فواید قصه گویی برای کودکان

فواید قصه گویی برای کودکان ✔️ ۱۱ تاثیر در رشد کودک

فواید قصه گویی برای کودکان یکی از قدیمی ترین و لذت بخش ترین فعالیت های انسانی است. قصه ها می توانند در قالب های مختلفی مانند کتاب، نمایش، فیلم، و حتی یک خاطره شخصی ارائه شوند. قصه گویی برای کودکان مزایای زیادی دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می کنیم.

به عنوان یک والدین مسئول شما هر چند وقت یکبار برای کودکان خود قصه می خوانید؟ امروز پاسخ این سوال به ندرت و یا هرگز خواهد بود. این روزها با توجه به مشکلات عدیده و فشارهایی که والدین در نزدگی متحمل می شوند به ندرت می توانند برای کودکان خود قصه بخوانند. کمبود اوقات فراغت، وجود تکنولوژی های جدید پیچیدگی ها و مشکلات عدیده ای که خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند باعث شده که تقریبا هنر قصه خوانی و فواید قصه گویی برای کودکان در این میان از دست برود.

پیشنهاد مشاور: ۲۲ داستان آموزنده جدید کودکانه

فواید قصه گویی برای کودکان افزایش سطح هوش اجتماعی آنها و نقشی اساسی در شکل دهی به شخصیت انها دارد. قصه گویی سنتی است که از قدیم وجود داشته و والدین و اجداد ما همواره برای کودکانشانن قصه می گفتند این سنت اکنون نیز به ما رسیده است

اهمیت قصه و قصه گویی

امروزه والدین راحت تر هستند که اجازه دهند کودکانشان قبل از خواب کارتون مورد علاقه شان را ببینند تا اینکه بخواهند در کنار تختشان بنشینند و برای ان ها قصه بخوانند تا وقتی که کودکشان بخوابد. اما این قصه خواندن در کودکان لذت خاصی ایجاد می کند و این مسئله بسیار اهمیت دارد که شما برخی شب ها برای کودکانتان وقت بگذارید و برای او قصه بخوانید.

قصه خوانی مانند خواندن یک کتاب کار بسیار ساده ای است.. اگر شما آن قدرها وقت ندارید می توانید قصه ای را که حفظ هستید برای کودکتان تعریف کنید و یا خاطرات دورن کوودکی خود را برای او بخوانید. مزایای بی شماری در قصه خوانی برای کودکان وجود دارد به خصصوو کودکانی که در سنین قبل از مدرسه و مهد کودک هستند.

پیشنهاد مشاور: قصه دختر مرتب ✔️۶ داستان کودکانه در مورد بی نظمی

فواید قصه گویی برای کودکان

در اینجا فواید قصه گویی برای کودکان را بیان می کنیم که شما به عنوان والدین مسئول نمی تواندی از آنها چشم پوشی کنید.

 •  اخلاقیات را به کودک شما می آموزد: کودکان در سر تا سر دنیا  عاشق گوش دادن به قصه ها هستند. آنها می خواهند که دربارۀ شخصیت های مورد علاقه شان بیشتر بدانند و اغلب تلاش می کنند که خود را در نقش آنها قرار دهند و از آنها تقلید کنند. با گفتن قصه هایی که در آنها مفاهیم اخلاقی و انسانی وجود دارد شما می توانید ویژگی مثبت انسانی مثل شجاعت، صداقت و دانایی ر در وجود او از همان سنین پایین نهادینه کنید.
 • قصه گویی آنها را از اصول فرهنگی و ریشه های اعتقادی تان آگاه می کند. خواندن قصه و تعریف کردن خاطرات کودکی تان، فعالیت ها و سرگرمی هایی که در زمان کودکی داشتید و جشن ها و مراسمی که در آن شرکت می کردید باعث می شود فرزندتان با فرهنگ خانوادگی و آداب اجتماعی که قرار است در آن بزرگ شود بیشتر آشنایی پیدا کندو تفاوت فرهنگ و سنت های رایج را با یکدیگر بشناسد.
 • مهارت های کلامی انها را افزایش می دهد: خواندن داستان برای فرزندتان باعث می شوود که مهارت های کلامی انها افزایش پیدا کند. و همم زمان که او کلمات و عبارات جدید یاد می گیرد با پیچیدگی های زبان نیز آشنایی پیدا کند. هم چنین قصه خوانی کمک می کند که طبق یک الگوی منظم نحوۀ تلفظ کلمات و عبارات را نیز به فرزندتان بیاموزید.
 • مهارت های شنیداری را افزایش می دهد. اکثر کودکان به محدوده ی کوچکی از اتفاقات می توانند توجه کنند و اغلب نمی توانند برای طولانی مدت روی چیزی تمرکز کنند. هم چنین آنها ترجیح می دهند که بیشتر صحبت کنند تا اینکه بخواهند گوش دهند. خواندن قصه برای کودکان نه تنها باعث می شد دقت آنها افزایش پیدا کند بلکه نسبت به گوش دادن و فهم مطالب نیز حساس تر می شوند.
 • قدرت تخیل، تصویر سازی و خلاقیت آنها را افزایش می دهد. گوش دادن به قصه باعث می شود کودک شخصیت های داستان، مکان و طرح کلی داستان را به جای اینکه به صورت فیلم و یا کارتون مشاهده کند در ذهن خود بیاورد و آنها را تصور کند. این مسئله باعث می شود که قدرت خلاقیت و تصویر سازی آنها افزایش پیدا کند و ذهنشان برای فکر کردن و تجسم اتفاقات با محدودیتی روبه رو نخواهد شد.

فواید قصه گویی برای کودکان

مهم ترین هدف قصه گویی

فواید قصه گویی برای کودکان یک ابزار قدرتمند برای آموزش، پرورش، و سرگرمی است. داستان ها می توانند به ما کمک کنند تا دنیای اطراف خود را بهتر درک کنیم، با چالش های زندگی کنار بیاییم، و به ارزش های انسانی پایبند باشیم. در ادامه فواید قصه گویی برای کودکان آمده است:

 • ابزاری عالی برای تقویت حافظه: شما می توانید با استفاده از ایده های هوشمندانه حافظۀ کودک خود را تقویت کنید. زمانی که شما برای کودکتان قصه ای را خواندید بعد از چند روز از او بخواهید که این قصه را برای شما تعریف کند. و یا از او بخواهید که ادامۀ داستان را خودش تعریف کند این روش باعث می شود که حافظۀ او تقویت شود و سطح تمرکز او نیز افزایش پیدا کند.
 • محدوده ی فکری کودک را گسترده می کند: کودکان اغلب با فرهنگ ها و آداب و رسوم کشورهای مختلف درجهان آشنایی ندارند و با مردم انها رو به رو نمی شوند ولی شما با گفتن قصه هایی از فرهنگ ها و آداب و رسوم کشورهای مختلف جهان می توانید ذهن کودک خود را نسبت به مکان ها و مردمانی که در کشور های دیگر زندگی می کنند باز کنید سعی کنید قصه های مربوط به دیگر کشورها را برای او تعریف کنید تا سطح درک و فهم او را افزایش داده و محدودۀ فکری او را نسبت به جهان گسترده تر کنید.

پیشنهاد مشاور: داستان کودک دبستانی (۸ تا۱۰ سال)

 • قدمی ابتدایی برای یادگیری آکادمیکی: قصه گویی برای کودکان می تواند قدمی ابتدایی برای یادگیری های آکادمیکی باشد. بسیاری از کودکان عادت دارند که کارها را از روی عادت یاد بگیرند و فهم درستی از آن ندارند. قصه گویی به صورت فعالیتی منظم می تواند باعث شود که کودک شما از آن چیزی که می شنود درک درستی داشته باشد و از آن لذت ببرد. قصه خوانی هم چنین به آنها کمک می کند که در صحبت کردن مسلط شوند. خواندن و گوش دادن مرتب باعث می شود که آنها به سخنران های مسلطی تبدیل شوند.
 • توانایی ارتباط برقرار کردن آنها را بهبود می بخشد: گاهی اوقات کودکان در سئوال پرسیدن مردد هستند حتی اگر ذهن آنها مملو از سوال و کنجکاوی باشد. قصه گویی هنر درست سوال پرسیدن را به کودکان می آموزد. هم چنین به آنها یاد می دهد چگونه یک گفتگو را به خوبی شروع کنند و اعتماد به نفس آنها را بالا می برد. خواندن و گوش فرا دادن به صورت مداوم توان سخنوری آنها را نیز افزایش می دهد.
 • به کودک کمک می کند که با آرامش بیشتری با مشکلات رو به رو شود. قرار گرفتن در موقعیت های سخت و مشکل باعث می شود که کودکان احساس سردرگمی بکنند. داستان هایی که در آن قهرمان ها با مشکلات سخت و پیچیده مواجه می شوند می تواند به کودکان کمک کند که این مسئله را بهتر بفهمند و در مقابل مشکلات قوی تر باشند. داستانت هایی را برای کودک خود تعریف کنید که کودک از آنها بیاموزد رنج و سختی قسمتی از زندگی است همانگونه خوشی و شادی بخشی از زندگی است. این داستان ها باعث می شود که کودکتان در مقابل موقعیت های مختلف و سختی های زندگی مقاوم تر شود و به صورت منطقی برخورد کند.

پیشنهاد مشاور: داستان شنل قرمزی + تصویر و پیام اخلاقی

فواید قصه گویی برای کودکان

تاثیر قصه گویی بر یادگیری کودکان

فواید قصه گویی برای کودکان یک فعالیت سرگرم کننده و آموزشی است که می تواند تأثیر مثبتی بر یادگیری کودکان داشته باشد. قصه ها می توانند به کودکان کمک کنند تا:

 • زبان و مهارت های کلامی خود را بهبود بخشند. شنیدن و خواندن داستان ها به کودکان کمک می کند تا با کلمات و عبارات جدید آشنا شوند و نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرند. همچنین به آنها کمک می کند تا مهارت های گفتاری خود را توسعه دهند، مانند تلفظ صحیح کلمات، استفاده از لحن و آهنگ صدا، و برقراری ارتباط موثر.
 • مهارت های تفکر انتقادی و حل مسئله خود را تقویت کنند. داستان ها می توانند به کودکان کمک کنند تا مسائل را از دیدگاه های مختلف ببینند و راه حل های خلاقانه برای مشکلات پیدا کنند. آنها همچنین می توانند به کودکان کمک کنند تا در مورد عواقب تصمیمات خود فکر کنند.
 • خلاقیت و تخیل خود را پرورش دهند. داستان ها می توانند به کودکان کمک کنند تا دنیای جدیدی از امکانات را تصور کنند و از قوه تخیل خود استفاده کنند. آنها همچنین می توانند به کودکان کمک کنند تا احساسات خود را بیان کنند و با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنند.
 • ارزش ها و باورهای خود را شکل دهند. داستان ها می توانند به کودکان کمک کنند تا ارزش های مهم مانند دوستی، خانواده، و کمک به دیگران را بیاموزند. آنها همچنین می توانند به کودکان کمک کنند تا درک بهتری از دنیای اطراف خود و مکان خود در آن پیدا کنند.
 • علاوه بر این، قصه گویی می تواند یک فعالیت خانوادگی لذت بخش باشد که می تواند پیوند بین والدین و فرزندان را تقویت کند.

پیشنهاد مشاور: تحلیل نقاشی کودک ✔️ ۲۰ نماد نگران کننده که باید بدانید

فواید قصه گویی برای کودکان

تاثیر قصه گویی بر خلاقیت کودکان

فواید قصه گویی برای کودکان یک فعالیت لذت بخش و سرگرم کننده برای کودکان است که می تواند تأثیر مثبت زیادی بر خلاقیت آنها داشته باشد. در اینجا چند مورد از هدف از قصه گویی خلاق کودکان آورده شده است:

 1. تقویت تخیل: یکی از فواید قصه گویی برای کودکان این است تا دنیایی را که فراتر از تجربه شخصی آنهاست تصور کنند. آنها می توانند با شخصیت ها، مکان ها و اتفاقات غیرواقعی ارتباط برقرار کنند و از این طریق تخیل خود را پرورش دهند.
 2. توسعه مهارت های حل مسئله: قصه ها اغلب شامل چالش هایی هستند که شخصیت های داستان باید بر آنها غلبه کنند. کودکان با گوش دادن به این چالش ها و راه حل هایی که شخصیت ها برای آنها پیدا می کنند، می توانند مهارت های حل مسئله خود را توسعه دهند.
 3. تشویق به بیان خلاقانه: قصه گویی می تواند کودکان را تشویق کند تا ایده های خود را به روش های خلاقانه بیان کنند. آنها می توانند داستان های خود را بنویسند، نقاشی کنند، یا حتی نمایشنامه اجرا کنند.
 4. داستان ها دایره لغات را می سازند: کودکان با گوش دادن به داستان ها کلمات جدید زیادی را می شنوند. آنها دوست دارند داستان های مورد علاقه خود را بارها و بارها بشنوند، بنابراین با واژگان جدید آشنا می شوند. دایره لغات رو به رشد کودک شما را قادر می سازد تا خود را به وضوح و به خوبی بیان کند.

اهداف قصه گویی در پیش دبستانی

در اینجا برخی از فواید قصه گویی برای کودکان آورده شده است:

 • توسعه زبان و مهارت های ارتباطی: قصه ها می توانند به کودکان کمک کنند تا دایره لغات خود را گسترش دهند، مهارت های شنیداری خود را بهبود بخشند، و مهارت های گفتاری خود را تقویت کنند.
 • توسعه مهارت های شناختی: قصه ها می توانند به کودکان کمک کنند تا مهارت های حل مسئله، تفکر انتقادی، و تجسم خود را بهبود بخشند.
 • توسعه مهارت های اجتماعی و عاطفی: قصه ها می توانند به کودکان کمک کنند تا با احساسات خود کنار بیایند، مهارت های همکاری و همدلی خود را تقویت کنند، و ارزش های مهمی مانند مهربانی، عدالت، و احترام را بیاموزند.
 • تشویق تخیل و خلاقیت: قصه ها می توانند به کودکان کمک کنند تا تخیل خود را پرورش دهند و خلاقیت خود را به کار گیرند.

منبع:مشاورکو

15 پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »
 1. مشاور
  مشاور گفته:

  قصه ها می تواند از نظر تربیت اجتماعی ، عاطفی و اخلاقی در کودک نیز موثر واقع شودند، و بسیاری از مقررارت ، هنجارهای اجتماعی و دستورالعمل های زندگی را منتقل کنند.چگونگی روبرو شدن با مشکل ها ، حل آنها و بسیاری از الگوهای رفتاری در گروه ها یا طبقه های اجتماعی و سنی در داستان ها بیان می شود.اگر والدین یا درمان گران قادر به فهم افکار سری کودک یا شناسایی احساس های پنهان او باشند.هر اندازه تفسیر های انجام شده نیز درست باشند، باز این فرصت از کودک گرفته می شود که خود از طریق شنیدن پی در پی داستان و تفکر درباره آن به احساس رویارویی موفقیت آمیز با مشکل خود دست یابد.به همین دلیل است که رویکردهای داستانی به روان درمانی تاکید دارد و قصه ها در چگونگی رفتار و واقعیت های کودکان نقش موثری ایفا می نماید.قصه ها به کودکان راه حل هایی ارائه می دهند که غیر منتظره و شگفت انگیز و در عین حال شدنی و مثبت هستند.

  پاسخ
 2. مشاور
  مشاور گفته:

  برخی از مسائل کودکان با مشکلات عاطفی و رفتاری از ضعف آگاهی و بهره نبردن از مهارت های اجتماعی ، الگوی کلامی صحیح، رفتارهای جامعه پسندانه، مهارتهای ارتباطی و دوست یابی، مسئولیت پذیری و غیره ناشی می شود.پس آموزش این مهارتها به این کودکان ممکن است تا حدودی از بروز این مشکلات پیشگیری کند.درمان گران و روان شناسان کودک می توانند جدیت بیشتری برای استفاده از قصه در مداخله های درمانی کودکان و نوجوانان نشان دهند و والدین و معلمان بهتر است استفاده گستره تر از قصه های هدف دار را در برنامه های آموزشی و تربیتی کودکان بگنجانند به خصوص که این امر در سنت تربیتی فرهنگ ما جایگاه خاص خود را هم دارد.

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلام، کودک از زمان نوزادی از شنیدن آهنگ صدای والدین و اطرافیان لذت می برد و شنیدن این محرک های شنیداری در محیط می توانند به رشد مغزی وی کمک کنند، بنابراین فواید رشدی قصه گویی از نوزادی برجسته هستند، اما برای اینکه خیالمان راحت باشد که کودک ما متوجه معنای درون قصه ها می شود و یا حداقل با انها همراه می شود بهترین زمان از شروع دو سالگی است یعنی زمانی که تخیل کودک نیز رشد کرده است و می تواند همراه با ما شخصیت های قصه را در ذهن خود بازنمایی کند و حتی خودش گاهی قصه های خودش را بسازدو با این وجود فراموش نکنید کودک در این سن امده شنیدن قصه های طولانی نیست.

   پاسخ
 3. مشاور
  مشاور گفته:

  از زمانی که کودک توانایی توجه کردن به حرف های شما را پیدا می کند زمان قصه گوییی شروع می شود.بنابراین از همان نوزادی هم می توان قصه گفتن را شروع کرد، صد البته نباید توقع داشته باشید که نوزاد شما متوجه کل مفاهیم قصه شود دراین زمان همین ارتباط مهم است.
  کودک زمانی که بزرگتر می شود و یکی دو سال از زندگی اش می گذرد توجه بیشتری به قصه نشان می دهد با این حال علاقه ای به یک جا ماندن و گوش سپردن ندارد چرا که کنجکاوی در جهان اطرافش و کشف آن ذهنش را مشغول کرده است.
  پس نه او می نشیند که شما یک ساعت برایش قصه تعریف کنید و نه شما این کار را بکنید که نتیجه ای جز فراری دادن او از دنیای قصه گویی و مطالعه ندارد.پس به قصه های کوتاه یا خیلی کوتاه روی بیاورید و بعد از چهار سالگی می توانید به او این اجازه را بدهید که از میان کتاب ها دست به انتخاب بزند و کتاب مورد علاقه اش را بخرد.

  پاسخ
 4. مشاور
  مشاور گفته:

  قصه ها بهترین راه برای گفت گو با کودکان در مورد سوء رفتارهای شان است.واضح است که منظور ما نصیحت و سرزنش به شکل مستقیم نیست .قصه ها حکم شربت شیرینی را دارند که با آن می توان تلخی دارو را به راحتی تحمل پذیر کرد.رفتارهای کودک ترسو و خجالتی ، کودک پرخاشگر و قلدر و… را می توانید با قصه ها درمان کنید البته با این شرط که رفتارها را زود تشخیص بدهید و دست به کار شوید.ممکن است با خودتان فکر کنید که چطور ممکن است یک داستان ساده جلوی پرخاشگری کودک را بگیرد یا بر ترس و خجالت کودکی دیگر فایق آید.حسی که کودک پس از شنیدن یک داستان خوب دارد مانند احساسی است که ما پس از تماشای یک فیلم خوب پیدا می کنیم.
  مخاطب هنگام تماشای فیلم با یک یا چند شخصیت همانند سازی یا همزاد پنداری می کند.کودک نیز به همین شکل هنگام گوش سپردن به قصه خود را به جای ضخصیت های داستان می گذارد یا به آنها احساس نزدیکی می کند.

  پاسخ
 5. صفا
  صفا گفته:

  با سلام و عرض ادب
  ممنونم از توضیحات خوبتون.
  یکی از تجربیات بنده در مورد قصه‌گویی برمیگرده به کودکان بی‌سرپرست که در مراکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند.
  اگر چه فرصت نشد بصورت یک تحقیق علمی تاثیر قصه‌گویی بر هوش هیجانی کودکان را ارائه دهم ولی به وضوح شاهد دگردیسی عجیبی در هستی‌شناسی و پدیدارشناسی کودکان بواسطه قصه‌خوانی بودم

  پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *