نگهداری از شیر دوشیده شده مادر

نگهداری از شیر دوشیده شده مادر اتاق، فریزر و یخچال | ۱۶ نکته

نگهداری از شیر دوشیده شده مادر و مدت زمانی که می‌توانید آن را نگهداری کنید به مکان و نحوه نگهداری آن بستگی دارد. به یاد داشته باشید که هر چه مدت زمان بیشتری شیر مادر را ذخیره کنید، ویتامین بیشتری از دست می دهد.

شیر مادر مهم ترین و بهترین تغذیه کودکان در سال های ابتدای زندگی است بنابراین نگهداری از شیر دوشیده شده مادر نیز اهمیت زیادی دارد. شیر مادر علاوه بر تامین تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز کودک در شش ماه اول زندگی، سرشار از موادی است که برای حفاظت کودک در برابر بیماری ها لازم است.

کارشناسان توصیه می‌کنند که به خصوص در شش ماه اول تغذیه ی نوزاد باید منحصراً و فقط با شیر مادر انجام شود، زیرا جایگزین مناسب دیگری برای شیر مادر در طول این شش ماه وجود ندارد.

پمپ کردن و دوشیدن شیر مادر راهی رایج برای ذخیره ی شیر مادر برای زمانی است که مادر نمی تواند کنار کودک باشد تا به او مستقیم شیر بدهد. با این روش هم نوزاد از شیر مادر تغذیه می شود و هم سطح تولید شیر در بدن مادر حفظ می شود.

اما این نکته را در نظر گرفته که که حتی شیر ذخیره شده مادر، نمی تواند، جای آغوش گرفتن نوزاد و مکیدن سینه مادر و به طور کلی شیر دادن مستقیم به کودک را بگیرد.

شیر دوشیده مادر چند ساعت می ماند نی نی سایت

مدت زمانی که بتوانید شیر دوشیده شده را با خیال راحت نگه دارید به روش نگهداری بستگی دارد، روش های نگهداری زیر شرایط مختلفی دارد که توضیح داده شده است:

نگهداری شیر مادر در اتاق

شیر تازه دوشیده شده مادر را می توان تا شش ساعت در دمای اتاق نگه داشت. با این حال، استفاده یا نگهداری صحیح شیر مادر در عرض چهار ساعت بهینه است، به خصوص اگر اتاق گرم است.

هر چه دما بالاتر باشد، باکتری ها سریعتر رشد می کنند. برای ایمن بودن، سعی کنید ظرف چهار ساعت از شیر مادر در دمای اتاق استفاده کنید و شیر باقی مانده از بطری استفاده شده را پس از دو ساعت دور بریزید. به این دلیل که شیر ممکن است آلودگی بالقوه ای از دهان کودک شما داشته باشد.

نگهداری از شیر دوشیده شده مادر

ماندگاری شیر مادر در یخچال

شیر مادر تازه دوشیده شده را می توان تا چهار روز در یخچال در شرایط تمیز نگهداری کرد. با این حال، استفاده از شیر یا فریز کردن شیر در عرض سه روز بهینه است.

مدت زمان نگهداری شیر مادر در فریزر خانگی

شیر تازه دوشیده شده را می توان تا ۱۲ ماه در فریزر نگهداری کرد. با این حال، استفاده از شیر منجمد حداقل در مدت شش ماه بهینه است بنابراین نگهداری شیر مادر در فریزر یکی از بهترین راه ها می باشد.

دلایل نگهداری از شیر دوشیده شده مادر

مادران به دلایل مختلفی از پمپ کردن یا دوشیدن شیر خود استفاده می کنند که در زیر دلایل مهم و رایج آن را بیان کرده و در ادامه راه های صحیح نگهداری از شیر دوشیده شده مادر را بیان خواهیم کرد.

 • برای تحریک تولید شیر و افزایش میزان آن
 • برای تغذیه کردن نوزادانی با نیازهای خاص
 • در صورت ابتلا به ماستیت یا الهتاب پستان
 • دردناکی نوک پستان
 • برای از بین بردن فشار و در پستان های دارای احتباس
 • زمانی که پزشک دستور توقف موقتی شیردهی را داده است.
 • زمان استفاده ی مادر از داروهای خطرساز برای درمان های خاص در زمان شیردهی
 • زمانی که مادر در بیمارستان بستری شده و امکان شیردهی به نوزاد وجود ندارد.
 • مادران شاغل که در طول روز در منزل و کنار نوزاد خود نیستند.

نگهداری از شیر دوشیده شده مادر

نکات مهم نگهداری از شیر دوشیده شده مادر

 1. مانند بسیاری از مایعات، شیر مادر در هنگام یخ زدن منبسط می شود. بنابراین نباید ظروف را پر کنید وگرنه ممکن است با یخ زدن شیر بشکنند.
 2. اگر فقط به دلیل بی حوصلگی شیر خود را فریز می کنید و به کودک خود می دهید، باید بدانید که این کار اشتباه است، زیرا هیچ چیزی برای نوزاد نمی تواند جایگزین آغوش گرم مادر، در زمان شیر خوردن شود، این روش فقط برای افرادی مناسب است که به دلایل مختلف امکان شیردهی مستقیم به کودک خود را ندارند.
 3. شما می‌توانید شیر خود را پس از دوشیدن در ظروف مخصوص نگهداریِ شیر دوشیده شده مادر که از جنس شیشه یا پلاستیک است و دری محکم دارد، ذخیره کنید. برای نگهداری از شیر دوشیده شده مادر به مدت طولانی و جلوگیری از پایین آمدن کیفیت آن می توان شیر را فریز کرد، برای این کار باید از کیسه های مخصوص استفاده شود.
 4. زمانی که شیر دوشیده مادر را فریز می کنید باید روی آن تاریخ بنویسید و برای هر بار مصرف از شیر قدیمی تر استفاده کنید.
 5. پس از دوشیدن شیر، برای جلوگیری از فاسد شدن آن، باید سریعا آن را داخل فریزر قرار داد. اما اگر شیر برای مصرف یک وعده است می توان به مدت چهار ساعت، آن را بیرون از یخچال به دور از وسایل گرمایشی و نور خورشید و در دمای ۳۷-۲۵ درجه نگهداری کرد. اما به این نکته دقت کنید که شیری که در دمای اتاق بوده است دیگر قابل فریز کردن نیست.
 6. شیر دوشیده شده مادر فریز شده می تواند تا چند هفته بدون پایین آمدن کیفیت نگهداری شود.
 7. برای نگهداری از شیر دوشی مادر به مدت طولانی و در فریزر، بهتر است ظرف یا کیسه شیر دوشیده شده مادر را در انتهای فریزر بگذارید تا از فاسد شدن آن جلوگیری شود.
 8. زمانی که قصد مسافرت دارید و می خواهید شیر دوشیده شده ی مادر را همراه خود ببرید باید آن را درون کیسه پر از یخ بگذارید، به طوری که یخ دور تا دور ظرف شیر قرار بگیرد؛ این کار می تواند تا ۱۲ ساعت از فاسد شدن شیرجلوگیری کند.
 9. اگر قصد دارید شیر را فقط به مدت یک یا دو روز و در یخچال نگهداری کنید ولی نمی خواهید آن را منجمد کنید، باید این نکته را بدانید که شیر مادر فقط تا ۷۲ ساعت بدون تغییر در کیفیت می توان نگهداری کرد.
 10. نباید برای گرم کردن شیر منجمد شده مادر هنگام خروج از فریزر، از ماکروویو استفاده کرد، زیرا این کار باعث سوختن شیر و پایین آمدن کیفیت آن می شود. برای گرم کردن شیر از آب داغ استفاده کنید و دمای آن را به دمای بدن مادر برسانید، این کار باعث می شود کودک حس کند شیر را مستقیم از سینه مادر می خورد.
 11. شیر تازه و منجمد شده را با هم ترکیب نکنید و از ریختن شیر تازه روی شیری که قبلا فریز کرده اید خودداری کنید
 12. اینکه چربی شیر مادر جدا شده باشد و بالای شیشه شیر، شناور شود طبیعی است، برای ترکیب کردن چربی شیشه را نباید به سرعت تکان دهید، شیشه را به آرامی تکان دهید تا زمانی که چربیِ شیر به خوبی مخلوط شود.
 13. هرگز شیر را در بطری های یکبار مصرف یا کیسه های پلاستیکی که برای نگهداری شیر در نظر گرفته نشده اند، نگهداری نکنید.
 14. بهتر است برای فریز کردن شیر دوشیده شده مادر نکات گفته شده را رعایت کنید و سعی کنید که مقدار کمی شیر را منجمد کنید زیرا کیفیت شیر مادر به سرعت تغییر می کند.
 15. هرگز نباید از مایکروویو برای گرم کردن شیر استفاده کرد زیرا خواص ایمنی و برخی ویتامین ها را از بین می برد و تشکیل پروتئین را مختل می کند. مایکروویو شیر را به طور ناهمواری گرم می شوند، بنابراین شیر در مایکروویو می تواند باعث سوختگی نوزادان شود.
 16. تاریخ دوشیدن شیر را روی هر ظرف برچسب بزنید آن را در پشت یخچال یا فریزر، دور از در، جایی که سردترین است، نگهداری کنید.نگهداری از شیر دوشیده شده مادر

چگونه تشخیص دهیم که نباید از شیر مادر ذخیره شده استفاده کنید؟

تصمیم گیری در مورد خراب شدن شیر دوشیده شده مادر و نگهداری از شیر دوشیده شده مادر آسان نیست. تعداد کمی از مادران متوجه می شوند که شیرشان بوی صابون یا ترشی می دهد. این [بوی صابون] به دلیل سطح بالای لیپاز است، آنزیمی که در تمام شیرها وجود دارد.

شیری که پس از نگهداری یا گرم شدن بوی ترشی دهد، ممکن است در اثر اکسیداسیون شیمیایی ایجاد شود. هر دو شیر برای تغذیه کودک شما بی خطر هستند. اما اگر شک دارید بهتراست آن را مصرف نکنید.

پیشنهاد مشاور: فواید شیردهی برای مادر و فرزند چیست؟

نگهداری از شیر دوشیده شده مادر، شیر مادر چه مدت می تواند باقی بماند؟

در حالت ایده آل، شیر دوشیده شده مادر باید بلافاصله پس از دوشیدن آن استفاده شود یا در یخچال نگهداری شود، اما طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، می تواند تا چهار ساعت در دمای اتاق (۷۷ درجه فارنهایت) بماند.

یکی از مواردی که ممکن است هنگام نگهداری شیر خود متوجه شوید این است که جدا می شود و شیر چرب تر به بالای ظرف می رسد. این جای نگرانی نیست کمی آن را بچرخانید تا دوباره مخلوط شود.

پس از یخ زدایی شیر، تا ۲۴ ساعت می توان آن را در یخچال نگهداری کرد اما نباید دوباره منجمد شود.

بعلاوه، خواص شیر مادر با رشد کودک شما رشد می کند و تغییر می کند. شیری که در هشت ماهگی برای نوزادتان دوشیده اید با زمانی که کودک شما چهار ماهه بود یکی نیست. بنابراین هنگام یخ زدن و آب کردن شیر مادر به این نکته توجه داشته باشید.

نویسنده: “کودکانه” سایت کودک و نوجوان

منبع: Proper Storage and Preparation of Breast Milk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *