روانشناسی کودک ۸ سالگی

روانشناسی کودک 8 سالگی

 

آنچه باید در مورد کودک هشت ساله خود بدانید:

زمانیکه مشاهده می کنید فرزندتان از بچه ای کوچک و ناتوان به دختر یا پسری تبدیل شده که می تواند به هر سو بدود ممکن است احساس کنید پدر و مادر باتجربه و ماهری هستید، او ویژگی هایی دارد که می تواند اورا آماده کند زودتر از موعد با دنیای بزرگسالی روبه رو شود و همچنان به حمایت شما نیاز دارد.

مهارت های حرکتی ظریف اوهر روز بهتر از قبل می شود و ممکن است ورزش های خاصی را ترجیج دهد. بطور حتم قدرت ریسک پذیری بیشتری دارد، به ویژه زمانیکه از دیدرس خارج می‌شود بنابراین صحبت با او درموردمصون ماندن از خطرات بسیار ضروری است. مهارت های حرکتی ظریف او به کمک نقاشی کشیدن بهبود یافته و مدل سازی هایش واقعی تر وهمراه باجزئیات بیشتری است. تمرین هردو مهارت حرکت ظریف و درشت به فرزندتان کمک می کند بیشترو بیشتر پیشرفت کند.

کودک پیشرفت هایی عالی درمهارت های شناختی کسب کرده است و تمایل دارد قبل ازاینکه دیگران به او کمک کنند خودش با مسائل درگیر شود. او درخواندن مهارت واعتماد به نفس بیشتری دارد و هدفش از کتاب خواندن کسب اطلاعات است  و نه فقط لذت  بردن از یک داستان خوب. او می تواند به کمک اطلاعاتی که از منابع مختلف به دست  آورده است داستان هایی جذاب و با جزئیات زیاد خلق کند. اگر در خواندن تقلا می کند برایش شرایطی فراهم کنید تا موضوعات مورد علاقه اش را مطالعه کند و با حمایت و قوت قلب دادن به رشد او کمک کنید. نوشته های او خوانا تر است و بهتر هم خواهد شد. مهارت شمارش او در حال حاضر در سطحی  است  که می تواند به آسانی تناظر را مشخص کند، مسائل گفتاری ساده را به عبارات عددی ترجمه کند و از با استفاده از راهبردهای متنوعی مسائل سه رقمی وکمتر را حل کند. همچنین می تواند تا ۱۰۰۰ بشمارد.

اعتماد به نفس او رشد زیادی داشته تا این حد که ممکن است فکر کند توانایی خیلی زیادی دارد بنابراین اگر شکست بخورد دچار غم واندوه زیادی می‌شود. راه حل این مشکل این است که چالش هایی واقعی برای او ایجاد کنید، روی دست آورد هایش تمرکز کنید و به او قوت قلب دهید تا بداند هیچ کس کامل نیست و نمی تواند همه کارها را درست انجام بدهد. او در مورد آینده فکر می کند و جایگاهش در جهان را بیشتر درک می کند، حتی ممکن است بداند وقتی بزرگتر شد می خواهد چه کاری انجام بدهد. گفتگو در مورد چگونگی رسیدن به اهداف، کسب  شایستگی و پیشرفت در مهارت های خاص، به او کمک می کند تمرکز بیشتری روی فعالیت هایش داشته باشد. ممکن است شروع ایجاد وجدان اجتماعی را در او بیبنید که ممکن است در حد نگرانی در باره محیط زیست، مشکلات پناهندگان و یا فقردر جهان  باشد . شما می توانید او را تشویق کنید و به او فرصت دهید به دیگران کمک کند.

مهارت های اجتماعی او به حدی رشد یافته است  که می تواند از شخصیتی مطمئن و مستقل و احساس خود ارزشی بالا به فردی حساس، بیش از حد هیجانی و منتقد از خود تغییر جهت دهد. مزاج او بسیار متغیر است  و ممکن است در یک روز بی ادب، پر رو و پر ادعا، فضول، پرتوقع، مضحک و احمق  جلوه کند. باید اجازه دهید رفتارهای منفی بروز داده شود ولی  وضع محدودیت روی رفتارهای بد  به بچه یاد می دهد در درازمدت رفتارش را مدیریت کند. او اکنون فرا تر از یک بازیکن تیم است حتی درحالیکه با خودش کلنجار میرود بازنده خوبی باشد. مورد قبول دوستان واقع شدن بسیار مهم است و به راحتی دوستان بیشتری پیدا می کند، با این حال این موضوع می تواند به سختی با سیاست‌های روابط او تطبیق داده شود. ممکن است نسبت به فعالیت های خانوادگی که شاید لازمه زندگی شما باشد علاقه‌مندی کمتری داشته باشد.

او شروع به درک بعضی از احساسات برجسته مثل پشیمانی، گناه و شرم می کند واز سوی دیگر درباره تفکرات واحساساتش صحبت می کند. اکنون فرصت مناسبی است که به کودک آموزش دهید خودش را ارزیابی کند. به او راه کارهایی ارائه دهید تا اشتباهاتش را تصحیح کند و خودش را ببخشد. اودر ۸ سالگی دیگر نقطه نظرات دیگران و مفهوم مخفی کردن احساسات را درک می کند. او همچنان زمانی که احساساتی می شود  به دنبال حمایت شما است ولی محتاط تر است و احتمالا کمتر دلش می خواهد برای نوازش  در آغوش شما قرار بگیرد.

والدین کودکی به این سن  بودن  چالش های جدیدی را پیش روی شما می گذارد که حفظ  عادت هایی که طی این چندسال در او پیشرفت داده اید مثل ابراز احساسات، شناسایی تلاش ها و موفقیت ها، ایجاد و تعهد به خط قرمزهای مشخص، تشویق به صبر و احترام به دیگران، به فرزند شما اجازه می دهد زیرساختی  که برای ادامه رشد و پیشرفت به سمت بزرگسالی شاد و سلامت نیار دارد، ایجاد کند.

 بیشتر بخوانید:

پیش به سوی سه سالگی: انچه باید در مورد کودک سه ساله بدانید

پیش به سوی چهار سالگی: آنچه باید در مورد کودک چهار ساله بدانید

پیش بسوی پنج سالگی: آنچه باید در مورد کودک ۵ ساله بدانید

پیش بسوی شش سالگی: آنچه باید در مورد کودک ۶ ساله بدانید

پیش به سوی هفت سالگی:  انچه باید در مورد کودک ۷ ساله بدانید

منبع:مرکزمشاوره.com

۹۴ دیدگاه ها

 1. فهیمه
  پسر 8 ساله ای دارم بسیار عصبانی صحبت می کند.حتی صبح ها بعد از خواب.در ضمن با اصرار من همیشه درس هایش را می خواند و مدام حالت دفاعی به خود می گیرد.غذا هم که به زور می خورد با او چیکار کنم؟
  پاسخ آبان 17, 1395 at 4:16 ب.ظ
 2. همیار
  در درجه اول باید بگویم مراجعه شما و پسرتان به روانشناس کودک ضرورت دارد و شما نمی توانید به پاسخ ما اکتفا کنید.چرا که مولفه های زیادی درباره پسرتان ، شما و همسرتان ، روابط هر سه شما و بسیاری نکات ریز و درشت دیگر هست که باید توسط متخصص بررسی شود تا علت رفتار پسرتان مشخص و سپس درمان شود. اما جا دارد بگویم به رفتار خودتان و همسرتان بیشتر دقت کنید.بسیاری مواقع این رفتارهای فرزندان ما نوعی همانند سازی با والدین است.در این صورت در گام اول خود والدین اند که باید تغییر رفتار دهند.گاهی هم رفتار ما با فرزندمان به گونه ای است که او از ما خشم دارد و این خشم را با لجبازی یا با رفتار پرخاشگرانه بروز می دهد.مادر یا پدری که بسیار فرزند خود را تحت فشار می گذارند ، به حریم او تعرض می کنند، او را می زنند یا توهین و تحقیر می کنند باید منتظر چنین رفتار هایی از فرزند خود باشند.گاهی هم معنای رفتار کودک شما اعتراض است .اعتراض به چیزی که در زندگی و در خانواده وجود دارد و او راناراحت می کند.حتی این امکان هم هست که کودکتان با ایجاد ناخود آکاه شرایط ناراحت کنند ، دارد شما و پدرش را به خود مشغول می کند تا از بروز چیز دیگر به طور غیر مستقیم ممانعت کند.به هر حال همانظور که اشاره شد مراجعه شما به روانشناس کودک و ارزیابی وضعیت کودک و خانواده برای شما ضرورت دارد تا انشاالله این رفتار ها در نوجوانی ادامه پیدا نکند.
  پاسخ آبان 18, 1395 at 10:05 ق.ظ
 3. madar
  کودکم مدام در حال بازی های رایانه ای است به طوری که چشم هایش همیشه قرمز است.وقتی می گویم زیاد بازی نکند می گوید حوصله ام سر می رود و باید بازی کنم با او چه کنم؟
  پاسخ آبان 22, 1395 at 5:48 ق.ظ
 4. همیار
  اول اینکه باید بتوانید علائق کودکتان را بشناسید و برای او تنوع هایی در بازی و گردش ایجاد کنید تا حوصله اش خصوصا در تابستان سر نرود و بتواند بازی کامپیوتری را کمتر انجام بدهد.پارک رفتن ، رفتن به منزل اقوام و دوستان حتی بازی های نوشتنی در منزل می تواند جایگزین های مناسبی باشند.لازم است برای فرزندتان بیشتر وقت بگذارید و با او بیشتر بازی کنید.یا لااقل کودکان دیگر با به منزل دعوت کنید تا با او بازی کنند.اگر به انداره کافی به کودکتان توجه نکنید و نیاز های او را نشناسید در رشد سالم او اختلال ایجاد کرده اید خصوصا رشد اخلاقی و اجتماعی او .بنابراین از همین حالا شروع کنید.
  پاسخ آبان 23, 1395 at 3:53 ب.ظ
 5. حامد
  دختر 8ساله من بسیار وسواس است با او چیکار کنم؟
  پاسخ آبان 30, 1395 at 3:14 ب.ظ
 6. مریم
  سلام اول این که باید ببینید وسواس دختر شما از چه نوعی است.گاهی کودکان کارهایی انجام می دهند که وسواس نیست بلکه توسط بزرگتر ها وسواس تلقی می شود.مثلا کودکی شب حتما حتما باید کارهای مشخصی قبل از خواب انجام بدهد لزوما به معنای داشتن وسواس نیست.اگر واقعا وسواس در کار باشد علت اصلی اش اضطراب است .گاهی مشاجرات اطرافیان ، مدرسه و تکالیف و محیط جدید یا هر موضوع دیگری ممکن است برای یک کودک ایجاد اضطراب کند و این اضطراب به شکل وسواس خودش را نشان بدهد. در این صورت لازم است با کودکتان صحبت کنید و به او در ارتباط با موضوعی که اضطرابزا است آکاهی بدهید و او را آرام کنید.برای مشکل او راه حل پیدا کنید تا دچار اضطراب نشود.اگر نتوانستید حتما به سرعت به روانشناس کودک مراجعه کنید.
  پاسخ آذر 1, 1395 at 10:37 ق.ظ
 7. نرگس
  با سلام دو پسر 8 و 2 ساله دارم. تا چند ماه پیش رابطه خیلی خوبی با هم داشتند. ولی چندماهی است که پسر بزرگ ترم مدام با کوچک تره کلنجار می رن. سر همه چیز اختلاف دارند. در هر زمینه ای که به پسر بزرگترم گوشزد می کنم می گه تقصیر اونه. اون به من گفت. در همه موارد لجبازی می کنه رفتارش غیرقابل کنترل شده. بچه های کوچک تر رو اذیت می کنه. واقعا نمی دونم باهاش چی کار کنم. لطفا راهنمایی کنید.
  پاسخ آذر 8, 1395 at 3:53 ق.ظ
 8. mersedes62
  سلام.ما در اقواممون یک دختر بچه 8 ساله داریم که زیاد سردرد میگیره و وقتی هم سرش درد میگیره برقا رو خاموش میکنه. و میگه باید برقا خاموش باشه و سعی میکنه همه رو از خودش دور کنه.البته پدرش هم یکم دو قطبیه و درصد کمی به تشخیص روانپزشک دو قطبی هستن.نمیدونم بجث به کار بردن درصد اصلا درست هست یا نه .البته زمانی که عصبی و حرص میخوره سردرد میگره ولی در مواقه دیگه طبق چیزایی که ازش پرسیدم اکثرا بدون دلیل هم سردرد میگره.با توجه به علائمی که گفتن نظرتون چیه و مشکل در چه حدی هست؟
  پاسخ آذر 13, 1395 at 11:35 ق.ظ
  • مژگان ن
   این مسئله می تواند یک وضعیت طبی باشد که منشا فیزیکی دارد و یا یک اختلال روان-تنی که ناشی از اضطراب و یا دیگر مسکلات روانی بوده و علائم انها به صورت تنی بروز می کنند.
   پاسخ آذر 16, 1395 at 8:47 ب.ظ
 9. آرزو م
  با سلام دختر 8 ساله ای دارم که تو درساش خیلی خوبه اما خیلی پرخاشگره وقتی کاری ازش میخوای توش خیلی بی دقته در واقع دست و پا چلفته دکتر هم بردمش میگفت دختر تون اضطراب داره بیش فعال نیست اما اصلا یه جا آروم نمیگره البته دکتر میگفت علتش عصبی بودن پدرش هم هست چون خیلی بابا ش بهش گیر میده میگه اینطوری بشین اینطوری غذا بخور خیلی باهاش کنتاک داره در عینی که سعی میکنه خیلی باهاش دوست باشه دخترم تا شش سالگی ناخن هاش رو به شدت میخورد .خداروشکر الان نمیخوره اما خیلی پرخاش میکنه سر من داد میزنه چیزایی که بهش میگم فراموش میکنه.خواستم راهنمایی کنید.که من و پدرش چیکار کنیم؟
  پاسخ آذر 13, 1395 at 11:44 ق.ظ
  • مژگان ن
   طبق گفته روانشناس دختر شما به احتمال زیاد اضطراب دارد و حتما پدر باید روش های فرزندپروری خود را تغییر دهد بویژه میزان سرکوب کردن ها و دستور دادن ها. رفتار کودک شما با توجه به نوع تعاملاتی که وجود داشته غیر قابل انتظار نیست. اضطراب بالایی در مورد اینکه انچه هست پدیرفتنی نیست را دارد که حتما برمیگردد به روش های فرزندپروری شما و همسرتان.
   پاسخ آذر 14, 1395 at 11:28 ق.ظ
 10. جوادیان
  سلام کسانی که میگرن دارن به نور حساس هستن و تو نور سردرد میگیرن.ایشون رو باید ببرین نزد پزشک و فکر نکنم مشکل روانشناسی باشه.کسانی که میگرن دارن با کنترل تغذیه و رفتار تا حدودی می توانند این بیماری را کنترل کنند.
  پاسخ آذر 14, 1395 at 2:49 ب.ظ
 11. زهرا صالحی
  تمایل عجیبی در خانواده های ایرانی وجود داره که هر کاری بچه شون انجام میده ربطش میدن به بیش فعالی.به نظر میرسه تشخیص دکتر درست بوده ، چون علت اصلی ناخن جویدن هم معمولا اضطراب و تنش هست.در سنین 7 تا حدود 12 سالگی بچه ها معمولا بیشترین حرف شنوی رو از والدین دارند و کم دردسرترین دوران تربیتی برای والدین ، میشه گفت همین دوره سنی هست.بنابراین به نظر میرسه که نوع تعامل شما و همسرتون با فرزند ، نیازمند تغییراتی هست.
  پاسخ آذر 14, 1395 at 2:56 ب.ظ
  • محسن عزتی
   رفتار بچه ها به نوعی آیینه رفتار والدین هست. خب زمانی که میبینه پدر و مادرش همش بکن نکنش می کنند ، سرش داد می زنند، پرخاش می کنند، با هم دعوا می کنند و... آیا واقعا این انتظار بجاست که این کودک بتونه با آرامش با والدینش رفتار کنه.
   پاسخ آذر 15, 1395 at 9:22 ق.ظ
 12. لیلا
  من دنشجوی رشته پزشکی هستم به احتمال90 درصد میگرن داره.البته این بیماری تو بچه ها کمه ولی این علایمی که میگین خیلی شبیه میگرنه.علائم چشمی یا سوت گوش نداره؟
  پاسخ آذر 15, 1395 at 9:12 ق.ظ
  • mersedes62
   علائم چشمی ندارن تا جایی که من دیدم و ندیدم تا به حال.فقط میگن ازم دور شید و حرف نزنید و برقا رو خاموش میکنه.علائم دیگه اش هم اینه که اگرموزیکی چیزی پخش شه حتما باید موزیک قطع بشه.میگرن ارتباطی با عصابی شدن هم داره؟ وقتی عصبانی میشه میگرن فعال بشه؟
   پاسخ آذر 15, 1395 at 9:17 ق.ظ
 13. ملیح
  با سلام خدمت مشاورین محترم پسری دارم 8 ساله که تک فرزند است و پسر بسیار باهوش و زیرکی هست اما احساس میکنم که آنقدر که باید در روابط اجتماعی اش جرات و جسارت لازم را ندارد.نمیدانم چطور باید با او برخورد کنم.تا جراتمند شود؟اگر مرا راهنمایی کنید ممنون میشم
  پاسخ آذر 15, 1395 at 9:25 ق.ظ
  • مژگان ن
   دوست عزیز آنچه احساس مادران می گوید معمولا خیلی با واقعیت فاصله دارد. اگر با جزئیات بیشتر توضیح دهید بهتر می توانیم به شما کمک کنیم. بهترین راه حل برای قاطعیت کودکان تقویت اعتماد به نفس است.
   پاسخ آذر 17, 1395 at 7:36 ق.ظ
 14. زهرا صالحی
  دوست عزیز متاسفانه در خیلی از خانواده ها به دلیل نا آشنا بودن با روشهای فرزند پروری و شیوه نادرست فرزند پروری بیشترین آسیب را به فرزندان وارد می کنند.عواملی که باعث میشه فرزندان دچار آسیب شوند و احساس حقارت کنند عبارتند از : 1- سرزنش کردن 2- مقایسه کردن با دیکران 3- کتک کاری 4- گفتن جملات من دیگه مامانت نمیشم- من دیگه دوست ندارم و... به فرزندان در خانه بها دهید و از ایشان در مسائل مختلف نظر خواهی کنید و از اجبارها و فشار ها و باید و نباید ها کمتر استفاده کنید.ضمنا از شوهرتان بخواهید روابط صمیمی تری با فرزندتان داشته باشند و با هم به پارک و جاهای تفریحی بروند.
  پاسخ آذر 15, 1395 at 9:35 ق.ظ
 15. فاطمه
  باسلاپسر من هشت وسال ونیم داره تک فرزند است از کودکی عصبی ولجباز است وخیلی هم حسودی میکنه 9ماهه که بود باباش فوت شده وقتی کسی فوت شدن باباش را میدونه خجالت می کشه حالا من چکار کنم
  پاسخ آذر 18, 1395 at 7:18 ب.ظ
 16. elham
  پسر 8 ساله ای دارم که فوق العاده باهوش هم از نظر درسی و هم از نظر رفتار اجتماعی و درک اطرافیان.تنها مشکل من اینه که خیلی به تلویزیون علاقه داره و اصلا هم از دیدن تلویزیون خسته نمیشه.حتی زمانی هم که مهمون داریم برای بچه ها سی دی میگذاره تا سرگرمشون کنه.چکار کنم عادت تلویزیون را ترک کنه میترسم عارضه ای بشه براش.مشاوره سایت لطفا کمکم کنید
  پاسخ دی 8, 1395 at 10:49 ق.ظ
 17. مرحمت
  بهتره خودمون رو گول نزنیم.تلویزیون و کامپیوتر در زندگی امروزه نقش بسیار زیادی داره.پس به جای پاک کردن صورت سوال از این فرصت برای استفاده درست بردن سود ببرید.شما میتونید با استفاده درست از این وسایل ارتباطی باعث رشد و خلاقیت در فرزندتون باشید.
  پاسخ دی 8, 1395 at 11:41 ق.ظ
 18. ناشناس
  تلویزیون بر سلول های مغز تاثیر بدی داره کسانی که در روز 2 ساعت بیشتر تلویزیون تماشا می کنند از حرکات و عمس العمل های چشم برخوردارن و در تصمیم گیری های سریع دهنی تاخیر شدید دارن.سعی کنید محاسبات ذهنی زیاد انجام بده فرقی نداره جمع و تفریق ساده هم میشه.یه صفحه جمع و تفریق بنویسید روی کاغذ بعد بگید با کمترین زمان حلش کنه و سعی کنه غلط کمتر باشه.این تمرینات ذهنی باعث پرورش ذهن و مغز میشه.
  پاسخ دی 8, 1395 at 11:45 ق.ظ
 19. مریم
  خب نمیشه یک دفعه رادیکالی برخورد کرد و از دیدن محرومش کنید.باید هر روز ده دقیقه از وقت دیدن کم کنید و همزمان سرگرمی جایگزین رو براش مطرح کنید ک ه جذابیت داشته باشه.تکرار میکنم به مرور انجام بشه تا عادت کنه.بچه ها از عدم سرگرمی مناسب به تلویزیون پناه می برن باید یه سرگرمی جایگزین پیدا کنید.
  پاسخ دی 8, 1395 at 11:53 ق.ظ
 20. رضا123
  سلام مدتیه دختر 8 ساله ام دچار توهم شده همش فکر میکنه یکی را زده یا یکی رو کشته.همش تو فکر و خیاله میگه نکنه من کار بدی کرده باشم
  پاسخ دی 14, 1395 at 6:46 ب.ظ
  • مژگان ن
   با سلام. توهمات معمولا ناشی از خطهای ادراکی هستند که به صورت دیداری یا شنوایی بروز می کنند مانند دیدن شخص دیگری، یا شنیدن صدایی که دیگران نمی بینند و نمی شنوند. بنابراین تصوراتی که کودک شما دارد جزو توهمات نیست اما در دسته افکار وسواسی قرار می گیرند. در این افکار وسواسی هم محتوای فکر بسیار مهم هستند. اینکه تصور ازر رساندن یا کشتن کسی را دارد می تواند ناشی از این باشد که احتمالا کودک شما احساس گناه و اضطراب بالایی دارد. احساس گناه در كودك به اين معنی است كه من بد هستم و ديگران خوب، و اين احساس “من بد هستم” باعث ايجاد اضطراب و تضعيف حرمت نفس در كودك خواهد شد. احساس گناه در انسان باعث گرفتن تصميمات اشتباه خواهد شد. احساس گناه اساسا به منزله ی رشد عاطفیِ بیش از حدِ وجدان است. این حس در ساده ترین شکل ممکن رفتارهای ناپسند را تقبیح می کند. در حقیقت حس می کنیم کار اشتباهی انجام داده ایم ؛ به طوری که حتی اگر شدت آن ناچیز باشد ، باز هم حس ناخوشایندی گریبانگیرمان می شود و در صورتی که شدتش زیاد باشد ، میتواند چون تنبیه بدنی دردناک جلوه کند. بنابراین والدینی که بیش از حد کودک را سرزنش می کنند و یا کمال گرایی را در کودک تشویق می کنند می توانند این احساس ها را ایجاد کنند. مسئله دیگر بررسی اضطراب های کودک در خانه و مدرسه و کاهش منابع اضطراب است.
   پاسخ دی 17, 1395 at 4:16 ب.ظ
 21. میترا
  ببخشید میخوام بدونم فیلم جنایی زیاد نگاه میکنه.؟ بازی با بچه ها میکنه بازی هایی جنایی؟ این ها میتونه دلیلاش باشه.از این مسئله ها دورش کنید این چیزا رو میبینه تو خواب هم صد در صد میبینه تو خیالاتش آنقدر میپردازه که فکر میکنه براش واقعی شده.حتما تا دیر نشده چیش یه مشاور ببرینش.کلاس زیاد بزاریدش .کلاس های ورزشی عالیه.
  پاسخ دی 14, 1395 at 6:52 ب.ظ
 22. ali
  به نظر من پهلوی یک مشاور خانم که بهتر است خودشان هم مادر باشند ببرید ومسئله زیاد حاد نیست ولی زمان خیلی مهمه پس سریع تر دست به کار شید. و لطفا و حتما بهش نگید که خیال میکنی یا داری چرت میگی چون اینها حالش رو بدتر میکنه.
  پاسخ دی 14, 1395 at 7:04 ب.ظ
 23. زهره
  پسر 8 سال ونیمه من در محیط هایی مثل مدرسه و اجتماع یا مهمونی های غریبه خیلی با ادب و ارام هست . حتی در مدرسه اگر کسی اذیتش هم بکنه از خودش عکس العمل بد یا حتی دفاعی نداره . حدود 1ماهی هست که رفتارهای بد و فحش هایی که تا قبل از این از همکلاسی ها برای ما در خانه تعریف میکرد را در خانه پیاده میکند . از کتک کاری و کلمات زشت و داد وبیداد پرت کردن وسایل ... کلا هنگ میکنم که چکار کنم چه بگویم . علاقه زیادی به تلوزیون دارد وقتی تلوزیون رو محدود میکنم عکس العمل شدید از خودش نشان میدهد .
  پاسخ اسفند 1, 1395 at 10:01 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام، تقلید کردن بچه ها از رفتار هم سالان رفتاری قابل انتظار است. بخصوص هر چقدر به سمت نوجوانی می رود این رفتارها بیشتر می شوند. سعی کنید در مقابل این رفتارها پاسخ منفی مقابل ندهید. سعی کنید بیشتر علت عصبانیت وی را جویا شوید و اغلب وی به او اجازه دهید که در مورد ناراحتی هایش و غصه هایش صحبت کند. از اینکه وقتی فحش می دهد و احساس تخلیه هیجانی دارد باید صحبت کند و متوجه شود که تاثیر این کلمات چگونه هستند.
   پاسخ اسفند 3, 1395 at 9:29 ب.ظ
 24. امیر حسین
  با سلام.اگه ممکنه کمکم کنید.دختر من 8 سالشه.جدیدا اطلاع پیدا کردم که با یکی از دوستان خود در مورد اینکه پسر همسایه خوشگل و خوشتیپه و اینکه عاشق او شده صحبت کرده که 5 سال از دختر من بزرگتره.البته از بچگی به جنس مخالف علاقه داشت و با رها میگفت من دوس دارم با پدرم ازدواج کنم.لطفا بهم بگید من و همسرم با این مسئله چگونه برخورد کنیم که بتونیم از بلوغ زود رس و این جور داستانها تا سن مناسبش پیشگیری کنیم.ممنون از لطف شما
  پاسخ تیر 13, 1396 at 2:35 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. بلوغ علائم جسمانی خاص خودش رو داره که کاملا مشهود هستند. اینکه فرزند شما صرفا با جنس مخالف درگیری ذهنی پیدا کنه و یا نظراتی رو ارائه بده نشونه اینکه ممکنه بلوغ زودرس داشته باشه نیست. بعلاوه شناخت هویت جنسی و اشنایی با بدن خودش کاملا طبیعی هست. اگر علائمی از بلوغ جسمانی در فرزندتون نمی بینید نگران نباشید و لزومی نداره حتما برخوردی صورت بگیره چون روی هویت جنسی، رفتارهای جنسی و دیگر مسائل در نوجوانی تاثیر خواهد گذاشت.
   پاسخ تیر 21, 1396 at 8:14 ب.ظ
 25. Saeedeh
  باسلام پسرمن ۸سالشه خیلی بد حرف میزنه مثلا حرفهای زشتی روازهمه میشنونه یاد میگیره وبه کارمیبره یابعضی کارهای زشت مثل آروق زدن پیش مانمیکنه ولی وقتی یه مهمون میاد آبروبرام نمیذاره هرچه قدرهم بامحبت یابادعوابهش میگم همونه موندم چیکار کنم
  پاسخ شهریور 23, 1396 at 4:09 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   سعیده جان این رفتارهای پسرت ناخودآگاه تقویت شدن و تبدیل به عادت شدند. برای از بین بردن این عادت باید یک مدت نادیده گرفته بشن. بعلاوه سعی کنید دیگه از روش های تنبیهی و باید و نباید استفاده نکنید... وقتی کار بدی می کنه و همه واکنش نشون می دن خوشش میاد و بیشتر این کارو می کنه.
   پاسخ مهر 22, 1396 at 7:15 ب.ظ
 26. fahi,e
  سلام پسر 8 ساله ی من حاضر به شرکت در هیچ کلاس آموزشی با محیط جدیدی نیست استعداد زیادی دارد ولی از یادگیری سرباز میزند.مدتی پیش برای گروه سرود مدرسه انتخاب شد ولی چند روزی با گریه به مدرسه رفت و حاضر به تمرین نشد تا نهایتا او را حذف کردند در مدرسه حاضر نیست وارد گروههای دوستی جدید شود و ترجیح میدهد با دوستان سابق باشد.دورست دارد با پدرش به استخر برود و بازی کند ولی حاضر به آموزش شنا از سوی مربی نیست.لطفا کمکم کنید بسیار ممنون.
  پاسخ شهریور 23, 1396 at 4:39 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... اینکه می گین پسرتون وارد فعالیتی نمی شه یا دنبال کلاسی نیست به این معنا نیست که حتما مشکلی وجود داره... یک مقدار با اعتماد به نفس کودک مرتبط هست. به جای فشار اوردن زیاد روی اعتماد به نفس کودک کار کنید.
   پاسخ مهر 23, 1396 at 5:07 ب.ظ
 27. حسین
  سلام پسر من ۸ سالشه بسیار خسیس هست و وسایل و اسباب بازی و ... به همبازی هاش نمیده ولی در مورد بزرگترها اینطور نیست و این مورد باعث شده خودش رو خیلی اذیت میکنه و همش وقتی ما اصرار به اشتراک گذاری اسباب بازیهاش میکنیم مدام گریه میکند لطفا راهنمایی فرمایید
  پاسخ مهر 23, 1396 at 8:56 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... این مشئله عدم اشتراک اسباب بازی در کودکان به خودی خود نگران کننده نیست... مشخص است که رفتار شما و حساسیت نشان دادن ها باعث شده کودک حساس تر شود، و بیشتر در این مسئله اصرار ورزد.. به همین دلیل سعی کنید بی توجه باشید و اگر نخواست اسباب بازی هایش را بدهد بگویید این و سیله توست و خودت می دانی که چظور تقسیم کنی... اگر به وی فشار وارد کنید رفتار منفی و لجبازی نشان می دهد.
   پاسخ دی 5, 1396 at 5:33 ب.ظ
 28. با سلام پسر 8 ساله و تک فرزند دارم به شدت اجتماعی هست و با همه خیلی راحت و درباره هر موضوعی صحبت می کنه و بیشتر موضوع های که خیلی مناسب سنش نیست مثلا جنگ جهانی دوم ،سیاست،مذهب ...خیلی به تلویزیون علاقه داره اما نگاه نمی کنه فقط گوش می کنه میگه از ساکتی بدم میاد .خیلی با لگو بازی میکنه ،یعنی اصلا نمیتونه خودش رو کنترل کنه که تنها باشه تو جمع یا تو سکوت من و پدرش نگران هستیم بخاطر این رفتارش در آینده آسیب ببینه و به هر کسی اعتماد کنه البته آموزش های لازم رو بهش دادیم و به خوبی هم میدونه اما خیلی نگران هستیم بنظر شما چیکار کنیم؟ آیا نگرانی ما بی مورد هست ؟
  پاسخ بهمن 21, 1396 at 5:05 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.. این موارد که ذکر کردید اصلا جای نگرانی ندارند مادر عزیز.... اتفاقا نشون میده کودک شما بلوغ فکری بالاتری نسبت به بقیه هم سن و سالانش داره و در عین حال هم می تونه در اجتماع به خوبی ارتباط برقرار کنه و این تضمین کننده موفقیت فرزند شما در آینده است.
   پاسخ بهمن 27, 1396 at 9:17 ب.ظ
 29. دارابی
  با سلام ...میخواستم اگه لطف کنید و مطالبی راجع به چگونگی بالابردن اعتماد به نفس در کودکان به خصوص در سنین ۸-۹ ساله بگذارید ممنون میشم
  پاسخ بهمن 28, 1396 at 9:45 ق.ظ
 30. مارال
  سلام‌پسر ۸ ساله من هر کاری ازش میخوایم‌مثلا یه چیزی بیار یا وسایلتو جمع کن و..انجام نمیده حاضر دوساعت گریه کنخ ولی انجام نده تو خونه مثلا وسیلش گم‌میشه نمیگرده وفقط نق میزنه در مدرسه خیلی ارام هست وخجالتی چجوری باهاش رفتار کنم
  پاسخ خرداد 13, 1397 at 6:47 ق.ظ
  • wpadmin
   هشت سالگی کودک فرزند شما در اواسط دوران کودکی‌اش به سر می‌برد، سال‌های جالب با توانایی‌های قابل توجه و قدرت یادگیری سریع همراه با یک شخصیت بسیار دلپذیر و خودکفای در حال رشد. کودک شما همانند دو سال قبل به رشد خود ادامه می‌دهد: حدود 5 تا 7 سانتی‌متر قد و حدود 1.5 تا 3 کیلوگرم وزن در هر سال و بیشتر بلندی او روی پاهایش است. اکنون فرزند شما کودکی لاغر با قدی بلند است. دندان‌های آنها همچنان می‌افتد و دندان‌های دائمی بزرگ‌تر جایگزین آنها می‌شود. و به تدریج فکر او تغییر می‌کند و ظاهرش نسبت به گذشته کمی رنگ پریده‌تر می‌شود. شما به تدریج متوجه تفاوت‌هایی میان بچه‌ها در این سن می‌شوید. عامل وراثت روی سایز آنها تاثیر می‌گذارد و شما نمی‌توانید ژنتیک را کنترل کنید اما می‌توانید از فاکتورهای دیگری که در رشد او موثر است استفاده کنید، مانند شیوه زندگی. فرزند شما به طور ناخودآگاه عادت‌های مهم غذایی را از خانواده خود دریافت می‌کند. هنگامی که فرزند کوچک‌تان تصمیم می‌گیرد فعالیت‌های فوق برنامه‌اش را متوقف کند، چه می‌‌کنید. (مثلاً "دیگر کلاس ورزش نمی‌روم") ممکن است مجبور شوید برای فعالیت‌های فوق برنامه هزینه‌های زیادی بپردازید یا اطمینان یابید که اگر او را درگیر این فعالیت‌ها کنید برای آینده او مفید خواهد بود. شاید هم فرزند شما از رفتن به این کلاس‌ها سر باز زند. اما فرزند شما هنوز کوچک است و احساساتش برایش اهمیت دارد. اگر او واقعاً از این موضوع ناراحت است، حتماً دلیلی برای پافشاری‌اش وجود دارد. قبل از اینکه تسلیم خواسته فرزندتان شوید به این نکات توجه کنید: · اول سعی کنید بفهمید که فرزندتان چه چیزی را دوست ندارد. آیا خود فعالیت را دوست ندارد یا با بچه‌ها مشکلی دارد یا شاید از حجم زیاد برنامه‌ای که برایش ترتیب داده‌اید خسته شده است؟ ·سپس بررسی کنید و ببینید که راهی برای اصلاح این شرایط وجود دارد یا خیر. شاید زمان تمرین فوتبال برای او مناسب نیست. شاید تمرین‌های خصوصی برای او بهتر از تمرین‌های گروهی باشد و برعکس. یا شاید او موسیقی را دوست دارد ولی آن موسیقی خاص را دوست ندارد. · به جای این که به کودک‌تان اجازه دهید که دیگر آن فعالیت را انجام ندهد، با او صحبت کنید. و مطمئن شوید که ناراحتی فرزندتان تنها برای یک بار یا یک موقعیت خاص نبوده است. (مثلاً "بازی بد بود" و یا "معلم‌ام با من با صراحت صحبت کرد.") به فرزندتان یاد دهید که در هنگام عطسه اگر دستمال کاغذی ندارد، سرش را بچرخاند و به سمت زیر بغلش عطسه کند. انجام این عمل باعث می‌شود که میکروب‌ها به اطراف پراکنده نشوند. تهیه دستمال کاغذی ایده خوبی برای کنترل عطسه است اما به فرزندتان یادآوری کنید که پس از استفاده از دستمال دست‌هایش را با آب و صابون بشوید. مشاوره روانشناسي تلگرامي: http://t.me/kanonmoshaveran_bot در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88422495
   پاسخ مرداد 31, 1397 at 9:18 ق.ظ
 31. تنها
  باسلام خدمت شما. پسر هفت ساله ام مدام میگه من ار چیزای ترسناک زشت و بد خوشم میاد. تخیلاتش همش منفیه. خیلی عصبیه. از تاریکی وحشت داره. اصلا بدونه من جایی نمیره ویا جایی نمیمونه. تو خونه تنها نمیمونه حتی برای یک دقیقه. یکساله شب ادراری گرفته. اصلا بازی‌ها و یا کارتون‌ها بد براش نمیذارم ولی نمیدونم چرا همش می‌ترسه از همه چیز
  پاسخ بهمن 11, 1397 at 10:29 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز بعضی از کودکان ترس افراطی از تاریکی یا تنهای دارند ممکن است کودکتان دچار فوبیا یعنی ترس های افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شی یا وضعیت خاص. کودکی که از تاریکی می ترسد و به طور فعال تلاش می کند تا از مواجه شدن با اتاق تاریک اجتناب کند حتی ممکن است برای جلوگیری از مواجه شدن با تاریکی کارهایی مانند بهانه گیری های بی مورد، گریه های طولانی، خود را به بیماری زدن و... انجام دهد. اگر این علایم به مدت ماه در کودکتان وجود داشته باشد ممکن است دچار فوبیای تاریکی و اضطراب اجتماعی شده باشند ( ترس از حضور در اجتماع و...) یا هردوی آنها می تواند نوعی اضطراب فراگیر باشد که نیاز به بررسی دقیق با حضوری کودکتان دارد. شب اداری نیز می تواند نشانه اضطراب یا فوبیا باشد که نیاز به بررسی دقیق دارد دقت کنید که این شب اداری دست خد کودک نیست و از سرزنش او در این مواقع خوداری کنید . در اول بهتر است دلیل این ترس مشخص شود و بعد با روش های درمانی چون حساسیت زدایی منظم ، شناخت درمانی یا مواجهه و .... با کمک یک روانشناس کودکان برطرف شود خوشبختانه این مشکل قابل درمان است. 1. آیا کودک شما تنها از محیط خانه ترس دارد و عملکرد او در مدرسه و یا خانه دیگران عادی می باشد؟ 2. چند مدت است این علایم وجود دارد؟ 3.آیا این ترس و اضطراب ها بر عملکرد اجتماعی فرزندتان تاثیر داشته است؟و... درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ بهمن 12, 1397 at 5:03 ق.ظ
 32. مهاجر
  سلام من پسر هشت ساله و یک پسر سه ساله دارم تمام وقتم رو صرف تربیت ، تفریح ، خوراک و .... اونها می کنم البته توان جسمی کمی دارم ولی منظورم اینه که کاری جز خانه داری و رسیدگی به اونها ندارم پسر اولم ، یک پسر باهوش در ریاضیات وادبیات و هنر و با حافظه کوتاه مدت ضعیف هست . چهره زیبایی خدا بهش داده بسیار درونگرا و کم عواطفش رو بروز میده و کم می خنده ( کلا در پایان چهار ماهگی لبخند زد) در بدو تولد دچار مننژیت شد ولی شفای کامل خداوند عنایت کرد طوری که هیچ اثری رویش نگذاشت اما تمام مراحل رشدش در آخرین مهلت طبیعی اتفاق افتاد مثل ایستادن راه رفتن حرف زدن اون خیلی بهم وابسته بودو هست هنوز که هنوزه میگه بهش آب بدم و تمایل داره کارهاشو من انجام بدم راستش خسته شدم میدونم چقدر ازدستم ناراحته ، ولی دیگه نمیتونم تحمل کنم . مهارت در انجام کارهای شخصی اش نداره و بدتر اینکه بسیار بد زبان پرخاشگر و بی ادب شده حرفهایی می زنه که قلبم رو می شکنه مدام سرگشته توی خانه راه می ره و عیچ کاری نمی کنه برخلاف برادرش که خودش رو سرگرم می کنه اون توقع داره صبح تا شب بشینم باهاش بازی کنم مدام. ببوسمش نازش کنم نگاهش کنم مدام حرف می زنه ولم نمی کنه پر حرف و لجبازه گوش نمیده و یکریز حرف می زنه . به پدرش و دیگران حسادت می کنه نمی تونم به کسی ابراز محبت کنم . نمی تونم در حضورش با مهمان حرف بزنم جلوی فامیل ، فامیل رو دعوت به سکوت می کنه و دستور میده حالا همه باید به حرفم گوش بدید و فکر کنید کلی آدم بزرگ برای اینکه به ما بی احترامی نشه گوش میدن و ما خجالت می کشیم و توقع داره کل مهمونی مدام به شخص اون توجه بشه . احازه نمیده با بزرگترها حرفربزنم با بی ادبی و کتک زدن و حرف زشت میگه فقط خودش باید بامهمان حرف بزنه . یک چیزهایی به من گفته که تا حالا قلبم را شکسته مثلا برای اینکه برای نشستن دست سرزنشش کرده ام گفته پیر بشی ولت می کنم و پیر بشی بلا سرت میارم و از اینجور حرفا در عین حال خیلی هم مهربانه ولی فقط رمانی که سیر باشه و خسته نباشه و دستشویی نداشته باشه یعنی جمعا سه ساعت در روز حدودا خوبه بعد صبحانه بعد نهار بعد شام بقیه اش یا بازی یا فحش و حرف زشت و بیکاری و....و دعوا با برادرش ممنون میشم راهنمایی ام بفرمایید
  پاسخ تیر 8, 1398 at 9:11 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به بیماری که فرزند شما در سن پایین تجربه کرده است و مشکلاتی که این بیماری بر عملکرد کودکتان می تواند بگذارد مقداری عقب بودن رشد ایشان قابل درک می باشد اما در این شرایط با توجه به اینکه کودک توجه و مراقب زیادی را از والدین خود دریافت می کنید امکان وجود وابستگی افراطی در او افزایش می یابد و توقعاتی در او شکل می گیرد که می خواهد همه چیز رد اولویت برای او قرار گرفته باشد. 1. فرزند شما از نظر عملکرد درسی در سطه معمولی قرار دارند؟ 2. روابط او با دوستان و همسالان خود چگونه است؟ 3. در دستشویی رفتن لباس پوشیدن ، غذا خوردن استقلال دارند و کارهای خودش را انجام می دهد؟ 4. شما و پدرشان در واکنش به رفتارهای او چه کاری انجام می دهید؟ 5. روابط عاطفی شما با همسرتان چگونه است؟ 6. در مقابل او چگونه با کودک دیگرتان رفتار می کنید و واکنش فرزند بزرگتان چیست؟ 7. از نظر تکم و حرکتی در زمان فعلی از رشد کافی برخوردار هستند ؟
   پاسخ تیر 9, 1398 at 7:59 ق.ظ
 33. مهاجر
  اینو هم بگم بسیار هنرمنده خلاقه نقاشی اش عالیه داستان و شعرش همینطور کاردستی اش همینطور ولی بی نهایت پر توقع و خود محوره
  پاسخ تیر 8, 1398 at 9:15 ب.ظ
 34. داود محتشمی
  سلام ۳۸ سال سن دارم ۸ سال پیش که پسرم بدنیا اومد ۱۰ روز بعد به علت بیماری سرطان همسرم فوت کرد و پسرم درهفته ۴ روز پیش خواهر زنم که دختر دایم هست و باجناقم پسرعموی مادرم هست و در حق من و پسرم زیاد زحمت کشیدن زندگی میکنه و به خالش از روز اول مامان گفته و میدونه که مادرش فوت کرده و ۳ روز بعد پیش مادرزنم که اونم زیاد در حق من و پسرم زحمت کشیده زندگی میکنه و من هم به دلایل شخصی که دیگه مثل خدابیامرز همسرم دیگه کسی رو پیدا نمیکنم‌دیگه دوست ندارم ازدواج مجدد داشته باشم و هفته ای ۶ یا حتی هر روز پیش پسرم هستم وپیش اون میخوابم .۲ سالی میشه که پسرم هم حسود شده و هم همه ما( من و خواهرزنم و مادر زنم و دایی هاشو) میزنه ناخن میخوره در حالی که براش تو این ۸ سال کوتاهی نکردم برای خودم لباس نداشتم جوراب پاره پوشیدم ولی برای پسرم همه چی خریدم الان دیگه کم اوردیم چیکار باید بکنیم ممنون میشم راهنمایی کنید
  پاسخ مرداد 31, 1398 at 6:55 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که قابل درک می باشد که شما در شرایط سختی به سر می برید اما نیاز است که به علایق و نیازهای خودتان نیز توجه داشته باشید تا انرژی لازم را برای تربیت فرندتان داشته باشید . در مورد کودکتان لطفا اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. رفتارهای فرزندتان را بیشتر توضیح بدهید و اینکه منظور شما زا حسادت چیست؟ 2. رابطه شما با فرزندتان چگونه می باشد؟ 3. عکس العمل هریک از شما نسبت به او چگونه می باشد؟ 4. شما خودتان به صورت جداگانه وقتی را به او اختصاص می دهید؟ 5. چه میزان از کارهایش را به خودش واگذار کرده اید؟ 6. فرزند دیگری در کنار او حضور دارد؟ 7. روابط او با همسالانش چگونه می باشد؟ 8. در چه زمان هایی بیشتر رفتار پرخاشی از او می بینید؟
   پاسخ مرداد 31, 1398 at 8:07 ب.ظ
 35. مامان متین
  باسلام پسر۸ساله ای دارم باهوش،اجتماعی است،تاحالا یک مدت تو کلاس ژیمیناستیک ثبت نام کردم ولی دقت عمل نداشت یعنی به حرف مربیش اصلا گوش نمیکرد دوست داشت فقط بقیه رو نگا کنه دیگه به کلاس نفرستادم،ولی کلاس قران ک میفرستادم خوب حفظ میکرد،الان سوال من اینه چه کلاسی ثبت نام کنم که برای اینده اش خوب باشه،نمیخام یه سال دوسال بره و بیخیال شه،میخام تو درسای ایندش تاثیر داشته باشه، باتشکر
  پاسخ آبان 12, 1398 at 2:30 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد دقت کنید که نیاز است به علایق و استعدادهای فرزندتان توجه داشته باشید تا بتوانید در این مورد به او کمک کنید اینکه بخواهید کلاس های متعدد را امتحان کنید فرصت شناخت استعدادهای دقیق او را ممکن است از دست بدهید. بهتر است در این مورد به صورت حضوری به مشاور مراجعه داشته باشید تا با انجام مصاحبه و آزمون های استعداد یابی به شما و فرزندتان کمک شود تا بتوانید در مسیر بهتری برای موفقیت او گام بردارید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88419832
   پاسخ آبان 12, 1398 at 10:12 ق.ظ
 36. علی رضا
  سلام پسر ۸ ساله ای دارم ک بیشتر موقعه ها سر لپ تاپ داره بازی های تفنگی میکنی و در این زمان ناخن هاش رو هم زیاد میخوره حتی وقتایی ک تلویزیون میبینه هم ناخن و پوست انگشت هاش رو هم میکنه هر چی بهش میگه گوش نیمکنه باید چ جوری بهش بگم ک قبول کنه دیگه ناخن و پوست انگشت های دست هاش رو نخوره
  پاسخ آذر 10, 1398 at 1:15 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که استفاده از این بازی ها می تواند باعث ایجاد تنش و اضطراب بیشتر در کودکتان شود و در کنار این موارد دقت داشته باشید که بازی و فیلم های مخصوص به سن او را برای تماشا و بازی به او بدهید تا از این طریق اضطراب او افزایش نیابد و در کنار این موارد دقت کنید که کندن ناخن و پوست انگشت می تواند نشانه اضطراب باشد که در شرایط مختلف نمایان می شود و نمی توان با درخواست باعث ترک این موارد شد شما می توانید با استفاده از چسب و داروها باعث کاهش ناخن جویدن فرزندتان شود اما نیاز است که دلیل اصلی این اضطراب شناسایی شود چون ممکن است سالها با فرد باشد و و در زمان های و موقعیت های مختلف بازهم به شکل های های مختلف اضطراب را تجربه کند . بهتر است در یان زمینه به صورت حضوری به روانشناس بالینی کودکان مراجعه کنید تا به وسیله بازی و نقاشی و... مشکلات فرزندتان شناسایی شود و بتوانیم به او در این زمینه کمک کنیم. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354762
   پاسخ آذر 10, 1398 at 1:54 ب.ظ
 37. هانا
  سلام خسته نباشید پسر 8 ساله ایی دارم بسیار مودب و زرنگ، معلمش ازش خیلی راضیه، مهربون والبته اجتماعی، تو کار های خونه دوست داره کمکم کنه مسیولیتی که گردنش هست شاید چن بار بگم ولی انجام میده، فقط ی چیزی که منو خبری نگران میکنه اینکه تو مدرسه کسی ا ذیت کنه گریه میکنه، یا حتی تو خونه کار اشتباهش که بهش گوشزد میکنم بجای حرف زدن سریع بغض میکنه، من وپدرش بارها گفتیم که بجای گریه کردن حرف بزن تا مشکل وحل کنیم، ولی باز درست نشده لطفا راهنماییم کنید چجوری باهاش برخورد کنم که پسر قوی بار بیاد
  پاسخ آذر 17, 1398 at 7:18 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که اگر در محیط خانواده سرزنش کردن بخاطر تاخیر و یا اشتباه حذف شود و به او فرصت بدهید که او صحبت کند و توضیح بدهد بدون تنبیه او می تواند استقلال بیشتری کسب کند که در اجتماع نیز بتواند از ان استفاده کند . این شما بخاطر گریه او بخواهید با فریاد و یا تنبیه که او با شما صحبت کند و یا بعد از صحبت بازهم او را سرزنش کنید این اتفاق او را به این سمت می کشاند که از راحل دیگری استفاده کند مانند گریه . دقت کنید بهتر است به او اجازه بدهید که در موضوعات مختلف نظر خود را بیان کند و به عنوان مشورت کردن نظر او را در مسائل مختلف جویا شوید تا احساس استقلال و هویت بیشتری کند به مرور می توانید با دادن احساس ارزشمند بودن و استقلال رفتارهای و برخوردهای بهتری را نیز در اجتماع زا او مشاهده کنید
   پاسخ آذر 19, 1398 at 12:21 ب.ظ
 38. شهرزاد
  سلام، وقت بخیر من یه دختر 8ساله دارم از لحاظ مادی تو شرایط متوسط هستیم ولی خیلی بیشتر از این وسایل رفاهی براش فراهم کردیم، لباس‌های رنگارنگ اسباب بازی های به روز دکور اتاقش به سلیقه خودش،. کلاس زبان و موسیقی هم میبرمش، از پارسال تا الان چندبار چیزهایی گفت که منو عصبی کنه و بعد هم اعتراف کرد که برای ناراحت کردن من اینو گفته، امشب هم موقعی که داشتم ازش درس می‌پرسیدم همین کار رو کرد بعدش هم اعتراف کرد که دوباره گول شیطون رو خورده ولی من واقعا نتونستم خودم رو کنترل کنم و از عصبانیت زیاد زدم زیر گریه، اینقد گریه کردم که اونم به گریه افتاد واقعا دیگه نمیتونم تحمل کنم، خسته شدم، نمیدونم چیکار کنم با خودم گفتم اگه تامین باشه عقده ای نمیشه ولی احساس میکنم محبت بیش از حد اون رو اینقدر سرکش کرده تو رو خدا راهنماییم کنید باهاش چه رفتاری کنم که تغییر کنه ممنونم
  پاسخ آذر 17, 1398 at 11:15 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که شما تمام تلاش خود را با توجه به آگاهی و اطلاعاتی که در زمینه نیازهای فرزندتان کرده اید انجام داده اید اماگاهی ممکن است چیزهای بسیار ساده برای کودکان ارزش زیادی داشته باشند که ما آنها را نادیده گرفته ایم اطلاعات بیشتری در مورد صحبت های فرزندتان که شما را نارحت می کند در اختیار ما قرار بدهید تا بدانیم این صحبت ها در چه زمینه ای می باشد تا بتوانیم با هم بیشتر صحبت کنیم .
   پاسخ آذر 18, 1398 at 11:27 ق.ظ
 39. هانا
  سلام خسته نباشید من سوالمو مطرح کردم حتی تو صفحه هم هست منتها هیچ جوابی نداره،، ممنون میشم پاسخگو باشید
  پاسخ آذر 19, 1398 at 12:34 ق.ظ
 40. بانوی ایرانی
  سلام من بانویی 43 ساله ام و بنا به دلایلی فرزند نداریم. الان 3 ماهه که حامی دختر بچه ای هشت ساله هستم خیلی دلم میخاد بدونم چطور باید باهاش رفتار کنم و چه چیزهایی ازش سوال کنم و یا در مورد چی باهاش حرف بزنم لطفا راهنماییم کنید .ممنونم.
  پاسخ آذر 27, 1398 at 1:23 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. شما با ایشان دیدار حضوری دارید و این کودک پدر و مارد دارد؟ 2. شما می خواهید چه اطلاعاتی از او داشته باشید و نگران چه موضوعاتی می باشید ؟
   پاسخ آذر 27, 1398 at 1:35 ب.ظ
 41. مهناز
  سلام دختر 8ساله دارم باهوش زیبا وخیلی اجتماعی. خیلی حرف میزنه همش بالا پایین میپره کلافه میکنه ادمو از بس سوال میکنه ویه سوالو سه بار میپرسه چندماهیه هرشب دلدرد میگیره بخصوص زمان خواب همش میترسه چیزیش بشه هرچیزی میخاد بخوره میکه چیزیم نمیشه روز بروزم لاغر تر میشه هرچی میگم چیزیت نیست اینقدر نترس من پیشتم بازم اضطراب داره نمیدونم چکار کنم عصبی میشم خیلی شما بگید چکارکنم
  پاسخ دی 7, 1398 at 9:25 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد با توجه به روند کاهش وزن و اضطرابی که فرزند شما تجربه می کنند نیاز است که او را به صورت حضوری به روان درمانگر کودکان ارجاع بدهید تا بتوانیم با بررسی دقیق در این زمینه به او در بهبود شرایط و شناسایی اضطراب کمک کنیم. شاید یکی از راحل هایی که او برای کاهش اضطراب خود نیز در نظر گرفته است صحبت کردن و تحرک افراطی می باشد که البته این تنها یک حدس می باشد و بهتر است این رفتارها با سرزنش شما همراه نشود و برای بهبود شرایط او به صورت حضوری مراجعه داشته باشید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741
   پاسخ دی 7, 1398 at 10:30 ق.ظ
 42. بهار
  با سلام دختر ۸ ساله ای دارم که در خانه لجبازی میکنه به حرفهای من و پدرش گوش ننمیدهد مسئولیت قبول نمکینه ودر خارج از خانه بسیار ارام وکم حرف میباشد در مدرسه خجالتی و اعتماد به نفس کمی داره لطفأ راهنمایی کنید با تشکر
  پاسخ دی 8, 1398 at 7:29 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مرود اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. شما چه توقعاتی از او دارید ؟ و در صورتی که آنها را انجام ندهد چگونه با او برخورد می کنید؟ 2. منظور شما زا خجالتی بودن و نداشتن اعتماد به نفس در مدرسه چیست؟ 3. چه میزان به استقلال او در خانه اهمیت می دهید و او مجازه به تصمیم گیری می باشد ؟
   پاسخ دی 9, 1398 at 11:01 ق.ظ
 43. مشاور
  سلام به شما دوست عزیز این رفتار به تنهایی نشان دهنده مشکل خاصی نمی باشد و بله دامنه تجربه هیجان در او زیاد می باشد و بهتر است در این مورد به او احترام بگذارید اما در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. فرزندتان از نظر رشد حرکتی و زبانی رشد طبیعی را طی کرده است؟ 2. او می تواند احساسات خود را با شما به اشتراک بگذارد ؟ 3. میزان فعالیت های حریکتی و تمرکز و توجه او در منزل و مدرسه چگونه می باشد ؟
  پاسخ فروردین 5, 1399 at 11:28 ق.ظ
 44. معصومه
  دخترم هشت ساله هست و او به یه کلاس میرفت و اونجا عاشق پسری شده بود ولی از وقتی بیماری اومده و نرفته کلاس و دیگه اونو ندیده افسرده شده دیگه با هیچکی حرف نمیزنه
  پاسخ مرداد 29, 1399 at 4:35 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما معصومه جان در این مورد بهتر است دخترتان را بخاطر احساساتی که تجربه می کند مورد سرزنش قرار ندهید و اگر علایم افسردگی و افت کارکرد را در او مشاهده می کنید به صورت حضوری او را به روانشناس ارجاع بدهید تا بتوانیم با صحبت با خود او و تجربه احساسات و افکاری که دارد به او کمک کنیم تا مسیر بهتری را در کنار احترام به احساساتش تجربه کند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685895
   پاسخ مرداد 29, 1399 at 4:47 ب.ظ
 45. بهاره
  با سلام پسرم ۸ سال و نیمشه ، تقریبا از یکسال پیش کمی ترس داشت البته دور از چشم ما خونه ی اقوام فیلم ترسناک دیده بود الان چند روزیست که تو اخبار تلویزیون جریان مومو رو شنیده و تصویرشو دیده به طرز وحشتناکی ترسیده اصلا نمیتونه تو اتاقش بره حتی روزا وقتی میره اتاق چیزی برداره باید من همراش باشم دسشویی تنها نمیره باید منم پیشش باشم ، غروب که میشه شروع به گریه کردن میکنه که تو اتاقش نخوابه کلا از صبح تا شب همش اضطراب و استرس داره حتی یک لحظه نمیتونه تنها بمونه خیلی خیلیییییی نگرانشم تورو خدا راهنماییم کنید که چیکار کنم حالش بهتر بشه
  پاسخ آبان 5, 1399 at 1:48 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما بهاره جان با توجه به میزان اضطراب و ترسی که کودک شما آن را تجربه می کند و اینکه این ترس مدت زمان زیادی وجود داشته است و با شرایط فعلی شدت بیشتری پیدا کرده است بهتر است که به صورت حضوری به روانشناس او را ارجاع بدهید تا بتوانیم با صحبت با خود او در این مسیر با بررسی آنچه از نظر روحی تجربه می کند کمک کنیم تا به ترس هایش در یک محیط امن پاسخ بدهد و بتواند مسیر رشدی بهتری را طی کند . بهتر است که فیلم های متناسب با سنش را مشاهده کند در کنار اینکه بهتر است در مورد موضوعاتی که او با آن روبرو می شود بجای سرزنش و یا متسخر که از چه چیزی می ترسی و.. از او سوال کنید که مثلا می داند مومو چیست و در نظر او چه اتفاقی قرار است رخ بدهد و بعد خود شما اطلاعات متناسب با سنش را هم جهت اموزش و هم پاسخ درست به سوالهایش در اختیار او قرار بدهید اما با توجه به اینکه میزانی از اضطراب و ترس از قبل وجود داشته است اتفاقات بعدی می تواند تشدید کننده آنها محسوب شود و نیاز است که همه آنها بررسی شوند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685895
   پاسخ آبان 5, 1399 at 10:14 ق.ظ
 46. زهره
  سلام فرزند پسر 8 ساله دارم خودمم 40 سالمه و پدرش 51 سال پسرم مدام میگه چرا من تنهام و خواهر برادر ندارم لطفا راهنماییم کنید من لیسانس شیمی هستم و پدرش مهندس برق
  پاسخ دی 13, 1399 at 9:29 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهره جان اینگونه درخواست ها در سنین کودک شما طبیعی می باشد و عموما چون کودک دوست دارد که با فرد دیگری بازی کند که هم سن و یا کودک در کل محسوب شود و یا دیگران را مشاهده می کند در این موراد ممکن است گاهی بپرسید و یا درخواست داشتن خواهر و یا برادر دیگری را داشته باشد اما در این مسیر در کنار درک این موضوعات و نیازها در فرزندتان برای داشتن فرزند دوم نیاز است که شماها شرایط جسمی و سنی ، اجتماعی و اقتصادی و شرایط روحی مناسب برای داشتن یک فرزند دیگر و دشواری های آن را داشته باشید تا بتوانید در این مسیر تصمیم گیری کنید با توجه به اینکه همسرتان سن نسبتا بالاتری دارند باید بررسی کنید که آیا شرایط روحی و تربیتی یک کودک دیگر را دارند . سعی کنید که فضاهایی را ایجاد کنید که او بتواند با همسالان خود ارتباط بیشتری داشته باشد و یا رفت و آمدهای فامیلی را برای او با افرادی که هم سن او هستند بیشتر کنید تا بتواند در این مسیر به نیازهای خود پاسخ بدهد .
   پاسخ دی 13, 1399 at 12:41 ب.ظ
 47. فريبا
  سلام وقت بخير پسر ٨ ساله اى دارم كه تك فرزنده ، چند وقت پيش خونه ى يكى از فاميلها با بچه هاى ديگه از ارزوهاشون صحبت كردن و پسرم گفته كه بزرگترين ارزوش اينه كه تو اين دنيا نباشه و بميره به طور اتفاقى صاحبخانه اين رو شنيده و من رو در جريان گذاشت به طور كاملا غير مستقيم بازپسرم راجعبه ارزوها صحبت كردم و همين حرف و به خودم هم گفت من يك مقدار باهاش از اينده و هدف و اينكه دوست داره جهانگرد بشه و بازيكن پرسپوليس باشه صحبت كردم ولى بازهم گفت كه اونها هم ارزوش هست ولى ارزوى اولش همون مردن هست بشدت ناراحت شدم و با پدرش مطرح كردم قرار گذاشتيم كه شرايطى فراهم كنيم كه اين موضوع رو به مرور فراموش كنه ولى ١٠ روز بعد خونه همسايه رفته بود تا با پسرش بازى كنه به مادر دوستش گفته كه درست دارم برم قله هارو فتح كنم ايشون گفتن چقدر عالى بعد گفته اگر برم بالاى كوه ميخوام خودم و بندازم پايين چون دوست ندارم تو اين دنيا باشم خيلى نگرانم نميدونم چطور باهاش برخوردكنم از هرچيزى مثل خوردن خريد كردن تفريح لذت ميبره پسر شادى هست توى درسهاش مشكل نداره روابطش با ديگران خوبه ، پسر من هم خيلى اصرار به اين داره كه تنهاست وميخواد يك خواهر يا برادر داشته باشه لطفا راهنمايى كنيد علتش چى ميتونه باشه و چكار بايد بكنم
  پاسخ بهمن 21, 1399 at 8:40 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فریبا جان نگرانی شما قابل احترام هست اما عزیزم دقت کنید که فراموشی کارساز نیست نیاز است که دلایل داشتن این افکار و احساسات در کودک شما مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم در این مسیر به کودک شما کمک کنیم تا در شرایط روحی بهتری قرار گیرد و بتواند مسیر رشدی خود را طی کند. در این مسیر بهتر است در همین زمان او را به روان درمانگر کودکان ارجاع بدهید تا بتوانیم در مسیر مشاوره به او کمک کنیم تا بتواند احساسات و نیازهای خود را بهتر بشناسد و در مسیر بهتری به آن پاسخ بدهد . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354282
   پاسخ بهمن 21, 1399 at 12:16 ب.ظ
 48. لیلا
  سلام پسر 8 سال و نیمه ای دارم که هوش خوبی داره. اما برای درس خواندن من رو خیلی اذیت میکرد و تا جایی که میتونست سراغ درس هاش نمیرفت .خلاصه منو خیلی حرص داد. و من تا جایی که میتونستم با نرمی باهاش حرف میزدم. اما خیلی وقتها به خاطر درسهاش یا سایر کارهاش سرش داد زدم ... یک دختر سه ساله هم دارم که بسیار ماجراجو و فعاله. اما پسرم دوست داره همش با موبایل، لب تاب یا تلویزیون خودشو سرگرم کنه.و یا بازی های مثل لگو بازی و کلا بازی های بسیار کم تحرک رو فقط دوست داره. از فوتبال و بازی های گروهی خوشش نمیاد. خودم اعصاب قوی ای ندارم چون حدود یک سال پیش رابطه ی من و شوهرم با مشکل جدی ای روبرو شد که به مرور زمان حل شد.الان رابطه من و پدرش خوبه. اما پدرش زیاد براش وقت نمیذاره. حدود یک ماهه که همش انگشتش توی دهنش هست و کلا شبها دیر وقت میخوابه .چون در طول روز خسته نمیشه آنچنان . بخاطر خیلی از کارهاش امر ونهی ش میکنیم من و پدرش. از این بابت ناراحت هستم تا سرش داد نزنم گوش نمیده به حرف. بازی های توی گوشی را چند بار حذف کردم اما دوباره به اصرار پسرم نصبشون کردم. مدرسه هم که میرفت ارتباط خوبی با بچه ها نمیتونست برقرار کنه توی خونه خیلی پرحرفه. اما در گروه همسالان خجالتی و عصبی چکار کنم که تربیت درستی داشته باشه و بتونه در اجتماع بخوبی فعالیت کنه ؟ ممنون از زحمات شما
  پاسخ خرداد 2, 1400 at 2:37 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما لیلا جان نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام می باشد اما عزیزم در این مسیر در اول نیاز است که شما برای بهبود شرایط روحی خودتان اقدام کنید یعنی اگر با رفع مشکلات بازهم شما با مشکلات روحی روبرو هستید نیاز است که به صورت حضوری به روانشناس مراجعه داشته باشید . در مورد دوم اینکه به محیط او نگاه کنید چه میزان محیط برای بازی های دیگر برای فرزندتان در این سن وجود دارد که او از آن استفاده نمی کند در این مسیر بهتر است که باهم برنامه ریزی کنید و به او بیان کنید می تواند مثلا چهار ساعت با گوشی بازی کند و این چهار ساعت را می تواند یک جا انجام بدهد و یا چهار زمان یک ساعتی در صبح ، ظهر ، عصر و شب و در این مسیر اجازه بدهید که خودش زمان ها را انتخاب کند اما نیاز است که جایگزین های جذابی که او دوست دارد نیز وجود داشته باشد تا بتواند با آنها نیز سرگرم شود در زمان مدرسه براساس شرایط نیاز است برنامه ریزی کنید باهم و در زمان فعلی نیز براساس شرایط همین زمان تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید . در این مسیر بهتر است از بکن و نکن های مداوم خوداری کنید اجازه استقلال و تصمیم گیری تا جای که برای او آسیب زا نیست بدهید و اجازه بدهید نظراتش را بیان کند اگر در محیط خانه اعتماد به نفس او تقویت شود ، استقلال او را بپذیرید او می تواند با حضور در اجتماع روابط بهتری را ایجاد کند و سعی کنید تا جای ممکن شرایط او را برای حضور در کنار همسالانش بدون چک کردن و زیر نظر داشتن ایجاد کنید.
   پاسخ خرداد 2, 1400 at 1:37 ب.ظ
 49. شری
  با سلام پسر 8ساله ای دارم که جدیدا پشت سر هم دروغ میگه مثلا میگم بیدار شدی دستشویی برو هی خودشو تکون میده میگه ندارم.بعد وسط صبحانه میگه برم اتاق کار دارم برگردم .صداش از دستشویی میاد من اصلا به روش نمیزنم.مورد دیگه رفته مصلا خوراکی بخره یه وسیله دیگه هم خریده ولی به دروغ میگه پسرعموش بهش داده و من متوجه میشم رفتاری نشون ندادم خودش بعد دو روز گفت اگه من اینو خودم خریده باشم تو دعوام میکنی منم گفتم نه اگه راست بهم بگی .چکشی برخورد نکردم باهاش صحبت کردم میگه اگه بهت راست بگم منو دعوا میکنی .من بسیار بهش محبت میکنم شاغل هستم و پیش مادرم میمونه روزها شب ها بغلش میکنم و محبت میکنم بهش . فقط سر مسائلی که در مورد رفتار و غذا خوردن باشه گاهی دعوا میکنم خوب نمیشه که بچه آداب معاشرت یاد نگیره نمیدونم خیلی عذاب وجدان دارم دعواش میکنم ولی تا با قاطعیت حرف نزنم باهاش کارشو مدام تکرار میکنه مثلا آروغ زدن- بسیار با محبت و مهربون هست و خیلی شیطون نیست خیلی خیلی نگران دروغ گویی هستم چه کنم؟؟؟ تو اون لحظه چه برخوردی باهاش داشته باشم اخه خیلی تابلو هم دروغ میگه.ممنون میشم راهنمایی کنید
  پاسخ تیر 20, 1400 at 11:06 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز قابل درک هست که شما نگران فرزندتان هستید و می خواهید او بهترین مسیر رشدی ممکن را طی کند .اما دقت داشته باشید که فرزند شما زرگ شده است و نیاز به کنترل مداوم ندارد در این مسیر نیاز است که شما به این موضوع توجه کنید که او می تواند در بسیاری از وارد استقلال داشته باشد و برای خودش تصمیم گیری کند که از جمله تصمیم گیری برای نیازهای اولیه چون غذا خوردی، گرما و سرما، دستشویی رفتن و.. خب اگر شما بخواهید تمام رفتارهای او را تحت کنترل داشته باشید خب این باعث می شود که او فشار روحی بیشتری را تجربه کند و آن استقلالی که نیاز دارد را بدست نمی اورد . در این مسیر بهتر است که به این موضوع نیز توجه کنیم که ممکن است حتی همین رفتارها که شما آن را بی ادبانه تلقی می کنید برای جلب توجه شما صورت گیرد پس بهتر است که در این موراد از توجه مثبت و منفی خوداری کنید او یاد می گیرد که از مسیر دیگری با شما ارتباط برقرار کند . نیاز است که مسیر تعاملی یعنی صحبت کردن بین شما شکل بگیرد بدون سرزنش، تحقیر، از موضوع قدرت وارد شدن، و شرط گذاشتن برای مورد پذیرش بودن .
   پاسخ تیر 20, 1400 at 12:20 ب.ظ
 50. Mostafa
  سلام برادری دارم 8 ساله داداشم از همین الان جلو روی منو مامان بابام و آبجی هام می ایسته و اصلا حرف شنوی نداره با اینکه از همه تو خونواده کوچیک تر هست ولی انگار کل خونه رو دستای این بچه میچرخه وقتی دید من گوشی خریدم گوشی بابام رو از خودش کرد با اینکه من از اون نه سال بزرگ تر هستم ولی به قدری به من حسادت داره که حد و حساب نداره درساش هم که هیچی اصلا نمیخونه و والدینم رو خیلی زیاد ازیت میکنه به مامان و بابام فحش میده و.... در کل این پسر کاملا غیر قابل کنترل شده از اونجایی که مامان و بابام اصلا توجهی به کار هاش ندارن و میگن وقتی بزرگ بشه درست میشه وضیفه خودم دونستم که این مشکل رو به شما بگم چون با وضعی که ما داریم با این خیلی واسه آیندش نگران هستم لطفا کمکم کنید
  پاسخ شهریور 19, 1400 at 9:40 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما اقا مصطفی نگرانی شما را برای برادرت درک میکنم اما بهتر است که شما مسیر خودتان را پیش بروید و ارتباط در احترامی با او داشته باشید و در زمانی که رفتار مناسبی ندارد به هیچ عنوان به او توجه نکنید حتی تنبیه هم نکنید اما زمان هایی که رفتار بهتری دارد می توانید با توجه نشان دادن این رفتار را تقویت کنید . در هرصورت در مورد برادرتان بهتر است که مسیر رشدی او را به پدر و مادر و خودش واگذار کنید و شما مسیر رشدی خودت را بروی و در این مسیر برای اینکه بتوانیم به او کمک کنیم تا مسیر بهتری را تجربه کند در اول اینکه همه شماها باهم نیاز است که به عنوان الگو رفتارهای در احترام باهم داشته باشید، فحش ندهید، احساسات را بیان کنید، و به رفتارهای مناسب او تنها واکنش نشان بدهید اما در هرصورت شما در این مورد تنها می توانی رفتارهای خودت را اصلاح کنید و در روابط او با پدر و مادر و... وارد نشوید .
   پاسخ شهریور 20, 1400 at 4:46 ب.ظ
 51. زهرا
  با سلام. پسری ۸ ساله دارم. مدت تقریبا دو سال یا بیشتر هست که لحن صحبت کردنش لوس است. البته رفتار لوسی ندارد چون خودم از ابتدا با لوس کردن بچه به شدت مخالف بودم. هرچقدر من و پدرش و اطرافیان به او می‌گویند لوس حرف نزن گوش نمی‌کند. واقعا دیگه از این رفتارش عاجز شدم. مخصوصا زمانیکه در جمع هستیم از این رفتارش خجالت میکشم...وقتی ازش میپرسم چرا لوس حرف میزنی میگه چون بامزه میشم و دوست دارم...!! از طرف دیگه در ساختمان دوست های زیادی داره که در حیاط باهاشون بازی میکنه. یکی از اونها دختر ۵ ساله ای است که از دوسال پیش با او دوست است اما چند ماهی است عاشقش شده و وابسته شده بهش☺ این قضیه دیگه نگرانم کرده. هرجا باشه میگه دارم فکر میکنم رامیلا هم پیشمه... نمیخوام این قضیه تاثیر منفی روش بزاره. ممنون میشم راهنماییم کنید.
  پاسخ شهریور 29, 1400 at 2:27 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان نگرانی شما برای کودکتان قابل احترام می باشد اما دقت کنید که این سبک صحبت کردن بیشتر برای جلب توجه می باشد و یا بازگشت به نقطه امن کودکی بهتر است که در اینگونه مواقع از توجه نشان دادن خوداری کنید هرگونه توجه چه مثبت چه منفی و در کنار ان زمان های که رفتار مناسب با سنش را دارد و سبک صحبت کردنش عادی هست به او توجه بیشتری نشان بدهید اما دقت کنید که تمرکز زیاد بر این موضوع می تواند شدت آن را بیشتر کند. در مورد احساس به این دختر خانم خب در اول بهتر است که نگاهی به فضای اطراف کودکتان بیندازیم اینکه او چقدر فضای برای بازی با دوستان دیگر و همراهی با همجنس های خودش دارد و یا اینکه چه میزان به علایق دیگر او چون ورزش ، تفریح، موزیک، نقاشی وهرچیزی که جز علایق او می باشد توجه می شود و فضای آن برای او محیا هست چون در این مسیر نیاز است که تمرکز او بر علایق دیگرش نیز قرار داده شود تا از تمرکز بیش از اندازه بر موضوعات دیگر کاهش یابد. در این مسیر اگر روابط او بیش از اندازه باشد به صورتی که بر روند زندگی و عملکرد او تاثیر گذارد نیاز است که حتما به صورت حضوری خود روانشناس با او صحبت کند. در کنار اینکه بهتر است علایم بلوغ را نیز در او بررسی کنید چون ممکن است که بلوغ زودرس نیز رخ بدهد علایمی چون رشد موهای زیر بغل و یا اندام های جنسی، تغییرات صدا، رشد قد و... چون اگر رشد بلوغ شروع شده باشد نیاز است که حتما بررسی دقیق صورت گیرد.
   پاسخ شهریور 29, 1400 at 4:28 ب.ظ
 52. امیرعلی
  پسر ۸سال ونیمه دارم و یک دختر ۳/۵ساله که پسرم خیلی باهوشه خیلی مهربون ودر مدرسه خیلی مودب کلا معلمش ازش راضیه جدیداخیلی عصبانی میشه و حرفش را از طریق داد زدن و گریه کردن و گاهی خودشو زدن میخواد به کرسی بشونه زمان عصبانیت منم میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید
  پاسخ فروردین 25, 1401 at 12:31 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما آقا امیر علی با توجه به توضیحات شما کودک شما در مدرسه می تواند تعامل درستی با دوستان و معلم خودش داشته باشد اما در محیط منزل و با شما این ارتباط و بیان احساسات دچار مشکل می شود. خب این موضوع ممکن است نشان دهنده مشکلی در مسیر ارتباطی بین شماها باشد در این مورد در صورت تمایل اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید بر این مبنا که این احساس خشم و عصبانیت چند مدت هست ایجاد شده است؟ با رخداد خاصی همراه شده است؟ شما در واکنش به کودکتان چه نوع رفتاری دارید؟ روابط بین شما و همسرتان رضایت بخش هست؟ به اندازه کافی برای بودن با پسرتان با توجه به داشتن دختری کوچک تر وقت می گذارید؟
   پاسخ فروردین 25, 1401 at 2:26 ب.ظ
 53. بهراد
  سلام پسر من ۸ سال شش ماه دارد و تک فرزند کارهای او از سن خودش بیشتر است مثلا از موسیقی رپ خوشش میاد یا انتخاب لباس هاش مثل ی جوان ۱۶ ساله می مونه روی دستش با ماژیک تتو میکشه و تیپ وسیان خوانندهای رپ داره عاشق ماشین البته قبلا اسباب بازی ولی الان ماشین واقعی و اصرار به من که ماشین تو بزک کن مثلا کف خواب یا باند سیستم صوتی با صدای بلند بزار دقیقا کارها و حرکات یک جوان ۲۰ ساله انجام میده من روی گوشیم اینستا گرام داشتم از دستش پاک کردم ولی همسر داره و مدام گوشی اون بر می داره و دنبال کننده خواننده رپ و ماشین بازها میگرده خیلی نگرانش هستم چون اصلا بچه گی نمکنه و ذهنش بجای درس بیشتر هول این چیزا می چرخه و با دوران کودکی ما که ده شصت بوده ۳۶۰ درجه فرق داره خواهش میکنم کمک کنید
  پاسخ اردیبهشت 2, 1401 at 10:14 ق.ظ
 54. ماه گل
  سلام دختر ۸ ساله ای دارم که از ۳ سالگی بهش آموزش جنسی و بنا به حرف مشاورش دادم. فوق العاده باهوش اما حواس پرته. اما مشکل اصلی من اینجاست که متاسفانه تو مدرسه راجع به مسائل جنسی صحبت کردم و دخترم شدیدا کنجکاو شده من در این مورد اصلا دعواش نمیکنم و بهش میگم همیشه از خودم‌بپرس تا درست بهت توضیح بدم. فوق‌العاده دختر مودبی هست و هر فحشی هم بشنوه تکرارش نمیکنه. الان نگرانی من بابت اینه که دوست داره راجع به مسائل جنسی بدونه آخرین بار صحنه بوسیدن رو تو گوشیه یکی از دوستاش دید و از عذاب وجدان دوروز نخوابید وقتی بهم گفت نمیدونم چه واکنشی نشون بدم فقط بهش گفتم هیچی نمیگم تنبیه‌ت نمیکنم اما اعتماد و داری با این رفتار از بین میبری. لطفا راهنماییم کنین چه رفتاری در پیش بگیرم.
  پاسخ خرداد 16, 1401 at 2:06 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما ماه گل جان بین عزیزم آموزش مسائل جنسی نیاز است که متناسب با شرایط سنی باشد یعنی خب به یک کودک سه ساله اگر کنجکاوی در این مورد داشت نیاز است که متناسب با یک کودک سه ساله به او اطلاعات بدهید و خب این آموزش با یک کودک 8 ساله و یا یک نوجوان کاملا متفاوت می باشد پس این موضوع از اهمیت زیادی برخودار می باشد. در زمان فعلی نیز در اول بهتر است از سرزنش کردن او خوداری کنید و اجازه بدهید که او سوالت خودش را بپرسد و دیدگاهای خودش را بیان کند حتی اگر پاسخی ندارید خب میتوانید کمک کنید او اطلاعاتی که خودش دارد را بیان کند و خب در این حالت می توانید متناسب با اطلاعاتش به او اطلاعات اصلاح شده بدهید. در کنار اینکه خب بهتر است که او فضای مناسب با شرایط سنیش داشته باشد یعنی با شناخت علایقش برایش محیط پاسخ به این علایق را ایجاد کنید در این حالت تمرکز او بر این مسائل نیز کاهش پیدا می کند.
   پاسخ خرداد 16, 1401 at 11:05 ق.ظ
 55. فریبا
  سلام وقت بخیر. دختر ۸ ساله ای دارم که فرزند دوم خانواده است.با برادر بزرگش ۱۱ سال اختلاف سنی دارند. متآسفم دخترم تقریبا دو هفته است که توی ذهن خودش به من ،برادرش،خانوادم و ..... فحش میده البته خودش ازینکارش ناراحته ولی میگه دست خودم نیست ،معذرت خواهی میکنه ولی بازم به کارش ادامه میده،،بسیار ترسو ست،،ناخن‌ها شو میخوره،،بسیار بسیار پرحرف،، خیلی به برادرش حسادت میکنه،،اصلا در مقابل هم سنهای خودش نمیتونه از خودش دفاع کنه یا به دوستاش نه بگه. الان این فحش دادنش ،ناسزا گفتن توی ذهنش خیلی حالمو بد کرده و نگرانشم،تورو خدا کمکم کنید. میترسم ببرمش پیش روانشناس بهش دارو بده
  پاسخ مرداد 26, 1401 at 1:54 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فریبا جان ببین عزیزم این علایمی که بیان می کنید می تواند نشان از وسواس فکری داشته باشد چون در این حالت فرد با افکار و احساسات و ایده و تصاویری ممکن است روبرو باشد که کنترل بر آن ندارد و برایش با فشار روحی و درگیری فکری زیادی همراه می شود و خب در کنار این موارد اضطراب نیز یکی دیگر از نشانه های آن است در این مسیر اهمیت زیادی دارد که شما به واقعیت شرایط روحی دخترتان توجه کنید چون موارد دیگری چون پرحرفی، ناخن خوردن این موراد نیز نشان از اضطراب بالا می تواند داشته باشد و خب این اضطراب و وسوای به مرور می تواند عملکرد او از نظر درسی و اجتماعی را کاهش بدهد در کنار اینکه هم برای خودش و هم اطرافیان مشکل آفرین باشد پس در این مورد نمی توان بیان کرد که تنها زمان می تواند به او کمک کند برعکس در طول زمان این موراد با آسیب های اجتماعی و درسی و خانوادگی بیشتری هم همراه می شود. در این مسیر در اول اینکه دوره های روان درمانی کودک با دارو درمانی همراه نیست اما اگر کودک شما بعد از تشخیص روانشناس نیاز به دارو درمانی هم در کنار روان درمانی خودش داشت این اصلا مشکلی ندارد چون آسیب این داروها به مراتب از بیماری های روحی کمتر می باشد هرچند که این داروها برای فردی که به آن نیاز دارد اصلا مشکلی ایجاد نمی کند. بهتر است فعلا برای جلسات روان درمانی او را به روانشناس بالینی کودک و یا روان درمانگر کودک ارجاع بدهید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783
   پاسخ مرداد 26, 1401 at 12:27 ب.ظ
 56. فرانک
  سلام پسر ۸ ساله کلاس دومی من وقتی میخواد بره مدرسه بغض داره و گریه میکنه و گاهی از فتر مدرسه به من زنگ میزنه و بعد کم کم حالش خوب میشه ... از همه شرایط مدرسه راضی هستش و معلم و دوستاشو دوست داره اگر برنامه خاصی در مدرسه باشه مثلا تولد دوستاش با شادی میره و اون روز بغض و گریه نداره واقعا نمیدونم چکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنونم .
  پاسخ آبان 9, 1401 at 8:34 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فرانک جان نگرانی شما برای ودکتان قابل احترام است اما در این مسیر در اول نیاز است بررسی کنیم در روان او چه چیزی تجربه می شود تا بعد بتوانیم به او کمک کنیم تا بتواند با شرایط روحی بهتر مسیر رشدی خودش را دنبال کند. بهتر است که با او صحبت کند و بیان کنید که بعد از مدرسه ر خانه منتظرش هستید و سعی کنید که در طول روز برای انجام کارهایش به او استقلال بیشتری بدهید و در کنار اینکه فضای را ایجاد کنید که بتواند با همسالان خودش بیشتر ارتباط برقرار کند.
   پاسخ آبان 9, 1401 at 12:49 ب.ظ
 57. نازنین
  داداشم ۸ سالشه مدرسه نمیره مهمونی میگه نریم عروسی نریم جایی ک بزن و برقصه اصلا نریم یک کله وابسته هست ب مامانم نمیدونم باید چیکار کنیم فقط هم نق میزنه تورخدا راهنمایی کنین خسته شدیم دیگ مشاورا بردیم هیج تاثیری نداشت
  پاسخ آبان 11, 1401 at 11:07 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما نازنین جان ببین عزیزم نگرانی شما برای برادرتان قابل احترام است اما با توجه به اینکه میزان وابستگی برادر شما به مادر و خانه بیش از اندازه می باشد و بر عملکرد او تاثیر داشته است بهتر است که روند درمان او ادامه پیدا کند . دقت کنید که با یک یا دو جلسه ممکن است شرایط او بهبود پیدا نکند و نیاز است که تا هر زمانی که روانشناس و روان پزشک او تشخیص بدهند این روند درمانی ادامه پیدا کند. در این مسیر بهتر است که با کمک روانشناس مسیرها ارتباطی و رشدی برادرتان نیز بررسی شود تا در صورت نیاز تغییراتی در روابط اعضای خانواده نیز داده شود تا بتواند به بهبود شرایط برادرتان کمک کند.
   پاسخ آبان 12, 1401 at 10:56 ق.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان