چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

 

زمانی تلفن همراه یک وسیله ی لوکس منحصر برای ثروتمندان یا وسیله ی مورد استفاده برای والدین بود، اما از یک زمانی به بعد این مسئله که کودکان نیز یک گوشی تلفن همراه داشته باشند امری عادی شده است. کودکان نوپا و بچه های کوچک با گوشی تلفن همراه و تبلت آشنا می شوند و به وسیله ی آن می توانند شوهای تلویزیونی مورد علاقه شان را تماشا کنند، به موسیقی گوش دهند و با آن بازی کنند. ولی دلیلی وجود ندارد که کودکان در سنین پایین با این قبیل

ابزار اشنا شوند و یا پیش از انکه ضروری باشد به انها یک گوشی شخصی داده شود.

زمانی که بچه ها انقدر کوچک هستند که باید همواره تحت نظارت باشند، آنها به موبایل نیازی ندارند. این مسئله روشن به نظر می آید که در تکنولوژی موبایل در اصل برای ارتباط با دیگران ابداع شده است. کودک برای تماشای شوهای تلویزیونی و بازی کردن به موبایل نیاز ندارد. استفاده از وسایل الکترونیکی برای بچه ها در سنین خاصی بر روی رشد و سطح توجه آنها تاثیر می گذارد. هیچ دلیل برای اینکه کودکان برای خودشان موبایلی داشته باشند که همیشه در دسترس باشند وجود ندارد. شما می توانید گوشی را پیش خود نگه دارید و زمانی که کودک باید به شما تلفن بزند و یا از او خبردار شوید گوشی را در اختیار او بگذارید.

زمانی که فرزند شما سنین بلوغ را پشت سر گذاشته مثلا در حدود پانزده سالگی، مطمئنا باید گوشی همراه داشته باشد حداقل یک گوشی برای تماس های اضطراری باشد نه حتما یک گوشی هوشمند که نوجوانان همه خواهان ان هستند.

این زمانی است که فرزند شما به اندازه کافی استقلال و جسارت دارد که به تنهایی و یا با دوستانش بیرون برود و زمانیست که کودک به ارتباط نیاز دارد. این بدین معنی نیست که نباید هیچ قانونی در رابطه با این وسیله وجود نداشته باشد. به فرزند خود اجازه ندهید همان سطح دسترسی که شما به گوشی موبایل دارید به همان مقدار به موبایل دسترسی داشته باشد.

بنابراین زمانی که یک گوشی موبایل در اختیار فرزند خود می گذارید نیاز است که یک سری محدودیت ها برای استفاده از آن برای او قائل شوید. این مسئله می تواند در مورد این باشد که کودکان برای چه کاری از تلفن همراه استفاده کنند و چه زمانی اجازه استفاده از آن را دارند. تمام گوشی های نوجوانان هوشمند هستند و مجهز به اینترنت بنابراین تمامی نوجوانان دسترسی وسیع بع گستره اینترنت از گوشی های خود خواهند داشت. نمی توانیم خود را گول بزنیم و با محدودیت های ظاهری تصور کنیم نوجوان را محصور نگه داشته ایم. بهتر است بدین منظور روی اگاه کردن نوجوانان سرمایه گذاری کنیم. به عنوان یک والد، این مسئله به شما بستگی دارد که تشخیص دهید که چه زمانی برای کودک خود تلفن همراه بخرید. یک موبایل مشترک با اعضای خانواده یا با خواهر و برادر بزرگتر گاهی می تواند یک راه حل خوب باشد. بلوغ کودک خود و به کار گیری قوانین را در او در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن مسئله ی امنیت که در اولویت می باشد یک گوشی در اختیار کودکتان بگذارید. گوشی های مدرن پنجره ای رو به اینترنت و مسائل امنیتی موجود در ان می باشد. برخی مسائل وجود دارد که شما به عنوان یک والد در مورد بچه ها از آنها خبر دار باشید.

 

منبع:مشاورکو

236 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. محمود
  محمود گفته:

  سلام و خسته نباشی خدمت شما.یه سوال داشتم من دختر تقریباً ۹ساله دارم و خیلی علاقه به گوشی داره و منم براش تهیه کردم . بدون سیم کارت هست و فقط از بازیهاش استفاده می‌کنه .میخواستم بدونم داشتنش ایراد داره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما آقا محمود
   نگرانی شما برای فرزندتان قابل احترام می باشد با توجه به شرایط فعلی که مدارس آنلاین شده بود و دسترسی بیش از پیش بچه ها به گوشی خب نمیتوان بیان کرد که یک کودک با بقیه فرق دارد و یا او باید متفاوت عمل کند در هرصورت توجه به تغییرات محیطی و فرهنگی اهمیت زیادی دارد.
   در این مسیر اهمیت زیادی دارد خب فضای مناسب با شرایط سنیش را ایجاد کنید یعنی او بازی های مناسب شرایط سنیش داشته باشد اگر بازی خواست دانلود کند با کمک شما و یا مادر باشد و همچنین اینکه میزان دسترسی او به اینترنت با مراقبت باشد مثلا کودک شما نیاز به فضای اینترنت در سطح استفاده از گوگل ندارد اما برنامه های چون آپارت کودک و یا فضای که بتواند فیلم ببیند می تواند برایش کافی باشد.
   در هرصورت به مرور در کنار شرایط محیطی و بررسی نیازهای کودکتان می توانید به او مجوز و دسترسی بیشتری برای استفاده از گوشی و فضاهای اینترنتی و مجازی و… بدهید.
   در این مسیر موضوع مهم دیگری که وجود دارد این است که فضاهای دیگری هم برای سرگرمی و رشد او وجود داشته باشد یعنی شرایطی را ایجاد کنید که او بتواند در کلاس هایی که دوست دارد شرکت کند و یا ساعتی را با دوستانش باشد و یا در منزل وسایل سرگرم کننده و جذاب برایش وجود داشته باشد.

   پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام ، من ۳۰ سالمههههه برامممممممممممم گوشییییییی نمیخرننننننن پولللل هم ندارم چه کنمممممم دارم میمیرمممممممممم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما فاطمه جان
   ببین عزیزم در این مسیر اگر شرایط خانوادگی شما به گونه ای نیست که بتوانند به نیازهای شما پاسخ بدهند خب بهتر است که شما به عنوان یک خانم بالغ برای نیازها و خواسته های خودتان تلاش کنید در این حالت می توانید شرایط بهتری را برای خودتان ایجاد کنید.

   پاسخ
 3. کیانوش
  کیانوش گفته:

  سلام دخترم ۱۵ سالشه پایه دهم از اول کرونا تبلت براش گرفتم تو این مدت هم درسش افت کرده اول سیم کارت را از گوشی خارج کردم و با وای فای خانه در شاد و تلگرام چت میکرد تا اینکه متوجه شدم با دوست پسر های سمی دختر عمه اش و چند نفر دیگر تو تلگرام چت میکنن الان یک هفته هست تبلت را گرفتم اعصابم را خورد کرده که گوشی را به او برگردونم البته خودش نمیدونه که چتهاش را دیدم فقط صحبت های که با دوست دختر عمه داشته ومن گوش دادم علنی شده حالا میگه یک هفته به من گوشی را بده تا درس قلمچی بهبود درس را ببینی و اون پسر را بلاک کنم تکلیف چیه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما آقا کیانوش
   ببینید اینکه او در این شرایط سنی به جنس مخالف توجه داشته باشد و حتی تمایل به ارتباط داشته باشد یک امر طبیعی است اما در این مسیر نیاز است که در مورد شرایط سنی و این روابط با او صحبت کنید و خب اگر رفتارهای ریسک پذیری بالایی دارد بهتر است یک روانشناس نیز با او صحبت کند.

   پاسخ
 4. army blink
  army blink گفته:

  با سلام من کلاس پنجمم واسه ارتباط با دوستام و کلاسام نیاز دارم به تبلت چون نمیشه همش لبتاب عمم رو بردارم مامان بابام گفتن یا سال بعد یا امسال

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   در این مورد نیاز است با مشورت با پدر و مادر تصمیم گیری کنید و خب اگر فعلا شرایط خرید وجود ندارد خب می توانید از گوشی خود پدر و مادر در زمان های مشخصی استفاده کنید .

   پاسخ
 5. امیرعلی
  امیرعلی گفته:

  سلام من ۱۴ سال و نیم ماه سن دارم یک گوشی کوچیک دارم که خیلی قدیمی هستA3 2016 که تازه برای من هم نخریده بودن موبایل قدیمی پدرم هست. همه اعضای خانواده گوشی های هوشمند دارند و من الان به والدینم گفتم که برام یه گوشی موبایل هوشمند بخرن که من بتونم مثل دوست هام بازی های مختلفی که داخل انها میتوان با هم بازی کرد رو بازی کنم مثل کالاف دیوتی موبایل البته این رو هم بگم که با اسرار های من مادرم اجازه داده که روزی ۱ ساعت بازی کنم اما مادرم چون سر کار میره من نمیتونم توی تایمی بازی کنم که دوستام بازی میکنن میخواستم ببینم منی که لاخل خونه کسی هم سن و سال خودم ندارم تا باهاش سرگرم بشم و دوستای من هم سرگرمی شون بازی با موبایله من نباید برای خودم یه گوشی هوشمند داشته باشم؟؟

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام. بهتر است جلسه ای مشترک با شما و والدین داشته باشیم تا بتوانیم به شما کمک کنیم

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *