روانشناسی نوجوان 15 ساله

روانشناسی نوجوان ۱۵ ساله

آنچه در مورد روانشناسی نوجوان ۱۵ ساله نیاز دارد. در این سن نوجوان چه عاداتی پیدا می کند و از نظر جسمی، عاطفی و رفتاری چه تغییراتی می کند. در سال‌های بین ۱۵ تا ۱۸ سالگی، مهارت ها  و رفتار مناسب والدین می تواند نوجوان را برای ورود به بزرگسالی و آینده ای موفق آماده کند.

آن ها نه تنها مسئولیت های بیشتری را بر عهده می گیرند، وارد دبیرستان می شوند از حال و هوای دوران کودکی فاصله می گیرند و استقلال بیشتری به دست می آورند، بلکه ممکن است به توانایی های خود نیز اطمینان بیشتری پیدا کنند.

روانشناسی نوجوان ۱۵ ساله 

با این حال،احتمال دارد که فرزند شما طوری رفتار کند که انگار همه چیز را می داند. در حالی که این  نگرش – که اغلب با نشانه ای از شورش آمیخته می شود – می تواند برای بسیاری از نوجوانان ۱۵ سال مشابه باشد، اما باعث می شود این دوره برای والدین بیش تر نگران کننده باشد.

توجه داشته باشید که درک اینکه چگونه این موارد در رشد نوجوان شما نقش دارد می تواند شما را به والدینی موفق تبدیل کند. در ادامه متن آنچه که باید در مورد رشد نوجوان خود بدانید ذکر شده است که از این موارد می توان به نقاط عطف شناختی، رشد اجتماعی، عاطفی گرفته، رشد جسمانی و ایمن اشاره کرد.

روانشناسی نوجوان 15 ساله

رشد فکری در ۱۵ سالگی 

طبیعی است که نوجوانان در این مرحله نسبتاً مجادله می کنند. مهم نیست که شما چه می گویید، نوجوان شما برخلاف نظر شما صحبت می کند. سعی کنید از این تعاملات دلسرد نشوید، زیرا این کار تنها راه نوجوان برای ابراز استقلال و نشان دادن این واقعیت است که می تواند مسائل را از زاویه ای دیگری ببینند.

بسیاری از نوجوانان در این دوران بیشتر در مورد آینده خود فکر می کنند و معمولاً قادر به شناسایی آرزوهای شغلی بالقوه یا برنامه های دانشگاه هستند. به همین ترتیب، بیشتر نوجوانان ۱۵ ساله می‌توانند دلایلی را برای انتخاب‌های خود، از جمله اینکه چه چیزی درست یا غلط بوده، بیاورند.

«از اوایل نوجوانی تا اواسط نوجوانی، فرآیند فکری غالب نوجوانان، تفکر عینی است. علاوه بر این، فرآیندهای شناختی آن‌ها می‌تواند به‌طور ناهمواری رشد کند و ممکن است در تمام زمینه‌های زندگی‌شان تفکر انتزاعی نداشته باشند. بنابراین، یک نوجوان ۱۵ ساله ممکن است مهارت‌هایی را داشته باشد که تکالیف خود را به موقع انجام دهد، اما همچنان انتخاب کند که ویپ و دوستانشان را بنوشند.»

روانشناسی نوجوانان ۱۵ ساله 

برخی از نوجوانان در این سن می توانند تمام شب با دوستان خود صحبت کنند، علیرغم اینکه تمام روز آنها را در مدرسه می بینند. با این حال ، هنگامی که والدینشان در مورد روزشان از آنها سؤال می‌کنند، ممکن است حرف کمی برای گفتن داشته باشند.

علاوه بر این، بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله اغلب ترجیح می دهند از طریق پیامک و رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنند. برخی حتی ممکن است وبلاگ نویسی یا نوشتن را راهی مفید برای بیان خود بدانند.

خواندن و تجربیات اجتماعی نیز نقش مهمی در رشد زبان و واژگان نوجوان دارد.  بیشتر نوجوانان ۱۵ ساله می توانند مانند بزرگسالان ارتباط برقرار کنند و گفتگوهای مناسبی را انجام دهند. آن ها می توانند داستان های درگیر بیشتری را بیان کنند و از مهارت های ارتباطی پیچیده تری استفاده کنند. با این حال، برخی هنوز هنگام صحبت با دوستان خود به زبان عامیانه متوسل می شوند.

بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله نیز علایق یا سرگرمی های خاصی دارند که از آن ها لذت می برند. خواه بازی‌های ویدیویی، ورزش، موسیقی، روباتیک یا فیلم را دوست داشته باشند، می‌توانند فعالیت‌هایی را که برایشان لذت می‌آورد شناسایی کنند. و در حالی که برخی از نوجوانان به تنهایی راضی هستند، بسیاری ترجیح می دهند وقت خود را با دوستان بگذرانند. زمان آن ها ممکن است از بازی های ویدیویی با هم تا شرکت در رویدادهای ورزشی یا رفتن به سینما متغیر باشد.

 

تحولات شناختی رشد فکری پسر و دختر ۱۵ ساله 

 • نگرانی بیشتری در مورد آینده آن ها نشان دهید

_- رشد فکری پسر و دختر 15 ساله - روانشناسی نوجوان 15 ساله

رشد جسمی دختر و پسر ۱۵ ساله 

پسران پانزده ساله ممکن است تا یک یا دو سال دیگر به رشد خود ادامه دهند. معمولاً در این سن، صدای آن ها بم تر می شود و ممکن است موهای صورتشان رشد کند. آن ها همچنین ممکن است در این سن به سرعت عضله بگیرند.

 

در همین حال، اکثر دختران تا سن ۱۵ سالگی به قد کامل خود رسیده اند. بسیاری از آن ها در مورد ظاهر خود، به خصوص وزن خود اضطراب دارند ، زیرا تقریباً نیمی از دختران دبیرستانی رژیم غذایی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند.

 

توجه به این نکته مهم است که پزشک اطفال  احتمالاً از زمان تولد پیشرفت رشد کودک شما را زیر نظر داشته است. بنابراین، در حالی که ممکن است فرزند ۱۵ ساله شما از نظر رشد فیزیکی در این سن از همسالان خود جلوتر یا عقب تر باشد، احتمالاً از نظر دکتر در مسیر مناسبی او قرار دارد.

«جالب است که رشد عاطفی به موازات رشد فیزیکی نیست. اگرچه جزئیات زیادی در مورد احساسات وجود ندارد، معمولاً مردانی که زودتر رشد می‌کنند معمولاً مسن‌تر و مسئولیت‌پذیرتر در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که زنانی که زودتر رشد می‌کنند در معرض خطر بیشتری برای افسردگی، مشکلات مربوط به وزن و داشتن رابطه جنسی هستند.»

علاوه بر این، تغییرات فیزیکی که تجربه می کنند ممکن است به صورت منظم و هموار رخ ندهند. در نتیجه، نوجوانان ممکن است مراحل نامناسبی را هم از نظر ظاهر و هم از نظر هماهنگی فیزیکی پشت سر بگذارند.

 • صدای پسرها بم تر می شود.
 • موهای صورت در پسران رشد می کند.
 • معمولا رشد قدی دختران تمام می شود.

رشد جسمی پسر و دختر 15 ساله - روانشناسی نوجوان 15 ساله

رشد اجتماعی و عاطفی نوجوان ۱۵ ساله 

اکثر نوجوانان در حدود سن ۱۵ سالگی کم تر با والدین خود درگیر می شوند.  آن ها استقلال بیشتری از والدین خود نشان می دهند.

دوستان برای نوجوانان ۱۵ ساله بسیار مهم هستند. آن ها احتمالاً زمان بیشتری را نسبت به گذشته با دوستان خود می گذرانند.

«وقتی آن ها دوساله بودند، زندگی حول محور والدینشان می‌چرخید «اکنون اما آن ها ممکن است حول محور افرادی باشد که با آن ها خوش می گذرانند. اکنون می تواند برای والدین تعجب آور باشد که پسر دوست داشتنی آن ها به نوجوانی تبدیل شده است که می خواهد به جایبازی خانوادگی با دوستانش بیرون باشد. در این سن، دوستان مهمتر از والدین شده اند.”

مهم است که بدانید نوجوان شما با چه کسی وقت می گذراند، زیرا آن ها اغلب بر اساس کارهایی که همسالان آن ها انجام می دهند، شخصیت ها و فعالیت های مختلفی را تجربه می کنند. سعی کنید آن پدر و مادری باشید که برای ملاقات و احوالپرسی با دوست فرزندتان هستید.

از فرزند خود بخواهید که در مورد دوست خود بیشتر به شما بگویند و با دقت به تمام حرف های او گوش دهید. به او اطمینان دهید که به قضاوتش اعتماد دارید، اما همچنین به او بگویید که می خواهید مطمئن شوید که در شرایط امنی قرار دارد.

در سن ۱۵ سالگی، بسیاری از نوجوانان علاقه شدیدی به روابط عاشقانه دارند. برخی از روابط ممکن است بیشتر از طریق رسانه های اجتماعی یا پیام های متنی ایجاد شوند، برخی دیگر می خواهند زمان زیادی را با عشق خودد بگذرانند. علاوه بر این، بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله از تمایلات جنسی خود آگاه هستند و به فعالیت جنسی علاقه نشان می دهند.

نوجوانان در سن ۱۵ سالگی، ممکن است شروع به فکر کردن در مورد اینکه چگونه می تواند به تنهایی باشد. در حالی که برخی از نوجوانان ممکن است دانشگاه را تصور کنند، برخی دیگر ممکن است به فکر تهیه آپارتمان خود باشند.

 

 • درگیری کمتری را با والدین تجربه کنید
 • افزایش استقلال از والدین را نشان دهد
 • مهارت های تنظیم هیجانی بیشتری را نشان دهید
 • به روابط عاشقانه علاقه داشته باشید
 • ظرفیت عمیق تری برای مراقبت داشته باشید
 • ممکن است با فشار همسالان مبارزه کند

 

رشد روانشناسی نوجوانان ۱۵ ساله 

برای بسیاری از نوجوانان، ۱۵ سالگی سنی است که آن ها می توانند گواهینامه بگیرند و البته این یک مسئولیت بزرگ است.

اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما آماده است که گواهینامه بگیرد. اگر آن ها نمی توانند در مورد کارهای خانه یا تکالیف درسی مسئولیت پذیر باشند، این ممکن است نشانه ای باشد که آن ها هنوز برای انجام رانندگی ماشین آماده نیستند.

تمام نوجوانان ۱۵ ساله آماده رانندگی نیستند. به دقت فکر کنید که آیا فرزند شما از نظر عاطفی و اجتماعی به اندازه کافی بالغ شده است که بتواند پشت فرمان بنشیند.

 

رفتار با نوجوان ۱۵ ساله 

در این سن، بیشتر نوجوانان هنوز برای حفظ روابط سالم، هم با همسالان خود و هم از نظر علایق عاشقانه نوپا کمی مشکل دارند. اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما با افراد سالم معاشرت می کند و در کنار آن قوانین روشنی برای قرارهای ملاقات ایجاد کنید.

همچنین باید به فعالیت های نوجوان خود علاقه نشان دهید. وارد دنیای نوجوان خود شوید تا در مورد بازی های ویدیویی مورد علاقه آن ها بیاموزید یا در مورد ورزش هایی که دوست دارند صحبت کنید. فرزند شما از علاقه شما به یادگیری در مورد چیزهایی که به آن ها علاقه دارد قدردانی می کند.

آکادمی اطفال به والدین توصیه می کند که سبک فرزندپروری مقتدرانه ای را اتخاذ کنند. این سبک فرزندپروری شامل ایجاد رابطه مثبت با فرزندتان، دوست داشتن بی قید و شرط او و توانایی در ایجاد قوانین است.

این نوع سبک فرزندپروری به‌ویژه در سال‌های نوجوانی مفید است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که به نوجوان خود بفهمانید که بدون توجه به هر اتفاقی در کنار او هستید.

 

رفتار با دختر ۱۵ ساله و رفتار با پسر ۱۵ ساله 

راه دیگر برای تشویق مهارت های تصمیم گیری خوب این است که امتیازات نوجوان خود را منوط به توانایی آن ها در مسئولیت پذیری کنید. به آن ها بگویید که می توانند  استقلال یا آزادی بیشتری کسب کنند و به شما نشان دهند که می توانند مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرند و تصمیمات خوبی بگیرند.

 

مراقبت و حفاظت از نوجوان در ۱۵ سالگی 

بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله با مقدار زیادی استرس دست و پنجه نرم می کنند. برخی از آن ها ممکن است از نظر تحصیلی دچار مشکل شوند در حالی که برخی دیگر با مسائل عاشقانه و شاید حتی اولین تجربیات جنسی خود سر و کار دارند. برخی حتی به خاطر ظاهر فیزیکی خود استرس دارند و مدام به این فکر می کنند که دیگران چه فکری در مورد آن ها می کنند.

نوجوانان در این سن ممکن است با فشار همسالان، قلدری، یا حتی مسائل مربوط به دوستیابی سر و کار داشته باشند. حتی دوستان قدیمی هم می توانند در این سن چالش هایی را ایجاد کنند. به همین دلیل، باید تا جایی که می توانید با نوجوان خود ارتباط برقرار کنید و نگذارید احساس کند که تنها است.

مطمئن باشید که آن ها می دانند که شما در کنار آن ها هستید همچنین به طور مرتب در مورد رابطه جنسی، مصرف مواد، استعمال مواد و ایمنی با فرزندان خود صحبت کنید.

«به‌جای اینکه به موضوعات بزرگ به‌عنوان یک گفتگوی طولانی نگاه کنید، برنامه‌ریزی کنید که یک سری گفتگو کوتاه تر با بچه‌هایتان درباره این مسائل داشته باشید». «به جای اینکه منتظر باشید تا نوجوانتان با مشکلی به سراغ شما بیاید،شما سراغ او بروید.»

شما همچنین باید به نحوه اوضاع  مدرسه  توجه داشته باشید. شما باید بدانید که آن‌ها در اینترنت چه می‌کنند. یا دوستان آن ها چه کسانی هستند و چه افرادی را در فضای مجازی دنبال می کنند.

وقتی فرزندتان تصمیم نادرستی می‌گیرد، مطمئن شوید که با آرامش به آن رسیدگی می‌کنید. به جای پاسخ دادن در حالت عصبانیت، سعی کنید از اشتباه به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید نه اینکه  رابطه یا احساسات شما را از مسیر خارج کند.

«پیشاز دست دادن خونسردی، نفس عمیقی بکشید و به خودتان استراحت بدهید». به خود و فرزندتان زمان و مکان بدهید. اگر نوجوان شما در را محکم به هم می زند و نمی خواهد صحبت کند. به او پیام دهید تا وقتی آماده شد بیرون بیاید و آن هنگام صحبت کنید و آن ها را تشویق کنید تا افکار و نظرات خود را به اشتراک بگذارند.

 

چه زمانی در مورد رفتار نوجوان ۱۵ ساله نگران باشیم؟

نوجوانان اغلب استرس‌ها و فشارهای مختلفی را نه تنها از سوی همسالان و اطرافیان خود، بلکه از طریق رسانه‌های اجتماعی نیز تجربه می‌کنند. این می تواند به مسائل مختلفی منجر شود.

به عنوان مثال، نوجوانان احساس می کنند که باید ظاهری خاص داشته باشند که اغلب منجر به مشکلات عزت نفس و اضطراب آن ها می‌شود. بهتر است که با علائم و نشانه های اختلالات خوردن و سایر مشکلات سلامت روان آشنا شوید. اگر نگران هستید که فرزندتان به اختلال خوردن یا بیماری روانی مبتلا است، با یک روانشناس تماس بگیرید.

به هر حال بهتر است که به تغییر در خلق و خو یا رفتار نوجوان خود نیز توجه کنید. مشکل در خوابیدن، امتناع از حضور در مدرسه، تغییر در اشتها یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌ها می‌تواند نشانه‌ای از مشکل روانی باشد.

«اگر کودک شما علائم افسردگی یا اضطراب مانند کاهش نمرات، اعتماد به نفس پایین، مشکل در خوابیدن و غیره را نشان داد، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.» به غرایز خود اعتماد کنید. اگر چیزی درست نیست، ارزش بررسی کردن را دارد.

نوجوانی سنی است که سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و سایر اشکال خودآزاری می تواند در آن ایجاد شود، بنابراین مسائل مهم ارزش گفتگوهای صریح با فرزندانتان را دارد.

همچنین در مورد موضعات مختلف با فرزندتان گفتگو کنید. بپرسید چه خبر است، چه احساسی دارد و به چه چیزی فکر می کند. اگر فرزند شما احساس ناامیدی کرده یا از مرگ یاد می کند، ممکن است بخواهید بپرسید که آیا تا به حال افکار خودکشی را تجربه کرده است، به خصوص اگر غمگین یا افسرده به نظر می رسد. بگذارید بداند که به او اهمیت می دهید و در کنار او هستید. اگر احساس می کنید که به کمک نیاز دارید بهتر است که از روانشناس کمک بگیرید.

پیشنهاد مشاور: روانشناسی نوجوان ۱۶ ساله

سوالات متداول

۱ - طرز تفکر نوجوانان ۱۵ ساله چگونه است؟

در سن ۱۵ سالگی، نوجوانان نیز ممکن است به این فکر کنند که چگونه می توانند مستقا و یا تنها باشند. برخی از نوجوانان ممکن است به دانشگاه رفتن فکر کنند، برخی دیگر ممکن است به فکر تهیه آپارتمان برای خود باشند.

۲ - از یک نوجوان ۱۵ ساله چه انتظاری باید داشته باشم؟

علاقه بیشتری به روابط عاشقانه و روابط جنسی دارد درگیری کمتری با والدین داشته باشید و از دوران بلوغ گذر کند. استقلال بیشتری از والدین نشان دهید. ظرفیت عمیق تری برای مراقبت و به اشتراک گذاری و ایجاد روابط صمیمانه تر داشته باشید. زمان کمتری را با والدین و زمان بیشتری را با دوستان خود بگذرانید. شروع به آموختن مهارت های جدید یا یافتن کارهای نیمه وقت می کند.

۳ - چرا پسر ۱۵ ساله من اینقدر عصبانی است؟

این نوجوانان خشم شدید را به عنوان نشانه ای از یک مشکل سلامت روان، تجربه زندگی آسیب زا یا صرفاً از استرس و فشارهای دوران نوجوانی تجربه می کنند. برخی از این محرک های رایج خشم شدید در نوجوانان عبارتند از: عزت نفس پایین، قربانی قلدری یا فشار مداوم و ناسالم همسالان و همکلاسی ها است که بهتر است از مشاور کمک بخواهید.

215 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. ببر
  ببر گفته:

  سلام من ۱۵ سالمه
  بعد حس میکنم خیلی احمقم
  چون نصف دوستام دوست‌پسر دارن
  بعد من از این کار خوشم نمیاد
  حس میکنم احمقم و عقب مونده
  میشه یه راه بدید

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام دوست عزیز،

   اول از همه، لازمه بدونی که داشتن دوست پسر یا دوست دختر در سن ۱۵ سالگی هیچ اجباری نداره. این که تو دوست پسر نداری لزوما به این معنی نیست که تو احمقی یا عقب مونده ای. هر کس در سن خودش به این مرحله می رسه و ممکنه شما الان آمادگی این رو نداشته باشی.

   دوما، اینکه دوستات دوست پسر دارن دلیل نمیشه که تو هم باید دوست پسر داشته باشی. دوستی با جنس مخالف خیلی خوبه، اما مهم اینه که این دوستی بر پایه احترام و شناخت باشه. اگه تو الان دوست پسر نداری، دلیلش این نیست که تو دوست پسر خوبی نیستی.

   سوما، سعی کن خودتو با بقیه مقایسه نکنی. هر کس مسیر خودش رو داره و تو هم باید مسیر خودت رو دنبال کنی. اگه از داشتن دوست پسر خوشت نمیاد، نباید به خاطر این احساس بدی داشته باشی.

   در اینجا چند راهکار برای کمک به شما در این زمینه آورده شده است:

   * **روی خودت تمرکز کن.** روی درس و تحصیلاتت، سرگرمی ها و علاقمندی هایت تمرکز کن. وقتی روی خودت تمرکز کنی، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنی و کمتر به دیگران اهمیت می دهی.
   * **با دوستات وقت بگذرون.** با دوستات که دوست پسر ندارن وقت بگذرون. اینجوری هم از تنهایی در میای و هم می فهمی که تنها نیستی.
   * **با افراد جدید آشنا شو.** با افراد جدید آشنا شو و باهاشون دوست شو. اینجوری شانس بیشتری برای پیدا کردن دوست پسری که مناسب تو باشه داری.

   یادت باشه که تو هنوز بچه ای و قراره کلی تجربه جدید کنی. عجله نکن و خودت رو تحت فشار نذار. در نهایت، دوست پسر داشتن یا نداشتن هیچ اهمیتی نداره. مهم اینه که تو از زندگیت لذت ببری و خوشحال باشی.

   پاسخ
 2. ابوالفضل
  ابوالفضل گفته:

  سلام من پسری تقریباً ۱۵ساله هستم و خیلی دوس دارم که رشته روانشناسی در دانشگاه دولتی در کنکور قبول شوم اما چیزه زیادی از آن نمیدانم میشود کمکم کنید؟

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام، خوشحالم که می‌خواهید در رشته روانشناسی تحصیل کنید. روانشناسی یک رشته بسیار جذاب و پرکاربرد است که می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از خود و دیگران داشته باشید.

   در اینجا چند نکته برای کمک به شما در رسیدن به هدفتان آورده شده است:

   به مطالعه و تحقیق در مورد رشته روانشناسی بپردازید. کتاب‌ها، مقالات و وب‌سایت‌های زیادی در مورد روانشناسی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. همچنین می‌توانید با روانشناسان و دانشجویان روانشناسی صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.
   در فعالیت‌های مربوط به روانشناسی شرکت کنید. می‌توانید در کلاس‌های روانشناسی در مدرسه یا دانشگاه شرکت کنید، یا در فعالیت‌های داوطلبانه مربوط به روانشناسی مانند مشاوره یا کمک به کودکان و نوجوانان شرکت کنید.
   برای کنکور آماده شوید. برای قبولی در رشته روانشناسی در دانشگاه دولتی، باید نمرات خوبی در کنکور کسب کنید. بنابراین، باید از همین حالا شروع به مطالعه و برنامه‌ریزی برای کنکور کنید.
   در اینجا چند نکته برای کمک به شما در آماده‌سازی برای کنکور آورده شده است:

   یک برنامه مطالعه منظم داشته باشید. هر روز زمان مشخصی را برای مطالعه اختصاص دهید و به آن پایبند باشید.
   از منابع آموزشی معتبر استفاده کنید. کتاب‌های درسی، جزوات و آزمون‌های آزمایشی می‌توانند به شما کمک کنند تا برای کنکور آماده شوید.
   با یک مشاور تحصیلی مشورت کنید. یک مشاور تحصیلی می‌تواند به شما کمک کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و برنامه‌ای متناسب با نیازهای شما تهیه کنید.
   با تلاش و پشتکار، مطمئناً می‌توانید در رشته روانشناسی در دانشگاه دولتی قبول شوید.

   در اینجا چند نکته اضافی برای کمک به شما در رسیدن به هدفتان آورده شده است:

   روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. هر کس نقاط قوت و ضعفی دارد. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و تلاش کنید تا آنها را بهبود بخشید.
   از شکست نترسید. همه شکست می‌خورند. مهم این است که از شکست‌ها درس بگیرید و برای رسیدن به اهداف خود ادامه دهید.
   با افراد مثبت و موفق معاشرت کنید. افراد مثبت و موفق می‌توانند شما را به سمت اهدافتان سوق دهند.
   امیدوارم این نکات به شما کمک کند تا در رشته روانشناسی در دانشگاه دولتی قبول شوید.

   پاسخ
 3. جواد
  جواد گفته:

  باسلام و وقتبخیر
  بنده پدر هستم و سن دخترم ۱۴ سال هست
  دخترم بسیار حواص پرت هست و اصلا تمرکز نداره روی کار هاش
  خیلی سهل انکاری داره تو کار هاش . خیلی شلخته
  این مسائل و دیگر موارد خیلی منو رنج میده خیلی
  ببخشید این مطلب رو میگم تا هدی این رنج اش هست که در برخی موارد مجبور به تنبیه میشم
  خدا گواهه اصلا نمیخوام این کار رو انجام بشه
  ولی اصلا حرف گوش نمیده
  لطفا کمک ام کنید

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام و درود

   درک می‌کنم که رفتار دخترتون باعث رنج شما میشه. این طبیعیه که وقتی فرزندتون رفتاری غیرقابل قبول داره، احساس عصبانیت و ناامیدی کنید. مهمه که بدونید دخترتون هنوز در حال رشد و یادگیریه. اون هنوز در حال توسعه مهارت‌های تمرکز و سازماندهیه. در اینجا چند نکته برای کمک به دخترتون برای بهبود تمرکز و سازماندهی آورده شده است:

   ۱. با دخترتون در مورد اهمیت تمرکز و سازماندهی صحبت کنید. بهش توضیح بدید که این مهارت‌ها برای موفقیت در مدرسه و زندگی مهم هستند.
   ۲. به دخترتون کمک کنید تا یک برنامه منظم برای خودش ایجاد کنه. این برنامه می‌تونه شامل کارهای مدرسه، کارهای خانه و فعالیت‌های تفریحی باشه.
   ۳. به دخترتون کمک کنید تا مهارت‌های سازماندهی رو یاد بگیره. بهش آموزش بدید که چگونه وسایلش رو مرتب کنه و چگونه کارهاش رو مدیریت کنه.
   ۴. به دخترتون انگیزه بدید. بهش نشان بدید که بهش ایمان دارید و می‌دونید که می‌تونه موفق بشه.
   در مورد تنبیه، مهمه که از تنبیه‌های سازنده استفاده کنید. تنبیه‌های سازنده، به فرزندتون کمک می‌کنه تا رفتارش رو تغییر بده. در اینجا چند نمونه از تنبیه‌های سازنده آورده شده است:
   ۱. از دست دادن امتیازات یا مزایا.
   ۲. اعمال محدودیت‌ها.
   ۳. انجام کارهای اضافی.

   پاسخ
 4. ح
  ح گفته:

  سلام وقت به خیر
  من در مورد دخترم که ۱۵سالشه میخواستم بگم که خدا رو شکرتو درسش موفق ولی مشکلی که منو خیلی ناراحت میکنه خواندن رمان های عاشقانه هست وفیلم های ترسناک میبینه خیلی باهاش دوستانه رفتار میکنم و تا جایی که بتونم باهاش با آرامش صحبت میکنم ولی اهمیت نمیده وبازم کار خودش واینکه وهمش سرش تو گوشی ،یا مشغول خوندن رمان یا فیلم ترسناک میبینه .
  میشه لطف کنید راهنماییم کنید خیلی نگرانم

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام و وقت بخیر

   در ابتدا باید بدانید که نگرانی شما طبیعی است. هر پدر و مادری دوست دارد بهترین ها را برای فرزند خود فراهم کند و وقتی می بیند که فرزندش رفتاری دارد که او را نگران می کند، طبیعی است که نگران شود.

   در مورد دختر شما، می توانم چند دلیل برای علاقه او به رمان های عاشقانه و فیلم های ترسناک مطرح کنم. یکی از دلایل ممکن این است که او در حال تجربه تغییرات هورمونی و احساسی است که طبیعی است در این سن رخ دهد. رمان های عاشقانه می توانند به او کمک کنند تا در مورد این تغییرات احساس بهتری داشته باشد و فیلم های ترسناک می توانند به او کمک کنند تا احساس هیجان و هیجان کند.

   دلیل دیگر ممکن این است که او از طریق این فعالیت ها به دنبال فرار از واقعیت است. اگر او در مدرسه یا در خانه مشکلی دارد، ممکن است از این فعالیت ها به عنوان راهی برای فراموش کردن مشکلات خود استفاده کند.
   در هر صورت، مهم است که با دختر خود صحبت کنید و سعی کنید بفهمید که چرا به این فعالیت ها علاقه دارد. به او بگویید که نگران هستید و می خواهید بدانید که آیا مشکلی دارد که شما می توانید به او کمک کنید یا خیر.
   اگر دختر شما از صحبت با شما امتناع می کند، می توانید سعی کنید با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا با دختر خود ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید. برای صحبت با برترین مشاوران کودک ایران می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

   پاسخ
 5. عرفان
  عرفان گفته:

  سلام من یک پسر ۱۵ ساله هستم.
  من اعتماد به وفس خیلی ضعیفی دارم
  نمیتونم در جمع صحبت کنم
  خجالتی هستم
  قوی هستم ولی جرعت مقابله با زورگو رو ندارم
  درخانه با خانواده خیلی عصبی برخرد میکنم
  در کل من احساس میکنم خدا فقط منو برای ذجر دادن
  آفریده خیلی به خد کشی فکر میکنم ولی یک لحظه
  میفهمم مه خدکشی گناه نابخشودنی است

  لطفا راهنمایی کنید
  چه کاری باید بکنم
  تنها امید من شمایید

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام دوست عزیز،

   اول از همه باید به شما بگویم که شما تنها نیستید. بسیاری از افراد در سن شما با مشکلاتی مشابه شما دست و پنجه نرم می‌کنند. اعتماد به نفس پایین، خجالت، خشم و افکار خودکشی از جمله مشکلاتی هستند که می‌توانند در هر سنی بروز کنند.

   مهم است که بدانید این مشکلات قابل حل هستند. با کمک و حمایت دیگران می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، با خجالت خود کنار بیایید، خشم خود را کنترل کنید و افکار خودکشی را از بین ببرید.

   در اینجا چند توصیه برای کمک به شما در این راه ارائه می‌شود:

   با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید. یک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا ریشه مشکلات خود را شناسایی کنید و راه‌حل‌های مناسب برای حل آنها را پیدا کنید. صحبت با مشاور علاوه بر افزایش اعتماد به نفس شما به بهبود رفتار و روحیه شما نیز کمک می کند. به این منظور می توانید با مرکز تخصصی نوجوان ستاره ایرانیان با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.
   با یک دوست یا اعضای خانواده مورد اعتماد خود صحبت کنید. گاهی اوقات فقط صحبت کردن با کسی که شما را درک می‌کند می‌تواند کمک زیادی کند.
   روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و به خودتان یادآوری کنید که شما یک انسان ارزشمند هستید.
   از خودتان انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. همه ما اشتباه می‌کنیم. از خودتان انتظار نداشته باشید که همیشه بی‌نقص باشید.
   از شکست نترسید. شکست بخشی از زندگی است. از شکست‌های خود درس بگیرید و به جلو حرکت کنید.
   خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. هر کس مسیر زندگی خاص خود را دارد. با خودتان مقایسه کنید و به پیشرفت‌های خود توجه کنید.

   پاسخ
 6. sarina
  sarina گفته:

  سلام و عرض ادب . دختر ۱۵ ساله دارم که با اینکه از لحاظ فکری بسیار قوی و درست اندیشه اما متاسفانه هیچ وقتی برای درس خوندن نمیزاره و نمراتش افت زیادی داشته و مشکل اصلی ابراز علاقه به دختری که چند سال از خودش بزرگتر هستش و باهاش در اینستا صحبت میکنه و بود و نبود اون دختر باعث حال خوب و بدش میشه چطور باید کمکش کنم
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام و عرض ادب.

   دختر شما در سن حساسی قرار دارد و طبیعی است که به دنبال کشف هویت خود و علایقش باشد. اینکه او از نظر فکری قوی و درست اندیشه است، نقطه قوتی است که می توانید از آن برای کمک به او در حل مشکلش استفاده کنید.

   در اینجا چند راهکار برای کمک به شما ارائه می دهم:

   ۱. گفتگوی صمیمانه: در فضایی آرام و بدون تنش با دخترتان صحبت کنید. به او بگویید که نگران نمراتش هستید و می خواهید به او کمک کنید. به حرف هایش با دقت و بدون قضاوت گوش کنید. سعی کنید احساسات و افکارش را درک کنید.

   ۲. ایجاد انگیزه: به دخترتان کمک کنید تا اهدافی برای خود تعیین کند. این اهداف می تواند کوتاه مدت یا بلندمدت باشد. برای رسیدن به اهدافش، او را تشویق و حمایت کنید.

   ۳. کمک گرفتن از متخصص: اگر احساس می کنید که نمی توانید به تنهایی به دخترتان کمک کنید، از یک متخصص مانند مشاور تحصیلی یا روانشناس کمک بگیرید. برای صحبت با متخصص کودک می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

   پاسخ
 7. Kowsar
  Kowsar گفته:

  سلام خسته نباشید. من یه دختر ۱۵ ساله با سه تا خواهر و برادر کوچیکتر هستم و با پدرم زندگی می‌کنیم و والدینم جدا شدن. من کلاس نهمم و توی انتخاب رشته به مشکل خوردم، علایقم زود عوض میشه و با پدرم به نتجه مشترکی نمیرسم.

  توی گفتن درخواستم مثل داشتن گوشی شخصی به پدرم مشکل دارم و نمیتونم راحت درمیون بزارم باهاش. الان چهار ساله گوشی شریکی دارم و دلم گوشی شخصی میخواد تازه وضعیت درسی بدی ندارم

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   در مورد صحبت کردن با پدرتون در مورد خواسته‌هاتون چند تا کار هست که می تونی انجام بدی:

   ۱. زمان مناسب رو انتخاب کنید: سعی کنید زمانی با پدرتون صحبت کنید که هر دو آروم و بدون دغدغه ذهنی باشید.

   ۲. با لحنی مودبانه و محترمانه صحبت کنید و صدایتان را بالا نبرید یا رفتارهای عصبی نداشته باشید.

   ۳. روی خواسته‌هاتون دقیقاً فکر کنید و قبل از آن حرف های خود را مشخص کنید.

   ۴. به حرف‌های پدرتون گوش بدید و سعی کنید از دیدگاهش به قضیه نگاه کنید

   ۵. راه حل‌های جایگزین پیشنهاد بدید مثلا در برخی از ساعت ها از گوشی پدر یا خواهرتان استفاده کنید.

   ۶. از کمک یک بزرگ‌تر مورد اعتماد استفاده کنید

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *