سرگرمی کودک

امروزه زندگی خانوادگی از حالت گسترده خارج شده است و والدین کمتر می توانند از تجربه پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها در رشد و تربیت فرزندانشان بهره مند شوند. هم چنین ثابت شده است که کودکان از همان بدو تولد آماده پذیرش آموزش هستند و از قدرت تربیت یادگیری آنها در سنین پیش از مدرسه نیز باید بهره جست.

با در نظر گرفتن نیازها و توانایی های سنی کودکان، ایده هایی برای آموزش و سرگرمی کودک پیش دبستانی ارائه شده  که با وسایل کم هزینه ای که در دسترس تمامی خانواده ها قرار دارند، قابل اجرا هستند. پایه و اساس زندگی بزرگسالی در کودکی شکل می گیرد. والدین می توانند با مطالعه و بالا بردن آگاهی خود، زندگی بهتری را برای فرزندان خود بسازند و در این بین سرگرمی کودک نقش بسزایی دارد.

سرگرمی کودک

امروزه به نقش بازی و سرگرمی کودک در آموزش نوباوه ها ، بسیار بیش از گذشته اهمیت می دهند. سرعت و میزان یادگیری کودکان در سنین پیش از مدرسه، بیش از هر زمان دیگری است. تحقیقات بسیاری انجام شده است تا بفهمیم کودکان از بازی کردن چه و چگونه می آموزند. کودکان چه والدینشان به آنها کمک کنند و چه نکنند ، در هر حال بازی می کنند( فرض بر آن است که ممانعتی وجود نداشته باشد)، اما بی شک، اطرافیان بزرگسال کودکان بر کیفیت آموزشی بازی آنان تاثیر بسیاری می گذارند. بزرگسالان می توانند مواد بازی و سرگرمی کودک را فراهم آورند، سرگرمی کودک را جهت دهند توصیه و تشویق کنند و درهایی به سوی فعالیت های جدید بگشایند.

ایده هایی برای سرگرمی کودک

 • پوشیدن لباس  دیگری و تظاهر کردن: کودکان به چند دلیل از بازی پوشیدن  لباس دیگری و تظاهر کردن خوششان می آید. پوشیدن انواع لباس ها به خودی خود لذت بخش است، چون آنها از این طریق با انواع لباسها آشنا می شوند و انواع مختلف بافت ، وزن ، رنگ ، کلفتی و گرمای پارچه های مختلف را احساس می کنند. کودک با پوشیدن لباس دیگری، نقش شخص یا موجودی دیگری را ایفا می کند و می تواند تصور کند که به جای کسی دیگر بودن، چه احساسی دارد. کودکان در این بازی های تخیلی قادرند موقعیت هایی را به کنترل درآورند که به طور طبیعی در آن شرایط ناتوانند و این به انها کمک می کند تا اعتماد به نفس پیدا کنند. هم چنین می توانند ترس ها و نگرانی هایشان را بیرون بریزند و رفته رفته به خودشان کنار بیایند. کودکان با بلند حرف زدن در ضمن نمایش یاد می گیرند واضح فکر کنند. آنها نهایتا می توانند بدون آنکه با صدای بلند حرف بزنند، افکارشان را دنبال کنند. نمایش های تخیلی در هر دو جنس رواج دارد. والدین گاهی نگران می شوند که پسرانشان لباس های پری و شاهزاده خانم را به تن می کنند، اما این کاملا طبیعی است. از جنبه عملی، لباس ها باید چنان باشند که کودکان بتوانند آنها را راحت به تن کنند، بیش از حد بلند نباشند و یقه آنها برای دور گردن کودک خطرناک نباشد، بچه ها معمولا به زیورآلات و چیزهای جانبی مانند کلاه و کیف بیشتر از خود لباس اهمیت می دهند.

پوشیدن لباس دیگران

 • بازی با ماسه ، شن و آب : معمولا برای کودکان، سرگرمی با با آب و شن و ماسه بسیار لذت بخش و آرامش بخش است. در این جا بازی های پیشرفته تری را آورده ایم که برای کودکانی که کمی بزرگ تر هستند ، مناسبتند. کودکان هنگام سرگرمی کودک با شن و آب فرصت می باند تا با ویژگی های مواد طبیعی آشنا شوند و درباره مفاهیمی مانند کمیت و ظرفیت مطالبی بیاموزند.از لحاظ جسمانی، این سرگرمی ها به تقویت عضلات دست ها و بازوهای کودکان کمک می کنند و مهارت آنها را در ریختن بالا می برند. بسیار مهم است که بچه ها تصور نکنند خیس شدن و ریخت و پاش کردن، کار بدی است. به جایش به آنها یاد بدهید که کثافت کاری هایشان را در محدوده مشخصی انجام دهند و حتما به آنها در موقع تمیز کردن کمک کنید.

سرگرمی کودک با شن
[cws_button type=default size=large link=https://kodakonojavan.com/painting/ fa code=star custom_color=1 button_color=#e89717 text_color=#fff icon_color=#fff ]ورود به بازی نقاشی آنلاین[/cws_button]

 • در آشپزخانه: کودکان از درست کردن چیزهای خوراکی و خودرن آنها بی اندازه لذت می برند و احساس رضایت می کنند. هم چنین در آشپزخانه فرصت های بیشماری برای یادگیری وجود دارد . این کار، اولین تجربه علمی انها محسوب می شود و آنها فرصت خواهند یافت مفاهیمی مانند کمیت، شکل زمان را بیاموزند. هم چنین این کار باعث پیشرفت توانایی شمردن و خواندن افزایش خزانه لغات و رشد مهارت های دستی کودکان می شود و موجب می شود که آنها بیاموزند که چه طور با شخص دیگر همکاری و همراهی کنند. پاداش این کار برای والدین آن است که گاهی آشپزی کردن باعث می شود، ادا و اصول از سر بچه های بد خوراک بیفتد. کودکان هنگام آشپزی باید دائما تحت نظر باشند و برای انجام دادن کاها نیر به وقت احتیاج دارند. به همین دلیل، هر گاه عجله دارید، به آنها اجازه همکاری ندهید. کودکان معمولا دوست دارند چند  چیز را در آشپزخانه دسته بندی کنند. سعی کنید یک مجموعه کارد و چنگال ، سبزیجات، انواع ماکارونی و نخود و لوبیا یا چند قوطی حلبی به آنها بدهید. اگر ترازوی شما او نوع تعادلی است، می توانید اجسامی در اختیارشان قرار دهید تا با میزان کردن ترازو، انها را وزن کنند. اگر موادی مانند آرد، برنج ، جو یا ماکارونی اضافی دارید، اجازه دهید با آنها کمی آشپزی بازی کنند.

سرگرمی کودک در آشپزخانه

 • پروش گیاهان : گیاهانی که رشد می کنند به کودکان می فهمانند که موجودات زنده چگونه زندگی می کنند و برای بقا به چه نیاز دارند. هم چنین وقتی کودکان متوجه شوند که اگر به خوبی از گیاهان مراقبت نکنند آنها از بین می روند، حس مسئولیتی در آنها پا می گیرد. این کار به آنها می آموزد بین گیاهانی که برای سرسبزی و لذت بردن از تماشای آنها پرورش می دهیم و گیاهانی که برای استفاده خوراکی از آنها سبز می کنیم. تفاوت هایی وجود دارد و ایده ای برای منشاء فرآورده های مختلف به دست می آورند. شما باید به گیاهانی بپردازید که سریعا رشد می کنند تا کودک به دلیل عدم مشاهده رشد گیاه، علاقه اش را از دست ندهد و به خاطر داشته باشید که گیاهان خانگی، همیشه هدیه خوبی محسوب می شوند.سرگرمی کودک با گیاهان
 • جمع آوری کلکسیون: کودکان از درست کردن کلکسیون چیزهای زیادی می آموزند. شیفتگی اولیه کودک به چیزی ، ممکن است بعدها به کار تفننی، جالبی بدل شود و تصمیمی گیری درباره این که چیزها را چه طور باید نگه داری و مرتب کرد و به نمایش گذاشت. فرصت خوبی برای تمرین دسته بندی کردن است. اکثر شرکت های تجاری سازنده اسباب بازی، بی شرمانه از غریزه جمع آوری کودکان سود می جویند. شاید در صورتی که کودکان کلکسیون هایی اختصاصی برای خودشان داشته باشند، در مقابل فشارهای تبلیغاتی ، کمتر آسیب پذیر شوند. تنها کمک شما این است که ایده بدهید، اما هیچ گاه کودکی را وادار به کلکسیون سازی نکنید. بعضی کودکان غریزه کلکسیون سازی ندارند. در این جا از چیزهایی که ممکن است کودک از جمع آوری آنها لذت ببرد، ایده هایی ارائه داده ایم.
 • گوش کردن به موسیقی و نواختن موسیقی: والدین به دو روش می توانند کودکانشان را با موسیقی آشنا کنند. اول آنکه توجه آنان را به صداها جلب کنند و گوش کردن را آموزش دهند. گوش کردن، هنری اکتسابی است که کودک آن را با تمرین فرا می گیرد. شایسته است که به رشد این مهارت کمک کنید، چون این مهارت ها هم در فعالیت های موسیقیایی سهم مهمی دارند و هم در یادگیری و ارتباط برقرار کردن نقش دارند. دوم آنکه می توانند کودکان را تشویق کنند تا انواع صداها را بشناسند و با بدن خود به آنها پاسخ دهند. برای این که علاقه کودکتان را به موسیقی جلب کنید، لازم نیست دانش یا ذوق موسیقی داشته باشید. این درست است که ذوق موسیقی موهبتی خدادادی است، اما تقربیا همه افراد اگر طوری در معرض موسیقی قرار بگیرند که از آن لذت ببرند، می توانند چیزهای زیادی از آن کسب کنند. موسیقی علاوه بر لذت ، مزایایی هم دارد. کودکانی که بلند به آوازها گوش بدهند و همراه آنها بخوانند، موقع استفاده از کلمات اعتماد به نفس بیشتری دارند. متخصصان گفتار درمانی از این روش ها برای کمک به بچه هایی که مشکلات گفتاری دارند استفاده می کنند. موسیقی برای برطرف کردن تنش های روانی بی قراری فوق العاده است.

موسیقی کودکان
[cws_button type=default size=large link=https://kodakonojavan.com/painting/ fa code=star custom_color=1 button_color=#e89717 text_color=#fff icon_color=#fff ]ورود به بازی نقاشی آنلاین[/cws_button]

 • طراحی و نقاشی و رنگ آمیزی: مراحل یادگیری نقاشی در اکثر بچه ها یکسان است، اما ممکن است سنی که هر کودک به یک مرحله خاص می رسد بسیار متقاوت باشد. معمولا کودک در سه سالگی می تواند مداد را بین دو انگشت و شستش نگه دارد و به خوبی از آن استفاده کند. او رفته رفته به جای فقط خط خطی کردن، از روی قصد نقاشی می کند، با این حال نقاشی تمام شده اش، معلوم نیست چه چیزی است. معمولا کودکان اول شکل «آدم» را می کشند: سر، و بعد پاها و سپس بقیه اجزای بدن که به صورت خط مستقیمی از سه به سمت بیرون کشیده می شوند. نقاشی کودک از حدود چهار سالگی جزئیان بیشتری پیدا می کند. آدم ها اکنون سر، پا ، دست و انگشت دارند ، اما سر را نسبت به بدن ، کوچک و پاها را بلند می کشند. کودک پیش از شروع به نقاشی، تصمیم می گیرد چه بکشد. این پیشرفته تر از مرحله ای است که اول چیزی می کشد و سپس می گفت که چه چیزی کشیده است.
 • بریدن و چسباندن: برای بریدن و چسباندن از مواد بسیار متنوعی می توان استفاده کرد. بریدن و چسباندن نه تنها باعث می شود. کودکان حرکات دسته های خود را بیشتر کنترل کنند، بلکه قوه تخیل و خلاقیت آنها را تحکیم کند که از آنچه در اختیار دارند، به بهترین نحو استفاده کنند یا این که بفهمند چیزهای جدیدی که می بینند را چگونه می توانند به کار دستی ها هدیه های خوبی نیز هستند.کسب مهارت کار با قیچی نسبتا مشکل است و هنگامی که کودک با قیچی کار می کند همواره باید مراقب او باشید. قیچی باید به قدر کافی نیز باشد تا راحت کاغذ را ببرد، اما نوک آن باید گرد باشد.
 • مدل سازی و ساختمان سازی: کودکان با مدل سازی و ساختمان سازی می توانند درباره مواد و چگونگی آنها، چیزهایی بیاموزند. این ،کار لمس کردنی و فعالیتی خلاقانه است و تخیل و اعتماد به نفس کودک را تقویت می کند. هم چنین اولین قدم برای یادگیری و درک هنرهای تجسمی مانند مجسمه سازی است. حداقلش آن است که کاری لذت بخش و آرامش بخش است. می توانید خمیر بازی را بخرید.
 • کتاب ها ، تصویرها و داستان ها: آشنا کردن کودکان با کتاب، هیچگاه زود نیست، هم به دلیل لذتی که دارد و هم به دلیل جنبه های آموزشی آن. در کنار یکدیگر به کتاب نگاه کردن ، تجربه مشترک با ارزشی است که پیوند عاطفی بین شما را تقویت می کند. هر وقت که می توانید از کتاب استفاده کنید، اما هیچ گاه این کار را به کودکی که مایل به انجام دادن کار دیگری است تحمیل نکنید. استفاده از کتاب به قدرت مشاهده و توانایی گوش کردن کودکان کمک می کند. مهارت آنان را در صحبت کردن بالا می برد و آنها را مشتاق ارتباط با دیگران می کند. کتاب، قوه تخیل کودک را تحریک می کند و به او یاد می دهد که به احساس دیگران توجه کند و در نتیجه ، باعث رشد عاطفی کودک می شود.
 • بازی های مربوط به شناسایی حروف الفبا یا تشخیص کلمات، اگر به روشی صحیح انجام شوند، برای بچه های کوچک بسیار سرگرم کننده اند. این سرگرمیها اساس آموزش خواندن ونوشتن هستند. اما چندان عاقلانه نیست که بر جنبه «آموزش خواندن» این بازی ها تاکید شود. اگر بخش آموزشی، جنبه سرگرم کننده این بازی ها را تحت الشعاع قرار دهد، زیان آن بیش از سودش خواهد بود.
 • سرگرمی کودک با اعداد: اعداد هم مانند حروف الفبا می توانند برای بچه های کوچک، آموزنده و لذت بخش باشند. در ابتدا کودکان با صدای اعداد آشنا می شوند و رفته رفته مفهوم آنها را درک می کنند و صورت نوشته شده آنها را می شناسند. برای یادگیری شمردن، باید بسیار تمرین و تکرار کرد و بازی ها روش بسیار خوبی برای جالب کردن تمرین ها هستند. بسیاری از فعالیت ها هستند که به مهارت های ریاضی در زندگی کمک می کنند. بازی کودک و سرگرمی کودک با اعداد فقط بخشی از این فعالیت ها ست. جور کردن، دسته بندی کردن، مرتب کردن کردن، سرگرمی کودک با اشکال و هر نوع فعالیتی که به مفهوم مکان، اندازه و مقدار مربوط می شود، برای این منظور مهم اند.

[/cws-widget][/col][/cws-row]