چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

 

زمانی تلفن همراه یک وسیله ی لوکس منحصر برای ثروتمندان یا وسیله ی مورد استفاده برای والدین بود، اما از یک زمانی به بعد این مسئله که کودکان نیز یک گوشی تلفن همراه داشته باشند امری عادی شده است. کودکان نوپا و بچه های کوچک با گوشی تلفن همراه و تبلت آشنا می شوند و به وسیله ی آن می توانند شوهای تلویزیونی مورد علاقه شان را تماشا کنند، به موسیقی گوش دهند و با آن بازی کنند. ولی دلیلی وجود ندارد که کودکان در سنین پایین با این قبیل

ابزار اشنا شوند و یا پیش از انکه ضروری باشد به انها یک گوشی شخصی داده شود.

زمانی که بچه ها انقدر کوچک هستند که باید همواره تحت نظارت باشند، آنها به موبایل نیازی ندارند. این مسئله روشن به نظر می آید که در تکنولوژی موبایل در اصل برای ارتباط با دیگران ابداع شده است. کودک برای تماشای شوهای تلویزیونی و بازی کردن به موبایل نیاز ندارد. استفاده از وسایل الکترونیکی برای بچه ها در سنین خاصی بر روی رشد و سطح توجه آنها تاثیر می گذارد. هیچ دلیل برای اینکه کودکان برای خودشان موبایلی داشته باشند که همیشه در دسترس باشند وجود ندارد. شما می توانید گوشی را پیش خود نگه دارید و زمانی که کودک باید به شما تلفن بزند و یا از او خبردار شوید گوشی را در اختیار او بگذارید.

زمانی که فرزند شما سنین بلوغ را پشت سر گذاشته مثلا در حدود پانزده سالگی، مطمئنا باید گوشی همراه داشته باشد حداقل یک گوشی برای تماس های اضطراری باشد نه حتما یک گوشی هوشمند که نوجوانان همه خواهان ان هستند.

این زمانی است که فرزند شما به اندازه کافی استقلال و جسارت دارد که به تنهایی و یا با دوستانش بیرون برود و زمانیست که کودک به ارتباط نیاز دارد. این بدین معنی نیست که نباید هیچ قانونی در رابطه با این وسیله وجود نداشته باشد. به فرزند خود اجازه ندهید همان سطح دسترسی که شما به گوشی موبایل دارید به همان مقدار به موبایل دسترسی داشته باشد.

بنابراین زمانی که یک گوشی موبایل در اختیار فرزند خود می گذارید نیاز است که یک سری محدودیت ها برای استفاده از آن برای او قائل شوید. این مسئله می تواند در مورد این باشد که کودکان برای چه کاری از تلفن همراه استفاده کنند و چه زمانی اجازه استفاده از آن را دارند. تمام گوشی های نوجوانان هوشمند هستند و مجهز به اینترنت بنابراین تمامی نوجوانان دسترسی وسیع بع گستره اینترنت از گوشی های خود خواهند داشت. نمی توانیم خود را گول بزنیم و با محدودیت های ظاهری تصور کنیم نوجوان را محصور نگه داشته ایم. بهتر است بدین منظور روی اگاه کردن نوجوانان سرمایه گذاری کنیم. به عنوان یک والد، این مسئله به شما بستگی دارد که تشخیص دهید که چه زمانی برای کودک خود تلفن همراه بخرید. یک موبایل مشترک با اعضای خانواده یا با خواهر و برادر بزرگتر گاهی می تواند یک راه حل خوب باشد. بلوغ کودک خود و به کار گیری قوانین را در او در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن مسئله ی امنیت که در اولویت می باشد یک گوشی در اختیار کودکتان بگذارید. گوشی های مدرن پنجره ای رو به اینترنت و مسائل امنیتی موجود در ان می باشد. برخی مسائل وجود دارد که شما به عنوان یک والد در مورد بچه ها از آنها خبر دار باشید.

 

منبع:مشاورکو

۲۲۸ دیدگاه ها

 1. آوا کوچولو
  سلام دخترم 4 سالشه.اتاقش پر است از عروسک های رنگا رنگ. اما هیچ چیز مثل تلفن همراه من اونو سرگرم نمیکنه.منم تصمیم گرفتم برای تولد چهارسالگیش براش یک تلفن همراه بخرم.اینطوری هم اونو ذوق زده میکنم هم با یک تیر دو نشان میزنم.دخترم از این به بعد با تلفن همراه خودش با مادربزرگش صحبت می کند و دلتنگی سرکار بودن پدرش هم آسانتر تحمل می کند از طرف دیگر بازی هایی که روی گوشی اش نصب می شود دیگه حوصله اش سر نمی رود و من هم وقت بیشتری برای رسیدن به کارهایم را دارم.نظر شما در این رابطه چیست؟
  پاسخ مرداد 25, 1395 at 11:32 ق.ظ
 2. مشاور
  با کمی اغراق می توانیم بگوییم که خرید تلفن همراه برای یک کودک چهار ، پنج ساله بدترین گزینه ممکن است.بچه ها در این سن نیاز اورژانسی به برقراری ارتباط تلفن ندارند و از طرف دیگر با چسبیدن به این تکنولوژی آسیب های زیادی را هم به جسم و روان خود وارد می کنند. - مدام لمس کردن صفحه گوشی هنگام بازی کردن، مافصل انگشتان را دچار مشکلات جدی می کند که درمان کردنش حتی در ابتدای ابتلا هم ساده نیست و بعد از گذشت مدتی درمان این آسیب ها غیر ممکن هم می شود. - حاصل مدام بازی کردن با گوشی ، چشمی همیشه خسته است. - این ابزارها آنقدر دلچسب هستند که بچه ها بعد از مدتی استفاده به آنها اعتیاد پیدا کنند و هر روز ساعت بیشتری را برای بازی با آنها اختصاص دهند، تصور نکنید این بازی ها فرزند شما را باهوش تر می کند.او به مرور علاوه بر مشکلات ذهنی که پژوهشگران ادعا می کنند سراغش می اید، دچار تیک های ظاهری هم می شود. - بعضی از پژوهشگران معتقدند استفاده دراز مدت از تلفن همراه ، روی مغز تاثیری مخرب می گذارد و می تواند باعث ابتلا به سرطان مغز شود.
  پاسخ مرداد 25, 1395 at 12:38 ب.ظ
 3. زهرا صالحی
  -استفاده تان از تلفن همراه در خانه را محدود کنید، بچه ها بیشتر از هر چیز از عادت های شما الگو می گیرند. - اگر می خواهید به فرزندتان اجازه استفاده از تلفن همراه را بدهید، آن را روی « فلایت مود» بگذارید تا در معرض امواج مضر قرار نگیرد. - برای استفاده از تلفن همراه محدودیت هایی وضع کنید.کودک چهار ساله شما نباید بیشتر از نیم ساعت در روز با چنین ابزاری سرگرم شود.
  پاسخ مرداد 29, 1395 at 4:46 ب.ظ
 4. ناشناس
  بعضی ها میگن تبلت بچه ها رو باهوش میکنه
  پاسخ مرداد 30, 1395 at 3:46 ب.ظ
 5. زاهد
  شاید بچه های چهار پنج ساله بتوانند مهارت «تکرار یک دستورالعمل » را با کمک تبلت یاد بگیرند و از طریق پخش موسیقی ،بازی کردن و لمس تصادفی صفحه زودتر از همسالانشان این توانایی ذهنی را به دست بیاورند اما سرگرم کردن کودکان دوساله با تبلت ایده خوبی به نظر نمی رسد. - تکنولوژی مزایای زیادی دارد اما برای بچه های زیر دو سال ،بازی کردن با پازل و اسباب بازی های بسیار ساده از کشف قابلیت های ابزارهای تکنولوژی مفیدتر و تاثیر گذارتر است.آنها برای پرورش مهارت های ذهنی شان به مشاهده ، شنیدن و لمس کردن دنیای اطرافشان نیاز دارند. -بازی های ساده کودکانه نه تنها قدرت ذهن این کودکان را بالا می برد، بلکه به توانایی های جسمی شان هم کمک می کند.کودکی به جای مدام نشستن روی مبل و بازی با تبلت ، روی زمین قدم بر می دارد.زمین می خورد و گاهی خرابکاری به بار می آورد در هماهنگ کردن ذهن و جسمش زودتر توانا می شود. - بعد از رسیدن فرزندتان به سه سالگی می توانید برایش تبلت بخرید اما به شرط اینکه تنها نیم ساعت در روز سراغش برود.البته فرزند شما در هفت سالگی می تواند یک ساعت با این وسیله جذاب وقت بگذراند.
  پاسخ مرداد 30, 1395 at 4:21 ب.ظ
 6. فرجام
  کلا چرا بچه ها عاشق این تبلت هستند؟
  پاسخ شهریور 1, 1395 at 10:46 ق.ظ
 7. زاهد
  بچه ها دوست دارند مثل شما راه بروند، حرف بزنند و خلاصه مثل شما زندگی می کنند .نگاهی به عادت های فرزندتان بیندازید.اگر سر شما توی کتاب باشد حتما او هم نقش عاشق کتاب می شود و اگر موبایل صمیمی ترین دوست تان باشد ، برای گرفتن تلفن همراه شما حتی به گریه کردن هم متوسل می شود.
  پاسخ شهریور 1, 1395 at 12:19 ب.ظ
 8. ناشناس
  آیا موبایل می تواند همراه کودک باشد؟
  پاسخ شهریور 2, 1395 at 9:42 ق.ظ
 9. مشاور
  در جامعه ای زندگی می کنیم که مملو از ابزارهای ارتباطی است.صرف نظر از خوب و بد بودن گستردگی ارتباطات ، این وسایل در سنین پایین هم استفاده زیادی دارند که از جمله آنها می توان به تلفن همراه اشاره کرد.اصل مهم در این میان میزان نیاز کودکان به این ابزار است؛ اینکه واقعا به چنین وسیله ای نیاز دارند یا تنها می خواهند به عنوان یک گالای لوکس از آن استفاده کنند یا اینکه والدین تنها به بهانه لوکس بودن و گرفتن تایید از جامعه برای کودک تلفن همراه تهیه کنند و فکر کنند که فقط برای تماس های تلفنی از آن استفاده کنند کافی نیست.مهم ترین نکته این است که والدین باید درباره نحوه استفاده از این ابزار به کودک آگاهی دهند.پدر و مادر باید برای کودک توضیح دهند.این وسیله ارتباطی در کنار تمام مزایای که دارد می تواند به عنوان یک وسیله آسیب زا نیز استفاده شود.شناخت در مورد این وسیله ، بهداشت روانی کودک را حفظ می کند. به طور طبیعی بهترین زمان برای در دسترس قرار دادن تلفن همراه برای بچه ها شروع سن بلوغ و بعد از آن است.بهتر است والدین قبل از این سن به خواسته بچه ها برای موبایل تن ندهند و زمانی این وسیله برای کودک خریداری شود که برای او کارایی داشته باشد.
  پاسخ شهریور 3, 1395 at 4:56 ب.ظ
 10. nashenas
  کنترل تا چه حد باید انجام شود؟؟
  پاسخ شهریور 3, 1395 at 5:06 ب.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   منظور دقیقتان را از کنترل ذکر نکردید، اگر منظورتان کنترل محتوای گوشی و پیام های کودک است که خب در سنین پایین تر نرخ مشاهده محتوای نابهنجار نسبت به نوجوانی پایین تر است. مسئله کنترل محتوا در نوجوانی اهمیت زیادی پیدا می کند. مورد بعدی کنترل به دست گرفتن موبایل می باشد. که همانگونه که ذکر شده در متن و در پاسخ ها بهتر است که گوشی همراه را به دست کودک خود ندهیم و اگر هم می دهیم استفاده و بدست گرفتن گوشی همراه باید کنترل شده باشد. مثلا هنگامی که قرار است کودک یک خرید را به تنهایی برود و نگران او هستیم، یا هنگامی که با مدرسه به اردو می رود که معمولا می توان با مربی ها در تماس بود اما اگر این امکان وجود نداشت می توانید یک گوشی همراه ساده به کودک خود بدهید و با او در تماس باشید.
   پاسخ شهریور 4, 1395 at 6:13 ق.ظ
 11. مشاور
  بسیاری از شما تلفن همراه را یک وسیله کنترل کننده فرزندتان می دانید؛ وسیله ای که به شما اجازه می دهد در هر موقعیت و زمانی از حال کودکتان باخبر شوید.با وجود این نباید موبایل به شکل دائمی در اختیار کودکان قرار گیرد.به عنوان مثال ، زمانی که کودک به یک جشن تولد دعوت می شود بهتر است از او بخواهید تلفن همراهش را روشن نگه دارد تا با او در ارتباط باشید و توضیح دهید این در ارتباط بودن به آن ها کمک می کند تا اگر مشکلی پیش امد بتوانند با شما در ارتباط باشند.نکته مهم این است کنترل ها به صورت گام به گام انجام شوند. در مواردی نیاز به کنترل نامحسوس در خود خانه وجود دارد و اگر نشانه ای از ناهنجاری در استفاده از این وسیله مشاهده کردید ، حق دارید آن را جدی بگیرید و با چک کردن تلفن همراه نوجوان یا حتی در موارد جدی تر گرفتن پرینت تلفن او کنترل بیشتری را اعمال کنید.بدون شک به یک نوجوان نمی توان گفت ، تنها خارج از محیط خانه حق دارد از این وسیله استفاده کند و در خانه باید ان را خاموش کند اما این محدودیت را می توان در مورد کودکان دبستانی اعلام کرد و به آن ها گفت تنها برای از بین بردن نگرانی های خانواده بر ایشان تلفن همراه خریده شده و زمانی که آن ها کنار والدینشان هستند نمی توانند از آن استفاده کنند.
  پاسخ شهریور 6, 1395 at 2:16 ب.ظ
 12. زاهد
  درباره فواید و مضراتش با او صحبت کنید.بچه ها به ویژه در شروع دوران بلوغ با توجه به تغییر نگرش ، شناخت جنس مخالف و البته شیطنت های دوران نوجوانی با در اختیار داشتن تلفن همراه ، باید بدانند که این وسیله از چه حنبه هایی کارایی داردو از چه جنبه هایی تخریبی است.وقتی تلفن همراه خریده می شود و اطلاعات لازم در مورد آن داده نمی شود.کودک در جهل خود باقی می ماند.گاهی اوقات برای گرفتن اطلاعات به گروه ههای همسن خود از جمله همکلاسی ، همسایه و حتی فامیل رجوع می کند و طبیعی است که اطلاعات ناقصی دریافت کند.اصل مهم این است که اطلاعات در مورد تلفن همراه به صورت کلی و کامل و البته با توجه به تمام جوانب مثبت و منفی به کودک داده شود.به این ترتیب با دریافت هر نوع فایل یا حتی پیام کوتاهی کودک خود را آنقدر با شما نزدیک می داند که ان را با شما در میان می گذارد.بعضی وقت ها شما پدر و مادر تلفن همراه را به کودک می دهید و می دانید اگر بخواهید اطلاعات کامل به او دهید احتمال دارد دچار مشکل شوید، بنابراین کارایی آن را به فرزندتان یاد نمی دهید.در حالی که این ، ندادن اطلاعات است که شما را به عنوان پدر و مادر دچار مشکل می کند ، چون از طریق دیگری این آگاهی را به دست می آورد.مثال چنین شرایطی را در مورد رانندگی می توان به کار برد.
  پاسخ شهریور 6, 1395 at 2:38 ب.ظ
 13. Salman
  به نظر شما دقیقا از چه سنی می شود برای کودک تلفن همراه خرید؟
  پاسخ شهریور 7, 1395 at 4:06 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  این سوال بیشتر والدین است.آن ها دقیقا نمی دانند سن مناسب برای در اختیار قرار دادن موبایل برای بچه ها چه زمانی است.در یک نظر سنجی درباره این موضوع از والدین پرسیده شد در مورد والدینی که دو پسر نوجوان داشتند ، نتیجه چندان دور از ذهن نبود چون از سویی وجود دو فرزند پسر راه را برای داشتم تلفن همراه ساده تر می کند و از سوی دیگر تحقیقات نشان داده پسر ها نسبت به دختر ها بیشتر از تلفن همراه استفاده می کنند و به آشنایی با تمام امکانات تلفن همراه علاقه بیشتری دارند.حدود 40 درصد از 519 والدین اذعان کردند این وسیله را بین 13 تا 15 سالگی در اختیار فرزندشان قرار می دهند.32 درصد هم در 10 تا 12 سالگی برای او موبایل می خرند و تنها 10 درصد خرید این وسیله را به بعد از 16 سالگی واگذار کردند.10 درصد هم نخستین موبایل را در 7 تا 9 سالگی به کودکشان می دهند. در میان این والدین تنها 5/7 درصد از آن ها هیچ برنامه ای برای خرید تلفن همراه برای فرزندشان نداشتند .
  پاسخ شهریور 7, 1395 at 4:21 ب.ظ
 15. ناشناس
  من که میگم موبایل نتیجه پیشرفت علمه و همه باید در همه سنین از او استفاده کنند ولی در جهت درست
  پاسخ شهریور 8, 1395 at 9:16 ق.ظ
 16. علی زمانی
  پیشرفت علم همیشه خوب و سازنده نیست.یعنی همه مسایل دنیا دو صورت دارند : مثبت و منفی.فناوری هم اینگونه است.انیشتین جمله زیبایی در این مورد می گوید « من از روزی می ترسم که تکنولوژی از تعامل انسانی پیشی بگیرد.چنین روزی ، جهان نسلی از احمق ها خواهد داشت.» این جمله بار مفهومی زیادی دارد.همه از تکنولوژی در جهت بهبود امور استفاده می کنیم اما اگر قرار باشد همه زندگی ما را فرا بگیرد فاتحه انسانیت و مهربانی را باید خواند.
  پاسخ شهریور 8, 1395 at 9:46 ق.ظ
 17. samaxavi
  واقعا الان دست هر بچه ای رو نگاه میکنی یه موبایله.حالا از بحث نتش هم که بگذریم.ماشاالله فرهنگ ما در ساخت کلیپ ها و آهنگ ها و اس ام اس ها به شدت پایینه که اینها هم به راحتی بین گروههای دوستی پخش میشه.برای درک بهتر این موضوع باید پای درد و دل مدیران و ناظممان مدارس نشست که چه چیزهایی از گوشی های بچه ها کشف می کنن
  پاسخ شهریور 9, 1395 at 1:46 ب.ظ
 18. محمود
  درسته ، درست میگید شما.اما... چرا به قسمت مثبت این مبحت توجه نکنیم.من خودم از دوره راهنمایی تلفن همراه دستم بود.اون موقع ها گوشی با امکانات امروزی نبود ولی میشه که یه زندگی مخفی رو شروع کرد اما من این کار رو نکردم.چون پدر و مادرم با بالا رفتن سنم برام گوشی ای میگرفتن که امکاناتش بیشتر می شد.اینم که برام تلفن همراه خریدن فقط و فقط به خاطر اینکه مواقعی که از خونه بیرون بودم بتونم با والدینم در ارتباط باشم همین
  پاسخ شهریور 9, 1395 at 2:06 ب.ظ
 19. samxavi
  میشه با فرهنگ سازی همه چی رو حل کرد...به هر حال همه چی با فرهنگ سازی حل نمیشه از یک شیطنت هایی که در یک دوران خاص جلوگیری کرد اونم با فرهنگ سازی اونم با جوی که حالا و بین نسل جدید وجود داره البته این رو هم باید منظتر شد که ممنوعیت محبوبیت داره
  پاسخ شهریور 10, 1395 at 3:19 ب.ظ
 20. Maryam
  خیلی کمن کسایی که به اعتقاد پدر و مادرشون احترام بزارن ، مخصوصا الان ! توی این دوره زمونه هر بچه ای که گوشی دستش میفته هزار و یک جور عکس و کلیپ های جور وا جور میریزه توی گوشیش که شاید مناسب سنش نباشه..به قول خودتون : میشه یه زندگی مخفی رو شروع کرد.شاید این زندگی مخفی از یه سنی به بعد خوب باشه، چون از یه جایی به بعد هر کسی به یه حریم خصوصی نیاز داره.اما زندگی مخفی برای یه بچه دبستانی و راهنمایی معنی ندارد.حتی به نظر من دبیرستان هم برای خرید موبایل برای بچه ها زوده ، مگر اینکه بچه شما بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.چقدر دختر ها و پسر هایی که توی این سنین با داشتن موبایل، دوستی هایی رو ایجاد کردند که به ضررشون تموم شده چه از لحاظ عاطفی چه از لحاظ درسی و....!!
  پاسخ شهریور 10, 1395 at 6:16 ب.ظ
 21. زهرا
  به نظر منم فکر نکنم نیازی باشه که یه بچه دبستانی و راهنمایی گوشی هایی با این قابلیت های بالا داشته باشن.مگه ما که تو این سن بودیم گوشی داشتیم که اینا بخوان داشته باشن.در واقع بچه ها تو این سن نیاز خاصی ندارن که بخوان با اون نیازهاشون رو برطرف کنند.
  پاسخ شهریور 10, 1395 at 6:40 ب.ظ
 22. azar math
  سلام به نظر من بهترین زمان همان زمان دانشجویی باشه.که ممیشه تو این زمینه به ایشان اعتماد نمود الان یکی از مشکلات ما دبیران تو مدارس همین موبایل دانش آموزان هست
  پاسخ شهریور 12, 1395 at 2:28 ب.ظ
 23. Maryam
  ولی به نظر من دبیرستان خوبه اونم اگر احساس کنن بزرگ شدن
  پاسخ شهریور 12, 1395 at 3:03 ب.ظ
 24. ناشناس
  آخه موضوع اینجاست که الان بچه ها دانشجو هم که میشن بزرگ نمیشن چه برسه به دبیرستانی هاش.معمولا موبایل رو فقط واسه پز دادنش میخوان که خب صد البته هر چی گرون تر بهتر
  پاسخ شهریور 13, 1395 at 11:19 ق.ظ
 25. azar math
  قبول دارم البته اکثر دوستان دانشجوی ما ادعا دارن بزرگ شدن (نظرشان قابل قبول و محترم هست ). خوبه از شما بپرسم: شما از کی موبایل گرفتین؟ بلاخره این شتریه که در هر خونه ای میخوابه هر چه دیرتر بهتر
  پاسخ شهریور 13, 1395 at 1:16 ب.ظ
 26. Maryam
  البته بحث من احساس بزرگ بودن کردن یا نکردن نیست.در بعضی سنین یعنی برای کودکان بله، این بحث مطرحه مثلا همین زمان دانشجویی به بعد خب قطعا داشتن موبایل ضروریات حساب میشه چون بالاخره آزادی های افراد بعد از این سن بیشتر میشه و خب به تبع اون به یع همچین وسیله ای نیاز پیدا میکنه.
  پاسخ شهریور 17, 1395 at 7:01 ق.ظ
 27. سارا
  اما بهترین راه کار میگم فرهنگ سازیه
  پاسخ شهریور 17, 1395 at 7:06 ق.ظ
 28. ناشناس
  شاید این بهترین راه کار باشه اما به نظر من یه خورده زیادی ایده آله.
  پاسخ شهریور 17, 1395 at 7:24 ق.ظ