تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

روانشناسی نوجوان 16 ساله

روانشناسی نوجوان 16 ساله

 

 

 


ازنظر جسمی، فرزند شما تقریبا بالغ شده است. پسرها بعد از دخترها به سن بلوغ می رسند و بدنشان عضلانی و پرمو می شود، ولی مشکلات  مربوط به بلوغ برای هردو جنس بسیار زیاد است.

از نظر احساسی، فرزند شما مستقل تر است ولی این بدان معنا نیست که دیگر به کمک شما نیازی ندارد. این استقلال ممکن است منجر به تعارض، مخصوصا درون خانواده  شود و سختی این کار در این  است که  مرز باریکی بین کاری که شما به عنوان حمایت از او انجام می دهید و برداشت او از این حمایت که فکر می کند درحال کنترل او هستید، وجود دارد. آنها روابط جدی تر، و گاهی رمانتیک و حس شدید هویت جنسی دارند. این موضوع می تواند باعث تعارضارت اضافی شود اگر نحوه نگرش آنها به خودشان با تعبیری که شما از هویت  وشخصیت او دارید مطابقت نداشته باشد.

تکامل احساسات آنها منجر به نگرانی های بیشتری درباره مزایای بزرگسالی  می شود مثل اینکه آنها چطور می توانند از خودشان محافظت کنند، قرار است کجا زندگی کنند یا می خواهند با زندگیشان چه کنند. اگر می خواهند به دانشکده بروند، ممکن است نگرانی هایی در باره اولین تجربه  زندگی دور از خانه و یا مقابله با محیط آموزشی متفاوت  داشته باشند. آنها فهم  قوی تری از هویت دارند که ممکن است روی تجربیاتش بیشتر منعکس شود  شاید توسط  درد دل کردن در دفتر خاطرات.

ممکن است علاقه بیش تری  به خانواده و آداب و رسوم  فرهنگی نشان دهند که موجب تایید نقش مهمی است که در خانواده  به عهده دارند. احتمالا به گروه همسالان نسبت به  خانواده توجه بیشتری دارند و روی رابطه ها  تمرکز بیشتری دارند مخصوصا زمانی که گروه های اجتماعی بسط داده می شود و بنابراین آنها زندگی اجتماعی خودشان را می خواهند. انها نگرانی های بیشتری درباره دیگران دارند و می بینید که برخی از سوالاتشان پیرامون موضوعاتی که با دوستانشان دارند حل می شود.

از نظر شناختی، فرزند شما برای درک جهان اطرافش  گام های بزرگتری برمی دارد در صورتی که  قبلا تلاش او  برای شناختن  با ترس و نگرانی همراه بود. آنها ایده های بهتری درباره اهدافشان دارند و برای رسیدن به آنها بلند پروازند. مهارت های برنامه ریزی بهبود یافته ، آینده نگری و  درک عمیق تراز نتایج بالقوه همگی برای یک زندگی مستقل مخصوصا زمانی که  روی آینده و آینده نزدیک متمرکز می شوند، حیاتی است. ممکن است کمی خودمحور باشد و علی رغم داشتن ویژگی عقل و اخلاق، معتقد باشند نقطه نظرات خود شان صحیح است با اینکه می دانند دیگران نظر خاص  خودشان را دارند. مهارت های تحصیلی آنها، حافظه، مهارت های سازماندهی، مدیریت زمان، و توانایی  حل مساله نظری در آنها در سطحی است که می توانند از عهده تحصیلات عالی و قرارگرفتن در محیطی که   همان چارچوب های  قبلی و مسیری که قبلا طی می کرد را ندارد (محیط قبلی) برآید. اکنون زمانی است که رفتار خطر پذیری در او به چشم می خورد (اگر تا به حال اینطور نبوده است)، مخصوصا  در مورد نوشیدنی ها، مصرف مواد مخدر، و فعالیت های جسمی و جنسی.

راه هایی وجود دارد تا به فرزندتان کمک کنید به سرعت به بزرگسالی برسد. اگر آنها را تشویق کنید که  نه تنها در باره نگرانی ها بلکه درباره آرمان ها و آرزوهایشان  با شما صحبت کنند و بیشتر از اینکه قاضی باشید از او حمایت کنید، به او اجازه می دهید بفهمد  درکنارش هستید. می توانید به صورت عملی به او کمک کنید  مثلا در مورد اقتصاد خانواده و قرض دادن به او آموزش دهید و یا اینکه یاد دهید چطور آشپزی کند یا لباس بشوید (اگرتا به حال این کارها را انجام نداده اید). آنها با تغییرات عمده ای رو به رو می شوند، شاید کار جدیدی شروع کند، به دانشکده برود و یا تغییر مکان دهد که این کارها موجب خدشه وارد شدن به اعتماد به نفسشان  شود بنابراین تشویق و واکنش مثبت به این تغییرات کمک می کند اعتماد به نفس و خود باوری آنها حفظ شود.

ممکن است به این کار اقرار نکنند ولی همچنان به رفتار شما نگاه می کند و الگو می گیرد. یاد گرفتن اینکه مثل یک بزرگسال رفتارکند که مسولیت پذیری دارد و با نتایج کارهایش رو به رو می شود کمی زمان می برد. وقتی در مسائل مربوط به بزرگسالی غرق  و سراسیمه می شود شما هستید که می توانید بیشتراز هر چیزی  برای او پناهگاهی امن  و مطمئن از نظر احساسی  فراهم کنید .

فرزندتان را در گذر از مسیرزندگی  برای رسیدن به بزرگسالی تماشا کرده اید و سال هایی که صرف سخت کارکردن برای رشد و تربیت او کردید، ثمرداده است. شما یک انسان  بزرگسال سازگار و ماهر از نظر اجتماعی دارید که باعث افتخارشماست. در حالیکه طبیعت رابطه شما تغییر کرده است واز رابطه کودک-بزرگسال به رابطه بزرگسال-بزرگسال  تبدیل شده است آنها هنور هم در سال های آینده به شما نیاز دارند. تفاوت در این است که آنها اکنون انتخاب خواهند کرد که به سمت شما بیایند.

منبع:ساینس دیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه تربیت نوجوان می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۴۳ نظر
 1. shady
  سلام.من پسری 16 ساله دارم.پسر آروم و مودبیه و امروز با موردی برخورد کردم که واقعا موندم چطور برخورد کنم.از چند روز قبل متوجه رفتار عجیبش با دختر خاله 9 سالش شده بودم.سعی میکرد تو جاهای خلوت با دختر خالش تنها باشه.اول شک نکردم اما دیروز خواهر زادم که خیلی ترسیده بود برای خواهرم تعریف کرده پسرم رفتارهای بدی باهاش انجام داده.باور کنید از ترس و ناراحتی نمیدونم باید چیکار کنم.چه برخوردی باهاش داشته باشم.به روش بیارم رفتارش رو یا کار دیگه؟
  پاسخ آذر 16, 1395 در 6:54 ق.ظ
 2. زاهد
  سلام دوست عزیز.آیا پسرتون فیلمها یا کلیپ های مستهجن تماشا میکنه؟برنامه های ماهواره چطور؟ ارتباط پدر و فرزندتون چگونه هست؟ پوشش خودتون توی خونه به چه صورته؟ تا حالا روی مدرسه یا دوستانش کنترل داشته اید؟
  پاسخ آذر 16, 1395 در 7:24 ق.ظ
 3. shady
  فیلم ممکن نیست دیده باشه اما امکان داره کلیپ های تو موبایل رو دیده باشه.البته همیشه گوشیشو پنهانی چک میکردم و هرگز تو گوشیش چیز نامناسبی نداشته.ماهواره هم دارم اما هیچ علاقه ای به دیدنش نداشته.خودم همیشه خونه هستم و همه کانالهای غیر مجاز ماهواره رو حذف کردم.ارتباطش با پدرش بد نیست و کمی هم از پدرش میترسه ولی درکل ما هم میونه خوبی دارم.خودمم هیچ وقت لباط نامناسب نمی پوشم.
  پاسخ آذر 17, 1395 در 11:21 ق.ظ
 4. پروانه
  سلام پسر شما الان درشرف سن بلوغ هست و این کنجکاوی ها میتونه طبیعی باشه.احتمال زیاد داره که پسرتون در بین دوستانش چیزی دیده باشه یا شنیده باشه و این مسئله باعث تحریک کنجکاویش شده.شما باید سعی کنیدکنجکاویش رو به سمت مثبت تغییر بدید
  پاسخ آذر 17, 1395 در 11:52 ق.ظ
 5. زاهد
  سلام در مورد انگیزه انجام اینکار توسط پسرتون ،خب خیلی مسایل میتونن دخالت داشته باشن.یک مقدار مربوط به هیجان های غیر قابل کنترل دوران بلوغ هست.یک مقدارش ممکنه تقلید از یک فیلم باشه که کاملا بی خبر از شما و مثلا توی گوشی دوستش دیده بوده یا... نحوه برخورد شما : 1- بهتره اصلا و ابدا بروی فرزندتون نیایین .اگه مستقیم یا حتی غیر مستقیم یا حتی غیر مستقیم به روی اون بیارین فقط موجب گستاخ شدن اون خواهید شد.در چنین مواردی خیلی باید با دقت عمل کرد. 2- فعلا و تا مدتی بعد که تمهیدات لازم رو انجام بدین،به هر شکل از تنها موندن پسرتون با دختر و پسر های خردسال فامیل و آشنا جلوگیری کنین 3- به پسرتون پیشنهاد بدین که به اتفاق شما یک مشاور بیاد .بهش میتونین بگین که همه نوجوون ها در مرحله بلوغ نیاز به مشاوره دارن و این امری طبیعیه.اجازه بدین که در غیاب شما و دراتاق مشاور،احساسات خودش رو تخلیه کنه و کمک لازم رو بگیره.
  پاسخ آذر 18, 1395 در 7:06 ق.ظ
 6. مرحمت
  اگرنسبت به شما یا پدرش شرم داره غیر مستقیم بهش گوشزد کنید که حواستون به کارهاش هست.و همچنین در مورد ادب و حیایی که کلا در برخورد با دختر ها باید داشته باشه.براش توضیح بدید تا بلایی سر سه دختری نیوورده.واقعا بچه اگه توی خونه و از خانواده اش ادب برخورد با جنس مخالفش رو یاد نگیره واقعا از کجا میخواد یاد بگیره؟
  پاسخ آذر 18, 1395 در 7:27 ق.ظ
 7. itsme
  به نظر من دختر خواهرتون رو بفرستید پیش مشاور.یه چیز دیگه اینکه رابطه شوهر و پسرتون رو خوب کنین.مثلا پیش شوهرتون از کارای خوب پسرتون تعریف کنی که دلشون با پسرتون رفیق بشه.موقعیتی پیش بیارید که به جای تلویزیون بشینن فرضا منچ بازی کنن یا غذا بپزید شام برید بیرون
  پاسخ آذر 21, 1395 در 6:32 ق.ظ
 8. زهرا
  سلام من 45 ساله هستم و یه فرزند 16 ساله دارم 16 سال فرزندم با من زندگی کرد 14 سال از همسرم جدا شدم امسال تصمیم به ازدواج گرفتم فرزندم بعد از شنیدن از منزل فرار و برای قهر به منزل پدرش رفت و بعد از دو روز به منزل برگشت و من را از منزل بیرون کرد من اکنون باز به دلیل اینکه ایشان مشکلاتی از جمله سیگار پیدا کرده باز به منزل میخواهم برگردم قابل به ذکر است در این مدت ناهار شام و تمییز کردم منزل رو به عهده داشتم و یک خانه نزدیک خانه ایشان گرفتم.منو راهنمایی کنید
  پاسخ دی 1, 1395 در 4:09 ب.ظ
 9. مرحمت
  اینجور که مشخصه بچه شما پسره و معمولا پسر ها با ناپدری سخت کنار میان همون جور که دخترا معمولا با نامادری ناسازگاری دارن.مشخصه نمیتونه همسر ما رو به عنوان پدر قبلو کنه که البته قرارم نیست جای پدرش باشه از یه طرفم تو سن حساسیه و دچار این بحران ها شده.اگه به قول خودتون بچه حرف شنویی بود می شد ببریش پیش مشاور تااون براش توضیح بده که تو هم نیاز به یه هم دم داری و قرار نیست تا ابد تنها بمونی و اونم بلاخره یه روز میره سر خونه زندگی خودش و همسر شما قصد نداره جای پدرش رو پر کنه تا زمانی که نتونه این موضوع رو درک کنه این ناسازگاری ها ادامه داره
  پاسخ دی 1, 1395 در 6:30 ب.ظ
 10. امین
  سلام و خسته نباشید،من پسری ۱۶ ساله هستم؛که یه مشکل جنسی دارم،لطفا به دادم برسین؛ممنون.
  پاسخ اسفند 6, 1395 در 5:40 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. مشکل را مطرح کنید ما در خدمت هستیم... نگران چیزی نباشید.
   پاسخ اسفند 9, 1395 در 8:35 ق.ظ
 11. محمد
  سلام پسری 16 ساله هستم که به نوه عمم که دختری 14 ساله است علاقه ی بسیار زیادی پیدا کرده ام بطوری که گاهی که چند ماه از دیدن او میگذرد ناخوداگاه برای دوریش گریه میکنم بنظر شما از حسم نسبت به او او را مطلع کنم یا خیر
  پاسخ خرداد 22, 1396 در 3:07 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام محمد. ببین حسی که داری خیلی قشنگه و بهتره پیش خودت نگه داری. چون ممکنه اون این حس رو نسبت به تو نداشته باشه و ازت فرار کنه و دور بشه. بعلاوه ممکنه حس خودت تغییر کنه وقتی بزرگ تر بشی و این احساس هم چون توی خانواده است بعدا ممکنه اذیتت کنه و پشیمون بشی که گفتی. برای سوالات بیشتر میت ونی به پرتال گفتگو یا مشاوره آنلاین مراجعه کنی. http://moshaver.kodakonojavan.com/
   پاسخ تیر 8, 1396 در 12:34 ب.ظ
 12. متین
  سلام.پسری دارم 15 ساله که در درشهاش بسیار اهل رقابت کردن و الان به خاطر رقابت با یکی از دوستاش خیلی رنجور و حساس شده و نمیدونم چطور باید باهاش حرف بزنم؟ و چطوری اعتماد به نفسش رو افزایش بدم
  پاسخ تیر 16, 1396 در 5:09 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. احتمالا پسر شما خیلی کمال گراست و مدام اضطراب دارد که مبادا بهترین نباشد در بین دیگران و تحسین نشود. احتمالا همان طور که گفتید اعتماد به نفسش هم کم است و نیاز به تایید زیاد دیگران. آیا از کودکی زیاد از وی توقع داشتید؟ و اینکه سرزنش زیادی می کردید؟
   پاسخ تیر 22, 1396 در 7:48 ب.ظ
 13. مبینا
  سلام خواهری دارم 16ساله.مادر فوت شده وما یه زن بابا داریم.ماهمگی متاهلیم.وفقط خواهرم که16ساله شه مجرده.وبه شددددت با زن بابام مشکل داره.زن بابام هم از اون زنهای عصبیه که هیچ حرفی تو کتش نمیره وپدرمون هم پشتشه.خواهرم هم ازبس با زن بابام کشمکش داره توخونه بند نیست.با یه پسرتوتلگرام چت میکنه.دوستای ناباب پیداکرده که فکر میکنه اون دخترها هرچی بگن درست همونه.هرچی هم میگیم اینکارا رو نکن میگه شماها قدیمی هستین وحال منو درک نمیکنید.میگه شمااگه جای من باشید هم همین کارو میکنید درصورتی که ما همین روزها روپیش زن بابامون گذروندیم ولی خب مثل این رفتارنکردیم.واقعا هم رفتارای زن بابامون غیرقابل تحمله.یه پیرزن بداخلاق عصبی همیشه درحال ناله.هیچ کس هم حق نداره بهش بگه بالاچشمت ابرویه.حتی یه بارخاهرم بعدازیه دعوا بازن بابام به قصدخودکشی کلی قرص مصرف کرد.که ما متوجه شدیم و... حالا واقعا نمیدونم با این زن باباوخواهرمون چه کنیم.واقعا مستاصلیم.
  پاسخ تیر 19, 1396 در 9:20 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. خواهر شما در سن حساسی هست و مطمئنا تحمل هر نوع خشونت و سخت گیری رو نداره و هر نوجوانی متفاوته و خودتون رو مقایسه نکنید بخصوص اینکه الان وضعیت احتماعی شرایط نوجوان ها رو حساس تر کرده. باید به صورت خانوادگی مورد مشاوره قرار بگیرن وگرنه شرایط خواهرتون بدتر میشه متاسفانه. ممکنه الان افسرده شده باشه و بیشتر رفتارهای خودکشی یا شبه خودکشی رو برور بده.
   پاسخ تیر 26, 1396 در 10:26 ق.ظ
 14. محمد
  سلام. من ۱۶ سال دارم. چند ساله یه حس عجیبی دارم. دوست دارم علاوه بر ارتباط با دوستان هم جنس با افراد غیر هم جنس هم ارتباط داشته باشم. ولی این برام مقدور نیست. به همین دلیل چند روزیست که با خودم می گم اگه یه خواهر هم سن خودم داشتم، می تونستم راحت با اون بدون هیچ مشکلی رابطه بر قرار کنم. یه برادر کوچک دارم ولی این مشکلی رو حل نکرده. احساس می کنم به یه نفر احتیاج دارم. مثلا وقتی دوستانم درباره خواهرشان حرف می زنم، تو دلم خیلی افسوس می خورم. می خواستم این حس رو فراموش کنم اما نتونستم. لطفا کمکم کنید. ممنون.
  پاسخ مرداد 4, 1396 در 4:51 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام محمد عزیز. این حس تو که دوست داری با جنس مخالف صحبت کنی تو این سن خیلی طبیعیه... اگر کمی بگذری و بری توی اجتماع و دانشگاه و مراحل بالاتر فرصت بیشتری برای هم چین ارتباطی داری نگران نباش. خب بهر حال برای خواهر داشتن که کاری از دست کسی برنمیاد ولی می تونی مهارت های اجتماعیت رو قوی کنی و جنس مخالف رو خوب بشناسی و سعی کنی بعدها دوستی های سالم و دور از مسئله با جنس مخالفت توی دانشگاه و محل کار داشته باشی.
   پاسخ مرداد 11, 1396 در 7:08 ب.ظ
 15. Zahra
  سلام من دختری 16 ساله هستم... و چند وقت قبل با پسری از فامیل نزدیک دوست شدم و خیلی هم دوسش دارم ...5روزی میشه که برادرش فوت کرده و خیلی برام عزیز بوده و حال من خیلی بده...مادرم از این جریان ها باخبره... اما دیروز که باهم صحبت میکردیم به دلیل اینکه رابطه صمیمی با مامانم دارم عکس یه آقا رو به من نشون داد و گفت که دوسش دارم اونم منو دوست داره و ولم نمیکنه اون آقا دکتری بود که برادرم رو عمل کرده بود... خیلی روی رفتارهای مادر و پدر تمرکز کردم اونا که عاشق هم بودن رفتاراشون یجوری شده و بعد از همه ی اینا 3 شب پیش که دکتر بودم گفت که دریچه و ضربان قلبم مشکل داره همه حس های بد بهم هجوم آورده و نمیدونم چطوری با این مشکلات کنار بیام از جایی هم که خیلی حساس و زود رنج هستم خیلی وضعیت روحیم بدهِ...لطفا کمکم کنید
  پاسخ مرداد 12, 1396 در 3:27 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام زهرا جان.. خب تمام این مسائل با هم اذیت کننده هستند. خب مسلما نمیشه در یک کامنت کمک کرد و هر مسئله با توجه به نیروهای بیرونی قابل کنترل نیستند از جانب تو... مسئله اول اینکه خب فوت برادر کسی که دوسش داری اتفاقی هست که رخ داده و باید بپذیری سعی کن با اون فرد جوری رفتار کنی تا بتونه غمش رو فراموش کنه... بعد از اون در مورد مادرت هر تصمیمی نگیر و فکر بدی نکن.. بهش زمان بده خودش باید تصمیم درست رو بگیره.
   پاسخ مرداد 23, 1396 در 9:10 ق.ظ
 16. محمد
  سلام پسری ۱۶ ساله هستم مشکل من اینه که هیچوقت نمیتونم با خانواده ام رابطه گرمی برقرار کنم خیلی از از خانواده ام دور شدم نمیتونم حرفایی که تو دلمه بگم براشون انگار همه برای من غریبه هستند . یه دوست دارم که فقط با اون راحت میتونم حرف دلمو بگم .من خیلی زود عصبانی میشم ولی دوباره پشیمون میشم و من خیلی خجالتی ام این موضوع باعث شده همیشه مورد تحقیر خانواده ام قرار بگیرم مثلا میگن دست و پا چلفتی نمیتونه یه کار ساده انجام بده یا حرف زدن بلد نیست همیشه مورد تمسخر خواهرم قرار میگیرم و بقیه مامانم چیزیش نمیگه منم خیلی عصبی میشم ولی در هر حال چیزی بگم بازم کسی درک نمیکنه فقط خدا از دل من خبر داره میخوام شاد باشم نمیتونم شب ها کلا داغونم تو جمع همیشه تحقیر میشم . بعضی وقتا فکرهای ناجوری به سرم میزنه. تو یه اتاق تنها اهنگهای غمگین گوش میدم این کاره شب و روزم شده. فکر میکنم همه دارن منو تحمل میکنن.خانواده ام به حرفام گوش نمیدن . انگار تمام خانواده من برای من غریبه هستن . بعضی وقتا از شدت عصبانی بودن نمیدونم چی میگم . حتی میگم من الکی زندگی میکنم. حتی به جهنم راضی هستم.ht
  پاسخ مرداد 23, 1396 در 6:08 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام محمد عزیز.. خب این مهمه که خانوادت وضعیت تورو درک کنن و یاد بگیرن به حرفات خوب گوش بدن و بهر حال تو رو به حساب بیارند. اما ایا تا بحال این مسئله رو بهشون گفتی؟ به اونا حق بده که نمی دونن دقیق خواسته تو چی هست و تو باید این رو براشون باز کنی. بعلاوه حساسیت خودت رو نسبت به شوخی ها و ایراد گرفتن های بقیه کم کن. چون این مسئله ممکنه برای همه اتفاق بیفته.. باید اعتماد به نفست رو بالا ببری که این جور مسائل کمتر اذیتت کنند. حواست هم باشه اگر همین طور گوشه گیری کنی کم کم افسرده میشی.
   پاسخ مرداد 31, 1396 در 7:02 ب.ظ
 17. سعید
  سلام من یک پسر 16ساله هستم که زندگیم شده درس خوندن خودم خیلی ناراحتم دلم میخاد بجز دوستان با جنس مخالف حرف بزنم ولی من همش تو اتاقم مثل یک زندانی هستم توی مدرسه هم احساس میکنم دیگه حوصله دوست هامون ندارم . یا آرزو میکنم که یک خواهر همسن داشتم که بتونم باهاش حرف بزنم.ولی نمیدونم چرا امکانش وجود نداره خانواده خودم هم هرچیزی بخوام برام میخرن ولی از لحاظ روحی اصلا خوب نیستم. چیکار کنم یک نفر راهنمایی کنه لطفا
  پاسخ بهمن 6, 1396 در 9:49 ب.ظ
 18. مریم
  سلام من در آستانه ۱۶ سالگی هستم . از اول دبستان از درس خوندن خوشم نمی یومد ولی تا الان که دارم کلاس نهمم رو تموم میکنم میشه گفت درسام عالی بوده.ولی هنوز هم درس رو هدف اصلی زندگیم نمی دونم. تفریح و زندگی راحت و بدون استرس رو دوست دارم. ولی خانوادم میگن با این طرز فکر و رفتاری که دارم هیچ وقت به جایی نمیرسم .می خواستم کمکم کنید که به باور ها و توانایی های خودم اعتماد داشته باشم یا حرف والدینم رو سر لوحه ی زندگیم قرار بدم. آخه یکی از مشکلاتی که دارم حرف دیگران به ویژه مادرم خیلی درگیرم میکنه که حتی اگه مطمئن باشم که کارم درسته وقتی مادرم مخالفت میکنه من به اون موضوع شک میکنم.
  پاسخ خرداد 13, 1397 در 2:07 ب.ظ
  • wpadmin
   عدم علاقه به تحصیل دوست عزیز به هر حال هر علاقه ای داشته باشید نیاز به داشتن حداقل مدرک تحصیلی لااقل دیپلم دارید . در این مورد باید با فردی قابل اعتماد که بتونه روی مادرتون تاثیرگذار باشه صحبت کنید . ولی چیزی که فعلا باید انجام بدید ادامه تا مرحله دیپلمه . در کنارش میتونید به رشته و کاری که علاقه دارید بپردازید . در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354282
   پاسخ مرداد 31, 1397 در 9:09 ق.ظ
 19. فرهاد
  سلام من ۱۶سالمه قبلا به دختر های فامیل بی توجه و یا اگه توجهی بود از نظر جنسی بود ولی از همین عید دیدنی که یکی از دختر های فامیلمونو دیدم حس دیگه ای داشتم دوسش داشتم و این حس اصلا جنسی نبود و فقط عاطفی بود.. امسال اولین بار که که دیدمش و اون حسرو بهش پیدا کردم بعد پنج روز اومدن خونمون...نمیدونید تا اونوقتی که بیاد چقدر ناراحت بودم از دوری و ندیدنش و تصمیم داشتم که با کارام نشون بدم که بهش علاقه دارم ولی نتونستم درضمن ما از بچگی باهم بازی میکردیم ولی الان که بزرگتر شدیم حرف هم نمیزنیم حتی سلام و خداحافظ رو هم بزور میکنیم...نمیدونم اونم عاشق منه با نه؟؟ اولن چطور بفهمم اونم حسی که من دارمو داره؟؟ ویا چیکار کنم که بفهمه عاشقشم؟ اون از من دو سال بزرگتره ولی قدش مثل منه بهش بگم ایا؟ کلا هم من و هم اون خجالتی هستیم یکم و مطمئنم این عشق واقعیع چون بعد از دیدن اون دیگه هیچ حسی نسبت به دخترای دیگه ندارم و فقط اون مهمه
  پاسخ فروردین 11, 1398 در 10:29 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز احساسات شما قابل درک و احترام می باشد اما بهتر است به خودتان کمی فرصت بدهید در سن نوجوانی اینگونه احساسات بروز می کند و ممکن است خیلی از افراد همین حس شما را داشته باشند که این حسشان هرگز تغییر نخوهد کرد اما بهتر است مدتی را به خودتان فرصت بدهید تا از مرحله نوجوانی خارج شوید چون در این سن هنوز رشد کامل عاطفی، اجتماعی، جنسی و... شکل نگرفته است و احتمال خطا بسیار بالا می باشد و با توجه به اینکه ریسک پذیری بالایی در این سن وجود دارد ممکن است فرد دست به کارهای اشتباهی بزند که بگوید بخاطر عشق آن کار را انجام داده است بهتر است شناخت کافی نسبت به سن خود و نیازهایتان و تغییرات داشته باشید تا بتوانید مدیریت بیشتری بر زندگیتان داشته باشید . با توجه به اینکه این خانم نیز دوسال از شما بزرگ تر می باشند و این دوسال در دوران نوجوانی باعث رشد بالاتری می باشد ممکن است اصلا احساسات شما برایشان معنای درستی نداشته باشد بهتر است به هردوستان این فرصت را بدهید در صورتی که باز هم همین احساسات وجود داشت و به رشد کافی رسیده بودید و از نظر درسی و کار نیز شرایط بهتری را داشتید می توانید با ایشان در آینده صحبت کنید تا متوجه احساسات و دیدگلاه او نیز شوید و بعد در آن مورد تصمیم گیری کنید. اگر بخواهید با خیالپردازی بر این موضوع تمرکز زیادی داشته باشید امکان دارد وابستگی یک طرفه ایجاد شود و این تمرکز نیز بر دیگر اهدافتان نیز تاثیر گذارد و به هردویتان اسیب وارد شود. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741 شاد باشید
   پاسخ فروردین 15, 1398 در 9:34 ق.ظ
 20. فرهاد
  سلام من ۱۶سالمه قبلا به دختر های فامیل بی توجه و یا اگه توجهی بود از نظر جنسی بود ولی از همین عید دیدنی که یکی از دختر های فامیلمونو دیدم حس دیگه ای داشتم دوسش داشتم و این حس اصلا جنسی نبود و فقط عاطفی بود.. امسال اولین بار که که دیدمش و اون حسرو بهش پیدا کردم بعد پنج روز اومدن خونمون...نمیدونید تا اونوقتی که بیاد چقدر ناراحت بودم از دوری و ندیدنش و تصمیم داشتم که با کارام نشون بدم که بهش علاقه دارم ولی نتونستم درضمن ما از بچگی باهم بازی میکردیم ولی الان که بزرگتر شدیم حرف هم نمیزنیم حتی سلام و خداحافظ رو هم بزور میکنیم...نمیدونم اونم عاشق منه با نه؟؟ اولن چطور بفهمم اونم حسی که من دارمو داره؟؟ ویا چیکار کنم که بفهمه عاشقشم؟ اون از من دو سال بزرگتره ولی قدش مثل منه بهش بگم ایا؟ کلا هم من و هم اون خجالتی هستیم یکم و مطمئنم این عشق واقعیع چون بعد از دیدن اون دیگه هیچ حسی نسبت به دخترای دیگه ندارم و فقط اون مهمه
  پاسخ فروردین 15, 1398 در 6:08 ق.ظ
 21. محمد حسین
  با سلام من پسری 16 ساله هستم خیلی بده که دارم این مطلبو مطرح میکنم وخدا شاهده نمیدونم چکار کنم تو دوستا رفقا همه به من می گن تو دیوانه ای اصلا هیچ کس برای من ارزش قائل نیست لطفا کمکم کنید
  پاسخ اردیبهشت 7, 1398 در 6:56 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک است اما بهتر است اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید دلیل اینکه دوستان شما این برداشت را در مورد شما می کنند چیست؟ چه رفتارهای در شما وجود دارد که باعث برداشت اشتباه دیگران در مورد شما می شود؟ اینکه شما از اسنکه دوستانتان با این صفت شما را صدا بزنند احساس خوشایندی نداشته باشید قابل درک می باشد اما در کنار آن نیاز است دقت کنید که شما نمی توانید رضایت همه افراد را به دست آورید اگر شما بخواهید دائم به این موضوع فکر کنید که دیگران چه برداشتی خواهند داشت و یا اینکه چه رفتاری انجام بدهید که دیگران شما را بپذیرند و دوست داشته باشند دیگر خود واقعیتان ضعیف می شود و تنها برای خوشایندی دیگران رفتار خواهید کرد. شما در سن نوجوانی قرار دارید و در این سن روابط دوستی از اهمیت بیشتری برخوردار است و این موضوع برای شما نیز وجود دارد اما دقت کنید که روابط دوستی باید سازنده باشد . سعی کنید ویژگی های مثبت و منفی خود را بشناسید و در بهبود شرایط خودتان گام بردارید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354762 شاد باشید
   پاسخ اردیبهشت 8, 1398 در 7:20 ق.ظ
 22. M
  سلام وقتتون بخیر.من یک برادر ۱۶ ساله دارم.زمانی که برادرم ۲ سالش بود پدر و مادرم جدا شدند از چند سال پیش بارها متوجه شدیم ک در سایت ها و شبکه های مختلف فیلم ها و عکسای مستهجن و نگاه میکنه. چند بار برخورد کردیم مستقیم و غیر مستقیم،گاهیم بی توجهی کردیم گاهیم سعی کردیم دستشو از عوامل کوتاه کنیم،اما در مورد دوستاش توی مدرسه کاری از دستمون ساخته نبود.امروز با اینکه فکر میکردیم دیگه این کارو خیلی وقته ک نمیکنه اما بازم توی گوشیش این موارد بود و این بار توی یه صفحه اجتماعی جدید.میشه راهنمایی کنید چه برخوردی باید باهاش داشته باشیم؟
  پاسخ اردیبهشت 11, 1398 در 9:56 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک می باشد اما بهتر است دقت کنید که او در سن نوجوانی قرار دارد و رشد جنسی در او صورت گرفته است و در کنار آن نیز با اطلاعاتی که از همسالان و فضاهای مجازی که با اغراق و بزرگ نمایی نیز همراه است روبرو می شود این جذابیت برای او بیشتر می شود . بهتر است بجای برخوردهای تند که می تواند باعث شود که او به مخفی کاری روی آورد و اعتمادش کاهش یابد یک سری اطلاعات جنسی را مطابق با سن او در اختیارش قرار بدهید تا با مشکلات این نیاز نیز آشنایی یابد و بتواند بهتر تصمیم گیری کند . در این مسیر بهتر است به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنند یا از پکیج های آموزش استفاده شود حتی این پکیج ها می تواند در اختیار خود او نیز قرار داده شود افراد در این سن نیاز دارند که اطلاعات لازم را با توجه به سنشان دریافت کنند تا بتوانند بهتر تصمیم گیری کنند و از آسیب های احتمالی در امان باشند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88419832 شاد باشید
   پاسخ اردیبهشت 12, 1398 در 5:12 ق.ظ
 23. Mahya
  سلام من در اخرای ۱۶سالگیم هستم من یه دختری هستم که هیچ تمایلی به دوستی با جنس مخالف ندارم ولی خانوادم فک می کنن من علاقه مندم و همش می خوان مچ منو بگیرن من نمی دونم باید چجوری بهشون بفهمونم که من خودم عاقلم می دونم چه تصمیمی برای زندگیم بگیرم ولی انگار این حرفا بیشتر تحریکشون می کنه ...سر این حرکت های اشتباهشون من حتی رابطم با دوست های هم جنسم هم به هم خورده فقط نشستم خونه و تو اتاق مثله زندان شما پیشنهادی ندارید که این خانواده بی فکر درستشون کنم!؟
  پاسخ مرداد 16, 1398 در 11:51 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که شما در سن نوجوانی قرار دارید و حتی اگر به جنس مخالف نیز گرایش داشته باشید و برایتان جذابیت داشته باشد قابل درک می باشد اما نیاز است شرایط سنی خودتان را بدانید و از این ورابط خوداری کنید . خانواده ها برای مراقبت از فرزندان خود گاهی حساسیت بیشتری نشان می دهند که نیاز به بررسی دارد. 1. آنها چه نوع رفتاری دارند که شما را ناراحت می کند و واکنش شما در مقابل انها چگونه می باشد؟ 2. آنها به شما بیان کرده اند با دوستان همجنستان ارتباط خود را قطع کنید؟ 3. پدر و مادرتان چند سال دارند؟
   پاسخ مرداد 17, 1398 در 9:26 ق.ظ
 24. Mohamad
  ببخشید من چند وقتیه یه شدت عاشق یه پسر شدم که ولی خودم پسرم این مشکلی ایجاد نمیکنه این پسر دو سال از خودم کوچیک تره خودم 16 سالمه
  پاسخ مرداد 20, 1398 در 9:17 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد نیاز است که شما بررسی دقیق تری کنید چون در سن شناخت هویت جنسی خود می باشید و این نوع گرایشات نیاز به بررسی دقیق دارند. 1. شما از اینکه پسر هستید رضایت دارید؟ 2. رفتارهای شما با هویتتان هماهنگی دارد؟ 3. دوست دارید با این آقا چه رابطه ای داشته باشید؟ 4. رابطه شما با جنس مخالف چگونه می باشد؟ 5. رابطه شما با دوستان و اعضای خانواده چگونه می باشد؟ 6. منظور شما از عشق چیست؟
   پاسخ مرداد 22, 1398 در 6:03 ق.ظ
 25. Mohamad
  عشق منظورم اینه که مثلا دوست ندارم با کسی رفاقت کنه خیلی به شدت وابسته بهشم
  پاسخ مرداد 24, 1398 در 11:57 ب.ظ
 26. مشاور
  با سلام مجدد دوست عزیز لطفا به سوالات به صورت کامل پاسخ بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم
  پاسخ مرداد 26, 1398 در 7:27 ب.ظ
 27. ناشناس
  سلام، من دخترم و 17 سالمه، مذهبی ام با اعتقادات قوی تاحالا وارد هیچ رابطه ای نشدم و اصلا رابطه های خیابونی رو قبول ندارم، یه پسری 22 ساله تو دوستانمون هست که مدتی بهشون علاقه مند شدم، و دقیقاا معیار های من رو برای ازدواج دارن، مذهبی ان، و کلی خصوصیات مشترک که خانواده هم ایشون رو خیلی قبول دارن، مدتی که متوجه شدم پدرشون خیلی به پدرم زنگ میزنن، و متوجه شدم که برای بحث خواستگاری رو مطرح کردن، و مادرم که از علاقم با خبر بود من رو در جریان گذاشت، وپدرم هنوز نمیدونه من در جریانم به نظرتون چی کار کنم به شدت بهشون علاقه مندم و معیار های من و خانوادم رو چه از لحاظ ظاهری، باطنی، اخلاقی و... دارن.
  پاسخ مهر 17, 1398 در 10:28 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد اینکه شما هردو از یک فرهنگ مشابه می باشید می تواند در مسیر زندگی مشترک به شما کمک کند اما دقت کنید که در زمان فعلی در دوران نوجوانی قرار دارید و در این سن بیشتر تصمیم گیری ها بر پایه هیجان و ظاهر می باشد و خالپردازی های این سن باعث می شود که تمرکز شما بر این احساسات افزایش یابد بهتر است اجازه بدهید در کنار احترام به احساسات از نظر رشدی به سن بالاتری برسید و با شناخت و در کنار آن تحقیق و مشاوره پیش از ازدواج در این مورد تصمیم گیری دشاته باشید.
   پاسخ مهر 18, 1398 در 9:56 ق.ظ
 28. ناشناس
  سلام، بله مچکرم از راهنماییتون، من خودم همیشه سنمو مد نظر دارم و متوجه هستم و همیشه سعی میکنم تو تصمیماتم خانوادم وافراد داناترکمک بگیرم چون به قول شما ما بیشتر ظاهری عمل میکنیم و من دوست ندارم فقط با علاقه برم جلو ومیخوام همه جانبه بسنجم این موضوع رو ولی حالا که از ما جواب میخوان،چی بهشون بگیم؟ و چند سال صبر کنیم؟ البته باید مد نظر داشت که هم من و هم خانوادم نمیخوان این گزینه رو از دست بدن
  پاسخ مهر 20, 1398 در 7:36 ب.ظ
  • مشاور
   بهتر است اگر تصمیم به ادامه تحصیل دارید تصمیم گیری در این مورد را به بعد از قبولی در دانشگاه اختصاص بدهید و در غیر این صورت می توانید در سنین بالاتر در این مورد بر اساس شناخت تصمیم گیری داشته باشید . زمان دقیقی در این مورد وجود ندارد اما تا پایان نوجوانی بهتر است صبر کنید.
   پاسخ مهر 20, 1398 در 10:00 ب.ظ
نظر دهید