لطفا فرزندتان را قربانی نکنید | روش تربیت کودک

لطفا فرزندتان را قربانی نکنید.

والدین گرامی، لطفا فرزندتان را قربانی نکنید و این روش تربیت کودک را بیاموزید.

برای اینکه بتوانید از کودک تان فردی مستقل و قدرتمند بسازید باید از کودکی او دست به کار شوید و نحوه رفتار و تربیت خود را متناسب با این هدف انتخاب کنید، زیرا نحوه ی برخورد و روش تربیتی شما تاثیر مستقیمی روی تربیت کودک خواهد داشت.

پس اگر شما شخصیتی وابسته دارید که به حرف های دیگران بسیار اهمیت داده و منتظر تایید آن ها هستید و به خاطر این موضوع، خود یا حتی کودکتان را نادیده می گیرید، پس احتمالا کودک شما در آینده مانند شما رفتار خواهد کرد و قربانی حرف ها و نظرات دیگران خواهد شد.

پس لازم است که نکاتی را در این باره بدانید و در مورد موقعیت هایی که باید نظرات دیگران را نادیده بگیرید و کودکتان را قربانی دیگران نکنید، آگاهی پیدا کنید. در این بخش از مشاورانه در مورد موقعیت هایی صحبت خواهیم کرد که والدین حق ندارد کودکشان را قربانی کنند.

لطفا فرزندتان را قربانی نکنید.

لطفا فرزندتان را قربانی نکنید.

به هیچ وجه اسباب بازی کودکتان را به اجبار نگیرید.

برخی از والدین وقتی کودک اسباب بازی مورد علاقه ی خودش را به دوستش نمی دهد، در این موضوع مداخله کرده و با واکنش بدی آن اسباب بازی را از کودک خود گرفته و به دوست او می دهند و حتی او را سرزنش می کنند.

فقط به خاطر اینکه دیگران درمورد تربیت کودک آن ها اظهار نظر نکنند و یا آن ها را مورد سرزنش قرار ندهند. برای مثال این مداخله و رفتار را به این دلیل انجام می دهند که ممکن است، دیگران به آن ها بگویند کودک شما خسیس و یا سخاوت ندارد و به خاطر تربیت کودکی این چنینی از آن ها انتقاد کنند. به این ترتیب کودک خود را قربانی حرف و نظرات دیگران می کنند.

اما باید بدانید که کودکان حس مالکیت بسیار قوی دارند و چون اسباب بازی های خود را بسیار دوست دارند، پس به آسانی آن را در اختیار کودکی دیگری قرار نمی دهند، در نتیجه والدین نباید به هیچ وجه این احساسات را در کودک خود نادیده بگیرند و آن ها را تحت فشار قرار دهند یا او را به خاطر سخاوت نداشتن سرزنش کنند.

نباید از کودکی که هنوز درکی از معنای سخاوت ندارد و آمادگی آن را هم ندارد، انتظار سخاوت و بخشش داشت و او را سرزنش کرد. سرزنش کودک باعث ایجاد حس حقارت در کودک شده و باعث کاهش اعتماد به نفس در او می شود.

همچنین گرفتن به زور اسباب بازی او باعث می شود، حس عدم امنیت داشته باشد و اینگونه تصور کند که همیشه اسباب بازی های مورد علاقه اش به کودکان دیگر داده می شود، پس خود را از آن ها دور کرده و اجازه نمی دهد کسی به او و حریمش نزدیک شود، در نتیجه از نظر روابط اجتماعی و دوست یابی هم دچار مشکل خواهد شد.

نتیجه ی دیگر این رفتار مخرب، این است که شما به او یاد می دهید که همیشه باید به خاطر دیگران ازخودگذشتگی کند.

بهتر است در برخورد با چنین شرایطی، هر دو کودک را با بازی یا چیز دیگری سرگرم کنند تا ذهنشان از آن اسباب بازی مشخص دور شود.

اجازه ی تحقیر کردن فرزندتان را به کسی ندهید |روش جدید تربیت کودک

متاسفانه بعضی از افراد نزدیک، دوستان یا حتی اقوام به هر دلیلی به خود اجازه می دهند که کودکان را با حرف هایی که می زنند، کوچک کنند و حتی این کار را جلوی والدین آن ها انجام می دهند.

برخی از والدین بسیار محترمانه در برابر این حرکت واکنش نشان داده و اجازه نمی دهند که دیگران کودکشان را تحقیر کنند، اما بعضی از والدین نیز به دلایلی مثل مراعات دیگران، احترام به دیگران یا جلوگیری از بحث و دعوا، هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد و به جای دفاع از کودک خود در برابر این گونه افراد، یا سکوت می کند یا بغض کرده و گریه می کنند.

این گونه رفتار اشتباه والدین تاثیر مخربی روی کودک خواهد داشت، زیرا به او می آموزد که باید در مقابل تحقیر دیگران سکوت کرده و کاری نکند.

والدین نباید به کسی اجازه دهند که فرزندشان را تحقیر کند، باید به فرزند خود احترام بگذارند و به توانایی او باور داشته باشند. تحقیر شدن کودک باعث کاهش اعتماد به نفس او می شود و همچنین آن ها توانایی دفاع از حق خود را نخواهند داشت و این باعث بروز پیامد های ناگواری در بزرگسالی آن ها می شود.

لطفا فرزندتان را قربانی نکنید.

برای فرزند خود شخصیت مستقل قائل شوید|تربیت کودک مستقل

بسیاری از والدین به فرزند خود، حق انتخابی نمی دهند و برای او هویت و شخصیت مستقلی قائل نمی شوند. برای مثال زمانی که به رستوران می روند، به کودشان حق انتخاب غذا یا حتی لباسی که دوست دارند بپوشند را نمی دهند. با این کار به کودک خود می گویند که هویت مستقل و جدایی نداری و همیشه باید از دیگران اطاعت کنی.

حق انتخاب به فرزندان باعث می شود که آن ها جسارت انتخاب کردن را داشته باشند و به تدریج بفهمند که باید مسئولیت انتخاب خود را بپذیرند و همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس در آن ها خواهد شد.

نباید کودک خود را بیش از حد مطیع بار بیاورید | پرورش کودک مسئول

در بعضی مواقع امر و نهی کردن والدین به فرزندان می تواند تاثیر مثبتی در تربیت آن ها داشته باشد، اما نباید در این کار زیاده روی شود، زیرا باعث بروز اختلالات رفتاری در فرزندان می شود. برخی از والدین فقط دستور می دهند و کودک اجازه سرپیچی ندارد و فقط باید اطاعت کند، این نوع والدین هیچ احترام و اهمیتی برای کودک خود قائل نمی شوند.

مثلا زمانی که کودکشان درحال بازی است، او را صدا می زنند و کاری به او می سپارند، یا مثلا وقتی که به مهمانی رفته اند و همگی سر سفره هستند، کودک را برای خرید چیزی بیرون می فرستند یا برای آوردن چیزی از آشپزخانه او را از سفره بلند می کنند.

این گونه رفتار والدین نیز بسیار مخرب بوده و به کودک یاد می دهد که باید همیشه اطاعت کند و اگر کسی کاری از او می خواهد به هرنحوی باید آن را انجام دهد و حق انتخاب برای انجام دادن یا ندادن آن کار را ندارد، حتی اگر انجام این کار باعث شود زمان تفریح و کار یا استراحتش گرفته شود.

لطفا فرزندتان را قربانی نکنید.

سخنی مهم با والدین

این نکته را هرگر فراموش نکنید که رفتار شما الگوی بسیار مهمی برای فرزند شما است و تاثیر بسیار زیادی روی شکل گیری شخصیت او دارد، پس باید نسبت به رفتارهای خود آگاهی داشته باشید و در مواردی نسبت به رفتار خود تجدید نظر کنید.

موضع خود را با دیگران قاطعانه و همراه با احترام مشخص کنید، از بیان احساسات و خواسته های خود نترسید و به این موضوع دقت کنید که زمانی که شما بر ترس خود غلبه کنید و بتوانید قدرتمند عمل کنید، دیگران نیز احترام بیشتری برای شما و فرزندتان قائل خواهند شد، نسبت به زمانی که شما با دیگران منفعلانه یا با ترس رفتار کنید.

نویسنده: “کودکانه” سایت کودک و نوجوان

مقالات مرتبط روش تربیت کودک

لطفا فرزندتان را قربانی نکنید.

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان