والدین پسر یازده ساله: تجارب و انتظارات

والدین پسر یازده ساله: تجارب و انتظارات

 

بسیاری از والدین پسران یازده ساله که ممکن است شما نیز شامل آنها شوید، زمانی که از پسران خود صحبت می کنند نگرش بدی نسبت به آنها دارند. هر چند می توان آنها را دوست داشتنی، مودب، خنده دار و سرگرم کننده دانست، پسران در این گروه سنی حاضر جواب، طعنه زننده و به طور کلی بیشتر از حد خودشان سخن می گویند و عمل می کنند. ما به این سن به عنوان سن عبور از محدودیت ها نگاه می کنیم.

بیشتر بخوانید: رفتارها و عادات کودک ده ساله

این توصیف را از زبان رضا که پدر یک پسر یازده ساله است بخوانید:

“اکثر اختلافاتی که من با پسرم دارم بیشتر بر سر کارهایی است که او می خواهد انجام دهد و من به او می گوید که نمی تواند آن کار را انجام دهد.  اتفاقی در خانه ما به صورت مداوم رخ می دهد این است که پسرم می خواهد بازی های ویدئویی را انجام داد که مناسب گروه سنی اش نیست. در واقع او بازی هایی را که مناسب سن نوجوانان است انجام می دهد ولی او فکر می کند که بازی هایی که برای گروه سنی بالای ۱۸ سال است خیلی هیجان انگیز هستند. من به او می گویم نه تو نمی توانی این بازی را انجام دهی  و او مرا والد سخت گیر و وحشتناکی می داند و معمولا کمتر دو رو بر من ظاهر می شود و با من وارد بحث می شود. پسرم به صورت آنی کاری را انجام می دهد و غالبا بعد از انجام آن عذرخواهی می کند، ولی همچنان نگرشی دارد که برای او قابل قبول نیست. و همیشه می گوید که همه این کار را انجام می دهند و این بازی را دارند. او دروغ نمی گوید و بسیار از کودکان اجازه دارند که این بازی ها را انجام دهند شاید همه ی آنها این اجازه را ندارند ولی نیمی از انها این اجازه را دارند”.

مطالب مرتبط: دختران یازده ساله : بلوغ

“رضا در ادامه در مورد پسر خود می گوید:

دیگر زمان هایی که او رفتارهای بدی از خود بروز می دهد زمانی است که از خواسته می شود که کاری را انجام دهد و او نمی خواهد آن کار را انجام دهد. در اغلب مواقع که از او خواسته می شود که تکالیفش را که باعث رشد شخصیت او می شود را انجام دهد. او فکر می کند که با انجام این کار عمرش را تلف می کند. در دیگر زمان ها، وقتی از او خواسته می شود که در کارهای عادی و روزمره کمک کند، به خصوص کارهایی که بیش از پنج دقیقه طول می کشند، او اوقات تلخی می کند. بعضی مواقع فکر می کنم که پسرم سیاستمداری خبره می شود زیرا او مهارت خاصی در استدلال کردن مسائل دارد”.

پسران یازده ساله سزاواری این را دارند که به حرف هایشان گوش داده شود ولی همچنان باید بدانند که محدودیت ها و پایبندی هایی در زندگی نیز وجود دارد، این پایبندی ها در تمام زمینه هاست و تنها محدود به خانه نمی شود. اگر پسر رضا به وی پاسخ های گستاخانه می دهد، و یا رفتارهای غیرقابل قبول از خود بروز می دهد، و تذکرات رضا را نادیده می گیرد، زمان ان است که رضا به عنوان پدر چیزهایی را که از آنها لذت می برد را حذف کند. که غالبا بازی هایی را شامل می شود که او آنها را انجام می دهد و برای چند روز انجام آن بازی برای او ممنوع می شود.

رضا این کار را در مورد پسر یازده ساله خود انجام داده است:

“من این عمل را کارآمد دیدم، و باعث می شود که او در مورد کارهایی که انجام داده تجدید نظر کند. مهم است که به کودکان در این گروه سنی احترام گذاشت ولی اگر از یک رفتار بد جلوگیری نکنید، متوقف کردن آن عمل بعدها سخت تر می شود”.

اغلب پسران یازده ساله زمانی که با دوستانشان هستند رفتارهای خاصی از خود بروز می دهند. که برخی زمانها رفتارهایشان با مغرورانه و بی ادبانه است. البته که انها می خواهند در نظر دوستانشان جالب به نظر بیایند، و بسیار از این رفتارها واقعا جالب نیستند و رفتارهای مناسبی نیستند، ولی شما باید به یاد داشته باشید که پسران یازده ساله نمی خواهند که محدود باشند. بسیاری از پسران نمی خواهند که جلوی دوستانشان مثبت به نظر برسند، و نیز نمی خواهند که کسل کننده به نظر بیایند. البته، به نظر می رسد که بسیاری از رفتارهایشان به دلیل دوستانی است که با آنها در ارتباط هستند و آنها می خواهند که کار بزرگی در برابر آنها انجام دهند، به هر حال کارهایی که بی ادبانه و مناسب نیستند را باید به آنها متذکر شد.

توجه داشته باشید که راهکار محروم کردن کودک می تواند یکی از راهکارهای مفید برای شکل دهی رفتار کودک یازده ساله باشد. بسیاری راه های دیگر نیز وجود دارند که در سرتاسر این سایت می توانید مشاهده کرده و بخوانید. رجوع کنید به مقالات: توانمدسازی والدین در مدیریت رفتار نوجوانان……نیازهای نوجوانان

 

منبع:مشاوره-ازواج.com

سن کودک خود را انتخاب کنید:

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان