علائم اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی

از ویژگی های اساسی اختلال اضطراب جدایی ، اضطراب بیش از حد مربوط به جدایی یک کودک از خانه و یا از کسانی (در نوجوانان و بزرگسالان) است که به فرد به آنها وابسته است. این اضطراب فراتر از آن میزان است که برای سطح رشد فرد انتظار می رود. ترس، اضطراب و  یا اجتناب ماندگار است، و حداقل به مدت ۴ هفته در کودکان و نوجوانان و به طور معمول ۶ ماه یا بیشتر در بزرگسالان به طول می انجامد.

مطالب مرتبط:

اختلال اضطراب جدایی کودک

کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی، معمولا از خانواده های غیرصمیمی نشات می گیرند. هنگامی که از خانه  و یا افراد وابسته ی اصلی جدا می شوند، ممکن است به طور پیوسته  احساس طرد، بی تفاوتی، غم و اندوه اجتماعی ، و یا مشکل تمرکز بر روی کار و یا بازی را نشان دهند.

بسته به سن افراد، ممکن است ترس از حیوانات، هیولا، تاریکی، دزد، سارق، آدم ربایان، حوادث رانندگی، سفر هواپیما، و شرایط دیگری را داشته باشند که به عنوان خطری برای یکپارچگی خانواده و یا خود افراد تلقی می شوند. نگرانی در مورد مرگ و مردن نیز رایج است. امتناع از مدرسه رفتن ممکن است به مشکلات تحصیلی و اجتناب اجتماعی منجر شود. کودکان ممکن است از این امر شکایت کنند که هیچ کس آنها را دوست ندارد و یا مراقب آنها نیست و درنتیجه آرزو می کنند که مرده بودند. هنگامی که زمان  جدایی بسیار ناراحت می شوند، ممکن است خشم و یا گاهی اوقات تنفر خود را نسبت به کسی که‌آنهارا مجبور به جدایی‌کرده، نشان دهند.

بیشتر بخوانید:

اضطراب جدایی در کودکان

هنگامی که این افراد، به ویژه در زمان شب تنها هستند، کودکان خردسال ممکن است تجارب ادراکی غیرمعمولی را گزارش دهند (مانند دیدن افرادی که به اتاقشان ‌نگاه می کند، موجودات ترسناک که به آنها نزدیک می شوند، حس کردن چشمهایی که به آنها خیره شده اند).

کودکان مبتلا به این اختلال اغلب به صورت سخت گیر، فضول و نیازمند توجه مداوم، توصیف می شوند. اغلب اوقات ، تقاضاهای مفرط کودک، به یک منبع سرخوردگی والدین تبدیل می شوند که  منجر به خشم و درگیری در خانواده است.  کودکان مبتلا به این اختلال ،گاهی اوقات، به صورت افراد وظیفه شناس، سازگار، و مشتاق به خوشحال سازی توصیف می شوند. کودکان ممکن است شکایت های جسمانی داشته باشند که به آزمایشات فیزیکی و روش های پزشکی منجر می شود.

حالت افسرده، غالبا وجود دارد و ممکن است با گذر زمان تداوم بیشتری پیدا کند و تشخیص فرعی اختلال افسرده خویی و یا اختلال افسردگی اساسی را توجیه کند. این اختلال ممکن است به پیشرفت اختلال مربوط به هراس با هراس از مکانهای شلوغ اولویت داشته باشد.

درمان رایج برای اختلال اضطراب جدایی چیست؟

علائم خاص اختلال اضطراب جدایی

اضطراب بیش از حد و کاملا نامناسب مربوط به جدایی از خانه یا کسانی که فرد به آن وابسته است، توسط سه مورد (یا بیشتر) از موارد زیر، مشهود است:

 • پریشانی بیش از حد مکرر هنگام جدایی از خانه یا افرادی با‌‌ وابستگی بیشتر رخ می دهد و یا پیش بینی می شود.
 • نگرانی مداوم و بیش از حد در مورد از دست دادن، یا آسیب دیدن احتمالی افرادی با وابستگی بیشتر
 • نگرانی دائمی و بیش از حد در مورد اینکه یک واقعه نامطلوب منجر به جدایی آنها از افرادی با‌ وابستگی بیشتر می شود (به عنوان مثال، گم شدن یا ربوده شدن).
 • – بی میلی یا امتناع از رفتن مداوم به مدرسه یا جای دیگر به دلیل ترس از جدایی
 • ترس یا عد تمایل بیش از حد و مداوم نسبت به ماندن در خانه یا بودن در جاهای دیگر بدون افراد بزرگسال اصلی
 • بی میلی مداوم یا امتناع از رفتن به خواب بدون وجود فردی با‌ وابستگی اصلی در نزدیک او و یا خوابیدن در بیرون از خانه
 • کابوس های تکراری در مورد جدایی از خانه
 • شکایات مکرر از علایم فیزیکی (مانند سردرد، دل درد، تهوع یا استفراغ) که هنگام جدایی از افرادی با وابستگی اصلی رخ می دهد و یا پیش بینی شده است

اختلال باعث پریشانی بالینی قابل توجه و یا اختلال در  حوزه های مهم عملکردی اجتماعی، تحصیلی (شغلی)، و یا موارد دیگر می شود.

این اختلال منحصرا در طول دوره اختلال فراگیر رشد، اسکیزوفرنی، یا دیگر اختلالات روان پریشی رخ نمی دهد ، و در نوجوانان و بزرگسالان، توضیح اختلال هراس به‌وسیله هراس از مکان های شلوغ مناسب نیست.

مترجم: ویدا کیانی، دانشجوی روانشناسی دانشگاه پیام نور تبریز

منبع:مشاورکو

۵ دیدگاه ها

 1. fateme64
  سلام من یک دختر 4 ساله دارم سال گذشته به علت اینکه درگیر پایان نامه بودم دخترم رو زمان های طولانی پیش مادرم می گذاشتم اوایل دخترم با این قضیه مشکلی نداشت وحتی خودش هم مایل بود شبها هم پیش مادرم بمونه ولی بعد از مدتی و طلانی شدن روند پایان نامه ام دخترم دوست نداشت شب ها بمونه ولی متاسفانه من مجبورش کردم بمونه.حالا دخترم به شدت به من می چسبه و اجازه نمیده هیچ کس حتی پدر خودش بغلش کنه.اصلا بغل مامانم اینا هم نمیره در حالی که در طول روز مدام در موردشون حرف میزنه و میگه بریم خونشون ولی وقتی میریم از من جدا نمیشه و بغلشون نمیره و حرف نمیزنه.برای حل مشکل باید چکار کنم؟
  پاسخ شهریور 28, 1396 at 2:39 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام دوست عزیز. کودک شما دلبستگی نا ایمن پیدا کرده به این معنی که میترسه از کنار شما تکون بخوره چون فکر میکنه ممکنه باز هم تنهاش بگذارید. در طول روز چند بار بهش بگید که علت اینکه تنهاش گذاشتید چی بوده و الان اون مورد برطرف شده و بگذارید به این اطمینان برسه که دیگه تنهاش نمی گذارید و یا اگر تنهاش گذاشتید حتما علت قانع کننده ای داشته. با کودک خودتون رو راست باشید و اگر زمانی نیاز هست دوباره مدتی پیش کسی بمونه تا شما به یه کارتون برسید مطمئن بشید علت این موضوع رو فهمیده و متوجه شده.
   پاسخ آبان 6, 1396 at 8:35 ب.ظ
 2. همیار
  سلام دوست عزیز همانطور که شما خودتان اشاره کردید ریشه اضطراب فرزندتان در رفتار شما بوده است.برای رفع این مشکل نیاز به زمان دارید اصرار نکنید فقط بهش اطمینان بدید که همیشه کنارش هستید.اگر برای مادرتون امکان دارد میتواند یکی دو روز بیاید منزل شما بماند تا ببینید چه واکنشی دارد بعد از مدتی میتوانید همراه دخترتان یک شب منزل مادرتان بمانید بهتر است یک مدت اصلا حساست نشان ندهید و زیاد در آغوش بگیریدش میتوانید مهد کودک ببرید تا در جمع همسالان باشد البته آگر انجا هم بی تابی کرد و حاضر نشد بدون شما برود از مدت زمان کم شروع کنید یک ساعت بماند بازی کند و با شما به خانه برگردد
  پاسخ شهریور 29, 1396 at 7:36 ب.ظ
 3. مهیا
  با سلام و خسته نباشید .من یه پسر 13 ماهه دارم که خیلی شدید به من وابسته است طوری که حتی برای چند دقیقه کوتاه هم بدون من نمی مونه و همه جا پیش خودمه.از یه طرف هم اصلا رابطه خوبی با پدرش نداره مثلا اصلا بغل باباش نمیره و هر کاری باباش نمیره و هر کاری که باباش میکنه نمیره سمتش الان پدرش خیلی دلسرد شده نسبت به پسرم چیکار کنم واقعا درمانده شدم؟
  پاسخ مهر 3, 1396 at 10:57 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام مهیا جان، جای نگرانی نداره، بچه ها معمولا در این سنین به مادر وابستگی بیشتری دارند و پیش مادر احساس ایمنی می کنند. این مسئله در شونزده الی هجده ماهگی بهبود پیدا می کنه.
   پاسخ مهر 25, 1396 at 3:14 ب.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان