تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

12 توصیه جهت آموزش دستشویی رفتن به کودکان

12 توصیه جهت آموزش دستشویی رفتن به کودکان

 

نکات زیر می توانند در روند آموزش توالت رفتن به کودک شما موثر باشند:

۱. به کودکتان فرصت دهید: برای آنکه کودک توالت‌رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند یعنی مثانه یا روده‌ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند. تقریبا در تمام کودکان از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می‌کند و می‌توانند ادرارشان را کنترل کنند.
۲. از فصل تابستان استفاده کنید: فصل تابستان، بهترین زمان برای گرفتن کودک از پوشک است. کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید. چند ساعت در روز او را باز بگذارید.
برای مطالعه بیشتر: درمان شب ادراری کودکان
۳. به او آموزش دهید: برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.

۴.مثل بزرگ‌ترها با او رفتار کنید: اگر فرزندتان به تکامل مغزی رسیده اما هنوز توالت رفتن را نیاموخته، او را همراه با خواهر یا برادرزاده‌هایتان به مسافرت ببرید. بودن در کنار کودکان بزرگ‌تر و دیدن آنها باعث می‌شود کودک شما نیز از رفتارهای آنها تقلید کند. فقط مراقب باشید رقابت ایجاد نشود یا اگر فرزندتان اختیار خود را از دست داد، مسخره‌اش نکنید.

۵.اجازه ندهید بیش از ۱۰دقیقه روی صندلی بنشیند: اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما ۱۰دقیقه گذشت و او کاری نکرد، مجبورش نکنید تا همچنان روی صندلی بماند. صندلی توالت او را جمع کنید و ساعتی بعد دوباره از او بخواهید این کار را انجام دهد.

۶.به او اطمینان دهید: برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می‌ترسند چون هنوز نمی‌دانند بدن آنها مواد مضر را دفع می‌کند و فکر می‌کنند قسمتی از بدنشان را از دست می‌دهند. ماجرا را برای آنها توضیح دهید تا ترسشان از بین برود.

۷.لباس‌های راحت تن او کنید: وقتی توالت رفتن را به کودک آموزش می‌دهید لباس‌های راحت تن او کنید تا بتواند بلافاصله آنها را دربیاورد. فاصله زمانی بین حس کودک برای توالت رفتن و انجام این کار گاهی بسیار کوتاه است. در تابستان فقط یک شورتک پای او کنید تا بلافاصله بتواند آن را دربیاورد.

۸.تشویقش کنید: برای آموختن پاکیزگی باید کودک را تشویق کرد. تشویق‌های زبانی مثل «تو بزرگ‌شده‌ای» «مایه افتخار هستی» در کنار تشویق‌های عملی! مثلا هر بار که کودکتان ادرار یا مدفوعش را کنترل کرد، به او امتیاز بدهید و بعد از هر ۱۰-۵ امتیاز برایش هدیه بخرید.

۹.پوشک‌های شورتی بخرید: در طول زمانی که قرار است پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک‌های شورتی استفاده کنید تا هم مطمئن باشید همه‌جا را کثیف نمی‌کند هم بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد.

۱۰.سرزنش نکنید: شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت‌رفتن را به او یادآور شوید.

۱۱.ترس‌هایش را از بین ببرید: اگر کودکتان از ریختن آب بعد از اجابت‌مزاج می‌ترسد، به او آموزش دهید آب برای شستن و پاک‌کردن است و وقتی روی توالت نشسته آسیبی به او نخواهد زد.

۱۲.عصرها او را کنترل کنید: کودکان در ۳ سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می‌آموزند اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب‌ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می‌خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید. اگر لباس‌های او هنگام بیدارشدن خشک بودند، یعنی شب‌ها هم می?شود خیالتان راحت باشد.

منبع: سایت بیتوته

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه آموزش توالت رفتن به کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۲۲ نظر
 1. mary
  سلام پسر 4 ساله ای دارم که از چند ماه پیش برای دستشویی رفتنش اقدام کردیم.در رفتن به دستشویی برای مدفوع هیچ مشکلی ندارد.ولی برای ادرار همه روشها را امتحان کردیم از قبیل جایزه وستاره و اطمینان بخشی مبنی بر اینکه این یک اتفاق است و ما همچنان دوستت داریم و ... ولی اثر بخش نبود.اکنون در پاسخ به سوال ما که چرا قبل از خیس شدن به دستشویی نمیروی میگوید : اشکالی نداره چون شما دوسم دارین " در حال حاضر روش مناسب برای این مشکل چیست؟ ممنونم
  پاسخ تیر 7, 1396 در 5:25 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. سعی کنید برای اموزش توالت رفتن کودک صبر و حوصله زیادی به خرج دهید. برای کودک برنامه ای وضع کنید که در ساعات مشخصی روی صندلی توالت خود بنشیند و تا ده دقیقه بنشیند اگر کاری نکرد او را بلند کنید. بعلاوه سعی کنید در این زمان با کتاب یا سرگرمی های مختلف کودک را مشغول کنید. هم چنین کودکان تقلید کردن را زیاد انجام می دهند. از کارتون ها و انیمیشن ها اشتفاده کنید بدون اینکه کلامی کودک را هدفمند به این سمت ببرید. سعی کنید در هر بار تلاش درست کودک به صورت کلامی بدون پاداش های مادی کودک را تشویق کنید. پوشک شرتی بخرید که خودتان هم اذیت نشوید. وقتی خودش را خیس می کند دیگر واکنشی نشان ندهید که فکرنکند با این کار می تواند توجه شما را جلب کند.
   پاسخ تیر 12, 1396 در 7:51 ق.ظ
 2. هونیا
  با سلام دختری 4 ساله دارم که به هنگام ادرار یا دفه تا جایی که توان داشته باشه خود را نگه میدارد .و حتی اگر با اصرار ما هم مواجه گردد اظهار می کند که نیازی به دستشویی ندارد.چه کنم که این عادت را ترک کند اگر چه این امر تا کنون باعث کثیف کردنش نشده ولی در مورد عمل دفع دچار مشکل شده و دچار سفتی بیش از حد مدفوع و درد هنگام دفع گردیده.در مورد ادرار هم نگرانم کهبه کلیه اش آسیب برسد چرا که در یک روز شاید حداکثر 3 بار ادرار کند در حجم زیاد؟
  پاسخ مرداد 8, 1396 در 7:45 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. مقاومت کودک در مقابل دستشویی رفتن و نگه داشتن مدفوع و ادرار می تواند نشانه ای بر اختلال لجبازی و نافرمانی در کودک باشد. برای مقابله با این نوع رفتار قبل از همه چیز باید میزان انتقاد و سخت گیری خود در تمامی مسائل را با کودک کم کنید. به کودک استقلال بیشتری بدید و بگذارید خودش توی امور مختلف دست به انتخاب بزند. در غیر این صور سعی می کند با نگه داشتن دستشویی و ادرار در مقابل شما بایستد. بعلاوه باید روی اعتماد به نفس کودک کار کنید. از این به بعد هم هرگز دیگه برای دستشویی رفتن و عدم نگه داشتن آن به کودک فشار نیاورید ولی زمانی که این کار را انجام داد وی را بسیار تشویق کنید.
   پاسخ مرداد 23, 1396 در 8:08 ق.ظ
 3. سمیرا جون
  سلام دختر دو سال و نیمه ای دارم که در حال حاضر اصلی ترین مشکل وی عدم اجابت مزاج مدفوع در دستشویی است وی کاملا روی این کار کنترل دارد اما برای انجام آن باید حتما از پوشک استفاده کند و در غیر اینصورت دچار اضطراب می گردد لطفا مرا راهنمایی کنید.
  پاسخ مرداد 15, 1396 در 3:17 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. دو و نیم سالگی هنوز سنی نیست که بگوییم کودک حتما باید مدفوع را نگه دارد و تا چهار سالگی ممکن است طول بکشد و کودک مدفوع خود را نگه دارد بنابراین جای نگرانی ندارد. این فرایند اگر تا چهار سالگی هم زمان ببرد مشکلی نیست.
   پاسخ مرداد 22, 1396 در 8:12 ب.ظ
 4. آرمینجون
  با عرض سلام و تسکر پسرم دو ماه دیگه 4 ساله میشه و از ابتدا ادرار خود را به خوبی کنترل می کرد تا جایی که تا به امروز هرگز در رختخواب خود بهنگام خواب شبها جای خود را خیس نکرده است.اما متاسفانه مدفوع خودش را اعلام نمی کند تا به دستشویی ببریمش ، او اینکار را در شرتش میکند و اصلا هم به اینکار و کثیف شدن شرتش احساس بدی نشان نمی دهد.در ابتدا ما برای این کار او جایزه در نظر گرفته بودیم و هنوز هم بسیار تشویقش می کنیم.برای مدتی وضعیت بهتر شده بود ولی متاسفانه دوباره وضعیت به قبل برگشت و پسرم برای این کار جایی خلوت را پیدا کرده و دور از چشم ما در شرتش مدفوع می کند.لطفا مرا راهنمایی فرمایید با چه مشوقهایی و چه روشهایی میتوانیم پسرم را کاملا چه از نظر ادرار و چه از نظر مدفوع بی نیاز از پوشک کنیم.
  پاسخ مرداد 17, 1396 در 4:51 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   نگه داشتن مدفوع یک علامت لجبازی در کودکان است و اغلب از این طریق می خواهند نشان دهند که کنترل بدن خود را دارا هستند و در واقع قدرتش را به شما نشان دهد. البته فراموش نکنید که این مسئله آگاهانه نیست. در این مواقع باید میزان باید ها و نباید های خود را کم کنید. کمتر کارهای کودک را بر عمهده بگیرید و تکمیل کنید. روش های تقویت مثبت که ما در سایت بارها ذکر کردیم بسیار کمک کننده هستند. هم چنین مقالات مربوط به مقابله با لجبازی را نیز مطالعه نمایید.
   پاسخ مرداد 24, 1396 در 6:02 ق.ظ
 5. همیار
  با سلام تو این سن معمولا نگهداری مدفوع لذت خاصی برای بچه ها داره که باید با هوشیاری والدین این مرحله پشت سر گذاشته بشه.اگه خیلی بهش سخت بگیرید ممکنه به این پنهان کاریش ادامه بده.پس نسبت به رفتارش بی توجه باشید اما وقتی بهتون گفت که میخواد بره دستشویی شمه بهش اجازه بدید نه این که مجبورش کنید بره توالت بعد جایزه بدید.در واقع تو این سن تنها چیزی که در تعلق و تملک اونها هست یکی تغذیه هست که معمولا بچه ها بهونه میگیرن که نمیخورن. و یکی هم مدفوع هست که فکر میکنن چون از بدن خودشون هست باید خودشون تصمیم بگیرن چه چطور دفع کنند.بدترین حالت برای کودکان بی توجهی و رفتار سرد داشتن نه تنبیه کردن
  پاسخ مرداد 17, 1396 در 4:59 ق.ظ
 6. sara96
  دختری دارم دو ساله.میخواهم از پوشک بگیرمش.اما از دستشویی میترسه و اصلا نمیره.دوست هم نداره پوشک بشه.البته فقط مدفوع میکنه از پوشک باشه.حتی دستشویی رفتن بزرگتر ها را دیده از محیط دستشویی و حمام میترسه.چیکار کنم.
  پاسخ مرداد 19, 1396 در 5:59 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلامو عجله نکنید. همان طور که در متن هم ذکر شده، برای آنکه کودک توالت‌رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند یعنی مثانه یا روده‌ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند. تقریبا در تمام کودکان از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می‌کندد و می‌توانند ادرارشان را کنترل کنند. بنابراین هرگز عجله نکنید. اگر از محیط دستشویی و حمام می ترسد برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام،، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.
   پاسخ مرداد 26, 1396 در 8:36 ق.ظ
 7. eemira
  بنده یه خواهر زاده ی دختر 7 ساله دارم مشکل ش اینه که دستشویی نمیره میذاره آخرین لحظه که غیر قابل تحمل شده میره چیکار کنیم این کار رو نکنه؟
  پاسخ مرداد 28, 1396 در 4:29 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   نگه دشاتن دستشویی می تونه نشونه لجبازی کودک باشه... معمولا کودکان لجباز این رفتار رو نشون میدن... باید روی رفتارهایی که منجر به لجبازی بیشتر میشه کار کنید. مقالات متعددی در این زمینه داریم. لجبازی کودک
   پاسخ شهریور 5, 1396 در 7:07 ب.ظ
 8. الهه
  سلام من یه دختر دارم که یه ماه دیگه سه سالش تموم میشه دستشویی رفتن رو بلده ولی خیلی ادرارش رو نگه میداره من حس میکنم که لجباز نیست برای رفتن به دستشویی تنبلی می‌کنه انقد خودشو نگه میدارم که بعضی وقتا یکم شلوارشو خیس می‌کنه بعد میگه ببرم دستشویی اگه من هم خودم بفهمم که جیش داره بهش بگم نمیاد.نمی دونن باید چیکار کنم
  پاسخ شهریور 14, 1398 در 5:35 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این سن کودکان مشغول یک سری کارهای جذاب می شوند که ممکن است به دستشویی رتن بی توجهی کنند و این در بیشتر کودکان دیده می شود بهتر است از واکنش های تند خوداری کنید و اجازه بدهید که او خودش در این مسیر اقدام کند و شما تنها به عنوان یک همراه باشید اگر شما بخواهید مداوم این موضوع را چک کنید ممکن است او فکر کند که این چیز با ارزشی برای شما می باشد . بهتر است در زمان فعلی که آموزش لازم را دیده است خودش این مسیر را طی کند و اگر لباسش خیس شد بهتر است او را با دستشویی ببرید و او بیان کنید که بهتر است زودتر دستشویی برود تا این اتفاق رخ ندهد و لباس او را عوض کنید و خارج شوید.
   پاسخ شهریور 15, 1398 در 10:57 ق.ظ
 9. بهار
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما مشاور فهیم و گرامی پیش از این ازاینک پاسخگو هستین سپاسگذارم دختردوساله و8ماهه ای دارم ک از دوسالو سه ماهگی بطور کامل از پوشک گرفتمش و کامل هم ادرار و هم مدفوعش رو میگفت اما بعد ند وقت دوباره کنترلش از دستش درمیره بخصوص ادراش مدفوعش رو میگ اما ادرارش رو میذاره دقیقه اخر وتو شلوارش جیش میکنه حتی بهش میگم اگ جیش داری بگو نمیگه خودم ک دارم میرم بهش یاداوری میکنم ک تو هم بیا اگ داری و میدونم ک الان داره ولی نمیگ اصلا و تو شلوارش جیش میکنه.البته دوره ای هست ی دوره خوبه ولی باز دوباره شروع میش حتی مدت بهش بیتوجه میشم همین دو روز پیش تشویقش کردم ب بستنی ک خیلی دوس داره خوب بود و میگفت البته خودم میبردمش و نمیگفت اما بعد اینک ب هدفش رسید وبستنیشو خورد دوباره شروع شدگفتم شاید سردیش میکنه دیشبم قبل خواب ک اب خواست بجای اب بهش مخلوطی ازعرق نعنا ونبات و کمی اب دادم ک گرمی باشه بلکم امروز جیششو بگه اما از خواب ک بیدار شد ب بهانه عروسکش دیر اومد دستشویی و وقتی ک خواستم ببرمش دیدم با کمال نا امیدی جیش کرده تو شلوارش و ی قطره هم تو دشتشویی جیش نکرد قبلن چند دفعه این مشکل براش پیش اومده بود اما ادرار صبحگاهی نبود و در طول روز بود و نم میزد فقط و بقیشو خودم میبردش دستشویی اما الان ی مدتی هست ک کامل ادراشو تو شلوارش میکنه خیلی خودمو کنترل میکنم ک دعواش نکنم حتی ی مدت بهش فرصت میدم اما فایده ای نداره و وقتی میبینم ی قطره هم تو دستشویی نمیکنه اعصابم بهمیریزه و مجبورمیشم باهاش دعواکنم و خودمم پا ب پاش میشنمو گریه میکنم بخدا خسته شدم توروخدا راهنماییم کنید با توجه ب اینک1ماهو نیم دیگ باید بریم شهرستان و نگرانم ک اونجا ابروریزی کنه چن مدرشوهرم رو لین مسایل خیلی حساسن خیلی نگرانم چیکاکنم بنظرتون تو این فرصت 1ماه و نیمه ک خوب خوب بشه ممنون ببخشید سوالم طولانی شد خواستم کامل توضیح داده باشم با تشکر از شما و سایت خوبتون
  پاسخ مهر 28, 1398 در 2:02 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دوره از پوشک گرفتن فرزندان دوره ای می باشد که والدین از حساسیت بیشتر دارند و تمرکز بیشتر بر رفتارهای کودک دارند . بهتر است سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و فرزند شما هنوز فرصت دارد که بتواند کنترل ادرا و مدفوع خود را بدست آورد و دقت داشته باشید که بیشتر کودکان در این سنین با سرگرم شدن و مشغول بازی شدن فراموش می کنند که دستشویی بروند و سعی در کنترل خود دارند که ممکن است زمانی این کنترل را نتوانند انجام بدهند . بهتر است سعی کنید با قصه و بازی این مسائل را به او آموزش بدهید مثلا می توانید به او بگویید که می تواند هر زمان که به دستشویی می رود یک برچسب زیبا از کنار دیوار بردارد و آن را به جای مشخصی بزند و در آخر روز اگر تعداد این برچسب ها مثلا به چهار عدد رسید او می تواند از شما درخواست یک تغذیه داشته باشد . سعی کنید از سرزنش کردن او خوداری کنید و در این مسیر صبوری بیشتری به خرج بدهید تا این مرحله به درستی طی شود . در آخر شب ها سعی کنید یک ساعت قبل از خواب به او تغذیه یا نوشیدنی ندهید و قبل از خواب نیز او را به دستشویی ببرید و دستشویی رفتن را با دعوا و گریه همراه نکنید که برای او ناخوشایند باشد و می توانید بیان کنید هرچقد دستشویی رفتن با احساسات ناخوشایند بیشتر همراه باشد این مرحله ممکن است سخت تر طی شود. از قصه استفاده کنید تا او بگوید که مثلا حالا که خرسی دستشویش میاد و دوستم داره بازیم کنه به نظر او خرسی میتونه چیکار کنه و... به این طریق او یاد می گیرد که راحل های دیگری را جایگزین رفتار فعلی کند.
   پاسخ مهر 28, 1398 در 5:42 ب.ظ
 10. مهناز
  باسلام پسر من ۷سالشه نیمه شب از خواب بلند میشه بجای اینکه بره دستشویی تو قسمتی از خونه ادرار میکنه،البته نه به صورت هشیار،چون اخیرا که متوجه شدم ومثلا همون موقع مچشو گزفتم دیدم که یادش نمیاد و کاملا در خواب اینکار انجام داده،فقط میترسم این مسئله مربوط به یه اختلال روانی خاصی باشه
  پاسخ آذر 19, 1398 در 4:19 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مرود اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. چند مدت است این رفتار را دارید؟ 2. روابط عاطفی شما با یکدیگر چگونه می باشد؟ 3. سابقه خوابگردی در دوران دیگر نیز داشته است ؟ 4. واکنش شما در مقابل او چگونه می باشد؟ 5. چندبار در هفته این اتفاق رخ می دهد؟
   پاسخ آذر 19, 1398 در 11:23 ق.ظ
 11. رضا
  سلام؛ شخصی رو میشناسم در هیچ کجا خود را نگه نمیداره. هرجا میرسه خرابکاری میکنه.برای خرابکاریهاش از قبل خبر هم نمیده و وقتی ازش میپرسیم چرا نگفتی میگه خودم هم نمیدونستم. اقتصاد، فرهنگ، معیشت و خلاصه همه چیزو به فنا داده و خودش هم از این کاراش شرمنده که نمیشه هیچ بلکه دایم در حال خنده است. این شخص رو چکارش کنیم؟
  پاسخ دی 11, 1398 در 1:30 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد بررسی نیاز است که ایشان به صورت حضور به روانشناس مراجعه داشته باشند تا بتوانیم با بررسی دقیق در این مورد نظری بیان کنیم.
   پاسخ دی 11, 1398 در 2:05 ب.ظ
نظر دهید