بحران هویت نوجوانی

نوجوان در جست و جوی هویت

 

فعالیت بدن آنها به شدت بالا می رود. احساس سردرگمی، ترس و تنهایی بر آنها چیره می شود. دمدمی مزاج، پنهان کار و کج خلق می شوند. احساس می کنید دیگر فرزند خودتان را نمی شناسید. چه بر فرزندتان آمده است؟ پاسخ این سوال بلوغ است.

در سال های نوجوانی، افراد تلاش خود را برای یافتن هویت خود را آغاز می کنند. دکتر لس پروت، استاد روانشناسی، هفت راه معمول درمیان نوجوان برای نشان دادن تلاش خود در جهت کسب هویت را بیان می کند برای آنکه شما بتوانید مسائل مربوط به بلوغ فرزند خود بهتر درک کنید:

 • ازطریق نماد های ظاهری:

نوجوانان سعی می کنند با پوشیدن لباس های خاص و داشتن متعلقات خاص، از دستگاه های پخش  گرفته تا عینک های آفتابی، پرستیژ خاصی را بنا کرده و کسب اعتبار نمایند. این نمادها به آنان کمک می کند تا هویت خود را در ارتباط با گروهی خاص تعریف کنند.

 • از طریق رفتارهای ممنوع:

نوجوانان اغلب احساس می کنند که با بزرگ به نظر رسیدن در چشم دیگران می توانند اعتبار و پذیرش دیگران را کسب کنند. آنها شروع به انجام کارهایی می کنند که احساس می کنند به بزرگسالی مربوط هستند، مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر و فعالیت های جنسی.

 • از طریق طغیان و سرکشی:

با طغیان و سرپیچی جدایی را به نمایش می گذارند. نوجوان از این راه می توانند هویت مستقل و جدای خود را از والدین و دیگر افراد مسئول نشان دهند، و در عین حال پذیرش و مقبولیت خود در نزد همسالان خود را نیز حفظ کنند.

 • از طریق الگوها قرار دادن افراد مشهور:

چهره های مشهور می توانند برای نوجوان که به دنبال تجربه ی قالب های مختلف شخصیتی است به الگو مبدل شوند. آنها ممکن است بخواهند هویت خود را در قالب یک شخص مشهور تعریف کنند، بنابراین تمام تلاش خود بکار می گیرند تا بیشتر به آن چهره نزدیک شده و شبیه او شوند، و در واقع با این کار،هویت فردی خود را از دست می دهند. این تطابق با چهره های شناخته شده به نوجوانان احساس تعلق می بخشد.

 • از طریق عدم پذیرش مغرورانه

نوجوانان ممکن است نسبت به حذف همسالان متعصب باشند، زیرا آنها پیوسته در تلاش هستند تا هویت خود را در رابطه با دیگران تعریف کنند، و نمی خواهند با کسانی که دارای ویژگی های  شخصیتی مورد پذیرش و دلخواه او نیستند در ارتباط باشند. آنها تلاش می کنند با طرد کردن و فاصله گرفتن از افرادی که شبیه آنها نیستند، هویت خود را قوت بخشند.

 

کمک به نوجوان

بنا نهادن هویت فردی یک پروسه ی ساده نیست. همواره در مراحل مختلف این راه گزینه ها و انتخاب های پیچیده و گیج کننده ای در مقابل نوجوان قرار می گیرد. شما می توانید به نوجوان کمک کنید تا با آگاهی از شرایطی که در آن هستند، پایدارترین جنبه های هویت خود را بیابند، این راهی است که در آن می توانند صبورانه جامه ی هویت را به آرامی برتن خود ببافند. از این تمرینات به عنوان راهی برای باز کردن بحث هویت فردی و ارزش ها استفاده کنید:

دایره های سه گانه و متحد المرکزی ترسیم کنید. سپس به نوجوان بگویید تا لیستی از ویژگی های شخصیتی که از بیشترین اهمیت برخوردار هستند و کمترین تمایل را به تغییر آنها دارد، را در دایره ی وسط قرار دهد، ویژگی های شخصیتی که کمترین اهمیت را دارند را نیز در بیرونی ترین دایره قرار دهد، و ویژگی هایی را که از لحاظ اهمیت دربین این دو قرار دارند را نیز در دایره ی وسط قرار دهند. از این نمودار برای صحبت در مورد ارزش ها و اخلاقیاتی صحبت کنید که فشار همسالان انها را از بین می برد.

از مجلات قدیمی و خوانده شده استفاده کنید و از کودک بخواهید دو کلاژ ترسیم کند. یکی از این مجموعه ها با عنوان “من چه کسی هستم؟” و دیگری “دلم می خواهد چه کسی باشم؟”. زمانی که کار ساخت مجموعه ها به پایان رسید، در مورد هرکدام از تصاویری که انتخاب شده اند گفت و گو کنید. از او بپرسید که چه تفاوت هایی میان این دو مجموعه وجود دارند و چگونه تصاویر نمایش داده شده در هرکدام از دو مجموعه موجب احساس رضایت مندی یا نمایانگر سردرگمی در هویت هستند.

در بالای یک صفحه کاغذ بنویسید: “من که هستم؟” سپس از نوجوان بخواهید تا ۲۰ پاسخ خود را به این سوال، به سریعترین شکل ممکن و بدون خودسانسوری، برروی کاغذ بنویسد. در مورد پاسخ ها و انگیزه های انتخاب هر کدام با او صحبت کنید.

منبع:مشاوره-آنلاین.com

4 پاسخ
 1. سوگند
  سوگند گفته:

  سلام.پسرم ۱۴ سالشه.دیشب فهمیدم که با دوستاش سیگار میکشه از دیشب تا حالا حالم خرابه خیلی ناراحتم.ولی گفت فقط ۴-۵ بار این کار رو انجام داده.ما الان باید چیکار کنیم.پسرم سنش خیلی کمه از کجا معلوم درگیر این قضیه نشده لطفا کمکم کنید.

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلام. امکان اینکه بیشتر کشیده باشه هم هست بله. ولی بهر حال شما سعی کنید که ارتباط وی با دوستانش رو تا مدتی مدیریت کنید. فراموش نکنید که نمی تونید همیشه این کارو انجام بدید پس خیلی هم زیاده روی نکنید و محدود نباشه. گاه اضطراب زیاد و یا غلبه افسردگی در نوجوانان، باعث روی آوردن آنها به مصرف سیگار (که زمینه ساز ‏مصرف مواد مخدر است) می‏شود. مطالعات علمی نشان داده، نوجوانانی که احساس اضطراب، افسردگی، خشم، کمبود اعتماد به نفس و… می‏کنند بیشتر به مصرف سیگار و سایر مواد مخدر روی می‏آورند. لذا نسبت به مشکلات روحی فرزندتان حساس باشید. اگر مشکلات عنوان شده را در نوجوانتان مشاهده کردید حتماً به روان‏شناس مجرب مراجعه کنید.

   پاسخ
 2. ‌
  گفته:

  سلام و عرض ادب. در باره خود ارضایی نوجوان مطلبی ندیدم. سوالم این است که آیا خودارضایی در نوجوانان طبیعی است و تا چه سنی ادامه خواهد داشت؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   خب با وارد شدن به سن نوجوانی یک سری نیازهای جدید تجربه می شود که یکی از آنها نیزهای جنسی است و خب این موضوع نشان از سلامت جسمی و روانی نوجوان دارد و اصلا هم چیز بدی نیست .
   در این سن به دلیلی شرایط رشدی خب امکان ارتباط جنسی با جنس مخالف وجود ندارد به همین دلیل هم رفتار خودارضایی بیشتر مشاهده می شود.
   خود ارضایی شکلی از تحریک جنسی است که بدون نیاز به شریک جنسی و به تنهایی انجام می‌گیرد. در این حالت فرد به تحریک اندام جنسی خودش می‌پردازد و در بسیاری از موارد از این طریق ارضا می‌شود. این رفتار ممکن است در افراد مجرد و متاهل بروز کند و خب زمان مشخصی برای شروع و پایان آن وجود ندارد چون ممکن است که فردی که متاهل است هم گاهی این رفتار را داشته باشد.
   اما موضوع مهمی که وجود دارد این است که این رفتار به شکل اعتیاد اور تکرار نشود چون در این حالت احتمال تکرار ان بعد از ازدواج هم وجود دارد.
   لبته در دورانی که فرد از نظر جنسی میل و رغبت بیشتر و توانایی فعالیت را دارد، خود ارضایی نیز بیشتر انجام می‌گیرد. عوارض خود ارضایی نیز در سنین گوناگونی بروز می‌کند و ممکن است شدید، متوسط یا ضعیف باشد.

   میل جنسی چیزی است که ممکن است در هر موقعیتی برای افراد ایجاد شود. گاهی این میل آنقدر زیاد می‌شود که فرد برای رهایی از تنش جنسی خود، خصوصا در شرایطی که شریک جنسی ندارد و یا شریک جنسی‌اش در کنار او نیست، به خود ارضایی روی می‌آورد. درواقع این کار می‌تواند به صورت مقطعی تنش‌های جنسی فرد را کاهش دهد و میل او را ارضا کند.
   آنچه اهمیت دارد این است که این رفتار شکل افراطی به خودش نگیرد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *