کودک بی قرار

کودک بی قرار

 

 

کودک بی قرار

 

بی قراری در کودکان یکی از مشکلات رایج کودکان می باشد که در سنین مختلف و در پی مشکلات و اختلالات متفاوت ممکن است در کودکان به وجود آید. دلایل متفاوتی برای بروز بی قراری در کودکان وجود دارد که می توان از داشتن خواب نامناسب تا تغییر در رژیم غذایی آن ها را نام برد. گاهی بی قراری در کودکان می تواند به علت داشتن اختلال و یا عارضه ای مانند انگل و خارش در کودک به وجود اید که ممکن است کودک به علت ترس از پزشک آن را بیان نکرده و بی قرار شود.

کودک بی قرار هم چنین ممکن است ریشه و بنیانی مادزادی داشته باشد که کودک به علت داشتن یک عارضه روحی و یا جسمی خاص از کودکی دچار بی قراری گردد. برخی از بی قراری ها نیز ممکن است صرفا برای جلب توجه والدین و یا سایر اطرافیان صورت گیرد.

برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که کودک بی قرار می تواند نشان از هوش بالای او داشته باشد مثلا معلم در کلاس درس یک موضوعی را مطرح می کند و این کودک دارای هوش بالا سریعا موضوع را گرفته و می فهمد اما بقیه هم کلاسی هایش آن را نمی فهمند و در این حالات معلم مجبور است بارها آن را برای دیگران توضیح دهد که کودک باهوش بی حوصله شده و خسته می شود و ممکن است دچار بی قراری گردد. برخی از بی قراری ها در کودکان می تواند به علت معاشرت کودک و یا خانواده کودک با افراد شلوغ و جنجالی بوده که کودک مانند یک ضبط رفتارهای آن ها را تکرار می کند. هم چنین دیدن فیلم های خشن و مواردی که استرس و اضطراب را در کودکان افزایش می دهد نیز می تواند یکی از دلایل اصلی افزایش بی قراری در کودکان باشد.

وجود اختلافات در خانواده ها و مشاجره میان اعضای خانواده و پدر و مادر نیز یکی دیگر از دلایل افزایش استرس در کودک و بی قراری در او می شود که نیاز است تا خانواده ها این موارد را در حضور کودک به هیچ وجه انجام ندهند. در هنگام بی قراری در کودکان روش های متفاوتی می توان اتخاذ نمود که هر کدام از آن ها می تواند موثر و مفید واقع شود مثلا راه رفتن یکی از راه های آرام نمودن کودک است که اگر کودک نمی تواند راه برود همراه شدن با او و کمک نمودن برای راه رفتن او می تواند کمک خوبی برای آرام نمودن او داشته باشد. دویدن و بالارفتن از پله نیز راهی مناسب برای آرام نمودن کودکان بی قرار است ولی در هر صورت تنبیه کودک برای اینکه او را آرام کنیم نه تنها روشی کاملا غلط است که بسیار نابه جا بوده و می تواند مشکلات روحی و روانی متعددی برای کودک به بار بیاورد. تماشای اشیا و یا اسباب بازی های معلق و یا چیزهای که مانند کره چرخان هستند نیز راه مناسبی برای حواس پرتی در کودک بی قرار و آرام نمودن او است که مثلا می توان کره ای را چرخاند و به او گفت تا زمانی که کاملا بی حرکت نمانده به آن نگاه کنیم.

بازی با برخی اسباب بازی ها و مثلا بغل نمودن اسباب بازی های عروسکی و حیوانات می تواند کمک مناسبی به آرام نمودن کودکان بی قرار نموده و هم چنین بازی با خمیرهای بازی و مجسمه سازی نیز روشی مناسب است که والدین باید آن را مد نظر قرار دهند. یکی دیگر از راه هایی که می تواند باعث ایجاد آرامش در کودک بی قرار شود استفاده از توپ است در واقع کودکان با فشار دادن توپ می توانند ارامش بگیرند که البته نیاز است تا توپ باد نسبتا کمی داشته باشد و نرم باشد.

نقاشی کردن یکی دیگر از راه های خوب برای ایجاد آرامش در کودکان بیقرار است و در واقع در سنین مختلف متفاوت است مثلا فرزندی که هنوز توانایی رنگ امیزی درست ندارد می تواند با خط خطی کردن یک کاغذ با استفاده از مداد شمعی به آرامش برسد و کودکی که می تواند بهتر نقاشی کند با رنگ امیزی یک حیوان و یا درخت می تواند آرام شود. یکی دیگر از راه های موثر برای کاهش بی قراری در کودکان استفاده از گل و گیاهان است چرا که گیاهان بسیاری وجود دارند که استشمام آن ها می تواند موجب کاهش بی قراری در کودکان شود مثلا گیاه اسطوخودوس بسیار در این زمینه مفید است. گوش دادن به داستان از طریق فایل های صوتی نیز یکی دیگر از راه کارهای کاهش بی قراری در کودک است که می شود فایل صوتی را حتی برای چندین بار تکرار نمود.

منبع: کودک و نوجوان

70 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »
 1. tayebe
  tayebe گفته:

  نی نی من هم دقیقا همینطوره اما گریه اش مال گرسنگی نیست آخر شب که خوابش میاد شروع میکنه و باید پاشم راهش ببرم و انواع مختلف تو بغل گرفتن رو روش امتحان کنم تا به یکی جواب بده و آروم بشه .بعد هم به سلامتی بخوابههههههه

  پاسخ
 2. باران
  باران گفته:

  آخه شیرم کمه اونقدری نیست که بدوشم براش تو شیشه فقط یه کمه ته شیشه و اینکه میترسم اونقدر عادت کنه که دیگه سینه منو نگیره

  پاسخ
 3. سولی
  سولی گفته:

  تو لپش و لثه هاش و سقف و دهنش رو نگاه کنید اگه دونه سفید باشه برفکه که خیلی هم عادیه اگر ببریش دکتر بهت قطره نیستاتین میده از داروخانه هم می تونی بگیری اما با دکترش هماهنگ کن.فورا خوب میشه دختر من دهنش برفک زده بود و موقع شیر خوردن همین کارها رو می کرد.اینقدر نگران نباشومن موقع واکسن دخترم از یه هفته قبل شیر دوشیده بودم و دارویش رو بعد از شیر بده.در ضمن به کمی کمتر شیر بخوره و بیشتر بخوابه هم اتفاقی نمیفته ولی اگر شما این همه استرس داشته باشید به نی نی منتقل می کنید .دخترت سوختگی نداره؟جوش های قرمز چطور؟

  پاسخ
 4. مامان مریم
  مامان مریم گفته:

  باران جون منم نینیم همینطوری بود ۴ ماهش تموم نشده و خیلی بی تابی میکنه تازه فهمیدم که شیرم دیگه سیرش نمیکنه و دارم یه وعده در روز شیر خشک بهش میدم توام امتحان کن ببین گشنش نیست

  پاسخ
 5. مامان امیر علی
  مامان امیر علی گفته:

  ببین برای شیرت باید اولا ۲-۳ کیلویی خودت اضافه وزن داشته باشی بعدش روزی ۱ استکان عرق زیره بخور خود زیره هم تو سوپ و کاچی و گداخته بریز.باید فعالیت هم داشته باشی.بی تحرکی باعث کاهش شیر میشه زیره سوخت و ساز بدن رو زیاد میکنه و شیرت هم زیاد میشه .شیرینی خامه ای هم بخور .روغن زیتون فراوان روزی سه بار مایعات فراوان.ریحون رو هر روز بخور ببین چه اتفاقی میوفته

  پاسخ
 6. شمس
  شمس گفته:

  با سلام دختر ۶ ماهه ام از بدو تولدش تا کنون بی قراری است کولیک پد و کولیکز و هربال میکسچر و… هم بی تاثیر بوده اند برای آرام کردن و خواباندن او چه کنم؟

  پاسخ
 7. مشاور
  مشاور گفته:

  با توجه به اینکه دل درد و کولیک معمولا تا پایان ۴ ماهگی برطرف می شود بنابراین در سن ۶ ماهگی وجود دل درد و کولیک مقداری فراتر از این سن است و به نظر می رسد که شیرخوارتان فقط دچار مشکل کولیک نباشد با توجه به توضیحاتی که داده اید اگر شیرخوارتان فقط در شب دچار این علایم می شود، از نظر وجود این تظاهرات علایمی وجود کولیک مطرح است ولی در کنار آن، احتمال اینکه شیر خوارتان دچار برگشت ماده غذایی و اصطلاحا ریفلاکس نیز باشد ، وجود دارد.عیم ریفلاکس می تواند در شب تشدید پیدا کند البته در طول روز هم این علایم وجود دارند ولی ممکن است مادر متوجه آن نشده باشد.از این رو در ساعات استراحت شیرخوار و خود این عیم بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.تغییراتی در نوع رژیم غذایی مادر میتواند در بهبود وضعیت کودک موثر باشد .برای ایجاد این تغییرات غذایی ، مصرف پروتئین گاوی را کاهش دهید.می توانید از مصرف انواع لبنیات و همچنین گوشت گاو برای دو هفته اجتناب کنید.در صورتی که با عدم مصرف این مواد خوراکی ، علایم شیرخوارتان تسکین پیدا کرد و برطرف شد ، در این صورت حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا ترکیبات مکمل کلسیم دربافت کنید.پس توصیه می شود در مرحله اول فعلا از مصرف مواد لبنی و گاوی اجتناب کنید.همچنین مصرف مواد خوراکی نفاخ را هم کاهش دهید چون می تواند تاثیری در وضعیت شیرخوارتان داشته باشد.

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تردیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *