تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

یکی از روش های تخصصی و مورد تایید جهانی در زمینه کودک موسیقی درمانی می باشد. این روش در حال حاضر در مجهزترین کلینیک های دنیا به عنوان یکی از روش های اصلی کار با کودک مورد استفاده قرار می گیرد. در این راستا مرکز کودک و نوجوان با به کار گیری متخصص در این زمینه در خدمت والدین کودک و نوجوانان می باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید:

 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
 • ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

موسیقی درمانی یک درمان تخصصی مثبت است که در آن با توجه به نیازهای فیزیکی، اجتماعی، شناختی و هیجانی افراد از موسیقی استفاده می شود. بعد از ارزیابی نقاط قوت و ضعف هر مراجع، موسیقی درمانگر حرفه ای یک پروتکل موسیقی درمانی مشخص را نسبت به نیازهای مراجع فراهم می کند که می تواند شامل خلق موسیقی، خواندن، حرکت با موسیقی و یا گوش دادن به موسیقی باشد. موسیقی درمانی می تواند به ارتقای مهارت های ذهنی افراد به خصوص کودکان بسیار تاثیر گذار باشد.

بر طبق انجمن موسیقی درمانی امریکا موسیقی درمانی می تواند در موارد زیر بسیار کمک کننده باشد:

 • ارتقای بهزیستی افراد
 • مدیریت استرس
 • تسکین درد
 • بیان احساسات
 • ارتقای حافظه
 • بهبود ارتباطات
 • ارتقای توانبخشی فیزیکی

در واقع، به وسیله ابزار الات موسیقی در یک بافت ارتقا یا درمان، مهارت های مراجع قوی تر می شوند، و به دیگر حوزه های زندگیشان منتقل می شوند. موسیقی درمانی هم چنین بستری را برای ارتباط فراهم می کند که این عامل برای افرادی که ابراز هیجانی در قالب کلام برایشان سخت است بسیار مفید می باشد. مطالعات در زمینه موسیقی درمانی تاثیر ان را در بسیاری از حوزه ها نشان داده است از جمله: توانبخشی کلی جسمی، تسهیل حرکات بدن، افزایش انگیزه افراد برای شرکت در درمان، فراهم کردن حمایت هیجانی برای مراجع و خانواده شان، و فراهم کردن مجرایی برای ابراز احساسات و هیجانات.

 

بسته های تابستانی ویژه مرکز:

بسته نوروفیدبک و ارتقای بالینی

بسته موسیقی درمانی

بسته ارتقای مهارتهای کلی و تحصیلی کودک

بسته ارتقای توانمندی های کودک

تمامی بسته ها

 

دیگر خدمات مرکز کودک و نوجوان

گفتار درمانی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

نوروفیدبک و بیوفیدبک

مشاوره و روان درمانی

منبع:مشاوره-ازواج.com

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه درمان کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۵۱ نظر
 1. bhjk
  سلام میشه در مورد موسیقی درمانی بیشتر توضیح بدین و بگویید موسیقی درمانی چیست و به چه صورت انجام می شود؟
  پاسخ جولای 19, 2016 در 2:03 ب.ظ
 2. مشاور
  موسیقی درمانی عبارت است از کاربرد موسیقی برای القاء آرامش، تسریع روند بهبود بیماریها،بهبود عملکرد ذهنی و ایجاد سلامتی.افراد تحت درمان با موسیقی ، به وسیله راهنمایی های یک فرد متخصص که در این زمینه آموزش دیده یا زیر نظر یک موسیقی درمانگر دارای مجوز فعالیت، به موسیقی های خاص گوش می دهند و یا موزیک هایی برای خود می سازند.موسیقی درمانی یکی از درمانهای هنری خلاق یا درمانهای بیانگر احساسات (شامل درمان های هنری، شعر سرایی، درام درمانی و پسیکودرام می باشد.از موسیقی درمانی می توان به تنهایی و یا همراه با درمانهای دیگر استفاده نمود.موسیقی درمانگرها با تمام سطوح سنی از اطفال کم سن و سال گرفته تا افراد مسن کار می کنند.
  پاسخ جولای 19, 2016 در 4:01 ب.ظ
 3. فهیمه دارابی
  سلام اگه ممکنه در مورد تاریخچه موسیقی درمانی هم صحبت کنید که از چه زمانی این روش درمانی شروع شده است؟
  پاسخ جولای 20, 2016 در 5:03 ق.ظ
 4. زاهد
  قدرت درمان با استفاده از موسیقی تقریبا به قدمت تمدن بشری است.فیلسوف های یونان باستان همانند سرخپوستان آمریکای شمالی عقیده داشتند که موسیقی قادر به تسریع روند بهبود بیماریهاست .در ایالات متحده آمریکا در طی سالهای جنگ جهانی دوم برای نخستین بار از موسیقی درمانی به عنوان یک درمان رسمی در بیمارستانهای نظامی این کشور استفاده شد تا به سربازانی که در جریان این جنگ دچار نقص عضو و ناتوانی شده بودند کمک شود.
  پاسخ جولای 20, 2016 در 6:42 ق.ظ
 5. فاطمه قاسمی
  فاطمه قاسمی 35 ساله از تهران با سلام من احساس میکنم که بیش فعال هستم و هیجان های بسیاری در درون من موج میز ند و اطرافیانم من را درک نمی کنند و بابت همین در ازارم .ایا موسیقی درمانی بر روی من هم اثر دارد
  پاسخ جولای 22, 2016 در 6:32 ب.ظ
  • مجتبی
   سلام لابد مجردید یا از مسائل دینی بی بهره شدید یه نقطه ای مبهم تو کلامتون هست فقط یه مشاور می خواهید که اینجا بخش کودک و نوجوان هست موفق
   پاسخ جولای 24, 2016 در 4:27 ب.ظ
 6. فریبا
  موسیقی درمانی چگونه اثر می کند؟
  پاسخ جولای 23, 2016 در 5:05 ق.ظ
 7. مشاور
  اغلب مردم هنگام شنیدن یک موسیقی ،نوعی واکنش اتونومیکرا تجربه می نمایند.مثلا هنگام شنیدن یک موسیقی پر تپش احساس پر انرژی بودن می نمایند و هنگام شنیدن یک قطعه آرام و کلاسیک ، احساس آرامش و سبکی دارند.موسیقی درمانی ارتباط متعادلی میان موسیقی و خاق و خو برقرار می نماید.مطالعات علمی نشان داده اند که موسیقی بر عملکرد های فیزیولوژیک نظیر تنفس و ضربان قلب و فشار خون تاثیر دارد.برای مثال همانظور که میزان هورمون کورتیزول هنگام بروز استرس بالا می رود ، میزان آزاد سازی اندروفینها نیز توسط موسیقی افزایش می یابد (اندروفینها هورمونهای طبیعی هستند که در بدن انسان موجب نشاط و سرخوشی و کاهش درد می گردند). موسیقی درمانگر ها معمولا از موسیقی برای ایجاد ارتباط استفاده می کنند.به دلیل اینکه موسیقی داراری گوشه ها ، ضربه ها و ملودی است، می توان آن را نوعی زبان دانست و از آن برای برقراری ارتباط استفاده نمود.بنابراین می توان برای بیمارانی که دارای اختلالات ذهنی و جسمی هستند، از موسیقی درمانی استفاده کرد.تا بتوانند احساسات خود را بیان کنند.موسیقی درمانی قادر است به افراد درون گرا کمک کند تا به شخصیتی برون گرا تبدیل شوند و به بیماران اوتیستیک و اسکیزوفرن هم برای کاهش گوشه گیری کمک می نماید.موسیقی درمانی برای بیماران مبتلا به سکته مغزی و اختلالات نورولوژیک دیگر نیز می تواند موثر واقع گردد.وقتی اینگونه بیماران به موسیقی های ریتمیک گوش می دهند، به طور همزمان حرکات عضلات آنها بیشتر و بهتر می گردد.هر چه این حرکات هماهنگ تر و موزون تر شوند، مهارتهای حرکتی آنها نیز آنها نیز به نوبه خود بهبود خواهد یافت و اگر موسیقی داراری ریتم آرام و دارای کیفیت آرامش بخش باشد، پاسخ آنها نیز رسیدن به آرامش روحی و جسمی خواهد بود.موسیقی درمانی قادر است افکار و احساسات و تجارب منفی را از بیماران دور نماید .به عنوان مثال درد ناشی از اعمال جراحی و دندانپزشکی و... با موسیقی درمان کاهش می یابد.
  پاسخ جولای 23, 2016 در 7:09 ق.ظ
 8. ناشناس
  کاربرد های موسیقی درمانی چیست؟
  پاسخ جولای 24, 2016 در 12:35 ب.ظ
 9. مشاور
  مطالعات و تحقیقات نشان داده اند که موسیقی درمانی در پیشبرد آرامش ، کاهش اضطراب و استرس و درمان افسردگی موثر است.مطالعه بر روی بیمارانی که به دلایل مختلف مثل سوختگی ، بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان در بیمارستان بستری بوده اند نشان داده است که موسیقی درمانی به بیمارانی که از اختلالات و مشکلات عاطفی و احساسی رنج می برند، اجازه می دهد تا بتوانند تغییرات مثبت ذهنی و خلقی در خود ایجاد نموده و در عین حال توانایی حل مشکلات را به دست آروند در عین حال موسیقی درمانی در بیماران بستری در انسیتوی سلامت روانی هم بسیار موثر بوده است.موسیقی درمانی به عنوان درمان مکمل برای توانبخشی بیماران باعث تقویت سطوح ارتباطی و هماهنگی جسمی شده و در افراد دارای اختلالات نورولوژیک و اختلالات گفتاری که دچار مشکلات روحی و جسمی نیز هستند ، باعث بهبود عملکردهای ذهنی و جسمی می گردد.موسیقی درمانی در مراقبت از نوزادان ، حتی نوزادان نارس موثر بوده و برای اطفال و نوزادان تحت مراقبت های پزشکی یا اعمال جراحی نیز بسیار قابل استفاده است.این درمان در اطفالی که دچار ناتوانایی های یادگیری یا اختلالات گفتاری و شنوایی هستند نیز ممکن است بسیار مفید واقع شود. موسیقی درمانی می تواند نیاز به دارو درمانی را در حین زایمان کاهش داده و به عنوان مکمل در کنار بیهوشی در جریان اعمال جراحی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.موسیقی درمانی را در جهت کاهش دردهای مزمن هم می توان به کار برد.موسیقی درمانی می تواند کیفیت زندگی را در افراد مبتلا به بیماریهای بسیار شدید و جدی که در مراحل نهایی بیماری قرار دارند بهبود بخشیده و موجب بهتر شدن سطح سلامت و بالا بردن کیفیت زندگی در آنها شود.
  پاسخ جولای 24, 2016 در 1:33 ب.ظ
 10. حامد
  با سلام دخترم 8 سالشه و نابیناست به نظر شما موسیقی درمانی برای او تاثیری دارد؟
  پاسخ جولای 26, 2016 در 4:59 ق.ظ
  • مژگان ن
   سلام، بله بسیار تاثیر گذاره.. برای افراد نابینا که صداها ابزار برقراری ارتباط با دنیای بیرون می باشند موسیقی درمانی یکی از راه های بیان هیجانی و احساسی مهم است. موسیقی درمانی به رشد مهارت های حرکتی ظریف هم در این بچه ها کمک می کنه و بسیار بسیار اعتماد به نفسشون رو بالا می بره چون یاد می گیرند چطور از حس های سالم خود مانند شنوایی برای ارتباط برقرار کردن و تاثیر در دنیای بیرون استفاده کنند. می تونید به لینک های سایت های خارجی زیر مراجعه کنید و ببینید که چقدر این درمان به صورت گسترده برای بچه ها نابینا مورد استفاده قرار می گیرد. http://anchorcenter.org/music-therapy.aspx http://www.themusictherapycenter.com/sites/default/files/images/factsheets/mtcca_deafblindness.pdf http://www.rlsb.org.uk/blogs/how-music-therapy-is-helping-blind-young-people-gain-confidence
   پاسخ جولای 26, 2016 در 7:30 ب.ظ
 11. زاهد
  بله بیشتر کودکان نابینا در زمینه ی حرکت، ارتباط عاطفی و اجتماعی دچار مشکلاتی هستند که موسیقی به حل مشکلات آنها کمک موثری می کند.
  پاسخ جولای 26, 2016 در 7:01 ق.ظ
 12. مشاور
  برنامه های موسیقی درمانی کمبود های حاصل از نابینایی آنها را به اشکال گوناگون جبران می کند.تمرینها و حرکات مزیکال کودکان نابینا را به حرکت و جستجو در محیط و یافتن منابع صدا در آنتشویق می کنند.حرکات موزیکال تصور آنها را از بدن خود که لازمه حرکت موفقیت آمیز در فضاست تقویت می کنند و آنها را به واقعیت و عینیت محیط نزدیک تر می سازند.موزیک تراپیست با استفاده از سازه ها گوش و حس لامسه آنها را پرورش می دهد تا محرک های شنوایی را سریع تر درک کنند.نابینایان می توانند با آموختن نتهای موسیقی با خط بریل ، آهنگها را بخوانند، بنوازند و در مراحل پیشرفته آهنگ بنویسند.آنها می توانند با یک دست ساز بزنند و با دست دیگر نت خوانی کنند. نواختن ساز احساس ارزش شخصی و آرامش فوق العاده ای به آنها می بخشد.شنیدن موسیقی ، آواز خواندن و نواختن احساس کودکان را بر می انگیزد و کمک می کند که آنها خود را از فشار تنهایی و نگرانیها و اشتغلات ذهنی دور می سازند.موسیقی تخبل و انرژی آنها را به سوی هدف دیگری معطوف می دارد .نابینایان در فراگیری ساز پشتکار و علاقه فوق العاده ای دارند که یکی از دلایل عمده آن، همدلی با ساز و آرامبخشی آن است.نواختن ساز اثر بارزی در تخلیه هیجانی آنها دارد،
  پاسخ جولای 27, 2016 در 5:17 ق.ظ
 13. mariyam
  سلام پسر7 ساله من دچاره افسردگی شدید شده و زمانی که به مشاوره مراجعه کردم به من موسیقی درمانی را پیشنهاد دادن.آیا این روش تاثیری دارد بر درمان افسردگی کودکم؟
  پاسخ جولای 27, 2016 در 5:29 ق.ظ
 14. زاهد
  بله موسیقی درمانی اثر مثبتی در کاهش افسردگی کودکان دارد. گروهی از پژوهشگران دانشگاه «کوبین بلفاست» در جدیدترین تحقیقات خود متوجه شدند که افسردگی در کودکانی که تحت موسیقی درمانی قرار داشتند در مقایسه با گروه دیگری که تحت این شیوه درمانی قرار نگرفتند، به میزان قابل توجهی کاهش داشت.در این مطالعه محققان کودکان خود را به دو گروه تقسیم کردند؛ یک گروه که متشکل از 128 کودک بود به درمان های معمول افسردگی خود ادامه و 132 کودک دیگر تحت موسیقی درمانی قرار گرفتند.نتایج این مطالعه نشان داد ، کودکانی که تحت موسیقی درمانی قرار گرفته بودند نسبت به کودکانی که درمان های معمول افسردگی خود را دنبال می کردند از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار بودند و مهارت های اجتماعی و تعاملی آنها افزایش و علائم افسردگی آنها کاهش یافته بود.
  پاسخ جولای 31, 2016 در 2:17 ب.ظ
 15. نازنین
  برنامه موسیقی درمانی برای مشکلات مختلف و بیماری های متفاوت به چه صورت است آیا یکسان عمل می کند یا متفاوت؟
  پاسخ جولای 31, 2016 در 3:16 ب.ظ
 16. مشاور
  نوع برنامه ها و فعالیت های موسیقی درمانی به نوع ناراحتی ، نقیصه و مشکل بیماربا کودک بستگی دارد.برای مثال در کودکانی که دچار مشکل حرکتی هستند، برنامه های ریتمیک که به کنترل حرکتی آنها کمک می کند بیشتر مد نظر قرار می گیرد.حال اگر مشکل حرکتی با انقباض و گرفتگی عضلانی همراه باشد، ریتم ها و موسیقی ملایم انتخاب می شود و بدین ترتیب کنترل حرکتی تقویت می گردد.همچنین کودکان روان ترند به برنامه های موزیکالی احتیاج دارند که خاصیت برون فکنی داشته و هیجان را بیشتر تخلیه کنند.معمولا جلسات موسیقی درمانی از گروه های کوچک همانند تشکیل می شود و شرایط شرکت کنندگان هر چه همسان تر باشد ، اهداف و برنامه های مشترک بیشتر خواهند بود و این مساله به هماهنگ و تقویت بیشتر گروه کمک می کند. البته می توان کودکانی با توانایی های مختلف را در طبقه موسیقی درمانی قرار داد، اما مهم این است که از نظر بهره هوشی فاصله زیادی با یکدیگر نداشته باشند تا در انجام تمرین ها و برنامه ها هماهنگی بیشتری باشد.طول دوره و مدت زمان جلسات بستگی به اهداف درمانی مورد نظر و مشکلات فرد دارد.تعداد جلسات درمانی گاهی هر روز و گاهی هفته ای چند جلسه است و مدت زمان هر جلسه به مقتضای حال و هوای هر درمانجو متفاوت است.
  پاسخ آگوست 1, 2016 در 3:50 ب.ظ
 17. فاطمه صامتی
  سلام دختر من جزء کودکان استثنایی می باشد آیا موسیقی درمانی برای دخترم مفید است؟
  پاسخ آگوست 2, 2016 در 7:47 ق.ظ
 18. مشاور
  کودکان استثنایی نیز همانند کودکان عادی به موسیقی علاقه دارند خصوصا اگر دریابند که می توانند با تمرین های مداوم و با سازهای آهنگ را نواخته و آواز بخوانند، علاقه و همکاری آنها فوق العاده می شود. برای آموزش موسیقی به کودکان استثنایی به چند نکته اساسی باید توجه کرد : - توان هوشی و شرایط ذهنی کودک - محدودیت های حسی و حرکتی آنها در آموزش موسیقی به کودکان استثنایی بهتر است از سازهایی استفاده کنیم که نواختن آن برای کودکان ساده تر باشد.و آن ها را جذب کند.ساز های ارف معمولا مناسب ترین ساز برای آموزش کودکان استثنایی هستند. این سازها با صداهای متنوع و در اندازه های مختلف وجود دارند و بهتر است ترانه هایی که انتخاب می شوند زیبا، محرک و قابل فهم ، و پیرامون مسایل ملموس و زیبایی های دنیای کودکی باشد تا به خاطر بسپاری آنها برای کودک راحت تر گردد.
  پاسخ آگوست 3, 2016 در 1:45 ب.ظ
 19. ناشناس
  با سلام آیا در موسیقی درمان برای همه بیماریها از یک نوع موسیقی استفاده می شود؟
  پاسخ آگوست 5, 2016 در 2:25 ب.ظ
 20. مشاور
  خیر موسیقی انواع مختلفی دارد و برخی از آنها آرام و برخی دیگر تند هستند.تاثیر موسیقی های مختلف بر ذهن و سلامت انسان متفاوت است و نباید هر نوع موسیقی ای را به کار گرفت ، زیرا برخی موسیقی ها علاوه بر این که نقش بهبود دهنده ندارند، برای عملکرد های مختلف مغز و همچنین حالت روحی انسان مضر هستند.هنگام درمان باید از قطعاتی از موسیقی که آرامش ذهنی و در عین حال عملکرد بهتر مغز را موجب می شود ، استفاده کرد.این نوع موسیقی روی اراده و روحیه بیماران اثرات مطلوبی گذاشته و موجب درمان سریع آنها می شود.
  پاسخ آگوست 6, 2016 در 3:20 ب.ظ
 21. ناشناس
  سلام خسته نباشید من الان حدود دو سال از بیماری شیزوفرنی رنج میبرم به من گفتن که با موسیقی درمانی ممکنه این بیماری من درمان بشه به نظر شما تا چه حد میتونم به این روش درمان اعتماد کنم؟
  پاسخ آگوست 8, 2016 در 8:51 ق.ظ
 22. مشاور
  بیماری شیزوفرنی همیشه موضوع متنوعی در کاربرد موسیقی درمانی بوده است.در نهایت محققان به این نتیجه رسیده اند که موسیقی می تواند برخی علائم و اختلالات این بیماران را درمان کند.در یکی از این تحقیقات ، 85 بیمار مبتلا به شیزوفرنی( البته با وضعیت بیماری خفیف و کسانی که تا حدی ثبات روحی در آنها دیده می شد) را تحت معالجه معمولی قرار دادند و برخی دیگر را با کمک موسیقی بین 8 تا 12 جلسه ، هفته ای یک بار و هر بار 45 دقیقه درمان کردند.متوجه شدند افرادی که تحت موسیقی درمانی قرار داشتند ، بسیار بیشتر از کسانی که تحت درمان معمولی پزشکی بودند ، علائم بهبود از خود نشان دادند.در واقع این درمان باعث شد علائمی مانند افسردگی و اضطراب در آنها کم شده و حالات منفی شیزوفرنی مانند عقب نشینی احساسی از بین برود.بنابر نظر محققان ، بیماران شیزوفرنی ممکن است نتوانند با کلمات وجود خود را ابراز کنند ، اما با کمک مهارت درمانگرشان در به کار گرفتن موسیقی می توانند با دیگران به روشی موثر ، خلاق و فرح بخش ارتباط برقرار کنند.
  پاسخ آگوست 9, 2016 در 4:56 ب.ظ
 23. عاطفه
  پسر من 13 ساله شه احساس میکنم بسیار افسرده شده دلیلش رو نمی دونم ...آیا موسیقی درمانی در درمان این افسردگی تاثیری دارد؟
  پاسخ آگوست 10, 2016 در 5:56 ق.ظ
 24. مشاور
  تحقیقات بسیاری نشان داده است که موسیقی می تواند افسردگی را در کودکان و نوجوانانی که دچار مشکلات رفتاری و عاطفی هستند ، کاهش دهد، در این تحقیقات کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی به روش موسیقی درمانی بخوبی واکنش نشان دادند و از میزان افسردگی شان کاسته شد و حتی به طور کلی اعتماد به نفس شان افزایش پیدا کرد.در این روش درمانی از حرکات موزون و خواندن استفاده شد، البته برای اینکه روش های درمانی با موسیقی به درستی صورت بگیرد باید از افراد حرفه ای چه در نواختن موسیقی و چه در تجویز نوع موسیقی بهره گرفت .در واقع ساختار موسیقی باید به صورت علمی به کار برده شود تا به بیماران برای غلبه بر یکسری از مشکلات عاطفی و جسمی شان کمک کند.
  پاسخ آگوست 11, 2016 در 5:53 ب.ظ
 25. daneshjoo
  با سلام آیا موسیقی درمانی در توانبخشی ذهنی و جسمی هم کاربردی دارد؟
  پاسخ آگوست 13, 2016 در 10:56 ق.ظ
 26. زاهد
  با توجه به اینکه پردازش موسیقی در مغز و در مناطقی متفاوت از جمله گفتار صورت می گیرد، امروزه از موسیقی درمانی در توانبخشی ذهنی و جسمی کمک گرفته می شود.همچنین از این روش درمان برای بهبود دقت شنیداری ، توجه و تمرکز و در نهایت رشد مهارت های گفتاری استفاده می شود .این درمان در کودکان مبتلا به اوتیسم یا اختلال یادگیری بسیار موثر است. توانبخشی روانی - اجتماعی سالمندان یکی از مهمترین مشکلات در سلامت این افراد است.حدود یک چهارم افراد بالای 65 سال دچار مشکلات روحی و رو انی می شوند. اما تجربه نشان داده است موسیقی درمانی می تواند تاثیر مهمی در درمان این افراد داشته باشد. از طرفی موسیقی درمانی توانسته است به کسانی که به آلزایمر مبتلا هستند ، اغلب دچار افسردگی ، خشم و دیگر مشکلات روانشناختی می شوند و موسیقی درمانی اثر بسیار مثبتی در کاهش علائم بیماری دارد. همچنین موسیقی به بهبود افرادی که قدرت تکلم یا عملکرد خوب حافظه خود را از دست داده اند، کمک بسیاری کرده است.اهداف موسیقی درمانی بر مبنای همکاری دو جانبه ، بهبود حالات روحی و ابراز وجود خود، بهبود وضع عقلی و ذهنی و تحریک حسی و حرکتی در بیماران است.همچنین موسیقی در درمان حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر بسیار موثر است.
  پاسخ آگوست 13, 2016 در 11:44 ق.ظ
 27. مریم جون
  با سلام آیا موسیقی بر ضربان قلب و فشار خون هم تاثیری دارد؟ ممنون
  پاسخ آگوست 14, 2016 در 2:49 ب.ظ
 28. زاهد
  اثر موسیقی روی ضربان و فشار خون موضوع مورد تحقیق قرار گرفته است.بر این اساس تحقیقات نشان داده موسیقی می تواند وضع قلب و عروق افراد با بهبود بخشد.در واقع می تواند مستقیما موجب تغییرات فیزیولوژی در بدن شده و به این ترتیب فشار خون ، ضربان قلب و تنفس را تنظیم کند.
  پاسخ آگوست 15, 2016 در 11:16 ق.ظ
 29. ناشناس
  موسیقی درمانی در بیماری سرطان چه نقشی میتونه نقشی داشته باشه؟
  پاسخ آگوست 15, 2016 در 12:27 ب.ظ
 30. زاهد
  بی خوابی مشکل بسیاری از مردم است که اگر ادامه پیدا کند ، مشکل سلامت بسیاری در کنار کمبود انرژی ، خستگی مفرط ، افسردگی و مشکل در یادگیری به وجود می آورد، اما تحقیقات نشان داده است موسیقی می تواند در به خواب رفتن فرد به ویژه کودکان کمک بسیاری کند.در حقیقت موسیقی می تواند به اندازه داروهای خوب اور موثر باشد.
  پاسخ آگوست 19, 2016 در 4:24 ب.ظ
 31. فاضل
  من خیلی جاها شنیدم موسیقی در درمان بی خوابی هم موثر است چقدر این گفته صحت دارد؟
  پاسخ آگوست 20, 2016 در 3:19 ب.ظ
 32. زهرا صالحی
  بی خوابی مشکل بسیاری از مردم است که اگر ادامه پیدا کند ، مشکلات سلامت بسیاری در کنار کمبود انرژی ، خستگی مفرط ، افسردگی و مشکل در یادگیری به وجود می آورد ، اما تحقیقات نشان داده است موسیقی می تواند در به خواب رفتن فرد به ویژه کودکان کمک بسیاری کند.در حقیقت موسیقی می تواند به اندازه داروهای خواب آور موثر باشد
  پاسخ آگوست 20, 2016 در 4:26 ب.ظ
 33. bahdad
  با سلام .چرا افراد مبتلا به اوتیسم نیاز به درمان زیر نظر موسیقی درمانگر دارند؟
  پاسخ آگوست 22, 2016 در 10:33 ق.ظ
 34. مشاور
  موسیقی درمانی به افراد مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا در حیطه برقراری ارتباط ، مهارتهای اجتماعی ، نشانه های حسی ، رفتاری ، ادراکی ، مهارتهای دیداری و اعتماد به نفس رشد کنند.از نظر درمانگر موسیقی تجذبه ای مانند جرقه ای احساسی است و موجب برقراری اعتماد و ایجاد اعتماد در این افراد می شود. اغلب افراد مبتلا به اوتیسم به موسیقی علاقه مند هستند و در مقابل آن واکنش نشان می دهند چرا که موسیقی ایجاد انگیزه کرده و سرگرم کننده و جالب است و می تواند پاسخی به خواسته های این افراد باشد.همچنین موسیقی درمانی به افرادی با سرخوردگی های احساسی کمک می کند تا بتوانند با تفاوت های فردی و حساسیت های شنیداری خود روبرو شوند.
  پاسخ آگوست 22, 2016 در 12:50 ب.ظ
 35. bahdad
  نقش موسیقی درمانگر در بهبود حال افراد مبتلا به اوتیسم چیست؟
  پاسخ آگوست 23, 2016 در 9:26 ق.ظ
 36. زاهد
  موسیقی درمانگران پس از بررسی توانایی ها و نیازهای هر فرد ، برنامه ای هدفمند برای درمان آنها در نظر گرفته و سپس برای هر یک از آنان یک درمان اختصاصی فردی را شروه می کنند .موسیقی درمانگران کار با بهه صورت فردی و همچنین در گروههای کوچک شروع کرده و با استفاده از موسیقی و تکنیک های متنوع کار را شروع می کنند.
  پاسخ آگوست 23, 2016 در 9:50 ق.ظ
 37. shady
  آیا موسیقی درمانی برای کودکان فوایدی دارد؟؟؟
  پاسخ آگوست 24, 2016 در 4:33 ب.ظ
 38. مشاور
  - موسیقی درمانی تمام حواس را تحریک کرده و زندگی کودک را تحت شعاع خود قرار می دهد و باعث افزایش بسیاری از مهارتهای او می شود. - بیشترین تاثیر این روش درمانی هنگامی است که کودک اجازه می یابد تا خود لذت اجرای موسیقی را تجربه کند. - موسیقی در عیت تهییج کنندگی می تواند آرامش دهنده نیز باشد. - ثابت شده است که موسیقی درمانی می تواندمیزان تحمل درد در کودکان را بهنگام بیماری یا موقعیت های شامل استرس افزایش دهد. - موسیقی می تواند مشوق اجتماعی تر شدن کودکان شود و توانایی آنها را در نشان دادن نظرات و احساسات و نیز برقراری ارتباط با دیگران افزایش دهد. - اثرات موسیقی بر هر دو نیم کره مغز باعث می شود تا ارتباط این قسمتها با یکدیگر تسهیل شده ، این هماهنگی همچنین برای درمان لکنت کلام بسیار مفید است.
  پاسخ آگوست 24, 2016 در 5:00 ب.ظ
 39. ناشناس
  متخصصین موسیقی درمانی دقیقا چه می کنند؟
  پاسخ آگوست 25, 2016 در 9:57 ق.ظ
 40. مشاور
  متخصصین ، کودکان را در فعالیت هایی نظیر خواندن آواز، گوش دادن به موسیقی ، رقص و حرکات موزون ، نوازندگی و دیگر فعالیت های سازنده مرتبط با موسیقی مشارکت می دهند تا قدرت فراگیری آنها افزایش یابد. آنها در این میان بر روی گستردگی خود آگاهی ، اعتماد به نفس ، مهارتهای آمادگی ، مهارت های مدیرتی و رفتار های اجتماعی کودک کار کرده و تکنیک های تحمل درد را به کودکان آموزش می دهند.یک درمانگر موسیقی در طول دوره درمان کودک در می یابد که کدام سبک یا ابزار الات موسیقی بیشترین تاثیر و تحریک را بر کودک می گذارد تا به این ترتیب بتواند بیشترین استفاده را از وقت صرف شده بر روی کودک بنماید. آنها معمولا به صورت یک تیم با تخصصهای مختلف کار می کنند.این تیم شامل افرادی نظیر متخصص موسیقی پزشک کودک، روانشناس ، متخصص فیزیوتراپی، متخصص گفتار درمانی، متخصصین هنر و ... می باشد.پس از انجام آزمایش های لازم در طی هفته ها کار ، آنها به خانواده ها منابع موسیقی را که کودک باید در خانه از آنها استفاده کند را معرفی می کنند. متخصصین با کودک ارتباط برقرار کرده و رفتارها ، واکنش ها ، ارتباطات، میزان هوش ، احساسات اجتماعی ، مهارت های نوازندگی را مشاهده و اندازه گیری می کننند، سپس یک روش و برنامه درمانی با موسیقی را تهیه و با کمک خانواده اجرا می کنند. بدیهی است این برنامه های درمانی برای هر کودک به صورت حداگانه تنظیم می شود.
  پاسخ آگوست 27, 2016 در 1:54 ب.ظ
 41. shokooh
  با سلام موسیقی چه تاثیری بر روی جنین دارد؟آیا به هنگام بارداری شنیدن موسیقی توسط مادر تاثیر مثبتی بر جنین خواهد داشت؟
  پاسخ آگوست 27, 2016 در 2:28 ب.ظ
 42. زاهد
  ساده ترین ابزار موسیقی که دارای ریتم است، قلب انسان است که حرکت منظم و آهنگینی تولید می کند و شنیدن صدای ضربان قلب جنین درون شکم مادرش مبین زندگی تازه و نشانه ای دال بر وجود یک انسان است.مطالعه نشان می دهد، زن سازی توسط مادر در هنگام بارداری اثر مطلوبی در جنین به جا می گذارد و شنیدن صداهای دلنشین برای جنین خوش آیند است و به رشد بهتر او منجر می شود.
  پاسخ آگوست 28, 2016 در 3:55 ب.ظ
 43. قاسمی
  با سلام روش های موسیقی درمانی برای کودکان کدامند؟
  پاسخ آگوست 28, 2016 در 4:31 ب.ظ
 44. زاهد
  متخصصین، کودکان را در فعالیت هایی نظیر خواندن آواز، گوش دادن به موسیقی، رقص و حرکات موزون، نوازندگی و دیگر فعالیت های سازنده مرتبط با موسیقی مشارکت می دهند تا قدرت فراگیری آن ها افزایش یابد.آن ها در این میان بر روی گسترش خود آگاهی ، اعتماد به نفس ، مهارت ها ی آمادگی ، مهارت های مدیریتی و رفتارهای اجتماعی کودک کار کرده و تکنیک های تحمل درد را به کودکان آموزش می دهند.یک درمانگر موسیقی در طول دوره درمان کودک در می یابد که کدام سبک یا ابزار آلات موسیقی بیشترین تاثیر و تحریک را بر کودک می گذارد تا به این ترتیب بتواند بیشترین استفاده را از وقت صرف شده بر روی کودک بنماید.آن ها معمولا به صورت یک تیم با تخصص های مختلف کار می کنند.این تیم شامل افرادی نظیر متخصص ، پزشک کودک، روانشناس، متخصص فیزیوتراپی، متخصص گفتار درمانی ، متخصصین هنرو... می باشد.پس از انجام آزمایش های لازم طی هفته ها کار ، آن ها به خانواده ها منابع موسیقی را که کودک باید در خانه از آن ها استفاده کند را معرفی می کنند.
  پاسخ آگوست 29, 2016 در 9:00 ق.ظ
 45. محمد
  سلام خسته نباشید برای موسیقی درمان شدن آیا حتما باید مدرک پزشکی یا روانشناسی داشت؟ یا با داشتن مدرک دانشگاهی موسیقی هم میتوان موسیقی درمانی کرد؟
  پاسخ دسامبر 9, 2016 در 6:08 ب.ظ
 46. مریم
  سلام خسته نباشید، پسرم 9سال داره، مدتی که برای انجام کارها بهانه میگیره، نه نمی گه ولی انجام نمیده سه ساله ویولن میزنه، خیلی بااستعداد ه ولی تنبلی میکنه، از زیر کارش در میره، همه چیز و اینقدر کش میده تا همه خسته بشن. هر چی باهاش صحبت میکنیم، میگه باشه ولی کار خودشو میکنه، اگه میشه راهنمایی کنید،تنبیه هم جواب نمیده، ممنون
  پاسخ آوریل 8, 2017 در 8:27 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. مریم جان از سنین پایین پسرتون رو مجبور به آموزش و یادگیری کردی؟ این رفتارها نشون میده انگیزه کمی داره و تو این سنین بچه ها دنبال اینن که انگیزه ها رو خودشون پیدا کنند نه به زور والدین. باید بذارید خودش با انگیزه درونی کاری رو انجام بده نه به زور شما.
   پاسخ آوریل 13, 2017 در 3:33 ب.ظ
 47. رها
  من چند روز پیش مقاله ای خواندم که نوشته بود محققان دانشگاه برکلی معتقدند سن مناسب برای شروع موسیقی 2 سال تا 3/5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهای ابتدایی از 3/5 سال تا 5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهای جدی از 5 سال به بالا می باشد. کلاسهای گروه سنی 2 تا 3/5 سال معمولاً فقط جنبه آشنایی با موسیقی دارد و جنبه آموزشی نداد. حتی بسیاری از دانشمندان معتقدند که آشنایی کودک با موسیقی از دوران بارداری مادر نیز می تواند آغاز گردد.و اولین دوره موسیقی مناسب برای کودکان شروع دوره ارف هست. حالا میخوام بدونم آیا حتما باید موسیقی را برای کودکان با ارف شروع کنیم؟؟؟؟ من مطالب خوبی راجبش در این سایت خوندم .به نظرم مناسب باشه ی نگاهی به آموزش هاشش بکنید.
  پاسخ ژوئن 20, 2017 در 7:12 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. در موسیقی درمانی هدف آموزش موسیقی نیست، ممکن است یک سال کودکی تحت درمان باشد ولی نواختن را نیاموزد. قصد بر اینست که کودک با همگام شدن با موسیقی و ریتم هم چنین آرامش گرفت با نواختن های بدون ساختار برون ریزی هیجانی داشته و مدارهای مغزی تحریک گردند و کودک در نهایت هیجان مثبت تری را تجربه کند. برای شروع آموزش کودکان ما تخصص لازم رو نداریم که بتونیم در اختیارتون بذاریم. سپاسگزارم از اطلاع رسانی و کامنت خوبتان.
   پاسخ ژوئن 30, 2017 در 5:35 ب.ظ
نظر دهید