تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

12 توصیه جهت آموزش دستشویی رفتن به کودکان

12 توصیه جهت آموزش دستشویی رفتن به کودکان

 

نکات زیر می توانند در روند آموزش توالت رفتن به کودک شما موثر باشند:

۱. به کودکتان فرصت دهید: برای آنکه کودک توالت‌رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند یعنی مثانه یا روده‌ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند. تقریبا در تمام کودکان از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می‌کند و می‌توانند ادرارشان را کنترل کنند.
۲. از فصل تابستان استفاده کنید: فصل تابستان، بهترین زمان برای گرفتن کودک از پوشک است. کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید. چند ساعت در روز او را باز بگذارید.
برای مطالعه بیشتر: درمان شب ادراری کودکان
۳. به او آموزش دهید: برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.

۴.مثل بزرگ‌ترها با او رفتار کنید: اگر فرزندتان به تکامل مغزی رسیده اما هنوز توالت رفتن را نیاموخته، او را همراه با خواهر یا برادرزاده‌هایتان به مسافرت ببرید. بودن در کنار کودکان بزرگ‌تر و دیدن آنها باعث می‌شود کودک شما نیز از رفتارهای آنها تقلید کند. فقط مراقب باشید رقابت ایجاد نشود یا اگر فرزندتان اختیار خود را از دست داد، مسخره‌اش نکنید.

۵.اجازه ندهید بیش از ۱۰دقیقه روی صندلی بنشیند: اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما ۱۰دقیقه گذشت و او کاری نکرد، مجبورش نکنید تا همچنان روی صندلی بماند. صندلی توالت او را جمع کنید و ساعتی بعد دوباره از او بخواهید این کار را انجام دهد.

۶.به او اطمینان دهید: برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می‌ترسند چون هنوز نمی‌دانند بدن آنها مواد مضر را دفع می‌کند و فکر می‌کنند قسمتی از بدنشان را از دست می‌دهند. ماجرا را برای آنها توضیح دهید تا ترسشان از بین برود.

۷.لباس‌های راحت تن او کنید: وقتی توالت رفتن را به کودک آموزش می‌دهید لباس‌های راحت تن او کنید تا بتواند بلافاصله آنها را دربیاورد. فاصله زمانی بین حس کودک برای توالت رفتن و انجام این کار گاهی بسیار کوتاه است. در تابستان فقط یک شورتک پای او کنید تا بلافاصله بتواند آن را دربیاورد.

۸.تشویقش کنید: برای آموختن پاکیزگی باید کودک را تشویق کرد. تشویق‌های زبانی مثل «تو بزرگ‌شده‌ای» «مایه افتخار هستی» در کنار تشویق‌های عملی! مثلا هر بار که کودکتان ادرار یا مدفوعش را کنترل کرد، به او امتیاز بدهید و بعد از هر ۱۰-۵ امتیاز برایش هدیه بخرید.

۹.پوشک‌های شورتی بخرید: در طول زمانی که قرار است پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک‌های شورتی استفاده کنید تا هم مطمئن باشید همه‌جا را کثیف نمی‌کند هم بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد.

۱۰.سرزنش نکنید: شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت‌رفتن را به او یادآور شوید.

۱۱.ترس‌هایش را از بین ببرید: اگر کودکتان از ریختن آب بعد از اجابت‌مزاج می‌ترسد، به او آموزش دهید آب برای شستن و پاک‌کردن است و وقتی روی توالت نشسته آسیبی به او نخواهد زد.

۱۲.عصرها او را کنترل کنید: کودکان در ۳ سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می‌آموزند اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب‌ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می‌خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید. اگر لباس‌های او هنگام بیدارشدن خشک بودند، یعنی شب‌ها هم می?شود خیالتان راحت باشد.

منبع: سایت بیتوته

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه آموزش توالت رفتن به کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۴۰ نظر
 1. mary
  سلام پسر 4 ساله ای دارم که از چند ماه پیش برای دستشویی رفتنش اقدام کردیم.در رفتن به دستشویی برای مدفوع هیچ مشکلی ندارد.ولی برای ادرار همه روشها را امتحان کردیم از قبیل جایزه وستاره و اطمینان بخشی مبنی بر اینکه این یک اتفاق است و ما همچنان دوستت داریم و ... ولی اثر بخش نبود.اکنون در پاسخ به سوال ما که چرا قبل از خیس شدن به دستشویی نمیروی میگوید : اشکالی نداره چون شما دوسم دارین " در حال حاضر روش مناسب برای این مشکل چیست؟ ممنونم
  پاسخ تیر 7, 1396 در 5:25 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. سعی کنید برای اموزش توالت رفتن کودک صبر و حوصله زیادی به خرج دهید. برای کودک برنامه ای وضع کنید که در ساعات مشخصی روی صندلی توالت خود بنشیند و تا ده دقیقه بنشیند اگر کاری نکرد او را بلند کنید. بعلاوه سعی کنید در این زمان با کتاب یا سرگرمی های مختلف کودک را مشغول کنید. هم چنین کودکان تقلید کردن را زیاد انجام می دهند. از کارتون ها و انیمیشن ها اشتفاده کنید بدون اینکه کلامی کودک را هدفمند به این سمت ببرید. سعی کنید در هر بار تلاش درست کودک به صورت کلامی بدون پاداش های مادی کودک را تشویق کنید. پوشک شرتی بخرید که خودتان هم اذیت نشوید. وقتی خودش را خیس می کند دیگر واکنشی نشان ندهید که فکرنکند با این کار می تواند توجه شما را جلب کند.
   پاسخ تیر 12, 1396 در 7:51 ق.ظ
 2. هونیا
  با سلام دختری 4 ساله دارم که به هنگام ادرار یا دفه تا جایی که توان داشته باشه خود را نگه میدارد .و حتی اگر با اصرار ما هم مواجه گردد اظهار می کند که نیازی به دستشویی ندارد.چه کنم که این عادت را ترک کند اگر چه این امر تا کنون باعث کثیف کردنش نشده ولی در مورد عمل دفع دچار مشکل شده و دچار سفتی بیش از حد مدفوع و درد هنگام دفع گردیده.در مورد ادرار هم نگرانم کهبه کلیه اش آسیب برسد چرا که در یک روز شاید حداکثر 3 بار ادرار کند در حجم زیاد؟
  پاسخ مرداد 8, 1396 در 7:45 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. مقاومت کودک در مقابل دستشویی رفتن و نگه داشتن مدفوع و ادرار می تواند نشانه ای بر اختلال لجبازی و نافرمانی در کودک باشد. برای مقابله با این نوع رفتار قبل از همه چیز باید میزان انتقاد و سخت گیری خود در تمامی مسائل را با کودک کم کنید. به کودک استقلال بیشتری بدید و بگذارید خودش توی امور مختلف دست به انتخاب بزند. در غیر این صور سعی می کند با نگه داشتن دستشویی و ادرار در مقابل شما بایستد. بعلاوه باید روی اعتماد به نفس کودک کار کنید. از این به بعد هم هرگز دیگه برای دستشویی رفتن و عدم نگه داشتن آن به کودک فشار نیاورید ولی زمانی که این کار را انجام داد وی را بسیار تشویق کنید.
   پاسخ مرداد 23, 1396 در 8:08 ق.ظ
 3. سمیرا جون
  سلام دختر دو سال و نیمه ای دارم که در حال حاضر اصلی ترین مشکل وی عدم اجابت مزاج مدفوع در دستشویی است وی کاملا روی این کار کنترل دارد اما برای انجام آن باید حتما از پوشک استفاده کند و در غیر اینصورت دچار اضطراب می گردد لطفا مرا راهنمایی کنید.
  پاسخ مرداد 15, 1396 در 3:17 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. دو و نیم سالگی هنوز سنی نیست که بگوییم کودک حتما باید مدفوع را نگه دارد و تا چهار سالگی ممکن است طول بکشد و کودک مدفوع خود را نگه دارد بنابراین جای نگرانی ندارد. این فرایند اگر تا چهار سالگی هم زمان ببرد مشکلی نیست.
   پاسخ مرداد 22, 1396 در 8:12 ب.ظ
 4. آرمینجون
  با عرض سلام و تسکر پسرم دو ماه دیگه 4 ساله میشه و از ابتدا ادرار خود را به خوبی کنترل می کرد تا جایی که تا به امروز هرگز در رختخواب خود بهنگام خواب شبها جای خود را خیس نکرده است.اما متاسفانه مدفوع خودش را اعلام نمی کند تا به دستشویی ببریمش ، او اینکار را در شرتش میکند و اصلا هم به اینکار و کثیف شدن شرتش احساس بدی نشان نمی دهد.در ابتدا ما برای این کار او جایزه در نظر گرفته بودیم و هنوز هم بسیار تشویقش می کنیم.برای مدتی وضعیت بهتر شده بود ولی متاسفانه دوباره وضعیت به قبل برگشت و پسرم برای این کار جایی خلوت را پیدا کرده و دور از چشم ما در شرتش مدفوع می کند.لطفا مرا راهنمایی فرمایید با چه مشوقهایی و چه روشهایی میتوانیم پسرم را کاملا چه از نظر ادرار و چه از نظر مدفوع بی نیاز از پوشک کنیم.
  پاسخ مرداد 17, 1396 در 4:51 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   نگه داشتن مدفوع یک علامت لجبازی در کودکان است و اغلب از این طریق می خواهند نشان دهند که کنترل بدن خود را دارا هستند و در واقع قدرتش را به شما نشان دهد. البته فراموش نکنید که این مسئله آگاهانه نیست. در این مواقع باید میزان باید ها و نباید های خود را کم کنید. کمتر کارهای کودک را بر عمهده بگیرید و تکمیل کنید. روش های تقویت مثبت که ما در سایت بارها ذکر کردیم بسیار کمک کننده هستند. هم چنین مقالات مربوط به مقابله با لجبازی را نیز مطالعه نمایید.
   پاسخ مرداد 24, 1396 در 6:02 ق.ظ
 5. همیار
  با سلام تو این سن معمولا نگهداری مدفوع لذت خاصی برای بچه ها داره که باید با هوشیاری والدین این مرحله پشت سر گذاشته بشه.اگه خیلی بهش سخت بگیرید ممکنه به این پنهان کاریش ادامه بده.پس نسبت به رفتارش بی توجه باشید اما وقتی بهتون گفت که میخواد بره دستشویی شمه بهش اجازه بدید نه این که مجبورش کنید بره توالت بعد جایزه بدید.در واقع تو این سن تنها چیزی که در تعلق و تملک اونها هست یکی تغذیه هست که معمولا بچه ها بهونه میگیرن که نمیخورن. و یکی هم مدفوع هست که فکر میکنن چون از بدن خودشون هست باید خودشون تصمیم بگیرن چه چطور دفع کنند.بدترین حالت برای کودکان بی توجهی و رفتار سرد داشتن نه تنبیه کردن
  پاسخ مرداد 17, 1396 در 4:59 ق.ظ
 6. sara96
  دختری دارم دو ساله.میخواهم از پوشک بگیرمش.اما از دستشویی میترسه و اصلا نمیره.دوست هم نداره پوشک بشه.البته فقط مدفوع میکنه از پوشک باشه.حتی دستشویی رفتن بزرگتر ها را دیده از محیط دستشویی و حمام میترسه.چیکار کنم.
  پاسخ مرداد 19, 1396 در 5:59 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلامو عجله نکنید. همان طور که در متن هم ذکر شده، برای آنکه کودک توالت‌رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند یعنی مثانه یا روده‌ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند. تقریبا در تمام کودکان از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می‌کندد و می‌توانند ادرارشان را کنترل کنند. بنابراین هرگز عجله نکنید. اگر از محیط دستشویی و حمام می ترسد برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام،، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.
   پاسخ مرداد 26, 1396 در 8:36 ق.ظ
 7. eemira
  بنده یه خواهر زاده ی دختر 7 ساله دارم مشکل ش اینه که دستشویی نمیره میذاره آخرین لحظه که غیر قابل تحمل شده میره چیکار کنیم این کار رو نکنه؟
  پاسخ مرداد 28, 1396 در 4:29 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   نگه دشاتن دستشویی می تونه نشونه لجبازی کودک باشه... معمولا کودکان لجباز این رفتار رو نشون میدن... باید روی رفتارهایی که منجر به لجبازی بیشتر میشه کار کنید. مقالات متعددی در این زمینه داریم. لجبازی کودک
   پاسخ شهریور 5, 1396 در 7:07 ب.ظ
 8. الهه
  سلام من یه دختر دارم که یه ماه دیگه سه سالش تموم میشه دستشویی رفتن رو بلده ولی خیلی ادرارش رو نگه میداره من حس میکنم که لجباز نیست برای رفتن به دستشویی تنبلی می‌کنه انقد خودشو نگه میدارم که بعضی وقتا یکم شلوارشو خیس می‌کنه بعد میگه ببرم دستشویی اگه من هم خودم بفهمم که جیش داره بهش بگم نمیاد.نمی دونن باید چیکار کنم
  پاسخ شهریور 14, 1398 در 5:35 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این سن کودکان مشغول یک سری کارهای جذاب می شوند که ممکن است به دستشویی رتن بی توجهی کنند و این در بیشتر کودکان دیده می شود بهتر است از واکنش های تند خوداری کنید و اجازه بدهید که او خودش در این مسیر اقدام کند و شما تنها به عنوان یک همراه باشید اگر شما بخواهید مداوم این موضوع را چک کنید ممکن است او فکر کند که این چیز با ارزشی برای شما می باشد . بهتر است در زمان فعلی که آموزش لازم را دیده است خودش این مسیر را طی کند و اگر لباسش خیس شد بهتر است او را با دستشویی ببرید و او بیان کنید که بهتر است زودتر دستشویی برود تا این اتفاق رخ ندهد و لباس او را عوض کنید و خارج شوید.
   پاسخ شهریور 15, 1398 در 10:57 ق.ظ
 9. بهار
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما مشاور فهیم و گرامی پیش از این ازاینک پاسخگو هستین سپاسگذارم دختردوساله و8ماهه ای دارم ک از دوسالو سه ماهگی بطور کامل از پوشک گرفتمش و کامل هم ادرار و هم مدفوعش رو میگفت اما بعد ند وقت دوباره کنترلش از دستش درمیره بخصوص ادراش مدفوعش رو میگ اما ادرارش رو میذاره دقیقه اخر وتو شلوارش جیش میکنه حتی بهش میگم اگ جیش داری بگو نمیگه خودم ک دارم میرم بهش یاداوری میکنم ک تو هم بیا اگ داری و میدونم ک الان داره ولی نمیگ اصلا و تو شلوارش جیش میکنه.البته دوره ای هست ی دوره خوبه ولی باز دوباره شروع میش حتی مدت بهش بیتوجه میشم همین دو روز پیش تشویقش کردم ب بستنی ک خیلی دوس داره خوب بود و میگفت البته خودم میبردمش و نمیگفت اما بعد اینک ب هدفش رسید وبستنیشو خورد دوباره شروع شدگفتم شاید سردیش میکنه دیشبم قبل خواب ک اب خواست بجای اب بهش مخلوطی ازعرق نعنا ونبات و کمی اب دادم ک گرمی باشه بلکم امروز جیششو بگه اما از خواب ک بیدار شد ب بهانه عروسکش دیر اومد دستشویی و وقتی ک خواستم ببرمش دیدم با کمال نا امیدی جیش کرده تو شلوارش و ی قطره هم تو دشتشویی جیش نکرد قبلن چند دفعه این مشکل براش پیش اومده بود اما ادرار صبحگاهی نبود و در طول روز بود و نم میزد فقط و بقیشو خودم میبردش دستشویی اما الان ی مدتی هست ک کامل ادراشو تو شلوارش میکنه خیلی خودمو کنترل میکنم ک دعواش نکنم حتی ی مدت بهش فرصت میدم اما فایده ای نداره و وقتی میبینم ی قطره هم تو دستشویی نمیکنه اعصابم بهمیریزه و مجبورمیشم باهاش دعواکنم و خودمم پا ب پاش میشنمو گریه میکنم بخدا خسته شدم توروخدا راهنماییم کنید با توجه ب اینک1ماهو نیم دیگ باید بریم شهرستان و نگرانم ک اونجا ابروریزی کنه چن مدرشوهرم رو لین مسایل خیلی حساسن خیلی نگرانم چیکاکنم بنظرتون تو این فرصت 1ماه و نیمه ک خوب خوب بشه ممنون ببخشید سوالم طولانی شد خواستم کامل توضیح داده باشم با تشکر از شما و سایت خوبتون
  پاسخ مهر 28, 1398 در 2:02 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دوره از پوشک گرفتن فرزندان دوره ای می باشد که والدین از حساسیت بیشتر دارند و تمرکز بیشتر بر رفتارهای کودک دارند . بهتر است سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و فرزند شما هنوز فرصت دارد که بتواند کنترل ادرا و مدفوع خود را بدست آورد و دقت داشته باشید که بیشتر کودکان در این سنین با سرگرم شدن و مشغول بازی شدن فراموش می کنند که دستشویی بروند و سعی در کنترل خود دارند که ممکن است زمانی این کنترل را نتوانند انجام بدهند . بهتر است سعی کنید با قصه و بازی این مسائل را به او آموزش بدهید مثلا می توانید به او بگویید که می تواند هر زمان که به دستشویی می رود یک برچسب زیبا از کنار دیوار بردارد و آن را به جای مشخصی بزند و در آخر روز اگر تعداد این برچسب ها مثلا به چهار عدد رسید او می تواند از شما درخواست یک تغذیه داشته باشد . سعی کنید از سرزنش کردن او خوداری کنید و در این مسیر صبوری بیشتری به خرج بدهید تا این مرحله به درستی طی شود . در آخر شب ها سعی کنید یک ساعت قبل از خواب به او تغذیه یا نوشیدنی ندهید و قبل از خواب نیز او را به دستشویی ببرید و دستشویی رفتن را با دعوا و گریه همراه نکنید که برای او ناخوشایند باشد و می توانید بیان کنید هرچقد دستشویی رفتن با احساسات ناخوشایند بیشتر همراه باشد این مرحله ممکن است سخت تر طی شود. از قصه استفاده کنید تا او بگوید که مثلا حالا که خرسی دستشویش میاد و دوستم داره بازیم کنه به نظر او خرسی میتونه چیکار کنه و... به این طریق او یاد می گیرد که راحل های دیگری را جایگزین رفتار فعلی کند.
   پاسخ مهر 28, 1398 در 5:42 ب.ظ
 10. مهناز
  باسلام پسر من ۷سالشه نیمه شب از خواب بلند میشه بجای اینکه بره دستشویی تو قسمتی از خونه ادرار میکنه،البته نه به صورت هشیار،چون اخیرا که متوجه شدم ومثلا همون موقع مچشو گزفتم دیدم که یادش نمیاد و کاملا در خواب اینکار انجام داده،فقط میترسم این مسئله مربوط به یه اختلال روانی خاصی باشه
  پاسخ آذر 19, 1398 در 4:19 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مرود اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. چند مدت است این رفتار را دارید؟ 2. روابط عاطفی شما با یکدیگر چگونه می باشد؟ 3. سابقه خوابگردی در دوران دیگر نیز داشته است ؟ 4. واکنش شما در مقابل او چگونه می باشد؟ 5. چندبار در هفته این اتفاق رخ می دهد؟
   پاسخ آذر 19, 1398 در 11:23 ق.ظ
 11. مشاور
  سلام در این زمینه نیاز است کهش ما خودتان با حیوانات و متناسب با سن کودکتان و مشکلات کودکتان داستان بسازید و سعی کنید او به شخصیت داستان کمک کند تا تصمیم گیری داشته باشد و داستان به صورت باز پیش برود و در کنار این موارد دقت کنید که کنترل مداوم ادرا و مدفوع او از سمت شما می تواند نوعی تشویق برای نگه داشتن آن باشد پس بهتر است از تمرکز و سرزنش نیز در این مسیر خوداری کنید . در این مسیر اگر فرزند شما در سنین یالاتر می باشد می توانید به صورت ساده نحوه غذا خوردن و دفع را نیز برای او توضیح بدهید تا با آگاهی بیشتری در این سمیر جلو برود .
  پاسخ دی 7, 1398 در 10:26 ق.ظ
 12. رضا
  سلام؛ شخصی رو میشناسم در هیچ کجا خود را نگه نمیداره. هرجا میرسه خرابکاری میکنه.برای خرابکاریهاش از قبل خبر هم نمیده و وقتی ازش میپرسیم چرا نگفتی میگه خودم هم نمیدونستم. اقتصاد، فرهنگ، معیشت و خلاصه همه چیزو به فنا داده و خودش هم از این کاراش شرمنده که نمیشه هیچ بلکه دایم در حال خنده است. این شخص رو چکارش کنیم؟
  پاسخ دی 11, 1398 در 1:30 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد بررسی نیاز است که ایشان به صورت حضور به روانشناس مراجعه داشته باشند تا بتوانیم با بررسی دقیق در این مورد نظری بیان کنیم.
   پاسخ دی 11, 1398 در 2:05 ب.ظ
 13. zzzz
  باسلام،پسر26ماهه دارم چن روزی شروع کردم از پوشک بگیرم،روز اول همه چی خوب بود دائم دسشویی برای ادرار میرفتیم و انجام میداد،اما ب محض دیدن مدفوع خود ب طرز وحشتناکی ترسید ،از اون روز ب بعد هم ادرار هم مدفوع خودشونگه میداره بعضی اوقات ادرارشو تو شلوارش انجام میده،ولی پی پی خودشو نگه میداره و گریه میکنه ک پی پی دارم حتی تو پوشک هم همینطوره ولی پی پی نمیکنه،شربت لاکتولوز دادم تاثیری نداره یبوست نداره خودشو نگه میداره ،باهاش صحبت میکنم ولی هنوز خیلی متوجه نیس،دعواش هم نکردم واقعا درموندم لطفا راهنماییم کنین ،سپاسگذارم
  پاسخ بهمن 6, 1398 در 11:38 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز مدفوع نکردن در دستشویی، می تواند به علت های مختلفی رخ بدهد و تجربه یبوست در گذشته که همراه درد بوده، آموزش همراه با سختگیری برای دستشویی کردن و ترس و اضطراب درونی که در کودک وجود دارد. موارد زیر را بررسی و رفع کنید: - رژیم غذایی سرشار از مواد فیبردار به برنامه غذایی او اضافه کنید و از دادن مواد سفت کننده شکم مثل شکلات خودداری کنید تا تجربه اجابت مزاج بدون درد باشد. - ممکن است سخت گیری شما برای تمیز بودن و تنبیه های تان باعث شده کودک از کثیف شدن بترسد پس بهتر است سعی کنید که در این مسیر آرامش بیشتری داشته باشید و از سرزنش کردن او خوداری کنید . پس محیط توالت را جذاب کنید و بدون سخت گیری همراه او بروید و اطلاعات بیشتری به او بدهید محل بیرون آمدن ادرار و مدفوع را نشان دهید. با هم سیفون را بکشید و برای پی پی ها دست تکان دهید و بای بای کنید. او را تشویق کنید تا بی خطر بودن این کار را متوجه شود. چند باری اجازه دهید استفاده شما از توالت برای اجابت مزاج را ببیند و سعی کنید ارتباط عاطفی خود با کودک تان را تقویت کنید چون ممکن است به علت اضطراب، مشکل دفع برای مدفوع را از خود نشان می دهد. حداقل یک ربع در روز با او بازی دو نفره انجام دهید. - کارهای خوبش را بگویید و تشویقش کنید. اجازه دهید در کارهایی که می تواند خودش انجام دهد استقلال عمل داشته باشد از تنبیه، سرزنش و دعوا برای توالت رفتن به هیچ وجه نداشته باشید و دقت داشته باشید که او هنوز فرصت برای آموزش دستشویی دارد و با اجبار از او نخواهید، بلکه با بازی و محبت آموزش توالت رفتن را از نو شروع کنید. در طول آموزش مهربانی به خرج دهید. نگذارید اصرار به تمیز بودن، به قیمت آسیب دیدن رابطه شما با کودک تان شود. از قصری کوچک مخصوص به کودکان را با رنگ مورد علاقه او تهیه کنید و در حمام یا توالت قرار دهید بیشتر از 5 دقیقه او را روی لگن نگه ندارید. یک جا در خانه‌تان را که نزدیک به محل لگن باشد برای کودک‌تان جذاب کنید و اسباب بازی‌های او را هم همان جا قرار دهید. تا به وقت نیاز به دفع، فاصله کمی را طی کند. شلوارهای گشاد و با کمر کشی بپوشانید و درآوردن شلوار را ابتدا آموزش دهید با فاصله های کوتاه از این که دستشویی دارد یا نه با لحن و اصطلاح خودش مطمئن شوید به هیچ وجه تنبیه نکنید. ترس از تنبیه، کار آموزش را سخت تر می کند و آسیب روانی بجا می گذار صبوری کنید. با رعایت این موارد حدود یک ماه طول می کشد رفتار درست در کودک ایجاد و تثبیت شود. در صورت ادامه مشکل از کمک حضوری روانشناس بهره بگیرید.
   پاسخ بهمن 8, 1398 در 1:31 ب.ظ
 14. فاطمه
  سلام.خسته نباشید.پسر سه ساله ای دارم که چندماهی بود که کاملا ادرار خود را می گفت ولی الان دو هفته ای است که بااینکه میداند باید به دستشویی برود ولی عمدا میرود در اتاق جیش میکند.نگران هستم.نمیدانم دلیل این کارش چیست؟
  پاسخ بهمن 29, 1398 در 1:51 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فاطمه جان در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. در این دو هفته آیا اتفاق خاصی برای او و یا در منزل شما رخ داده شده است؟ 2. واکنش شما در موقع ادرار او چیست؟ 3. چه میزان از کارهای شخصی خودش را مانند لباس پوشیدن ، غذا خوردن و... را انجام می دهد؟ 4. چند مدت است که آموزش دستشویی رفتن را شروع کرده اید ؟ و چگونه این مسیر را طی کرده اید؟
   پاسخ بهمن 29, 1398 در 11:16 ق.ظ
 15. دل آرام عمرمه
  سلام وقتتون بخیر دختر دوساله ای دارم که شب تاصب خشک میمونه و درطول روز هرموقع که مدفوع داشته باشه میره دستشویی و خودش و کثیفی هارو میشوره اما برای ادرار کردن لج بازی میکنه و به دستشویی نمیره و بیشتر لج بازی میکنه خودش رو خیلی نگه میداره اما نمیره حتی موقع گریه کردن خودش رو خیس میکنه این موضوع من رو خیلی اذیت میکنه دیگه با جایزه هم نمیتونم کاری بکنم فقط هروقت خودش دوس داره میگه مامان جیش دارم وقتیم که خودش نخواد منم بهش یاداوری کنم میگه ندارم اما یهو میبینی خودش رو خیس کرد بچه ای هست که همه چیز رو میفهمه اما لج بازی میکنه حتی عروسک هاشو میبره دستشویی و بهشون میگه اینجا جیش کن اما خودش نه مخصوصا اگه خونه کس دیگه ای باشیم
  پاسخ بهمن 29, 1398 در 10:33 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما و فشاری که آموزش دستشویی رفتن برای شما و فرزندتان ایجاد می کند قابل درک می باشد اما دقت کنید به طور معمول آموزش آداب توالت رفتن از حدود 1/5 سالگی شروع می شود و تا 3 سالگی ادامه دارد بهتر است از فشار وارد کردن برای اینکه او سریع این مسیر را یاد بگیرد خوداری کنید چون ممکن است جواب عکسی دریافت کنید . از دستشویی مخصوص کودکان استفاده کنید و محیط دستشویی را جذاب کنید و سعی کنید که از توجه و تمرکز مداوم بر رفتار او خوداری کنید چون ممکن است هرچقد توجه شما بر این موضوع بیشتر باشد او واکنش برعکسی نشان بدهد . بهتر است در تایم های مشخصی او را به دستشویی ببرید مثلا یک ساعت یکبار تا او بتواند در این مورد به نتیجه گیری برسد و در کنار این موراد از واکنش شدید در زمانی که او خود را خیس می کند خوداری کنید و سعی کنید او را به دستشویی ببرید و بشوید و بیان کنید بهتر بود زودتر دستشویی می رفتی . دقت کنید که کودکان در زمان بازی و یا تماشای تی وی ممکن است دستشویی رفتن را بیشتر فراموش کنن و یا سعی کنند خودشان را کنترل کنند و این سبک رفتاری کاملا تا رسیدن به رشد بالاتر طبیعی می باشد.
   پاسخ بهمن 29, 1398 در 11:12 ق.ظ
 16. امید
  سلام من پسرم ۵ سالشه.در طول روز همیشه به راحتی میره دست شوی ولی یه هیچ وج شب نمیره دست شوی باید چکار کنیم.بخدا دیوواانه شدیم..همه راه ها هم امتحان کردیم ولی بیشتر تشویق بوده تا تنبیه
  پاسخ اسفند 2, 1398 در 1:44 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز قابل درک می باشد که این مسیر می تواند سختی زیادی را به همراه داشته باشد . در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. چند مدت است او این رفتار را دارد و واکنش شما چگونه می باشد؟ 2. دستشویی نرفتن او منجر به خیس کردن خود می باشد و واکنش خودش چگونه می باشد؟ 3. قبل از خواب دستشویی می رود؟ 4. چند ساعت قبل از خوابیدن نوشیدنی و غذا دریافت می کند؟ 5. در طول روز نیز با مشکلی در جهت دستشویی رفتن او مواجهه هستید؟ 6. او در طول روز استرس و یا علایم اضطراب را دارد؟ 7. در طول خواب او را بیدار می کنید یکبار که به دستشویی برود؟
   پاسخ اسفند 3, 1398 در 12:29 ب.ظ
 17. معصومه
  سلام خسته نباشید... دخترم سه سال و ۹ ماهشه تقریبا دو سه ماهی میشه ک دسشوییشو نگه میداره دلیلشو نمیدونم هر روشی رو هم چ تنبیه چ تشویق امتحان کردم اما تاثیری نداش ... لطفا راهنماییم کنین ممنون
  پاسخ اسفند 14, 1398 در 10:04 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در اول دقت کنید که تنبیه او و حتی تشویق بیش از اندازه می تواند باعث تشدید این مشکل شود پس بهتر است سعی کنید در این سمیر آرامش داشته باشید تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید . در این مورد اطلاعات بیشتری در اخیتار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. . او آموزش دستشویی رفتن را چند مدت است دیده است و در این مسیر شما با مشکلی مواجهه نشده اید؟ 2. او در زمان فعلی چه مواقعی بیشتر دستشویی خود را نگه میدارد؟ 3. واکنش شما نسبت به او در زمان فعلی و قبلا که او را به دستشویی می بردید چگونه بود ؟
   پاسخ اسفند 15, 1398 در 11:11 ق.ظ
 18. زینب
  سلام.ببخشید پسر دو ساله ای دارم که شش ماهه دستشویی اش را گرفته ام اما یک ماهی میشه که روزی یکی یا دوبار یهو تو شلوارش دستشویی میکنه.باید چیکار کنم؟واقعا خسته شدم
  پاسخ اسفند 22, 1398 در 9:02 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در اول دقت داشته باشید در این مسیر بهتر است از سرزنش و هرگونه تنبیه خوداری کنید چون احتمال تکرار این رفتار بیشتر می شود و توجه داشته باشید که در چه مواقعی این رفتار بیشتر تکرار می شود زمانی که سرگرم بازی و یا تماشایی فیلم و... می باشد ، زمانی که با شما بحث کرده است و یا عصبانی و ناراحت هست ، و... در این مسیر توجه به این زمان به شما کمک می کند تا بتوانید کنترل بیشتری داشته باشید در کنار اینکه دقت کنید که فرزند شما تنها دوسال دارد و زیاد این مفاهیم را درک نمی کند پس بهتر است سعی کنید زمان های مشخصی را با ایجاد جذابیت در دستشویی بازهم او را به دستشویی ببرید و یا اگر خودش به دستشویی می رود به او بیان کنید که اگر به کمک نیاز داشت می تواند به شما بگوید / او هنوز فرصت زیادی برای اموزش کامل دارد پس بهتر است سعی کنید در این مسیر خونسردی خود را حفظ کنید تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید .
   پاسخ اسفند 22, 1398 در 11:38 ق.ظ
 19. نیلوفر
  سلام خسته نباشید دختر دو سال وچهار ماه ای دارم الان حدود سه ماه هست ک از پوشک گرفتمش اوایل هم ادرار و هم مدفول خودس رو خبر میکرد و تشویق هم میشد.یک ماهی هست ک ادرار رو توی شلوارش انجام میده هر چی هم تشویق ب خبر کردنش میکنم فایده نداشته فقط مدفوع رو خبر میکرد ولی دو هفته ای هست ک مدفوع رو هم دیگه نمیگه تنبیهش نکردم هیشوقت جز اینکه اطرافیان فقط با حالت عصبانی بهش میگن چرا نگفتی و تو شلوارت دسشویی کردی با توجه ب این ک اوایل خیلی خوب کنترل داشت ولی الان شده میبرمش دستشویی ادرارشو انجام نمده وقتی میاد تو خونه توی شلوارش انجام میده نمیدونم باید چجوری بهش بفهمونم خواهش میکنم راهنماییم کنید لطفا پاسخ رو ایمیل کنید برام ممنونم
  پاسخ فروردین 17, 1399 در 8:14 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز بهتر است از برخورد دیگران نیز جلوگیری کنید و سعی کنید اگر او در لباس خود مدفوع یا ادرار می کند با آرامش لباس او را عوض کنید و او را به دستشویی ببرید و به او بیان کنید که بهتر است مانند دیگران از توالت استفاده کند . توالت های کوچک مخصوص به خودش را در دستشویی قرار بدهید و محیط دستشویی را جذاب کنید تا او بتواند تایم زیر 5 دقیق را در آنجا بماند از طولانی نگهداشتن او برای دستشویی خوداری کنید و اکر احساس خستکی کرد او را بیرون بیاورید . در این مسیر رفتارهای شما و همسرتان با یکدیگر و با او در طول روز نیز اهمیت دارد توجه و محبت را در زمان هایی جز دستشویی بردن او نشان بدهید بیان کنید که او را دوست دارید ، استقلال بیشتری در کارها به او بدهید مثلا در غذا خوردن ، انتخاب لباس ، لباس پوشیدن و... تا او احساس کارآمدی بیشتری کند و در بحث دستشویی رفتن نیز بتواند از این استقلال و اعتماد استفاده کند. سعی کنید در این مورد برای او قصه بخوانید و به او کمک کنید تا شخصیت داستان را کمک کند تا بتواند احساس خود را بیان کند و یا درخواست غذا داشته باشد و یا به دستشویی برود و...
   پاسخ فروردین 17, 1399 در 12:11 ب.ظ
 20. نسرین
  سلام من دختر دوسال و۴ماهه ای دارم که در۱۹ماهگی اقدام به از پوشک گرفتنش کردم دوهفته اول خوب بود خودش باعلاقه خبر میداد بعد یه سفربرامون پیش اومد مجبور شدم پوشکش کنم وقتی برگشتیم دیگه اصلا نگفت برای چندماه پوشکش کردم الان دوباره یه ماهه بازش کردم اما حتی یه بارم نه ادرار ونه مدفوعشو نمیگه وقتی خودم میبرم تودستشویی کارشوانجام میده وقتی نبرم یاکمی دیر میشه لباسشو کثیف میکنه واقعانمیدونم چیکارباید بکنم
  پاسخ فروردین 17, 1399 در 1:19 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز دقت کنید که فرزند شما هنوز فرصت لازم برای آموزش دارد بهتر است سعی کنید که خونسردی خود را حفظ کنید تا بتوانید این مسیر را بهتر آموزش ببیند . دقت کنید که این مسیر نیاز به تداوم دارد و اگر بخاطر شرایط مختلف بخواهید این مسیر را قطع کنید کودکتان را با مشکل روبرو می کنید و او نمی تواند این مسیر را به درستی طی کند بهتر است سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و سعی کنید که از دستشویی مخصوص کودکان استفاده کنید و در کنار آن قبل و بعد از غذا خوردن و یا مصرف اب و شیر او را به دستشویی ببرید و محیط دستشویی را جذاب کنید . از واکنش های تند خوداری کنید حتی اگر دست خود را به مدفوع و یا ادرار خود بزند پس سعی کنید این مسیر را طی کنید تا به آمادگی لازم برسد .
   پاسخ فروردین 17, 1399 در 3:02 ب.ظ
 21. مهدی
  سلام دختر 3/5ساله من 1_صبح معمولا با گریه بیدار میشه! 2_وقتی لجبازی یا گریه یا عصبانیه میگه من هرطوری من هستم شما خوشحال باشید! 3-از ادرار کردن و مدفوع کردن نمیترسه ولی حوصله نداره بره معمولا تا لحظه ریزش صبر میکنه! 4-دوست نداره شب بخوابه فکر میکنه کارهای نکرده داره! عصر که اصلا نمیخوابه مگر توی ماشین. 5-وقتی هنگام بازی یا هر زمانی صدمه میبینه میگه خوبم و کسی نزدیک من نیاد! و این با صدای بلند و غلت زدن میگه 6-میگه بز خلاف میل من صحبت نکنید البته فقط بگیم این کار نکن کمی غر میزنه ولی انجام نمیده ممنون
  پاسخ فروردین 19, 1399 در 8:31 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. در اول دقت کنید که در زمان بازی اینکه کودکان دیرتر به دستشویی می روند طبیعی می باشد و با بزرگ تر شدن این مسیر بهبود پیدا م یکند . اما در مورد خوابدین های او در مورد تایم روازنه خواب او و اینکه چند مدت است در خوابیدن در هنگام شب و بیدار شدن در روز با مشکل مواجهه می باشد به ما اطلاعات بدهید در کنار اینکه منظور شما از بیان اینکه فکر می کند کارهایی را انجام نکرده است چیست به این معنا که چیزهایی را مداوم چک می کند؟ واکنش شما و همسرتان نسبت به رفتارهای او چگونه می باشد؟ چه میزان استقلال در کارهایی چون غذا خوردن ، لباس پوشیدن و.. دارد؟ روابط اجتماعی او با بزرگسالان و همسالان به چه نحوی هست؟ رشد حرکتی و زبانی او نرمال می باشد ؟
   پاسخ فروردین 19, 1399 در 10:38 ق.ظ
نظر دهید