گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

حافظه کلامی یکی از مهم ترین کارکردهای شناختیی و یکی از شاخص های مهم هوش نیز می باشد. آیا علاقه مند هستید که کودک شما نیز مهارت های کلامی بهتری داشته باشد؟ و یا اینکه برخی علائم مشکلات گفتار را نشان می دهند، مانند تاخیر کلام یا لکنت و …؟ در این صورت، گفتار درمانی بهترین راه حل می باشد. در این راستا متخصصین ما برای کار با کودک و بهبود توانایی کلامی در خدمت خانواده های محترم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا وقت گرفتن با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

 

 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
 • ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

توصیف گفتار درمانی:

گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان رشته ایست که در آن درمان و توانبخشی برای افرادی صورت میگیرد که به گونه ای اختلال گفتاری دارند یا در ارتباط برقرار کردن با مردم و اطرافیان دچار مشکل هستند.

‎شاید شما افرادی را دیده باشید که در حین سخن گفتن گیر میکنند یا یک حرف را بیش از حد میکشند یا بخشی از کلمات را زیاد تکرار میکنند اینها کسانی هستند که در اصطلاح دچار لکنت هستند البته تشخیص و درمان این اختلال بر عهده گفتار درمانگران یا آسیب شناسان گفتار و زبان است .

‎شاید کودکانی را دیده باشید که نسبت به سن و سالشان خیلی کمتر از کودکان دیگر حرف میزنند اینها کودکانی هستند که تاخیر در رشد گفتار و زبان (DSL) دارند .

‎گاهی نیز افرادی به علت سکته تصادف یا ضربه مغزی دچار اختلال در تکلم یا حتی از دست دادن کامل تکلم میشوند (آفازی) .

‎شاید افرادی را دیده اید که در هنگام حرف زدن برخی حروف و صداها را اشتباه تلفظ میکنند . مثلا بجای کلمه سیب کلمه تیب را به کار میبرند ، یا بجای کلمه درخت کلمه دلخت را به کار میبرند . اینها افرادی هستند که در اصطلاح اختلال تولید دارند .

‎گاهی نیز صدای افراد متناسب با سن و جنسشان نیست مثلا مردانی که صدای زنانه دارند یا زنانی که صدای بم و مردانه دارند.

‎افرادیکه که حنجره خود را از دست داده اند یا دچار فلج تارهای صوتی هستند و یا بدلیل استرس و فشارهای روحی یا پرحرفی و بد استفاده کردن از صدایشان ،صدایشان آسیب دیده است ، مثلا صدای آنها نفس آلود یا خسته یا گرفته است، صدای آنها لرزش دارد یا قطع و وصل میشود.هنگام صحبت کردن درد می کشند. باید با تلاش و تقلا صحبت کنند و یا بیصدا شده اند نیز به صوت درمانی نیاز دارند.

‎توانبخشی در درمان اینگونه افراد بعهده متخصصین گفتاردرمانی است.گفتار درمانگران هیچوقت برای کسی دارو تجویز نمیکنند و با ارزیابی تواناییهای گفتاری و زبانی افراد و بدنبال آن با آموزش‌ها و درمان‌های تخصصی به آنها کمک می‌کنند تا این توانایی‌ها در عمل پدیدار شوند.

 

بسته های تابستانی ویژه مرکز ما:

بسته گفتار درمانی

بسته نوروفیدبک و ارتقای بالینی

بسته توانبخشی توجه و مهارت های شناختی

تمامی محصولات 

دیگر خدمات مرکز کودک و نوجوان:

موسیقی درمانی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

نوروفیدبک و بیوفیدبک

مشاوره و روان درمانی

منبع:مشاورکو

39 پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »
 1. مشاور
  مشاور گفته:

  گفتار درمانی یا آسیب شناسی گفتار زبان رشته ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می پردازد.عده ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه متخصصان گفتار درمانی می دانند.زبان از دو بخش درکی و بیانی تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می باشد.که عبارتند از : تولید ، روانی ، صوت و تشدید
  گفتار درمانی به درمان کودکانی می پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند.و نیز بزرگسالانی که به دلیلی ، توانایی گفتاری خود را از دست داده اند.
  در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است :
  – تاخیر در شروع گفتار در کودکان
  – اشکال در تلفظ اصوات گفتاری
  – عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک
  – کم شنوایی یا ناشنوایی
  – اشکال در درک کلام
  – اختلال در بلع
  – در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری
  – ناروانی طبیعی
  – لکنت
  – عقب ماندگی ذهنی و اختلالات ژنتیکی

  پاسخ
 2. sarmad
  sarmad گفته:

  سلام زمانی که حس میکنیم کودکمان مشکل گفتاری دارد چطور می توانیم گفتار او را تقویت کنیم؟
  با تشکر

  پاسخ
 3. مشاور
  مشاور گفته:

  گفتار درمانی به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک ، شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می پردازد.کیفیت و کمیت تعامل گفتاری بین والدین و کودکان بر روی زبان و تولید کودکان تاثیر می گذارد.گفتار، عامل کلیدی ارتباط است، تاکید کرد: والدین باید تحریک گفتار را زود هنگام و در فاصله کوتاهی پس از تولد کودک آغاز کنند ، چرا که برخورداری از کلام روان ، هنزی است که آموختن آن از بدو تولد آغاز می شود.سخن گفتن مهارتی است که مانند سایر مهارت ها باید آموخته شود و نکته حایز اهمیت این که کلام مناسب و ردوان به ایجاد ارتباطی صحیح منجر می شود.با توجه به اینکه کودک ابتدا حروف الفبا را با تکیه بر صداهای گفتاری فرا می گیرد، می توان گفت که خواندن و نوشتن هم بر اساس گفتار فرا گرفته می شوند.
  اگر کودک صداهای گفتاری را اشتباه تلفظ کند، احتمال این که دچار ضعف تحصیلی شود، افزایش می یابد، بنابراین رشد گفتار و زبان کودک را باید از بدو تولد تا ۲ سالگی تقویت کرد.کودکان نیاز دارند همراه با صداها و کلمات منفرد ، الگوهای صحبت را نیز یاد بگیرند،وقتی کودک تولید صدایی را از روی قصد و میل آغاز می کند، والدین برایش حرف بزنند و سپس منتظر بمانند تا او جواب دهد و به این ترتیب کودک را برای مکالمه تمرین دهند.
  اختصاص زمانی برای صحبت با کودک آنهم به طور مستقیم بسیار اهمیت دارد و قوه تکلم او را تقویت می کند و توصیه می شود حین صحبت به او نگاه کنید تا حس کند که شما منحصرا به او توجه دارید.این کار به او کمک می کند تا حالت های صورت را یاد گرفته و با گفتار همراه کند.
  گفتار درمانی به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک ، شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می پردازد.

  پاسخ
 4. مشاور
  مشاور گفته:

  اختلالات تکاملی گفتاری و زبانی یک علت رایج برای مشکلات گفتاری در کودکان می باشد.این یک ناتوانی یادگیری است که به طور خاص بر پنج حوزه ی کلی تاثیر می گذارد:
  – زبان بیانی و گفتاری – تاخیرات و اختلالات در گوش دادن و صحبت کردن
  – زبان نوشتاری – مشکلات در خواندن و نوشتن و هجی کردن
  – ریاضی – مشکل در انجام اعمال ریاضی یا درک مفاهیم اصلی
  – استدلال و نتیجه گیری- مشکلاتی در سازماندهی و گردآوری افکار
  – حافظه – مشکلاتی در به خاطر آوردن حقایق و دستورات
  این کودکان ممکن است مشکلاتی در وتولید اصوات گفتاری داشته باشند و یا مشکلاتی در به کارگیری زبان بیانی شان در جهت ارتباط و یا مشکلاتی در درک آنچه دیگران می گویند داشته باشند.مشکلات گفتار و زبان اغلب یا علامت زود هنگام یک ناتوانی یادگیری است یا اوتیسم.
  – افت شنوایی اغلب به راحتی تشخیص داده می شود اگر کودکان دچار تاخیر در گفتار و زبان می باشد ، شنوایی اش می یابد ارزیابی شود.
  – مشکلات ذهنی می تواند یک علت شایع تاخیر در گفتار باشد.
  – اوتیسم ، اختلالات تکاملی مانند PDD،آسپدگر:
  طبق طبقه بندی تشخیصی ، اختلالات تکاملی نافذ (PDD)به گروهی از اختلالات اشاره دارد مگه در رشد و تکامل اجتماعی شدن و مهارت های ارتباطی شان تاخیر دارند.
  والدین ممکن است علایم را خیلی زود در دوران نوزادی تشخیص دهند اگر چه سن رایج شروع اختلال قبل از سن ۳ سالگی است.
  علایم ممکن است شامل مشکلاتی در درک و به کارگیری زبان،سختی در برقراری ارتباط با افراد ، موضوع ها و وقایع ، بازی های غیر معمول با اسباب بازی ها و دیکر موارد سختی و مقاومت در تغییر کردن محیط آشنا و یا معمولش و حرکات شونده بدنش یا الگوهای تکرار شونده ی رفتاری اش باشد.
  اوتیسم یک اختلال تکامل مغزی با ارتباط اجتماعی آسیب دیده و مهارتهای ارتباطی مشکل دار و همچنین با یک طیف محدود از فعالیت ها و علایق مشخص می شود و تعریف می شود.
  کودکان با علایم PDD از لحاظ توانمندی ، بهره هوشی و رفتارها بسیار متغییر می باشند.اکثر کودکان به طور کلی صحبت نمی کنند و مابقی عبارت های گفتاری و یا مکالماتی محدود دارند و اکثرا رشد و تکامل ربانشان نسبتا طبیعی است .مهارتهای بازی کردن آنها تکرار شونده و مهارتهای اجتماعی شان محدود باشد و این عالامت بسیار مشهود می باشند.پاسخ های غیر معمول به اطلاعات حسی مانند صداها و نورهای زیاد اغلب شایع می باشند.

  پاسخ
 5. زاهد
  زاهد گفته:

  اغلب « گفتار » و « زبان » با هم اشتباه می شوند اما یک فرق اساسی بین آن دو وجود دارد : « گفتار » بیان کلامی زبان است و شامل تلفظ شمرده کلمات می شود.واما « زبان » وسیع تر و به کل سیستم بیان و دریافت اطلاعات به روشی قابل فهم ، مربوط می شود .زبان چیزی است که طی یک ارتباط فهمیده و فهمانده میشود.به صورت کلامی، غیر کلامی یا نوشتاری.اگر چه مشکلات در گفتار و زبان با هم متفاوت باشند ، اما اغلب این دو با هم همپوشانی دارند.کودکی که مشکلات زبانی و تکلمی دارد شاید قادر به تلفظ صحیح کلمات باشد اما نتواند بیش از دوتای آنها را در کنار هم بیاورد.در مورد کودک دیگر ممکن است فهم گفتارش سخت باشد اما او قادر به استفاده از لغات و اصطلاحات برای بیان نطراتش باشد و دیگری ممکن است بتواند خوب صحبت کند اما در انجام دستورات و فهم آنها مشکل داشته باشد.

  پاسخ
 6. مشاور
  مشاور گفته:

  اگر شما در مورد گفتار و تکلم کودک خود نگران هستید در اینجا به چند نکته اشاره شده که با توجه به آنها می توانید در خصوص مشکل داشتن فرزندتان مشکوک شوید :
  – باید نسبت به کودکی به به صداها پاسخ نمی دهد یا نمی تواند با در آوردن صدا، منظور خود را برساند ، دقیق باشید.بین ۱۲ تا ۲۴ ماهگی اگر در کودکتان موارد زیر را می بینید آن را پشت گوش نینداخته و پیگیر باشید.
  – استفاده نکردن از اشاره و ادا مثل تکان دادن دست در هنگام خداحافظی تا ۱۲ ماهگی.
  – استفاده از ایماء و اشاره در ارتباطات به جای به کارگیری کلمات تا ۱۸ ماهگی
  – داشتن مشکل تقلید صدا تا ۱۸ ماهگی.
  – داشتن مشکل در فهم درخواست های کلامی ساده و انجام آنها.
  قبل از ۱۲ ماهگی، کودک باید به صداها هم توجه نشان دهد کودکانی که نسبت به صداها عکس العمل نشان نمی دهند ممکن است دچار مشکلات شنوایی باشند.
  اگر کودک بزرگتر از ۲ سال مشکلات زیر را داشت، حتما او را توسط متخصص مورد سنجش و بررسی قرار دهید:
  – اگر او فقط می تواند کلمات و عکس العمل را تقلید کند و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست.
  – اگراو فقط می تواند کلمات و عکس العمل را تقلید و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست.
  – اگر فقط قادر به بیان صداها و کلمات خاصی که تکرار می شوند می باشد و نمی تواند از گفتار برای ارتباط بیشتر استفاده کند.
  – نمی تواند دستورات ساده را بفهمد و اجرا کند.
  – اگر تن صدای نامتعارفی دارد( مقلا صدای خشن و گوشخراشی یا صدای تو دماغی دارد ).
  – اگر گفتار کودک نسبت به سنش ، قابل فهم نباشد.والدین باید حدود نیمی از گفتار کودک خود را در ۲ سالگی متوجه شوند و در ۳ سالگی حدود سه چهارم آن را بفهمند. تا ۴ سالگی کلام کودک باید تقریبا به طور کامل فهمیده شود حتی به وسیله افرادی که او را نمی شناسد.

  پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *