روانشناسی نوجوان ۱۵ ساله

روانشناسی نوجوان 15 ساله

آنچه در مورد روانشناسی نوجوان ۱۵ ساله نیاز دارد. در این سن نوجوان چه عاداتی پیدا می کند و از نظر جسمی، عاطفی و رفتاری چه تغییراتی می کند. در سال‌های بین ۱۵ تا ۱۸ سالگی، مهارت ها  و رفتار مناسب والدین می تواند نوجوان را برای ورود به بزرگسالی و آینده ای موفق آماده کند.

آن ها نه تنها مسئولیت های بیشتری را بر عهده می گیرند، وارد دبیرستان می شوند از حال و هوای دوران کودکی فاصله می گیرند و استقلال بیشتری به دست می آورند، بلکه ممکن است به توانایی های خود نیز اطمینان بیشتری پیدا کنند.

روانشناسی نوجوان ۱۵ ساله 

با این حال،احتمال دارد که فرزند شما طوری رفتار کند که انگار همه چیز را می داند. در حالی که این  نگرش – که اغلب با نشانه ای از شورش آمیخته می شود – می تواند برای بسیاری از نوجوانان ۱۵ سال مشابه باشد، اما باعث می شود این دوره برای والدین بیش تر نگران کننده باشد.

توجه داشته باشید که درک اینکه چگونه این موارد در رشد نوجوان شما نقش دارد می تواند شما را به والدینی موفق تبدیل کند. در ادامه متن آنچه که باید در مورد رشد نوجوان خود بدانید ذکر شده است که از این موارد می توان به نقاط عطف شناختی، رشد اجتماعی، عاطفی گرفته، رشد جسمانی و ایمن اشاره کرد.

روانشناسی نوجوان 15 ساله

رشد فکری در ۱۵ سالگی 

طبیعی است که نوجوانان در این مرحله نسبتاً مجادله می کنند. مهم نیست که شما چه می گویید، نوجوان شما برخلاف نظر شما صحبت می کند. سعی کنید از این تعاملات دلسرد نشوید، زیرا این کار تنها راه نوجوان برای ابراز استقلال و نشان دادن این واقعیت است که می تواند مسائل را از زاویه ای دیگری ببینند.

بسیاری از نوجوانان در این دوران بیشتر در مورد آینده خود فکر می کنند و معمولاً قادر به شناسایی آرزوهای شغلی بالقوه یا برنامه های دانشگاه هستند. به همین ترتیب، بیشتر نوجوانان ۱۵ ساله می‌توانند دلایلی را برای انتخاب‌های خود، از جمله اینکه چه چیزی درست یا غلط بوده، بیاورند.

«از اوایل نوجوانی تا اواسط نوجوانی، فرآیند فکری غالب نوجوانان، تفکر عینی است. علاوه بر این، فرآیندهای شناختی آن‌ها می‌تواند به‌طور ناهمواری رشد کند و ممکن است در تمام زمینه‌های زندگی‌شان تفکر انتزاعی نداشته باشند. بنابراین، یک نوجوان ۱۵ ساله ممکن است مهارت‌هایی را داشته باشد که تکالیف خود را به موقع انجام دهد، اما همچنان انتخاب کند که ویپ و دوستانشان را بنوشند.»

روانشناسی نوجوانان ۱۵ ساله 

برخی از نوجوانان در این سن می توانند تمام شب با دوستان خود صحبت کنند، علیرغم اینکه تمام روز آنها را در مدرسه می بینند. با این حال ، هنگامی که والدینشان در مورد روزشان از آنها سؤال می‌کنند، ممکن است حرف کمی برای گفتن داشته باشند.

علاوه بر این، بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله اغلب ترجیح می دهند از طریق پیامک و رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنند. برخی حتی ممکن است وبلاگ نویسی یا نوشتن را راهی مفید برای بیان خود بدانند.

خواندن و تجربیات اجتماعی نیز نقش مهمی در رشد زبان و واژگان نوجوان دارد.  بیشتر نوجوانان ۱۵ ساله می توانند مانند بزرگسالان ارتباط برقرار کنند و گفتگوهای مناسبی را انجام دهند. آن ها می توانند داستان های درگیر بیشتری را بیان کنند و از مهارت های ارتباطی پیچیده تری استفاده کنند. با این حال، برخی هنوز هنگام صحبت با دوستان خود به زبان عامیانه متوسل می شوند.

بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله نیز علایق یا سرگرمی های خاصی دارند که از آن ها لذت می برند. خواه بازی‌های ویدیویی، ورزش، موسیقی، روباتیک یا فیلم را دوست داشته باشند، می‌توانند فعالیت‌هایی را که برایشان لذت می‌آورد شناسایی کنند. و در حالی که برخی از نوجوانان به تنهایی راضی هستند، بسیاری ترجیح می دهند وقت خود را با دوستان بگذرانند. زمان آن ها ممکن است از بازی های ویدیویی با هم تا شرکت در رویدادهای ورزشی یا رفتن به سینما متغیر باشد.

 

تحولات شناختی رشد فکری پسر و دختر ۱۵ ساله 

 • نگرانی بیشتری در مورد آینده آن ها نشان دهید

_- رشد فکری پسر و دختر 15 ساله - روانشناسی نوجوان 15 ساله

رشد جسمی دختر و پسر ۱۵ ساله 

پسران پانزده ساله ممکن است تا یک یا دو سال دیگر به رشد خود ادامه دهند. معمولاً در این سن، صدای آن ها بم تر می شود و ممکن است موهای صورتشان رشد کند. آن ها همچنین ممکن است در این سن به سرعت عضله بگیرند.

 

در همین حال، اکثر دختران تا سن ۱۵ سالگی به قد کامل خود رسیده اند. بسیاری از آن ها در مورد ظاهر خود، به خصوص وزن خود اضطراب دارند ، زیرا تقریباً نیمی از دختران دبیرستانی رژیم غذایی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند.

 

توجه به این نکته مهم است که پزشک اطفال  احتمالاً از زمان تولد پیشرفت رشد کودک شما را زیر نظر داشته است. بنابراین، در حالی که ممکن است فرزند ۱۵ ساله شما از نظر رشد فیزیکی در این سن از همسالان خود جلوتر یا عقب تر باشد، احتمالاً از نظر دکتر در مسیر مناسبی او قرار دارد.

«جالب است که رشد عاطفی به موازات رشد فیزیکی نیست. اگرچه جزئیات زیادی در مورد احساسات وجود ندارد، معمولاً مردانی که زودتر رشد می‌کنند معمولاً مسن‌تر و مسئولیت‌پذیرتر در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که زنانی که زودتر رشد می‌کنند در معرض خطر بیشتری برای افسردگی، مشکلات مربوط به وزن و داشتن رابطه جنسی هستند.»

علاوه بر این، تغییرات فیزیکی که تجربه می کنند ممکن است به صورت منظم و هموار رخ ندهند. در نتیجه، نوجوانان ممکن است مراحل نامناسبی را هم از نظر ظاهر و هم از نظر هماهنگی فیزیکی پشت سر بگذارند.

 • صدای پسرها بم تر می شود.
 • موهای صورت در پسران رشد می کند.
 • معمولا رشد قدی دختران تمام می شود.

رشد جسمی پسر و دختر 15 ساله - روانشناسی نوجوان 15 ساله

رشد اجتماعی و عاطفی نوجوان ۱۵ ساله 

اکثر نوجوانان در حدود سن ۱۵ سالگی کم تر با والدین خود درگیر می شوند.  آن ها استقلال بیشتری از والدین خود نشان می دهند.

دوستان برای نوجوانان ۱۵ ساله بسیار مهم هستند. آن ها احتمالاً زمان بیشتری را نسبت به گذشته با دوستان خود می گذرانند.

«وقتی آن ها دوساله بودند، زندگی حول محور والدینشان می‌چرخید «اکنون اما آن ها ممکن است حول محور افرادی باشد که با آن ها خوش می گذرانند. اکنون می تواند برای والدین تعجب آور باشد که پسر دوست داشتنی آن ها به نوجوانی تبدیل شده است که می خواهد به جایبازی خانوادگی با دوستانش بیرون باشد. در این سن، دوستان مهمتر از والدین شده اند.”

مهم است که بدانید نوجوان شما با چه کسی وقت می گذراند، زیرا آن ها اغلب بر اساس کارهایی که همسالان آن ها انجام می دهند، شخصیت ها و فعالیت های مختلفی را تجربه می کنند. سعی کنید آن پدر و مادری باشید که برای ملاقات و احوالپرسی با دوست فرزندتان هستید.

از فرزند خود بخواهید که در مورد دوست خود بیشتر به شما بگویند و با دقت به تمام حرف های او گوش دهید. به او اطمینان دهید که به قضاوتش اعتماد دارید، اما همچنین به او بگویید که می خواهید مطمئن شوید که در شرایط امنی قرار دارد.

در سن ۱۵ سالگی، بسیاری از نوجوانان علاقه شدیدی به روابط عاشقانه دارند. برخی از روابط ممکن است بیشتر از طریق رسانه های اجتماعی یا پیام های متنی ایجاد شوند، برخی دیگر می خواهند زمان زیادی را با عشق خودد بگذرانند. علاوه بر این، بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله از تمایلات جنسی خود آگاه هستند و به فعالیت جنسی علاقه نشان می دهند.

نوجوانان در سن ۱۵ سالگی، ممکن است شروع به فکر کردن در مورد اینکه چگونه می تواند به تنهایی باشد. در حالی که برخی از نوجوانان ممکن است دانشگاه را تصور کنند، برخی دیگر ممکن است به فکر تهیه آپارتمان خود باشند.

 

 • درگیری کمتری را با والدین تجربه کنید
 • افزایش استقلال از والدین را نشان دهد
 • مهارت های تنظیم هیجانی بیشتری را نشان دهید
 • به روابط عاشقانه علاقه داشته باشید
 • ظرفیت عمیق تری برای مراقبت داشته باشید
 • ممکن است با فشار همسالان مبارزه کند

 

رشد روانشناسی نوجوانان ۱۵ ساله 

برای بسیاری از نوجوانان، ۱۵ سالگی سنی است که آن ها می توانند گواهینامه بگیرند و البته این یک مسئولیت بزرگ است.

اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما آماده است که گواهینامه بگیرد. اگر آن ها نمی توانند در مورد کارهای خانه یا تکالیف درسی مسئولیت پذیر باشند، این ممکن است نشانه ای باشد که آن ها هنوز برای انجام رانندگی ماشین آماده نیستند.

تمام نوجوانان ۱۵ ساله آماده رانندگی نیستند. به دقت فکر کنید که آیا فرزند شما از نظر عاطفی و اجتماعی به اندازه کافی بالغ شده است که بتواند پشت فرمان بنشیند.

 

رفتار با نوجوان ۱۵ ساله 

در این سن، بیشتر نوجوانان هنوز برای حفظ روابط سالم، هم با همسالان خود و هم از نظر علایق عاشقانه نوپا کمی مشکل دارند. اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما با افراد سالم معاشرت می کند و در کنار آن قوانین روشنی برای قرارهای ملاقات ایجاد کنید.

همچنین باید به فعالیت های نوجوان خود علاقه نشان دهید. وارد دنیای نوجوان خود شوید تا در مورد بازی های ویدیویی مورد علاقه آن ها بیاموزید یا در مورد ورزش هایی که دوست دارند صحبت کنید. فرزند شما از علاقه شما به یادگیری در مورد چیزهایی که به آن ها علاقه دارد قدردانی می کند.

آکادمی اطفال به والدین توصیه می کند که سبک فرزندپروری مقتدرانه ای را اتخاذ کنند. این سبک فرزندپروری شامل ایجاد رابطه مثبت با فرزندتان، دوست داشتن بی قید و شرط او و توانایی در ایجاد قوانین است.

این نوع سبک فرزندپروری به‌ویژه در سال‌های نوجوانی مفید است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که به نوجوان خود بفهمانید که بدون توجه به هر اتفاقی در کنار او هستید.

 

رفتار با دختر ۱۵ ساله و رفتار با پسر ۱۵ ساله 

راه دیگر برای تشویق مهارت های تصمیم گیری خوب این است که امتیازات نوجوان خود را منوط به توانایی آن ها در مسئولیت پذیری کنید. به آن ها بگویید که می توانند  استقلال یا آزادی بیشتری کسب کنند و به شما نشان دهند که می توانند مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرند و تصمیمات خوبی بگیرند.

 

مراقبت و حفاظت از نوجوان در ۱۵ سالگی 

بسیاری از نوجوانان ۱۵ ساله با مقدار زیادی استرس دست و پنجه نرم می کنند. برخی از آن ها ممکن است از نظر تحصیلی دچار مشکل شوند در حالی که برخی دیگر با مسائل عاشقانه و شاید حتی اولین تجربیات جنسی خود سر و کار دارند. برخی حتی به خاطر ظاهر فیزیکی خود استرس دارند و مدام به این فکر می کنند که دیگران چه فکری در مورد آن ها می کنند.

نوجوانان در این سن ممکن است با فشار همسالان، قلدری، یا حتی مسائل مربوط به دوستیابی سر و کار داشته باشند. حتی دوستان قدیمی هم می توانند در این سن چالش هایی را ایجاد کنند. به همین دلیل، باید تا جایی که می توانید با نوجوان خود ارتباط برقرار کنید و نگذارید احساس کند که تنها است.

مطمئن باشید که آن ها می دانند که شما در کنار آن ها هستید همچنین به طور مرتب در مورد رابطه جنسی، مصرف مواد، استعمال مواد و ایمنی با فرزندان خود صحبت کنید.

«به‌جای اینکه به موضوعات بزرگ به‌عنوان یک گفتگوی طولانی نگاه کنید، برنامه‌ریزی کنید که یک سری گفتگو کوتاه تر با بچه‌هایتان درباره این مسائل داشته باشید». «به جای اینکه منتظر باشید تا نوجوانتان با مشکلی به سراغ شما بیاید،شما سراغ او بروید.»

شما همچنین باید به نحوه اوضاع  مدرسه  توجه داشته باشید. شما باید بدانید که آن‌ها در اینترنت چه می‌کنند. یا دوستان آن ها چه کسانی هستند و چه افرادی را در فضای مجازی دنبال می کنند.

وقتی فرزندتان تصمیم نادرستی می‌گیرد، مطمئن شوید که با آرامش به آن رسیدگی می‌کنید. به جای پاسخ دادن در حالت عصبانیت، سعی کنید از اشتباه به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید نه اینکه  رابطه یا احساسات شما را از مسیر خارج کند.

«پیشاز دست دادن خونسردی، نفس عمیقی بکشید و به خودتان استراحت بدهید». به خود و فرزندتان زمان و مکان بدهید. اگر نوجوان شما در را محکم به هم می زند و نمی خواهد صحبت کند. به او پیام دهید تا وقتی آماده شد بیرون بیاید و آن هنگام صحبت کنید و آن ها را تشویق کنید تا افکار و نظرات خود را به اشتراک بگذارند.

 

چه زمانی در مورد رفتار نوجوان ۱۵ ساله نگران باشیم؟

نوجوانان اغلب استرس‌ها و فشارهای مختلفی را نه تنها از سوی همسالان و اطرافیان خود، بلکه از طریق رسانه‌های اجتماعی نیز تجربه می‌کنند. این می تواند به مسائل مختلفی منجر شود.

به عنوان مثال، نوجوانان احساس می کنند که باید ظاهری خاص داشته باشند که اغلب منجر به مشکلات عزت نفس و اضطراب آن ها می‌شود. بهتر است که با علائم و نشانه های اختلالات خوردن و سایر مشکلات سلامت روان آشنا شوید. اگر نگران هستید که فرزندتان به اختلال خوردن یا بیماری روانی مبتلا است، با یک روانشناس تماس بگیرید.

به هر حال بهتر است که به تغییر در خلق و خو یا رفتار نوجوان خود نیز توجه کنید. مشکل در خوابیدن، امتناع از حضور در مدرسه، تغییر در اشتها یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌ها می‌تواند نشانه‌ای از مشکل روانی باشد.

«اگر کودک شما علائم افسردگی یا اضطراب مانند کاهش نمرات، اعتماد به نفس پایین، مشکل در خوابیدن و غیره را نشان داد، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.» به غرایز خود اعتماد کنید. اگر چیزی درست نیست، ارزش بررسی کردن را دارد.

نوجوانی سنی است که سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و سایر اشکال خودآزاری می تواند در آن ایجاد شود، بنابراین مسائل مهم ارزش گفتگوهای صریح با فرزندانتان را دارد.

همچنین در مورد موضعات مختلف با فرزندتان گفتگو کنید. بپرسید چه خبر است، چه احساسی دارد و به چه چیزی فکر می کند. اگر فرزند شما احساس ناامیدی کرده یا از مرگ یاد می کند، ممکن است بخواهید بپرسید که آیا تا به حال افکار خودکشی را تجربه کرده است، به خصوص اگر غمگین یا افسرده به نظر می رسد. بگذارید بداند که به او اهمیت می دهید و در کنار او هستید. اگر احساس می کنید که به کمک نیاز دارید بهتر است که از روانشناس کمک بگیرید.

پیشنهاد مشاور: روانشناسی نوجوان ۱۶ ساله

سن کودک خود را انتخاب کنید:

سوالات متداول

۱ - طرز تفکر نوجوانان ۱۵ ساله چگونه است؟

در سن ۱۵ سالگی، نوجوانان نیز ممکن است به این فکر کنند که چگونه می توانند مستقا و یا تنها باشند. برخی از نوجوانان ممکن است به دانشگاه رفتن فکر کنند، برخی دیگر ممکن است به فکر تهیه آپارتمان برای خود باشند.

۲ - از یک نوجوان ۱۵ ساله چه انتظاری باید داشته باشم؟

علاقه بیشتری به روابط عاشقانه و روابط جنسی دارد درگیری کمتری با والدین داشته باشید و از دوران بلوغ گذر کند. استقلال بیشتری از والدین نشان دهید. ظرفیت عمیق تری برای مراقبت و به اشتراک گذاری و ایجاد روابط صمیمانه تر داشته باشید. زمان کمتری را با والدین و زمان بیشتری را با دوستان خود بگذرانید. شروع به آموختن مهارت های جدید یا یافتن کارهای نیمه وقت می کند.

۳ - چرا پسر ۱۵ ساله من اینقدر عصبانی است؟

این نوجوانان خشم شدید را به عنوان نشانه ای از یک مشکل سلامت روان، تجربه زندگی آسیب زا یا صرفاً از استرس و فشارهای دوران نوجوانی تجربه می کنند. برخی از این محرک های رایج خشم شدید در نوجوانان عبارتند از: عزت نفس پایین، قربانی قلدری یا فشار مداوم و ناسالم همسالان و همکلاسی ها است که بهتر است از مشاور کمک بخواهید.

۱۹۳ دیدگاه ها

 1. .
  سلام من دختری ۱۶ ساله هستم و تا سال دهمم درسم خیلی خوب بود و بعد ازاون خیلی افت کردم و اعتماد بنفسمم خیلی کم شده و دیگه هیچ امیدی به اینده ندارم الان یازدهم و سال دیگه کنکور دارم و خیلی میترسم که قبول نشم در واقع وقتی میبینم نمره و معدل همکلاسیام از من بیشتر شده میخوام خودم رو بکشم و خیلی ناامید میشم چون قبلنا همیشه خودم بهترین بودم والان دوسالی میشه که اینطور نیست و خیلی نا امید شدم بنظرتون چیکار کنم ممنون میشم جواب بدید
  پاسخ مهر 5, 1401 at 9:37 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز ببین عزیزم بهتر است بجای سرزش کردن خودت سعی کنی که دلیل این بی انگیزگی و افت تحصیلی و کاهش اعتماد به نفس را پیدا کنید و آن را رفع کنید در این حالت می توانید در شرایط روحی بهتری برای آنچه می خواهید گام بردارید . در هرصورت شرایط افراد باهم متفاوت می باشد پس بهتر است از مقایسه کردن خودت با دیگران خوداری کنی. این علایمی که شما بیان می کنی احتمالا نشان از افسردگی دارد که می تواند با علایم زیر نمایش داده شود اما ای موراد برای اطلاعات بیشتر شما بیا می شود اما در هرصورت با هر تشخیص گذاری زمانی که شما شرایط روحی خود را خوب ارزیابی نمی کنید و عملکرد درسیت هم افت کرده است بهتر است به روان درمانگر مراجعه کنید . لائم افسردگی در افراد مختلف متفاوت است اما نکات مشترک زیادی در بین آن‌ها وجود دارد که می‌تواند برای تشخیص راهبردی باشد. بسیاری از این موارد در بیش‌تر وقت‌ها جزو روند طبیعی زندگی فرد هستند اما هرچه این علائم شدیدتر باشد، قوی‌تر باشد و ماندگاری بیش‌تری داشته باشد خطر ابتلا به افسردگی در فرد افزایش می‌یابد. 10 علامت شایع افسردگی عبارت‌اند از: البته دقت کنید که قرار نیست همه آنها را شما تجربه کنید این موراد برای آگاهی بیشتر شما و دقت بیشتر به شرایط خودتان بیان می شود. داشتن احساس ناتوانی و ناامیدی شدید: این احساس که هیچ‌چیز در زندگی وی بهتر نخواهد شد و هیچ کاری هم برای بهبود این شرایط نمی‌شود کرد. از دست‌دادن علاقه برای انجام فعالیتهای روزانه: بیمار هیچ حسی نسبت به فعالیت‌هایی که قبلاً وی را خوشحال می‌کرده ندارد و نسبت به عادات، سرگرمی‌ها و حتی رابطه دوستی هیچ لذت و حس خوبی ندارد. تغییر اشتها و وزن: کاهش قابل‌توجه و یا افزایش بیش از حد وزن در یک فاصله یک‌ماهه (تغییرات بیش از 5درصد وزن) می‌تواند یکی از علائم هشدار دهنده شروع افسردگی باشد. تغییرات در روتین خواب: بی‌خوابی و یا خوابیدن بیش از حد به‌خصوص بیدار ماندن تا صبح و خوابیدن تمام روز در افراد دارای افسردگی بسیار شایع است. عصبانیت یا تحریک‌پذیری شدید: با شروع افسردگی، فرد به شدت حساس و کم طاقت می‌شود و دائماً احساس خشم، اضطراب و بی‌قراری می‌کند. هر دلیل کوچکی می‌تواند شروع یک عصبانیت برای وی باشد و همیشه در حال بحث و جدل است. از دست‌دادن انرژی: احساس خستگی، کندی و ناتوانی بدن. ممکن است فرد در اعضای بدنش احساس سنگینی کند و حس کند حتی برای انجام کارهای کوچک نیز خسته است. بی حالی و کسالت: فراد افسرده مدام حس خستگی دارند که همراه با التهاب است. افراد افسرده دچار تنبلی، خستگی و ضعف جسمانی هستند. خستگی به معنای لکنت در کلام، حرکت آهسته ی بدن و بی حال بودن است. احساس بی‌فایده بودن: بیمار دائماً در حال انتقاد از خود و مقصر دانستن خود در تمامی اتفاقات زندگی‌اش است. رفتارهای خطرناک: فرد ممکن است درگیر مشکلاتی مانند سوءمصرف مواد، قمار، رانندگی خطرناک یا ورزش‌های خطرناک شود. عدم توانایی تمرکز: فرد افسرده در متمرکز کردن حواس خود، به خاطر سپردن کارها و تصمیم‌گیری دچار مشکل می‌شود حتی زمانی که اطلاعات لازم را دارد ممکن است در استفاده از آنها دچار مشکل شود. دردهای بدون علت قبلی: افسردگی باعث بروز دردهای جسمی بی‌دلیل مانند سردرد، کمردرد، درد عضلات، معده درد و گرفتگی‌ ناگهانی ماهیچه‌ها می‌شود.
   پاسخ مهر 11, 1401 at 9:24 ق.ظ
 2. taha
  اگر بخواهم مشاوره حضور با شما داشته باشم باید چگار کنم؟
  پاسخ آذر 10, 1401 at 12:35 ب.ظ
  • مشاور
   سلام شما می توانید درمسیر با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354783
   پاسخ آذر 13, 1401 at 2:16 ب.ظ
 3. راضیه نمازی
  سلام پسری 15 ساله دارم برای مشاوره حضوری باید چکار کنم ؟
  پاسخ آذر 10, 1401 at 12:37 ب.ظ
  • مشاور
   سلام برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.سلام شما می توانید درمسیر با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354783
   پاسخ آذر 13, 1401 at 2:16 ب.ظ
 4. Mahdie
  من ۱۵سالمه دخترم تازگی با یک نفر دوست شدم ک باعث شد برام مشکل بشه زود عصبی میشم با کوچیک ترین حرف پرخاشگری میکنم. من ت یه رابطه هستم ک اعضای خانواده خبر ندارن من میترسم م در آینده ضربه بخورم با خانواده هم اصلا رابطه خوبی ندارم از اینکه بخوام مشکلاتمو بهشون بگم ترس دارم ندانم با مامانم دعوا میکنیم
  پاسخ دی 17, 1401 at 3:19 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما محدیه جان ببین عزیزم شما تازه در میانه های نوجوانی قرار دارید و خب این باعث می شود که تمایل و گرایش بیشتری به ارتباط با جنس مخالف داشته باشید اما عزیزم اگر بخواهی خودت را بیش از اندازه درگیر این روابط کنی خب این برایت با فشار روحی زیادی همراه می شود پس بهتر است خودت را درگیر این روابط نکنی و سعی کنی مشکلات با خانواده و همچنین این عصبانیت هایی که بیان می کنید را با کمک روانشناس بررسی و رفع کنید داشتن روابط بهتر با خانواده کمک می کند تا شما بتوانید مسیر رشدی امن تری داشته باشید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354304
   پاسخ دی 18, 1401 at 1:05 ب.ظ
 5. فاطمه
  سلام به شما وخسته نباشید من دختر ۱۵ساله دارم که گاهی میخنده گاهی گریه میکنه وباپدرش بیشتر سراین مساله مشکل دارن ممنون میشم اگر راهنماییم کنید واینو بگم درسش عالیه وهمش میگه استرس دارم برای درسم وامتحانم
  پاسخ دی 23, 1401 at 11:51 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فاطمه جان ببین عزیزم این حالت های هیجانی که شما با گریه آن را مشاهده می کنید و یا اینکه او بیان می کند اضطراب دارد این موراد همه حقیقت های شرایط روحی اوست و خب در این مسیر بهتر است که با ایجاد شرایط مراجعه به روانشناس به او کمک کنید تا شرایط روحی بهتری را تجربه کند در کنار شرایط روحی بهتر او می توانید عملکرد بهتری نیز در زمان درس خوانن و ارتباط با اطرافیان اشته باشد. شما و همسرتان نیز بهتر است که به توصیه های روانشناس او گوش بدهید و حتی در صورت نیاز جلسه خانواده درمانی داشته باشید که همه شما به عنوان یک خانواده و یک متخصص بتوانید مسیر ارتباطی بهتری را باهم بسازید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/حضوری تخصصی داشته باشید 021-88422495
   پاسخ دی 24, 1401 at 11:35 ق.ظ
 6. hadis
  سلام وقت بخیر.دختر ۱۵ ساله ای دارم.خودم سرپرستش هستم از اول صبح تا ۵یا۶بعدظهر سر کارم.زیاد فرصت وقت گذروندن باهاش ندارم.یکم این اذیتم می کنه ولی از تمام رابطه هاش خبر دارم تمام اتفاقات روزش رو برام توضیح میده حتی دوست پسرش رو میشناسم باهاش حتی صحبت هم کردم فقط یکم استرس دارم سنش بیشتر بشه بخواد از ازادیش سو استفاده کنه..میترسم سرکش بشه.با مادرم زندگی می کنم.چون فاصله سنیشون زیاده باهم کنار نمیان.هردو هم برام مهم وبا ارزشن به هیچ کدوم هم نمیتونم چیزی بگم.دختر مستقلی هستش ولی کار خونه کم کاری می کنه.یکمم بخاطر رابطش با جنس مخالفش بخاطر درساش نرسه میترسم
  پاسخ بهمن 28, 1401 at 8:57 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز ببین عزیزم نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام می باشد در این مسیر بهتر است که شما در کنار درک شرایط روحی او سعی کنید که مراقبت های لازم را به او آموزش بدهید در کنار اینکه قوانین موود در خانواده را باهم مرور کنید در هرصورت او نیاز است که حتما بتواند در کنار توجه به نیازهای عاطفی و درک آن به اولویت های درسی و رشدی خودش توجه کند . اگر در این مسیر مشکلی مشاهده می کنید خب بهتر است که یک روانشناس با او صحبت کند در غیر این صورت خب یک سری بی تمایلی به انجام کارهای منزل در این سن یک امر طبیعی است .
   پاسخ بهمن 30, 1401 at 1:45 ب.ظ
 7. سارا
  سلام من ۱۶ سالمه چند وقتی احساس افسردگی میکنم احساس بی مصرفی و این که هرکاری میخام بکنم میگم خب تهش که چی و این حرف باعث میشه من هیچ کاری نکنم اصلا حوصله درس خوندن ندارم همش دوس دارم بیرون باشم(فرقی نداره چه با دوست چ با خانواده) مادرم خیلی همراه منه و خیلی رفیقیم باهم ولی بهش که میگم احساس افسردگی و پوچی میکنم در این مورد محل نمیزاره و فک میکنه یه احساس زودگذره ولی من واقعا دارم عذاب میکشم همش گریم میگیره الکی هیچ امیدی به آینده ندارم میدونم این حالتا برا این سن طبیعیه ولی من حس میکنم بیش از اندازه شده این حس تازگیا هم به شدددت عصبی و پرخاشگر شدم و زود از کوره در میرم و زودم پشیمون میشم و خیلی برای اطرافیانم ناراحتم و حس میکنم همش دارن منو تحمل میکنن حس میکنم هیچ اخلاق خوبی هیچ استعدادی درونم وجود نداره لطفا منو راهنمایی کنین♡
  پاسخ فروردین 6, 1402 at 3:07 ب.ظ
  • مشاور
   سلام سارا جان ببین عزیزم این علایمی که بیان می کنید نشان از بهم ریختگی روحی شما دارد و بهتر است با مادرتان برای مراجعه به روانشناس صحبت کنید چون این موردی نیست که با بیرون رفتن به تنهایی درمان شود و بهتر است که در همین زمان این مشکلات جدی در نظر گرفته شود چون به مرور بر عملکرد درسی شما و روابط شما هم تاثیر می گذارد پس بهتر است زودتر روند درمان طی شود.
   پاسخ فروردین 7, 1402 at 1:52 ب.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان