تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

کودک ترسو

کودک ترسو

 

کودک ترسو

 

ترس انواع مختلفی دارد که بسیاری از افراد در جنبه های مختلف زندگی خود با آن مواجه می شوند. ترس از قرار گرفتن در یک محیط باز، ترس از قرار گرفتن در یک جمع، ترس از قرار گرفتن در محیط تاریک، ترس از برقراری ارتباط با جنس مخالف، ترس از قرار گرفتن در فضایی بسته و تنگ، ترس از سخنرانی در حضور جمع و هزاران ترس دیگر وجود دارند که بسیاری از افراد را در طول زندگی آزار می دهند. ترس تنها مختص بزرگسالان نیست بلکه در کودکان نیز می تواند به طور باورنکردنی وجود داشته باشد.

نکته بسیار مهم در مورد ترس این است که ترس فقط در صورتی که از حالت نرمال خود خارج شود ترس نامیده می شود به طور مثال اگر یک کودک از ارتفاع بالا در نوک یک قله بترسد نمی توان او را کودک ترسو نامید اما اگر یک کودک در حضور خانواده خود جرات رفتن به اتاق خودش را نداشته باشد و از تنهایی و تاریکی در اتاقش به شدت وحشت داشته باشد می شود او را در زمره کودکان ترسو قرار داد.

نکته مهم در کاهش ترس در کودک ترسو این است که باید او را به تدریج با این کار اشنا نمود مثلا اگر او از شنا کردن در عمق یک متری می ترسد ابتدا لازم است تا در عمق سی سانتی قرار گرفته و ارام ارام و با گذشت زمان از او انتظار قرار گرفتن در عمق یک متری را داشت و نه اینکه یکباره او را در درون عمق یک متری پرتاب کرد و گفت ایرادی ندارد و ترسش ریخته می شود! چرا که این کار می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی منجر به مرگ نیز شود. باید برای کاهش ترس در کودکان ترسو با ان ها همراه شد مثلا در مثال بالا اگر پدر به ارامی دست فرزند خود را بگیرد و او را با محیط استخر و آب آشنا نماید کودک کم کم می تواند به  شرایط عادت کرده و ترسش فرو می ریزد اما تصور کنید که پدری به  جای این کار به یکباره فرزند خود را در درون اب بیندازد. در واقع در صورت بروز چنین اتفاقی کودک به پدر و یا مادر بی اعتماد شده و ترسی دیگر در او به وجود می آید که ترس از والدین است و اگر او به این مرحله برسد نه تنها بسیاری از ترس هایش خوب نمی شود بلکه بدتر نیز خواهد شد و دیگر به هیچ نحوی نمی توان به راحتی ترس ها را در او از بین برد و به او کمک کرد. استفاده از واژه های مثبتی مانند ” می دونستم که تو میتونی” مطمنم که تو شجاعی” و این قبیل عبارات می تواند اعتماد به نفس را در کودک افزایش داده و هم چنین مثالهایی از قهرمانان شخصیت هایی که فرزند در کارتون و فیلم و با داستان خوانده بسیار مهم می باشد. مثلا بگویید ” پسرم مثل فلان قهرمان شجاع است” البته این نکته را باید دقت نمود که کودک نباید حس کند که تحت فشار است بلکه به آرامی و ظرافت باید این موارد به او گفته  شود. نکته مهم بعدی این است که اگر کودک ترسو از مواجهه با ترس فرار کرد یک امر طبیعی است و نباید حمایت شما از بین رود چرا که در این صورت او احساس ترس بیشتری نموده و ممکن است که به طور کلی اعتماد به نفسش از بین برود پس نیاز است تا دائما او حس کند که شما به عنوان حامی و پشتیبان او هستید حتی اگر او هنوز آمادگی شکست ترس و مواجهه شدن با آن را به خوبی نداشته باشد.

نکته مهم دیگر این است که می بایست صبور باشد و فرصت های زیادی به فرزند خود بدهید مثلا اگر او نتوانست با ترسش مقابله کند به او بگویید” هیچ ایرادی ندارد هنوز هم فرصت داری” این جمله به او می فهماند که تسلیم شدن معنایی ندارد و همواره باید امیدوار بود. مورد مهم دیگر این است که هرگز نباید ترس ها را در یک کودک ترسو کم انگاشته و آن ها را مسخره نمود چرا که جنس ترس در آن ها با بزرگسالان متفاوت است مثلا نباید به او بگویید” تو که دیگر بچه نیستی، این که ترسی ندارد” و به جای آن می شود گفت” من هم از برخی چیزها می ترسم که شاید تو نترسی” اما ترس نمی تواند من را شکست دهد و نکته مهم هم همین است که کودک بفهمد که می تواند بزرگترین ترس ها را نیز شکست داده و راحت شود. در نهایت و در صورت رعایت موارد گفته شده اگر باز هم کودک ترس های زیادی دارد که روند زندگی اش را مختل نموده مشاوره با متخصصان روانشناسی می تواند بسیار مفید و راهگشا باشد.

 

هم چنین بخوانید:

تعریف اختلال هراس یا فوبی

انواع اختلال هراس یا فوبی

علل و درمان اختلال هراس یا فوبی

منبع:مشاوره-خانواده.com

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه تربیت کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۱۱۶ نظر
 1. فریبا
  سلام مهمترین علل ترس در کودکان چیست؟
  پاسخ ژوئن 7, 2016 در 4:51 ب.ظ
 2. زاهد
  برخی محققان عوامل زیستی را به عنوان علت برخی از ترس ها عنوان کرده اند.در برخی دیگر عوامل روانشناختی ، عوامل خانوادگی و سایر عوامل را مطرح کرده اند.در برخی اوقات ترسی که کودک از خود نشان می دهد به یک روانی ارتباط دارد.مثلا کودکی که ترس از مدرسه را نشان نی دهد ممکن است از لحاظ روانی وابستگی زیادی به پدر و مادر خود داشته باشد و ترس او در واقع ریشه در این وابستگی او دارد. گاهی اوقات یک تغییر در شیوه زندگی مثل تغییر محل سکونت ، جدا شدن از والدین و... صورت ترس از تاریکی ، ترس از حیوانات و خود را نشان می دهد.بنابراین می گفت برخی از ترس های مشخص و معین کودک می تواند ریشه روانشناختی داشته و مستقیما با موضوع آن ترس مرتبط نباشد.در برخی اوقات این خانواده است که مشکل ترس را در کودک به می آورد.مثلا مادر که از عنکبوت می ترسد این ترس خود را به کودک منتقل می کند. کودک با مشاهده رفتارهای مختلف می آموزد که چه چیزی ترسناک است و چه چیزی ترسناک نیست.گاهی اوقات ترس کودک ناشی از شیوه های زیستی غلط والدین است.والدینی که برای وادار کردن کودک به انجام کاری او را تهدید می کنند و یا از چیزی می ترسانند ، فشار روانی که به این طریق والدین به کودکان مختلف خود را بروزدهد. از جمله عوامل دیگر شرایطی است که کودک در محیط پیرامون ممکن است با آنها مواجه شود، مثل دیدن تصادف و دزد و ...همینطور تماشای فیلم های ترسناک که با تاثیری که روی قدرت تخیل کودک می گذارد موجب وسعت یافتن این صحنه ها در ذهن آنها شده و ترس و وحشت زیادی را در کودک ایجاد می کند.
  پاسخ ژوئن 7, 2016 در 6:11 ب.ظ
 3. قاسم
  بله به نظر من ترس انواع مختلفی دارد به نظر شما چه نوع ترس ها به توجه بیشتر و درمان نیاز دارند؟
  پاسخ ژوئن 7, 2016 در 8:17 ب.ظ
 4. مشاور
  در وهله اول باید به سن کودک توجه کرد برخی از ترس ها در سنین خاصی طبیعی تر هستند.بنا براین اگر چنین ترس هایی بیش از دو سال دوام داشته باشد حتما به توجه و درمان نیاز دارنداصولا یک ترس عادی نباید چنین مدت زمانی طول بکشد . برای تشخیص ترس های غیر عادی باید به نوع ترس نیز توحع داشت.هر چند گاهی اوقات کودکان از چیزی میترسند ولی این ترس چندان وحشت زا نیست و مشکل خاصی در عملکرد روزانه کودک ایجاد نمی کند .اما زمانی که نوع ترس کودک غیر عادی است و نیاز به مداخلات درمانی دارد واکنش کودک به عامل ترس شدید بوده کودک بسیار وحشت زده می شودو رفتارهای از خود نشان می دهد که اغلب خارج از کنترل دیگران است.
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 7:01 ق.ظ
 5. ناشناس
  یعنی ترس کودکان درمان هم دارد ؟؟؟
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 9:02 ق.ظ
  • زاهد
   ترساندن کودک به هر نوعی که باشد درست نیست ، ترساندن کودک به معنی دعوات آن به نجام کار مخفی است.مثلا والدین وقتی می گویند : اگر این کار را بکنی تنبیه خواهی شد کودک مورد توجه قرار می گیرد.تا حدودی ترس طبیعی است با افزایش سن کاهش می یابد .نحوه برخورد والدین ، معلم و حتی دیکران مث تعریف کردن جن و دیو و ...در ترسیدن خیالی کودک موثر می باشد. ترس از وسایل دفاعی موجود زنده در برابر خطر می باشد.بنابراین مقدار متعادل و منطقی آن برای کودکان ضروری است.وقتی مادری کودک خردسالش را از خطر آتش آگاه می کند بسیار طبیعی است که از آن به بعد کودک بترسد و خودش را از آتش دور نگه دارد.
   پاسخ ژوئن 11, 2016 در 4:35 ق.ظ
 6. زاهد
  بله سان برای کاهش ترس های کودک راههای زیاد را توصیه می کنند .آنها در وهله اول به والدین توصیه می کنند که در رفع مشکل کودک عجولانه عمل نکنند .تعجیل و شتابزدگی آنها در کاهش ترس کودک می تواند به جای درمان ، اضطراب و ترس را افزایش دهد.این ترس معمولا به تدریج از بین می رود و لازم است والدین با خونسردی و آرامش اقدام به کاهش این ترس ها نمایند .توصیه بعدی روانشناسان این است که هرگز کودکان را به خاطر ترسی که دارند تحقیر و سرزنش نکنیم هر چند دلیل ترس از نظر ما بزرگتر ها کاملا غیر منطقی و معقول باشد اما خود کودک چنین احساسی ندارد و نمی تواند غیر منطقی بودن ترس خود را درک کند و سرزنش به او کمکی نخواهد کرد. بازی موقعیت مناسبی است که ترس کودک را از بین می بریم.مثلا کودکی که از آمپول می ترسد می توانیم یک بازی خوب برای او ترتیب دهیم که در آن کودک آمپول زدن تمرین کند.در مراحل دیگر می توان با مراجعه به یک روانشناس و درمان های رفتاری او می تواند اقدام به حل مشکل کودک نمود.
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 2:00 ب.ظ
 7. مشاور
  راههای درمان ترس کودک 1- به کودک توجه ولی مهربانانه داشته باشید. 2- با کودک خود صحبت شود که بسیاری از ترس ها خیالی هستند. 3- به خاطر نترسیدن از چیزی مورد تشویق قرار بگیرد. 4- کارهایی که مورد علاقه کودک است به او محول شود. 5- به وسیله کنترل والدین با عوامل ترس مواجه شوند.همچنین گاهی به مدت کوتاه او را تنها در منزل بگذارید ولی بگویید چه وقت می روید و چه وقت بر می گردید و به قولتان عمل کنید.
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 2:36 ب.ظ
 8. شکیب
  من که میگم ترس ذاتی و اونایی که ترسو هستن ذاتا ترسو هستن از بچگی تا بزرگی این ترس همراهشونه
  پاسخ ژوئن 9, 2016 در 9:20 ق.ظ
 9. زاهد
  ترسو بودن کودک علل مختلفی دارد از جمله : 1- احتمالا والدین کودک را ترسانده باشند و یا خودشان ترسو باشند.ممکن است این ترساندن با سخن گفتن نباشد ، بلکه با حالت چهره مادر باشد زیرا حالت عاطفی مادر در کودک تاثیر دارد. 2- ممکن است کودک در خانواده بیش از حد تنبیه شده باشد. 3- به اندازه کافی از محبت برخوردار نشده باشد. 4- محرومیت های اجتماعی ، وضعیت های جدید و تغییر در محیط خانواده هم عوامل دیگری هستند. 5- حادثه ی غم انگیزی ، مثل تصادف ، مرگ نزدیکان و طلاق والدین را دیده باشد. 6- از طرف مدرسه یا همبازی ها ، تهدید شده باشد. 7-کار کردن با وسیله ای ، با زی با حیوانی یا اسباب بازی به کودک یاد داده نشده باشد.
  پاسخ ژوئن 9, 2016 در 10:22 ق.ظ
 10. حسین
  سلام من الان 11 سالمه و هنوز از جن و روح میترسم آیا من مشکل خاصی دارم؟
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 6:12 ق.ظ
 11. زاهد
  برخی از این نوع ترسها از نگرش غلط و غیر واقعی و باورهای نادرست ناشی می شود که در طول زندگی برای شما شکل گرفته است.شما تصویری صحیح از ماهیت جن و چگونگی تاثیر آن در ذهن خود ندارید و این مجموعه شناخت های غلط موجب ترس در شما گردیده است. گاهی اوقات ترس از جن و غیره اکتسابی و یاد گرفته شده است یعنی به خاطر تلقین دیگران و یا ترس و دلهره آنها از نیز تاریکی و غیره به تدریج شما نیز از آن ترسیده اید و ترس در فکر و اندیشه شما لانه کرده است. گاهی ممکن است چنین ترسهایی به خاطر حادثه و اتفاقی ناگواز و وحشتناکی است که در گذشته دور یا نزدیک در تاریکی و تحت تاثیر خیالات و گمان تاثیر جن و روح ، رخ داده و از آن زمان و حادثه ناگواز به بعد به خاطر همراه بودن حادثه ناگوار با تاریکی و با یاد روح و جن و ...ترس شما تعمیم یافته و از هر جای تاریکی ترس و دلهره پیدا کرده اید.
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 7:38 ق.ظ
 12. مشاور
  "ترس معقول" ترسی است که در آن ، احتمال وقوع یک خطر واقعی وجود داشته باشد.در این نوع ترس ، هیچ گونه سرزنشی متوجه شخص نیست بلکه از این جهت که از یک امر خطرناک ترسیده و پرهیز نموده است مورد تاییددیگران است.برای مثال اگر کسی از ترس مواجهه با یک حیوان درنده خطرناک ، از رفتن به بیابان یا جنگل خودداری کند، هیچ کس او را بابت این ترس سرزنش نمیکند.بلکه اگر او به این ترس خود اعتنا نکند و خود را در موضع خطر قرار دهد، مورد سرزنش افراد عاقل قرار می گیرد. در مقابل " ترس موهوم" قرار دارد،یعنی ، در واقع خطر انسان را تهدید نمی کند ولی توهمات او به گونه ای است که خود را مواجه با خطر می بیند.مانند شخصی که از تاریکی میترسد و گمان می کند در حالی که می داند در آن مکان تاریک، چیز خطرناکی وجود ندارد.این ترس مرهوم " جبن" نامیده میشود و چیز خوبی نیست و انسان باید آن را از خود دور کند تا بتواند شجاعت لازم را در زندگی داشته باشد.
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 9:17 ق.ظ
 13. blizka
  سلام دوست عزیز همه موجودات مخلوق خداوند و مقهور نیروی او می باشند و خداوند قدرت مطلق و بی انتهاست..اگر انسان با اعتقاد در زندگی به خدا تکیه کند و به او پناه ببرد هیچ موجودی نمی تواند به او ضرر یا آسیبی برساند. شما باید به خود تلقین کنید " من هچگونه هراسی از جن ندارن و آنها نمی توانند در من تاثیر بگذارند " صبح ها به تدریج زمان بیدار شدن خود را زودتر قرار دهید و سعی کنید روزی یکی دو دقیقه زودتر از شبهای دیگر از خواب بیدار شوید و تاریکی را بیشتر لمس و احساس کنید.
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 7:52 ق.ظ
 14. هستی
  سلام آیا ترس در کودکان در سنین مختلف ، متفاوت است و یا اینکه در همه سنین یک نوع ترس وجود دارد؟
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 9:37 ق.ظ
 15. مشاور
  ترس کودکان در سنین مختلف ترس نوزادان : نوزادان از صدای بلند و از دست دادن تعادل یا سطح اتکا می ترسند و ترس خود را با جیغ و گریه و جمع کردن دست و پا نشان می دهند.به این نوع ترسها،ترسهای اولیه می گویند که به مرور زمان برطرف می شود. ترس های معمول کودکان : در اغلب کودکان در سنین 6 تا 8 ماهگی ، ترس از افراد بیگانه دیده می شود و ممکن است تا 18 ماهگی نیز ادامه یابد، ولی با بالا رفتن سن کودک، نوع ترس ها نیز تغییر می کند.ترس از تاریکی و تنهایی و ترس از حیوانات ، بین 2 تا 5 سالگی در کودکان ظاهر می گردد.ترس از مدرسه به ویژه با آغاز دوره دبستان در برخی از دانش آموزان دیده می شود. ترس نوجوانان : در دوران بلوغ بر اثر تغییرات جسمی و عاطفی، ترسهای موهومی نظیر ترس از اشباح و چیزهای غیر واقعی و اتفاقات غیر منتظره مثل وقوع سیل و زلزله و ...در نوجوانان ظاهر می شود.
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 10:47 ق.ظ
 16. ناشناس
  اصلا چرا ترس در کودکان به وجود می آید؟؟؟
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 11:44 ق.ظ
 17. مشاور
  ترس از نظر علمی ، یک مقوله تو ی است که آن را به کودکان و فرزندان خود منتقل می کنیم .وقتی نوزادی به دنیا می آید ،هیچ برداشت خاصی از واکنشی به نام ترس ندارد.به همین دلیل از تنهایی، تاریکی و مسایلی مانند آن نمی ترسد و به راحتی این شرایط را می پذیرد اما به تدریج ، با رشد و تکامل ،داده هایی به وسیله والدین در ذهن او جای می گیرد یا خودش از محیط دریافت می کند که پس از مدتی باعث ایجاد ترس می شوند.
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 9:06 ق.ظ
  • ناشناس
   یعنی ترس های واقعی وجود ندارد؟
   پاسخ ژوئن 14, 2016 در 8:58 ق.ظ
   • مشاور
    واکنش به چیزی که وجود خارجی ندارد، مثل ترسیدن بچه از لولو یا حتی ترس از چیزی که واقعیت دارد، مثل ترسیدن از یک حیوان وحشی، مطابق سیستم طبیعی بدن نیست.یعنی اگر حتی با یک حیوان درنده روبرو شویم، واکنش های طبیعی ما ( اعم از فرار، دفاع، حمله یا شوکه شدن ) به هیچ وجه مانند ترس نخواهد بود و اصلا با ترسی که یک عمر از احتمال مواجهه با این وضعیت داشته ایم، مطابقت ندارد.
    پاسخ ژوئن 14, 2016 در 10:20 ق.ظ
 18. ندا
  با سلام من یک پسر 7 ساله دارم که متاسفانه حدود یک سال است که به هبچ وجه خاضر نمی شود تنها در خانه بماند بارها دلیل ترسش را غیر مستقیم جویا شدم و از حرف زدن در این مورد امتناع می کند فقط یک بار گفت فیلمی دیده که در آن باد شدیدی شده و بچه که خودش تنها در خانه بوده را باد برده و از مادرش جدا کرده .طی این یک سال سعی کردم هر جایی رفتم با خودم ببرمش ولی فایده نداشته و هنوز حاضر نیست تنها در خانه بماند.لطفا راهنمایی بفرمایید.
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 10:35 ق.ظ
 19. مشاور
  متاسفانه کودکان زیر 10 سالی که شاهد اینگونه فیلم ها هستند با خطرات جدی روبرو هستند.چون کودکان در این رده سنی قادر به درک انی منتقل شده در فیلم نیستند.علاوه بر این کودکان دنبال الگو پذیری هستند و وقتی با چنین صحنه های مهیجی روبرو می شوند رفتار قهرمانان فیلم را الگو برداری می کنند و در زندگی روزمره خود به کار می گیرند.در واقع نوعی کپی برداری از رفتار قهرمانان فرضی خود انجام می دهند. تماشای فیلم های ترسناک و صحنه های دلخراش موجب ایجاد هیجان عاطفی کاذب در کودک می شود.تاثیر منفی تماشای چنین صحنه هایی ممکن است تا مدتی طولانی در ذهن کودک باقی بماند.به همین دلیل لازم است خانواده ها مانع تماشای فیلم ها و صحنه های ترسناک و خشن از سوی کودکان شوند. این کار نه تنها باعث ایجاد ترس و کابوس شبانه در فرزندان می شود بلکه در برخی موارد باعث افت تحصیلی کودکان نیز خواهد شد.البته تماشای فیلم های ترسناک در تنهایی تاثیر مخرب تری نسبت به تماشای آن در جمع دارد. نه تنها در مورد فیلم های ترسناک بلکه در موارد دیگر نیز والدین همیشه باید کنار کودک خود باشند و با او فیلم یا انیمیشن های مورد علاقه اش را تماشا کنند.حتی برخی از انیمیشن ها به توضیح والدین نیاز دارد تا مفاهیم درست در زهن کودک جا بیفتد.
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 2:45 ب.ظ
 20. زاهد
  - در انتخاب فیلم مناسب برای مشاهده کودکان در منزل باید همانند مشاهده فیلم در سینما دقت به خرج داد. - اگر صحنه غیر منتظره ترسناکی در فیلم وجود داشت باید به کودک درباره آن توضیح داد.یکی از توضیحات می تواند این باشد که گرچه در فیلم هنر پیشه ای که مورد خشونت واقع شده کشته شده یا صدمه جدی به او وارد شده اما در دنیای واقعی چنین نیست. - اگر فیلمی فرزند ما را ترساند بهتر است آن را خاموش کرده یا سالن سینما را ترک کنیم - بهتر است در اتاق خواب کودک تلویزیون یا دستگاه پخش ویدئو از هر نوع وجود نداشته باشد.مشاهده فیلم در هر سنی به نظارت والدین نیاز دارد.در صورت مشاهده صحنه خشونت آمیز باید توضیح داد خشونت بهترین روش برای حل مشکل نیست.
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 4:45 ب.ظ
 21. nazanin
  سلام پسرم 7 سالشه و امسال مهر باید به مدرسه برود بسیار به من وابسته است.نگران این هستم که از مدرسه بترسد و با مدرسه رفتنش مشکل داشته باشم به نظر شما چیکار کنم؟
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 6:19 ق.ظ
 22. مشاور
  گاهی اوقات کودک قبل از مدرسه رفتن شدیدا حساس ترس می کند و حاضر نیست به مدرسه برود.این ترس در اوایل دوره دبستان در کودکان؛ به ویژه کودکانی که هرگز به کودکستان نرفته اند، به وجود می آید.علت آن ممکن است از خانه باشد، یعنی دوری از شما باعث وحشت او می شود شاید از دربان مدرسه یا یکی از معلمان یا همکلاسی مردم آزارش می ترسد.شاید هم از فرد غیر عادی که در راه مدرسه می بیند وحشت دارد. برای رفع این مشکل ، ابتدا باید علت را شناسایی کنید سپس اقدام به برطر ساختن آن نمایید .گاه اوقات کودک برای مدت کوتاهی دچار این وضع می شود.سپس به حالت عادی برمیگردد.باید با کودک خیلی جدی باشید ولی خشونت نکنید، به هیچ وجه با ماندنش در خانه موافقت ننمایید.چون به این کار عادت میکند.از سرزنش و تنبیه او بپرهیزید.او را تا مدرسه همراهی کنید.و او را مطمئن سازید که در خانه منتظرش خواهید ماند.سعی کنید هنگامی که به خانه باز میگردد در صورت امکان برای آوردن او به خانه به دنبالش بروید.
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 8:17 ق.ظ
 23. sahand
  چرا بیشتر افراد از همان دوران کودکی از چیزهای متفاوتی می ترسند.؟
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 10:49 ق.ظ
 24. مشاور
  ترس در مفهوم کلی به تجاربی که شخص از محیط به دست آورده یا به واسطه افراد دیگر به او منتقل شده بستگی دارد.متاسفانه معمولا ترس هایی را که در کودکان به وجود می آید و تا مدت ها باقی می ماند، معمولا خانواده ها و والدین به کودک منتقل می کنند.
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 9:51 ق.ظ
 25. sahand
  یعنی والدین به عمد یک خصیصه منفی در کودک ایجاد می کنند؟
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 11:05 ق.ظ
 26. مشاور
  بله، اینکه چرا والدین تا این حد ترس را در فرزندان خرسال خود تقویت می کنند و آنها رو از موضوعات مختلف می ترسانند، ریشه در نگرش تربیتی آنها دارد.والدین گمان می کنند می تواند با ترساندن ، کودک خود را تربیت کرد.ترساندن کودکان از موضوعات مختلف ریشه در ناآگاهی خانواده ها از روش صحیح مقابله با حوادث و موضوعات مختلف دارد.وقتی پدر و مادر نمی دانند در مقابله با این وضعیت چگونه فرزند خود را توانمند کنند ترجیح می دهندصورت مساله را حذف و با ایجاد ترس ، او را از آن موضوع دور کنند.
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 11:55 ق.ظ