روانشناسی کودک ۴ سالگی

روانشناسی کودک 4 سالگی

 

آنچه باید در مورد کودک ۴ ساله خود بدانید:

کودک شما اکنون ۴ ساله است و به احتمال زیاد  در حال برنامه ریزی هستید تا به زودی او را برای شروع پیش دبستانی و یا کلاس های اموزشی آماده کنید. در این دوره سنی  نگرانی هایی وجود دارد که اکثر والدین آن‌ها را تجربه می کنند: شما چگونه و از چه طریقی مطلع می شوید که کودک شما در سطح مناسبی از رشد است و مهارت هایی که برای آمادگی در مدرسه به آنها نیاز دارد کسب کرده است یا نه؟ و چطور اطمینان پیدا می کنید که کودک شما در مدرسه از هم کلاسی هایش عقب نخواهد افتاد؟

راه کارهایی وجود دارد که به شما اطمینان می‌دهد کودکتان درگیر تعارض نخواهد شد و طی یک تغییر و تحول رضایت بخش برای آموزش آماده می شود.

کودک ۴ ساله شما روی مهارت های حرکتی درشت تسلط کامل دارد و می تواند مثل یک بزرگسال از پله بالا برود، روی یک مسیر مستقیم راه برود، روی یک پا لی لی کند وبدون خطر از درخت و نردبان بالا برود.

به احتمال زیاد او در توپ بازی پیشرفت زیادی داشته است. می‌تواند به دقت بیشتری نسبت به یک سال قبل توپ را پرتاب کند و بگیرد. به او فرصت دهید تمرین این مهارت ها را ادامه بدهد. این موضوع  اهمیت زیادی دارد چون فعالیت های فیزیکی به او کمک  می کند تا هماهنگی های فیزیکی صحیح را درخود پیشرفت دهد و نیز زمانی که او یاد میگیرد با دیگران بازی کند تمرین این مهارت ها به او کمک می کند مهارت های شناختی و اجتماعی اش را بهبود  دهد.

کودک در این سن فرآیندهای تفکر در ارتباط با آگاهی های فضایی، قضاوت، سنجش ریسک و برنامه ریزی را  در خود پرورش می دهد. مهارت های حرکتی ظریف او نیز در راستای مهارت های درشت به سرعت پیشرفت می کند. اکنون او می تواند حداقل با ده مکعب یا بیشتر بک برج بسازد. سازه های خلاقانه تری درست کند و شروع به درک مفاهیمی مثل تعادل و پایداری می کند. او حالا یک پنچه بالغ برای گرفتن مداد دارد، نقاشی هایش قابل تشخیص تر و واقعی تر است و می‌تواند هنگام رنگ آمیزی از خط بیرون نزند. او می تواند با زیپ ها و دکمه ها راحت تر کار کند و لباسش را بدون کمک گرفتن بپوشد. او برای استفاده از قاشق و چنگال مهارت کافی را دارد ولی برای استفاده از چاقو جهت بریدن غذا چندان مهارت ندارد. بسیار مهم است که او را تشویق کنید تا حد امکان  برای لباس پوشیدن و غذا خوردن  استقلال کسب کند و به تنهایی این کار ها را انجام بدهد.

او برای انجام کارهای پیچیده بهتر عمل می کند و می‌تواند برای پر کردن فضاهای خالی یک پازل بین شکل ها و رنگ ها ارتباط برقرار کند. در این سن هر اسباب بازی سازه ای، مواد مورد نیاز برای  فعالیت های ابتکاری  و رنگ و مدادشمعی برای  پیشرفت مهارت های فرعی حرکتی  کمک کننده است، و نیز کاری که انجام می دهد یک خروجی مهم برای  مهارت تصور و خلاقیت او می باشد که از مهارت های شناختی بسیار مهم است.

احتمالا او دوست دارد برای خواندن یک داستان خودش را به کتاب نزدیک کند  و لغات و تصاویر  را  با چشم‌ هایش دنبال کند. حتی ممکن است حرف ها و شماره ها را تشخیص بدهد. می تواند اسم رنگ های بیشتری را  به درستی بگوید. اکنون زمان مناسبی برای بازی هایی مثل جستجوی رنگ ها، شعرهای ریتمیک در باره اعداد و حروف و یا هربازی دیگری که او را درگیر شناخت چیزهای مختلف می کند، است .

این بازی ها به کودک کمک  می کند مهارت ابتدایی  شمارش و حروف الفبا  را که زمان شروع مدرسه نیاز دارد، یاد بگیرد و نیز دایره لغاتش را وسیع کند. اجازه دادن به او برای بازی با همسالانش بسیار مهم است، بازی با دیگران عاملی کمک کننده می باشد که  در کسب مهارت های اجتماعی برای دوستیابی در دوران شروع مدرسه لازم است و نیز  مفاهیمی مثل شراکت و نوبت گرفتن و برد وباخت را به کودک آموزش می دهد. کودک در طول زندگی به این مهارت ها نیاز دارد.

ممکن است این آخرین فرصت برای شما به عنوان پدر و مادر باشد تا مطمئن شوید کودکتان مهارت و تسلط کافی برای شروع مدرسه را دارد. کودکی که در محیط جدیدش احساس راحتی می‌کند شادتر است و نسبت به   کودکی که با یک پیچ و خم گسترده  در یادگیری درگیر است بهتر عمل می کند. به عنوان پدر و مادر در جایگاه خوبی قرار گرفته اید تا از کودکتان حمایت کنید و بهرین امکان برای شروع را به او  بدهید .

 

مطالب مرتبط:

پیش بسوی یک سالگی: آنچه باید در مورد کودک یک ساله بدانید

پیش به سوی دو سالگی:  انچه باید در مورد کودک دو ساله بدانید

پیش به سوی سه سالگی: انچه باید در مورد کودک سه ساله بدانید

منبع:مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

۱۶۴ دیدگاه ها

 1. حامد
  فرزندم 4سال سن دارد و در7ماه گذشته تجربه طلاق داشته و از مادرخود جدا شده دراین چند ماه تونسته با زن بابا رابطه خیلی خوبی پیدا کنه و الان مشکلی که با فرزندم دارم این هست که تا اونو صدا میزنیم با وجود اینکه پسرهست فوری به گریه میشه و نمیتونه حرف خودشو بزنه و این خیلی منو ازار میده میخاستم ازشما راهکاری واسه دور کردن این خصلت از فرزندم کنم
  پاسخ مهر 2, 1395 at 9:05 ق.ظ
 2. مشاور
  طلاق برای کودکان پر استرس ، ناراحت کننده و گیج کننده است، ممکن است کودکان برای اینکه زندگی آنها به چه صورت در خواهد آمد دچار اضطراب و درگیری فکری شوند و به دلیل نقطه نظر های والدین شان احساس عصبانیت نسبت به آنها پیدا می کنند.کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با مساله طلاق می تواند به این صورت باشد که اول؛ ثبات را در خانه به وجود بیاورند و در درجه بعد توجه بیشتر به نیازهای بدنی و روحی روانی فرزندان شود.برای مثال والدین می توانند دیدگاه مثبت و اطمینان بخشی را به فرزندان شان القا کنند.برای رسیدن به این هدف پدر و مادر در درجه اول باید مراقب وضعیت فعلی شان باشند و سعی کنند با همسر قبلی خود رابطه خالی از جنجال و دعوا داشته باشند.والدین نباید فرزندشان را نسبت به همسرشان بدبین کنند و ذهن فرزند خود را نسبت به طلاق به گونه ای صلح آمیز و عاری از کینه آماده کنند.به طور کلی صر و حوصله و اطمینان و گوش دادن می تواند تنش را در کودکان کاهش دهد و به آنها کمک کند تا با شرایط جدید کنار بیایند.
  پاسخ آبان 17, 1395 at 4:23 ب.ظ
 3. زاهد
  در مورد بیان احساس کودکان بباید به آنها کمک کرد چون آنها نمی توانند از طریق کلمات ، احساسات واقعی شان را ابراز کنند، بنابراین والدین باید آنها را یاری کنند تا جرف هایشان را صادقانه و بدون ترس بیان کنندو از اینکه شما را با حرف هایشان برنجانند بیمی نداشته باشند.حمایت و محبت به فرزند او را در مقابل اینگونه حوادث بیمه می کند و این اطمینان بخشی، استرس را از کودک دور می کند.
  پاسخ آبان 18, 1395 at 9:44 ق.ظ
 4. خوشابی
  دختری 4 ساله دارم که تیک عصبی و استرس دارد.با ناخن هایش بازی می کند ، گوشش را می گیرد ، با لباسش ور می رود.در کل یک سال است که خیلی هم نق می زند.برای لباس پوشیدن برای بیرون هم خیلی استرس دارد و از لباس های مدام ایراد می گیرد.لطفا راهنمایی کنید که چگونه باید با او رفتار کنم؟
  پاسخ آبان 19, 1395 at 11:36 ق.ظ
  • ساره
   شما باید وقت زیاد تان را صرف بچه تون کنید و اون را بیشتر داخل اجتماع کنید مثلا با بچه های همسایه ببریدشون بیرون و مطمئن شوید که محیط بیرون از لحاظ روانی و صحی براشون خطرناک نیست باید با بچه تون خیلی محرم شوید بچه ها میترسند ازینکه حرف دل شون را به مادرشون بگن و اینکه احساس این را که بچه تون از بچه های دیگه کمه را از دلش بیرون بهترین ابزار برای بیرون کردن راز دل کودک اینه که جلوش هر موضوعی که اون ازش میبرسه مثه کتک خوردن از بچه دیگه را عادی نشون بدید و بهش بگید که منم تو بچه گیم مثه تو بودم و بهترین ابزار برای اینکه اون خودشو تو اجتماع پیدا کنه همش روحیه دادنه و اگه میخواهید کاری رو روش انجام بدید که خوشش نمیاد و مطمئنید به نفعشه با تشویق هیجان دادن و امید دادن مهم شمردن
   پاسخ آبان 20, 1395 at 6:35 ق.ظ
 5. مشاور
  آنچه مشخص می باشد، این است که دختر شما به شدت اضطراب دارد.ترس و اضطراب ممکن است از چیز ترس آوری باشد که در خونه وجود دارد که شامل تربیت سختگیرانه شما یا پدرش است.حتما باید متخصص روانشناسی کودک او را ببیند و روش هایی را به شما یاد بدهد تا با او چگونه رفتار کنید که اضطرابش پایین بیاید.
  پاسخ آبان 21, 1395 at 6:25 ب.ظ
 6. marymah
  سلام.دخترم من خیلی سریع عصبانی میشه .همه رو کتک میزنه.تک فرزند هست و خونه ما خیلی آرومه.شاغل نیستم.ولی به خاطر اینکه طبقه پایین خونه مادربزرگش زندگی میکنیم بیشتر موقع ها خونه اوناست.مثلا یه چیزی میخواد بهش نمیدم خوب البته به صلاحش نیست.داد میزنه و گریه میکنه و حتی منو میزنه.کلا دست بزن داره.من بیشتر مواقع در برابر خشم دخترم سکوت میکنم و گاهی مواقع هم سرش داد میزنم.
  پاسخ آذر 16, 1395 at 6:23 ق.ظ
  • مژگان ن
   رفتارهایی که ذکر کردید اگر کودک شما سه یا چهار ساله است تقریبا عادی هستند. لجبازی ها عادی هستند تنها بایدبا انها درست برخورد شود تا از بین بروند. باید به مدت یک ماه در برابر رفتارهای داد و بدیاد گریه کودک واکنشی نشان ندهید تا خاموش شوند. هم چنین باید با اطرافیان هم در روش های فرزندپروری به توافق برسید تا کودک دچار تربیت متناقض نشود.
   پاسخ آذر 17, 1395 at 7:39 ق.ظ
 7. زاهد
  ما باید دقت کنیم که کودک داره در دنیای خودش زندگی میکنه.اون متوجه نمیشه که چیزی به صلاحش نیست یعنی چه.اون در دنیای خودشه.مثلا میخواد گل بازی کنه، و والدین به خاطر اینکه لباس بچه کثیف نشه سریع جلوشو میگرین.میخواد بازی کنه، چون سر و صدا باب طبع بزرگتر ها نیست.سریع علیه بچه جبهه میگیرن و....بله برخی مواقع خطر جانی و سلامت بچه هست که اون مبحث جداییه.مثلا بچه میخواد چاقو رو برداره و واقعا به صلاحش نیست.در این مواقع راه چاره اینه که چاقو رو کلا از دسترس بچه دور نگه دارید .راه دیگرش اینکه لوازم آشپزخانه و هر چی دوست داره رو اسباب بازیش رو براش تهیه کنید و به دستش بدید.پس تا اینجا بیان کردیم که باید کودک و دنیای او رو درک کنیم و اینکه تا جای ممکن پیشگیری کنیم. خب به نظر میرسه که بهتره بیشتر مراقب از بچه رو خودتون عهده دار بشید.پدر بزرگ و مادر بزرگ بسیار بسیار حضور ارزشمندی دارند اما نباید این باعث بشه که نقش پدر و مادر خیلی کمرنگ بشه تعادل رو حفظ کنید.
  پاسخ آذر 16, 1395 at 7:14 ق.ظ
 8. نغمه
  سلام فرزند پسر 4 ساله ای دارم که به شدت به من وابسته است و مدام حضور مرا در منزل حتی کنار خودش چک میکند.سرکار هم که میروم گریه می کند که نرو یا منم با خودت ببر.پیش پدرش هم نمی ماند مگر برای لحظاتی که چیزی برایش خریده و پدرش هم در شهرستان است و طولانی مدت هم را می بینند.البته مشکل خانوادگی و صدماتی هم قبلا این بچه داشه که در آن بی تاثیر نبوده.وقتی سرکار میرم او را نزد مادرم میگذارم.نیازمند راهنمایی شما هستم.براش خیلی نگرانم کمکم کنید؟
  پاسخ آذر 18, 1395 at 7:35 ق.ظ
  • م روانشناس
   با توجه به علائمی که ذکر کدید به احتمال زیاد کودک شما از اضطراب جدایی رنج می برد. با این وجود برچسب زدن بدون بررسی دقیق تر علائم کودک کار بالینی و درستی نیست و حتما به یک روان شناس مراجعه کنید تا علائم دقیق تر بررسی شوند. در صورت وجود این مسئله جای نگرانی وجود ندارد. با اجرای برخی روش های درمانی روی کودک و اموزش دادن لازم به والدین علائم رفع خواهند شد. پس در اولین فرصت پیگیری کنید.
   پاسخ آذر 19, 1395 at 10:26 ق.ظ
 9. ali
  سلام دوست عزیز.بهترین راهکار برای شما این هست که در زمانی که از شما جداست در محلی باشد که به آن علاقه دارد.یک جایی مثل مهد کودک.
  پاسخ آذر 21, 1395 at 6:37 ق.ظ
 10. نغمه
  خب با توجه به این که خیلی به من وابسته است چطور میتونم اونو به مهد رفتن راضی کنم؟
  پاسخ آذر 21, 1395 at 7:24 ق.ظ
 11. ali
  بهترین عملکرد این هست که شما ، فرزندتان را برای دیدن بازی بچه ها به مهد کودک ببرید.تا شرایط بازی اونها رو ببینه بعد از چند روزی که فرزند شما تشنه ی بازی با کودکان شد با او صحبت کنید و بگویید من میتوانم زمانی که سر کار میرم شما رو پیش بچه ها بیارم تا با اینها و مربی ها بازی کنی.یا این شرایط می توانید زمانی که سرکار هستید فرزندتان را به مهد ببرید.
  پاسخ آذر 21, 1395 at 9:04 ق.ظ
 12. شب تاب
  سلام کودک 4 ساله ام به شدت هیجانی و استرسی است.بلند حرف میزنه باعث آزار خواهراش میشه.جدیدا نگران پیر شدن ماست و میگه پیر بشید بینیتون دراز میشه.هیولا میشید.برای هر کاری گریه میکنه.در صورتی که بارها بهش گفتم تو بزرگ شدی لزومی به گریه نیست خواسته ها تو بگو مامان من اینو میخوام.از یه نوزادم بیشتر گریه مینه.نگرانشم خیلی ضعیف شده
  پاسخ آذر 24, 1395 at 2:57 ب.ظ
  • مژگان ن
   با سلام.. با توجه به علائمی که ذکر کردید احتمالا فرزندتان کمی دلبستگی نا ایمن دارد که این امر منجر به رفتارهای ضد و نقیض و ترس از دست دادن می شود. این حس ناامنی که ریشه در سنین پایین تر کودک دارد ممکن است به مشکلات بزرگتری در اینده و حتی روابط نزدیک تبدیل شود. گام مهم و اول در این زمینه ایجاد حس امنیت در ارتباط خودتان با کودک است. ز قبیل استفاده از روش های تقویتی درست و قابل پیش بینی بودن در فرزندپروری. برای تمامی این نکات مطالب لازم را با سرچ کردن در این سایت می توانید بیابید برای مثال به این مقالات مراجعه کنید: راهنمای ارتباط والد-کودک درباره دلبستگی کودک برای کسب نتایج بهتر حتما به مشاوران مرکز مراجعه نمایید.
   پاسخ آذر 28, 1395 at 10:31 ق.ظ
 13. مرحمت
  سلام.خوب این سوالاتی که میکنه مشخصه اطرافش از این حرفا زده میشه.از یه جایی میشنوه اینارو.یا تو تی وی می بینه و تو ذهنش ثبت میشه.ممکنه افرادی که پیر شدنو اطرافش میبینه شاید یه اخمی بهش کردن یا یه چشم غره ای رفتن حالا اینم فکر میکنه آدمای پیر هیولان
  پاسخ آذر 25, 1395 at 5:56 ب.ظ
 14. دریا جون
  سلام دختر 4 ساله من میل زیادی به بازی در کوچه دارد.دختر ها و پسرهای هم سن خودش در کوچه هستند که با هم بازی می کنند.تقریبا دو ماه هست که به او اجازه بازی در کوچه می دهم .چند وقت هست که متوجه شدم بچه های کوچه بددهن هستند و مدام دعوا می کنند.و متاسفانه مادرهایشان هم در این راه همراهشان هستند.یعنی جلوی مادرهایشان حرف زشت می زنند و دعوا می کنند. و حتی گاهی دعوابشان با مادرهایشان هم میرسد.دختر من تا به حال هیچ حرف زشتی نزده اما مطمئنم در این دو ماه این جور حرف ها را شنیده.دخترم در خانه با برادر یک و نیم ساله اش بازی می کند اما زود خسته می شود.بچه ها کوچه اکثرا دوستش دارند و چون بد دهن نیست اهل قهر کردن نیست باهاش دوست هستند.اما حتی در حضور خودم هم ممکن است عصبانی بشند و حرف زشتی برنند حتی امروز یکی از آنها به دخترم میگفت فکر کردی من از مامانت میترسم کوتوله؟ میخواستم بدونم اولا اصلا بازی بچه ها در کوچه درست است؟ دوما دختر من خیلی دیر جوش است و تازه با اینها اخت شده اگر او را از رفتن به کوچه محروم کنم چه جایگزین دیگری برای او پیدا کنم. و چگونه از او بخواهم که به کوچه نرود؟چون دخترم روابط اجتماعی پایینی دارد و من از عمد به خاطر اینکه وارد جمع شود او را به کوچه بردم.و سوال آخرم این است که با توجه به سن دخترم آیا اشکالی دارد که دخترم با پسر ها هم بازی می کند؟
  پاسخ دی 4, 1395 at 5:02 ب.ظ
 15. ستیلا
  من یه مادرم اصلا موافق تو کوچه بازی کردن بچه ها نیستم.براش برنامه ریزی کن.تمام خانه های سلامت اتاق بازی دارن میتونید با پرداخت هزینه کم دخترتون رو به این مکان ها ببرید برای بازی.خودتون هم با خیال راحت به کارهاتون برسید.مساجد هم کلاس های خوبی برای بچه ها دارن.شما باید مادر جوانی باشید خودتون بچه ها رو سرگرم کنید.باهاش خاله بازی کنید .اینجوری میتونید تو بازی باهاش درس زندگی کردن در آینده رو بهش یاد بدین.مثلا بگین من مهمونم حالا شما باید بری چای و میوه بیاری .بچه های خیلی از نکات رو در همین بازی ها یاد میگرن.
  پاسخ دی 5, 1395 at 2:11 ب.ظ
 16. الهه
  متاسفانه الان جامعه ما جوری شده که خیلی بچه ها رو نمیتونیم آزاد بگذاریم در کوچه بازی کنن میتونی در جمع های مهمانی بچه شونو وارد گروه اینطوری میتونی کنین کلاس های ژیمیناستیک ببین کلاس نقاشی سفال و موسیقی کودکان اینطور میتونین خلا اجتماعی بودن کودک را کم بکنین.
  پاسخ دی 5, 1395 at 2:21 ب.ظ
 17. ناشناس
  جایگزینش میتونید ببرید پارک کلی وسایل بازی هم هست.کوچه خطرناک هم هست.ماشین میاد موتور میاد.میتونید به دخترتون بسپارید که با بهترین دوست هاش مثلا دو سه تا دختر هم سن خودش بیان داخل خونه و خاله بازی کنند.یه
  پاسخ دی 5, 1395 at 2:24 ب.ظ
 18. سامان
  به نظر من ما والدین کودکان چه بخواهیم چه نخواهیم کودکمون توی سن 3 سالگی به بعد میل زیادی به همسالان خوودش پیدا میکنه.میل به بازی و گفتگو و کشف رازهای جدید.به نظر من با در نظر گرفتن این نیاز و کنترل صحیح و نه سختگیرانه میشه این نیاز رو کنترل و به روش صحیح حتی به کودک کمک کرد.ما چه بخواهیم و چه نخواهیم کودکان یه جایی باید با همسالان خودش برخورد داشته باشه و اونها معاشرت کنه پس چه بهتر که این معاشرت با کنترل خودمون باشه نه بعد ها با فرار و اجبار
  پاسخ دی 5, 1395 at 2:27 ب.ظ
 19. pari
  بچه ها یه داداش 4 ساله دارم که به طرز فجیعی اذیت میکنه و لجبازی میکنه تازه فحشم میده ولی هوشش خیلی بالاست برامون اعصاب نذاشته باید چیکار کنم و چه رفتاری باهاش داشته باشم از هیچ چیز و هیچ کس نمیترسه
  پاسخ دی 11, 1395 at 6:52 ق.ظ
 20. reepaa
  سلام بچه است دیگه بزار عشق و حالش و بکنه چند سال دیگه شروع کن به تربیتش فعلا زوده راجب فحش دادنشم یا حرف گوش نکردن باید بهش نزدیک بشی تو همه کارا پیشش باشی تا بهت اعتماد کنه.اونجوری میتونی کنترلش کنی.
  پاسخ دی 12, 1395 at 7:46 ق.ظ
 21. زهرا صالحی
  در اکثر موارد نشونه هایی از بیش فعالی در بچه های امروزی هست.و در مشاوره های کودکی که با توجه به نوع شخصیت و اخلاق بررسی میشه با رفتار درمانی این مشکلات حل و فصل میشه.
  پاسخ دی 12, 1395 at 8:13 ق.ظ
 22. میترا
  به نظر من باید رفتار درمانی کرد.شما نباید باهاش لجبازی کنید یا دعواش کنید یا مجبورش کنید که ساکت و منظم بشینه سرجاشو شیطونی نکنه.فحش دادن رو هم بلاخره از خودش یاد نگرفته حتما یا خانواده یا دوستای بچه جلوش فحش دادن و اونم یاد گرفته .به هرحال وقتی فحش میده شما نباید دعواش کنید و باهاش لج کنید.به نظرم بهتره رفتارتون تنبیهش کنید.روانشناس اطفال خیلی جالب هست .اگه بتونید کتابی راجبش پیدا کنید و مطالعه کنید خیلی بهتون کمک کننده هست.
  پاسخ دی 13, 1395 at 10:43 ق.ظ
 23. سلام من یه دختر 4 ساله دارم که خیلی به طرز برخورد دیگران باخودش حساسه.و از همه توقع داره که بهش لبخند بزنن و کسی ازش ناراحت نباشه.اگر تو خونه کاری کنه و من ازش ناراحت بشم مدام میگه مامان بخند.خیلی دختر با مسئولیت عاقل و آرومیه.ولی اینکارش واقعا آزار دهنده است.براش خیلی نگرانم.بچه های دیگه هم سنش تو بازی میزننش ولی این حتی از خودش دفاعم نمیکنه.من خودم ادمی هستم که خیلی حواسم به کارای بچه هست و مدام بهش میگم این کار درست نیست یا این کار درسته.عذاب وجدان دارم و فکر میکنم به خاطر رفتار من اینجوری شده
  پاسخ دی 17, 1395 at 8:47 ب.ظ
 24. با کوچکترین حرفی که بهش میزنم گریه میکنه.از کلمه ببخشید خیلی استفاده میکنه.هرجایی که باشیم خونه هرکسی یا باهرکسی که بازی کنه حواسش هست که اون طرف ازش ناراحت نباشه و هی بهش میگه بخند.تو بازی با بچه های دیگه سریع از حق خودش میگذره تا طرف مقابل ناراحت نشه.
  پاسخ دی 17, 1395 at 8:53 ب.ظ
 25. samane
  سلام من نمیدونم باید از چه سنی به دخترم زبان خارجه یاد بدم کمی تحقیق کردم متخصصان نظرات مختلفی داده بودن بعضیها گفتن قبل از سه سالگی باید همزمان با آموزش زبان مادری زبان خارجی رو هم آموزش داد بعضیها گفتن از 3 تا 4 سال.اکثرا زیر 7 سال رو تایید کردن که بهترین سنه.و بعضیها هم کلا مخالف بودن و نظرشون این بود کودک تا زبان مادریشو کامل یاد نگرفته نباید زبان خارجی یا زبان دوم رو بهش آموزش داد چون باعث تداخل یادگیری میشه و کودک رو دچار مشکل زبان مادری میکنه.اگه کسی تجربه داره بگه.
  پاسخ دی 18, 1395 at 6:45 ق.ظ
 26. میترا
  با اطمینان بهتون بگم که آموزش زبان دوم باید ، بعد از یادگیری کامل زبان اول صورت بگیره یعنی از کلاس دوم به بعد هر زمان که تونستید بله تو سن سه سالگی یا قبل اوت یادگیری لغت خیلی خیلی سریع اتفاق می افتد و باعث هیجان خانواده ها میشه ولی با اطمینان بهتون میگم که هیچ فایده ای نداره به بچه فشار نیارید و وقتی خوندن و نوشتن رو کامل یاد گرفت با خیال راحت بزاریدش کلاس زبان مالمه و قواعد رو با علم و آگاهی هر چه تمام تر آموزش ببینه نه صرفا لغت و مکالمه های ساده که خانواده ها هم میتونن به بچه یاد بدن.
  پاسخ دی 18, 1395 at 6:59 ق.ظ
 27. زهرا
  سلام پسر خواهرمن چهار سالشه وقتی میخواد از پله بالا بره حتما از دیوار یا نرده ها میگیره ، با دوچرخه ای که چرخ های کمکی داره بازی میکنه،با ماشین های کنترلی بازی میکنه اما به خود ماشین دست نمیزنه یعنی تقریبا از اینجور اسباب بازی ها میترسه من خیلی نگرانشم به نظرتون خواهرزادم اظطراب داره؟؟؟؟خواهش میکنم زود جواب بدید
  پاسخ دی 26, 1395 at 4:23 ب.ظ
 28. سلام .دختر من 4سالشه .وبه تازگی مهد گذاشتمش ولی اصلا حرف مربیهای مهد گوش نمیده وکار خودشو میکنه .به نظرتون چحوری میتونم بهش بفهمون که باید حرف مربیشو گوش کنه وقانون مند باشه .ممنون میشم جوابمو بدید وراهنماییم کنید .
  پاسخ بهمن 13, 1395 at 2:04 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. انتظار تبعیت از یک کودک چهار ساله کمی خارج از توان اوست و بعلاوه افراد بزرگسال در میزان تابعیت کودک نقش مهمی دارند. اگر مربیان مهد توانایی لازم را برای جلب توجه کودک داشته باشند می توانند رفتار کودک را شکل بدهند. بعلاوه توجه داشته باشید اموزش و تربیت کودک اگر مبتنی بر تبعیت، قانون مندی و پیروی محض باشد احساس مسئولیت و حق انتخاب و استقلال را از کودک می گیرد و بر اعتماد به نفس وی تاثیر منفی دارد.
   پاسخ بهمن 14, 1395 at 9:10 ب.ظ
 29. سروش
  سلام پسر چهار ساله من خیلی کم حوصله است بی طاقته همش ازممیخواد باهاش بازی کنم و اگه نتونم به ندرت شاید دو دقیقه با خودش بازی میکنه و بعد شروع به خورد کردن اعصاب منمیکنه منو میزنه بهانه میگیره و نق نق زیادی میزنه خیلی دوستش دارم و این بی حس و حالیش اعصابمو خورد میکنه احساس میکنم داره عمرشوتلف میکنه بدون اینکه چیری یادبگیره
  پاسخ بهمن 21, 1395 at 12:34 ب.ظ
 30. سروشه
  سلام متاسفم فکر نمیکردم موفق بشم پیاممو بفرستم. الان که دیدم پیامم رسیده خیلی خوشحالم از صمیم قلب ممنونم بخاطر همه زحماتتون من دو فرزند دارم یه پسر چهار ساله یه دختر یکساله پسرم کلا ادم بسیار محتاط و ارومه که به ندرت شیطنتهای خطر ناک میکنه مشکل اصلی من دقیقا اینه که وقتی میبینم بچه ام با خودش بازی نمیکنه و من وقت ندارم باهاش به واسطه وجود خواهرش و مسولیتهای خونه بازی کنم اون ساعتها روی مبل میشینه و تی وی نگاه میکنه یا اگه تی وی رو خاموش کنم تبلت برمیداره اما نهایتا یک ساعت بازی میکنه و بعد به دست و پام میپیچه که بیا بازی من شدیدا دوچار استیصال دربازی کردن با اون هستم خسته ام از اینکه میبینم فرزندم بهترین زمان عمرش رو پای تی وی و تبلت هدر میده خیلی زحمت میکشم تا بتونم از این وسایل جداش کنم اما ... خودم اصلارتی وی دوست ندارم به ندرت نگاه میکنم اما پدرش شدیدا عاشق تی ویه رابطه منو پدرش و اونو هرش و منو خواهرش خیلی خوبه اما خیلی نگران ارتباطم با پسرمم کمکمکنید لطفاواقعا احساس میکنم مادر بدی هستم و این موضوع منوناامید و افسرده کرده ضمنا منو هم میزنه
  پاسخ بهمن 21, 1395 at 1:21 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام گوشی موبایل و تبلت و سایر لوازم الکترونیکی همان طور که خودتان می دانید برای کودک شما فواید چندانی به همراه نخواهند داشت چه بسا وی را از پرورش برخی مهارت ها باز می دارند. بنابراین باید در مدیریت زمان بازی فرزند خود با این دستگاه ها تلاش کنید. اگر نمی توانید مدیریت کنید مثلا روزی نیم ساعت، پس به صورت کامل آن را حذف کنید، کودک چند روزی بی قراری می کند اما به مرور کنار می آید اصلا نگران نباشید. در مورد تی وی هم روزی یک الی دو ساعت تماشای تلویزیون برای کودکان توصیه می شود و بیشتر از ان در واقع مناسب نمی باشد. علاوه بر این بهتر است محتوایی که کودک مشاهده می کند مناسب سن وی باشد نه برنامه ای که پدرش یا شما تماشا می کنید. برای بازی کردن هم اگر بتوانید روزانه برنامه ای مشخص و زمان مشخص بگذارید نتیجه خواهید گرفت. مثلا روزی نیم ساعت و بعد از آن بدون پرخشاگری و با لحنی ارام و قاطع بگویید که دوست دارید بازی کنید اما کار دارید. چند روز که این کار را تکرار کنید فرزند شما عادت می کند.
   پاسخ بهمن 22, 1395 at 9:38 ب.ظ
 31. فاطمه
  سلام پسر چهارساله ایی دارم که کامل نمیتونه حرف بزنه.و رفتارش به سن چهارساله نمیخوره.رفتارهای عجیب داره.بیش از حد شلوغه.و وقتی من حرف میزنم و چیزی رو توضیح میدم کامل متوجه نمیشه.خاهش میکنم راهنمایی کنید واقعا کلافه شدم.ایا گفتار درمانی ببرم یا پیش یه روانپزشک؟؟؟؟؟
  پاسخ بهمن 25, 1395 at 8:33 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. برای اینکه بتوانیم بهتر به شما کمک کنیم بهتر است جزئی تر توضیح دهید. اینکه کامل نمی تونه حرف بزنه خیلی تعاریف متعدی را در بر می گیرد. مثلا ملات را کامل نمی گوید یا بعضی کلمات را. یا اینکه نمی تواند منظور خود را و یا چند کلمه محدود را بلد هست. تمامی اینها با یکدیگر متفاوت هستند. رفتارهای عجیب هم تعریف خود را دارند که باید مورد مشاهده و بررسی قرار گیرند. منظور شما از رفتارهای عجیب چیست؟ و البته توجه داشته باشید گاهی رفتارهایی که از نظر والدین عجیب به نظر می رسند در ملاک های تشخیصی ما اختلال به حساب نمی آیند. بنابراین جزئیات بیشتر را در اختیار ما قرار دهید. حتما در اولین فرصت به یک روان شناس مراجعه نمایید و وی بر اساس تشخیصی که می گذارد شما را به متخصص مورد نظر ارجاع خواهد داد مثلا گفتاردرمانی یا روان پزشک در صورت نیاز. با شماره های زیر جهت گرفتن وقت تماس بگیرید: ۲۲۶۸۹۵۵۸ ۲۲۳۵۴۲۸۲ ۸۸۴۲۲۴۹۵
   پاسخ بهمن 26, 1395 at 10:12 ق.ظ
 32. فاطمه
  ممنون از راهنماییتون.جمله بندی نمیتونه بکنه.دوسه تا جمله بلده.سه کلمه رو کنار هم میزاره و میگه.دامنه کلماتی کا بلده خیلی محدوده.منظور از رفتار عجیب هم اینه که بیش از حد شلوغه.مثلل کاغذ دیواری اتاقشو که تازه زدیم با ناخنش کنده.فهمو درکش پایینه نسبت به سنش.و بعضی از حرفای مارو متوجه میشه
  پاسخ بهمن 29, 1395 at 12:49 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   فاطمه عزیز با این نشانه ها که میگین احتمال یک تاخیر رشدی وجود داره و تشخیص احتمالی اختلال طیف اوتیسم به شکل خفیف آن یعنی آسپرگر هست. می تونی از میزان تماس چشمی فرزندت بگی؟ و اینکه ایا رفتارهای تکراری و کلیشه ای هم داره؟ برقراری ارتباط با تو و پدرش چه جوری هست؟ و ایا این علائم از نوزادی هم بوده؟ مثلا عدم برقراری ارتباط چشمی و عدم پاسخدهی به نشانه های محیطی از نوزادی وجود داشتند ؟
   پاسخ بهمن 30, 1395 at 6:23 ب.ظ
   • فاطمه
    خیلی ممنون از پاسخ شما.با پدرش خیلی رابطه ی خوبی داره.در زمان نوزادی خیلی بچه ی اروم و خنده رویی بود.اصلا گریه نمیکرد.ارتباط چشمی برقرار میکنه.از بچگی و الان هم هروقت باهاش حرف میزنیم باید به چشماشم نگاه کنم.حتی اگه نگاه نکنم میگه به من نگاه کن.از لحاظ ارتباط چشمی هیچ مشکلی نداره.ناگفته نماند که من خودم کارمند هستم و پسرم رو تا ظهر خونه ی مادرم میگذارم.ما خودمون به این نتیجه رسیدیم که کوتاهی از خود ما بوده در مورد حرف زدنش
    پاسخ اسفند 22, 1395 at 6:23 ب.ظ
    • روانشناس کودک
     با سلام.. ممکنه همین طور باشه که می فرمایین. به هر حال به یک متخصص مراجعه کنید که کودک را از نزدیک نیز مشاهده نماید.
     پاسخ اسفند 27, 1395 at 7:38 ب.ظ
 33. مهنوش
  مشاورین محترم. سلام ضمن تشکر عمیق از راهنمایی هایتان سوالی در خصوص فرزند چهار ساله ام دارم - میخوام بدونم با پسر م که اغلب تنبله و بی حوصله و اگر کاری بهش محول میشه نشنیده میگیره و انجام نمیده یا به اکراه انجام میده حتی امور شخصی خودش مثل شلوار پوشیدن و... با زور انجام میده باید چکار کنم کلاس ورزش گذاشتم خیلی اونجا خوبه اما تو خونه نه تنبله دایم غر میزنه حوصله ام سر رفته اینقدر این حرف رو میزنه که من عذاب وجدان میگیرم که نکنه من مادر بدی هستم تنبلی تا اونجا که وقتی باهاش بازی میکنم وقتی به خودم میام میبینم من دارم با خودم بازی میکنم و اون فقط داره نگاه میکنه و برای اینکه من نرم از پیشش فقط یه ماشین دستش میگیره و میگه سلام دوستم -دوم اینکه کلا بچه کنجکاوی نیست اما یاد گیریش خوبه خیلی دلم میخواد بدنم ایا باهوشه یا نه -سوم اینکه مشکل دوست یابی داره دایم میگه مامان چرا هیچکی با من دوست نمیشه و من نمیدونم چکار کنم و چی بهش بگم چون در عمل هم تقریبا همینطوره نمیدنم چرا
  پاسخ بهمن 29, 1395 at 11:16 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام ممنونیم از حسن نظر شما. با توجه به انچه فرمودین پسر شما کمی اضطراب و ناایمنی را تجربه می کند و همین روی اعتماد به نفسش هم تاثیر گذاشته. و حتی منفی کاری و انجام ندادن کارها. به این نکات توجه داشته باشید: اولا: انجام ندادن کاری و یا تنبلی کردن کمی در این سنین عادی است و بچه ها احساس مسئولیت کمی دارند. برای افزایش بهره وری کودک سعی کنید به کودک حق انتخاب بدهید تا احساس استقلال و کنترل بیشتری داشته باشد و خودش خلاقانه اداره امور و بازی را به عهده بگیرد. دوم: غر زدن برای خوصله سر رفتن عادی است اما روی خلاقیت وی کار کنید تا بتواند ساعاتش را مفرح بگذراند و بازی های خلاقانه انجام دهد نه اینکه شما به وی پیشنهاد بازی یا طرح آن را بدهید. سوم: برای آگاهی از هوش کودک حتما باید تست های معتبر از جمله وکسلر را در مراکز مشاوره بدهد. چهارم: مشکل دوست یابی ناشی از اعتماد به نفس کودک و عدم قاطعیت است که باید روی این مهارت ها کار شود.
   پاسخ اسفند 2, 1395 at 9:26 ق.ظ
 34. افسانه
  سلام پسری دارم 4 ساله مدت یک ساله که از پوشک گرفتمش ولی هنوز دستشویشو نمیگه و تو شلوارش خرابکاری میکنه با اینکه همه چیز میدونه و ما هم روشهای زیادی امتحان کردیم حتی جایزه تعیین کردیم باز دستشوییش نمیگه.برای دفع مدفوع معمولا میره یه گوشه ای مثل زیر میز قایم میشه البته بعضی مواقع هم که دلش میخواد میگه .به نظر تنبلی میکنه .تک فرزنده.لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون.
  پاسخ اسفند 7, 1395 at 11:57 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام، به احتمال زیاد با توجه به آنچه ذکر کردید کودک شما در مورد مسئله دستشویی رفتن کمی لجبازی می کند و در واقع با این کار مخالفت خود را با شما اعلام می کند. تا انجا که می توانید کودک را کمتر سرزنش کنید و بیشتر به او مسئولیت و استقلال دهید. به وی حق انتخاب دهید. اگر زیاد جلوی کودک را بگیرید هنگامی که از وی کاری می خواهید مثل گفتن دستشویی کمتر فرمانبرداری می کند. هم چنین پاداش تعیین کردن گاهی نتیجه عکس می دهد. و اغلب کودک شرطی می شود. بهتر است رفتار را کلامی تشویق کنید و هر زمان که کودک تلاشی در جهت اداب دستشویی رفتن دارد وی را با کلام تشویق نمایید.
   پاسخ اسفند 9, 1395 at 8:34 ق.ظ
 35. مریم افغم
  سلام پسرم ۴ سالشه یه مدته وقتی من و پدرش راجع به مسایل جدی جلوش حرف میزنیم به محض اینکه یه کم صدامون میر بالا بغض و هق هق میکنه میلرزه و گریه میکنه میگه حرف نزنین تا ما ساکت بشیم بعد هم میگیم چرا ناراحت شدی میگه چون شما دعوا میکردین هرچه میگیم نه میگه دیگه نمی خوام راجع بهش صحبت کنیم اگه ادامه بدیم هم دوباره گریه میکنه ، جوری شده که ما دیگه نمی تونیم حرف بزنیم
  پاسخ اسفند 9, 1395 at 12:45 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... فرزند شما در اولین بحث شما کمی ترسیده است و واکنش نشان داده است. در ادامه هنگامی که دریافته با گریه کردنش می تواند رفتار شما را کنترل کند و حتی خاموش کند لذت می برد و سعی می کند از این طریق روی شما و محیط تاثیر بگذارد. برای از بین بردن این حالت باید به رفتار گریه کردن کودک در این زمان های بی توجهی کنید و با یک بحث مسالمت امیز با همسرتان نشان دهید که اتفاقی قرار نیست بیفتد بدون انکه کلامی توضیح دهید بگذارید کودک خودش پایان بحث را ببیند. به هیچ کدام از رفتارهای کودک واکنشی نشان ندهید. انقدر که خودش ساکت شود و به مرور در می یابد که این رفتارها تاثیری بر شما ندارد.
   پاسخ اسفند 10, 1395 at 11:59 ق.ظ
 36. مامان امیر و آوا
  با سلام خدمت شما کودک پسر من چهار سال و سه ماه است خیلی شخصیت ارامی دارد بیشتر صلح طلبه و در مقابل کسانی که او را آزار میدن هیچ عکس العملی نشون نمیده کلا دعوایی نیست خیلی فرمانبرداره به ندرت به خواسته های من نه میگه و من اصلا دوست ندارم اینطور باشه اما هست من تا به حال حتی یه بار هم نزدمش البته بوده لحظاتی که منو کلافه کرده ااما بازم من تحمل کردم خیلی دلش میخواد کاراته یاد بگیره و همیشه دوست داره رهبر باشه چند وقت پیش با بچه ایی تو پارک اشنا شد که یه عده بچه دیگه ازش اطاعت میکردن و هر کار اون میگفت میکردن پسرم عین بچه جوجه که مامانش رو دیده باشه افتاده بود دنبالش و اطاعت میکرد وقتی از پارک اومدیم خونه میگفت مامان من اسمم باربده ‍«اسم اون پسره»و اصرار داشت باربد صداش کنیم نمیدونم اعتماد به نفس ندارخ چراخیلی سعی میکنم بهش اعتماد بدم اما باور نمیکنه حتی معلمهاش هم کلی ازش تعریف میکنن اما اعتماد به نفسش بالا نمیره نمیدونم چرا کمکم کنید لطفا بگید چکار کنم بچه ام بهتر بشه واینقدر مطیع همه نباشه
  پاسخ اردیبهشت 4, 1396 at 8:40 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلامو این رفتارها نشون میده که پسرتون با احتمال متوسط شخصیت وابسته داره و برای راضی نگه داشتن بقیه هر کاری می کنه. این مسئله می تونه دلائل متفاوتی داشته باشه حتی مقایسه های ناخواسته ای که وجود داشته و یا پتانسیل و ضخیت ذاتی خود کودک. گاهی یک تجربه و یا ترس گذرا هم ممکنه این رفتارها رو ایجاد کنه. برای گرفتن نتیجه بهتر و راهکارهای درست بهتره باربد خودش از نزدیک با روان شناس برخورد داشته باشه و مخصوصا بازی درمانی خیلی به این روند کمک می کنه.
   پاسخ خرداد 18, 1396 at 9:06 ب.ظ
 37. يزداني
  سلام يه پسر چهار ساله دارم كه در مورد خوردن حريص هست با اينكه هر چي بخواد براش فراهم ميكنيم در مورد غذا و تنقلات حريص هست جوري رفتار ميكنه كه انگار تو خونمون هيچي براي خوردن پيدا نميشه ازين رفتارش به شدت اذيت ميشيم و مشكل ديگه اي كه داره مدام سر خواهر دو ساله اش فرياد ميزنه و حتي خيلي وقتا كتكش ميزنه پسرم بخاطر شغل همسرم دو هفته پدرشو نميبينه ممكنه رفتارهاش بخاطر دوري از پدرش باشه؟
  پاسخ اردیبهشت 11, 1396 at 10:09 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این قبیل رفتارها نشان دهنده اضطراب کودکتون هست که میت ونه در اثر حسادت و یا مسائل جانبی دیگه توی فرزندپروری و ... تحریک بشه. حتما و باید اضطراب برطرف بشه. دلائل متعددی منجر به این حالت میشن شاید هم دوری از پدر باعث بشه اما فراموش نکنید که رفتار خود شما هم مهمه و ارتباط باید درست بشه. حضوری به روان شناس مراجعه کنید.
   پاسخ اردیبهشت 18, 1396 at 1:57 ب.ظ
 38. سروشه
  سلام بر شمالطفا کمکم کنید من مادر امیر هستم دو هفته پیش برای زیارت امام رضا عازم شدیم در بجنورد حال مادر شوهرم بد شد و خونریزی کرد ما در این سفربحران های زیادی داشتیم از همه بدتر زلزله بود که از وحشت غبضه روح شدیم مادر شوهرم در بجنورد فوت کرد و مایه تصادف هم داشتیم که االبته خسارت جانی نداشت اما پسرم از وقتی برگشتیم وسواس گرفته و من در شرایط روحی خیلی بدی هستم از همه جا میترسم و اینوحشت روپسرمم حس میکنه البتهدخترمم کوچکه اما اونم یه لحظه ازم جدا نمیشه کمکم کنید داریم روانی میشیم اصلا نمیدونم باید چکار کنم گیجم گنگم تا صبح از ترس زلزله نمیتونم بخوابم پسرم از هر صدایی میترسه و یک لحظه ازم جدا نمیشه چکار کنم خواهش میکنم عاجزانه راهنماییم کنید من به کمک احتیاج دارم نمیخوام پسرم وسواسی بشه خودم وسواس داشتم با بدبختی کنار گذاشتم نمیخوام بلای من سرش بیاد به دادم برسید باید ذکر کنم از زلزله خیلی ترسید خیلی چون منمترسیدم و پسرو دخترم هردو بغل من بودن من هنوز خودم حالم بده تا صبح از ترس زلزلهنمیخوابم تا وقتی که بیهوش میشم تو رختخواب بداذمون برسید اوضاع خونه بهم خورده زندگیم قاطی شده
  پاسخ خرداد 9, 1396 at 8:39 ب.ظ
 39. سروشه مادر امیر
  سلام بر شمالطفا کمکم کنید من مادر امیر هستم دو هفته پیش برای زیارت امام رضا عازم شدیم در بجنورد حال مادر شوهرم بد شد و خونریزی کرد ما در این سفربحران های زیادی داشتیم از همه بدتر زلزله بود که از وحشت غبضه روح شدیم مادر شوهرم در بجنورد فوت کرد و مایه تصادف هم داشتیم که االبته خسارت جانی نداشت اما پسرم از وقتی برگشتیم وسواس گرفته و من در شرایط روحی خیلی بدی هستم از همه جا میترسم و اینوحشت روپسرمم حس میکنه البتهدخترمم کوچکه اما اونم یه لحظه ازم جدا نمیشه کمکم کنید داریم روانی میشیم اصلا نمیدونم باید چکار کنم گیجم گنگم تا صبح از ترس زلزله نمیتونم بخوابم پسرم از هر صدایی میترسه و یک لحظه ازم جدا نمیشه چکار کنم خواهش میکنم عاجزانه راهنماییم کنید من به کمک احتیاج دارم نمیخوام پسرم وسواسی بشه خودم وسواس داشتم با بدبختی کنار گذاشتم نمیخوام بلای من سرش بیاد به دادم برسید باید ذکر کنم از زلزله خیلی ترسید خیلی چون منمترسیدم و پسرو دخترم هردو بغل من بودن من هنوز خودم حالم بده تا صبح از ترس زلزلهنمیخوابم تا وقتی که بیهوش میشم تو رختخواب بداذمون برسید اوضاع خونه بهم خورده زندگیم قاطی شده
  پاسخ خرداد 9, 1396 at 8:46 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام مادر امیر. با توجه به نکاتی که ذکر کردی و علائمی که هست حتما باید حضوری به روان شناس مراجعه کنی تا بهترین کمک رو دریافت کنی. چون هم خودت هم بچه ها دچار اختلال استرس پس از سانحه شدید و اصلا جای نگرانی نداره با درمان درست نتیجه می گیرید.
   پاسخ خرداد 18, 1396 at 8:48 ب.ظ
 40. Arshia
  سلام پسر چهار ساله ای باهوش و فکر بالاتر از سنش! بسیار خوش طبع و شوخ من و مادرش کارمند هستیم و از شش ماهگی نزد مادربزرگش و گاها مهد سپری کرده گاها که به همراه خودم بتونم و ببرمش اداره مدام شلوارمو میچسبه هر چی توضیح میدم عزیزم بشین من هستم اما قبول نمیکنه متاسفانه بارها عصبی شدم و سرش داد زدم و کتکش زدم اما در کل باهاش خیلی مهربونم،شبها براش داستان میگم،هر خریدی داشته باشه و کلا بتونم با خودمه به شکلی که نبود مادرش براش مهم نیست در منزل هیچ مشاجره ای نداریم در کل ترسو از اینکه جاش میزاریم و مهم اینکه از وسایل بازی پارک میترسه جز سرسره و تاپ و توپ و مهمتر از همه به محض اینکه درگیر بشه با همسنش بجای دفاع گریه میکنه که خیلی خیلی خیلی ناراحتم میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون از وقتی که میزارید.
  پاسخ خرداد 16, 1396 at 8:43 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. به نظر می رسد کودک اضطراب جدایی داره و احتمالا ناشی از ارتباط ناایمن باشه مخصوصا با مادر. ایا کابوس شبانه هم داره؟ و اینکه ترس از دست دادن شما و مادرش رو داره یا نه؟
   پاسخ تیر 6, 1396 at 12:34 ب.ظ
 41. مریم
  با سلا م دختری 3 سال و نیمه دارم که به تازگی خوش رو به جای پسر عمه اش که یک ساله است میذاره مثلا وقتی میخواد غذا بخوره میگخ به محمد بگو غذا بخوره یا مثلا منو میزنه و میگه محمد داره مامانشو میزنه حتی بعضی از حرکات اونو هم تکرار میکنه اسباب بازی هاش رو هم به هیچکس نمیده حتی اسباب بازی های دیگران رو هم میگیره و میگه مال خودشه خیلی جیغ میزنه خیلی هم بد غذاست چون منسر کار میرم همیشه خودم رو سرزنش میکنم که احتمالا این رفتار هاش به خاطر اینه که پیشش نیستن لطفا کمک کنین ممنون
  پاسخ خرداد 29, 1396 at 3:03 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این رفتار کودک واکنشی واپس گرانه هست و نشون میده کودک اضطراب دارد و نیاز به توجه فراوان. بعلاوه عزت نفس پایینی داره. البته این ها می تونه تشخیص اولیه وسطحی باشه چون موارد دیگه هم باید ویزیت بشن. بهر حال همسان سازی با یک کودک کوچکتر نشون میده که دوست داره مثل اون توجه جلب کنه و دوسش داشته باشن. اگر حضوری به روان شناس مراجعه کنید راهکارهایی برای بهبود وی به شما نشان خواهند داد.
   پاسخ تیر 8, 1396 at 6:52 ب.ظ
 42. فرزانه
  سلام دختر 4 ساله دارم رفتارش دیگه خستم کرده وقتی خیابون خیلی بهونه میگره و همه چیز رو میخواد اگه براش نخرم همش گریه میکنه با بچه های همسن خودش دوست نمیشه همیشه با بچه های بزرگتر از خودش بازی میکنه لطفا کمکم کنید.باهاش چطور رفتار کنم
  پاسخ تیر 27, 1396 at 9:30 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام در مورد بهانه گیری و گریه کردن حتما و اجبارا بهترین راه نادیده گرفتن رفتار کودک و انجام ندادن ان چیزی هست که کودک از طریق گریه کردن خواهان آنست. با این کار به کودک خود یاد می دهید که گریه وسیله ای برای رسیدن به خواسته ها نیست و راه های دیگری برای رسیدن به مقصود وجود دارد. فراموش هم نکنید برای موفق شدن باید مستمر باشید و با یک بار بی توجهی جوابی نمی گیرد!!! هم چنین اینکه کودک با بزرگتر از خودش بازی می کند صرفا نشانه بدی نیست اگر این فاصله خیلی زیاد باشد می تواند نشانه کمال گرایی کودک باشد ... بهر حال کودکان در چهار سالگی سازش کمتری با همسالان خود دارند.
   پاسخ مرداد 3, 1396 at 2:16 ب.ظ
 43. tasnim
  سلام من مادر یک پسر 4 ساله هستم که بسیار مغرور و لجوج است .از اینکه مجبور شود کارهایی که من به او می گویم انجام دهد بسیار متنفر است. و دوست دارد هر کاری را آن طور که خودش می خواهد انجام دهد.مثلا اگر به او بگویم پشت میز غذا بخور برعکس روی میز غذا می خورد.همیشه شیوه های تشویق و تنبیه پیشنهاد و همانند سازی و ... هر روشی که به فکرم می رسیده را امتحان کرده ام.او فقط دوست دارد حرف خودش به کرسی بنشیند.دیگر نمی دانم چه کنم. لطفا کمکم کنید
  پاسخ مرداد 4, 1396 at 3:45 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. لجبازی و منفی کاری در سن چهار سالگی امری متداول است و اگر درست رفتار کنید تعدیل می شود. باید روی کاهش سرزنش ها و انتقادهاتون کار کنید. چون این مسئله باعث تشدید لجبازی ها می شه. در مرحله بعدی باید روی بی توجهی به منفی کاری ها کار کنید. وقتی بی توجه بشین کمتر میشن. قدم بعدی هم اینه که رفتارهای مثبت رو ببینید و تشویق کنید.
   پاسخ مرداد 11, 1396 at 7:02 ب.ظ
 44. سوسن
  با سلام، دختر و پسر دوقلوی ۲۲ ماهه دارم، وقتی توی حیاط مادربزرگ میبرمشون، پسرم گلها رو میکَنه، هر چی بهش میگم گلها رو بو کن،و یا بهش "نه" میگم، و یا تنبیهش میکنم، این کار رو تکرار میکنه، میشه لطفا راهنماییم بکنین؟ نمیخوام بعد از رفتنمون، پدربزرگ بگه: چه بچه های بدی، گلهامون رو کَندن!
  پاسخ مرداد 18, 1396 at 3:26 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این خیلی انتظار بالایی هست که از کودک بیست و دو ماهه انتظار داشته باشید که با دستور شما و نه گفتن به چیزی دست نزنه، با این کار کودک لجبازی می کنه و تجریک میشه و بیشتر این کارو انجام میده. نگران حرف دیگران نباشید به این فکر کنید که با تنبیه و سرزنش کودک رو لجباز و پرخاشگرتر می کنید. در این مواقع بیشتر اوقات حواس کودک را پرت کنید به جای تذکرات مداوم.
   پاسخ مرداد 25, 1396 at 10:40 ق.ظ
   • سوسن
    خیلی ممنون از پاسختون
    پاسخ شهریور 1, 1396 at 11:58 ق.ظ
 45. ساغر
  سلام پسر بچه ای 4 ساله دارم اوایل واسه دستشویی کردن خودش میرفت و هیج مشکلی نداشتم ولی مدتی است یواشکی تو اطاق دستشویی میکنه چندبار با آرامش باهاش صحبت کردم ولی فایده نداشت بعدش دعواش کردم خیلی نگرانم چرا این رفتار نشون میده اگر چیز نگران کننده ای است لطفا راهنماییم کنید متشکرم
  پاسخ مرداد 24, 1396 at 7:47 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. خیر نگران باشید. تنها رفتار پرخاشگرانه خودتون رو باید کم کنید. کودک شما از طریق دستشویی رفتن مخفیانه در واقع به طریقی با شما لجبازی و منفی کاری می کند. بعلاوه سعی دارد نشان دهد که میتواند روی بدنش کنترل داشته باشد و در واقع حیطه ای است که می تواند استقلال خود را به همه اعلام کند. اولین قدم اینه که میزان دستورات خودتون رو کم کنید... این مسئله باعث کاهش لجبازی کودک شما می شود.
   پاسخ شهریور 2, 1396 at 7:38 ب.ظ
 46. Sahar
  سلام یه خواهر زاده دارم خیلی شیطونه و خیلی خرابکاری میکنه یعنی سره یه دیقه خونرو میترکونه حرفای زشت میزنه و دست بزنم داره امسال شمع چهار سالگیشو فوت کرد ولی در عوضش خیلی باهوشه و رفتار های بزرگونه داره خیلی مودبانه حرف میزنه اما حرفای زشتم میزنه خیلی پسر باهوشیه ولی دسته بزن داره مادر و پدرش هر دو شاغلن خواهرم از اون اول سر کار میرفت و بچشو خونه ما میذاشت ممکنه به خاطر همین باشه که این بچه این جوری شده پدرشم خیلی رفتارهای بزرگونه ازش میخواد و سر جیغ زدن و شیطنتاش دعواش میکنه گاهی اوقات تنبیه بدنیش میکنه چی کار میتونیم بکنیم؟؟؟ لطفا کمکم کنید
  پاسخ شهریور 19, 1396 at 11:27 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سحر جان این رفتارهای کودک مشخصه ناخواسته تقویت شدن.... اولا تقویت یک رفتار فقط با پاداش و تحسین نیست.. مثلا تنبیه و دعوا هم باعث تقویت رفتار منفی میشن... چون بازخورد گرفتن... دوم اینکه زمانی که کودک کمبود توجه دارد، حالا به علت مشغولیت والدین و .... و والدین تنها هنگام شیطنت کردن به کودک توجه می کنند کودک می آموزد که با این رفتارها روی دیگران تاثیر بگذارد.. به همین دلیل این رفتارها تشدید می شوند.. مثلا فحش می دهد و بقیه یا می خندند و یا دعوا می کنند یا هر واکنش دیگر اینها باعث تقویت می شوند..
   پاسخ مهر 11, 1396 at 8:16 ق.ظ
 47. پرنیان
  سلام پسرم 4 سالشه و مدام خودشو مخصوصا صورتش رو میزنه با پاهای خودم یا هر کسی که پیششه.چرا اینکار رو میکنه.چکار کنم این عادت رو ترک کنه .خیلی وقتها جوراب پامه تا نتونه دست بزنه ولی خودش جوراب رو به زور درمیاره.
  پاسخ شهریور 23, 1396 at 5:44 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام... معمولا بچه ها برای جبران تحریک حسی که بدنشون نیاز داره این کارو انجام میدن... باید روی تحریک لمسی و حسی بیشتر کودک کار کنید. ماساژ دادن و تمرین های حرکتی به بهبود این حالت ها کمک می کنند.
   پاسخ مهر 23, 1396 at 5:23 ب.ظ
 48. همیار
  سلام سن 3 تا 4 سالگی سن بیداری جنسی محسوب می شود.از سن 4 سالگی رفتارهایی مثل میل به بوشیدن ، لمس اعضای بدن، توجه به خوشگلی و ترکیب چهره دیگران در کودکان شروع میشه.همه ی این رفتار ها می تونه احساسات و هیجاناتی در کودک ایجاد کنه.پس رفتار کودکتون غیر طبیعی نیست. باید قبل از هر چیزی از حساسیت خودتون کم کنید چون موضوع رو بدتر می کنه و ممکنه حساست بالای شما اون رو به سمت انجام بیشتر این کار سوق بده . پیشنهاد میکنم زمانی که مشغول به این کار می شه سعی کنید اونو به انجام کاری که خیلی علاقه داره ، دعوت کنید تا از این رفتار دست بکشه.سرگرم شدن به کار دیگه ای که مورد علاقشه باعث میشه که اون رفتار رو فراموش کنه و ادامه نده.
  پاسخ شهریور 25, 1396 at 3:31 ب.ظ
 49. مادر افسرده
  سلام خواهش میکنم کمکم کنید ..دختری 4 ساله دارم خواهرم یک ماهه که اولین بچه ش به دنیا اومده تو این یک ماه دخترم دو سه ماه به خاله اش گفته که شما بچه تون رو به مامان اینا بدین، تا من بچه ی شما بشم جامونو عوض کنیم.من برام خیلی سخته که دخترم چرا اینقدر راحت بخواد تا از من و پدرش جدا بشه شاید من و پدرش رو دوست نداره
  پاسخ شهریور 26, 1396 at 12:30 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   کودک تازه متولد شده معمولا همه توجهات را به خود جلب می کند. از طرفی دختر شما با دیدن این وضعیت دوست دارد تا شنیده شود دیده شود و در مرکز توجه قرار بگیرد از این رو طبیعی است اگر بخواهد بجای نوزاد مذکور باشد و این دلیل بر عدم علاقه ی فرزند شما به شما نیست.به این موضوع حساسیت نشان ندهید بعد از گذشت مدتی با بزرگ تر شدن نوزاد این حالت رفع خواهد شد.
   پاسخ مهر 23, 1396 at 8:44 ب.ظ
 50. همیار
  سلام کاملا قابل درک هست که نگرانید رابطه عاطفی شما و کودکتون کم رنگ بشه یا اینکه دیگران رو به شما ترجیح بده و بیشتر وست داشته باشه ولی بدونید که در این سن اینگونه رفتارها و حرفها در کودکان متداوله و کاملا گذراست و به این معنا نیست که شما رو دوست نداره.بهتون پیشنهاد میکنم زمان بیشتری به بودن با کودکتون اختصاص بدید توجه کامل بی قید و شرط بهش داشته باشید.هر چه اعتماد و فضای امن بین شما و کودکتون رو بیشتر کنید شدت وابستگی به مرور کمتر میشه.
  پاسخ شهریور 26, 1396 at 12:36 ب.ظ
 51. زیبا
  با سلام دخترم 3 سال و 7 ماهشه و خیلی احساساتیه و بین منو پدرش خیلی مشاجره اتفاق میفته و توی آخرین مشاجره بین منو همسرم دخترم هی منو میبوسید و دید که دیگه کاری از دستش برنمیاد زد زیر گریه و گفت که من میترسم . خودم خیلی ناراحت و شرمندم از اینکه احساس میکنم دخترم افسرده شده ولی کاری ازم بر نمیاد چون پدرش اخلاق بدی داره خیلی بد. حالا نمیدونم چیکار کنم ؟ خودمم فک میکنم دچار افسردگی شدم و دخترم یه اشتباه کوچیک که میکنه سرش داد میزنم و اگه اون روز حال خوبی نداشته باشم کتکشم میزنم و بعد شروع میکنم خودمو میزنم نمیدونم چکار کنم از آینده دخترم میترسم که فردی افسرده و نا امید مثل خودم بشه و از روی احساسات تصمیم بگیره . که خودمم در انتخاب همسر احساسی عمل کردم که الان پشیمونم. و اینکه دخترم از یکسالگی خودشو به زمین میماله نمیدونم چجوری از ذهنش بیرون بیارم ؟ دکترش میگفت غیر مستقیم حواسشو پرت کنم و منم دیدم جواب نمیده با خشونت رفتار کردم و هنوزم که هنوزه ادامه میده . چند بار هم کتک خورده سر همین موضوع. خواهشا راهنمایی کنید. من مادر خیلی بدیم.
  پاسخ مهر 12, 1396 at 10:12 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... کودک شما به دلیل اضطراب هایی که دارد این رفتارها را نشان می دهد و شما با پاسخ نادرست مثل دعوا کردن و کتک زدن این اضطراب رو تشدید می کنید. اول از همه اینکه باید این پرخاشگریا رو کنار بذاری و سعی کنی در مواقعی که شروع کننده خشم هات هستند سکوت کنی. ولی اصلا از حالا نگران اینده اون نباش... با این رفتارها بیشتر بهش استرس میدی و ایندش رو خراب می کنی.
   پاسخ آبان 11, 1396 at 5:30 ب.ظ
 52. حنانه
  سلام دختر ۳سال ونیم من دوست دارد باخودکار نقاشی کند ودلقک میکشد چه معنایی دارد ایا این خوب است چه باید کرد
  پاسخ مهر 15, 1396 at 10:04 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   علایق هر کودک در تصویرسازی ممکن است متفاوت باشد از این رو هیچ جای نگرانی نیست و کشیدن دلقک و یا یک تصویر خاص شاید نشان دهنده ی این باشد که آن شخصیت را دوست دارد و یا به سادگی در کشیدن آن به زعم خود تبحر پیدا کرده است. پس جای هیچ نگرانی نیست. در صورتی که کودک تصاویر با نقصان فاحش و بصورت مکرر کشید باید با روان شناس مشورت نمود در غیر اینصورت بیخود نگران نشوید.
   پاسخ مهر 23, 1396 at 8:54 ب.ظ
 53. فریبا
  با سلام من یه پسر 4 ساله دارم چند ماهی هست که او را مهد کودک میفرستم پسر من وقتی که وارد محیط مهد می شویم قبل ورود به داخل واحد مهد یا جتی جاهایی دیگر مانند مغازه یا فروشگاه اگر چشمش به یک کودک یا خانوم یا آقایی بیفتد چنان به او خیره می شود که هر چقدر او را صدا می زنم انگار که صدای مرا نمی شنود ودر کل کودک باهوش و شیرین زبانی است و البته مواقعی هم عصبی می شود و همچنین چون من در گیر ادامه تحصیل هستم زیاد با کسی رفت و آمد نداریم ولی پسر من خیلی دوست دارد که مهمان داشته باشیم.به نظر شما دلیل این رفتارش چی می تواند باشد آیا می تواند به خاطر این باشد که با کسی رفت و آمد نداریم البته منزل مادر بزرگش که پسر عمو دختر عموهای هم سنش اونجا هستند زیاد می رویم.با تشکر
  پاسخ مهر 18, 1396 at 10:50 ق.ظ
 54. سارا
  سلام پسرم ابان چها ساله میشه از امسال میبرمش مهد اوایل مهد رو خیلی دوست داشت اما الان چند روزی میشه گریه میکنه و میگه میخوام برم خونه مامانی(مادربزرگش)تا سال قبل خونه مادر بزرگش میموند. ما توی یک ساختمون زندگی میکنیم. کلا هم در بین روز همش میگه میخوام برم خونه مامانی یا خونه عمه با اینکه من سعی میکنم که باهاش بازی کنم براش کتاب بخونم باهاش نقاشی کنم و .... نمیدونم چیکار کنم ازین وضعیت خسته شدم تنبیه و تشویق هیچ کدوم جواب نمیده اونجا هم هیچ بچه دیگری نی پسر من تک نوه هست
  پاسخ مهر 22, 1396 at 4:31 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... برای رفت و امد به خونه اقوام باید کنترل لازم رو انجام بدید... بعلاوه جوری رفتار نکنید که کودک این مسئله رو به باج تبدیل کنه و مدام بخواد از این طریق از شما امتیاز بگیره... بدون هیچ عصبانیتی، قاطعانه در خانه را ببندید و ساعات مشخصی را برای رفتن به منزل آنها مقرر کنید. در برابر گریه ها هم هیچ واکنشی نشون ندید... بعلاوه در مهد هم به همین صورت... سعی کنید نسبت به بی قراری و گریه و زاری کودک بی تفاوت باشید و بهش بگید بهر حال مهد هر روز هست و مطمئنم ازش خوشت میاد.
   پاسخ آذر 9, 1396 at 5:23 ب.ظ
 55. هنگامه
  سلام پسری 4 سال و چهار ماهه دارم که مدتی است به اسباب بازیها و لوازم دخترانه علاقه نشان می دهد مثل استفاده از لاک و طبقه گفته خودش دوست دارد دختر باشد.نوع رفتار من چگونه باید باشد ضمن اینه خواهری یازده ماهه دارد.
  پاسخ مهر 25, 1396 at 12:10 ب.ظ
 56. یادگاری
  سلام پسر۴ساله ای دارم که به شدت وابسته وخجالتیه اصلابلدنیست بازی کنه وباکسی دوست بشه وقتی میریم مهمونی میخوادکه توماشین بشینه وکلی گریه وزاری راه میندازه که توخونه نیاد وقتی مهمان به خونمون میادمیره توکمدقایم میشه باغریبه ترهاخیلی بدرفتارمیکنه حتی برای بازی توی مهدنمیمونه واقعانمیدونم چیکارکنم نگران مدرسه رفتنش هستم لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ مهر 30, 1396 at 12:13 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.... متوجه نگرانی شما هستیم... اما ابتدا چند نکته رو به خاطر داشته باشید.. یک اینکه این دسته از رفتارهای کودک به مرور تقویت شدند و کودک وقتی دیده رفتارهاش از بیرون بازخورد میگیره بیشتر انجام داده... دوم اینکه این رفتارها می تونن به دلیل اعتماد به نفس پایین و اضطراب اجتماعی باشند که خب با مشورت با یک روان شناس می تونید به کودکتون کمک کنید... سوم اینکه تا رفتن به مدرسه زمان زیادی مونده و کودکان هر روز شخصیت متفاوتی از خود نشون می دن... به همین دلیل نگران نباشید و این رفتارها پایدار نخواهند بود.
   پاسخ بهمن 4, 1396 at 9:07 ق.ظ
 57. شهره
  سلام، من یه دختر 4 ساله دارم که الان 3 ماهه می ره مهد. اولاش دوست نداشت ولی الان خیلی دوست داره. ولی با کسی دوست نمی شه به معلمشون گفتم می گه به اصراره من می ره باهاشون بازی می کنه اونا هم هر چقدر می گن نمی ره باهاشون بازی کنه. تو خونه ازش می پرسم می گه اونا با من بازی نمی کنن. احساس مس کنم مغروره . دوستشون داره ولی نمی تونه بروز بده و جور بشه . چکار می تونم بکنم.
  پاسخ آبان 3, 1396 at 9:11 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... معمولا برای ایجاد رفتار دوستانه و اجتماعی شدن کودکان لازم است که روی اعتماد به نفس آنها کار کرد... نمی توان صد در صد گفت مغرور بودن... اکثر کودکان در این سنین نسبت به خودنمایی و ابراز وجود در جمع مشکل دارند. برای این منظور بهتر است روی رفتارهای اجتماعی و تقویت اعتماد به نفس کار کرد... بهترین راه تشویق کودکان است نه به صورت جایزه خریدن بلکه با نشویق های کلامی و حمایت های مختلف
   پاسخ بهمن 16, 1396 at 4:50 ب.ظ
 58. سارا منفرد
  با سلام یک دختر 4 سال و نه ماهه دارم دختر باهوش و نرمالی است.دیروز آخر وقت توی مهد مودک که میخواستیم بیاییم داشت با یکی از دوستای هم سنش سرسره بازی میکرد. که یه دختر دوسال کوچکتر از اونها یه دفعه اومد و گفت سرسره مال منه برین کنار و من باید بازی کنم که هردو تا دختر بزرگتر قبول کردند به دخترم گفتم این سرسره عمومیه باهم بازی کنید دخترم بازهم نمی رفت بازی کنه و حرف دختر دوسال کوچکتر از خودشو گوش کردو....خوب این بد نیست برای آینده دخترم؟
  پاسخ آبان 23, 1396 at 7:23 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.... اینکه دختر شما یک جاهایی کنار می کشد لزوما به دلیل منفعل بودن شخصیت کودک نیست. اما اگر به طور کلی نگرانش هستید در این جور مواقع سعی نکنید کودک را مجبور کنید تا با موقعیت روبرو شود.. به جای این کار می توانید به او در قالب جملات خاصی پیشنهاد بدهید... مثلا بگویید من اگر جای تو بودم الان می رفتم و تا می تونستم بازی می کردم ... یا سرسره بازی خیلی خوبه من اگر جای تو بودم حتما این فرصت رو از دست نمی دادم.
   پاسخ آبان 23, 1396 at 7:57 ب.ظ
 59. سارا منفرد
  با سلام و احترام دختری دارم که دقیقا چهار سال و نه ماه و هفده روزه است برای ثبت نام در مهد کودک بهتر است در کلاس بچه های چها رتا پنج ساله ثبت نام شود یا درکلاس بچه های پنج تا شش ساله .لطفا اگه ممکنه کمی توضیح دهید.با تشکر
  پاسخ آذر 4, 1396 at 12:02 ب.ظ