تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

 

آنچه باید در مورد کودک 12 خود بدانید:

بیش  از یک دهه است که در حال حمایت از فرزندتان هستید و او به  سرعت در حال رفتن به سمت نوجوانی است. در آخرین سال قبل از نوجوانی چه انتظاراتی از فرزندتان  دارید و چگونه به پسرتان کمک میکنید این دوره را پشت سر بگذارد؟

از نظر جسمی، فرزندتان به سرعت رشد می کند و قد او در 12 سالگی حدود 10 سانتی متر افزایش می یابد، این تغییرات  ممکن است او را بد ترکیب جلوه دهد و چون اعضاء  بدن او در نسبت های متفاوتی رشد می کند دراز و بی قواره جلوه می کند. موهای بدنش رشد می کند و صدایش تغییر می کند. جهش های رشدی دختران، عموما  یک سال زودتر نمود پیدا می کند ولی این سن ، متوسط سنی است که دختران دوران قاعدگی را تجربه می کنند. اثرات تاثیری رشد سریع و تقاضاهای فراوان در مدرسه او را نیازمند خواب بیشتری می کند- 9 تا 10 ساعت در شبانه روز- و بنابراین ممکن است مدام خود را در حال بیدار کردن فرزند خود در رختخواب باشید.

ممکن است بعضی روزها یی که میل استقلال طلبی او به علت  تاثیرات هورمونی مختل شود، نگرانی درباره تصویر خود، و اعتماد به نفس شکننده او را به سمت رفتار و حالت های بچه گانه می کشاند. ممکن است گاهی حد ومرزها را از بین ببرد، مثلا شما را نادیده بگیرد، قوانین را بشکند، سرکشی کند و یا در رفتار های پرخطر زیاده روی کند. اکنون زمانی است که باید صبور تر و فهیم تر باشید به ویژه زمانی که کمتر در جمع ظاهر می شود و ترجیح می دهد بیشتر با دوستانش باشد.

از نظر شناختی، وقتی صحبت می کند بهتر ازقبل احساسش را بیان میکند  و می تواند به شیوه خودش روی مسائل کار کند.  این موضوع زمانی که شما از عقل و شعور او استفاده می کنید و از او  در تصمیمات خانوادگی نظرخواهی می کنید،  در ترکیب با احساس قوی‌تری  که نسبت به  درست و غلط   دارد، می تواند منجر به  مکالماتی چالش بر انگیز ولی با ارزش شود .

چیزهایی وجو د دارد که با انجام آن می توانید از پسرتان حمایت کنید. استحکام بخشیدن به محدودیت هایی صحیح و به جا  بدون افراط در برخورد با رفتارهای بد، فهم ارزش تفکرات واحساسات او و صادق بودن در خصوص موضوعات حساس مثل جنسیت و مواد مخدر، به فرزندتان اراده  و اطمینانی  می دهد که  برای مقاومت در برابر فشار گروه همسالانش به آن نیاز دارد. ابراز علاقه مداوم به تلاش های تحصیلی فرزند، ارتباط با معلم در صورت لزوم، حمایت و فرصت دادن  و پاداش دادن برای تلاش ها و دست آوردها موجب تقویت مهارت های تحصیلی او شده  و خودباوری و واکنش مناسب به شکست را  در او ایجاد می کند.

فشار همسالان در این سن زیاد است و اگر با دوستانش آشنا شوید می توانید تشخیص دهید چه زمانی و چرا   در روابطشان پادرمیانی لازم است  تا به فرزندتان برای گذراندن مسیر درست کمک کنید. صحبت درباره ی رفتار پرخطر و ارائه راهکار برای مواجهه با وضعیت هایی که بالقوه خطرناک هستند، اعم از اینکه استفاده از  اینترنت باشد ، تحت فشار قرار دادن  او برای نوشیدن الکل و صرف  داشتن برنامه ناگهانی  وقتی با دوستانش بیرون است  به او اجازه می دهد بفهمد در کنارش هستید و به او اطمینان می‌دهید به اصول پایبند باشد.

اکنون زمانی است که باورهایش درباره تصویری که از خود ش دارد را تقویت کنید، و سبک زندگی سالمی که شامل برنامه های مناسب خواب و غذا است به او ارائه دهید و به ویژه به او  کمک  کنید درک کند  تغییرات جسمی که با آن رو به رو می شود طبیعی است.

درک این موضوع که شخص هنور کاملا نوجوان نیست برای بچه سخت است. حمایت و راهنمایی شما می تواند فرزندتان را از نظر احساسی، جسمی؛ اجتماعی، و تحصیلی در مسیر مناسبی قرار بدهد و بهترین فرصت را برای آینده ای روشن در اختیارش بگذارد.

مطالب مرتبط:

پیش بسوی ۱۰ سالگی

پیش به سوی ۷ سالگی

پیش به سوی ۴ سالگی

 

 

منبع:ساینس دیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه 12 سالگی می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۲۹ نظر
 1. فرید
  سلام پدر هستم که یک فرزند 12 ساله دارم که از سه ماه پیش صبح ها که از خواب بیدار می شود دچار پرش هایی در دست می شود و تا کنون دو بار در خواب هم دچار تشنج هایی شدند و من و مادرش از صدای خرخر و صدای تکان های تخت ، متوجه تشنج اایشان شده ایم
  پاسخ آبان 19, 1395 در 11:24 ق.ظ
 2. همیار
  چنانچه جریان الکتریکی فرد به هم بخورد فرد دچار صرع می شود.در صرع، مدارهای کل مغز دچار اتصال شده و در نتیجه هوشیاری به هم می خورد صرع فقط افتادن فرد و عدم هوشیاری اجباری نیست و به چندین شکل می تواند دیده شود.به طور مثال صرع می تواند به صورت افت تحصیلی در مدرسه باشد، جا انداختن کلمات در جمله به خصوص در هنگام املا نوشتن اتفاق می افتد و متاسفانه معلم ها فکر می کنند که این داتش آموز دچار حواس پرتی می باشد.پدر گرامی یکی از شایع ترین انواعی که می تواند ارثی هم باشد به نام صرع پرشی جوانان گفته می شود که در واقع صبح ها و حتی حین صبحانه خوردن اتفاق می افتد. این نوع تشنج با این خوش خیم است نیاز به درمان دارد.به طور کلی صرع بیماری است که درمان پذیر بود و بیماری خوش خیمی است.و بهتر است در صورت ثابت شده این بیماری توسط پزشک متخصص اقدامات درمانی انجام بگیرد و مطمئن باشید که درصد بسیاری زیادی از این افراد به طور کامل درمان خواهند شد.
  پاسخ آبان 21, 1395 در 6:22 ب.ظ
 3. ریحانه
  سلام پسر 12 ساله ای دارم که بسیار بی دقت است و مانند کودکان شش ساله رفتار می کند.همیشه لیوان آب یا شربت از دستش می افتد و همه جا رو آلوده می کند.نمی تتواند وسایلش را در اتاق خودش پیدا کند و در کل همیشه من باید بروم و وسایلش را پیدا کنم.دیگر از این وضعیت خسته شده ام.چکار کنم؟
  پاسخ آبان 24, 1395 در 10:49 ق.ظ
 4. مشاور
  بعضی وقتها بی دقتی در اثر بیش فعالی است.بیش فعالی تنها به شلوغ بودن و پرتحرک بودن کودکان مربوط نیست و گاهی برای آنها بی توجهی می آورد.بنابراین در درجه اول او را نزد روانپزشک ببرید و نظر متخصص را جویا شوید.اگر فرزندتان بیش فعال نبود ممکن است مهارت های لازم برای انجام کارها را به او نیاموخته باشید.معمولا مادرهای ایده آل گرا یا مادرهای باهوش که خودشان از ابتدا کارهای خود را یاد گرفته اند مهارت های لازم را به فرزند نمی آموزند. حتی اگر این مهارتها ساده باشند باید آنها را به فرزندتان یاد بدهید و اصول را بیاموزید .برخی کودکان هم چشم شان ضعیف است و ممکن است وسایل را نبینند یا تار ببینند بنابراین حتما لازم است چشم پزشک هم کودکتان را معاینه کند.سعی کنید کودکتان را تحقیر نکنید.او را مسخره یا تنبیه نکنید بلکه برای دقت هایی که به خرج می دهد و هر کاری که درست انجام می دهد او را کلامی تشویق کنید.اصول مرتب کردن را به او یاد بدهید.اما خودتان برای پیدا کردن وسایل به اتاقش نروید.وگرنه همیشه به شما وابسته خواهد ماند.
  پاسخ آبان 25, 1395 در 10:01 ق.ظ
 5. fmb
  با سلام و خسته نباشید.تقریبا سه ساله که با همسرم به خاطر اعتیادش اختلاف داریم و جدا زندگی میکنیم ولی هنوز طلاق نگرفتیم.تو این سه سال این مرد خیلی من و خانوادم رو اذیت کردند و جرایمی هم انجام داده به همین خاطر تونستم دو سال پیش حکم جابشو بگیرم با این وجود به خاطر دخترم تا چند روز پیش اقدامی برای دستگیری ایشان انجام ندادم.ولی این مرد به جای معذرت خواهی و یا کوتاه اومدن بیشتر خانواده من را تهدید میکرد .به همین علت او را دستگیر کردم.دخترم یه مدتی پیش من زندگی می کنه و بعضی مواقع پیش خانواده پدرش.یک هفته است که پدرش به بهونه اینکه دلش تنگ شده اومد بردش.زمانی که پدرش رو گرفتند خونه پدربزرگش بوده و زمانی که فهمیده به من پیام هایی از قبیل اینکه اگر بابام آزاد نشه خودکشی میکنم و دیگه منو نمیبینی و از این حرفایی که مشخصه صبحتای مادربزرگشه میزنه.تو این وضعیت چه برخوردی با دختری باید داشته باشم که رابطمون بهم نخوره.
  پاسخ آذر 28, 1395 در 1:37 ب.ظ
 6. زهرا صالحی
  سلام دوست خوبم.شما در حال حاضر شرایط سختی داری،از یه طرف مشکل خودتون با همسرتون و از طرف دیگر مسائل مربوط به دختر نوجوانتون، ازتون خواهش میکنم صحبتهای دخترتون رو پای مادربزرگش ننویسید، شاید واقعا حرف دلش باشه ، پس سعی کنید زودتر شرایط رو مدیریت کنید.قبل از هر کاری برید دنبال دخترتون و باهاش صحبت کنید و دلایل کارتون رو بهش توضیح بدین بعد از او هم لطفا حتما حتما حتما اول به تنهایی و بعد هم با دخترتون پیش یک مشاور برید تا مسائلتون رو با دید بازتری حل کنید.
  پاسخ آذر 28, 1395 در 4:20 ب.ظ
 7. ناشناس
  حتما هر چه سریعتر به دیدن دخترتون برید وایشون رو نزد خودتون برگردونید.میتونید از طریق کلانتری اقدام کنید.فعلا تا پدرش در بازداشته حضانتش با شماست.با یک وکیل در تماس باشید.
  پاسخ آذر 29, 1395 در 6:02 ب.ظ
 8. fmb
  با سلام ممنون از راهنماییتون.
  پاسخ آذر 29, 1395 در 6:29 ب.ظ
 9. زاهد
  لازم نیست پولی پرداخت کنید بعضی از ولا مشاوره رایگان تلفنی دارند.شاید لازم بشه از وکیل در مراحل بعدی برای گرفتن حضانت فرزندتون استفاده کنید.اگر هم به کلانتری مراجعه کنید عنوان کنید که دخترتون جونش در خطره و هر آن ممکنه بلایی سر خودش بیاره .پیامک دخترتون رو حذف نکنید.شاید این پیامت هم از طرف مادر بزرگ ارسال شده باشه.به هر حال تا برگشتن پدرش و طی مراحل قانونی حضانت دخترتون با شماست.فکر نمیکنم که دادگاه دخترتون رو به پدر معتادش بده.
  پاسخ آذر 30, 1395 در 4:03 ب.ظ
 10. مرحمت
  متاسفانه رفتار تامل برانگیز شما در تاخیر در اقدام باعث اینکار شده و چاره ای ندارید تا بتونید از طریقی به ایشون بقبولانید که اینکار برای پدرش مفیده. و شما از این طریق خواستید بهش کمک کنید.در این مورد میتونید با متخصصیت کانون مشاوران ابران هم مشاوره داشته باشید.
  پاسخ آذر 30, 1395 در 4:11 ب.ظ
 11. پگاه
  سلام. من دختری 23ساله م.خواهر 12 ساله ای دارم که باهم در یک اتاق هستیم.واقعا مثل دینامیت خونه رو منفجر میکنه.یعنی خونه ی ما رنگ مرتب بودن یا دست کم چند دقیقه تمیز موندن رو نداره. واقعا عاقل و پخته س و از پس همه چی برمیاد و خیلی ازش راضی هستیم.تو مدرسه تو نظم و انضباط و بهداشت نفر اول شده اما تو خونه وحشتناکه.نمیدونم چیکارش کنم.خودشم وادار میکنم تمیز کنه.ولی بی فایده س ک عادت کنه مرتب باشه. دومین مورد حسوده.یادمه قبلها ک پدرم و مادرم مشکل پیدا کرده بودن خواهرم 2 ساله بود و با حسرت نگاه مادرهای مردم میکرد و همین تا الان تو وجودشه ک سعی میکنه پنهونش کنه.خیلی توجه و محبت و اعتماد بنفس از همه طرف بش داده میشه ولی اگر به یک بچه تو تلوزیون بگی عزیزم.ی لبخند بدی میزنه میگه آخی عزیزدلم گاها بازم ادا در میاره ک ب ما بگه من عاشق بچه ام مثل شما.
  پاسخ دی 10, 1395 در 1:02 ب.ظ
  • مژگان ن
   با توجه به نکاتی که از خواهرتون ذکر کردید رفتارهای خواهر شما با در نظر گرفتن سن و ورود به دوران بلوغ غیر عادی و تا حدودی قابل انتظار و طبیعی هستند، مخصوصا بحث بی نظمی در خانه و نا مرتب بودن. تنها سعی کنید به جای مقابله کردن و مدام تذکر دادن به او در انجام این کارها انگیزه درونی دهید و تشویق کنید. مسئله مهم در اینجا اینست که نوجوان در این سن گاهی خانواده را در مقابل خود می بیند و ناخودآگاه با این رفتارها به نوعی اعتراض خود را نشان می دهد. بنابراین سعی کنید در جنبه های مختلف ارتباط مثبت تری را با وی برقرار کنید. مسئله حسادت هم تا حدودی زیادی به اعتماد به نفس وی بر میگردد و هم چنین سبک دلبستگی. اگر روی اعتماد به نفس وی و توجه بدون قید و شرط به او کار کنید نتیجه خواهید گرفت.
   پاسخ دی 10, 1395 در 9:35 ب.ظ
 12. علمدار کریمپور
  با سلام.پری دارم تقریبا دوازده سال دارد کلاس اول راهنمایی ودر مدرسه نمونه درس می خواند ولی نسبت به درس ومشقش بسیار بی توجه است به طوری که اگر کنارش نباشی اصلا درس نمی خواند وهمیشه باید تحت فشار باشد تا درس بخواند.بیشتر مواقع وسایل وحتی لباسهایش را در مدرسه جا می گذارد.در خانه نیز لباسها و وسایلش را جمع نمیکند وبسیار بی نظم است.حتی برنامه درسی اش را مادرش براش آماده میکند.ضمنا یک سال جهشی درس خوانده.لطفا راهناییم کنید.
  پاسخ بهمن 5, 1395 در 6:42 ق.ظ
 13. shima57
  سلام من پسری دوازده ساله دارم که از کودکی به علت شاغل بودن پدرش در شهر دیگه با خودم حموم می بردمش تا اینکه تو 9 سالگی خواستم مجبورش کنم.خودش تنهایی بره حموم ولی نمیبره و میخواد با من بیاد حموح البته با وجود اینکه من با لباس زیر هستم هیچ رفتار غیر متعارفی انجام نداده که بگم از لحاظ جنسی باشه اصلا و رفتارش کاملا طبیعیه منم با این مسئله مشکلی ندارم فقط میخواستم بدونم در آینده مشکلی پیش نمیاد. با تشکر
  پاسخ مرداد 22, 1396 در 6:22 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. مسئله حمام رفتن و دیگر مسائل شخصی کودکان در ابتدا وارد مبحث احساس مسئولیت میشه. وقتی یک پسر در دوازده سالگی هنوز هم با مادرش میره حموم نشون می ده که داره از زیر بار مسئولیت و وظایف خودش در میره.... بیشتر به جای نگرانی در مورد مسائل جنسی به فکر این باشید که کودک پخته تر شود. مخصوصا الان که وارد نوجوانی می شود. اصلا اصلا نباید شما این مسئولیت رو قبول کنید و از این به بعد در برابر این درخواست بهش بگین که خودت می تونی... اسمی از زشت بودن و بد و ... نیارید.
   پاسخ مرداد 30, 1396 در 6:49 ب.ظ
 14. همیار
  متاسفانه شما ناخواسته ضمیر ناخودآگاه فرزندتون رو تحریک کردید.و همین مشکلاتی رو برای ایشون و در نهایت شما ایجاد خواهد کرد رفتار شما مادرانه نیست چون مهمتر از خود بچه تربیت صحیح اونه
  پاسخ مرداد 22, 1396 در 6:24 ق.ظ
 15. مرضیه شاجری
  سلام با تشکربابت راهنماییتان. پسر ۱۲ ساله من رفتار بچه های ۵ ساله رو داره. حرکت دستهاش و راه رفتنش و موقع غذاخوردن مثل بچه های کوچولو ملچ و ملوچ کردنش و...... خیلی نگرانم که عقب افتاده نباشه. لطفا راهنماییم کنید.
  پاسخ خرداد 23, 1397 در 2:53 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام مرضیه جان... ملچ ملوچ کردن و یا ناهماهنگی حرکتی نشانه های مستدلی بر عقب ماندگی نیستن.... بعلاوه عقب ماندگی کودکان از سنین خیلی پایین تر از 12 سالگی مشخص می شوند... اگر در رشد زبان و .. در سن دو تا چهار سالگی مشخص نشود حتما در استعداد تحصیلی و در مقایسه با بچه های دیگه باید متوجه می شدید... این رفتارها دلائل دیگری دارند مثل لجبازی با شما و ...
   پاسخ خرداد 26, 1397 در 12:05 ب.ظ
 16. رحمان
  سلام بنده برادره ١٢ ساله دارم ميخوام بدونم تا چه حد ميتونم ازاد بزارمش مثلا ميتونه سريال هاي تركي رو نگاه كنه كه يكم ممكنه صحنه داشته باشه؟
  پاسخ تیر 3, 1397 در 11:07 ق.ظ
  • wpadmin
   مسلما هر چقدر از این فضاها دور باشه بهتره . چون وارد بلوغ زودرس شده و با کلی سوال مواجه خواهد شد . مشاوره روانشناسي تلگرامي: http://t.me/kanonmoshaveran_bot در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   پاسخ مرداد 27, 1397 در 9:17 ق.ظ
 17. نرگس
  سلام دختری ۱۲ ساله دارم که دانش آموز درسخوان بانظم و محجبه پدر همه‌ی موارد خیلی خوب هست ودر مدرسه همه از او راضی هستند اما در خانه هرچیزی که مطابق میلش نباشه یا اگر با خواسته اش مخالفت کنم داد دعوا راه میندازه منو هل میده گریه میکنه چیزی رو پرت می‌کنه یا کتک می‌زند هر چه سعی می کنم ارومش کنم دستهاشو میگیرم آهسته و منطقی باهاش حرف میزنم گوش نمیده همون کارها رو ادامه میده برادرش هم که یکسال بزرگتره اگه حرفی بزنه میگه خفه شو روانی و.. با منم که مادرشان باهاش حرف میزنم همینا رو میگه کلی سرو صدا می کنه بعد که من ناراحت میشم می‌ره سراغ یه کار دیگه و نه عذرخواهی می‌کنه ونه جوابی میده هر هفته سر یه چیزی این بساط رو داریم. باید چه کار کنم ؟؟؟
  پاسخ مهر 30, 1398 در 11:13 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد نیاز است که دلایل این سبک رفتاری فرزندتان شناسایی شود تا بتوانیم دلایل ودیدگاه فرزندتان را بهتر بشناسیم و در این مسیر نظر دقیق تری را بیان کنیم. 1. چند مدت می باشد که فرزندتان این سبک رفتاری را دارد و اتفاق خاصی در آن زمان رخ داده است؟ 2. روابط او با همسالان چگونه می باشد؟ 3. در زمان هایی که رفتار بهتری دارد شما به او توجه مثبت نشان می دهید؟ 4. روابط او با پدرش چگونه می باشد؟ 5. از نظر بدنی میزان آهن او چک شد است؟
   پاسخ آبان 1, 1398 در 12:45 ب.ظ
 18. Hossein
  سلام من پدر پسری ۱۲ ساله هستم به تازگی فرزندم بی دلیل شروع به گریه میکند . و تا آخر شب گا با ه بغض و گاه گریه به خواب میرود و بیشتر هم دوست دارد در کنار ما بخوابد فرق نمیکند یا در اتاق خودش یا در اتاق من و همسرم .هروقت دلیل یا علت گریا ها را جویا میشویم میگوید. نگران نمرات درسهایش هست . درحالی که بیشتر نمراتش خیلی خوب است از شما میخواهم راهنمائی کنید چون خیلی نگران این حالو احوالش هستیم با تشکر از سایت و اساتید این سایت
  پاسخ دی 10, 1398 در 1:31 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز اگر دلیلی برای این رفتار در طول روز از نظر شما وجود ندارد و در طول روز او محبت لازم را دریافت می کند به نظر می رسد که او اضطراب و یا احساسی را تجربه می کند که قابل بیان برای شما نمی باشد و نیاز است که سعی کنید به او اطمینان بدهید که او را دوست دارید و از سرزنش کردن او خوداری کنید و در کنار این موارد نیاز است که او را به صورت حضوری برای بررسی افکار به روانشناس مراجعه بدهید تا بتوانیم با برقراری ارتباط با او مشکلات و احساسات و نگرانی های او را بررسی کنیم تا بتوانیم نظری بیان کنیم. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354790
   پاسخ دی 10, 1398 در 10:35 ق.ظ
 19. s.h
  سلام و عرض ادب دیروزظهر متوجه شدم که پسرم کلمه س.ک.س را در گوشی پدرش سرچ کرده و .... با این که یک لحظه شوک شدم ولی خیلی سعی کردم آرام باشم. و شب با او به آرامی صحبت کردم که اشتباهش در مورد کنجکاوی قابل بخششه، و باید قول بده دیگه هر وقت فکرش درگیر این موضوع شد سریع از جایی که هست جابه جا بشه و خودش رو با ورزش سرگرم کنه. ولی باید در مورد اینکه از چه زمان و کجا این موضوع ذهنش رو درگیر کرده ؟ که اون رو وادار کرده در این موضوع در گوگل سرچ کنه با من صحبت کنه. اون هم امروز بهم گفت که در مدرسه یکی از همکلاسیهایش به اون گفته . و یکی دو بار این موضوع رو سرچ کرده و البته خودش خیلی ازاین موضوع ناراحته و بهم گفت دیگه این کاررو تکرار نمیکنم. و میدونم که این فیلم ها دروغکیه. اما من از شما استاد گرامی خواهش میکنم در این مورد من رو بیشتر راهنمایی فرمایید. با تشکر
  پاسخ دی 28, 1398 در 2:26 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک می باشد اما دقت کنید که فرزندان با حضور در اجتماعات بزرگ تر با اینگونه موضوعات بیشتر روبرو می شوند تا بتوانند مسیر شناخت را طی کنند اما بهتر است دقت کنید که از سرزنش کردن او و دادن احساس گناه به او خوداری کنید و سعی کنید بر مبنای شرایط سنی و اطلاعاتی که او از این کلمه و روابط دارد به او اظلاعات بدون اغراق بدهید و سعی کنید که با ایجاد شرایطی که به علایق او پاسخ می دهد سعی کنید مسیر او را به سمت رشدی هدایت کنید تا او بتوانید در سنین بالاتر و با رشد سنی و عقلی اجتماعی ، هیجانی در این مورد تصمیم گیری کند.
   پاسخ دی 28, 1398 در 7:51 ب.ظ
 20. نهرانی
  سلام وقت بخیر .پسر 12 ساله ای دارم که در درسهاش خیلی بی دقتی میکنه و خیلی بی علاقه به درس هست .با اصرار خودش رفت کلاس زبان ولی متاسفانه اونجا هم با نمرات خیلی متوسط و حتی پایین قبول میشه .میخواستم راهنماییم کنید که چیکار کنم یکم بیشتر به درسهاش اهمیت بده و خودش پیگیر درسهاش باشه ...سپاسگزارم.
  پاسخ بهمن 18, 1398 در 12:53 ق.ظ
 21. فريده نوروزي
  سلام من دختري دوازده ساله دارم خيلي پرخاشگر است و خيلي بد با پدر و مادر صحبت مي كند كه قابل تحمل نيست و ي جورايي خيلي بي چشم و رو ست اصلا ما براش مهم نيستيم فقط بفكر تمايلات خودش است گاهي اوقات انقدر بد با پدرش صحبت مي كنه كه تا حالا چند بار جلوي پدرشو گرفتم كه نزندش واقعا نمي دونم چيكار كنم لطفا راهنمايي كنيد
  پاسخ بهمن 29, 1398 در 8:30 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. چند مدت است او این سبک رفتاری را دارد؟ 2. بیشترین درگیری های شما بخاطر چه موضوعاتی می باشد؟ 3. روابط او با دوستان و همسالان چگونه می باشد؟ 4. روابط شما و همسرتان رضایت بخش می باشد؟ 5. او دلیل این رفتار خود را چه چیزی عنوان می کند؟
   پاسخ بهمن 29, 1398 در 11:05 ق.ظ
نظر دهید