بلوغ دختران و پسران

گفتگو با فرزندان در مورد بلوغ

گفتگو در مورد بلوغ جسمی و جنسی را از سنین پایین شروع کنید.

امروزه کودکان با حجم وسیعی از اطلاعات درمورد سکس و ارتباطات در تلویزیون و در اینترنت روبرو هستند، بنابراین همچنان که آنها به بلوغ نزدیک می‌شوند با بسیاری از نظرات پیشرفته در این حوزه آشنایی دارند. مسئله گفتگو در مورد مسئله بلوغ همچنان یک تکلیف مهم برای والدین باقی مانده است از آنجایی که بیشتر اطلاعات کودک در مورد این قضیه از منابع معتبری نیستند.

منتظر نباشید که کودک شما برای پرسیدن سوالات بی شماری که دارد خودش به سمت شما بیاید که آن روز هرگز نخواهد آمد، مخصوصا اگر کودک شما نمی داند که گفتگو در مورد این موضوع حساس برای شما مطلوب است یا خیر!

به طور ایده آل، به عنوان والدین شما در واقع پیش از این، صحبت در مورد تغییرات بدن در طول بلوغ را شروع کرده اید. از زمان نوباوگی کودکان سوال های زیادی دارند و اکثر بحث های شما احتمالاً در مورد سوالاتی است کودک از شما می پرسد.

مهم است که به سوالات او صادقانه و باز پاسخ دهید همیشه منتظر این نباشید که کودک بحث را شروع کنند

در سن ۸ سالگی آنها باید بدانند که تغییرات هیجانی و فیزیکی همراه با بلوغ کدامند. ممکن است که به نظر کوچک بیایند، اما این مثال را در نظر بگیرید: چیزی حدود ۲ سال بعد دختر شما عادت ماهیانه را تجربه خواهد کرد با صدای پسر شما شروع به کلفت شدن می کند.

زمان گفتگو با دختر یا پسر

در مورد دختران مهم است که قبل از آنکه پریود یا عادت ماهیانه شوند والدین آنها در مورد این قضیه با آنها صحبت کنند. اگر آنها از موضوع  مطلع نباشند عادت ماهیانه می تواند برای آنها ترسناک و استرس زا باشد. اکثر دختران هنگام دوازده سیزده سالگی پریود می شوند که تقریبا دو یا دو و نیم سال بعد از شروع بلوغ است. برای برخی این پدیده زودتر شروع می‌شود حتی در سن ۹ سالگی در حالیکه در برخی دیگر دیرتر است حدود ۱۶ سالگی.

به طور میانگین پسرها کمی دیرتر از دخترها بلوغ را تجربه می‌کنند تقریبا در بین سنین ۱۰ تا ۱۱ سالگی. آنها ممکن است شروع به رشد جنسی کنند اولین علائم جنسی را تجربه کنند بدون انکه بدن آنها تغییر زیادی کرده باشد.  درست مانند یک بزرگسال باید از تغییرات پیش رو آگاهی داشته باشد و آماده باشد، مانند تغییر خانه یا تغییر شغل، کودکان نیز نیاز دارند که در مورد بلوغ و تغییرات پیش روی آن اطلاعات داشته باشند.

بسیاری از کودکان آموزش جنسی را در مدرسه می بینند.

اغلب درس ها تفکیک شده هستند و دختران در مورد عادت ماهیانه آموزش می‌بینند و پسران نیز در مورد انزال و تغییرات صدا درسهای اصلی را دریافت می‌کنند. اما به هر حال مهم است که دخترا نیز در مورد تغییرات پسران و همچنین پسران در مورد عادت ماهیانه دختران اطلاعات داشته باشند. بنابر این خوب است که معلمین درس هایی را در نظر بگیرند که تمامی موضوعات بلوغ را در بر داشته باشند.

چه چیزی بگوییم

هنگام صحبت در مورد بلوغ با فرزندان بسیار مهم است که به او قوت قلب دهید. بلوغ تغییرات زیادی را به همراه دارد بنابراین طبیعی است که کودک احساس نا امنی و تنهایی بکند. اغلب کودکان هنگام ورود به بلوغ احساس نا امنی می‌کنند، مخصوصا در مورد ظاهرشان، اما گفتن اینکه این تغییرات برای همه هست و اکثر آنها بسیار زشت هستند می تواند به آنها کمک کند. آنها همچنین باید بدانند که زمان این تغییرات در هر فردی متفاوت است، آکنه، تغییرات خلق، جهش‌های رشدی و تغییرات هورمونی هر کدام ویژگی ای از رشد و بلوغ هستند که هر کسی آن‌ها را تجربه می‌کند البته همه در یک زمان نخواهد بود.

برای مطالعه بیشتر:

نکاتی در مورد بلوغ زودرس و دیررس

نگاهی بر تغییرات دوران بلوغ

دختران خیلی زود در سن ۹ یا ۱۰ سالگی ممکن است بلوغ را شروع کند. این مسئله می تواند برای دختر شما ناراحت کننده باشد، زیرا اولین کسی است که در مدرسه مجبور است سینه های خود را مخفی کند. ممکن است احساس تنهایی و زشت بودن بکند و احساس کند که همه چشم ها به اوست.  در پسران این تغییرات شامل خشن شدن و بم شدن صدا می باشند و همچنین رشد موهای صورت درست مانند دختران اگر پسر شما اولین کسی باشد که در مدرسه بلوغ را تجربه می کند ممکن است احساس کند همه چشم ها خیره به اوست.

کودکان باید نکات زیر در مورد بلوغ بدانند

بدن دختران پر تر می شود مخصوصاً در ران ها و پاها

سینه دختران متورم می‌شود و سپس رشد می‌کند، گاهی اوقات این رشد در برخی از دختران سریع تر از دیگری است.

موهای زهار در دختران و پسران رشد می کنند و موهای پا ضخیم تر و تیره تر می شوند.

هم دختران و هم پسران جوش میزنند و عرق کردن بیشتری را تجربه می کنند

دختران و پسران هر دو جهش های رشدی را تجربه می کنند.

آلت تناسلی و بیضه ها در پسران بزرگتر می شوند.

صدای پسران تغییر می کند و بم تر می شود.

موهای صورت پسران روش می کنند و ماهیچه‌های آنها بزرگتر می شود.

گاهی پسران رویای خیس دارند که عبارتست از تجربه انزال در هنگام خواب.

زمانی که دختران به بلوغ می رسند عادت ماهیانه را تجربه می کنند. باید بدانند که بدن آنها در طول چرخه قاعدگی ماهی یک بار آماده بارداری می شود، که اگر تخمک بارور نشود دختر قاعدگی را تجربه خواهد کرد و خونریزی را می بیند. قاعدگی دختران ممکن است از سه تا هفت روز طول بکشد، او می‌تواند از پدهای مخصوص بانوان، نوار های بهداشتی و تامپون ها برای جذب خون استفاده کند.

جای تعجبی ندارد که معمولاً کودکان سوالات زیادی در این مورد دارند. مهم است که حواستان باشد به کودک زمان و فرصت پرسیدن سوالاتش را بدهید و به آنها صادقانه و باز پاسخ دهید.

برخی از سوالات متداول در زیر آمده است:

این توده ی سخت در سینه های من چیست؟

دختران ممکن است همگام با بلوغ متوجه توده های کوچک و گاه نازکی زیر نوک سینه های خود شوند.این کاملاً نرمال و طبیعی است. این توده ها همچنان که سینه بزرگتر می شوند از بین می‌روند.

سینه های من خیلی کوچک (یا خیلی بزرگ) هستند

سایز سینه از دختری به دختر دیگر متفاوت است. به دختر خود قوت قلب دهید که تمامی سینه ها بزرگ یا کوچک، زیبا هستند. درک این مسئله برای دختران می‌تواند سخت باشد، زیرا ممکن است رشد این مسئله در دختران مختلف با سرعت و نرخ متفاوتی باشد. سایز و شکل سینه های دختران در طول رشد تغییر خواهد کرد. اما در نهایت سایز سینه تاثیری در جذابیت و توانایی او برای شیردهی هنگامی که مادر می‌شود نخواهد گذاشت.

چرا آلت من خیلی کوچک (یا خیلی بزرگ) است؟

پسرها ممکن است بیشتر به آلت خود توجه کنند از آنجایی که آلت تمام پسرها به طور همزمان با سرعت متفاوتی رشد می‌کند، ممکن است پسر شما احساس کند که آلت او زیادی بزرگ یا زیادی کوچک است. سایز آلت همچنان که پسر رشد می‌کند تغییر خواهد کرد. آلت تناسلی مردانه در سایزها و شکل ‌های مختلف است، اما زمانی که تحریک می شوند نسبت به زمانی که تحریک نیست تفاوت زیادی در سایز آن وجود دارد.

چرا هنوز موهای زهار من رشد نکرده اند؟

موهای زهار بلاخره در هر کسی رشد خواهد کرد. اگرچه و برخی از نوجوان ها این رشد دیر تر خواهد بود. درست مانند سایز سینه یا میزان ضخامت و یا مقدار موهای زائد که یک ویژگی فردی است.

من یک پسر هستم اما چرا سینه های من کمی بزرگ شده اند؟

برخی از پسران بزرگ شدن موقت سینه ها را در هنگام بلوغ تجربه می‌کنند. این حالت به دلیل تغییرات سطح هورمون ها در طول بلوغ رخ می دهد و این مسئله معمولاً از بین می‌رود، در حدود چند ماه یا یک یا دو سال از بین خواهد رفت.

چرا من هنوز پریود نشده ام؟

هنگام با تمام تغییرات دوران بلوغ، عادت ماهیانه در زمان متفاوتی در دختران مختلف بروز خواهد کرد. دختران معمولا دو تا دو ونیم سال بعد از شروع بلوغ عادت ماهیانه را تجربه خواهند کرد. بنابراین اگر دختر شما بلوغ را دیرتر از دیگر دختران شروع کرده پریود یا عادت ماهیانه وی نیز دیرتر از بقیه شروع خواهد شد.

این مساله طبیعی است اگر چه این می‌تواند برای دختر شما ناراحت کننده باشد ، مخصوصا هنگامی که خود را با دیگر دختران مقایسه می‌کند. به یاد داشته باشید ممکن است دختران تا ۱۶ سالگی پریود نشوند.

دیگر نکات برای گفتگو

به فرزند خود اجازه دهید که بداند هر زمانی که نیاز است شما آماده گفتگو هستید، اما به هر صورت مهم است که شما بحث را شروع کنید. به عنوان والدین وظیفه شما این است که در مورد بلوغ و همچنین احساساتی که همراه آن است، به بحث بنشینید. هم چنین لازم است که در مورد تمامی سوالات ممکن اطلاعات لازم را داشته باشید و جواب سوالاتی که خودتان دارید را نیز بیابید.

اگر هرگونه سوال و یا نگرانی در مورد بلوغ دارد که شما نمی توانید جواب دهید حتما از مشاور یا روانشناس کودک خود بخواهید که به وی کمک کند.

منبع:ساینس دیلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *