نوجوان عاشق و نحوه بر خورد با او

نوجوان عاشق

نوجوان عاشق می شود و تغیرات جسمی و فیزیکی در او ایجاد می شود.

دوستان دوران کودکی یا نوجوانی ویژه هستند و مهم نیست چه مقدار فاصله بین دیدار دوستان وجود دارد.

این ارتباطات نتیجه ریشه های مشترک در طول سال های رشد هستند.

 

دوستان دوران کودکی  و معشوقه های نوجوانیمان در کنار ما یک سری لحظه های جالب، مخوف، خسته کننده و برآشفته کننده را تجربه کرده اند که به ما برای شناخت هویت فعلی امان کمک کرده اند.

با اینحال، وقتی کودکان کم سن هستند، والدین ممکن است این روابط را بی اهمیت بدانند.
اگر خانواده بایستی به مکان جدید نقل مکان کند و فرزندان بایستی دوستان نزدیک  را ترک کنند، در این صورت چه چیزی رخ می دهد؟

کودک ممکن است براحتی با نقل مکان با دوست های جدید اخت شود و روابط تازه ای را برقرار کند اما در مورد نوجوان چطور؟

یکی از شکایات اصلی والدین در دوران نوجوانی وابستگی زیاد نوجوانشان به یک دوست مخصوصا از جنس مخالف می باشد که نگرانی های زیادی را با خود بهمراه خواهد داشت.

نوجوان عاشق و نحوه بر خورد با او (1)

دیدگاه دیگران در مورد نوجوان عاشق

عشق نوجوانی به دوست پسر یا دوست دختر حتی توسط والدین کم ارزش محسوب می گردد.

افراد بزرگتر این روابط را بی معنی توصیف می کنند و آنها را عشق های توخالی می نامند و این پیوند های رمانتیک جدی گرفته نمی شوند.

والدین توانایی نوجوان را در عشق ورزی زیر سوال می برند و انها را دست کم می گیرند.

با اینحال آنها عبارات نوجوانان نظیر ” پدر و مادر ، من عاشق شما هستم ” را با قدردانی و ارادت تام می پذیرند.

اگر والدین به این باور برسند که نوجوانان می توانند صادقانه به والدین عشق بورزند، پس  آیا نباید پذیرفت که داستان های عاشقانه نوجوان در واقع عشق واقعی هستند؟

قرار عاشقانه موضوعی نسبتا جدید می باشد.  در گذشته نوجوانان با اولین معشوقه هایشان در خارج از مدرسه ازدواج می کردند.

در واقع زنان و مردن نسل قدیم کمتر دوران جوانی را به صورت مجردی ازدواج می کردند و سریع تر از نوجوانان و جوانان امروزی وارد زندگی متاهلی می شدند اما امروزه به دلیل مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و طولانی شدن تحصیلات ازدواج به تاخیر می افتد.

از اینرو ، سن بلوغ از قلم افتاده بود.

رسیدن به سن بلوغ بر دوره اولین عشق و اولین تجربه جنسی تاثیر می گذارد.

اکنون به ندرت اتفاق می افتد که با اولین عشق افراد ازدواج کنند.

قرارعشقی نوجوانان امروزی برای انتخاب جفت و همسر نیست بلکه برای سرگرمی می باشد.

با این وجود، تجربه عشق اول ضعیف تر از عشق اول دهه سی یا چهل شمسی نمی باشد.

بالغینی که استحکام پیوند  یا تاثیر شکست عشق اول را کمتر از حد تخمین می زنند، ممکن است فراموش کنند وقتی آنها اولین عشق اشان را از دست داده اند، چه حسی داشتند.

آنها حتی ممکن است تلاش کنندتا با داستان سرایی و یا جک گفتن ها نوجوانان را ارام کنند!

“دوست پسرها یا دوست دختر ها شبیه اتوبوس های مسافر بری هستند …. دوست جدید هر دقیقه می آید!”

اینها نمونه جملات والدین هستند.

نوجوان عاشق و نحوه بر خورد با او

این تفکر سودمند و و مناسب نیست.

از دست دادن اولین عشق می تواند برای بعضی نوجوان ها  له کننده باشد که آنها حتی تصمیم به خودزنی یا خودکشی بگیرند.

درد شکست با گذشت زمان فروکش خواهد کرد اما عشق ممکن است در دل باقی بماند و به مدت چند دهه خبری از آن نباشد.

در حالی که اکثر مردان و زنان بعد از اولین شکست عشقی فرد مناسبی را پیدا می کنند، با انها ازدواج می کنند و سال های ازدواج اشان را با آگاهی از این موضوع صرف می کنند که” چیزی را در گذشته جا گذاشته اند و یا گم شده است”.

آنها به این موضوع فکر می کنند که عشق  اولیه اشان را از دست داده اند.

با خود فکر می کنند شاید اگر آنها با عشق اولیه اشان در زمانی که جوان تر بودند، ازدواج کرده بودند، می توانستند ازدواج های دیر پا و راضی کننده را شکل می دادند، اما آنها هرگز با این وضعیت مواجه نخواهند شد.

این داستان های عاشقانه اغلب بواسطه مداخلات والدین اشان دوام نیاوردند.

در تحقیقی که اخیرا انجام شده و حدود ۱۶۰۰ نفر با سنین بین ۱۸ تا ۹۲ سال شرکت داشتند، ۵۶ درصد شرکت کنندگان اظهار داشته اند که آنها قصد نخواهند داشت تا به دوران عشق اولشان بر گردند و ۱۹ درصد مطمئن نبودند اما ۲۵ درصد گفته اند که چنین کاری انجام خواهند داد.

حتی بالغینی که به اولین عشقشان علاقه نداشته اند و از جمله کسانی که تنها خاطرات تلخ داشته اند، نشان دادند که این داستان های عشقی اولیه بر گرایش های مادام العمرشان تاثیر داشته اند و حتی بر روی خودشان هم اثر گذار بودند.

نوجوان عاشق را چگونه قضاوت کنیم؟

نوجوان عاشق و نحوه بر خورد با کودک(3)

نوجوان همان کودک سابق برای والدین به حساب می آید

عشق های دوران نوجوانی 

بنابراین، عشق های دوران نوجوانی را چه هورمونی و توخالی بنامیم و چه واقعی، چیزی که این میان مهم است احساسات یک انسان است.

نوجوان عاشق خود را به صورت یک انسان ببینید نه یک ربات و یا موجود خطرناک.

هر احساسی که در ارتباطاتش پیدا می کند برای او بسیار مهم است و بها دادن به این احساسات از سوی والدین احساس ایمنی هیجانی و ثبات بیشتری می دهد.

این امر به تشکیل ارتباطات ایمن تر در اینده بسیار کمک خواهد کرد.

چگونگی برخورد با این احساسات و پاسخدهی به نوجوان عاشق بسیار مهم است که در مقالات بعدی سایت کودک به این موضوعات نیز خواهیم پرداخت.

منبع:کانون مشاوران ایران

این مطالب به شما پیشنهاد می شود:

روانشناسی عشق در نوجوانی

سوالات متداول

۱ - آیا نوجوانان می توانند عاشق شوند؟

هر نوجوانی این موضوع را تجربه خواهد کرد. برای یک نوجوان شیفه کسی شدن بسیار راحت است ولی بعد مدت اندکی این شیفتگی از بین می رود. بنابراین بله ، نوجوانان می توانند عاشق شوند . ... روابط هنگامی شکست می خورد که عشق کافی برای غلبه بر جذابیت یا فروپاشی وجود نداشته باشد.

۲ - چرا نوجوانان اینقدر سریع عاشق می شوند؟

عاشق شدن یک تحرک عاطفی در هر سنی است، اما برای نوجوانان کنترل احساسات حتی سخت تر می شود. ... تغییرات هورمونی، ناشی از تحولات مغز و بدن، به شدت در احساسات شدید و جذابیت جنسی و عاشق شدن نقش دارد.

۳ - آیا نوجوان ۱۳ ساله عاشق می شود؟

بله، ولی در سن ۱۳ سال تعریف و درک فرد از عشق متفاوت است آن ها عاشق پدر و مارد، دوست خواهر و برادر، یا حتی عاشق حیوان خانگی شوند. در این سن، مفهوم عشق و ادراک از زندگی از هفته به هفته دیگر تغییر خواهد کرد.

۴ - یک نوجوان عادی چه روابطی دارد؟

وقتی روابط نوجوانی شروع می شود. از ۹ تا ۱۱ سال، فرزند شما ممکن است استقلال بیشتری را از خانواده نشان دهد و علاقه بیشتری به دوستان داشته باشد. از ۱۰-۱۴ سال، فرزند شما ممکن است بخواهد زمان بیشتری را در گروه های دوستان و یا حتی گروه های مختلط وقت بگذراند، که در نهایت ممکن است به یک رابطه عاشقانه ختم شود. در این سن نوجوان نیاز به راهنمایی صحیح والدین و نه تنبیه و تهدید و مشاوره با مشاور را دارد تا چهارچوب های خود را شکل دهد و از آسیب روحی و جنسی به او جلوگیری شود.

10 پاسخ
 1. sara
  sara گفته:

  سلام دختر ۱۷ ساله ای دارم چند روزه بهش شک دارم که با جنس مخالف در ارتباطه و شماره ای هم به نام طرف در گوشیش پیدا کردم.من خیلی بهش اطمینان دارم و باهاش صمیمیم و هر وقت که این مسئله پیش میاد خودش همه چی رو برام تعریف میکرد.و منم راهنماییش میکردم ولی اینبار چیزی نمیگه.پدرش هم شک کرده ولی من بهش قول دادم که بدون داد و بیداد از زیر زبانش حقیقت رو بشنوم اما نمیدانم چگونه؟

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلام. انتظار اینکه دخترتون تمام حقیقت زندگیشو برای شم بگه دور از واقعیته. سعی نکنید از تمام زیر و بم ارتباط های وی سر بیارید چون ممکنه از شما بیشتر فاصله بگیره و فقط زمانی که خودش انگیزه در میان کذاشتن با شما داره تشویقش کنید. اگر مدام زیر نظر بگیرید یا چکش کنید دچار احساس ناایمنی میشه و بیشتر از شما دور خواهد شد.

   پاسخ
 2. رهنما
  رهنما گفته:

  حالا که میگید با هم صمیمی هستید چرا باهاش صحبت نمی کنید شما در کمال ارامش و با خونسردی باهاش حرف بزنید و بهش بقبولانید که به فکر خوشبختی و سعادتش هستید و قصد بازجوییش رو ندارید.

  پاسخ
 3. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام من اسمم مهدی هستش و چند ماهی هستش که از یه دختر ترک خوشم آمده خانواده پایبند ب اصول قدیمی ای داره فک کنم اونم از من خوشش میاد من ۱۷ سالمه و اون ۱۵ ۱۶ ب نظرتون چگونه پیشنهاد دوستی بدم؟ مشکل من اینه ک بهترین دوست من هم از دختره(محدثه) خوشش میاد و ب مامانش گفته مادرشم از دختره بدش نمیاد و با مادر دختره دوسته من نمیتونم ب مادرم بگم مطمئن هم هستم ک محدثه و دوستم ب درد هم نمیخورن و من و اون بیشتر ب هم میایم لطفا کمکم کنید که هم ب محدثه برسم هم دوستم و از دست ندم و هم خانواده دختره نفهمن خیلی حالم داغونه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   دقت کنید که هردوی شما در سن نوجوانی قرار دارید و در این سن گرایش به جنس مخالف قابل درک می باشد اما نیاز است توجه کنید در این سن علایق بیشتر بر پایه هیجان و خیالپردازی می باشد و بهتر است سعی کنید در کنار احترام به دیدگاها و احساسات خودتان از اینگونه ورابط تا زمانی که از نظر سنی و رشد اقتصادی ، اجتماعی ، هیجانی ، عقلی،جنسی به رشد کامل نرسیده اید خوداری کنید تا در آینده نسبت به شرایط خودتان در این مورد تصمیم گیری کنید.

   پاسخ
 4. کريمي
  کريمي گفته:

  سلام دختری هستم ۱۴ ساله در سن ۱۱ سالگی یک خوابی دیدم(یکی از فامیل های دورمون که در کودکی ۷ سال باهم دیگر میتونم بگم همبازی بودیم دریک بیمارستان البته بزرگ بودم از من خاستگاری کرده) این خواب از اون سن خیلی روی فکرم بود اما با خودم میگفتم همه ی این ها الکی هست و یک خوابه
  از اون سن چیزی به کسی نگفتم البته این خواب رو بصورت طنز به مامانم گفتم به هر حال گذشت تا امسال امسال جسم نسبت بهش بیشتر شده چشام ناخداگاه میره سمتش و…. نمیدونم چیکار کنم البته این رو هم بگم نمیدونم اون پسر حسی نسبت به من داره یا نه اما امسال حتی یک کلمه هم باهم حرف نزدیم که بگم دوستم محسوب میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 5. black
  black گفته:

  سلام ببخشید من جای مورد نظر رو پیدا نکردم که سوالم رو مطرح کنم
  من ۱۶ سالمه پسر هستم

  یه جایی خوندم که باید درهفته دوبار فعالیت جنسی داشته باشی
  وکسانی که ازدواج نکنند و این حرفا

  عمرشون کم میشه
  منم اصلا دوست ندارم که ازدواج کنم یا رابطه داشته باشم
  لطفا حرفی از ازدواج نزنید
  وفقط بگید که نداشتن رابطه ضرر داره

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   در زمان فعلی نداشتن رابطه جنسی برای شما ضرری ندارد اگر خودارضایی هم نداشته باشید اما در آینده شما در زمانی که به هویت کامل تر رشدی رسیدید می توانید در این مورد تصمیم گیری کنید و براساس شرایط آن زمان خودتان احساسات و نیازهایی که به جنس مخالف دارید را مورد ارزیابی قرار بدهید و اگر در آن زمان تمایلات جنسی و عاطفی وجود داشت برای ازدواج و یا هر سبک رابطه با توجه به آسیب های ان تصمیم گیری داشته باشید .
   نیازهای جنسی نیز مانند نیازهای دیگری چون گرسنگی در مسیر مناسب و با توجه به شرایط فرد بهتر است از مسیر درست ان پاسخ دریافت کند تا برای فرد سازندگی داشته باشد .

   پاسخ
 6. یاسمین
  یاسمین گفته:

  سلام وقتتون بخیر باشه.یاسمین هستم ۱۸ ساله با پسری اشنا هستم تقریبا دوسال میشه اونم ۱۸ سالشه اما بخاطر شرایط کنکور مجبور بودم دیگه پیام و چیزی بینمون نباشه.میخوام ببینم اینها واقعا به جایی ختم میشه یا الکی و فقط برای سرگرمی محسوب میشه؟عشق ماهم خیلی خیلی پیچیده تر از این حرفا هست نمیدونم چجوری بهتون بگم خیلی شدیدتر…جوری که به داد توی خیابون یا گفتن به خانواده مادرش فرار از خونه ختم میشده.کمک نیاز دارم واقعا باید چیکار کنم بهترین راه حلش جیه؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *