موسیقی درمانی در کودکان

موسیقی درمانی در کودکان

 

موسیقی درمانی در کودکان

 

امروزه در حوزه پزشکی و روانشناسی درمان ها از طرق مختلف صورت می گیرد و دیگر مثل گذشته درمان ها صرفا با استفاده از داروها و گیاهان دارویی صورت نمی گیرد. موسیقی و بازی از مواردی هستند که در درمان بسیاری از اختلالات روحی و روانی کودکان موثر خواهند بود. موسیقی کمک قابل توجهی برای درمان بسیاری از اختلالات کودکان در زمینه های رفتاری، اجتماعی، اخلاقی و هوش خواهد کرد و مزیت آن نسبت به سایر روش های درمانی این است که هیچ گونه خطری نمی توان برای آن برشمرد. موسیقی درمانی در کودکان سبب تغییرات خلق و خو و آداب اجتماعی گشته و با این تغیرات زمینه بهبود رفتارهای فردی و اجتماعی در آنان و تاثیر در هوش آن ها خواهد شد. موسیقی می تواند سبب بهبود ارتباطات کودک با دیگر هم سن و سالان خود و نیز خانواده و اطرافیان او شود. این ارتباطات در واقع با نفوذ موسیقی در روح و روان انسان تسهیل شده و بهبود می یابند. نکات مثبت بسیار در زمینه موسیقی درمانی قابل شناسایی است که برخی از آن ها را در زیر ذکر می کنیم

اول اینکه موسیقی درمانی باعث تحریک تمامی حواس انسان و کودک شده و از این طریق می تواند سبب افزایش هوش آن ها شود.

دوم اینکه تاثیر موسیقی درمانی در کودکان زمانی افزایش چشمگیر خواهد یافت که به کودک اجازه دهیم خود در اجرا و انجام موسیقی دخیل شود و کمک نماید مثل نوازندگی و غیره

موسیقی در کودکان و سایر افراد ضمن اینکه می تواند سبب افزایش هیجان شود، در عین حال آرامش بخش نیز بوده و از ان برای درمان بیماری و اختلالات بی قراری در کودکان می توان استفاده نمود.

موسیقی می تواند  سبب افزایش اعتماد به نفس در کودک شده و بر همین اساس نیز بسیاری از موسیقی هایی که در مهد کودک ها اجرا و یا پخش می شود برای نشان دادن و تحریک موفقیت و حس کامیابی و پیروزی در کودکان طراحی می شوند

موسیقی می تواند میزان تحمل درد در کودکان را افزایش داده و برای درمان بسیاری از بیماری هایی که دردناک هستند مفید و موثر خواهد بود.

موسیقی درمانی در کودکان سبب افزایش تعاملات اجتماعی آن ها و ایجاد و افزایش تمایل در آنان برای بهبود روابط اجتماعی آن ها با دیگران شود.

موسیقی درمانی در کودکان باعث می شود که هوش کودک افزایش یابد چرا که هنگام شنیدن موسیقی هر دو قسمت مغز به کار افتاده و با یکدیگر هماهنگ تر خواهد شد و از طرفی موسیقی می تواند در درمان لکنت زبان در کودکانی که به این اختلال گرفتار هستند کمک می نماید. متخصصان در زمینه موسیقی درمانی کودکان را با انواع مختلف فعالیت ها در زمینه موسیقی نظیر نوازندگی، اجرا، رقص و غیره آشنا می نمایند تا بدین ترتیب با استفاد از تجربیات قسمت های مختلف بسیاری از امور و مشکلات در آن ها بهبود یابد.

یک درمانگر در طول درمان کودک با نکاتی که از ویژگی های کودک در می یابد می فهمد که کدام الت موسیقی بهتر می تواند با خلقیات او هماهنگ بوده و برای درمان روحی و روانی او موثر تر واقع گردد. لذا برای درمان کودک با استفاده از موسیقی درمانی تنها وجود یک موسیقی دان کافی نیست و در این بین یک پزشک و متخصص روانشناسی و کودک برای کمک و دریافت و فهم هر چه بهتر وضعیت روحی و روانی کودک و نیازهای او نیاز است. پس از فهم و دریافت موارد گفته شده آن ها موسیقی و الات موسیقی مورد نیاز کودک که خانواده او باید برای او رفاهم نمایند را به  آن ها معرفی خواهند کرد.

درمانگران این حوزه پس از ارتباطاتی که با کودک برقرار می کنند و بر مبنای شناخت او در زمینه های مختلف جسمی روحی اخلاقی اجتماعی و غیره برنامه مورد نیاز را به والدین او انتقال داده و آن ها باید به دقت موارد خواسته شده را انجام دهند تا در بهترین وضعیت ممکن به خواسته شان برسند. امروزه ثابت شده است که موسیقی تاثیرات فراوانی برای درمان بسیاری از  بیماری ها در کودکان دارد که از جمله اختلالاتی که با استفاده از موسیقی می توان درمان کرد، بیماری هایی مانند اوتیسم، بی قراری و بیش فعالی را می توان نام برد که هر کدام از این بیماری ها امرزوه بسیاری از کودکان را مبتلا نموده است. لذا خانواده ها باید به موسیقی درمانی به عنوان راهی برای درمان بسیاری از اختلالات کودکان خود دقت نموده چرا که درمان با استفاده از این روش هیچ گونه عارضه جانبی در بر نخواهد داشت و این نکته می تواند مزیت مهم این روش نسبت به روش هایی مانند دارو درمانی باشد.

منبع:مشاوره-آنلاین.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *