گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

حافظه کلامی یکی از مهم ترین کارکردهای شناختیی و یکی از شاخص های مهم هوش نیز می باشد. آیا علاقه مند هستید که کودک شما نیز مهارت های کلامی بهتری داشته باشد؟ و یا اینکه برخی علائم مشکلات گفتار را نشان می دهند، مانند تاخیر کلام یا لکنت و …؟ در این صورت، گفتار درمانی بهترین راه حل می باشد. در این راستا متخصصین ما برای کار با کودک و بهبود توانایی کلامی در خدمت خانواده های محترم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا وقت گرفتن با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

 

 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
 • ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

توصیف گفتار درمانی:

گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان رشته ایست که در آن درمان و توانبخشی برای افرادی صورت میگیرد که به گونه ای اختلال گفتاری دارند یا در ارتباط برقرار کردن با مردم و اطرافیان دچار مشکل هستند.

‎شاید شما افرادی را دیده باشید که در حین سخن گفتن گیر میکنند یا یک حرف را بیش از حد میکشند یا بخشی از کلمات را زیاد تکرار میکنند اینها کسانی هستند که در اصطلاح دچار لکنت هستند البته تشخیص و درمان این اختلال بر عهده گفتار درمانگران یا آسیب شناسان گفتار و زبان است .

‎شاید کودکانی را دیده باشید که نسبت به سن و سالشان خیلی کمتر از کودکان دیگر حرف میزنند اینها کودکانی هستند که تاخیر در رشد گفتار و زبان (DSL) دارند .

‎گاهی نیز افرادی به علت سکته تصادف یا ضربه مغزی دچار اختلال در تکلم یا حتی از دست دادن کامل تکلم میشوند (آفازی) .

‎شاید افرادی را دیده اید که در هنگام حرف زدن برخی حروف و صداها را اشتباه تلفظ میکنند . مثلا بجای کلمه سیب کلمه تیب را به کار میبرند ، یا بجای کلمه درخت کلمه دلخت را به کار میبرند . اینها افرادی هستند که در اصطلاح اختلال تولید دارند .

‎گاهی نیز صدای افراد متناسب با سن و جنسشان نیست مثلا مردانی که صدای زنانه دارند یا زنانی که صدای بم و مردانه دارند.

‎افرادیکه که حنجره خود را از دست داده اند یا دچار فلج تارهای صوتی هستند و یا بدلیل استرس و فشارهای روحی یا پرحرفی و بد استفاده کردن از صدایشان ،صدایشان آسیب دیده است ، مثلا صدای آنها نفس آلود یا خسته یا گرفته است، صدای آنها لرزش دارد یا قطع و وصل میشود.هنگام صحبت کردن درد می کشند. باید با تلاش و تقلا صحبت کنند و یا بیصدا شده اند نیز به صوت درمانی نیاز دارند.

‎توانبخشی در درمان اینگونه افراد بعهده متخصصین گفتاردرمانی است.گفتار درمانگران هیچوقت برای کسی دارو تجویز نمیکنند و با ارزیابی تواناییهای گفتاری و زبانی افراد و بدنبال آن با آموزش‌ها و درمان‌های تخصصی به آنها کمک می‌کنند تا این توانایی‌ها در عمل پدیدار شوند.

 

بسته های تابستانی ویژه مرکز ما:

بسته گفتار درمانی

بسته نوروفیدبک و ارتقای بالینی

بسته توانبخشی توجه و مهارت های شناختی

تمامی محصولات 

دیگر خدمات مرکز کودک و نوجوان:

موسیقی درمانی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

نوروفیدبک و بیوفیدبک

مشاوره و روان درمانی

منبع:مشاورکو

۳۹ دیدگاه ها

 1. مانیا دانش
  با سلام گفتار درمانی چیست و از این روش برای درمان چه مشکلاتی استفاده می شود؟
  پاسخ تیر 29, 1395 at 3:06 ب.ظ
 2. مشاور
  گفتار درمانی یا آسیب شناسی گفتار زبان رشته ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می پردازد.عده ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه متخصصان گفتار درمانی می دانند.زبان از دو بخش درکی و بیانی تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می باشد.که عبارتند از : تولید ، روانی ، صوت و تشدید گفتار درمانی به درمان کودکانی می پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند.و نیز بزرگسالانی که به دلیلی ، توانایی گفتاری خود را از دست داده اند. در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است : - تاخیر در شروع گفتار در کودکان - اشکال در تلفظ اصوات گفتاری - عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک - کم شنوایی یا ناشنوایی - اشکال در درک کلام - اختلال در بلع - در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری - ناروانی طبیعی - لکنت - عقب ماندگی ذهنی و اختلالات ژنتیکی
  پاسخ تیر 29, 1395 at 4:47 ب.ظ
 3. sarmad
  سلام زمانی که حس میکنیم کودکمان مشکل گفتاری دارد چطور می توانیم گفتار او را تقویت کنیم؟ با تشکر
  پاسخ تیر 30, 1395 at 5:04 ق.ظ
 4. مشاور
  گفتار درمانی به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک ، شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می پردازد.کیفیت و کمیت تعامل گفتاری بین والدین و کودکان بر روی زبان و تولید کودکان تاثیر می گذارد.گفتار، عامل کلیدی ارتباط است، تاکید کرد: والدین باید تحریک گفتار را زود هنگام و در فاصله کوتاهی پس از تولد کودک آغاز کنند ، چرا که برخورداری از کلام روان ، هنزی است که آموختن آن از بدو تولد آغاز می شود.سخن گفتن مهارتی است که مانند سایر مهارت ها باید آموخته شود و نکته حایز اهمیت این که کلام مناسب و ردوان به ایجاد ارتباطی صحیح منجر می شود.با توجه به اینکه کودک ابتدا حروف الفبا را با تکیه بر صداهای گفتاری فرا می گیرد، می توان گفت که خواندن و نوشتن هم بر اساس گفتار فرا گرفته می شوند. اگر کودک صداهای گفتاری را اشتباه تلفظ کند، احتمال این که دچار ضعف تحصیلی شود، افزایش می یابد، بنابراین رشد گفتار و زبان کودک را باید از بدو تولد تا 2 سالگی تقویت کرد.کودکان نیاز دارند همراه با صداها و کلمات منفرد ، الگوهای صحبت را نیز یاد بگیرند،وقتی کودک تولید صدایی را از روی قصد و میل آغاز می کند، والدین برایش حرف بزنند و سپس منتظر بمانند تا او جواب دهد و به این ترتیب کودک را برای مکالمه تمرین دهند. اختصاص زمانی برای صحبت با کودک آنهم به طور مستقیم بسیار اهمیت دارد و قوه تکلم او را تقویت می کند و توصیه می شود حین صحبت به او نگاه کنید تا حس کند که شما منحصرا به او توجه دارید.این کار به او کمک می کند تا حالت های صورت را یاد گرفته و با گفتار همراه کند. گفتار درمانی به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک ، شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می پردازد.
  پاسخ تیر 30, 1395 at 6:42 ق.ظ
 5. فاطیما
  با سلام علت مشکلات گفتاری و زبانی چیست؟
  پاسخ مرداد 2, 1395 at 5:07 ق.ظ
 6. مشاور
  اختلالات تکاملی گفتاری و زبانی یک علت رایج برای مشکلات گفتاری در کودکان می باشد.این یک ناتوانی یادگیری است که به طور خاص بر پنج حوزه ی کلی تاثیر می گذارد: - زبان بیانی و گفتاری - تاخیرات و اختلالات در گوش دادن و صحبت کردن - زبان نوشتاری - مشکلات در خواندن و نوشتن و هجی کردن - ریاضی - مشکل در انجام اعمال ریاضی یا درک مفاهیم اصلی - استدلال و نتیجه گیری- مشکلاتی در سازماندهی و گردآوری افکار - حافظه - مشکلاتی در به خاطر آوردن حقایق و دستورات این کودکان ممکن است مشکلاتی در وتولید اصوات گفتاری داشته باشند و یا مشکلاتی در به کارگیری زبان بیانی شان در جهت ارتباط و یا مشکلاتی در درک آنچه دیگران می گویند داشته باشند.مشکلات گفتار و زبان اغلب یا علامت زود هنگام یک ناتوانی یادگیری است یا اوتیسم. - افت شنوایی اغلب به راحتی تشخیص داده می شود اگر کودکان دچار تاخیر در گفتار و زبان می باشد ، شنوایی اش می یابد ارزیابی شود. - مشکلات ذهنی می تواند یک علت شایع تاخیر در گفتار باشد. - اوتیسم ، اختلالات تکاملی مانند PDD،آسپدگر: طبق طبقه بندی تشخیصی ، اختلالات تکاملی نافذ (PDD)به گروهی از اختلالات اشاره دارد مگه در رشد و تکامل اجتماعی شدن و مهارت های ارتباطی شان تاخیر دارند. والدین ممکن است علایم را خیلی زود در دوران نوزادی تشخیص دهند اگر چه سن رایج شروع اختلال قبل از سن 3 سالگی است. علایم ممکن است شامل مشکلاتی در درک و به کارگیری زبان،سختی در برقراری ارتباط با افراد ، موضوع ها و وقایع ، بازی های غیر معمول با اسباب بازی ها و دیکر موارد سختی و مقاومت در تغییر کردن محیط آشنا و یا معمولش و حرکات شونده بدنش یا الگوهای تکرار شونده ی رفتاری اش باشد. اوتیسم یک اختلال تکامل مغزی با ارتباط اجتماعی آسیب دیده و مهارتهای ارتباطی مشکل دار و همچنین با یک طیف محدود از فعالیت ها و علایق مشخص می شود و تعریف می شود. کودکان با علایم PDD از لحاظ توانمندی ، بهره هوشی و رفتارها بسیار متغییر می باشند.اکثر کودکان به طور کلی صحبت نمی کنند و مابقی عبارت های گفتاری و یا مکالماتی محدود دارند و اکثرا رشد و تکامل ربانشان نسبتا طبیعی است .مهارتهای بازی کردن آنها تکرار شونده و مهارتهای اجتماعی شان محدود باشد و این عالامت بسیار مشهود می باشند.پاسخ های غیر معمول به اطلاعات حسی مانند صداها و نورهای زیاد اغلب شایع می باشند.
  پاسخ مرداد 2, 1395 at 7:10 ق.ظ
 7. سمیه
  با سلام گفتار و زبان چه اختلافی با هم دارند؟
  پاسخ مرداد 3, 1395 at 12:38 ب.ظ
 8. زاهد
  اغلب « گفتار » و « زبان » با هم اشتباه می شوند اما یک فرق اساسی بین آن دو وجود دارد : « گفتار » بیان کلامی زبان است و شامل تلفظ شمرده کلمات می شود.واما « زبان » وسیع تر و به کل سیستم بیان و دریافت اطلاعات به روشی قابل فهم ، مربوط می شود .زبان چیزی است که طی یک ارتباط فهمیده و فهمانده میشود.به صورت کلامی، غیر کلامی یا نوشتاری.اگر چه مشکلات در گفتار و زبان با هم متفاوت باشند ، اما اغلب این دو با هم همپوشانی دارند.کودکی که مشکلات زبانی و تکلمی دارد شاید قادر به تلفظ صحیح کلمات باشد اما نتواند بیش از دوتای آنها را در کنار هم بیاورد.در مورد کودک دیگر ممکن است فهم گفتارش سخت باشد اما او قادر به استفاده از لغات و اصطلاحات برای بیان نطراتش باشد و دیگری ممکن است بتواند خوب صحبت کند اما در انجام دستورات و فهم آنها مشکل داشته باشد.
  پاسخ مرداد 3, 1395 at 1:35 ب.ظ
 9. fateme
  سلام نشانه های وجود مشکل احتمالی در حرف زدن کودک کدامند؟
  پاسخ مرداد 5, 1395 at 4:57 ق.ظ
 10. مشاور
  اگر شما در مورد گفتار و تکلم کودک خود نگران هستید در اینجا به چند نکته اشاره شده که با توجه به آنها می توانید در خصوص مشکل داشتن فرزندتان مشکوک شوید : - باید نسبت به کودکی به به صداها پاسخ نمی دهد یا نمی تواند با در آوردن صدا، منظور خود را برساند ، دقیق باشید.بین 12 تا 24 ماهگی اگر در کودکتان موارد زیر را می بینید آن را پشت گوش نینداخته و پیگیر باشید. - استفاده نکردن از اشاره و ادا مثل تکان دادن دست در هنگام خداحافظی تا 12 ماهگی. - استفاده از ایماء و اشاره در ارتباطات به جای به کارگیری کلمات تا 18 ماهگی - داشتن مشکل تقلید صدا تا 18 ماهگی. - داشتن مشکل در فهم درخواست های کلامی ساده و انجام آنها. قبل از 12 ماهگی، کودک باید به صداها هم توجه نشان دهد کودکانی که نسبت به صداها عکس العمل نشان نمی دهند ممکن است دچار مشکلات شنوایی باشند. اگر کودک بزرگتر از 2 سال مشکلات زیر را داشت، حتما او را توسط متخصص مورد سنجش و بررسی قرار دهید: - اگر او فقط می تواند کلمات و عکس العمل را تقلید کند و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست. - اگراو فقط می تواند کلمات و عکس العمل را تقلید و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست. - اگر فقط قادر به بیان صداها و کلمات خاصی که تکرار می شوند می باشد و نمی تواند از گفتار برای ارتباط بیشتر استفاده کند. - نمی تواند دستورات ساده را بفهمد و اجرا کند. - اگر تن صدای نامتعارفی دارد( مقلا صدای خشن و گوشخراشی یا صدای تو دماغی دارد ). - اگر گفتار کودک نسبت به سنش ، قابل فهم نباشد.والدین باید حدود نیمی از گفتار کودک خود را در 2 سالگی متوجه شوند و در 3 سالگی حدود سه چهارم آن را بفهمند. تا 4 سالگی کلام کودک باید تقریبا به طور کامل فهمیده شود حتی به وسیله افرادی که او را نمی شناسد.
  پاسخ مرداد 5, 1395 at 7:00 ق.ظ
 11. fateme
  دلایل تاخیر کلامی و زبانی کودکان چیست؟
  پاسخ مرداد 6, 1395 at 5:18 ق.ظ
 12. مشاور
  عوامل زیادی می تواند موجب تاخیر کلامی و زبانی کودک شود.مثلا یکی از آن عوامل ، معیوب بودن سیستم تلکم کودک مثل مشکل در زبان یا سقف دهانش است.تا خوردن زیر زبان می تواند حرکت زبان را در تولید کلام، محدود کند. بیشتر کودکانی که تاخیر کلامی دارند ممکن است مشکلاتی در مغز داشته باشند.به طوری که ارتباط کافی در مغز برای ایجاد و تولید کلام وجود نداشته باشد.این نوع کودکان مشکل در استفاده از لب ها ، زبان و فک برای تولید اوا مواجه هستند. مشکلات گفتاری می تواند تنها مشکل حاصله باشد یا شاید با مشکلات دیگری مثل مشکل در بلع هم همراه باشدوتاخیر در گفتار همچنین می تواند نشان دهنده یک تاخیر کلی در همه ی زمینه های رشد کودک باشد. مشکلات شنیداری نیز معمولا به تاخیر در سخن گفتن ارتباط دارد.پس اگر کودکی دچار مشکل گفتاری است حتما باید از نظر شنیداری آزمایش شود.چنین کودکانی احتمالا در فهم ، تقلید و گفتار مشکل دارند. عفونت گوش خصوصا عفونت های مزمن می تواند روی قدرت شنیداری تاثیر بگذارد.باید به عفونت های ساده گوش ( که می تواند یک تهدید باشد) اهمیت داد اگر چه شاید تاثیری روی گفتار نداشته باشد.
  پاسخ مرداد 6, 1395 at 6:27 ق.ظ
 13. fateme
  گفتار درمانی برای این کودکانی که تاخیر زبانی دارند به چه صورت انجام می شود؟
  پاسخ مرداد 10, 1395 at 2:18 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  متخصص گفتار درمانی ابتدا به مهارتهای کلامی و زبانی کودک توجه کرده و آن را با توجه به حنبه های دیگر رشد کودک بررسی می کند.او تست های استانداردی انجام می دهد و به دنبال نکته برجسته ای در خصوص پیشرفت گفتاری و زبانی کودک می گردد.او بررسی می کند که کودک چقدر می فهمد ، جه می تواند بگوید، آیا کودک سعی در برقراری ارتباط به روش های دیگر مثل اشاره کردن و تکان دادن سر و غیره به جای گفتار دارد.او وضوح کلام را بررسی می کند ، وضعیت دهان و عملکردهای بخش های مختلف دهان برای صحبت کردن و حتی غذا خوردن و بلع را مورد بررسی قرار می دهد.اگر او تشخیص داد که کودکتان نیاز به درمان دارد، نقش شما در این زمینه بسیار حیاتی است.او به شما می آموزد که چگونه در خانه با کودک خود تمرین کنید تا مهارتهای گفتاری او را بهبود ببخشید.
  پاسخ مرداد 10, 1395 at 3:16 ب.ظ
 15. برادر زاده من دو سال 5 ماهشه (پسر) فقط به ندرت برخی کلمات رو میگه چیکار باید بکنیم البته من فکر میکنم به خاطر شاغل بودن مادرش هم هست چون زیاد کسی باهاش صحبت نمیکنه به نظرتون حضور والدین مخصوصا مادر در کنار فرزند تاثیر داره؟!
  پاسخ شهریور 5, 1395 at 9:48 ق.ظ
  • مژگان ن
   یکی از مهم ترین فاکتور های رشد زبان کودک مناطق مجاور رشدی یعنی محیط اطراف کودک است. با این وجود حضور فعال و مداوم مادر با تشویق های مکرر وی می تواند بیش از بقیه روی کودک تاثیر بگذارد. اما اگر مادر حضور ندارد در هر صورت باید نقش مراقب اولیه غیر از مادر را نیز در نظر گرفت. مراقب کودک (در خانه یا در مهد) می تواند با توجه به پیشرفت کلامی کودک و نقاط عطف رشد کلامی، گفتار کودک را پرورش دهد. گفتاردرمانی برای کودک نامبرده می تواند مفید باشد، به یاد داشته باشید گفتاردرمانی تنها برای افراد با شرایط خاص نیست بلکه یک تاخیر کلامی ساده را بهبود بخشیده و سرعت رشد کلامی کودک را بالا می برد که می تواند در نهایت به رسد کلی عملکرد کودک بیانجامد.
   پاسخ شهریور 5, 1395 at 9:13 ب.ظ
 16. آرمین
  سلام پسر من پنج سال و هفت ماهشه هنوزنمیتونه ل.ر. رو تلفظ کنه به جاش ی میگه لازمه گفتار درمانی ببرم.ش رو هم واضح نمیگه
  پاسخ شهریور 8, 1395 at 9:41 ق.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   سلام، بله در این شرایط و با توجه به سن بهتر است این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که وقتی صحبت از گفتار درمانی می شود صرفا کودکی با مشکلات حاد کلامی نیست، همین مشکلات مفصل بندی ساده نیز بهتر است زودتر حل شوند تا اعتماد به نفس کودک صدمه نبیند. مخصوصا زمانی که در میان همسالان قرار می گیرد و برای رساندن پیام خود با مشکل مواجه می شود که حتی در مواردی ممکن است منجر به اضطراب اجتماعی در کودک شود.
   پاسخ شهریور 9, 1395 at 6:35 ق.ظ
 17. زهرا صالحی
  صدای ر و ل حتی تا 8 سالگی هم جای تشکیل داره ولی توی صدای ش قبل از سن مورد نظر باید تشکیل میشد در کل برای پیش گیری از عواقب بعدی از جمله اختلالات یادگیری و خواندن و نوشتن قبل از مدرسه گفتار درمانی توصیه می شود.
  پاسخ شهریور 9, 1395 at 1:30 ب.ظ
 18. سلام ببخشید پسر من از وختی یه حادثه تلخ زلزله رو تجربه کرده یکم لکنت زبان گرفته چطور میشه این مشکلو حل کرد لطفا راهنماییم کنید
  پاسخ شهریور 17, 1395 at 12:14 ب.ظ
  • مژگان ن
   سلام، آسیب روانی بعد از یک تروما و حادثه ناگوار واکنشی قابل انتظار در کودک است. حتما به یک روان شناس متخصص کودک و گفتاردرمانگر مراجعه کنید. جای نگرانی ندارد یک روان شناس متخصص در کنار گفتار درمانگر به راحتی به کودک شما کمک خواهند کرد.
   پاسخ شهریور 18, 1395 at 8:45 ق.ظ
 19. با عرض سلام پسرم لکنت زبان داره میشه این لکنت زبانو با رفتار درمانی یا گفتار درمانی حل کرد
  پاسخ شهریور 17, 1395 at 12:15 ب.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   بله بهترین و موثرترین روش برای درمان لکنت گفتاردرمانی هست و اگر درکنار روان درمانی و رفتاردرمانی صورت گیرد نتیجه سریع تر و بهتری خواهید گرفت.
   پاسخ شهریور 18, 1395 at 9:01 ق.ظ
 20. عزیز
  با سلام پسر من 25 ماهه است وحرف نمی زند فقط در حد کلمات خیلی نا مفهوم مثل جه جه ها ها به به همه مرا حل رشد او طبیعی بوده وهست نزد متخصص مغز واعصاب هم بردم وهمه ازمایشات لازمه را گرفتیم تست شنوایی هم همینطور هیچ مشکلی نداشت از لحاظ ارثی بودن هم چیزی سراغ ندارم خواسته هایش را با اشاره دست وبا جیغ وداد اظهار میکنداحساس میکنم مخی خواهد حرف بزند ولی نمی تواند وعصبانی میشود چه کار کنم ممنون
  پاسخ مهر 26, 1395 at 9:56 ق.ظ
 21. بندهءخدا
  باسلام و خسته نباشیدخدمت مشاور گرامی. آیا گفتار درمانی در سنین بالا نیز تأثیرگذار است یا خیر؟ کسی را سراغ دارم که حدودأ 20سال سن دارد و هوش و زکاوتش خیلی بیشتر از یک انسان سالم است،ولی قادر به حرف زدن نیست،چون در کودکی دچار تشنج شده بود.با اینکه بیست سال دارد،اما از آنجاییکه کسی را ندارد در کودکی درمان نشده است/آیا الان که بیست سال دارد امکان درمانش هست؟ اگر بله،چقدر زمان نیاز دارد؟؟
  پاسخ آبان 30, 1395 at 7:04 ق.ظ
 22. فائزه رجبی
  سلام عزیزان من یه سوال دارم من پسری 4 ساله دارم که تا 4 ماه پیش اصلا حرف نمی زد تازه شروع کرده به کلمه گفتن و این موضوع به قدری منو ناراحت کرده که واقعا نمیدونم چیکار کنم اگه مجبورش کنم یا چیزایی که می خواد بهش ندم مجبور شه جرف میزنه از نظر شنوایی و هوش هم خیلی خوبه از سه سالگی حروف لاتین رو مینویسه و میخونه و به ترتیب کنار هم می چینه و اعداد هم همینطور ولی واقعا من دارم از نگرانی میمیرم چون نسبت به سنش واقعا عقبه خواهش میکنم اگه کسی تجربه ای داره بگه و به من کمک کنه
  پاسخ بهمن 3, 1395 at 9:16 ق.ظ
 23. زاهد
  مادر عزیز اشاره کردید که فرزند شما انگلیسی میخونه و مینویسه.کودکانی که دو زبان رو یاد میگیرند نسبت به بچه های هم سن و سالشون دیرتر به زبان مادر مسلط می شوند چون همزمان باید زبان دیگری رو هم یاد بگیره اگر کودک شما درک گفتاری داری و همه چیز رو متوجه میشه جای نگرانی نیست.چند پیشنهاد خدمتتون عرض میکنم : میتونید مکالمه زبان انگلیسی رو کمی محدودترش کنید. وقتی با اشاره منطورش رو میفهمونه بگید متوجه نمیشید چی میخواد. اگر مقاومت کرد جمله ای که باید بگه رو تکرار کنید مثلا بگید آهان آب میخوای ؟بگو آب بده میتونید برای اینکه مطمئن بشید که مشکلی نیست یک بار برای ارزیابی به گفتار درمان مراجعه کنید.
  پاسخ بهمن 3, 1395 at 9:35 ق.ظ
 24. میترا
  سلام پسرم سه سال و سه ماهشه.کلمات و جملات کمی به کار میبره.درک گفتاریشم بعضی چیزهارو متوجه میشه و انجام میده ولی بعضیارم درک نمی کنه .جملات دو سه کلمه ایه محدودی استفاده میکنه.بشدت نگران این مساله هستم.مشکل شنوایی هم نداره.میشه راهنمایی کنید
  پاسخ بهمن 18, 1395 at 9:47 ب.ظ
  • wpadmin
   دوست عزیز انواع مختلفی از تاخیر در رشد زبان کودکان وجود دارد. آنها ممکن است در هر یک از موارد زیر دچار مشکل باشند : زبان و مهارت های کلامی تاخیر در رشد زبان و مهارت های کلامی : زبان و مهارت های کلامی شایع ترین نوع تاخیر رشدی هستند. مهارت های کلامی به توانایی بیان کلامی که در برگیرنده شکل گیری و ترکیب کلمات است، اشاره دارد. زبان یک سیستم گسترده تر برای توصیف و دریافت اطلاعات و توانایی درک و فهم دستورات کلامی است. علل شایع : در معرض بیش از یک زبان بودن اختلال یادگیری مشکلات شنوایی ( ممکن است شنوایی کودکانی که عفونت گوش مکرر دارند، دچار تغییر شود) اتیسم و اختلالات مشابه که بر رشد و تعامل اجتماعی آسیب می رسانند انواع درمان : اگر پزشک کودک به تاخیر در رشد مشکوک است، برای کنترل و ارزیابی بیشتر به یک آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید. آسیب شناس ممکن است برای کودک جلسات گفتار درمانی ترتیب دهد. علاوه بر این احتمالا پزشک راهکارهای زیر را هم به شما توصیه می کند : با کودک بیشتر ارتباط برقرار کنید، با او حرف بزنید، آواز بخوانید و او را تشویق به تکرار کنید. هر روز برای کودک کتاب بخوانید کلمات و جملاتی را که می گوید، تشویق کنید عفونت گوش میانی را درمان کنید نشانه های تاخیر رشد زبان و گفتار : اگر کودک هر یک از نشانه های زیر را در محدوده سنی اعلام شده نشان می دهد، حتما با پزشک تماس بگیرید. علاوه بر این علائم هشدار دهنده، نسبت به از بین رفتن مهارت هایی که کودک پیشتر آموخته است، هشیار باشید. 3 سالگی : نمی تواند با جملات کوتاه حرف بزند. 4 سالگی : از جملاتی که با بیشتر از 3 کلمه ساخته می شود، استفاده نمی کند. از ضمایر "من" و "تو" به شکل نادرست استفاده می کند. 5 سالگی : در فهم دستورات دو بخشی که حروف اضافه در آنها به کار رفته است، مشکل دارند. نمی تواند اسم و فامیلش را بگوید. از کلمات جمع و یا افعال گذشته به درستی استفاده نمی کند. درباره فعالیت های روزانه اش حرف نمی زند. در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354282
   پاسخ بهمن 19, 1395 at 7:20 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. در سه سالگی درک گفتار هنوز کامل نیست. کودک در این سن بین 250 تا 500 کلمه را بلد است. سوال های ساده را می تواند پاسخ دهد و تقریبا واضح می تواند صحبت کند. در این سن انتظار می رود جملات بین 4 تا 6 کلمه را بگوید و با رفتن به سمت چهار سالگی جملات کامل تر هم بگوید. با این وجود اگر کودک شما هنوز در بکار بردن جملات با تعداد کلمات زیاد مشکل دارد نگران نباشید. این نشان دهنده تاخیر کلامی کودک یا مشکل نیست. برای بهبود این حالت بهتر است داستان های بیشتری برای کودک خود بخوانید و میران مکالمات روزانه خود را با کودک بیشتر کنید. گاها محدودیت کودکان در استفاده از جملات می تواند ناشی از عوامل غیر زبانی دیگر باشد مانند کمبود اعتماد به نفس، خجالتی بودن، اضطراب و یا فقدان محیط تحریک کننده از لحاظ کلام.
   پاسخ بهمن 19, 1395 at 3:54 ب.ظ
 25. ستایش.
  با سلام پسر شش ساله ای دارم که هنوز حرف نمیزند. نمیدانم چکار کنم از اینکه میبینم در مدرسه دوستانش مسخره ش میکنند دلم میسوزد. نمیتواند با دیگران خوب ارتباط برقرار کند و به تازگی خجالتی و پرخاشگر شده. چکار کنم؟ در ضمن پسرم از لحاظ بدنی و عقلی هم سالم است.
  پاسخ بهمن 21, 1395 at 3:51 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.... اینکه می گویید کودکتان حرف نمی زند منظورتان اینست که کلمات را نمی گوید؟ یا جمله سازی بلد نیست؟ یا اینکه در تلفظ کلمات و مفصل بندی مشکل دارد؟ اگر بهتر توضیح دهید می توانیم به شما راهنمایی بهتر بکنیم. به هر صورت با این توضیحی که دادید حتما به متخضض گفتاردرمانی مراجعه نمایید.
   پاسخ بهمن 21, 1395 at 9:28 ب.ظ
 26. سلام چرا برخی ها دیر صحبت می کنند ولی برخی ها خیلی زود؟؟ برخی ها فوراً از دیگران الگوبرداری می کنند ولی بعضی ها خودمحوراند؟
  پاسخ اسفند 18, 1395 at 7:38 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   تفاوت کودکان در صحبت کردن به دلیل تفاوت در توانمندی کلامی انها می باشد و گاهی نیز محیط در این فرایند موثر می باشد. خودمحوری و الگوبرداری دو روی یک سگه نیستند کودکان اغلب خودمحورند و دوست دارند همه چیز برای انها باشد. در مقابل الگوبرداری نیز بعد از دو سالگی در کودکان بیشتر می شود و از این طریق رفتارها را می آموزند.
   پاسخ اسفند 27, 1395 at 7:37 ب.ظ
 27. مهری
  باسلام,چرا پیام من درج نشد؟ پسرم حروف صدادار رو مدام تکرار میکنه و ابا رو مدام حین بازی تکرار میکنه,اما فقط ب اجسام اشاره میکنه و ها ها میگه یعنی زبونش رو اصلا حرکت نمیده.باید چکار کنم؟پسرم دو سال و چهار ماه
  پاسخ اردیبهشت 13, 1396 at 12:51 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام مهری جان. اولین بار هست که پیام شما در مدیریت سایت دیده میشه، احتمالا دفعه قبل مشکلی پیش امده و ثبت نشده. با توجه به نکاتی که ذکر کردی حتما باید به گفتار درمانگر مراجعه کنی چون هر چقدر دیر تر بشه بچه از همسالانش فاصله زیادتری می گیری و نمی تونه با اونها ارتباط برقرار کنه و این قضیه منجر به استرس و مشکلات بعدی خواهد شد. بهر حال مراجعه به روان شناس و گفتاردرمانگر واجب هست در این شرایط.
   پاسخ اردیبهشت 18, 1396 at 1:55 ب.ظ
 28. مهری
  ممنون از,جوابتون,من ب گفتار درمان مراحعه کردم ایشون گفتن پسرم مشکلی نداره فقط گونه و زبونشو ماساژ بدیم و زیاد باهاش صخبت کنیم.سوالم اینه روزی چقد و تا چ مدت باید,ماساژ بدم و آیا واقعا این کار,تاثیر داره؟
  پاسخ خرداد 7, 1396 at 6:02 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام مجدد. بله صد در صد. شما به متخصص این زمینه مراجعه کردید و بهتر از هر کسی می تونه کمک کنه. بعلاوه چون سن کودک کم هست و هنوز دیر نیست با کارهایی مثل ماساژ یا الگوی صحبت شدن و صحبت کردن زیاد می تونید تسریع کلامی ایجاد کنید. اگر معاینه انجام شده و مشکل خاصی دیده نشده پس صرفا با این روش های توانبخشی نتیجه می گیرد. بهر حال تا سه سالگی فرصت هست و اگر تا سه سالگی کودک کلمات رو به زبان نیاورد بیشتر جای نگرانی هست.
   پاسخ خرداد 18, 1396 at 8:44 ب.ظ
 29. مهری
  ممنونم از پاسخگوییتون ب نگرانی و اضطراب پدر و مادرها,پسر من شیطونی میکنه وقتی میخام ازش ب لب من نگاه کنه با خنده صورتشو برمیگردونه.این ی شیطونی پسرونه س یا مشکل خاصی هست؟قرص ریسپریدون ایا در این زمینه کمکی میکنه؟ببخشید سوالاتم زیاده من الانم باردارم اما همش فشار فکری این پسرم باعث استرسم میشه,راهنمایی و کمک شما برام مهمه.ممنون از زحمتتون
  پاسخ خرداد 24, 1396 at 12:50 ب.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان