران بلوغ

۱۰. پسر خود را از لحاظ هیجانی تغذیه کنید

یکی از سخت ترین امور برای پسرها ناشی از پیام هایی هست که فرهنگ به آن ها منتقل می کند از جمله اینکه ظرفیت عاشق شدن، دوستی های واقعی و ارتباطات ممکن است برای آن ها مضر باشد. فرهنگ و جامعه به آن ها می گوید که عشق، غم و حساس بودن دخترانه بنابراین بد هستند.

کمترین کار اینه که والدین باید هر کاری در خانه انجام دهند تا پسران را تشویق کنند حساس تر و احساسی تر باشند. اما در عین حال باید بدانند که این صفات ممکن است در مدرسه خوب پیش نروند.

تربیت درست والدین 

این مسئله در ۱۵ تا ۱۶ سالگی یعنی زمانی که به سمت جنس مخالف می رود و دوستانی از جنس مخالف خواهد داشت حتما به کارش خواهد آمد. رسیدن به یک توازن در ارتباط با فرزند نزدیک بلوغ خیلی راحت نیست، این کار آزمون و خطا می طلبد.

نکته مهم اینست که:

 • ارتباط خود را با او نگه دارید،
 • اعتماد همراه با یک اتمسفر ایمن را برای او فراهم آورید،
 • تا بداند هر زمان که احساس ناامنی کرد جایی برای پناه بردن و احساس ایمنی در خانه برای او فراهم است
 • کسی او را قضاوت نمی کند.

سوالات خود در زمینه روانشناسی بلوغ دختر و پسر را مطرح کنید.

منبع: سایت کودک و نوجوان

سوالات متداول

۱ - اولین نشانه بلوغ چیست؟

اولین نشانه بلوغ در پسران ترین افزایش در اندازه بیضه ها و آلت تناسلی است. مو در ناحیه تناسلی و زیر بغل شروع به رشد می کند. مقدار کمی از بافت پستان ایجاد می شود. صدا بم تر می شود. عضلات تقویت می شوند.

۲ - راه تشخیص بلوغ زودرس چگونه است؟

در بیشتر موارد، بلوغ زودرس فقط نوعی بلوغ طبیعی است. در چند مورد، ممکن است یک دلیل پزشکی برای آن وجود داشته باشد. وقتی یک دختر جوان قبل از ۷ یا ۸ سالگی سینه ها و موهای زائد رشد می کند با پزشک صحبت کنید. اگر پسر جوان قبل از ۹ سالگی اندازه بیضه یا آلت تناسلی افزایش یابد با پزشک مشورت کنید.

۳ - آیا بلوغ زودرس بر قد تأثیر می گذارد؟

کودکانی که دچار بلوغ زودرس شده و درمان نشده باشند، دچار کوتاهی قد می شوند چون رشد استخوان بیش از حد و سریع و مقطعی صورت گرفته و به زودی متوقف می شود. حتی اگر ممکن است دچار رشد زودرس شوند که باعث می شود قدشان نسبت به سایر کودکان سنشان افزایش یابد، پایان بلوغ زودرس باعث می شود خیلی زود رشد آنها متوقف شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *