5 روش برای رشد عاطفی کودک شش ساله

۵ روش برای رشد عاطفی کودک شش ساله

 

 

مانند بسیاری از روند های رشد کودک، رشد کودک در شش سالگی از طریق تضاد ها و تناقضات مشخص می شود. کودک شش ساله بیشتر به اینکه تبدیل به یک کودک بزرگ شود نزدیک شده است. در این زمان، کودک همچنان احساس امنیت کافی برای اینکه بدون پدر و مادرش بیرون برود و وارد دنیای بزرگتری شود را ندارد. در حالی که کودک به طور رو به رشدی آماده حضور در مدرسه، ملاقات هایی برای بازی با دوستان، مهمانی های تولد، و فعالیت های دیگر بدون حضور والدین می شود، ممکن است که در خانه نیاز بیشتری به توجه آرامش داشته باشد.

درک عاطفی

کودک شش ساله درک بیشتری از احساسات و عواطف را دارا می باشد، و هم نسبت به احساسات خود و هم نسبت به احساسات دیگران اگاهی دارد. آنها ممکن است مفاهیم گسترده تری را رعایت کنند مانند اینکه چقدر باید مواظب بود که به احساسات کسی با گفتن حرفی، یا گفتن یک نقطه ضعف به صورت مستقیم به طرف مقابل، آسیب وارد نکنند.

اعتماد به نفس و امنیت

برای بسیاری از کودکان شش ساله، مرکز دنیا خودش است، و همه ی نیت ها و هدف ها مربوط به خودش است. کودک شش ساله همه را دعوت به گوش دادن به داستان هایی می کند که همه ی آنها در مورد خودش است، و به طور طبیعی از دیگران انتظار دارد که نسبت به داستان های او هیجان زده باشند. آنها در رابطه با کارها و استعدادهایی که از خود نشان می دهند احساس افتخار می کنند، و می خواهند که آثار هنری، توانایی های بدنی، و همه ی چیزهایی را که آنها فکر می کنند که آنها را قدرتمند می سازد و آنها را خاص می کند را با دیگران به اشتراک بگذارند. کار والدین این است که به کودک یاد بدهند که بتواند تفاوت اعتماد به نفس و فخرفروشی را درک کند.

در این زمان آنها احساس امنیت می کنند و می خواهند که مورد تشویق دیگران قرار گیرند.

در مورد کودک شش ساله خود بیشتر بخوانید:

روش های تربیتی برای مشکلات کودک ۶ ساله

کودکان سالم

راهی را در پیش بگیرید که که بتوانید بین شادی و سلامت کودک توازن برقرار کنید.

ممکن است کودک شش ساله بخواهد هر کاری را به بهترین نحو انجام دهد، و ممکن است نسبت به کارهایی که انجام می دهد به خودشان سخت می گیرند، اگر آن کار را انطور که انتظار دارند انجام ندهند (برای مثال اگر آنها در یک بازی شکست بخورند یا اینکه نتوانند تصویری را که انطور انتظارش را داشتند بگیرند). آنها می خواهند که اشکالات را برطرف کنند، و از دوستانشان در مدرسه می خواهند که اشکلاتشان را در رابطه با کاری که انجام داده اند برطرف سازند.

برای کودک شش ساله قبول کردن انتقاد یا توصیه های دیگران دشوار است و ممکن است نسبت به فرایندها حساس باشد.

بسیاری از این احساس ناامنی ریشه در روند طبیعی حرکت کودک به سوی مستقل شدن دارد. والدین می توانند با شناخت این فشارها و کشش ها به کودک کمک کنند، و می توانند به کودک کمک کنند تا با فراهم کردن یک جو آرام در خانه، در جایی که کودک احساس امنیت در رابطه با روال روزانه داشته و احساس اطمینان از اینکه دوست داشته می شود و درک می شود، احساس بهتری در رابطه با بهتر انجام دادن کارهایش داشته باشد.

عدم انعطاف و اولویت بندی

غالبا کودک شش ساله در رابطه با هر چیزی تصوری سیاه و سفید دارد. امکان دارد که انها در رابطه با چیزی که خوشحال کننده می باشد به دلیل اینکه بر وفق مراد آنها پیش نرفته است احساس ناراحتی کنند. ممکن است انها چیزی را خوب بدانند و چیزی را بد بدانند، و برای آنها دشوار است که میانه رو باشند.

این طرز تفکر برای کودک شش ساله معمول و عادی است، زیرا آنها در این زمان در حال سازمان دهی و تقسیم بندی دنیای اطرافشان می باشند. دسته بندی کردن به کودک شش ساله کمک می کند که در رابطه با مسائل حس داشته باشد، و به آنها کمک می کند که آنها احساس کنند که می توانند در تجربیات ناشناخته و جدید ماهر شوند.

والدین می توانند با ملایمت کودک را به سوی تفکر متفاوتی راهنمایی کنند، و می توانند به کودک توصیه کنند که می شود که هر چیزی را به طریق متفاوتی دید، مهارتی که به صورت طبیعی زمانی که کودک بزرگتر می شود به دست می آورد.

مسائل شخصی

ممکن است کودک شش ساله زمانی که لباسش را در می اورد یا می پوشد علاقه اش را نسبت به مسائل خصوصی و شخصی بیان کند (در حالی که بسیار از کودکان از حمام کردن با پدر و مادرشان لذت می برند و از پدر و مادر می خواهند که موهایشان را بشورد). کودکان در این سن ممکن در رابطه با بدنشان، آلات تناسلی و جنسیتشان کنجکاو شوند، و شما باید انتظار داشته باشید که کودک سوالاتی مانند اینکه بچه ها از کجا می آیند را از شما بپرسند.

استقلال

کودک شش ساله به صورت رو به رشدی شروع به شرکت در فعالیت هایی بدون حضور والدینش می کند. ولی در حالی  که آنها به سمت مستقل تر شدن پیش می روند، آنها حساب بیشتری بر روی امنیت در خانه، روال ها، والدین و دوستانشان می کنند. عادات و روال هایی مانند ساعت خواب در شب، فعالیت های بعد از مدرسه و قرارهای بازی با دوستان برای کودک شش ساله مهم هستند؛ این فعالیت ها و روابط منظم امنیتی را که آنها برای وارد شدن به کارهایی که برایشان آشنا نیست و چالش ها و تجربیات جدید نیاز دارند برای آنها فراهم می سازد.

کودکان در این سن همچنین ممکن است علاقه ی زیادی به اینکه لباسشان را خودشان انتخاب کنند، خودشان حمام کنند، موهایشان را شانه کنند از خود نشان می دهند. والدین می توانند با تشویق کودکان با انجام دادن مراقبت های شخصی به صورت مستقل و راهنمایی انها، به کودکشان کمک کنند (به کودک اجازه دهید که خودش حمام کند و بعد از اینکه کارش تمام شد اگر دید که هوا خیلی سرد است به او پیشنهاد بدهید که به جای پوشیدن لباس مورد علاقه اش ژاکت و لباس تنگ بپوشد).

کودک شش ساله ممکن است همچنان با اضطراب جدایی مشکل داشته باشد، ولی به مرور از شدت این احساس کاسته می شود و  معمولا کودکان با آشنا شدن بیشتر با معلمان و دوستان با گذراندن زمان زیادی در بیرون از خانه خو می گیرند.

همانطور که کودک شش ساله به صورت قابل رشدی به سمت مستقل شدن پیش می رود، و وارد فعالیت های اجتماعی با دوستانشان بدون حضور پدر و مادر می شوند، برای مثال فعالیت هایی مانند مهمانی تولد و بازی کردن با دوستان، روال های که در خانه وجود دارد برای کودک اهمیت بیشتری پیدا می کند.

کودک شش ساله مانند بزرگسال خصوصیات فردی خودش را دارد، علایق متمایز، تونایی ها، و تجربیات خاص خودش را دارا می باشد. در حالی که امکان پذیر نیست که بشود گفت که کودک شش ساله چگونه است، در اینجا نکاتی مطرح شده است که به صورت عمومی شما باید انتظار داشته باشید که کودک شش ساله تان به چه صورت باشد.

تغذیه

والدین کودک شش ساله می توانند انتظار داشته باشند که کودکشان از صحبت کردن و دورمیز نشستن موقع شام لذت ببرد و مدت زمان توجه و خودکنترلی برای نشستن پشت میز غذا را داشته باشند. شش سالگی می تواند بهترین سن برای تقویت آداب سر میز باشد، کودکی که قبلا نمی توانستند این آداب را رعایت و تمرین کند.

کودک شش ساله همچنین به کمک کردن به مادر برای آماده کردن شام علاقه مند می باشد، مانند کمک کردن در تکه تکه کردن کاهو برای سالاد یا بردن سبد نان سر میز. همچنین ممکن است انها به کمک کردن در انتخاب منوی غذا علاقه مند باشند، و همچنین می تواند در چیدن میز کمک کنند.

ممکن است کودک شش ساله به عادت های غذایی خودش اصرار داشته باشد در حالی که دیگران یک روز تصمیم می گیرند که یک غذای جدید را امتحان کنند (که ممکن است این عادت را از دوستان یا همسالان مدرسه شان گرفته باشند). به طریقی، این سن می تواند بهترین زمان برای والدین برای سوق دادن کودک برای خوردن غذاهای سالم باشد.

آنها می توانند کودکان را تشویق کنند که غذاهای جدید را امتحان کنند—یک ظرف ایده آل با سبزیجات سالم – و حتی می توانند از چیزهایی که کودک در رابطه با کشور های دیگر یاد گرفته است استفاده کنند و فرصتی برای امتحان غذاهای سالم ان کشورها را برای کودک فراهم کنند، مانند غذاهای آسیایی یا غذاهای آمریکای لاتین، و این غذاها را به منوی غذایی شام وارد کرد.

چیزی که والدین می خواهند مراقب آن باشند این است که کودکشان تحت تاثیر دوستان و همسالانش نخواهد که غذاهای غیر سالم مانند نوشابه، شکلات، و دیگر هله هوله ها را بخورد.

در مورد غذاهای سالمی مانند میوه ها، سبزیجات و شیر کم چرب، با کودک صحبت کنید و به آنها بگویید که این غذاها باعث می شوند که آنها رشد کنند، و همواره به کودک این مفهوم را القا کنید که هله هوله ها فقط برای این است که بعضی وقت ها خورده شود نه همیشه.

به طور خلاصه، والدین کودک شش ساله می توانند بسیاری از عادت ها و الگوی سالم غذایی را در کودک شکل دهند عادتهایی مانند انتخاب غذای سالم، نشستن دور میز با خانواده برای خوردن غذا، و چیدن میز—مهارت هایی که می تواند برای کودک در سال های اینده ی زندگی اش مهم باشد.

خواب

کودکان در این سن به حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب شبانه نیاز دارند، در حالی که برخی از کودکان ممکن است به خواب بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشند، میزان خواب بستگی به نیازهای فردی کودک دارد. چالشی که والدین با آن روبرو هستند مشخص کردن زمانی برای انجام تکالیف بعد از مدرسه، بازی کردن کودک با دوستانش و زمانی برای بودن با خانواده است که با تنظیم این موارد کودک بتواند سروقت به رختخواب برود. یکی از کارهایی که والدین می توانند انجام دهند محدود کردن مواردی است که توجه کودک را به خود جلب می کنند، مانند تماشای تلویزیون، بازی های ویدئویی و محدود کردن این نوع فعالیت ها به اخر هفته می باشد.

روال هایی که برای خواب شب تعیین می شود و عادت های خوب خوابی که در کودک ایجاد می شود برای اینکه کودک بیشتر به روال های مدرسه وارد شود مهم هستند، و کودک باید صبح برای رفتن به مدرسه استراحت کافی کرده باشد و برای رفتن به مدرسه آماده باشد.

بیشتر کودکان در شش سالگی می توانند بخوانند، ولی همچنان از اینکه در زمان خواب برایشان کتاب خوانده شود لذت می برند. اگر کودک به این کار علاقه مند است شما می توانید برای همدیگر کتاب بخوانید.

برای تنظیم خواب کودکتان بیشتر بخوانید:

ساعات خواب مورد نیاز کودکان (۴ تا ۱۸ سالگی)

رفتار و نظم

زمانی که کودک شش ساله می شود مستقل تر شده و به صورت رو به رشدی می خواهد که بر روی چیزهایی که مربوط به او می شود مانند لباس پوشیدن و غذا خوردن و صرف زمانش کنترل بیشتری داشته باشد، بعضی اوقات ممکن است مشکلات رفتاری بروز کنند. ممکن است آنها به صورت طبیعی سعی کنند برای کشف موارد جدید رشدی برای تبدیل شدن به کودک بزرگتر، محدودیت ها و مرزها را بشکنند برای والدین، و این موارد باعث می شود که مشکلات رفتاری مانند بدخلقی یا حاضر جوابی در کودک بروز کند.

در این زمان، کودکان همچنان کوچک محسوب می شوند و می توان انتظار رفتارهایی مانند کج خلقی و نق زدن را در آنها دید. معمولا در این سن، والدین می توانند انتظار داشته باشند که رفتارهای متناوبی به عنوان تونایی های کودک بزرگ سال مشاهده کنند، مانند توانایی تمرکز و گوش دادن به مدت طولانی تر در مدرسه و رفع و رجوع کارهای معمول داخل خانه.

با عشق ورزی و نظم و انضباط بخشیدن و راهنمایی، والدین می توانند به کودک شش ساله شان کمک کنند تا تغییراتی را که در رفتارهای آنها موثر است به وجود آورند. با صبوری و دادن فرصت هایی برای کودک برای اشتباه کردن حتی شما می توانید انتظار داشته باشید که رفتارهای خوبی از کودک سربزند، با این کار شما به کودکتان کمک می کنید که مشکلاتش را در خانه و مدرسه حل کند.

وظایف

کودک شش ساله آمادگی و توانایی بیشتری برای قبول مسئولیت های بیشتر دارد، هم وظایفی که در خانه وجود دارد و هم مسئولیت هایی که در مدرسه کودک باید به آنها عمل کند. کودکان می توانند وظایف و کارهای مناسب سن خود را انجام دهند، کارهایی مانند تمیز کردن کف زمین یا شستن ظروف بعد از وعده ی غذایی. در مدرسه، کودک شش ساله قادر است کارهایی مانند کنترل صف و یا پخش کردن برگه ها برای معلمش را انجام دهد.

منبع: کودک و نوجوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *