تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

چه زمانی برای فرزندم تلفن همراه بخرم؟

 

زمانی تلفن همراه یک وسیله ی لوکس منحصر برای ثروتمندان یا وسیله ی مورد استفاده برای والدین بود، اما از یک زمانی به بعد این مسئله که کودکان نیز یک گوشی تلفن همراه داشته باشند امری عادی شده است. کودکان نوپا و بچه های کوچک با گوشی تلفن همراه و تبلت آشنا می شوند و به وسیله ی آن می توانند شوهای تلویزیونی مورد علاقه شان را تماشا کنند، به موسیقی گوش دهند و با آن بازی کنند. ولی دلیلی وجود ندارد که کودکان در سنین پایین با این قبیل

ابزار اشنا شوند و یا پیش از انکه ضروری باشد به انها یک گوشی شخصی داده شود.

زمانی که بچه ها انقدر کوچک هستند که باید همواره تحت نظارت باشند، آنها به موبایل نیازی ندارند. این مسئله روشن به نظر می آید که در تکنولوژی موبایل در اصل برای ارتباط با دیگران ابداع شده است. کودک برای تماشای شوهای تلویزیونی و بازی کردن به موبایل نیاز ندارد. استفاده از وسایل الکترونیکی برای بچه ها در سنین خاصی بر روی رشد و سطح توجه آنها تاثیر می گذارد. هیچ دلیل برای اینکه کودکان برای خودشان موبایلی داشته باشند که همیشه در دسترس باشند وجود ندارد. شما می توانید گوشی را پیش خود نگه دارید و زمانی که کودک باید به شما تلفن بزند و یا از او خبردار شوید گوشی را در اختیار او بگذارید.

زمانی که فرزند شما سنین بلوغ را پشت سر گذاشته مثلا در حدود پانزده سالگی، مطمئنا باید گوشی همراه داشته باشد حداقل یک گوشی برای تماس های اضطراری باشد نه حتما یک گوشی هوشمند که نوجوانان همه خواهان ان هستند.

این زمانی است که فرزند شما به اندازه کافی استقلال و جسارت دارد که به تنهایی و یا با دوستانش بیرون برود و زمانیست که کودک به ارتباط نیاز دارد. این بدین معنی نیست که نباید هیچ قانونی در رابطه با این وسیله وجود نداشته باشد. به فرزند خود اجازه ندهید همان سطح دسترسی که شما به گوشی موبایل دارید به همان مقدار به موبایل دسترسی داشته باشد.

بنابراین زمانی که یک گوشی موبایل در اختیار فرزند خود می گذارید نیاز است که یک سری محدودیت ها برای استفاده از آن برای او قائل شوید. این مسئله می تواند در مورد این باشد که کودکان برای چه کاری از تلفن همراه استفاده کنند و چه زمانی اجازه استفاده از آن را دارند. تمام گوشی های نوجوانان هوشمند هستند و مجهز به اینترنت بنابراین تمامی نوجوانان دسترسی وسیع بع گستره اینترنت از گوشی های خود خواهند داشت. نمی توانیم خود را گول بزنیم و با محدودیت های ظاهری تصور کنیم نوجوان را محصور نگه داشته ایم. بهتر است بدین منظور روی اگاه کردن نوجوانان سرمایه گذاری کنیم. به عنوان یک والد، این مسئله به شما بستگی دارد که تشخیص دهید که چه زمانی برای کودک خود تلفن همراه بخرید. یک موبایل مشترک با اعضای خانواده یا با خواهر و برادر بزرگتر گاهی می تواند یک راه حل خوب باشد. بلوغ کودک خود و به کار گیری قوانین را در او در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن مسئله ی امنیت که در اولویت می باشد یک گوشی در اختیار کودکتان بگذارید. گوشی های مدرن پنجره ای رو به اینترنت و مسائل امنیتی موجود در ان می باشد. برخی مسائل وجود دارد که شما به عنوان یک والد در مورد بچه ها از آنها خبر دار باشید.

 

منبع:مشاورکو

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه تلفن همراه کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۱۰۹ نظر
 1. آوا کوچولو
  سلام دخترم 4 سالشه.اتاقش پر است از عروسک های رنگا رنگ. اما هیچ چیز مثل تلفن همراه من اونو سرگرم نمیکنه.منم تصمیم گرفتم برای تولد چهارسالگیش براش یک تلفن همراه بخرم.اینطوری هم اونو ذوق زده میکنم هم با یک تیر دو نشان میزنم.دخترم از این به بعد با تلفن همراه خودش با مادربزرگش صحبت می کند و دلتنگی سرکار بودن پدرش هم آسانتر تحمل می کند از طرف دیگر بازی هایی که روی گوشی اش نصب می شود دیگه حوصله اش سر نمی رود و من هم وقت بیشتری برای رسیدن به کارهایم را دارم.نظر شما در این رابطه چیست؟
  پاسخ مرداد 25, 1395 در 11:32 ق.ظ
 2. مشاور
  با کمی اغراق می توانیم بگوییم که خرید تلفن همراه برای یک کودک چهار ، پنج ساله بدترین گزینه ممکن است.بچه ها در این سن نیاز اورژانسی به برقراری ارتباط تلفن ندارند و از طرف دیگر با چسبیدن به این تکنولوژی آسیب های زیادی را هم به جسم و روان خود وارد می کنند. - مدام لمس کردن صفحه گوشی هنگام بازی کردن، مافصل انگشتان را دچار مشکلات جدی می کند که درمان کردنش حتی در ابتدای ابتلا هم ساده نیست و بعد از گذشت مدتی درمان این آسیب ها غیر ممکن هم می شود. - حاصل مدام بازی کردن با گوشی ، چشمی همیشه خسته است. - این ابزارها آنقدر دلچسب هستند که بچه ها بعد از مدتی استفاده به آنها اعتیاد پیدا کنند و هر روز ساعت بیشتری را برای بازی با آنها اختصاص دهند، تصور نکنید این بازی ها فرزند شما را باهوش تر می کند.او به مرور علاوه بر مشکلات ذهنی که پژوهشگران ادعا می کنند سراغش می اید، دچار تیک های ظاهری هم می شود. - بعضی از پژوهشگران معتقدند استفاده دراز مدت از تلفن همراه ، روی مغز تاثیری مخرب می گذارد و می تواند باعث ابتلا به سرطان مغز شود.
  پاسخ مرداد 25, 1395 در 12:38 ب.ظ
 3. زهرا صالحی
  -استفاده تان از تلفن همراه در خانه را محدود کنید، بچه ها بیشتر از هر چیز از عادت های شما الگو می گیرند. - اگر می خواهید به فرزندتان اجازه استفاده از تلفن همراه را بدهید، آن را روی « فلایت مود» بگذارید تا در معرض امواج مضر قرار نگیرد. - برای استفاده از تلفن همراه محدودیت هایی وضع کنید.کودک چهار ساله شما نباید بیشتر از نیم ساعت در روز با چنین ابزاری سرگرم شود.
  پاسخ مرداد 29, 1395 در 4:46 ب.ظ
 4. ناشناس
  بعضی ها میگن تبلت بچه ها رو باهوش میکنه
  پاسخ مرداد 30, 1395 در 3:46 ب.ظ
 5. زاهد
  شاید بچه های چهار پنج ساله بتوانند مهارت «تکرار یک دستورالعمل » را با کمک تبلت یاد بگیرند و از طریق پخش موسیقی ،بازی کردن و لمس تصادفی صفحه زودتر از همسالانشان این توانایی ذهنی را به دست بیاورند اما سرگرم کردن کودکان دوساله با تبلت ایده خوبی به نظر نمی رسد. - تکنولوژی مزایای زیادی دارد اما برای بچه های زیر دو سال ،بازی کردن با پازل و اسباب بازی های بسیار ساده از کشف قابلیت های ابزارهای تکنولوژی مفیدتر و تاثیر گذارتر است.آنها برای پرورش مهارت های ذهنی شان به مشاهده ، شنیدن و لمس کردن دنیای اطرافشان نیاز دارند. -بازی های ساده کودکانه نه تنها قدرت ذهن این کودکان را بالا می برد، بلکه به توانایی های جسمی شان هم کمک می کند.کودکی به جای مدام نشستن روی مبل و بازی با تبلت ، روی زمین قدم بر می دارد.زمین می خورد و گاهی خرابکاری به بار می آورد در هماهنگ کردن ذهن و جسمش زودتر توانا می شود. - بعد از رسیدن فرزندتان به سه سالگی می توانید برایش تبلت بخرید اما به شرط اینکه تنها نیم ساعت در روز سراغش برود.البته فرزند شما در هفت سالگی می تواند یک ساعت با این وسیله جذاب وقت بگذراند.
  پاسخ مرداد 30, 1395 در 4:21 ب.ظ
 6. فرجام
  کلا چرا بچه ها عاشق این تبلت هستند؟
  پاسخ شهریور 1, 1395 در 10:46 ق.ظ
 7. زاهد
  بچه ها دوست دارند مثل شما راه بروند، حرف بزنند و خلاصه مثل شما زندگی می کنند .نگاهی به عادت های فرزندتان بیندازید.اگر سر شما توی کتاب باشد حتما او هم نقش عاشق کتاب می شود و اگر موبایل صمیمی ترین دوست تان باشد ، برای گرفتن تلفن همراه شما حتی به گریه کردن هم متوسل می شود.
  پاسخ شهریور 1, 1395 در 12:19 ب.ظ
 8. ناشناس
  آیا موبایل می تواند همراه کودک باشد؟
  پاسخ شهریور 2, 1395 در 9:42 ق.ظ
 9. مشاور
  در جامعه ای زندگی می کنیم که مملو از ابزارهای ارتباطی است.صرف نظر از خوب و بد بودن گستردگی ارتباطات ، این وسایل در سنین پایین هم استفاده زیادی دارند که از جمله آنها می توان به تلفن همراه اشاره کرد.اصل مهم در این میان میزان نیاز کودکان به این ابزار است؛ اینکه واقعا به چنین وسیله ای نیاز دارند یا تنها می خواهند به عنوان یک گالای لوکس از آن استفاده کنند یا اینکه والدین تنها به بهانه لوکس بودن و گرفتن تایید از جامعه برای کودک تلفن همراه تهیه کنند و فکر کنند که فقط برای تماس های تلفنی از آن استفاده کنند کافی نیست.مهم ترین نکته این است که والدین باید درباره نحوه استفاده از این ابزار به کودک آگاهی دهند.پدر و مادر باید برای کودک توضیح دهند.این وسیله ارتباطی در کنار تمام مزایای که دارد می تواند به عنوان یک وسیله آسیب زا نیز استفاده شود.شناخت در مورد این وسیله ، بهداشت روانی کودک را حفظ می کند. به طور طبیعی بهترین زمان برای در دسترس قرار دادن تلفن همراه برای بچه ها شروع سن بلوغ و بعد از آن است.بهتر است والدین قبل از این سن به خواسته بچه ها برای موبایل تن ندهند و زمانی این وسیله برای کودک خریداری شود که برای او کارایی داشته باشد.
  پاسخ شهریور 3, 1395 در 4:56 ب.ظ
 10. nashenas
  کنترل تا چه حد باید انجام شود؟؟
  پاسخ شهریور 3, 1395 در 5:06 ب.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   منظور دقیقتان را از کنترل ذکر نکردید، اگر منظورتان کنترل محتوای گوشی و پیام های کودک است که خب در سنین پایین تر نرخ مشاهده محتوای نابهنجار نسبت به نوجوانی پایین تر است. مسئله کنترل محتوا در نوجوانی اهمیت زیادی پیدا می کند. مورد بعدی کنترل به دست گرفتن موبایل می باشد. که همانگونه که ذکر شده در متن و در پاسخ ها بهتر است که گوشی همراه را به دست کودک خود ندهیم و اگر هم می دهیم استفاده و بدست گرفتن گوشی همراه باید کنترل شده باشد. مثلا هنگامی که قرار است کودک یک خرید را به تنهایی برود و نگران او هستیم، یا هنگامی که با مدرسه به اردو می رود که معمولا می توان با مربی ها در تماس بود اما اگر این امکان وجود نداشت می توانید یک گوشی همراه ساده به کودک خود بدهید و با او در تماس باشید.
   پاسخ شهریور 4, 1395 در 6:13 ق.ظ
 11. مشاور
  بسیاری از شما تلفن همراه را یک وسیله کنترل کننده فرزندتان می دانید؛ وسیله ای که به شما اجازه می دهد در هر موقعیت و زمانی از حال کودکتان باخبر شوید.با وجود این نباید موبایل به شکل دائمی در اختیار کودکان قرار گیرد.به عنوان مثال ، زمانی که کودک به یک جشن تولد دعوت می شود بهتر است از او بخواهید تلفن همراهش را روشن نگه دارد تا با او در ارتباط باشید و توضیح دهید این در ارتباط بودن به آن ها کمک می کند تا اگر مشکلی پیش امد بتوانند با شما در ارتباط باشند.نکته مهم این است کنترل ها به صورت گام به گام انجام شوند. در مواردی نیاز به کنترل نامحسوس در خود خانه وجود دارد و اگر نشانه ای از ناهنجاری در استفاده از این وسیله مشاهده کردید ، حق دارید آن را جدی بگیرید و با چک کردن تلفن همراه نوجوان یا حتی در موارد جدی تر گرفتن پرینت تلفن او کنترل بیشتری را اعمال کنید.بدون شک به یک نوجوان نمی توان گفت ، تنها خارج از محیط خانه حق دارد از این وسیله استفاده کند و در خانه باید ان را خاموش کند اما این محدودیت را می توان در مورد کودکان دبستانی اعلام کرد و به آن ها گفت تنها برای از بین بردن نگرانی های خانواده بر ایشان تلفن همراه خریده شده و زمانی که آن ها کنار والدینشان هستند نمی توانند از آن استفاده کنند.
  پاسخ شهریور 6, 1395 در 2:16 ب.ظ
 12. زاهد
  درباره فواید و مضراتش با او صحبت کنید.بچه ها به ویژه در شروع دوران بلوغ با توجه به تغییر نگرش ، شناخت جنس مخالف و البته شیطنت های دوران نوجوانی با در اختیار داشتن تلفن همراه ، باید بدانند که این وسیله از چه حنبه هایی کارایی داردو از چه جنبه هایی تخریبی است.وقتی تلفن همراه خریده می شود و اطلاعات لازم در مورد آن داده نمی شود.کودک در جهل خود باقی می ماند.گاهی اوقات برای گرفتن اطلاعات به گروه ههای همسن خود از جمله همکلاسی ، همسایه و حتی فامیل رجوع می کند و طبیعی است که اطلاعات ناقصی دریافت کند.اصل مهم این است که اطلاعات در مورد تلفن همراه به صورت کلی و کامل و البته با توجه به تمام جوانب مثبت و منفی به کودک داده شود.به این ترتیب با دریافت هر نوع فایل یا حتی پیام کوتاهی کودک خود را آنقدر با شما نزدیک می داند که ان را با شما در میان می گذارد.بعضی وقت ها شما پدر و مادر تلفن همراه را به کودک می دهید و می دانید اگر بخواهید اطلاعات کامل به او دهید احتمال دارد دچار مشکل شوید، بنابراین کارایی آن را به فرزندتان یاد نمی دهید.در حالی که این ، ندادن اطلاعات است که شما را به عنوان پدر و مادر دچار مشکل می کند ، چون از طریق دیگری این آگاهی را به دست می آورد.مثال چنین شرایطی را در مورد رانندگی می توان به کار برد.
  پاسخ شهریور 6, 1395 در 2:38 ب.ظ
 13. Salman
  به نظر شما دقیقا از چه سنی می شود برای کودک تلفن همراه خرید؟
  پاسخ شهریور 7, 1395 در 4:06 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  این سوال بیشتر والدین است.آن ها دقیقا نمی دانند سن مناسب برای در اختیار قرار دادن موبایل برای بچه ها چه زمانی است.در یک نظر سنجی درباره این موضوع از والدین پرسیده شد در مورد والدینی که دو پسر نوجوان داشتند ، نتیجه چندان دور از ذهن نبود چون از سویی وجود دو فرزند پسر راه را برای داشتم تلفن همراه ساده تر می کند و از سوی دیگر تحقیقات نشان داده پسر ها نسبت به دختر ها بیشتر از تلفن همراه استفاده می کنند و به آشنایی با تمام امکانات تلفن همراه علاقه بیشتری دارند.حدود 40 درصد از 519 والدین اذعان کردند این وسیله را بین 13 تا 15 سالگی در اختیار فرزندشان قرار می دهند.32 درصد هم در 10 تا 12 سالگی برای او موبایل می خرند و تنها 10 درصد خرید این وسیله را به بعد از 16 سالگی واگذار کردند.10 درصد هم نخستین موبایل را در 7 تا 9 سالگی به کودکشان می دهند. در میان این والدین تنها 5/7 درصد از آن ها هیچ برنامه ای برای خرید تلفن همراه برای فرزندشان نداشتند .
  پاسخ شهریور 7, 1395 در 4:21 ب.ظ
 15. ناشناس
  من که میگم موبایل نتیجه پیشرفت علمه و همه باید در همه سنین از او استفاده کنند ولی در جهت درست
  پاسخ شهریور 8, 1395 در 9:16 ق.ظ
 16. علی زمانی
  پیشرفت علم همیشه خوب و سازنده نیست.یعنی همه مسایل دنیا دو صورت دارند : مثبت و منفی.فناوری هم اینگونه است.انیشتین جمله زیبایی در این مورد می گوید « من از روزی می ترسم که تکنولوژی از تعامل انسانی پیشی بگیرد.چنین روزی ، جهان نسلی از احمق ها خواهد داشت.» این جمله بار مفهومی زیادی دارد.همه از تکنولوژی در جهت بهبود امور استفاده می کنیم اما اگر قرار باشد همه زندگی ما را فرا بگیرد فاتحه انسانیت و مهربانی را باید خواند.
  پاسخ شهریور 8, 1395 در 9:46 ق.ظ
 17. samaxavi
  واقعا الان دست هر بچه ای رو نگاه میکنی یه موبایله.حالا از بحث نتش هم که بگذریم.ماشاالله فرهنگ ما در ساخت کلیپ ها و آهنگ ها و اس ام اس ها به شدت پایینه که اینها هم به راحتی بین گروههای دوستی پخش میشه.برای درک بهتر این موضوع باید پای درد و دل مدیران و ناظممان مدارس نشست که چه چیزهایی از گوشی های بچه ها کشف می کنن
  پاسخ شهریور 9, 1395 در 1:46 ب.ظ
 18. محمود
  درسته ، درست میگید شما.اما... چرا به قسمت مثبت این مبحت توجه نکنیم.من خودم از دوره راهنمایی تلفن همراه دستم بود.اون موقع ها گوشی با امکانات امروزی نبود ولی میشه که یه زندگی مخفی رو شروع کرد اما من این کار رو نکردم.چون پدر و مادرم با بالا رفتن سنم برام گوشی ای میگرفتن که امکاناتش بیشتر می شد.اینم که برام تلفن همراه خریدن فقط و فقط به خاطر اینکه مواقعی که از خونه بیرون بودم بتونم با والدینم در ارتباط باشم همین
  پاسخ شهریور 9, 1395 در 2:06 ب.ظ
 19. samxavi
  میشه با فرهنگ سازی همه چی رو حل کرد...به هر حال همه چی با فرهنگ سازی حل نمیشه از یک شیطنت هایی که در یک دوران خاص جلوگیری کرد اونم با فرهنگ سازی اونم با جوی که حالا و بین نسل جدید وجود داره البته این رو هم باید منظتر شد که ممنوعیت محبوبیت داره
  پاسخ شهریور 10, 1395 در 3:19 ب.ظ
 20. Maryam
  خیلی کمن کسایی که به اعتقاد پدر و مادرشون احترام بزارن ، مخصوصا الان ! توی این دوره زمونه هر بچه ای که گوشی دستش میفته هزار و یک جور عکس و کلیپ های جور وا جور میریزه توی گوشیش که شاید مناسب سنش نباشه..به قول خودتون : میشه یه زندگی مخفی رو شروع کرد.شاید این زندگی مخفی از یه سنی به بعد خوب باشه، چون از یه جایی به بعد هر کسی به یه حریم خصوصی نیاز داره.اما زندگی مخفی برای یه بچه دبستانی و راهنمایی معنی ندارد.حتی به نظر من دبیرستان هم برای خرید موبایل برای بچه ها زوده ، مگر اینکه بچه شما بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.چقدر دختر ها و پسر هایی که توی این سنین با داشتن موبایل، دوستی هایی رو ایجاد کردند که به ضررشون تموم شده چه از لحاظ عاطفی چه از لحاظ درسی و....!!
  پاسخ شهریور 10, 1395 در 6:16 ب.ظ
 21. زهرا
  به نظر منم فکر نکنم نیازی باشه که یه بچه دبستانی و راهنمایی گوشی هایی با این قابلیت های بالا داشته باشن.مگه ما که تو این سن بودیم گوشی داشتیم که اینا بخوان داشته باشن.در واقع بچه ها تو این سن نیاز خاصی ندارن که بخوان با اون نیازهاشون رو برطرف کنند.
  پاسخ شهریور 10, 1395 در 6:40 ب.ظ
 22. azar math
  سلام به نظر من بهترین زمان همان زمان دانشجویی باشه.که ممیشه تو این زمینه به ایشان اعتماد نمود الان یکی از مشکلات ما دبیران تو مدارس همین موبایل دانش آموزان هست
  پاسخ شهریور 12, 1395 در 2:28 ب.ظ
 23. Maryam
  ولی به نظر من دبیرستان خوبه اونم اگر احساس کنن بزرگ شدن
  پاسخ شهریور 12, 1395 در 3:03 ب.ظ
 24. ناشناس
  آخه موضوع اینجاست که الان بچه ها دانشجو هم که میشن بزرگ نمیشن چه برسه به دبیرستانی هاش.معمولا موبایل رو فقط واسه پز دادنش میخوان که خب صد البته هر چی گرون تر بهتر
  پاسخ شهریور 13, 1395 در 11:19 ق.ظ
 25. azar math
  قبول دارم البته اکثر دوستان دانشجوی ما ادعا دارن بزرگ شدن (نظرشان قابل قبول و محترم هست ). خوبه از شما بپرسم: شما از کی موبایل گرفتین؟ بلاخره این شتریه که در هر خونه ای میخوابه هر چه دیرتر بهتر
  پاسخ شهریور 13, 1395 در 1:16 ب.ظ
 26. Maryam
  البته بحث من احساس بزرگ بودن کردن یا نکردن نیست.در بعضی سنین یعنی برای کودکان بله، این بحث مطرحه مثلا همین زمان دانشجویی به بعد خب قطعا داشتن موبایل ضروریات حساب میشه چون بالاخره آزادی های افراد بعد از این سن بیشتر میشه و خب به تبع اون به یع همچین وسیله ای نیاز پیدا میکنه.
  پاسخ شهریور 17, 1395 در 7:01 ق.ظ
 27. سارا
  اما بهترین راه کار میگم فرهنگ سازیه
  پاسخ شهریور 17, 1395 در 7:06 ق.ظ
 28. ناشناس
  شاید این بهترین راه کار باشه اما به نظر من یه خورده زیادی ایده آله.
  پاسخ شهریور 17, 1395 در 7:24 ق.ظ
 29. سارا
  وقتی شما میتونی یه گوشی ساده برای کودکت یا نوجوانت بخری که موقع بیرون رفتن بهش دسترسی داشته باشی و یا اگه براش مشکلی پیش اومد بتونه باهاتون در ارتباط باشه بده؟ دارم زیاده روی میکنم
  پاسخ شهریور 17, 1395 در 7:33 ق.ظ
 30. Maryam
  اتفاقا این حرف درستیه ، زیاده روی هم نیست.اما کدوم بچه ایه که الان به یه گوشیه ساده راضی بشه.الان همه بچه ها به دنبال گوشی های آنچنانی هستند.به نظر من اصلا نمیشه بچه های الان رو با خودمون در سن اون ها مقایسه کنیم.وقتی امکانان زیاد باشه او بچه دبستانی یا راهنمایی هم به هیچ وجه به یه گوشی معمولی راضی نمیشه کما انیکه الان دور و اطرافمون رو نگاه کنیم نمونه های زیادی از این دست می بینیم.
  پاسخ شهریور 18, 1395 در 3:19 ب.ظ
 31. محمود
  کما اینکه الان دور و اطرافمون رو نگاه کنیم نمونه هایی زیادی از این دست میبینیم با این صحبت مخالفم .چون همین تربیتی که من دارم دایی و زن داییم روی بچه شون انجام دادن و اون الان یه گوشیه معمولی داره بدون دوربین و یه نمونه دیگه هم بچه عموم
  پاسخ شهریور 18, 1395 در 4:22 ب.ظ
 32. Maryam
  ببین من نمیگم که اصلا نیست که.اما نوی همین تهران که قدم بزنی بچه مدرسه ای ها رو میبینی که گوشی های آنچنانی دستشونه، نمونه های بچه دبستانی هاش رو که خیلی زیاد دیدم. ولی خب اگر واقعا خانواده ها درست تربیت کنن و بچه ها هم قانع باشند شاید بشه یه فکری کرد.اما باز هم به نظر من نیازی نیست در سنین پایین.چون بچه ها در سنین پایین با خانوادش میره و میاد، قرار نیست تنها بیرون بمونه که بخواد با خانوادش در ارتباط باشه.البته این در مورد پسرها و دختر ها متفاوته
  پاسخ شهریور 19, 1395 در 3:01 ب.ظ
 33. رستمی
  موبایل ساده یا موبایل هوشمند؟؟
  پاسخ شهریور 19, 1395 در 4:00 ب.ظ
 34. مشاور
  ویژگی خوب موبایل های ساده این است که سطح دسترسی کودک را محدود می کند و او نمی تواند وارد فضاهایی شود که برایش مناسب نیست اما گوشی های هوشمند سطح دسترسی بسیار بالایی دارند و امکان دارد کودک را در شرایط بدی قرار دهند و البته نکته مثبت این گوشی ها که به این راحتی ها هم نمی شود از کنارش گذشت ، افزایش سطح تجسم خلاق کودکان است
  پاسخ شهریور 20, 1395 در 4:03 ب.ظ
 35. ناشناس
  آیا استفاده از موبایل باعث بلوغ زودرس کودک می شود.؟
  پاسخ شهریور 21, 1395 در 12:29 ب.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   بلوغ زودرس در اصل به ظهور زودتر از موعد تغییرات فیزیکی مربوط به گذر از کودکی به بزرگسالی اطلاق می شود. در این تعریف جایی برای اگاهی پیش از موعد کودک در نظر گرفته نشده است. برخی متون تاکید دارند که آگاهی های بالاتر از سن کودک به خصوص در مورد مسائل جنسی می تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی نیز شود، اما تاکنون هیچ مطالعه علمی صحت این موضوع را تایید نکرده است. با این حال باید مراقب محتویاتی که فرزند ما با انها مواجه می شود باشیم و حدالمکان اگاهی لازم را به انها بدهیم. آشنایی با برخی موضوعات مخصوصا موضوعات جنسی پیش از بلوغ به دلیل عدم رشد برخی از جنبه های فکری مثل تفکر انتزاعی و قدرت استدلال می تواند تاثیرات منفی بر روان کودک داشته باشد.
   پاسخ شهریور 21, 1395 در 7:43 ب.ظ
 36. صابونی
  دقیقا از چه سنی میشه برای کودکان گوشی هوشمند بخریم؟؟
  پاسخ شهریور 23, 1395 در 10:27 ق.ظ
  • حسن
   سلام اگر پسر یا دختر خود را دوست دارید این کار را تا 15 سالگی نکنید و در ذهنش همچین چیزی را تشکیل ندهید که باید موبایل و تبلت داشته باشد شما با تربیت صحیح خود از کودکی آن را جوری تربیت کنید که موبایل برای انجام دادن کار ها تماس و ... است و یا تبلت برای راحت نگاه کردن فیلم و عکس های خانوادگی و خواندن مجله های اینترنتی هست نه بازی . اگر اینطور با او رفتار کنید او اندازه ی یک ادم عاقل و بالغ می فهمد که کارایی صحیح این لوازم همین است و در سن حتی 12 سالگی هم اگر این طور رفتار کند شما نمی توانید نگران ضعیف شدن چشم هایش باشید .
   پاسخ شهریور 23, 1395 در 11:50 ق.ظ
 37. مشاور
  کودکان در صورت استفاده از این وسیله باید به اندازه کافی به بلوغ فکری رسیده باشند که بتوانند خطرات گشت و گذار در فضای سایبر را درک کنند.همچنین لازم است والدین قوانینی را برای فرزندانشان در رابطه با شیوه کاربری این وسیله تعیین کنند و با صحبت کردن با آنان مطمئن شوند که کودکانشان قدرت درک استفاده صحیح از این وسیله را دارند. به والدین توصیه می کنم فرزندشان را در این زمینه تحت نظر داشته باشند و با او به گونه ای رفتار کنند که تشویق شود در صورت مواجه شدن با هر مشکلی در رابطه با استفاده از گوشی های هوشمند ، پدر و مادرش را از موضوع مطلع کند.والدین روش های کنترلی صحیح روی گوشی فرزندانشان داشته باشند.
  پاسخ شهریور 24, 1395 در 9:37 ق.ظ
 38. homayoon
  به نظر شما بهتر نیست اصلا تبلت نخریم؟؟؟
  پاسخ شهریور 24, 1395 در 10:14 ق.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   نمی توان گفت به صورت کلی نخرید... یک تبلت ساده بدون سیم کارت و با رمز بر روی برنامه بازار و دیگر برنامه های حاوی اپلیکیشن ها می تواند برای کودک مناسب باشد. تبلت کودک را پر کنید از بازیهای ساده کودکانه که برای رشد خلاقیت کودک و رشد مغز و ذهن مفید هستند. هم چنین عکس های زیبا از طبیعت،حیوانات و دیگر چیزهایی که کودک از انها لذت ببرد و هم چنین اطلاعات عمومی وی را بالا ببرد. برخی اپلیکیشن ها مثل کفشدوزک و ... برای داستان سازی کودک مفید هستند برخی نیز برای نقاشی کردن. اینها خوب هستند و چه بسا برای رشد مغز کمک کننده می باشند. اما با این وجود باز هم باید تحت کنترل بوده و میزان استفاده روزانه از تبلت ها بسیار کم در حدود روزی نیم ساعت برای کودک زیر شش سال باشد.
   پاسخ شهریور 26, 1395 در 10:44 ق.ظ
 39. زهرا صالحی
  نه، دنیای بچه های ما تغییر کرده.باید مساله را از این زاویه ببینیم این امور نابهنجار نیستند.
  پاسخ شهریور 25, 1395 در 7:42 ق.ظ
 40. زاهد
  در مورد تکنولوژی باید تلاش کنیم هم کودکمان احساس نیاز کاذب نکند هم به او در رسیدن به ارزش های واقعی کمک کنیم تا از بچه های دیگر کم نیاورد.باید با کودکمان صحبت کنیم و به او بفهمانیم تبلت نیاز کاذب است.ما بدون آب می میریم اما بدون تبلت نه.ممکن است بگویید بدون تبلت احساس غمگینی می کنم جواب این است اشکالی باید با احساسات منفی کنار آمد.قرار نیست همیشه احساس شادی کنیم .در عوض باید کمکش کنیم.به روش های دیگر در درس ورزش و .... پیشرفت کند.
  پاسخ شهریور 31, 1395 در 6:43 ق.ظ
 41. nashenas
  کودک 5 یا 6 ساله ای که گوشی هوشمند به دست می گیرد آیا واقعا از محدودیت ها و روشهای استفاده آن آگاهی لازم را دارد؟ آیا پدر و مادر او احساس نمی کنند نباید این وسلیه از این سن کم در اختیار او قرار بگیرد؟
  پاسخ مهر 3, 1395 در 5:49 ق.ظ
  • محمد
   به طور قطع اگاهی لازم را ندارد و قطعا هم با گوشزدها و راهنمایی ها در این سن نمی توان اگاهی مورد نظر را ایجاد کرد. متاسفانه والدین اصلا به لزوم محدود کردن استفاده از این وسایل توجه نمی کنند.
   پاسخ مهر 3, 1395 در 7:33 ق.ظ
 42. خدایاری
  البته برخی از والدین برای استفاده از موبایل برای فرزندان خود محدودیت تعیین می کنند و مثلا فقط دو ساعت موبایل در اختیار او قرار می دهند.اما برخی از والدین از اینکه تا قبل از سن 12 تا 17 سالگی برای فرزند خود موبایل تهیه کنند.اکراه دارند.و برخی دیگر هم از اینکه موبایل در اختیار فرزند خود قرار دهند می ترسند زیرا هراس دارند مبادا باعث انحراف او بشود.
  پاسخ مهر 6, 1395 در 10:32 ق.ظ
 43. نگین
  واقعیت این است که والدین نباید به فرزندان دبستانی یا دوره راهنمایی خود موبایل بدهند زیرا با این کار این آزادی را به آنها می دهند که وارد شبکه های اجتماعی آنلاین شوند.یا متاسفانه با دوستان نامناسب ارتباط های مخفیانه داشته باشند.وقتی یک گوشی هوشمند در اختیار یک نوجوان باشد، او به طور دایم به اینترنت دسترسی دارد و اینترنت نیز با همه خوبی ها، سایت هایی دارد که برای فرزندان ما به هیچ وجه مناسب نیستند.
  پاسخ مهر 6, 1395 در 11:14 ق.ظ
 44. مشاور
  شاید بهترین سن برای خرید گوشی برای فرزندان ، دوره دبیرستان باشد.دختر و پسر در این سن دیگر کودک نیستند و می توانند تا حدی خوب را از بد تشخیص دهند.البته لازم این امر آن است که پدر و مادر با ارائه مشورت های دقیق به فرزندشان او را همراهی کنند.
  پاسخ مهر 7, 1395 در 8:52 ق.ظ
 45. ناشناس
  من جایی خوندم که موبایل باعث اضافه وزن و چاقی در کودکان میشه آیا این موضوع درسته؟
  پاسخ مهر 8, 1395 در 11:08 ق.ظ
 46. مشاور
  استفاده از تلفن همراه می تواند مهمترین علت ابتلای اطفال به چاقی و اضافه وزن باشد این عارضه یکی از آسیب های مخرب تلفت همراه برای اطفال به حساب می آید بهتر است والدین به سلامت فرزندانشان بیشتر اهمیت دهند و آن ها را از عوارض تلفن همراه در امان نگه دارند.
  پاسخ مهر 8, 1395 در 11:10 ق.ظ
 47. الهام
  با سلام من یه دختر 13 ساله دارم تو شبکه های اجتماعی هست.ولی اصرار داره براش موبایل بخرم می خواستم بدونم نظر شما چیه براش بخرم یا نه؟
  پاسخ مهر 12, 1395 در 10:26 ق.ظ
 48. مرحمت
  با سلام به نظر بنده اگر فرزندتان نیاز ضروری برای ارتباط با خانواده به دلیل حضور زیاد در خارج از منزل به موبایل داره یک موبایل ساده و غیر هوشمند که امکانات شبکه های اجتماعی را نداشته باشد برایش بخرید
  پاسخ مهر 13, 1395 در 3:42 ب.ظ
 49. الهام
  مشکل اینجاست که گوشی ساده داره ولی هوشمند میخواد
  پاسخ مهر 15, 1395 در 6:12 ق.ظ
 50. سهیل
  سلام بنده پسر سه سال و نیم دارم یک تبلت داره ولی سیمکارت روی آن نگذاشته ام فقط برای بازی هست.این زمونه شده واقعا اسباب بازی بچه ها .نمیشه واسشون تهیه نکرد.البته زیاد هم دستش نمیگیره.آیا باز هم ضرر دارد؟
  پاسخ مهر 15, 1395 در 7:14 ق.ظ
 51. نازی
  به نظر من درست نیست بچه سه سال و نیم تلفن همراه داشه باشه چرا که خود موبایل نیز دارای اشعه هست.ضمنا نمی توان عرض کرد که بدون سیکارت اشعه ای ندارد ولی فرقی را دارا نیست.ولی می توان گفت که اگر سیم کارتی را دارا باشد باز هم خوب نیست
  پاسخ مهر 16, 1395 در 5:46 ق.ظ
 52. nargesza
  سلام کیه که گوش بده .پدر و مادرها حوصله بچه هاشون رو ندارن و اینجوری ( با خریدن موبایل و تبلت و...) از سرخودشون بازشون میکنن.غافل از اینکه...
  پاسخ مهر 24, 1395 در 7:49 ق.ظ
 53. mansoor
  با سلام به نظر من تلفن همراه برای بعضی از بزرگتر ها هم ضرر دارد چه رسد به کودکان که اگر کنترل و مدیریت صحیح نشود فاجعه است.
  پاسخ مهر 24, 1395 در 8:19 ق.ظ
 54. fatemeexry
  اینکه تلفن برای کودکان و نوجوانان و حتی بزرگتر ها هم ضرر دارد درست است ولی در این جامعه ای که ما زندگی می کنیم در بعضی موارد لازم است که گوشی در دسترس باشد تنها کاری که با این مورد می توان کرد فقط آمورش صحیح استفاده از آن است.
  پاسخ مهر 25, 1395 در 9:06 ق.ظ
 55. شیر دل
  شما که دقیقا نکته مهمی را اشاره فرمودید، ضروریست آموزش و فرهنگ استفاده از تلفن ثابت و همراه برای همگان بیان شود.با بالارفتن فرهنگ مردن قطعا نحوه استفاده درست از این وسیله که در بعضی مواقع ضروری هم هست، اصلاح خواهد شد.
  پاسخ مهر 26, 1395 در 2:34 ب.ظ
 56. ولی بالوچی
  مطلب بسیار خوبی بود استفاده بردم بنده چند هفته ای هست که استفاده تلفن همراهم را برای فرزندانم ممنوع کرده ام.
  پاسخ مهر 27, 1395 در 7:44 ق.ظ
 57. aabolfal
  میگن هر وسیله جدیدی که وارد دنیا میشه ، توی محیط ما اول خودش میاد و بعد فرهنگ استفاده از اون.موبایل هم نقریبا همینطوره.متاسفانه خانواده ها به مشکلات فرهنگی این موضوع توجهی نمی کنند.
  پاسخ مهر 28, 1395 در 9:12 ق.ظ
 58. parstina
  بچه منم خیلی به موبایل علاقه داره.پیش دکتر رفتم گفت استفاده از موبالی براش خوبه ولی روزانه یک یا دو ساعت بزارم استفاده کنه.منم به خاطر اینکه موبایل خودم و همسرم خراب نشه یه موبایل کودک خریدم
  پاسخ مهر 29, 1395 در 5:46 ب.ظ
 59. بچه های سایبری
  دیگه بچه ها به موبایل هم قانه نیستند و تا چشمشون به تبلت دست هر کسی میفته می خوان.االان می خواهیم ببینیم آیا برای بچه ها تبلت بخریم یا نه؟ در جهان تبلتهاتی تولید میشه به نام تبلت کودکان، که بر اساس رشد کودک و امکانات ذهنی کودکان طراحی شده .اولا که این تبلت ها از نظر امکانات سخت افزاری تفاوت عمده ای با تبلتهای بزرگتر ها ندارن و حتی از بعضی از لحاظ بهترم هستند، مثل این که کیفیت صفحاتشون بهتره، شفاف ترن، کارکردن باهاشون راحت تره، لبه های تیز و خطرناک ندارن.دوم این که نرم افزارهای مادری که برای این تبلت ها در نظر گرفته شده شامل یه سری بروزر و اپ مخصوص کودک هستند که توسط والدین قابل کنترل هم هستند. سن و محدودیت ها و البته امکانات سنی در این تبلت ها لحاظ شده.من فکر میکنم اگر بگردیم تو ایران هم بتونیم ازاین تبلت ها بخریم
  پاسخ مهر 30, 1395 در 11:18 ق.ظ
 60. *الینا*
  من اگه بچه داشتم نمیخریدم
  پاسخ آبان 2, 1395 در 4:19 ب.ظ
 61. ناشناس
  به نظر شما تبلت برای بچه های زیر 5 سال بخریم یا نه؟
  پاسخ آبان 2, 1395 در 4:20 ب.ظ
  • نخودی
   نه نخریم
   پاسخ آبان 2, 1395 در 4:35 ب.ظ
  • لیلی
   بچه ی 5 ساله؟؟؟؟؟ من حتی برای بچه های 13 یا 14 ساله هم خریدن موبایل رو اشتباه محض میدونم .به خصوص اگه دوربین دار و بلوتوث دار باشه
   پاسخ آبان 8, 1395 در 8:11 ب.ظ
 62. الهام جون
  به نظر من بچه 5 ساله فقط به مهر مادر و بازی نیاز داره نه تبلت..من حتی گوشیم رو هم نمیدم باهاش بازی کنه.کامپیوترم هم هر سه چهار روز 1.5 ساعت.کارتونم روزی دو ساعت حالا یه ذره اینور اونور
  پاسخ آبان 3, 1395 در 10:42 ق.ظ
 63. فاطیما
  اونایی که می گن نه نخریم، چرا می گن؟اشکالش چیه نه نظرتون؟
  پاسخ آبان 4, 1395 در 11:32 ق.ظ
 64. baran
  بچه تنبل میشه.
  پاسخ آبان 5, 1395 در 3:26 ب.ظ
 65. الهام جون
  چون دیر یا زود بچه خود به خود تو اقیانوس الکترونیک غرق خواهد شد.چرا باید هولش بدیم؟
  پاسخ آبان 5, 1395 در 3:27 ب.ظ
 66. mahsa
  به نظر من رو تمرکز بچه شدیدا تاثیر منفی داره.کاملا با خرید تبلت برای بچه مخالفم.
  پاسخ آبان 6, 1395 در 7:45 ق.ظ
 67. شکوفه
  من مخالف خریدش نیستم بخریم اما روزی نیم ساعت بیشتر نذاریم باهاش بازی کنه منع کامل از هیچ چیز درست نیست راه درست استفاده کردنشو یادشون بدیم مهمه
  پاسخ آبان 8, 1395 در 8:09 ب.ظ
 68. پونا
  من پسرم 10 سالشه و خیلی اصرار داشت واسش گوشی یا تبلت بخرم.با روانشناس صحبت کردن گفت زیر 12 سال ممنوع.خواستم بگم چرا گفت جای هیچ بحثی نداره تبلتم تا 15-16 سال ممنوع میگفت دختر اوباما 14 سالشه و حق استفاده از تبلت رو نداره.از اینترنت فقط میتونه از سیستم خونه استفاده کنه که تحت کنترله.حق استفاده ار فیس بوک رو هم نداره اونوقت بچه های ما هنوز مدرسه نرفتن همچی دارن
  پاسخ آبان 9, 1395 در 6:59 ق.ظ
  • سمیرا
   پونا جون اولا که اون بچه اوباماست ، یعنی این که اینقدر برنامه ریزی و تفریح داره که احتیاجی به این چیز ها نداره.بعدشک کی گفته تبلت نداره، اون چیزی که براش ممنوه بوده موبایل شخصیه وگرنه تبلت داره.
   پاسخ آبان 11, 1395 در 9:47 ق.ظ
 69. مریم
  حالا انگار دختر اوباما دختر پیغمبره
  پاسخ آبان 11, 1395 در 3:20 ب.ظ
  • لیلی
   نخیر دختر پیغمبر نیست ولی مادر و پدرش عقلشون میرسه که بچه تو این سن براش این چیزا مناسب نیست.
   پاسخ آبان 11, 1395 در 3:23 ب.ظ
 70. لیلی
  من شغلم طوری هست که با این چیزا زیاد سر و کار دارم.متاسفانه یکسری خانواده های ایرانی بعضا قشر تحصیل کرده هم درشون دیده میشه فکر میکنن اگر برای بچه های کوچیک موبایل یا تبلت بخرن مثلا به نوعی خودشون رو با کلاس و پولدار نشون میدن.در صورتی که به نظر من واقعا سطحی نگرن و اصلا متوجه نیستن که یه بچه اونم تو این جامعه ی داغون امروزی اگه یه همچین وسیله ای توی این سن پایین ( که واقعا هنوز عقل و درکشون به این نمیرسه که طرز استفاده ی درستش به چه صورته یا چه خطراتی میتونه براش داشته باشه) برای اون بچه خریداری بشه دیگه نباید انتظاری از اون بچه در آینده داشت.
  پاسخ آبان 12, 1395 در 11:46 ق.ظ
 71. مریم
  منم با کنترل کردن موافقترم تا حذف کردن
  پاسخ آبان 13, 1395 در 7:19 ق.ظ
 72. پونا
  عزیزم آخه منطقی نیست تبلت رو اجازه داشته باشه گوشی رو نه.استفاده نادرست از طریق تبلت خیلی راحت تره.تو تبلت میشه راحت فیلم دید و...
  پاسخ آبان 13, 1395 در 7:21 ق.ظ
 73. نخودی
  کنترل کردن آری...حذف خیر
  پاسخ آبان 15, 1395 در 1:07 ب.ظ
 74. مهتاب
  ولی من الان سئوالم سرجاشه.یعنی واقعا هیچ کدوم از بچه های شما را موبایل و یا تبلت بازی نمی کنن.یعنی هیچ وقت با موبایل شما عکس نمی گیرن؟موزیک گوش نمیدن؟
  پاسخ آبان 15, 1395 در 1:08 ب.ظ
 75. سیدرضاهاشمی
  سلام من پولام جمع کردم تابستان 96گوشی بخرم دلیلش اینه همه همکلاسیم گوشی هوشمند داره منم حسودی شدم درسشون خوب است هروقت که از مدرسه میام خونه دوستام گوشیش میاره بیرون من این جوری مشیم ((پسرهستم 14سالمه دارم میرم 15 سال))نظرشنا چی هست چکارکنم؟خواهش میکنم جوابم بدی!
  پاسخ بهمن 15, 1395 در 2:23 ب.ظ
  • روانشناس کودک و نوجوان
   سلام رضا جان، تو در سنی هستی که بهتر از بچه های کم سن تر از خودت می تونی زمان رو مدیریت کنی. هر چیزی می تواند زیان اور باشد اگر درست مورد استقاده قرار نگیرد، کبریت هم می تواند برای آتش اجاق استفاده شود و هم برای آتش زدن یک خانه. علاقه تو هم برای داشتن گوشی موبایل هوشمند قابل درک است. بنابراین گوشی را بخر اما به فکر این باش که درست از آن استفاده کنی و به درس خواندنت آسیب نزند. حتما و حتما برنامه ریزی و زمان بندی را در چک کردن تلفن همراه و برنامه های ان فراموش نکن و هم چنین سعی کن از امکانات فراوان این تکنولوژی و برنامه های آموزشی مختلف در جهت پیشرفت خودت استفاده کن.. مثل برنامه های آموزش زبان انگلیسی.. برنامه های کتاب صوتی و ....
   پاسخ بهمن 15, 1395 در 4:57 ب.ظ
 76. میلاد
  الله اکبر اینا دیگه کی هستن؟ واسه تولد چهارسالگی دخترش میخواد تلفن همراه بخره. خواهر من 17 سالمه ریش و سبیلم از بابام بیشتره و اصلا شش ماه که ریش گذاشتم و بابام واسم یه گوشی 20 هزار تومنی نمیخره میگه نیاز نداری و هنوز بچه ای در حالی دو برادر 30 و 27 ساله دارم ولی بابام کارهای مالیشو به من میده و گاهی چندین میلیون پول بابام پیشمه حتی حاضر نشده ام و نمی شونم و نخواهم شد که بدون اجازه اونا با پول برم تلفن همراه بخرم.
  پاسخ اسفند 24, 1395 در 9:34 ق.ظ
 77. سوین
  سلام من یه دختر 14 ساله هستم وضعیت منم مثل سید رضا هاشمی هست چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  پاسخ خرداد 18, 1396 در 10:54 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام. همونطور که به سید رضا توضیح دادم از نوجوانی داشتن گوشی برای رشد مغز و خلاقیت و ... خطرناک نیست و بهر حال یک وسیله هوشمند برای زندگی بهتر هست. فقط این برمی گرده به پتانسیل تو که چجوری از این وسیله استفاده کنی و وقتت و انرژین و الکی هدر ندی.
   پاسخ خرداد 18, 1396 در 8:58 ب.ظ
 78. hana
  سلام من 13 سالم هستش من خیلی دوست دارم یک گوشی داشتهباشم اما مامانم راضی نمیشه میگه 16 -17 سالگی فقط مامانم اینجوریه یعنی الان به بابام بگم یه موبایل بخر میخره البته من بهش گفتم و گفت باشه و قرار بود این هفته بخره و حتی می خواست ب مامانم نگه اما گفتم بهش ک ب مامانمم ب گه اما مامانم اصلا راقی نمیشه همه ی همسن و سالام دارن البته خودم یه تبلت دارم حتی خواهرم 8 سالشه و مثل خودم یه تبلت داره و البته یه گوشی البته گوشیش وقتی مامانم یا بابام خونه نیست دستش نیست تما هرجا که میخواد بره همراشه حتی هر وقت با دوستای من میریم بیرون و اون همرام میاد موبایلشو میاره و دوستام سر این موضوع خیلی مسخرم میکنن نمی دونم چی کار کنم خیلی گفتن مدتی هیچی نگی یکذره خودت رو عوض کن یعنی هر چی میکن گوش بده اما فایده ای نداشت لطفا کمکم کنید حتی نمیذاره با پ.لایه خودم بخرم هر وقتم میخوام باهاش صحبت کنم تا اسم گوشی میاد داد میزنه و میگه اصلا فکرشم نکن آخه چیکارکنم لطفا کمکم کنید خالم خیلی بده مرسی :(
  پاسخ خرداد 30, 1396 در 1:19 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام عزیز. بهر حال برای راضی کردن مادرت باید با خود ایشون صحبت کرد و اینکه ما شرایط رو دقیق نمی دونیم که بگیم داشتن تلفن همراه برات واجبه. به علاوه کارایی های تبلت به اندازه موبایل هست و می تونی درخواست یک موبایل ساده برای تماس داشته باشی. با توجه به شرایط و روحیات دوره نوجوانی توصیه ما به خانواده ها اینه که تا اونجایی که میشه بر حسب اشنایی با فرزندان اینها رو تهیه کنند و اگر قراره اسیبی به فعالیت های دیگه در این دوران بزنه حذف این وسیله خیلی بهتره. هم چنین، خانواده ها باید رعایت کنند که خیلی لوازم الکترونیکی گرون نگیرند چون بچه ها مقایسه می کنند و روی اعتماد به نفسشون تاثیر می ذاره... چیزی که مهمه بدونی اینه که نداشتن این وسیله باعث عقب ماندن تو از بقیه همسالانت نیست.
   پاسخ تیر 9, 1396 در 6:33 ب.ظ
 79. حانیه
  سلام من یه دختر 16 سالم شیش ماهه گوشی دارم راستش زیاد میرم سرش ولی درسام همه اوکیه نمره هام بیسته ینی ب درسامم اهمیت میدم ولی بعد اینکه امتحانا تموم شد دیدم هیچ کاری دیگه ندارم برا همین خیلی میرفتم توی گوشی...البته من اصن کار بدی نمیکنم فقط با دوستام چت میکردم یا مثلا پستای دو سه تا کانالو چک میکردم همین هفته پیش بابام اعصابش خورد شد گوشیو ازم گرف گفت میریم روانشناس هرچی اون گفت میترسم بگه دیگه بهش نده...پدرم باید کنترل میکرد ن اینکه الان ی هفته بیشتره که گوشیو ازم گرفته و من خبری از همکلاسیام ندارم ب نظر شما روانشناس چی میگه من باید چی کار کنم خواهشا جواب منو بدید ممنون
  پاسخ تیر 5, 1396 در 1:44 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام. بحث گوشی دست گرفتن بچه ها موضوع داغ والدین و نوجوانه این روزها. و متاسفانه میانجی کردن روان شناس در این میان اصلا خوب نیست. چون از لحاظ سلامت روان و منطق هم اینکه بچه ها گوشی زیاد دستشون باشه درست نیست و ما مخالف هستیم و سعی داریم حداقل بچه ها یاد بگیرند استفاده از این ابزار رو مدیریت کنند که این خودش انتظار بالاییه از نوجوان ها. بهترین کاری که می تونم بهت توصیه کنم اینه که زیاد حساسیت نشون ندی و به پدرت ثابت کنی که این وسیله اونقدرها هم برای تو حیاتی نیست، اونوقت کمتر حساس شده و با هم به یک نقطه نظر مشترک باید برسید زیر نظر روانشناس.
   پاسخ تیر 10, 1396 در 8:37 ب.ظ
 80. فروزان
  سلام پسرم دو سالشه علاقه زیادی به موبایل داره و هر کسی گوشی دستش سریع میره و موبالش رو با گریه میگیره.اگه موبایل تو دستش باشه اصلا غذا نمیخوره و همش با اون بازی میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور با این مشکل برخورد کنم؟
  پاسخ تیر 11, 1396 در 8:02 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. موبایل و سایر وسایل الکترونیکی اصلا برای سن زیر هفت سال چه بسا بالاتر مناسب نیستند. سعی کنید در جلو کودک زیاد این وسائیل دستتان نباشد. بعلاوه زمانی که کودک با گریه اصرار بر گرفتن آن دارد توجهی نکنید و مقاومت کنید بدون پرخاشگری. ممکن است کودک مدت زمانی کوتاهی گریه کند و کارهای دیگری انجام دهد اما به دلی سن پایین زود هم فراموش می شود.
   پاسخ تیر 14, 1396 در 8:15 ب.ظ
 81. hamid60
  سلام من یه پسر 12 ساله دارم و حدود یک ساله که از مادرش جدا شدم و با خانم دیگه ای ازدواج مردم ولی پسرم با مادر جدیدش کنار نمیاد و به حرف گوش نمیده و تو روی ما می ایسته .رفتارش باعث شده که ما بیشتر بهش گیر بدیم.حالا بهونه موبایل میکنه و من دوست ندارم یه پسر 12 ساله موبایل داشته باشه.ولی خودش میگه در کنار دوستاش که همه موبایل دارن احساس کمبود میکنه
  پاسخ تیر 27, 1396 در 8:59 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام پسر شما در استانه نوجوانی هست و قاعدتا بچه ها در این سن نسبت به سنین دیگر حساس ترند و ویژگی های خاص خودشون رو دارند. باید فضای حماستی داخل خونه بیشتر باشه و چه مادر چه نامادری در نقش یک حمایت کننده که وی را درک می کند ظاهر شود. در مورد موبایل هم بهتر است یه مدت با این مسئله که مدام غر بزند کنار بیایید و تهیه نکنید. چون الان که ندارد بهتر می تواند با نبودنش کنار بیاید تا وقتی که برایش تهیه کنید و گاهش مجبور شوید وی را محدود کنید که کمتر استفاده کند.
   پاسخ مرداد 3, 1396 در 1:45 ب.ظ
 82. مهدی
  سلام پسرم 9 سالشه و میگه موبایل برایش بخریم.یکی دو ماه پیش بهش گفتم حداقل باید نیمی از همکلاسهایت موبایل داشته باشن تا برات بگیرم.رفت و آمارشون رو آورد و نیمه درست شد مادرش میگه پیشرفته براش نگیریم.خلاصه نگرانیهای معمولی پدر و مادر های امروزی! میخواستم در مورد اینکه برای بگیریم یا نگیریم مشورت کنم..
  پاسخ مرداد 1, 1396 در 4:28 ب.ظ
 83. ریحانه
  سلام من ۱۵سالمه و الان یک سالی هس کع پدرم برام گوشی خریده ،اوایل خیلی بهم سخت نمیگرف اینترنت در دسترسم میگذاشت تا استفاده کنم ولی الان مدتیه که همش گوشیمو چک میکنه ،همش میگه که نباید با دوستام چت کنم و اینکه ممکنه اصن دوستت نباشه اونی که اونور خط هست ،دیگع واقعا خسته شدم وقتی گوشیمو برمیداره چک میکنه خیلی ناراحت میشم با خودم میگم که واقعا دنبال چیه دقیقا داره مستقیم بهم میگه که بهم اعتماد نداره ،چند باری هم تلگراممو هک کرده ،متوجه شدم اما چیزی نگفتم ،چندوقت یکبار هم محدودم میکنه و گوشیو ازم میگیره به مدت چند روز شغل بابام فرهنگیه و با اینکه آگاهی داره اصلا منو درک نمیکنه.بیشتر شبا به خاطر بی اعتمادی بابام دلم میگیره و گریه میکنم.به نظر شما حق با بابامه یا من ؟!
  پاسخ شهریور 15, 1396 در 10:53 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام ریحانه عزیز. خب احتمالا پدرت متوجه یک چیزایی شده و نگرانته و نمی دونه که تو این مسئله چجوری برخورد کنه. همه پدر مادرا توی این سن حساس میشن و مدام دختراشون رو چک می کنن. برای تو هم همینه عزیزم. لازمش اینه که هم پدرت تو رو درک کنه و هم تو بتونی احساسات اون رو درک کنی... درسته تو االن بزرگ تر شدی ولی در نگاه پدرت هنور هم یک کودک هستی.
   پاسخ شهریور 21, 1396 در 7:31 ب.ظ
 84. سکوت محض
  سلام من یه دختر 12 ساله دارم ک میگه گوشی میخوام زیاد هم اصرار نداره چون تبلت داره ولی نمیدونم براش بخرم یا نه؟خواهرش 16 سالشه گوشی داره بعد دختر ۱۲ سالم هم میگه منم گوشی میخوام نمیدونم بخرم یا ن؟
  پاسخ خرداد 15, 1397 در 3:24 ب.ظ
  • wpadmin
   سطح توقع کودک دوست عزیز شما سطح توقع بچه های خودتون رو بالا بردید . پس در این مورد به نوعی خودتون رو متعهد به اجرای درخواستهاشون کردید . در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88422495
   پاسخ مرداد 31, 1397 در 9:02 ق.ظ
 85. مرین
  سلام من 16 سالمه ولی اصن برام گوشی نمیخرن تا بشون میگم بیشتر بچه های همسن من گوشی دارن میگن ما کاری به بقیه نداریم ولی همش بچه های مردمو تو سرم میزنن بشونم میگه پسرداییام همسن منن گوشی دارن میگن اونا پسرن جوری منو بار اوردن که ارزوم شده کاش پسر بودم چند وقت پیش یه پسره تو تلگرام مامانم مزاحمم شد منم به مامانم نگفتم چون از عکس العملش میترسیدم الانم حرفمو باور نمیکنن که مزاحم شده بود
  پاسخ تیر 14, 1397 در 6:24 ق.ظ
  • wpadmin
   دوست عزیز نوع رفتار شما ایجاد کننده این حساسیت هست. اگر انتظارات خانواده رو بشناسید و در مسیرش عبور کنید . به شما اعتماد خواهند کرد .
   پاسخ مرداد 27, 1397 در 9:06 ق.ظ
 86. میترا
  سلام یه دختر ۱۲ ساله دارم که با دختر همسایه امون که دو سه سال ازش بزرگتره،چت ویا ویس میکنند،البته همه رو کنترل کردم چیز خاصی رد و بد نمیشه ولی دلم نمیخواد که با بزرگتر از خودش ارتباط داشته باشه،به هر نحوی که شده منعش کردم و مثالهای روشن و واضح براش زدم که این فرد مناسب ارتباط با تو نیست، ولی باز هم ادامه میده،لطفا منو راهنمایی کنید که چکار کنم دیگه باهاش ارتباط نداشته باشه؟مرسی
  پاسخ اردیبهشت 5, 1398 در 8:56 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک می باشد اما بهتر است دقت کنید که اگر رابطه آنها مشکلی برای فرزندتان ایجاد نمی کند و باعث عملکرد و یا اطلاعاتی خارج از سن او نمی شود مشکلی ایجاد نمی کنند و این سختگیری شما ممکن است باعث شود فرزندتان بیشتر به سمت این فرد جذب شود و تمایل بیشتری به این رابطه داشته باشد بهتر است اگر نگرانی نیز برایتان در این مورد وجود دارد به صورت غیر مستقیم با فرزندتان در میان بگذارید دقت کنید که دختر شما به استقلال نیاز دارد و اگر متوجه شود که دائم تحت کنترل شما می باشد و حتی ویس ها و چت های او را مکرر کنترل می کنید ممن است آثار مخرب دیگری برای او ایجاد شود . سعی کنید روابط خودتان را بهبود ببخشید و اجازه بدهید که در صورت بروز مشکل دخترتان با شما صحبت کند اگر برخوردهای تند و تنبیهی خوداری کنید چون می تواند رابطه شما را از هم دور تر کند و این موضوع در دوران نوجوانی از اهمیت زیادی برخوردار است که روابط شما باهم سالم و برای فرزندتان قابل اعتماد باشد که بتواند یک سری احساسات و نیازها را با شما در میان بگذارد. بهتر است شما یک سری اطلاعات در مورد این روابط در اختیار او بگذارید و به او اطمینان بدهید که می دانید او مسیر درست را در پیش خواهد گرفت و بهتر است با او صحبت کنید البته بدون قضاوت تا بدانید جذابیت این رابطه برای او چیست تا بتوانید بهتر شرایط را مدیریت کنید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88419832 شاد باشید
   پاسخ اردیبهشت 7, 1398 در 5:53 ق.ظ
 87. باران
  سلام امسال ١٠سالم تموم ميشه به مامان بابام ميگم ١٣سالگي واسم گوشي بخرن ميگن نه پاتو گذاشتي بهترين. دانشگاه تهران برات گوشي ميخريم مامان بابام اصلا كوتاه نميان اطفا كمك كنيد ممنون
  پاسخ مرداد 15, 1398 در 12:35 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دقت کنید که این گونه تصمیم گیری ها با توجه به دیدگاه های افراد متفاوت می باشد و بهتر است شما نیز اجازه بدهید به سن بیشتر رشدی برسید و والدینتان نیز بر اساس نیازها و سبک رفتاری شما در این مورد تصمیم گیری می کنند . بهتر است بر این موضوع تمرکز زیادی نکنید و اجازه بدهید که در سن های بالاتر با مشورت با خانواده در این مورد تصمیم گیری کنید.
   پاسخ مرداد 16, 1398 در 5:57 ق.ظ
 88. منوچهر
  سلام بنده پسری دارم 14 ساله . بنا به اصرار مادرش به عنوان جایزه بیش از یک سال قبل، و به خاطر اینکه نمرات دروسش خوب بود یک گوشی موبایل هوشمند برایش گرفت و به عنوان این که بهش قول داده و علی رغم مخالفت بنده این کار شد. اوایل امسال متوجه شدم که با دختر یکی از همسایه های آپارتمانی که ساکن هستیم ( حدود یک سال از پسر من بزرگتر است) ارتباط دارد و عکس و ... می گیرین و شبها تا دیر وقت به وسیله شبکه های اجتماعی چت داشتند و گپ و گفتهای معمولی و گاه عاشقانه و به ندرت خارج از حدود اخلاق، تا اینکه بنده متوجه شدم و بعد از یک نوبت صحبت دوستانه و به دلیل ادامه رابطه، گوشی تلفن را گرفتم و مشروط به پاک کردن تمام محتویات و عدم عضویت در شبکه های اجتماعی و به شرط ندین اشتباه مشابه، اجازه استفاده دادم اما به دلیل اینکه تظاهرات عاشقانه مانند نوشتن نام دختر روی دست و ... دیدم گوشی را کلا گرفتم و گفتم تا قبل از 18 سالگی اجازه آن را نمی دهم. مشکل من دلسوزی های مادرانه زیاد از حد است . میخواستم ببینم باید چکار کنم بعد از این ؟ ممنون.
  پاسخ شهریور 23, 1398 در 5:22 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز نگرانی شما قابل درک می باشد اما بهتر است همسرتان را بابت این موضوعات سرزنش نکنید چون اینگونه اتفاقات بخاطر افزایش فضای مجازی و سن حساسی که پسرتان در آن قرار دارند زیاد دیده می شود و نیاز است که شما روابط دوستانه ای با او برقرار کنید تا بتوانید مراقبت بیشتری داشته باشید و او را از آسیب هایی که این سن ایجاد می کندآگاه کنید و نشان بدهید شما نیز این دوران را طی کرده اید و نیازهای او را درک می کنید اما می خواهید که او شرایط سنیش را بهتر بداند تا از آسیب های این سن دور بماند. دقت کنید که در این سن فرزند شما بخاطر شرایط سنی به جنس مخالف گرایش دارد و بخاطر خیال پردازی و رفتارهای هیجانی فکر می کند که تجربه او با تمام تجربیات فرق دارد و وقتی با اطلاعاتی که از دوستان و فضاهای مجازی نیز بدست می آورد که همراه با اغراق می باشد ممکن است مسیر اشتاهی را طی کند که اگر در این مسیر مخالفت شدید و تنبیه شما را نیز مشاهده کند ممکن است از شما فاصله بیشتری بگیرد و به مخفی کاری روی آورد . سعی کنید روابط خود را با او بهبود ببخشید و نیازهای او را درک کنید اما بیان کنید که پاسخ به نیازهای او به زمانی معکول می شود که از نظر سنی و عقلی به رشد کامل رسیده باشند . در این مسیر اگر بتوانید یک دوره مشاوره را با توجه به هک کردن نام و... داشته باشید می توانید نتایج بهتری بدست آورید.
   پاسخ شهریور 23, 1398 در 6:04 ب.ظ
نظر دهید