تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

آنچه باید در مورد کودک 12 خود بدانید: (رشد جسمی – رشد جنسی – رشد ذهنی)

بیش  از یک دهه است که در حال حمایت از فرزندتان هستید و او به  سرعت در حال رفتن به سمت نوجوانی است. در آخرین سال قبل از نوجوانی چه انتظاراتی از فرزندتان  دارید و چگونه به پسرتان کمک میکنید این دوره را پشت سر بگذارد؟

 

 

 

 

روانشناسی نوجوان 12 ساله

فرزند شما هر روز به یک نوجوان تمام عیار نزدیک تر می شود. خوشبختانه تمام تغییراتی که در سالهای نوجوانی رخ می دهد (از نظر جسمی، اجتماعی، عاطفی و شناختی) در طی زمان و به آرامی اتفاق می افتد، بنابراین می توانید خود را آماده کنید.

دوازده ساله ها لحظه های بازی کردنی مانند کودکی که همیشه می شناسید، دارند ولی ناگهان یک فرد بالغ تر در مقابل خود می بینید.

برای رشد جسمی، عاطفی، اجتماعی و شناختی که در این زمان اتفاق می افتد آماده شوید.

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

رشد فیزیکی 12 سالگی

سن 12 سالگی در اواسط سالهایی است که در آن یک دختر ممکن است به بلوغ برسد و درست در آغاز سن معمولی برای یک پسر است تا به سمت فرآیند بلوغ برود.

در دختران، شما متوجه رشد سینه، رشد موهای بدن و در آخر قاعدگی خواهید شد. در پسران، بلوغ با بزرگتر شدن آلت و بیضه ها شروع می شود، سپس رشد مو در ناحیه بیضه ها و زیر بغل و سپس رشد موهای صورت، رشد عضلات و کلفت تر شدن صدای او.

نقاط عطف کلیدی

 • علائم بلوغ از جمله قاعدگی در دختران و رشد عضلات در پسران آغاز می شود.
 • در ورزش به طور فزاینده ای مهارت پیدا می کند
 • ممکن است جهش های رشدی نشان دهد.

نکات فرزندپروری

اکنون زمان ان نیست که نسبت به رشد جنسی فرزند خود بی اهمیت باشید و از آن چشم پوشی کنید از آنجایی که مسیر دشواری است، اگر در شروع مکالمه به کمک نیاز دارید، با یک معلم، پرستار یا پزشک صحبت کنید که چگونه هم بحث در این موضوع را با کودک خود آغاز کنید و هم اینکه چگونه خود شما با این مسئله کنار بیایید.

رشد هیجانی نوجوان 12 سالگی

هیجانات نوجوانان اصلا جای شوخی ندارند و احتمالا تا سال ها با این مسئله مشکل خواهید داشت.

آنها والدین خود را دوست دارند اما نمی خواهند با والدین خود کاری انجام دهند. آنها گاهی احساس پیروزی می کنند و گاه احساس می کنند در همه چیز شکست خورده اند.

لحظاتی از خوشبختی ، انفجار غم و اندوه وجود خواهد داشت و این بارها تکرار می شود.

این دوره همچنین زمانی است که بچه ها شروع به جستجوی مهارت های رهبری در خود و هم چنین شروع به درک ایده بازگشت به جامعه می کنند. با اجازه دادن به آنها در فرآیندهای تصمیم گیری در خانه و حمایت از مشارکت در فعالیت های جامعه یا مدرسه، این امر را تشویق کنید.

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

نقاط عطف کلیدی

 • شروع به نشان داده مرز عصبانیت و طغیان در خود
 • نشان دادن استقلال خود از والدین اما اغلب نیاز به تایید آنها دارد
 • آغاز زیر سوال بردن ارزش های خانوادگی و ایجاد ارزش های اخلاقی شخصی

 

نکات فرزند پروری

بین احسس رهبری و استقلال کودک و حفظ قوانین خانه و امنیت او تعادل ایجاد کنید. در مورد کارهایی که 12 ساله شما دوست دارد بتواند به تنهایی انجام دهد صحبت کنید و مرتباً سعی کنید توافق لازم را ایجاد کنید.

رشد اجتماعی 12 سالگی

دوستان بیش از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا می کنند، اما جنس مخالف نیز از اهمیت بالایی برخوردار می شود.

نوجوان 12 ساله شما فکر می کند تعلق داشتن مهم است، که اغلب به معنای پیدا کردن استقلال از والدین و سایر اعضای خانواده است، اما این مسئله خطر فشار همسالان را به همراه دارد.

روانشناسی نوجوان 12 سالگی

نقاط عطف کلیدی

 • نگرانی در مورد دوست داشتن و پذیرش را نشان می دهد
 • به فعالیتهایی که مربوط به جنس مخالف باشد علاقه مند است
 • می تواند دیدگاه دیگران را درک کند

نکات فرزندپروری

کانال های ارتباطی را باز و در دسترس افراد 12 ساله خود نگه دارید. ممکن است کودک شما شروع به تجربه موقعیت هایی کند که آماده آن نیست یا نمی داند چگونه با آنها کنار بیاید ، از جمله مواردی که همراه با فشار همسالان و بزرگ شدن است.

حتی اگر رابطه شما بر پایه برقراری استقلال آنها باشد، آنها هنوز هم باید بدانند که والدین آنها برای پشتیبانی و حمایت در دسترس هستند.

رشد شناختی 12 سالگی

مغز یک کودک 12 ساله از لحاظ اندازه به اندازه کافی رشد کرده است، اما در حال حاضر تقریباً در حال پیشرفت است.

تفکر انتزاعی، حل مسئله و منطق همه آسانتر می شوند، اما قشر جلوی مغز، که در کنترل تکانه و مهارتهای سازمانی نقش دارد، هنوز نابالغ است.

گفتار و زبان نوجوان 12 سالگی

تا 12 سالگی، بیشتر کودکان تسلط بالایی به مهارتهای زبانی و ارتباطی دارند. آنها می توانند فراتر از تفسیرهای تحت اللفظی فکر کنند، و ضرب المثل ها و اصطلاحات دیگر برایشان قابل درک خواهد بود.

شما احتمالاً طعم اولین سرزنش ها و طعنه ها را از او خواهید چشید و و تن گفتار و زبان را در طول یک مکالمه متوجه خواهند شد.

بازی

دوازده ساله در حال شروع به سپری کردن اوقات فراغت خود در فعالیت هایی از جمله ورزش های سازمان یافته ، بازی های ویدئویی و فعالیت های اجتماعی با دوستان هستند.

به میزان زمانی که به نمایشگرها اختصاص می دهد توجه داشته باشید و آنها را ترغیب به فعالیت حرکتی کنید حتی اگر ورزش سازمان یافته نباشد.

نقاط عطف رشدی

 • به طور فزاینده قادر به درک و به کارگیری منطق در موقعیت ها و مشکلات می شود
 • از مفاهیم عدالت و برابری آگاه می شود
 • شروع به درک توالی علت و معلولی می کند

نکات فرزندپروری

با معلمان فرزندتان – بدون اینکه دچار مزاحمت شوید –  در ارتباط بوده و در زندگی تحصیلی آنها فعال باشید.

منتظر نمانید تا کارت گزارش یا نمره بد به خانه بیاید تا متوجه شوید که نوجوان شما در دوران تحصیلی به بهترین توانایی خود رسیده است یا خیر.

اگر مسائل تحصیلی وجود دارد، به جای اینکه ناراحت شوید، دلیل اصلی را پیدا کنید ، زیرا این مسئله می تواند از مشکلات چشمی تا اختلالات یادگیری را دربرگیرد.

نکات دیگر تربیت نوجوان 12 ساله

بسیاری از بچه های 12 ساله شروع به کاوش در ارزش ها و قوانین اخلاق گروه همسالان خود می کنند، بنابراین اگر 12 ساله شما اعلام کرد که می خواهد شیوه زندگی جدیدی را اتخاذ کند تعجب نکنید، تا حدی که ممکن است تقلید از شیوه زندگی دوستان خود یا تغییر مذهب و انتخاب دین جدید باشد.

کاوش اخلاق یک بخش عادی از روند رشد است.

بنابراین، توضیح اخلاق و تعیین قوانینی که باعث تقویت اخلاق در خانواده شما می شود بسیار مهم است ، وقتی فرزندتان می گوید با عقاید شما موافق نیست بیش از حد نگران نباشید.

چه زمانی باید نگران کودک 12 ساله بود؟

وقتی کودک در حال تکامل به سوی نوجوان است، رشد جسمی و عاطفی همیشه دست به دست هم نمی دهند.

نگران نباشید اگر فرزند شما از نظر عاطفی برای فعالیتهایی که سن آنها ایجاب می کند آماده نیست، یا برعکس.

با وضعیت روحی و روانی نوجوان خود در ارتباط باشید تا از مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی آگاهی داشته باشید که در این زمان ممکن است بروز کند.

اگر نگرانی درباره سلامتی و بهزیستی ذهنی یک 12 ساله به وجود آمد می توانید با متخصص مرتبط مشاوره کنید.

اگر در مورد زندگی دانشگاهی بین دغدغه های خود نگرانی دارید، مانند اینکه به نظر نمی رسد آنها در کلاس بمانند، قرار ملاقات با معلم را تعیین کنید.

آنها غالباً در مورد فرزند شما منابع و بینشی دارند که شاید شما آن را در نظر نگرفته باشید.

از نظر جسمی، فرزندتان به سرعت رشد می کند و قد او در 12 سالگی حدود 10 سانتی متر افزایش می یابد، این تغییرات  ممکن است او را بد ترکیب جلوه دهد و چون اعضاء  بدن او در نسبت های متفاوتی رشد می کند دراز و بی قواره جلوه می کند. موهای بدنش رشد می کند و صدایش تغییر می کند.

دختر نوجوان 12 سالگی

جهش های رشدی دختران، عموما  یک سال زودتر نمود پیدا می کند ولی این سن ، متوسط سنی است که دختران دوران قاعدگی را تجربه می کنند. اثرات تاثیری رشد سریع و تقاضاهای فراوان در مدرسه او را نیازمند خواب بیشتری می کند- 9 تا 10 ساعت در شبانه روز- و بنابراین ممکن است مدام خود را در حال بیدار کردن فرزند خود در رختخواب باشید.

ممکن است بعضی روزها یی که میل استقلال طلبی او به علت  تاثیرات هورمونی مختل شود، نگرانی درباره تصویر خود، و اعتماد به نفس شکننده او را به سمت رفتار و حالت های بچه گانه می کشاند. ممکن است گاهی حد ومرزها را از بین ببرد، مثلا شما را نادیده بگیرد، قوانین را بشکند، سرکشی کند و یا در رفتار های پرخطر زیاده روی کند. اکنون زمانی است که باید صبور تر و فهیم تر باشید به ویژه زمانی که کمتر در جمع ظاهر می شود و ترجیح می دهد بیشتر با دوستانش باشد.

از نظر شناختی، وقتی صحبت می کند بهتر ازقبل احساسش را بیان میکند  و می تواند به شیوه خودش روی مسائل کار کند.  این موضوع زمانی که شما از عقل و شعور او استفاده می کنید و از او  در تصمیمات خانوادگی نظرخواهی می کنید،  در ترکیب با احساس قوی‌تری  که نسبت به  درست و غلط   دارد، می تواند منجر به  مکالماتی چالش بر انگیز ولی با ارزش شود .

پسر نوجوان 12 ساله

چیزهایی وجو د دارد که با انجام آن می توانید از پسرتان حمایت کنید.

استحکام بخشیدن به محدودیت هایی صحیح و به جا  بدون افراط در برخورد با رفتارهای بد، فهم ارزش تفکرات واحساسات او و صادق بودن در خصوص موضوعات حساس مثل جنسیت و مواد مخدر، به فرزندتان اراده  و اطمینانی  می دهد که برای مقاومت در برابر فشار گروه همسالانش به آن نیاز دارد.

ابراز علاقه مداوم به تلاش های تحصیلی فرزند، ارتباط با معلم در صورت لزوم، حمایت و فرصت دادن  و پاداش دادن برای تلاش ها و دست آوردها موجب تقویت مهارت های تحصیلی او شده  و خودباوری و واکنش مناسب به شکست را  در او ایجاد می کند.

مشکلات نوجوان 12 ساله با همسالان

فشار همسالان در این سن زیاد است و اگر با دوستانش آشنا شوید می توانید تشخیص دهید چه زمانی و چرا در روابطشان پادرمیانی لازم است  تا به فرزندتان برای گذراندن مسیر درست کمک کنید.

صحبت درباره ی رفتار پرخطر و ارائه راهکار برای مواجهه با وضعیت هایی که بالقوه خطرناک هستند، اعم از اینکه استفاده از  اینترنت باشد ، تحت فشار قرار دادن  او برای نوشیدن الکل و صرف  داشتن برنامه ناگهانی  وقتی با دوستانش بیرون است  به او اجازه می دهد بفهمد در کنارش هستید و به او اطمینان می‌دهید به اصول پایبند باشد.

اکنون زمانی است که باورهایش درباره تصویری که از خود ش دارد را تقویت کنید، و سبک زندگی سالمی که شامل برنامه های مناسب خواب و غذا است به او ارائه دهید و به ویژه به او  کمک  کنید درک کند  تغییرات جسمی که با آن رو به رو می شود طبیعی است.

درک این موضوع که شخص هنور کاملا نوجوان نیست برای بچه سخت است. حمایت و راهنمایی شما می تواند فرزندتان را از نظر احساسی، جسمی؛ اجتماعی، و تحصیلی در مسیر مناسبی قرار بدهد و بهترین فرصت را برای آینده ای روشن در اختیارش بگذارد.

مطالب مرتبط:

پیش بسوی ۱۰ سالگی

پیش به سوی ۷ سالگی

پیش به سوی ۴ سالگی

 

 

منبع:ساینس دیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه 12 سالگی می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۶۵ نظر
 1. فرید
  سلام پدر هستم که یک فرزند 12 ساله دارم که از سه ماه پیش صبح ها که از خواب بیدار می شود دچار پرش هایی در دست می شود و تا کنون دو بار در خواب هم دچار تشنج هایی شدند و من و مادرش از صدای خرخر و صدای تکان های تخت ، متوجه تشنج اایشان شده ایم
  پاسخ نوامبر 9, 2016 در 11:24 ق.ظ
 2. همیار
  چنانچه جریان الکتریکی فرد به هم بخورد فرد دچار صرع می شود.در صرع، مدارهای کل مغز دچار اتصال شده و در نتیجه هوشیاری به هم می خورد صرع فقط افتادن فرد و عدم هوشیاری اجباری نیست و به چندین شکل می تواند دیده شود.به طور مثال صرع می تواند به صورت افت تحصیلی در مدرسه باشد، جا انداختن کلمات در جمله به خصوص در هنگام املا نوشتن اتفاق می افتد و متاسفانه معلم ها فکر می کنند که این داتش آموز دچار حواس پرتی می باشد.پدر گرامی یکی از شایع ترین انواعی که می تواند ارثی هم باشد به نام صرع پرشی جوانان گفته می شود که در واقع صبح ها و حتی حین صبحانه خوردن اتفاق می افتد. این نوع تشنج با این خوش خیم است نیاز به درمان دارد.به طور کلی صرع بیماری است که درمان پذیر بود و بیماری خوش خیمی است.و بهتر است در صورت ثابت شده این بیماری توسط پزشک متخصص اقدامات درمانی انجام بگیرد و مطمئن باشید که درصد بسیاری زیادی از این افراد به طور کامل درمان خواهند شد.
  پاسخ نوامبر 11, 2016 در 6:22 ب.ظ
 3. ریحانه
  سلام پسر 12 ساله ای دارم که بسیار بی دقت است و مانند کودکان شش ساله رفتار می کند.همیشه لیوان آب یا شربت از دستش می افتد و همه جا رو آلوده می کند.نمی تتواند وسایلش را در اتاق خودش پیدا کند و در کل همیشه من باید بروم و وسایلش را پیدا کنم.دیگر از این وضعیت خسته شده ام.چکار کنم؟
  پاسخ نوامبر 14, 2016 در 10:49 ق.ظ
 4. مشاور
  بعضی وقتها بی دقتی در اثر بیش فعالی است.بیش فعالی تنها به شلوغ بودن و پرتحرک بودن کودکان مربوط نیست و گاهی برای آنها بی توجهی می آورد.بنابراین در درجه اول او را نزد روانپزشک ببرید و نظر متخصص را جویا شوید.اگر فرزندتان بیش فعال نبود ممکن است مهارت های لازم برای انجام کارها را به او نیاموخته باشید.معمولا مادرهای ایده آل گرا یا مادرهای باهوش که خودشان از ابتدا کارهای خود را یاد گرفته اند مهارت های لازم را به فرزند نمی آموزند. حتی اگر این مهارتها ساده باشند باید آنها را به فرزندتان یاد بدهید و اصول را بیاموزید .برخی کودکان هم چشم شان ضعیف است و ممکن است وسایل را نبینند یا تار ببینند بنابراین حتما لازم است چشم پزشک هم کودکتان را معاینه کند.سعی کنید کودکتان را تحقیر نکنید.او را مسخره یا تنبیه نکنید بلکه برای دقت هایی که به خرج می دهد و هر کاری که درست انجام می دهد او را کلامی تشویق کنید.اصول مرتب کردن را به او یاد بدهید.اما خودتان برای پیدا کردن وسایل به اتاقش نروید.وگرنه همیشه به شما وابسته خواهد ماند.
  پاسخ نوامبر 15, 2016 در 10:01 ق.ظ
 5. fmb
  با سلام و خسته نباشید.تقریبا سه ساله که با همسرم به خاطر اعتیادش اختلاف داریم و جدا زندگی میکنیم ولی هنوز طلاق نگرفتیم.تو این سه سال این مرد خیلی من و خانوادم رو اذیت کردند و جرایمی هم انجام داده به همین خاطر تونستم دو سال پیش حکم جابشو بگیرم با این وجود به خاطر دخترم تا چند روز پیش اقدامی برای دستگیری ایشان انجام ندادم.ولی این مرد به جای معذرت خواهی و یا کوتاه اومدن بیشتر خانواده من را تهدید میکرد .به همین علت او را دستگیر کردم.دخترم یه مدتی پیش من زندگی می کنه و بعضی مواقع پیش خانواده پدرش.یک هفته است که پدرش به بهونه اینکه دلش تنگ شده اومد بردش.زمانی که پدرش رو گرفتند خونه پدربزرگش بوده و زمانی که فهمیده به من پیام هایی از قبیل اینکه اگر بابام آزاد نشه خودکشی میکنم و دیگه منو نمیبینی و از این حرفایی که مشخصه صبحتای مادربزرگشه میزنه.تو این وضعیت چه برخوردی با دختری باید داشته باشم که رابطمون بهم نخوره.
  پاسخ دسامبر 18, 2016 در 1:37 ب.ظ
 6. زهرا صالحی
  سلام دوست خوبم.شما در حال حاضر شرایط سختی داری،از یه طرف مشکل خودتون با همسرتون و از طرف دیگر مسائل مربوط به دختر نوجوانتون، ازتون خواهش میکنم صحبتهای دخترتون رو پای مادربزرگش ننویسید، شاید واقعا حرف دلش باشه ، پس سعی کنید زودتر شرایط رو مدیریت کنید.قبل از هر کاری برید دنبال دخترتون و باهاش صحبت کنید و دلایل کارتون رو بهش توضیح بدین بعد از او هم لطفا حتما حتما حتما اول به تنهایی و بعد هم با دخترتون پیش یک مشاور برید تا مسائلتون رو با دید بازتری حل کنید.
  پاسخ دسامبر 18, 2016 در 4:20 ب.ظ
 7. ناشناس
  حتما هر چه سریعتر به دیدن دخترتون برید وایشون رو نزد خودتون برگردونید.میتونید از طریق کلانتری اقدام کنید.فعلا تا پدرش در بازداشته حضانتش با شماست.با یک وکیل در تماس باشید.
  پاسخ دسامبر 19, 2016 در 6:02 ب.ظ
 8. fmb
  با سلام ممنون از راهنماییتون.
  پاسخ دسامبر 19, 2016 در 6:29 ب.ظ
 9. زاهد
  لازم نیست پولی پرداخت کنید بعضی از ولا مشاوره رایگان تلفنی دارند.شاید لازم بشه از وکیل در مراحل بعدی برای گرفتن حضانت فرزندتون استفاده کنید.اگر هم به کلانتری مراجعه کنید عنوان کنید که دخترتون جونش در خطره و هر آن ممکنه بلایی سر خودش بیاره .پیامک دخترتون رو حذف نکنید.شاید این پیامت هم از طرف مادر بزرگ ارسال شده باشه.به هر حال تا برگشتن پدرش و طی مراحل قانونی حضانت دخترتون با شماست.فکر نمیکنم که دادگاه دخترتون رو به پدر معتادش بده.
  پاسخ دسامبر 20, 2016 در 4:03 ب.ظ
 10. مرحمت
  متاسفانه رفتار تامل برانگیز شما در تاخیر در اقدام باعث اینکار شده و چاره ای ندارید تا بتونید از طریقی به ایشون بقبولانید که اینکار برای پدرش مفیده. و شما از این طریق خواستید بهش کمک کنید.در این مورد میتونید با متخصصیت کانون مشاوران ابران هم مشاوره داشته باشید.
  پاسخ دسامبر 20, 2016 در 4:11 ب.ظ
 11. پگاه
  سلام. من دختری 23ساله م.خواهر 12 ساله ای دارم که باهم در یک اتاق هستیم.واقعا مثل دینامیت خونه رو منفجر میکنه.یعنی خونه ی ما رنگ مرتب بودن یا دست کم چند دقیقه تمیز موندن رو نداره. واقعا عاقل و پخته س و از پس همه چی برمیاد و خیلی ازش راضی هستیم.تو مدرسه تو نظم و انضباط و بهداشت نفر اول شده اما تو خونه وحشتناکه.نمیدونم چیکارش کنم.خودشم وادار میکنم تمیز کنه.ولی بی فایده س ک عادت کنه مرتب باشه. دومین مورد حسوده.یادمه قبلها ک پدرم و مادرم مشکل پیدا کرده بودن خواهرم 2 ساله بود و با حسرت نگاه مادرهای مردم میکرد و همین تا الان تو وجودشه ک سعی میکنه پنهونش کنه.خیلی توجه و محبت و اعتماد بنفس از همه طرف بش داده میشه ولی اگر به یک بچه تو تلوزیون بگی عزیزم.ی لبخند بدی میزنه میگه آخی عزیزدلم گاها بازم ادا در میاره ک ب ما بگه من عاشق بچه ام مثل شما.
  پاسخ دسامبر 30, 2016 در 1:02 ب.ظ
  • مژگان ن
   با توجه به نکاتی که از خواهرتون ذکر کردید رفتارهای خواهر شما با در نظر گرفتن سن و ورود به دوران بلوغ غیر عادی و تا حدودی قابل انتظار و طبیعی هستند، مخصوصا بحث بی نظمی در خانه و نا مرتب بودن. تنها سعی کنید به جای مقابله کردن و مدام تذکر دادن به او در انجام این کارها انگیزه درونی دهید و تشویق کنید. مسئله مهم در اینجا اینست که نوجوان در این سن گاهی خانواده را در مقابل خود می بیند و ناخودآگاه با این رفتارها به نوعی اعتراض خود را نشان می دهد. بنابراین سعی کنید در جنبه های مختلف ارتباط مثبت تری را با وی برقرار کنید. مسئله حسادت هم تا حدودی زیادی به اعتماد به نفس وی بر میگردد و هم چنین سبک دلبستگی. اگر روی اعتماد به نفس وی و توجه بدون قید و شرط به او کار کنید نتیجه خواهید گرفت.
   پاسخ دسامبر 30, 2016 در 9:35 ب.ظ
 12. علمدار کریمپور
  با سلام.پری دارم تقریبا دوازده سال دارد کلاس اول راهنمایی ودر مدرسه نمونه درس می خواند ولی نسبت به درس ومشقش بسیار بی توجه است به طوری که اگر کنارش نباشی اصلا درس نمی خواند وهمیشه باید تحت فشار باشد تا درس بخواند.بیشتر مواقع وسایل وحتی لباسهایش را در مدرسه جا می گذارد.در خانه نیز لباسها و وسایلش را جمع نمیکند وبسیار بی نظم است.حتی برنامه درسی اش را مادرش براش آماده میکند.ضمنا یک سال جهشی درس خوانده.لطفا راهناییم کنید.
  پاسخ ژانویه 24, 2017 در 6:42 ق.ظ
 13. shima57
  سلام من پسری دوازده ساله دارم که از کودکی به علت شاغل بودن پدرش در شهر دیگه با خودم حموم می بردمش تا اینکه تو 9 سالگی خواستم مجبورش کنم.خودش تنهایی بره حموم ولی نمیبره و میخواد با من بیاد حموح البته با وجود اینکه من با لباس زیر هستم هیچ رفتار غیر متعارفی انجام نداده که بگم از لحاظ جنسی باشه اصلا و رفتارش کاملا طبیعیه منم با این مسئله مشکلی ندارم فقط میخواستم بدونم در آینده مشکلی پیش نمیاد. با تشکر
  پاسخ آگوست 13, 2017 در 6:22 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. مسئله حمام رفتن و دیگر مسائل شخصی کودکان در ابتدا وارد مبحث احساس مسئولیت میشه. وقتی یک پسر در دوازده سالگی هنوز هم با مادرش میره حموم نشون می ده که داره از زیر بار مسئولیت و وظایف خودش در میره.... بیشتر به جای نگرانی در مورد مسائل جنسی به فکر این باشید که کودک پخته تر شود. مخصوصا الان که وارد نوجوانی می شود. اصلا اصلا نباید شما این مسئولیت رو قبول کنید و از این به بعد در برابر این درخواست بهش بگین که خودت می تونی... اسمی از زشت بودن و بد و ... نیارید.
   پاسخ آگوست 21, 2017 در 6:49 ب.ظ
 14. همیار
  متاسفانه شما ناخواسته ضمیر ناخودآگاه فرزندتون رو تحریک کردید.و همین مشکلاتی رو برای ایشون و در نهایت شما ایجاد خواهد کرد رفتار شما مادرانه نیست چون مهمتر از خود بچه تربیت صحیح اونه
  پاسخ آگوست 13, 2017 در 6:24 ق.ظ
 15. مرضیه شاجری
  سلام با تشکربابت راهنماییتان. پسر ۱۲ ساله من رفتار بچه های ۵ ساله رو داره. حرکت دستهاش و راه رفتنش و موقع غذاخوردن مثل بچه های کوچولو ملچ و ملوچ کردنش و...... خیلی نگرانم که عقب افتاده نباشه. لطفا راهنماییم کنید.
  پاسخ ژوئن 13, 2018 در 2:53 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام مرضیه جان... ملچ ملوچ کردن و یا ناهماهنگی حرکتی نشانه های مستدلی بر عقب ماندگی نیستن.... بعلاوه عقب ماندگی کودکان از سنین خیلی پایین تر از 12 سالگی مشخص می شوند... اگر در رشد زبان و .. در سن دو تا چهار سالگی مشخص نشود حتما در استعداد تحصیلی و در مقایسه با بچه های دیگه باید متوجه می شدید... این رفتارها دلائل دیگری دارند مثل لجبازی با شما و ...
   پاسخ ژوئن 16, 2018 در 12:05 ب.ظ
 16. رحمان
  سلام بنده برادره ١٢ ساله دارم ميخوام بدونم تا چه حد ميتونم ازاد بزارمش مثلا ميتونه سريال هاي تركي رو نگاه كنه كه يكم ممكنه صحنه داشته باشه؟
  پاسخ ژوئن 24, 2018 در 11:07 ق.ظ
  • wpadmin
   مسلما هر چقدر از این فضاها دور باشه بهتره . چون وارد بلوغ زودرس شده و با کلی سوال مواجه خواهد شد . مشاوره روانشناسي تلگرامي: http://t.me/kanonmoshaveran_bot در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   پاسخ آگوست 18, 2018 در 9:17 ق.ظ
 17. نرگس
  سلام دختری ۱۲ ساله دارم که دانش آموز درسخوان بانظم و محجبه پدر همه‌ی موارد خیلی خوب هست ودر مدرسه همه از او راضی هستند اما در خانه هرچیزی که مطابق میلش نباشه یا اگر با خواسته اش مخالفت کنم داد دعوا راه میندازه منو هل میده گریه میکنه چیزی رو پرت می‌کنه یا کتک می‌زند هر چه سعی می کنم ارومش کنم دستهاشو میگیرم آهسته و منطقی باهاش حرف میزنم گوش نمیده همون کارها رو ادامه میده برادرش هم که یکسال بزرگتره اگه حرفی بزنه میگه خفه شو روانی و.. با منم که مادرشان باهاش حرف میزنم همینا رو میگه کلی سرو صدا می کنه بعد که من ناراحت میشم می‌ره سراغ یه کار دیگه و نه عذرخواهی می‌کنه ونه جوابی میده هر هفته سر یه چیزی این بساط رو داریم. باید چه کار کنم ؟؟؟
  پاسخ اکتبر 22, 2019 در 11:13 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد نیاز است که دلایل این سبک رفتاری فرزندتان شناسایی شود تا بتوانیم دلایل ودیدگاه فرزندتان را بهتر بشناسیم و در این مسیر نظر دقیق تری را بیان کنیم. 1. چند مدت می باشد که فرزندتان این سبک رفتاری را دارد و اتفاق خاصی در آن زمان رخ داده است؟ 2. روابط او با همسالان چگونه می باشد؟ 3. در زمان هایی که رفتار بهتری دارد شما به او توجه مثبت نشان می دهید؟ 4. روابط او با پدرش چگونه می باشد؟ 5. از نظر بدنی میزان آهن او چک شد است؟
   پاسخ اکتبر 23, 2019 در 12:45 ب.ظ
 18. Hossein
  سلام من پدر پسری ۱۲ ساله هستم به تازگی فرزندم بی دلیل شروع به گریه میکند . و تا آخر شب گا با ه بغض و گاه گریه به خواب میرود و بیشتر هم دوست دارد در کنار ما بخوابد فرق نمیکند یا در اتاق خودش یا در اتاق من و همسرم .هروقت دلیل یا علت گریا ها را جویا میشویم میگوید. نگران نمرات درسهایش هست . درحالی که بیشتر نمراتش خیلی خوب است از شما میخواهم راهنمائی کنید چون خیلی نگران این حالو احوالش هستیم با تشکر از سایت و اساتید این سایت
  پاسخ دسامبر 31, 2019 در 1:31 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز اگر دلیلی برای این رفتار در طول روز از نظر شما وجود ندارد و در طول روز او محبت لازم را دریافت می کند به نظر می رسد که او اضطراب و یا احساسی را تجربه می کند که قابل بیان برای شما نمی باشد و نیاز است که سعی کنید به او اطمینان بدهید که او را دوست دارید و از سرزنش کردن او خوداری کنید و در کنار این موارد نیاز است که او را به صورت حضوری برای بررسی افکار به روانشناس مراجعه بدهید تا بتوانیم با برقراری ارتباط با او مشکلات و احساسات و نگرانی های او را بررسی کنیم تا بتوانیم نظری بیان کنیم. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354790
   پاسخ دسامبر 31, 2019 در 10:35 ق.ظ
 19. s.h
  سلام و عرض ادب دیروزظهر متوجه شدم که پسرم کلمه س.ک.س را در گوشی پدرش سرچ کرده و .... با این که یک لحظه شوک شدم ولی خیلی سعی کردم آرام باشم. و شب با او به آرامی صحبت کردم که اشتباهش در مورد کنجکاوی قابل بخششه، و باید قول بده دیگه هر وقت فکرش درگیر این موضوع شد سریع از جایی که هست جابه جا بشه و خودش رو با ورزش سرگرم کنه. ولی باید در مورد اینکه از چه زمان و کجا این موضوع ذهنش رو درگیر کرده ؟ که اون رو وادار کرده در این موضوع در گوگل سرچ کنه با من صحبت کنه. اون هم امروز بهم گفت که در مدرسه یکی از همکلاسیهایش به اون گفته . و یکی دو بار این موضوع رو سرچ کرده و البته خودش خیلی ازاین موضوع ناراحته و بهم گفت دیگه این کاررو تکرار نمیکنم. و میدونم که این فیلم ها دروغکیه. اما من از شما استاد گرامی خواهش میکنم در این مورد من رو بیشتر راهنمایی فرمایید. با تشکر
  پاسخ ژانویه 18, 2020 در 2:26 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک می باشد اما دقت کنید که فرزندان با حضور در اجتماعات بزرگ تر با اینگونه موضوعات بیشتر روبرو می شوند تا بتوانند مسیر شناخت را طی کنند اما بهتر است دقت کنید که از سرزنش کردن او و دادن احساس گناه به او خوداری کنید و سعی کنید بر مبنای شرایط سنی و اطلاعاتی که او از این کلمه و روابط دارد به او اظلاعات بدون اغراق بدهید و سعی کنید که با ایجاد شرایطی که به علایق او پاسخ می دهد سعی کنید مسیر او را به سمت رشدی هدایت کنید تا او بتوانید در سنین بالاتر و با رشد سنی و عقلی اجتماعی ، هیجانی در این مورد تصمیم گیری کند.
   پاسخ ژانویه 18, 2020 در 7:51 ب.ظ
 20. نهرانی
  سلام وقت بخیر .پسر 12 ساله ای دارم که در درسهاش خیلی بی دقتی میکنه و خیلی بی علاقه به درس هست .با اصرار خودش رفت کلاس زبان ولی متاسفانه اونجا هم با نمرات خیلی متوسط و حتی پایین قبول میشه .میخواستم راهنماییم کنید که چیکار کنم یکم بیشتر به درسهاش اهمیت بده و خودش پیگیر درسهاش باشه ...سپاسگزارم.
  پاسخ فوریه 7, 2020 در 12:53 ق.ظ
 21. فريده نوروزي
  سلام من دختري دوازده ساله دارم خيلي پرخاشگر است و خيلي بد با پدر و مادر صحبت مي كند كه قابل تحمل نيست و ي جورايي خيلي بي چشم و رو ست اصلا ما براش مهم نيستيم فقط بفكر تمايلات خودش است گاهي اوقات انقدر بد با پدرش صحبت مي كنه كه تا حالا چند بار جلوي پدرشو گرفتم كه نزندش واقعا نمي دونم چيكار كنم لطفا راهنمايي كنيد
  پاسخ فوریه 18, 2020 در 8:30 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. چند مدت است او این سبک رفتاری را دارد؟ 2. بیشترین درگیری های شما بخاطر چه موضوعاتی می باشد؟ 3. روابط او با دوستان و همسالان چگونه می باشد؟ 4. روابط شما و همسرتان رضایت بخش می باشد؟ 5. او دلیل این رفتار خود را چه چیزی عنوان می کند؟
   پاسخ فوریه 18, 2020 در 11:05 ق.ظ
 22. R,f
  سلام پسری۱۱ ساله دارم از شش سالگی فقط پدرش رو میزد حتی تو مهمونی ها .او را پیش متخصص مغز و اعصاب کودکان بردم و دارو داد خیلی بهتر شد تا ۹سالگی که الان هم پدر و مادروهم خواهرش رو میزنه بسیار بد هم میزنه ولی بیرون که میریم بسیار آرومه وصداش درنمیاد تو درسهاش تمرکز نداره دکتر ریتالین داده بازم هم بیفایده است خیلی شلخته است ،اگر چیزی بخواد و براش نگیریم با مشت ولگد به جونمون میفته بقدری که تمام بدنمون درد میگیره چکار باید بکنم خواهشا راهنمایی ام کنید
  پاسخ مارس 10, 2020 در 10:30 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مسیر بهتر است برای بررسی دقیق علایم ای دی اچ دی یا همان بیش فعالی به صورت حضوری او را به روانشناس ارجاع بدهید تا بتوانیم رفتارها و شرایط روحی ، میازن تمرکز و روابط اجتماعی او را مورد بررسی قرار بدهیم تا بتوانیم در این زمینه به او کمک کنیم. دقت کنید بیش فعالی دو نوع دارد یکی افرادی که رفتارهای تکانشی دارند و دیگری افرادی که در تمرکز و توجه دچار مشکل می باشد که با علایم زیر می توان آنها را بررسی کرد. این گروه بر خلاف گروه قبلی فعالیت بالایی ندارند اما در توجه و تمرکز دچار مشکلند. در حقیقت این افراد حضور فیزیکی دارند اما فکر و حواسشان جای دیگری است و معمولا به اسم نابغه‌های کودن شناخته می شوند که از نشانه های آن می توان علائم ذیل را ذکر کرد: از روی بی دقتی دچار اشتباه می‌شوند در حفظ توجه بیش از ۵ دقیقه مشکل دارند گوش نمی دهند و فقط تظاهر به گوش دادن می کنند از خود عکس العمل‌های سریع نشان می‌دهند به عنوان مثال در هنگام گوش کردن ناگهان سر خود را برمی گردانند در سازماندهی برنامه ها مشکل دارند اغلب وسایلشان را گم می کنند بسیار فراموشکارند با کوچکترین محرکی مثل بوق ماشین یا صدای تیک تاک ساعت حواسشان پرت می شود دستورات داده شده را پیروی نمی‌کنند (درک دستور ندارند) خواب کمی دارند حداقل ۶ نشانه از نشانه‌های ذکر شده در بالا را داشته باشند نشانه‌های تشخیص داده شده به مدت نه ماه تداوم داشته باشند حداقل دارای ۵ سال سن باشند شروع علائم قبل از ۷ سالگی باشد بهتر است در این مسیر در کنار مصرف داروی ریتالین که پزک تجویز کرده است یک سری اصلاحات رفتاری نیز برای او صورت گیرد و واکنش ها و رفتارهای خانواده نیز مورد بررسی قرار گیرد و یک سری اموزش ها در این زمینه داده شود تا بتوانید قبل از ورود به دوران نوجوانی او با کاهش این مشکلات و رفتارها روبرو شوید و بتواند کودکتان روند رشدی بهتری را طی کند. در این مسیر رفتار درمانگر می تواند به شما کمک زیادی مند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741
   پاسخ مارس 11, 2020 در 1:50 ب.ظ
 23. Farzane
  سلام..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید دختری دارم ۱۱ ساله ومدام دوست داره از دوستانش تقلید کنه تقلید از لباس لوازم تحریر وحتی موردعلاقه های دیگران.. چند وقتی میشه که بنا به تقلید از دوتا از دوستانش از یک خواننده ی خارجی الگو برداری میکنه از لباس ها و لوازم شخصی که عکس آن خواننده هستند ومن به شدت با این کار مخالفم وهمیشه به دخترم توصیه میکنم که بهترین خودش باشه ولی متاسفانه حرف های من بی تاثیر بوده ..لطفا من را برای نحوه ی برخورد این رفتار راهنمایی بفرمایید .. سپاسگزارم .
  پاسخ می 8, 2020 در 6:54 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی ما قابل احترام می باشد اما دقت داشته باشید که فرزند شما تنها یک کودک می باشد و در این مسیر اینگونه رفتارها کاملا طبیعی می باشد شما برای اینکه او بتواند با بینش بیشتری مسیر های خود را انتخاب کند بهتر است با او وارد تامل شوید و از او سوال کنید که چه چیزی از این انتخاب برای ا. جذاب می باشد و سعی کنید که موراد مشابه دیگر را نیز در اینترنت سرچ کنید و با هم در مورد آنها صحبت کنید و بعد به او بیان کنید که حالا با در نظر گرفتن همه این موارد می تواند انچه را که دوست دارد انتخاب کند . دقت کنید که به او حق انتخاب و بررسی بدهید، از هرگونه مقایسه او با فرد دیگر خوداری کنی ، در کارهای خانه و مسائلی که برای ا آسیب زا نمی باشد با توجه به شرایط سنیش با او مشورت کنید ، به درخواست های او حق اگر برایتان قابل پذیرش نمی باشید با صحبت و تعامل دو نفره و بیان نظر خودتان در احترام به نظر او احترام بگذارید . در این مسیر او می تواند با دیدگاهای بیشتری آشنا شود و علایق و خودت را بهتر بشناسد و در مسیر رشدی شرایط بهتری را تجربه کند .
   پاسخ می 9, 2020 در 11:22 ق.ظ
 24. زهرا
  یه سوال کی داشتم اینکه پسره ۱۲ساله حق نداره تو خونه کار کنه؟ا اصلا وظایف یک پسر تو این سن و سال چی هست؟
  پاسخ آگوست 2, 2020 در 5:52 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان این سوال کلی می باشد در اول نسبت شما با این پسر مشخص نشده است ، شرایط خانوادگی شما و اینکه دیدگاه و دلیل اینکه حق کار کردن ندارد بیان نشده است تا بتوانیم نظری بیان کنیم. در این مورد قانون خاصی برای کار کردن و نکردن وجود ندارد اما بهتر است هریک از فرزندان مسئولیت کارهای شخصی خود را بر عهده بگیرند تا بتوانند در یک محیط خانوادگی در شرایط بهتری این مسیر را طی کنند براساس دیدگاهای والدین و هنجازهای خانوادگی این مضووع متفاوت می باشد .
   پاسخ آگوست 3, 2020 در 10:09 ق.ظ
 25. پریسا
  سلام من یک مادر هستم بچه ی من گوشی داره و ۱۱ سالشه و در تلگرام مواجه با رمان مثبت ۱۸ شده و اون و خوانده فکرش درگیره به نظر شما چی کار کنه؟
  پاسخ آگوست 4, 2020 در 11:03 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما پریسا جان در این مورد بهتر است دقت کنید که بر روی برنامه هایی که مناسب سن کودکانتان نمی باشد بهتر است قفل بگذارید و دقت داشته باشید که هر چیزی مناسب سن کودکان شما نمی باشد . در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1.در این مورد با کودکتان صحبت کرده اید و این صحبت به چه شکلی بوده است؟ 2. ذهن کودک شما با چه موضوعاتی درگیر شده است؟ 3. به سوالات او گوش داده اید و چگونه به آن پاسخ دادید؟ برداشت های او را از این داستان سوال کرده اید؟ 4. چند مدت هست که از این خواندن می گذرد و تغییر رفتاری و یا روحی مشاهده می کنید؟
   پاسخ آگوست 5, 2020 در 11:24 ق.ظ
 26. مریم
  سلام وخسته نباشید دخترم 12 سالشه در تبلت اقوام فیلم غیر اخلاقی دیده. بعد از دیدن فیلم ذهنش درگیر فیلم هست وخودش را به جای بازیگران زن فیلم با مردان فامیل می‌گذارد وفگر می‌کند خودش دارد اون کا ها را انجام می‌دهد ومرتب در موردش با من حرف می‌زند. با توجه به اینکه چندین با تذکر دادم که اشتباه است وکار درستی نیست وبرایش سرگرمی جایگزین کردم وحتی مجبور به تنبیه بدنی هم شدم. ولی باز هم ادامه می‌دهد و بی اشتها وکم خواب وگوشه گیر شده. لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم؟؟
  پاسخ آگوست 27, 2020 در 9:58 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما مریم جان احساسات شما و نگرانیتان برای فرزندتان قابل احترام هست اما عزیزم دقت داشته باشد که با نصیحت و یا تنبیه بدنی ذهن کودک شما از این موضوعات پاک نمی شودو حتی می تواند شدت بیشتری نیز بگیرد و حتی اگر واکنش های منفی داشته باشید می تواند بر زندگی جنسی او در آینده نیز تاثیر گذار باشد پس بهتر است بیشتر مراقب رفتارهای خود باشید . بدون ترس به صحبت های او گوش بدهید و بدون سرزنش کردن به او بیان کنید که این موضوعاتی می باشد که در بزرگسالی می تواند در مورد آنها تصمیم گیری کند در کنار این موراد با توجه به بی اشتهایی، و کم خوابی و گوشه گیری که از علایم افسردگی می باشد نیاز است که کودک خود را به روان درمانگر ارجاع بدهید تا با خود او صحبت کنیم و بتوانیم به او کمک کنیم تا شرایط روحی بهتری را تجربه کند و بتواند در این مسیر با متخصص سوالات ذهنی خود را پاسخ بدهد. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741
   پاسخ آگوست 27, 2020 در 10:47 ق.ظ
 27. زهرا
  سلام من مادر دختری ۱۲ ساله هستم دخترم زیاده خشن ششده قدیم خیلی مهربان و با شخصیت بود و اینکه کارتون هایی هم که می بینه آنشرلی و بابا لنگدرازه که هیچ خشونتی ونداره بیشتر ترجیح میده تنها باشه و رفتارش خیلی معدبانه نیست تبلتش هم گشتم هیچ چیز بدی توش نبود هر کارتونی که می بینه با من می بینه نمی دونم مشکلش چیه یا مثلا اگه کاری رو بخواد بکنه کسی نمی تونه جلودارش بشه شما لطف کنید راهنمایی کنید نمی دونم از چیه مشکلش؟؟؟
  پاسخ آگوست 31, 2020 در 2:24 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان قابل درک هست که شما دوست دارید دخترتان سبک رفتاری بهتری داشته باشد اما دقت کنیدکه در این مسیر موضوعات مهمی وجود دارد از سبک راتباطی شما و پدر با او ، روابط او با دوستانش ، تغییرات بدنی و هرمونی که بخاطر بلوغ ممکن است در او رخ داده بشود ، شروع دوران پریودی و...همه این موراد و شرایط روحی دخترتان می تواند در نوع رفتارها و واکنش های او تاثیر داشته باشد . بهتر است بدون سرزنش کردن و یا برچسب زدن و توهین به او بیان کنید که متوجه می شوید عصبانی و یا ناراحت هست اما دلیل آن را نمی دانید و می خواهید اگر دوست دارد باهم در مورد آن صحبت کنید سعی کنید که شنونده خوبی باشید تا او به شما اعتماد کند و احساساتش را در میان بگذارد . سعی کنید به حریم های خصوصی دخترتان احترام بگذارید و از چک کردن او خوداری کنید نگرانی شما را درک می کنم اما این مسیر کمکی به شما و او نخواهد کرد او نیاز دارد که به استقلالش احترام گذاشته شود . اگر احساس غم و اندوه و یا کاهش روابط اجتماعی او با دوستامش و همچنین تغییرات خلقی را مشاهده می کنید در کنار کاهش عملکرد درسی و یا تعاملی و گوشه گیری و... نیاز است که به صورت حضوری او را به روانشناس ارجاع بدهید تا با خود او صحبت کنیم و بتوانیم در این مسیر به او کمک کنیم.
   پاسخ آگوست 31, 2020 در 3:54 ب.ظ
 28. سمیرا
  با سلام دختری دارم که کمی در دفتارش پسرفت کرده است مهربان بود اما حالا کمی لجباز شده و هر کاری که خواست می کند طرز فکرش پسرانه شده وکمی بی تربیت و لاش بهترین دوستش همسن اوست و بسیار با ادب تره هر وقت هم که از اون میپرسم از چیزی ناراحتی به من جواب میده از همه چی بعدشم می گه حالا سوالات تموم شد و میره هیچ راهی نداره بتون باهاش ارتبات برقرار کنم شبا تا در وقت بیداره صبحا هم زود بیدار می شه کل روز تو اتاقشه و می شینه یه گوشه و ساعت ها فکر می کنه روانشناسی هم بردمش توی اونجا یک کلمه هم حرف نمی زنه این کاراش منو وادار به تنبیه بدنی کرد ولی اونم تاثیری نداشت خوب تر نشد بلکه بد ترم شد خیلی می ترسم اخلاقش بد بمونه می شه لطفا راهنمایی کنی
  پاسخ سپتامبر 3, 2020 در 2:18 ق.ظ
 29. پریسا
  سلام دختر من ۱۱ سالشه و یک کانال داشته توی تلگرام که وقتی می خولست عضو های اون و زیاد کنه لینک های کانال بقیه رو میاورد برای چند ساعت تو کانالش می گذاشت یه روز از طریق لینک یک کانال دید و رفت توش اونجا یه لینک کانال غیر اخلاقی بود که فقط می خواست بببینه محتوای بد نداره کهبگذاره توی کانالش یانه ولی اون محتوای بد داشت و تا اخرش و خواند ولی خوشبختانه عکس نداشت حالا همش از من می پرسه مامان من گناه کردم
  پاسخ سپتامبر 9, 2020 در 5:36 ب.ظ
 30. معصومه
  با سلام پسری دارم 12 ساله خیلی به مادرش وابسته شده هر کاری مامانش انجام میده اونم انجام میده حتی از لحاظ حرکت دستها و پاها هنگام نشستن.و حتی هنگام تمرین نوشتن مطالب را روی هم مینوییسد تو در تو. هرچی میگم میگه ببخشید ولی باز هم انجام میدهد.
  پاسخ نوامبر 26, 2020 در 11:11 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد نیاز است که شرایط فرزند شما و میزان وابستگی او به همسرتان مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم در این مورد نظری بیان کنیم در کنار اینکه روابط شما به عنوان پدر نیز اهمیت زیادی دارد و او نیاز دارد که بعد از جدایی از مادر بتواند با شما همانندسازی کند که هم جنس او می باشید . در این مورد بهتر است برای بررسی دقیق تر یا به صورت حضوری با فرزندتان به روانشناس مراجعه کنید و یا برای بررسی شرایط تربیتی خودتان و همسرتان به روانشناس به صورت تلفنی مراجعه کنید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354783
   پاسخ نوامبر 27, 2020 در 11:53 ق.ظ
 31. آروین
  سلام من پسری 12 ساله هستم تازگی ها با والدینم به مشکل برخوردم و اینکه به خواسته‌ها علایق و نظراتم اهمیت نمی‌دهند و مدام من را هم سرزنش میکنند و تازگی‌ها یکی از دوستانم کنسول بازی خرید و من هم بار اول با بی میلی باش بازی کردم و خوشم اومد و از پدر مادرم درخواست (چون بار اول بو و من اهل این چیزا نبودم) کردم ولی آن ها باز من را سرزنش کردندمن گاهی آنقدر بهش فک میکردم که گاهی شب ها خوابش را می‌دیدم و گاهی وقت ها در حین نوشتن تکلیف هایم به اون فکر میکنم و دو سه ساعت بعد با کلی حسرت به خودم میام میبینم سوال یکم هنوز و در درس هایم ضعیف شدن میتوانید بگویید اگه کنسول بازی برایم فراهم شود باز مثل سابق می‌شوم یا خیر؟ممنون میشم بگید
  پاسخ دسامبر 10, 2020 در 4:11 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما آقا آروین دقت کنید که در این مسیر ممکن است شما با بازی و یا وسایل جدید زیادی روبرو شوید اما دقت کنید که در این مسیر نمی توان توقع داشت که خانواده ها در همه این درخواست ها به شما پاسخ مثبت بدهند و در این موراد نیاز است که شما و والدین با مشورت و تعامل در احترام باهم تصمیم گیری کنید . درگیری های ذهنی شما می تواند بر روند عملکرد درسی تاثیر داشته باشد اما اینکه فکر کنید با خرید این بازی مشکلات شما حل می شود اینگونه نیست چون ممکن است بازهم چیز دیگری را دوست داشته باشید در این مورد نیاز هست که شما برای زندگی روزانه برنامه داشته باشی و شرایط درسی در مطابق برنامه پیش ببری و اگر فکر به ذهنت می اید تایم مشخصی را در اخر روز قرار بده تا در مورد آن فکر کنی . سعی کن که مسیرهای فکری مشخصی داشته باشی و برای زندگی خود اولیت قرار بدهی و در مورد احساسات خود در احترام به پدر و مادر صحبت کنی تا بتوانی نتیجه گیری بهتری داشته باشید.
   پاسخ دسامبر 10, 2020 در 1:58 ب.ظ
 32. sara
  سلام ..من پسری ۱۲ ساله دارم که بخاطر جدا شدن از همسرم بخاطر اختلافاتی که داشتیم ،پسرم همیشه با من میمود حموم حالا که دیگه بزرگ شده مجبورش میکنم که خودش به حموم بره اما بدون من نمیره ،نمیدونم بخاطر مساعل جنسی هست یا نه .....نمیدونم چیکار کنم لطفا بگین..باتشکر
  پاسخ دسامبر 27, 2020 در 2:05 ق.ظ
 33. فاطمه
  سلام من دختری 12 ساله هستم و از دست پردر و ما دم خسته شدم من دوست دارم راه خودم رو برم ولی مادر پردم دوست دارن من اون چیزی که خودشون دوست دارن بشم چیکارشون کنم
  پاسخ ژانویه 3, 2021 در 4:04 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فاطمه جان قابل درک هست که شما می خواهید به علایق و خواسته های شما توجه بیشتری شود اما دقت کنید که شما هنوز در سن کمی قرار دارید و ممکن است که پدر و مادر نگرانی زیادی داشته باشند و سعی کنند با مدیریت بیشتر به شما کمک کنند تا مسیرهای انتخابی بهتری داشته باشید . در این مورد بهتر است که در احترام به نظرات پدر و مادر شما نظرات خود و دلایلی را که دارید بیان کنید و سعی کنید که با کنار هم قرار دادن هر سه نظر تصمیم گیری کنید اگر بتوانید در مسیر مشورت باهم پیش بروید می توانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید .
   پاسخ ژانویه 3, 2021 در 11:28 ق.ظ
 34. Kaaaabeh
  مادر و پدرم اصلا درک م نمیکنند من نمیدانم چکار باید بکنم بی توجهی میکنند و از خواهرم طرفداری میکند مادرم و پدرم هم اصلا که از من طرفداری نمیکند هیچ و باز هم پشت خواهر کوچکتر از خودم در میایند من ۱۲ سال دارم و خواهرم همش ۶ خواهرم همش روی اعصاب من می‌رود و کار بدی هم میکند باز هم پشتشن کسی مرا درک نمیکند چگونه رفتار کنم باز هم باهاشون کاری ندارم مثلا رفتم به یادگیری یه زبان دیگه و.. ولی خیلی خواهرم روی اعصاب میرود و من هم اعصبانی میشوم و به او چیزی میگویم
  پاسخ ژانویه 18, 2021 در 2:37 ق.ظ
 35. محدثه
  سلام خسته نباشید .من برادری دارم ۱۲ ساله ک با این ک ۱۲ سالضع ولی رقتاری شبیه بچه هارداره . یچیزو میخواد ندیم بهش گریه میکنه مادرم رو ب شدت اذیت میکنه جدیدا پرخاشگر شده و داد و بیداد هم میکنه کنترل کردنش واقعا سخته و خیلی کارهای دیگ انجام میده ک باعث ابرو ریزی میشه . قد بلندی داره و درشت هیکل ولی انگار مغزش و افکارش بچه گونس .مث بچه های ۴ ساله رفتاز میکنه .برنامه کودکان برای کوچیک کوچیک تر هارو میبینه و اصلا هم حرف گوش نمیده .خیلی بی نظم .از لحاظ مسائل جنسی ام حس میکنم داره ب بلوغ میزسه و ی چیزایی رو خوب میفهمه ‌ ب شدت هم بچه لوس و حسودی هس . شبها هم دوس داره کنار مادرم بخوابه و اصرار میکنه ک مامانم نوازشش کنه . رفتاراش ب نظر خطر ناک میان .مممنون میشم راهنمایی کنید
  پاسخ ژانویه 18, 2021 در 10:58 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما محدثه جان نگرانی شما برای برادرتان قابل احترام هست اما دقتکنید که قرار نیست شما ها او را کنترل کنید . در اول اینکه مسائل تربیتی برادرتان را به مادر و پردتان واگذار کنید و شما بهتر است در این موراد وارد نشوید و در کنار اینکه پرخاشگری و و یا رفتارهای او می تواند نشان از شرایط روحی نامناسب او باشد و در این مسیر بهتر است که در احترام با او برخورد کنید و دقت داشته باشید که رفتارهای شما می تواند برای او الگو باشد . اما برای کمک به بهبود شرایط روحی و مشکلاتی که وجود دارد نیاز است که با خود برادرتان صحبت کنیم و سبک تربیتی و رفتاری شماها نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.
   پاسخ ژانویه 18, 2021 در 11:54 ق.ظ
 36. ثنا
  سلام من دختری ۱۲ ساله هستم به شدت بلند صحبت میکنم و زیاد صحبت میکنم خواهستم بهم کمک کنین پدر و مادرم هم خوبن بهترین پدر و مادر دنیان
  پاسخ جولای 3, 2021 در 10:36 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما ثنا جان در این مورد اجازه بده باهم بیشتر صحبت کنیم در اول اینکه شما خودتان متوجه بلند بودن صدای خود می شوید و دیگران نیز همین نظر را دارند؟ چرا می خواهید آرام تر صحبت کنید؟ فکر می کنید با بلند صحبت کردن دیگران بهتر متوجه صحبت و نظرات شما می شوند؟و یا اینکه چه افکار و احساسات دیگری برایت به دنبال دارد؟
   پاسخ جولای 4, 2021 در 12:26 ب.ظ
 37. هستی
  سلام من دختری 12 ساله هستم که روزی هزار بار به خودکشی فکر می کنم وقتی نظراتو می خونم که پدر مادر های بقیه چقدر به بچهاشون اهمیت می دن احساس می کنم من توی این زندگی اضافیم توی سن من معمولا پدر مادر ها با بچهاشون خیل خوب رفتار می کنن ولی مادر من باید روزی 10 بار التماس کنم که یه بار باهام حرف بزنه.همیشه سرش توی گوشیشه و بهم اهمیت نمیده.تنها کسایی که می تونستن باهاشون حرف بزنم دوستام بودن که مامانم گوشیمو ازم گرفته و حتی دیگه نمیتونم با دوستام حرف بزنم.منو طندونی کرده تو خونه بیرون نمی برتم امروز با هزار تا التماس ازش خواشتم که بزاره برم خونه یکی از فامیلای نزدیکمون تا با دخرتشون بازی کنم ولی بهم فحش داد و پیام داد به همون فامیلمون گفت لطفا دیگه هستی و دعوت نکنید خونمون همش گریه می کنه.من وقتی فهمیدم که به فامیلمون اینارو گفته بهش گفتم که به خودکشی روزی هزار بار فکر می کنم و تا 5 صبح گریه می کنم ولی بدون هیچ توجهی رفت تو اتاقش و بهم توجه نکرد.بابام هم شاغله و خیلی مشغول کاره.نمیدونم چیکار کنم دیگه من دیگه کشش زندکی کردن هم ندارم دیگه واقعا خستم
  پاسخ جولای 5, 2021 در 2:15 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما هستی جان قابل درک هست که شما توجه و درک بیشتر پدر و مادر را می خواهی اما عزیزم خودکشی راحل هیچ مشکلی نیست و در این مسیر بهتر است که اگر پدر منطقی تر رفتار می کنند در زمان مناسبی در احترام به ایشان بیان کنید که به کمک روانشناس نیاز دارید و بخواهید که این شرایط را برای شما ایجاد کنند چون در اول نیاز است که به شما کمک کنیم تا شرایط روحی بهتری را تجربه کنید و در کنار آن در قالب خانواده درمانی با پدر و مادر شما نیز صحبت شود . در هرصورت آنها به نظر خودشان سعی در مراقبت از شما را دارند و در این مسیر نیاز است که در مسیر تعاملی بهتر بتوانید باهم ارتباط برقرار کنید تا نتیجه گیری بهتری هم داشته باشید . در صورتی که شرایط مراجعه حضوری به روانشناس برای شما ایجاد نشد بهتر است که با شماره 123 تماس بگیرید همکاران ما در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.
   پاسخ جولای 6, 2021 در 3:10 ب.ظ
 38. رضا م
  سلام پسری دارم ۱۲ ساله که به تازگی خانومم رفتارهای جنسی ازش مشاهده کرده ممنون میشم راهنمایی کنین
  پاسخ جولای 12, 2021 در 4:16 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما آقا رضا نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام هست اما خب در این مسیر نیاز است که به شرایط سنی فرزندتان نیز بیشتر توجه کنید شما بین می کنید فرزند شما 12 سال دارد یعنی می تواند به سن نوجوانی وارد شده باشد و یک سری نیازها و احساسات جدید را تجربه کند. در این مسیر منظورتان از رفتارهای جنسی نامشخص می باشد در این مورد بیشتر توضیح بدهید در کنار اینکه بیان کنید که چه میزان با نوجوانتان ارتباط دارید و آیا با او در مورد شرایط دوران نوجوانی و تغییراتی که تجربه خواهد کرد صحبت کرده اید ؟
   پاسخ جولای 12, 2021 در 4:37 ب.ظ
 39. سارا
  سلام من پسری دوازده ساله دارم که تازگی متوجه شدم فیلمهای مستهجن نگاه کرده و این چیزهارو رو ی بچه های دیگر انجام داده واقعا درمانده شدم با اون چه رفتاری بکنم وچیکار کنم که دیگه طرف این چیز ها نره لطفا کمکم کنید
  پاسخ جولای 25, 2021 در 10:48 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به سارا جان با توجه به اینکه این تکرار رفتار بر روی دیگران وجود دارد و این برای خودش نیز ریسک زیادی دارد نیاز است که به صورت حضوری او را به روان درمانگر ارجاع بدهید و در این مسیر از تنبیه و سرزنش خوداری کنید تا او بتواند در این مسیر افکار و احساسات خود را بیان کند و بر روی حمایت و کمک شما حساب کند.
   پاسخ جولای 25, 2021 در 1:33 ب.ظ
 40. آرش
  آرش سلام من پسری ۱۲ ساله دارم که حس میکنه که نمیتونه موفق بشه ، در آزمون تیزهوشان علیرغم تلاش زیاد قبول نشده و خودش را مقصر میدونه و گاهی گریه میکنه ، دو تا پرنده خریده بود که یکی با انتخاب خودش بود و دیگری با انتخاب پرنده فروش که پرنده خودش دیشب مرد البته از اول یک کم نسبت به پرنده دیگر ضعیفتر بود و الان پسرم خودش را در از بین رفتن پرنده مقصر می دونه از طرفی دائما با مادرش در خانه برای انجام ندادن وظایف یا شلختگی یا سربه سر گذاشتن با خواهر کوچکترش ( سه ساله ) تنش داشته و بعضی وقتها با هم دعوا میکنن لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  پاسخ آگوست 31, 2021 در 9:56 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما آقا آرش نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام هست اما دقت کنید زمانی که شما بیان می کنید حس میکنم نمی تواند موفق شود خب این باور شما می تواند در رفتارهای که از او دارید و برخورد و احساساتی که به او انتقال می دهید هم تاثیر داشته باشد . قبول شدن در آزمون تیز هوشان به معنا موفق بودن نیست و هر فردی متناسب با شرایط خودش مسیر رشدی که دارد را طی می کند اگر دائم بخواهید او را در معرض آزمون قرار بدهید مثلا پرنده انتخابی تو خوب نیست، ازمون تو خوب نبود، شرایط درسیت خوب نیست ، خوب نمی خوانی و... خب اینها تنها وجه های منفی را در باور فرزندتان نسبت به خودش ایجاد می کند و این باعث می شود که شرایط روحیش تحت تاثیر قرار گیرد . در این مسیر بهتر است که به صورت حضوری او را برای بررسی شرایط روحیش به روانشناس مراجعه داشته باشد تا بتوانیم با خودش صحبت کنیم.
   پاسخ آگوست 31, 2021 در 2:11 ب.ظ
 41. سارا
  سلام وقت بخیر،من مادر یک پسر 12 ساله ام که چندین سال قبل از پدرش جدا شدم و درحال حاضر با شخصی ازدواج کرده ام و باهم در اروپا زندگی میکنیم،حدودا هفت ماه هست که ما در کنارهم زندگی میکنیم،پسرم دچار استرس بدلیل تغییر شرایط شده و در موارد زیادی ازجمله استفاده از گوشی و سرگرمی های اون دچار مشکل شدیم چون اینجا زیادی تنها شده و هنوز نتونسته خودش و با محیط وفق بده در کنار تمام اینها داره به بلوغ میرسه و نمیدونم چجوری و کی میتونه بهش مسائل جنسی رو توضیح بده ؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  پاسخ سپتامبر 5, 2021 در 5:12 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما سارا جان نگرانی شما را برای فرزندتان درک میکنم در این مسیر بله فرزند شما کم کم وارد پروسه بلوغ میشود و در این مسیر همراهی شما و همسرتان و حتی داشتن یک ارتباط سالم و سازنده با پدر خودش و درک شرایط سنی و نیازهایی که دارد از اهمیت زیادی برخودار می باشد . در این مسیر بهتر است اگر اضطراب او به اندازه ای می باشد که بر عملکردش تاثیر گذاشته است برای بررسی دقیق به صورت تلفنی این مسائل را با روانشناس بررسی کنید و به او اجازه بدهید که رد یک محیط امن بدون سرزنش و نگرانی در مورد احساسات خودش و دیدگاها و شرایطی که در این محیط جدید تجربه می کند صحبت کند در هرصورت وارد شدن به کشوری دیگر با فرهنگ و زبانی متفاوت بدون داشتن دوستان هم سن می تواند میزانی اضطراب را ایجاد کند که کاملا طبیعی هست اما اگر شدت داشته باشد نیاز به بررسی دقیق دارد . در مورد مسائل مربوط به نوجوانی که یکی از آنها نیز موضوع جنسی می باشد خب می توانید اگر علایم بلوغ را مشاهده می کنید در این مورد با کسب اطلاعات خودش در این مورد که می داند در چه سنی قرار دارد؟ چه تغییرات روحس و جسمی ممکن است تجربه کند؟ تفاوت بین زن و مرد را می داند؟ و... صحبت کنید و بعد از کسب اطلاعات او اطلاعات تناسب با اطلاعات خودش و شرایط سنیش را در اختیارش قرار بدهید . دقت کنید که یک محیط امن که او بتواند احساسات و سوالاتش را بیان کند در مسیر رشدی می تواند کمک زیادی به او کند.
   پاسخ سپتامبر 6, 2021 در 4:57 ب.ظ
نظر دهید