نکاتی برای کمک به کودک ناایمن

نکاتی برای کمک به کودک ناایمن

نکاتی برای اینکه کودک شما احساس امنیت و اطمینان خاطر داشته باشد.

امنیت یک موضوع مهم برای کودکان دارای اختلال دلبستگی واکنشی و دیگر مسائل دلبستگی است. آنها به دلیل ناامن حس کردن دنیا، سرد و بدگمان می باشند و همواره گارد دفاعی برای محافظت از خود به کار می برند، اما آن همچنین مانع می شود تا آنها بتوانند هر گونه محبت و حمایت را بپذیرند. پس قبل از آنکه چیز دیگری اتفاق بیفتد مهم است تا حس امنیت کودک تقویت شود. شما می توانید این کار را از طریق واضح کردن انتظارات و قواعد رفتاری و نشان دادن عکس العمل مداوم برایش تحقق دهید طوری که کودک هنگام عمل کردن به یک روش خاص آنچه از او انتظار می رود را بداند و حتی از همه مهم تر بداند که آنچه اتفاق میفتد اصلاً اهمیتی ندارد،  با این کار می توانید از قبلپیش دستی کرده و انتظارات را مشخص کنید.

برای مطالعه بیشتر: درمان کودک با مشکلات دلبستگی

علائم و نشانه های مشکلات دلبستگی در کودک

محدودیت ها و مرزها را وضع کنید. به طور همسان در کودکان دارای مشکلات دلبستگی همچون اختلال دلبستگی واکنشی تعیین مرزهای محبت موجب می شود دنیا قابل پیش بینی تر و کمتر ترسناک جلوه نماید. مهم است درک کنند که چه رفتاری از آنها انتطار می رود؛ اگر آنها قوانین را نادیده بگیرند؛ چه چیزی پذیرفتنی هست و چه چیزی نیست و چه پیامدهایی خواهد داشت. همچنین با این کار آنها یاد می گیرند که آنها نسبت به آنچه فکر می کنند اتفاقات قابل کنترل تر باشند.

با وجود غمگینی و بدرفتاری کودک، مسئولیت پذیر ولی خونسرد باشید

بدانید که رفتار بد بدان معناست که کودک شما نمی داند چگونه آنچه او حس می کند و نیازمندی خود به کمک را کنترل کند. شما با حفظ خونسردی به کودک خود نشان می دهید که احساسات قابل مدیریت می باشند. اگر او عمداً مخالفت می کند، با خونسردی از پیامدهای از قبل معلوم  به صورت یک امر مسلم و واقعی پیروی می کند. اما هرگز یک کودک مبتلا به اختلال دلبستگی را زمانی که هیجانی است تنبیه یا توبیخ نکنید. این کار باعث می شود کودک احساس ناامنی بیشتری کند و ممکن است حتی رفتار بد را تقویت نماید زیرا واضح است که آن موجب بدتر شدن وضعیت می شود.

فوراً در دسترس باشید تا ادامه تعارض را از نو قرار کنید. تعارض می تواند به ویژه برای کودکان دارای سبک دلبستگی ناایمن یا اختلالات دلبستگی مخرب باشد. پس از بروز تعارض یا قشقرقی که در آن شما کودک خود را تنبیه کرده اید به محض اینکه او آرام شد آماده از سرگیری ارتباط باشید. این کار موجب تقویت سازگاری و محبت می شود  و به کودک شما کمک می کند تا در خود حس اعتماد و صداقتی رابنیان نهد که بابت آن شما پستی و بلندی های موجود  را پشت سر گذاشته اید.

اشتباهات را بپذیرید و جبران را شروع کنید. وقتی که شما باعث می شوید کودک شما ناکامی و خشم را تجربه کند یا کاری را انجام می دهید که حساسیت را درک کند و سریع متوجه خود اشتباه می شود. اشتیاق شما به مسئولیت پذیری و ترمیم اشتباه می تواند پیوند دلبستگی را تقویت کند. کودکان دارای اختلال دلبستگی واکنشی یا دیگر مسائل دلبستگی باید بدانند که گرچه مثل بقیه کمل نیستند آنها باز هم دوست داشته می شوند و چیز مهمی نیست.

 

منبع:e-teb.com

۲ دیدگاه ها

 1. طاها
  با سلام کودک دو ساله ای دارم که چند بار از طرف یک کودک همسن خودش بود کتک خورد ولی کودک من از خودش دفاع نکرد و گریه کرد از آن به بعد از همه کودکان هم سن و یا کوچیکتر از خودش می ترسد و فرار می کند و زمانیکه علتش رو می پرسیم عنوان می کند این کودک میخواهد مرا بزند در حالیکه با کودکانی که چند سال از خودش بزرگتر هستند رابطه خوبی دارد فرزند من بسیار اجتماعی هست و با بزرگتر ها به خوبی برخورد و صحبت می کند جهت برطرف شدن این مشکل چه باید کرد؟
  پاسخ مهر 26, 1396 at 11:06 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.. کودک شما بعد از ان رفتار دچار اضطراب شده و این طبیعی است... زمانی که از زدن کودکان دیگر می گوید و یا احساس می کنید اضطراب دارد با او صحبت کنید... و بگذارید در مورد تمام اضطراب هایش صحبت کند و بگوید چه احساسی به ان اتفاق داشته... از کلمات و نام گذاری استفاده کنید تا به او کمک بیشتری کرده باشید. هم چنین به کودک نشان دهید که این تجربه خیلی عادی است و برای همه پیش می آید و اینکه بد نیست امتحان کند و با این بچه ها روبرو شود و شما مراقب او هستید و اگر قرار باشد کتک بخورد کمکش می کنید.
   پاسخ دی 28, 1396 at 1:51 ب.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان