مسئله امنیت نوزادان هنگام خواب

سندروم مرگ نگهانی نوزاد


پدر و مادر شدن  برای اولین بار می تواند خسته کننده باشد، مهم نیست که چقدراحساس آمادگی می کنید. هنگامی که کودک متولد می شود، همه چیز تغییر می کند. شما با احساسات و تغییرات بسیاری مواجه می شوید، اما مهم ترین چیز این است که مطمئن شوید که نوزاد سالم و امن است.

SIDS (مرگ ناگهانی نوزادان در حین خواب) به نگرانی روز افزون والدین در مورد نوزادان تبدیل شده است. SIDS چیزی است که بدون علامت های هشدار دهنده در نوزادان به ظاهر سالم وجود دارد. SIDS معمولا وقتی که تمامی احتمالات دیگر پس از تحقیق وجود نداشته باشند، برای مرگ نوزاد تشخیص داده می شود. به هر حال SIDS مورد ساده ای از خفگی کودک نیست.

مطالب مرتبط: ماساژ برای کمک به آرام خوابیدن نوزادان

با وجود این که هر سال تحقیقات جدیدی انجام می شود، هیچ پاسخ قطعی برای این که چه چیزی واقعا باعث SIDS می شود، وجود ندارد. وقوع   SIDS از سال ۱۹۸۳ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. چند مورد وجود دارد که انجام آن ها به کاهش خطر SIDS در کودک کمک می کند. یک از رایج ترین توصیه ها این است که کودک خود را به پشت بخوابانید. نوزادان باید همیشه به پشت خود بر روی یک تشک سفت و با اندازه مناسب بخوابند. خوابیدن روی شکم می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند تنفس بیش از حد دی اکسید کربن در هربار نفس کشیدن شود. هم چنین ممکن است منجر به مشکل وقفه تنفسی (آپنه آ) در خواب شود.

والدین تخت خواب های زیبا با بالش های جفت شده و تشک های سنگین دارای مواد شیمیایی  می خرند. متاسفانه این چیز ها ممکن است منجر به SIDS شود. تشک های سنگین می تواند جریان اکسیژن تازه در تخت را کاهش دهد. عروسک های حیوانات هم در تخت می تواند خطرناک باشد به دلیل این که ممکن است با صورت لطیف کودک برخورد پیدا کند. نکته دیگری که باید به خاطر سپرد این است که در فصل سرما مقدار کافی لباس به کودک بپوشانید. بیش از حد او را گرم نکنید ، چون ممکن است با مشکل مواجه شود. قنداق کردن کودک یکی از موارد مناسب است.

از آنجایی که بعضی از کودکان مستعد پذیرش SIDS هستند، مهم است که همه اقدامات لازم را برای جلوگیری از ابتلای کودک به آن و از دست دادن کودک توسط آن انجام دهید.

منبع:مشاوره-خانواده.com

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان